Stetnkoolnooil in Frankrijk „Duitschland kan niet worden uitgehongerd" Telegrammen aan Mussolini Bliksem vernietigt een brug AMERIKA's bewapeningsmaatregelen Engeland ontbeert aterdag 25 Mei 1940 Vierde blad ica DE BEKENDE VLAAMSCHE STRIJ DER, GRAMMENS, VERTELT, WAT HIJ ONDERWEG GEZIEN HEEFT OP EEN TOCHT DOOR VLAANDE REN. 'S-GRAVENHAGE, 24 Mei (A-N.P.)t Voor wij het wisten stond hij voor ons: ■ammens, de bekende Vlaamsche strijder, jd van de Belgische Kanier. Hé, gij hier? Wat komt gij hier doen? En lar komt gij vandaan? Grammens begon te vertellen. Ik was hier reeds vier dagen voor de oor- >g uitbrak in Nederland, een toeval, en voor iij persoonlijk misschien wel een beveili- ng. Ik zat hier vast en kon niet naar laanderen terugkeeren, maar anders had ik [n Vlaanderen vastgezeten, en in heel wat igunstiger zin, GRAMMENS. Maandag 20 Mei ben ik naar Vlaanderen «teruggegaan, met mijn vriend mr. Parqui xm verschillende zaken te regelen, en ook >m eens te zien hoe het met mijn huis Itond. Dan hebt u zeker veel gezien onderweg, :oo vroegen wij. Ontzettend veel. Bijna alle dorpen en ste len in Vlaanderen hebben geleden onder rernieling, en wel onder vernielingen, niet an bombardementen, rnaar die door terug- rekkende Engelsche troepen zijn teweeg ge tracht om de optrekkende Duitschers maar iets achter te laten. Het is dan ook opmer- elijk, dat speciaal fabrieken en andere in- ustrieele instellingen het meest hebben ge- ïden. De torens en kerken ziet men nog taan. De beroemde kathedraal van Meche- en en de basyliek van Tongeren b.v. zijn fespaard gebleven, maar het zijn juist de entra van industrie en bedrijf, die men te- 'oren heeft vernietigd. Ook de spoorlijnen en Be bruggen zijn voor den terugtocht ver- iietigd, nadat locomotieven en wagens met érsoneel weggevoerd waren naar Frankrijk. Zoo zijn de bruggen om Brussel alle door e Engelschen vernietigd, slechts een bij Lae- en, is gespaard gebleven. Men heeft ons dit alles op onzen tocht pontaan verteld. Al ben ik een bekend man a Vlaanderen, zoo zeide Grammens, na- iurlijk kent niet iedereen mij. Anders zou ïen kunnen denken, dat men mij naar den ïond sprak. Maar die verklaringen over de ernielingcn kwamen geheel spontaan en uit en grond van het hark Men zeide mij zelfs, at Nederland eelukkig kon worden geacht, at de Engelschen daar niet waren geko- len, gezien wat zij in Vlaanderen voor oir- eil hadden aangericht. Bij liet opblazen van bruggen zijn op som- »ige plaatsen de omwonenden zelfs niet ewaarschuwd. met. het gevolg natuurlijk, at er slachtoffers vielen onder de onschul- ige burgerbevolking. Het inoet echter ge- ?gd worden, dat dit niet overal liet geval tas. In het algemeen kan worden gezegd, dat a het wegtrekken van Engelsche en an- cre troepen en de komst van de Duitschers e stemming tegenover de laatsten geheel i omgeslagen. In de meeste steden, die wij bezochten, en t noem dan Vilvoorde, Aalst, Mechelen en euven, zijn ook de electrische centrales en as- en wnterleidingsinstallaties vernield oor de terugtrekkende troepen: Zonder dat ïen dacht aan de arme burgerbevolking, ie hier moest achterblijven. Vele burgers zijn echter gevlucht. Gedeei- ïlijk keeren die thans weer terug. Zoo za- en wij ze in Duitsehe vrachtauto's en auto- lissen aanrijden. Ook hebben wij onder- eg een groep Belgische krijgsgevangenen ntmoet. De Duitsehe bewakers lieten gocd- loedig toe, dat wij een praatje met ze aan- noopten. Zij waren tevreden en blijde, dat j tenminste hun leven hadden overge- ouden. In het algemeen konden wij constateeren, at iedereen de correcte houding van de •uitsche militairen opvalt. De verhouding iet de bevolking is dan ook goed. wat nog- 1 iets beteekent, omdat wat bij Neder- ind natuurlijk niet het geval is in Bel- ië de herinnering aan 1914^-1918 tot nog jc vrij sterk voortleeft. Opmerkelijk is ook nog. dat de Duitsehe czettingstroepen de verschillende mededee- ngen zoowel in het Duitsch als in het Ne- erlandsch en Fransch doen verschijnen, Op w«g naar huis passearen een Nederlandsch matroos •o eenige soldatan, dia in Zealand hebben gestreden, 's Hertogenbosch Waar door de terugtrekkende Belgische troepen de bruggen zijn opgeblazen, worden door de Duitsehe pioniers noodbruggen over de rivieren gelegd, om de legerafdeeiingen te laten passeeren soms echter in het Nederlandsch en Duitsch alleen. Nog moet ik een kleine bijzonderheid ver melden, zeide. de heer Grammens: de dou ane liet ons vriendelijk wuivend doorgaan. De grens was weg. En nu kunt u zich wel voorstellen welk een plezier ik, Grammens, daaraan beleefde. Mijn huis in Ronse vond ik in onhescha- digden toestand terug, alles staat er nog recht overeind, en beschadigingen waren niet aangericht. Zoo was het verhaal van den hekenden Vlaming, die diep bewogen was over de vernielingen, die in zijn land zijn aange richt door troepen, die kwamen om het land zoogenaamd te helpen. Als ik, zoo zeide hij, even mijn gedachten laat gaan over de histo rische en wetenschappelijke schatten, o.a. de beroemde bibliotheek, die nu weer in Leuven zijn verloren gegaan, dan schiet mijn hart vol. Ik was diep ontroerd door alles wat ik gezien heb, zoo eindigde hij het onderhoud. Weer heeft mijn land geleden, al is het nu op andere wijze dan vroeger, en langen tijd zal het duren voor alles weer zijn vroeger aanzien heeft verkregen. Redevoering Rijksminister Funk. BERLIJN', (D.N.B.) De sedert eenige da gen in Duitschland vertoevende Italiaansche studiecommissie van leidende personen uit bank- en verzekeringskringen, is door den rijksminister voor economische zaken, Funk, ontvangen. In een hartelijke toespraak wees de minis ter er op, dat de Italiaansche gasten naar Duitschland zijn gekomen op een oogenblik van wereldhistorische gebeurtenissen. De vijanden bestreden het Duitsehe volk, omdat dit een nieuwe sociale wereld opbouwt Duitschland kan niet worden uitgehon gerd, dank zij een wijze en voorzichtige voor radeneconomie. De Duitsehe werkende inensch ziet de grootheid van dezen tijd in en stelt zijn arbeid en prestatie daarvoor in. Peru weert Japanners Tokio protesteert. Het Japansche ministerie van huitenland- sciie zaken deelt, naar aanleiding van het gisteren door Japan ingediende protest te gen de Peruaansche immigratiewet, ^ncde, dat verschillende punten met betrekking tot de beweegredenen voor deze onverwach te maatregel der Peruaansche regeering moeilijk te begrijpen zijg. Hoewel Japan op het oogenblik de om standigheden bestudeert en de wijze, waar op de wet ten uitvoer zal worden gelegd, in het oog houdt, heeft het bij de Peruaan sche regeering ernstige bezwaren naar vo ren gebracht en medegedeeld, dat de nieu we maatregel niet in een onderdrukking of beperking van de Japansche immigran ten mag ontaarden. Sneeuw in Moskou Ongewone koudegolf voor dit jaargetijde. Het D.N.B. meldt uit Moskou: In de laatste dagen is in de centrale ge bieden van Europeesch Rusland cn in de omgeving van Moskou een voor dit jaar getijde ongewone koudegolf ingetreden. Gis termorgen vroeg viel in Moskou een lichte sneeuwval. Fransche communisten in concentratiekamp Parijs (D.N.B.) Naar uit Avignon gemeld wordt, zijn veertig leden van de commu nistische partij, welke in den laahMen lijd hun werkzaamheden weer hadden hervat, in een speciaal voor de Fransche commu nisten gevormd concentratiekamp in het departement Vaucluse opgesloten. „Rechtvaardige aspiraties zullen worden verwezenlijkt." ROME, (D.N.B.) Naar aanleiding van het feit, dat Italië 25 jaar geleden aan den oorlog is gaan deelnemen, zijn den Duce door talrijke organisaties en universiteiten tele grammen gezonden, waarin de nadruk ge legd wordt op de bereidheid van het Itali aansche volk om nogmaals op een beslissend oogenblik aaneengesloten op te treden voor de natie. In het telegram van de oudstrijders uit den wereldoorlog verklaart de voorzitter dat „thans dezelfde elementen, die de moree- le orde van Europa vernietigden, hun verba zing er over aan den dag willen leggen, dat Italië zijn positie fundamenteel gewijzigd heeft en thans duidelijk, loyaal en bewust van zijn verantwoordelijkheid en in het vol ledige voel van zijn- eer aan den kant. staat van die oudstrijders, die toentertijd onze te genstanders waren." Ook in alle andere telegrammen aan den Duce wordt het hartstochtelijke begrip en de volle zekerheid voor de aanstaande groote taken on de bereidheid tot optreden van het geheele Italiaansche volk uitgesproken, welk volk, om zijn Duce geschaard, weet, dat. ..do gerechtvaardigde aspiraties van Italië on der zijn leiding worden verwezenlijkt." Riviervaart moet voer vervangen. spoorwegver- Van de Fransch-Zwitscrsche grens. (D.N.B.), Reeds in de eerste dagen van den slag in het Noorden hebben de Fransche spoorwe gen hun verkeer buitengewoon bejierkt. Na dat de belangrijke steenkoolmijnen van Noord-Frankrijk door de Duitsehe troepen operaties van het overige Frankrijk waren afgesneden, is de Fransche industrie en ook het spoorwegwezen in de grootste moeilijkheden geraakt, vooral daar de hoop tenminste geringe hoeveelheden steenkool uit Engeland te krijgen bij den stand van zaken definitief opgegeven moest worden. De regeering heeft thans voor het ver keerswezen een eerste consequentie in deze situatie moeten trekken. Zij bestaat in een vérgaande verplaatsing van het zwaarte punt op de "binnenscheepvaart. Er is bevo len, dat in de toekomst de scheepvaart op do rivieren datgene op zich moest nemen, wat de spoorwegen niet meer kunnen pres- teeren. Het tempo der riviervaart zal opge voerd worden en alle beschikbare en nog op ecnigcrlei wijze bruikbare schepen moeten in bedrijf worden genomen. Er lag een springlading in. Stockholm (D.N.B.) De Zvveedsche mi litaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat Vrijdagmiddag een brug over de Daleif tus schen Saernë en Idre door den bliksem is vernield. In de brug was door de militaire autoriteiten een springlading aangebracht, teneinde haar eventueel te kunnen vernie len. De brug werd derhalve bewaakt. Tijdens een heftig onweer is de bliksem in de springlading geslagen, waardoor de brug werd vernield en een der schildwach ten werd gedood, terwijl een ander werd gewond. Uitgebreide vliegeropleiding. WASHINGTON (D.N.B. In een pers conferentie heeft President Roosevelt mede gedeeld, dat het program voor de uitgebreide opleiding van vliegers binnen het kader der herbewapening gereed is. Op het oogenblik worden 10.000 vliegers opgeleid. Vanaf 1 Juli zal dit aantal ver hoogd worden tot 50.000 leerlingvliegers. De eerste der zes groote lammerenmarkten in Nederland is Vrijdag te Leiden gehouden Een veel gevraagd artikel, dat bij de opruimingswerken te Rotterdam uitstekende diensten bewijst Daarvoor zal men 550 pilotenscholen inrich ten. Deze leerling vliegers zouden, wanneer zij door het luchtwapen deugdelijk bevonden en aangenomen worden, het luchtwapen drie maanden opleidingstijd uitsparen. Hevige aardbeving in Peru Triest. (Stefani). Het Meteorologisch In stituut van Triest heeft een krachtige aard- heving geregistreerd, waarvan het epicen trum scheen te liggen aan de Stille Zuid- zeekust van Zuid-Amerika. Het is gebleken, dat Lima, de hoofdstad van Peru, en omgeving gistermiddag door een*hevige aardbeving is geteisterd. Ver scheidene oude huizen zijn ingestort, talrij ke nieuwe- zijn bescliadigd. De bevolking is in puniek uit de huizen gevlucht. Nederlandsche steenkool Dringend beroep op Engelsche mijnwerkers. LONDEN, (D.N.B.): Vooraanstaande personen uit dc Britschc mijnwerkersorganisaties hebben, naar de Doilv Telegrapii meldt, een dringend beroep gedaan op de mijnwerkers, alles in het werk te stollen om do prodifctio van steenkool te verhoogéta. In een circulaire van den hond van mijnwerkers van Durham wordt den arbeiders aangeraden zich in alle omstandig heden eiken dag naar het werk te begeven. Voorts wordt verklaard, dat stakingen of an dere stagnaties van den arbeid achterwege moeten blijven. Ten slotte wortU van de ar- ]>eiders geeischt, dat zij ook op feestdagen /.uilen werken. Deze eisch wordt verklaard door de omstandigheid, dat de Nederland sche steenkoolproductie voortaan ann Duitschland ten goede komt en niet meer ter beschikking staat van de geallieerden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11