BRUSSEL gevallen De Syle stelling dooistooten De strijd in Zeeland Levering Slechts Nederlandsch geld en Kassenscheine Maginotlinie bij Maubeuge doorbroken mengvoeder Marktberichten Typhusgevaar Belgische regeering naar Ostende Dagorder van Generaal Gameiin Beperkt interlocaal telefoonverkeer Ir. Damme dankt PXT.-personeel Op zware tijden bedacht Het bombardement van Rotterdam Helpt Rotterdam! Roosevelt niet op reis Belgische Koninqskinderea naar Londen? Wettige betaalmiddelen NOORDSCHARNVOUDE, 18 Mei. Aanvoer: 5500 Kg. uien 4.505.00, gi 4.S05'.80, 1150 Kg. witlof 6-6.10. Mechelen en Leuven in Duitscbe handen BERLIJN, 17 Mei (D.N.B.). HET OPPERBEVEL VAN DE WEERMACHT MAAKT BEKEND: Na de ineenstorting van de ten Zuiden van Leuven gelegen Britsch- Fransche stelling zijn vandaag tegen den avond de Dultsche troepen Brussel binnengerukt. Het D.N.B. meldt: Duitsche troe pen zijn na zware gevechten door de Dyle-stelling ten Noorden van Leu ven heengebroken en hebben Meche- lcn genomen. In een aanval op groote schaal is Leuven vandaag gevallen. In het Noorden van Antwerpen zijn de Duitsche troepen bij hun verder opdringen aan het Noorde lijk front dichter bij de vesting ge schoven. Ook bultenlandsche diplomaten verlaten Brussel. De Belgische regeering ls gisteren van Brussel naar Oostende vertrok ken, zegt het D.N.B. Naar verluidt heeft zij Brussel ver laten in overleg met de legerleiding; de ministers en verscheidene hooge ambtenaren hebben zich ln de om geving gevestigd, evenals eenige bui tenlandsche diplomaten. Het D.N.B. meldt voorts uit Genève: De oorlogscorrespondent van de „Petit Dau- phinois" in België deelt mede, dat de Noor- sche gezant, de Japanschc ambassadeur en de Fransche consul, de Belgische hoofdstad verlaten hebben. Met uitzondering van dc „Soir", zouden alle Belgische bladen te Brus sel niet meer verschijnen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FttHRER, 17 MEI (D.N.B.) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: In den strijd tusschen Antwerpen en Namen werd de Dyle-stelling ten Zuiden van Wavre doorstooten en het Noordoost-front van de vesting Namen genomen. Ten zuiden van Maubeuge tot Ca* rlgnan ten Zuidoosten van Sedan, ts de Maglnot-linie over een breedte van 100 K.M. doorbroken. Fransche pantserafdeeltng, welke ten Westen van Dinant tegen onze pantserafdee- lingen oprukten, zijn verslagen. Afdeellngen van leger en lucht macht achtervolgen overal den naar het Westen terugtrekkenden vijand. In den strijd ten Zuidoosten van Sedan heeft de commandant van een gemotoriseerd lufenterie-reglment, kolonel Bakk, door on versaagd persoonlijk ingrijpen met zijn troepen buitengewone resultaten behaald. Tot nu toe werden aan dit deel van het front 12.000 krijgsgevangenen gemaakt, waar D.N.B. meldt, dat de Fransche Generaal Gameiin een dagorder tot de troepen in Bel gië heeft gericht, waarin hij zegt, dat de stroom van Duitsche gemechaniseerde troe pen in elk geval tot staan moet worden gebracht, Niemand mag wijken en men moet liever sterven dan een duimbreed grond af te staan. Uit dit bericht blijkt wel, aldus D.N.B., dat de toestand door dc geallieerde aan voerders zeer ernstig wordt geacht. onder twee generaals. Bovendien werd veel geschut buitgemaakt. Op den zuidelijken vleugel hebben sterke eigen krachten vijandelijke aanvallen, be doeld om den stoot van het Duitsche legor te verkleinen, afgeslagen en in een tegenaan val wisten de Duitsche troepen hier terrein te winnen. Aan het front van de Saar werd de verken ning tegen de Maginot-linie voortgezet. Zooals reeds door speciale berichten is me. degedeeld, heeft het verdragend geschut van de Franschen gisteren zonder militaire rede nen de open stad Rastatt beschoten. De Duit sche zware artillerie heeft daarna als vergel ding de stad Hagenau onder vuur genomen Het Duitsche opperbevel meldt Het Duitsche opperbevel meldt-, dat dc Maginotlinie ten zuiden van Maubeuge over 100 K.M. is doorbrpkep. Na overschrijding van de Maas hebben de Duitsche troepen in hun niet te stuiten opmarsch de Maginot-linie ten Zuiden van Maubeuge tot Carignan. Z.O.-waarts van Montmédy. op een honderd kilometer breed front doorbroken. Daardoor is de verdedi- gingsring van staal en beton, waarmede Frankrijk zijn Oostgrens omsloten had, ge sprongen. De aanvalsrichting van het door de Ardennen opgerukte Duitsche leger was voor de Fransche leiding klaarblijkelijk een verrassing. De operaties gingen ten Westen van de Maas zeer snel over in een scherpe achtervolging. Ook ten Zuidoosten van Sedan kon ondanks den Franschen tegenstand de Maas overgetrokken worden. De commandant van een gemotoriseerd dekkingsregiment, overste Balck, leidde zijn soldaten ver vóór het front persoonlijk ten aanval. Het regiment maakte duizenden gevangenen; in een anderen sector werden o.a. 38 vijftien centimeter houwitsers buit gemaakt. In totaal weiden in dit deel van het front 12.000 gevangenen gemaaki onder wie twee generaals. Een geheele Spahi-bri- gadc en een Normandisch dekkingsregiment werden vernietigend verslagen. Fransche aanvallen op den Zuidelijken vleugel, die ten doel hadden den druk te verminderen, werden door sterke Duitsche strijdkrachten afgeslagen. De Fransche pantserafdeelingen werden met medewerking van Duitsche ge- vcchtsvliegers verslagen en deze successen werden tot een breed opgezettcn tegenstoot uitgebreid. De Fransche leiding had klaarblijke lijk gehoopt, in dezen sector door te kunnen breken. Hier werd echter be wezen, evenals in de dagen daarvoor, dat de vijand over de verdeeling van da Duitsche strijdkrachten verkeerd ingelicht ls. De zware slagen, die de Fransche legers over het geheele Maasfront van de Duitschers te ln- casseeren hebben gekregen, begin nen reeds hun uitwerking te toonen. Het Saar-fronL Van het Saarfront vallen geen groote ope raties te melden. Het optreden van de Fransche leidende in stanties, die bevel hebben gegeven tot het in het wilde weg uitwerpen van bommen' gedurende den nacht in het West-Duitsche grensgebied, alsmede tot de beschieting van Rastatt, kan niet scherp genoeg gebraud- merkt worden. Hier heeft uien niet meer met militaire doelen te doen. Het eiland Tholen geeft zich over Hot oppercommando van de Duitsche weermacht meldt: In Nederland worden de eilanden van d« provincie Zeeland veroverd. Gisteren heeft het eiland Tholen zich overgegeven. Het voornaamste doelwit voor de lucht macht vormden op 16 Mei de achterwaard sche verbindingen van den vijand in Frankrijk en België. Talrijke spoorwegen en straatwegen zijn vernietigd. Troepen transporten werden vernietigd, troepencon centraties en marcheerende afdeelingen wer den uiteengeslagen. Door aanvallen op vijandelijke zeestrijd- kraohten en transportschepen voor de Ne- derlandsche en Belgische kust zijn een vij andelijke kruiser en een kanonneerboot tot zinken gebracht. Een transportschip werd zoo zwaar getroffen, dat het op het strand moest worden gezet. Twee Fransche torpe dojagers werden beschadigd. In het midden der Noordzee werd een onder water varende onderzeeër door een bom getroffen, het schip ls waarschijnlijk vernield. 's-Gravenhage, 17 Mei. In verband met het zeer beperkte aantal telefoonleidingen, dat voor de afwikkeling van het interlocale telefoonverkeer beschikbaar is en mede ten gevolge van het groote aantal gesprekken van militaire en burgerlijke autoriteiten, die met voorrang boven die van particulieren tot stand moeten worden gebracht, wordt het publiek met den meosten aandrang uitge- noodigd alleen in zeer dringende gevallen interlö'rifltf gesprekken aait vragch. Zekerheid, dat particuliere gesprekken ook al worden zij als ijlgesprekken aangevraagd, tot stand komen, kan niet worden gegeven. (A.N.P.) Een dienstorder. 's Gravenhage, 17 Mei. Dr. ir. M. II. Damme, directeur-generaal der P.T.T. heeft tot het P.T.T.-personeel een dienstorder ge licht, waarin hij zijn diepgevoelde erkente lijkheid uitspreekt voor de wijze, waarop het P.T.T.-personeel van hoog tot laag in de achter ons liggende dagen onder bijzonder moeilijke en in vele gevallen gevaarvolle omstandigheden zijn plicht ten behoeve van het vaderland heeft verricht. De directeur-generaal herdenkt voorts dc verliezen onder het personeel, welke, geluk kig mede dank zij de getroffen voor zorgsmaatregelen naar verhouding niet talrijk zijn. „Wij zullen", schrijft de heer Darome, ^hen die het hoogste gaven, in grooten eer bied blijven gedenken, en onze gedachten gaan met diepe deelneming uit naar hun nabestaanden". „De tijden", gaat de directeur-generaal voort, ,die wij nu tegemoet gaan, zullen, zij het ook in anderen vorm, eveneens onze bijzondere inspanning vragen. Wij moeten ons er op toeleggen, om door onverflauwde behartiging van de belangen onzer Neder- landsche volksgemeenschap, maar ook met juist begrip voor hetgeen de bezettende macht van ons mag verlangen er naar ver mogen toe mede te werken, de moeilijkhe den te verlichten en daardoor, voor ons aandeel, in de innerlijke versterking van ous volk te dragen". (A.N.P.) Het Engelsche publiek wordt ge waarschuwd. Een Zweedsch blad maakt volgens D.N.B. melding, dat het Engelsche publick gewaar schuwd is, op zware tijden bedacht te zijn. De Engelschen geven openlijk toe, sterk dc minderen in de lucht te zijn. Bepaald is in Engeland, dat ieder die niet op een eerste bevel gehoorzaamt, onmiddel lijk wordt neergeschoten. In opdracht van het commando van de Duitsche legergroep wordt het volgende be kendgemaakt: Cp aanwijzing van de officieele Nederland- sche instanties zijn de plaatselijk aanwezige voorraden betalingsmiddelen in groofe hoe veelheid centraal naar Den Haag terugge trokken. Door dezen maatregel is een aan zienlijk gebrek aan betalingsmiddelen in het bezette gebied ontstaan, dat het economische leven in gevaar brengt. De in Nederland bevelvoerende legergroep heeft van den eersten dag alle van haar af hankelijke maatregelen genomn om het be talingsverkeer weer op gang te brengen en het voor dc bevolking ontstane gebrek te ver minderen. Tot dit doel heeft zij tot nu toe reeds op verzoek van het gemeentebestuur betalingsmiddelen (Reichskreditkassenschei- ne) als leening ter beschikking gesteld. De lc gergrocp verwacht, dat de bevolking de in haar belang genomen maatregelen op elke wijze ondersteunt. Elk hamsteren van beta lingsmiddelen zal opnieuw stremmingen in het betalingsverkeer met zich medebrengen en is daarom onder alle omstandigheden te vermijden. Daar aan dc Ncderlandschc auto riteiten principieel het beheer over de open bare financiën wordt gelaten, wordt van hen verwacht, dat zij de aanwezige betalings middelen via de banken of op andere wijze aanstond in omloop zullen brengen. De ban ken moeten harerzijds de op haar tot dusver re rustende functies op het gebied van het betalingsverkeer aanstonds weder op zich nemen. De legergroep wijst er verder op, dat naast den gulden, alleen de Reichskrcditkassenscheine wettelijk betaalmiddel in den zin van de veror dening van den opperbevelhebber van het leger van 10 Mei 1940 zijn. Slechts voor de Reichskreditkasscn- scheine geldt de door deze verorde ning vastgestelde valuta:vcrhouding 1 gulden R.m. 1.50. De bevolking wordt gewaarschuwd, andere betalinfgsmiddelcn, in H bij zonder Rcichsmark-biljctten, niet aan te nemen. ALLE MELK KOKEN. Het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening maakt in aansluiting op de reeds gegeven waarschuwing tot het koken van melk, bekend, dat het zaak is, ook ALLE GEPASTEURI SEERDE OF GESTERILISEERDE MELK te koken, ten einde gevaar voor typhus te voorkomen. .Niet zooveel burgerslachtoffer* als gedacht. Blijkens de tot dusver in Den Haag bekend geworden cijfers, blijkt het aantal slachtoffers van het bombar dement van Rotterdam gelukkig veel minder te zijn dan de ln omloop zijn de geruchten en schattingen deden vreezen. Het aantal dooden onder de burger bevolking bedraagt volgens de Tel. ten hoogste 300, dat van de gewon den, voor zoover die verpleegd wor den in ziekenhuizen te Rotterdam en omliggende plaatsen, 365. Het cijfer van degenen, die Rotter dam op eigen gelegenheid hebben verlaten of na het bombardement daaruit zijn weggevoerd, bedraagt Het inwisselen van Rcichsmack-biljatten. in Reichskreditkassenscheine is voor de be volking van het bezette gebied verboden. Een zoodanige inwisseling geschiedt ook niet door de commando's te velde en de plaatse lijke commando's. Volgens de voorloopige deviezen verorde ning van 10 Mei 1940 is het o.a. verboden Reichsniark-geldsoorten uit het bezette ge bied naar het Reichsgebied of naar het buitenland mede te nemen of te verzen den. Dit geldt in de eerste plaats ook voor Rcichskreditkassenscheine. Voor zoover het in een enkel geval aan personen bij uit zondering wordt toegestaan geldbedragen aar het Reichsgebied mede te nemen, moeten deze personen Reichskreditkassen scheine bij dc Duitsche douanegrenskanto ren tegen Reichsmarkbiljetten inwisselen. Dc legergroep wijst er opnieuw op, dat troopcnonderdcelcn en afzonderlijke tot dc weermacht behoorende personen geen Reichsmark-biljettcn naar het bezette ge bied en geen Reichskreditkassenscheinde bij liet vertrek uit het bezette gebied mo gen medenemen. Aanwezige bedragen moeten bij de Duitsche douane-grcmsikan- toren tegen de toe te laten geldsoorten worden ingewisseld. Leveranciers van mengvoeder zijn verplicht aanleekening te houden van alle afleverin gen, met vermelding van datum, hoeveelheid afnemer, en soort van voeder. Bovendien moet vermeld worden, of afle vering is geschiedt tegen afgifte van een wit te bon, het bewijs van den plaatselijkcn bu reauhouder. Aanvulling van voorraden kan verkregen worden tegen blauwe bon. De bepalingen op de fabricatie blijven van kracht. Voor dieren die door evacuatie omstandig heden tijdelijk door een ander persoon ge voederd moeten worden, kan een voeder-bon worden verkregen bij den plaatseiijken bu- rcauhoudcr. Alleen mengvoeders afleveren. In sommige gevallen zemelen. Nader wordt nog gemeld: Het is aan leveranciers van veevoeder streng verboden, iels anders dan mengvoeder af te leveren. Allen zemelen mogen nog worden afgeleverd, voor gevallen waarin van onvol doende wcidegclegcnhcid sprake is. waarschijnlijk ongeveer 6000. De burgemeester van Rotterdam verzoekt aan ieder die daartoe in de gelegenheid is, speciaal ook aan de gemeentebesturen van alle gemeen-' ten in ons land, alles te doen wat in het vermogen ligt, om dekens, ma trassen en kleeding te zenden aan het Centraal Depot voor Klceding, Erasmiaansch Gymnasium, Weite- maweg 25, Rotterdam, West. President Roosevelt heeft te ken nen gegeven, definitief af te zien van zijn groote reis naar het Westen, in verband met de oorlogsontwikke ling in Europa. Thans een knstfront van 400 K« M. tegen Engeland. Volgens 't D.N.B. wordt door de SpaanschQ pers de positie van België daardoor geken schetst, dat de Duitschcrs reeds dicht voor Brussel staan. De drie kinderen van den Bel gischen koning zouden reeds naar Londen zijn. Duitschland heeft thans een kust van 400 kilometer voor zijn operaties tegen En geland. Het gevaar voor een Duitschen lucht aanval op Engeland wordt elk uur meer ge vreesd. De Oostkust en de Zuidoostkust zijn voor alle vreemdelingen gesloten. De Fran sche legerleiding is na de doorbraak van de Maginot-linie voor het moeilijke vraagstuk geplaatst, alle strijdkrachten te concentrec- ren voor de verdediging van het Fransche grondgebied, of het risico op zich te nemen, troepen naar België te sturen ten einde den Duitschen opmarsch te stuiten. BOMAANSLAGEN IN IERLAND. Uit Belfast melden dc binden, dat zich in vier krantenkiosken in vcrsrhillende deelcn van de stad bomaanslagen hebben voorge- daan, omdat aldus het D.N.B. de eige naars van deze krantenkiosken weigerden de „Irish Press", het orgaan van De Valera, te verkoopen

Schager Courant | 1940 | | pagina 2