HET SLOT aan den Hoef Gewichtig! Overtollig haar Terlep's Drogisterij Station Noordscharwoude weer open Ruilverkaveling in den Zuidscharwouder polder Alktnaarsche Kaasmarkt Zaterdag 25 Mei 1940 Tweede blad Het Is eigenaardig, hoe overblijfse len van oude kasteelen altijd wer ken op onze fantasie. Is de ligging der ruines daarbij nog sprookjes achtig en feëriek, gelijk bij voor- ibeeld aan de oevers van den Rijn het geval is, dan kan het nauwe lijks anders of die oude overblijfse len worden omsponnen met een net van legenden en sprookjes. Dat wordt gesproken van de „sagenum- wobene" Rijn, op welks oevers een overvloed van oude burchten en sloten verrijst, als bijna nergens ter wereld, is daarom geen wonder. Ons eigen Noord-Hollandsche gewest be zit ook zijn ruïnes, al is misschien het meer prozaïsch gemoed van den Nederlander oorzaak geweest van het ontbreken van de tallooze overleveringen gelijk men die el ders ontmoet. Toch, hoe men hier ook tegenover staat, het zullen stellig weinigen zijn, die nim mer een oogenblik onder den indruk zijn geweest van de eenzame steenklomp, die juist aan de buitenzijde van Egmond aan den Hoef zooveel jaren, wellicht eeuwen lang, lomp, begroeid met klimop, uit het weiland verrees. Het was de stille getuige die ons herin nerde aan een tijd, reeds lang in het ver leden verzonken en die, zwijgend als een aphinx toch gedachten in ons wist op tc wekken aan ridders en schildknapen, die zich eens op die plaats moesten hebben be wogen, aan riddervrouwen, harnassen en kurassen, steekspelen en wat al niet. Zooals immers met oude kasteelen Het geval is, verrees het Slot aan den Hoef op een plaats, die een zekere beteekenis had, dat wil zeggen aan een verkeersweg. Beziet men een kaart waarop het Noord- Holland uit de Middeleeuwen staat getee- kend, dan ziet men een gebied, bezaaid met meeren, poelen en plassen. Dit waterrijke gebied maakte het tot een moeilijke opgave om van het Zuiden naar het Noorden en omgekeerd te trekken. Ten Westen van Alkmaar vond men één groot watercomplex, bestaande uit Egmon- dermeer, Bergermeer en Alkmaar-meer. Dit laatste dient wel tc worden onderscheiden van de tegenwoordige Alkmaarder meer. die destijds een deel uitmaakte van de Schcrmccr. Rondom Alkmaar vond men verder, buiten de Schermcer, o.a. de Voor- meer, de Swynmeer, de Vroonermecr, de Boekelermeer. de Achtermeer. Bedenkt men daarbij, dat al deze boezems in open ver binding stonden met de zee, dat het land bij vloed dus ten deele overstroomde, dan is het duidelijk, dat het watergebied rond om Alkmaar tallooze moeilijkheden ople verde voor den reiziger of voor den leger aanvoerder. Toch was er sprake van een verkeersweg van den Langendijk via Alkmaar, Heiloo, Limmen naar het Zuiden. Vermoedelijk zelfs zou. bij gebreke aan deze laatste, Alk maar nimmer zijn ontstaan. De beste weg echter liep langs den voet der duinen, waar de water- en moerasver sperringen ophielden. Daar ook vond men dus een rij kasteelen. die doet denken aan de rij van burchten langs den Rijn. We vonden daar geheel in het Noorden allereerst een slot, dat ongeveer moet heb ben gestaan ter hoogte van de Frnnschman bij Bergen. Gaande naar het Zuiden kreeg men dan het slot aan den Hoef, de abdij van Egmond. vervoleens Marquette, A«sum- burg. Meerestein, Adrichem de Inatste vier dicht bijeen ten Noorden van Rpver- wijk en ten slotte tot Haarlem het Velser slot, Brederode en het Huis te Kleef. Zooals met oude kasteelen niet zelden het geval is. ligt het ontstaan er van in het duister. Het oud-adeliik Kcnnemer ge slacht der Egmonden is intusschen dit staat wel vast. in de tweede helft van de 12de eeuw voortgekomen uit de advoentie van de Egmonder abdij. Het zetelde zich op het op gezicht, armen en beenen verdwijnt onmiddellMk door DULMIN ONTHA- RTNGSCRÊME. Volkomen onschadelijk. Prijs per tube 85 cent. Hoogzijde Schagen slot aan den Hoef. Als stamvader wordt be schouwd Wouter I, die overleed in 1208 en die is bijgezet in de kerk te Egmond. Welke de beteekenis van het slot was, ver nemen we uit de volgende zinsnede uit de geschiedenis van Alkmaar, geschreven door Eikelenberg. Het slot wordt daar het eerst vermeld in het jaar llftO Er wordt daar be schreven, hoe de West-Friezen zich opmaak ten om Kennemerland binnen te trekken en we lezen dan: Alkmaar en Egmond waren de twee eenig- ste poorten, door welke zij te land in Kenne merland konden doordringen. Over Egmond was daartoè meest altijd kans, over Alkmaar zcldener. Om Alkmaar te kunnen naderen hadden zij groote droogte en laag zeewater noodig. Als het water van de Ottervoordt of het Ree- ker Wed door laag zeetij was weggeloopen of door de zomerhitte was verdampt, moesten de weiden, die het moeras en de meeren om ringden, hooger nog van oppervlakte, zeker tot weg voor de krijgsbenden kunnen strek ken. Dit kon echter niet dikwijls gebeuren, daar de zeevloeden in eens alle toegangen konden overstroomen. De weg over Egmond was zekerder en het gemakkelijkste. Om daarheen te komen had den de Friezen alleen door de Reeker te wa den, of, als het water was afgeloopen, daar over te trekken. Dan hadden ze overal de harde duinkant te baat, die hen tot in het hart van Kennemerland kon brengen. Maar SCHAGEN DE HARMONIE GAAT WEER BLAZEN. Naar wij vernemen, zullen de repetities van de Schager Harinoniekapel worden her vat en zullen wij dus dezen zomer wel weer van de mooie muziekuitvoeringen van ons plaatselijk corps kunnen genieten. KOOP EN HUUR. De heer J. Speur, een der ambtenaren van ons postkantoor, wiens overplaatsing naar Hilversum w as bepaald, en vastgesteld op circa 15 Mei 1.1., had zijn woonhuis aan de Landbouwstraat uit «Ie hand verkocht aan den heer G. Kos, Nieuwe Laagzijde. Door de veranderde omstandigheden is die overplaatsing v<*>iioopig echter uitgesteld en nu heeft de heer Speur het huis tijde lijk maar weer van den nieuwen eigenaar gehuurd. WERKLOOSHEID EN ARBEIDSBEMID DELING. Op Zaterdag 18 Mei stonden 5G vverkloozen ingeschreven, waarvan 10 in de steunrege ling;. 31 in de centrale werkverschaffing; 15 vverkloozen maken een vvachtwoek door. Op Zaterdag 18 Mei stonden 71 personen als werkzoekende ingeschreven, waarvan 1 letterzetter, 1 inachinezctter, 1 zettcr-druk- ker, 1 leerling-drukker, 1 hulpvakarbeidei 15 grondwerkers. 7 arbeiders-chauffeur, 3 timmerlieden, 1 stukadoor, 1 vlechter, 1 schil der, 2 electriciens, 1 opperman, 6 losse arbei ders, 24 landarbeiders, 2 bloemistknechten, 1 reiziger en 2 kleine kooplieden. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Emma Louisa Maria, dochter van Alphonsus Sijnesacl en van Emma Loui sa de Smit; Arie Jan, zoon van Jan Jacob Sleutel en van Anna Wilhelmina Veenis: Jc- annetta Wilhelmina. dochter van Jan van Pluuren en van Wilhelmina Johanna Tuit- hof (woonplaats Amersfoort); Anna, dochter van Cornelis Koning en van Aagje Bak; Thijs Jan, zoon van Engel Hakkestecgt en van Annie IJ ff; Tini, dochter van Cornelis Raven en van Maartje Raken. Gehuwd: Cornelis Oudshoorn, oud 2i jaren bloemist, en Josephina Revers, oud 19 jaren, beiden wonende te Schagcn: Jacob Tcnsen, oud 26 jaren, landbouwer, wonende ie Oter- leek en F.Iisabeth van der Molen, oud 25 ja ren, zonder beroep, wonende te Schagen. Overleden: Maartje Rijs, oud 71 jaren, we duwe van: Willem Domper; Trijntje Mink. oud 59 jaren, weduwe van Gerrit de Wit (overleden te Alkmaar.) HINDERWET. Tot het plaatsen van een benzinepomp bij het perceel van C. Jong aan de Nieuwe Laag zijde is uitstel verleend tot 1 Januari 1941, In het voorjaar: de inwendige organen, bloed en darmen zui veren. VERSTOPPING, overtollig vei. aambeien, «heumatische pijnen doen verdwijnen, «lakken en gifistoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr. Schleffer's Stofwissellngzout. De weldadige wer king is verrassend. Flacon t t.OS. Dubbala flacon t Ui b!| apothaken en vakdrogisten een sterk slot, dat van den heer van Egmond, gereed tot verweer, vonden ze daar op hun weg, een hinderpaal, welke, meen ik, hen te zeldener naar Egmond deed zien. Evenwel, of eenigc reden van staat niet toe liet te wachten tot de waterboezem ledig en de lage landen gedroogd waren, of dat het ongeduld hen, vol vuur als ze waren door de herinnering aan hun laatste overwinning, niet toestond de veldtocht uit te stellen, in 't begin van Mei van het volgend jaar (1169) vielen zij de Egmonden op liet lijf. Zij, zoo schijnt het, daar niet hebbende kunnen door dringen, wendden zich in September daar aanvolgend tegen Alkmaar. De eerste graaf van Egmond was heer Jan, die op 12 November 1186 deze titel deelach tig werd. Hij werd geboren in 1436 en over leed in 1516 op het slot. De meest bekende telg uit het geslacht is vermoedelijk geweest Lamoraal, die in 1568 met den Graaf van lloorne te Brussel werd terechtgesteld. Uit deze tijd dateert vermoedelijk het begin van het verval van het slot Want in de Kroniek van Eikelenburg vin den we vermeld, hoe Sonoy in Juni 1573, lig gende met zijn leger aan de Dietnerdijk, ver scheidene knechten van Egmond tot zich nam, daar deze laatsten de abdv en het slot te Egmond hadden verwoest. Dit was nog vóór het beleg van Alkmaar Ook na het beleg hebben de Egmonden het zwaar te verantwoorden gehad. Zoo lezen we:: „Dat kort hierop weer geruchten liepen, „dat de Spanjaard zoo weerkomen naar Alk- ,/naar, bericht ons van der Woude. die er bij „voegt, dat Sonoy onderwijl Heiloo, Egmond „Binnen en Den Hoef, Bergen en Oterleek „deed verbranden, sparende in het laatste „dorp alleen twee huizen, die van der Wou- „des grootvader Cornelis Jans bij hem ver bad". Trouwens, de toelichting tot liet schilderij van J. V. Croos, dateerend uit 1681 laat in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Dit schilderij bevindt zich in het Alkmaarsch museum en de toelichting in de catalogus luidt: „Het kasteel van den Graaf „(Heer) van Egmond aan den Hoef, in 1574 „in brand gestoken en in 1598 voor afbraak „verkocht. Eén toren van het kasteel bleef „nog tot. 1836 staan". Nu zyn, in een drang om het oude te be waren de fundamenten van het slot bloot gelegd en gerestaureerd. Het is de onverklaarbare neiging van den mensch tot de legendarische grootheid van een grauw verleden. POLITIE. Gevonden: een bankbiljet, een filmprojec tie lantaarn, een ceintuur een portemonnaie, een Swan vulpen, 2 auto-sleuteltjes, een da mespolshorloge, een vulpotlood, een dames rijwiel. Verloren: een costume en een paar schoe nen, een valies, een pak motorgereedschap pen, een boodschappentasch, een notitieboek Je, een damesrijwiel en een gouden horloge. BOUWVERGUNNINGEN. Aan H. Sinnige is door Burgemeester en Wethouders verdunning verleend tot het hou wen van een rijtuigloods met bergplaats aan Hemkewerf; aan A. de Wit voor het bouwen van een bergplaatsje aan he( I.ago Noord en aan L. Koning het bouwen van een schuur tje aan het Noord. VERPLAATST. De luisterpost van den Luchthesrhermings dienst is definitief verplaatst van het Raad huis naar de O.L. School. AANGESTELD. Voor het luiden van de klok in de gemeen te-toren is thans aangewezen de heer Joh. Raven. SCHAGEN NIEUWS. Zondag 26 Mei. Aanvang 10.30 uur. Schagen adsp.O.L.S. Schagen I. Schagen adsp.: P. Kort; G. Anncveldt, A. Schot; Jac. Schoorl, H. de Graaf, A. Flap per, A. van Nieuwkoop. R. Schenk, J. Ka ter. J. v. d. Pijl, J. Koning O.L.S. Schagen I: A. Breed; A. B'nauboer. C. Bruin: K. Tollc. H. Kaper. G. Vel; P. Kif). I». Verra, A. Molenaar, K. Anneveldt, K. Kos. LANGENDIJK ZUIDSCHAR WOUDE. HET SCHOOLHOOFD BLIJFT VOOR- Maar is het wel wenschelijk onze school te handhaven? Zooals we te zijner tijd berichtten, is aan het hoofd der o. 1. school alhier wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd met ingang van 1 Augustus eervol ont slag verleend. Bekend is eveneens, dat het aantal leerlingen dezer school voortdurend daalt, zoodat dit nog maar ruim 60 bedraagt. Uit het bevolkingsregister is bovendien op te maken, dat met zekerheid kan worden ver wacht, dat die daling zich de volgende jaren zal voortzetten, gevolg van een sterke toe name van het aantal R.K. gezinnen. Bij het tegenwoordige leerlingenaantal wordt van Rijkswege nog het salaris van 2 leerkrachten vergoed. Maar in afzienbaren tijd zal dit. bij de geldende leerlingenschaal tot 1 zijn gc daald. Al deze overwegingen leiden er toe, dat de vraag gestold wordt, of het finan cieel en ook uit het oogpunt van goed on derwijs wel verantwoord is. een dergelijke school te handhaven. En in dat licht bozien wordt het verklaarbaar, dat, waar de wet voorschrijft dat in een opengevallen plaats Nu de bussen niet meer loopen. De Kamer van Koophandel wendde zich tot de Directie dér Nederland- sche Spoorwegen teneinde op korten termijn tot wederopenstelling van 't station Noordscharwoude voor rei- zigersvervoer te geraken, nu door de staking van de busdiensten verschil lende in de omgeving van dit station liggende gemeenten van alle commu nicatiemiddelen zijn verstoken. Van de Directie der Nederlandsclie Spoorwegen ontving de Kamer, hier op de medcdecling, dat naar alle waarschijnlijkheid binnen enkele da gen de openstelling van dit station verwacht kan worden. van het hoofd eener school binnen 4 maan den moet worden voorzien, nog niet tot de finitieve benoeming van een schoolhoofd wordt overgegaan en aan het ontslag ver leende hoofd der school is gevraagd nog voorloopig als tijdelijk hoofd te willen aan blijven, welk verzoek intusschen is ingewil ligd. Maar meer nog klemmen al deze om standigheden, als men deze zaak beziet in het licht van een mogelijk vercenigd worden der 3 of 4 Langendijker gemeenten. Begrijpelijk zal het zijn, dat de door den oorlog nieuw ingetreden toestand nieuwe vragen doet rijzen en wel voornamelijk deze, of deze zaak haar zelfde loop zal hebben als ze dien zou genomen hebben onder gewone omstandigheden. Deze zaak, het aanstellen van een nieuw hoofd der school, is van ur- genten aard en er zal dan ook wel spoedig een beslissing moeten vallen. In dit verband is het allicht ge- wenscht mee te dcelen, dat door som migen den indruk is gewekt, als zou het in de bedoeling der voorstan ders van Langendijk-één liggen, een centrale school te Noordscharwoude te stichten en dat dus de O. L. school te Oudkarspel zou worden opgeheven. Van een dergelijke be doeling is echter naar men ons ver zekert, in do verste verte geen sprake. De plannen vinden voortgang. Was bij velen de gedachte opgekomen, dat als gevolg van de gewijzigde toestan den, de ruilverkaveling in den Zuidschar wouder polder wel geen verderen voortgang zou vinden, deze mccning is ongegrond ge bleken. De eigenaars van of rechthebbenden op perceelen. gelegen in het blok van ruilverkaveling van gronden, genaamd „de Zuidscharwouder pol der", omvattende den polder van dien naam en eenig aangrenzend terrein, een en ander gelegen in de gemeenten Zuidscharwoude en een klein gedeelte in Heerhugowaard, hebben thans bericht ontvangen, dat belanghebbenden ö.m. hun schriftelijke bezwaren bij Ged. Sta ten van Noordholland kunnen in dienen binnen een maand na de ter-visic-lcgging van de betreffende stukken. Bovendien worden zij opgeroepen tot bij woning. in persoon of bij schriftelijk ge machtigde van een vergadering, onder voorzitterschap van een lid van Ged. Sta ten, waar zal worden besloten of lot ruil verkaveling zal worden overgegaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die noch in persoon, noch bij schriftelijk gemachtigde aan de op die vergadering te houden stemming deelnemen, worden ge acht. hunne toestemming tot ruilverkave ling te verieenen. In dit verband deelde men ons mede, dat ongeveer twee derde gedeelte van de te ver kavelen oppervlakte in bezit is van één eigenaar, van wien bekend is, dat hij aan deze ruilverkaveling wil meewerken Ook van anderen kant hoorden we, dat van hen geen nrinniniee'e tegenwerking valt te verwach ten, zoodat met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat dit werk wel ral worden uitgevoerd. Ken betrekkelijk groote oppervlakte 7.011 dan bovendien in bouw land worden herschapen. WJERINGERMEFR VEREENIOINO VOOR VRIJZINNIG HERVORMDEN. Benoemd als voorganger der afdceling Haar lom Ds. B. Nijholt, Nedcrlandsch Hervormd predikant te Wioringcrmeer. WIERINGERWERF. NAAR DE TERP. De militaire cantine die alhier geplaatst was in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk, is thans verplaatst en wel naar de cantine van de Wieringermeerdirectie, een gei>ouw dat daar buitengewoon voor geschikt is. KERKBOUW VOORTGEZET. Nadat de werkzaamheden aan den bouw van de R.K. Kerk een poos stil gelegen hebben, zijn de timmerlieden cn metselaars weer aan hun arbeid getogen, in de hoop deze kerk nu ongestoord te kunnen vol tooien. De hoogste markt was 120.—, Ben gulden boven de vorige week dus. De doorsneeprljs voor goede kaas was eveneens een gulden gestegen en bedroeg circa i 19.—. Een en ander niettegenstaande de zeer groote aanvoer, die ditmaal 98.000 Kg. bedroeg. Het verloop van de aanvoeren was: 10 Mei 83.000 Kg., 17 Mei 42.000 Kg., 24 Mei 98.000 Kg. Zooals te begrijpen ontbrak aan de markt iedere bepaalde basis en men mag dan ook aannemen, dat de prijs in hooge mate speculatie! was. Eerst zoodra nadere gegevens 'bekend zijn omtrent de besprekingen die mot Dultschland worden ge voerd, zal men met eenige zeker heid kunnen zeggen, waar men aan toe is. In afwachting schijnt de productie van gecondenseerde melk overal te zijn stopgezet en verlegd op den aanmaak van boter en kaas. Intusschen komt de zuivelproduo- tie te staan voor haar eigen moei lijkheden, vooral verband houdend met het vervoer. Eenerzijds betreft dit het transport der zuivelproduc ten naar de markt, anderzijds en in veel belangrijker mate doet zich de moeilijkheid gelden bij het vervoer der melk naar de fabriek. Ten aanzien van deze laatste kwes tie, die vooral van gewicht ls voor de groote fabrieken, welke de melk dikwijls over groote afstanden moe ten vervoeren, zal spoedig een op lossing moeten worden gevonden. Wederztjdsche bereidwilligheid en onderling overleg zal daarbij voor alles noodig zijn. Graanbeurs te Alkmaar Op de gisteren gehouden graanbeurs ging niets om. Er was hoogstens sprake van eenig aanbod van gewassen, die niet onder de rijksregeling vallen als enkele boonsoorten en eenige fijne zaden als kanvij- en blauw- maanzaad. De firma's die deze producten plegen te koopen, waren wel aanwezig, doch iedere kooplust ontbrak. Het verloren gaan van het afzetgebied in de geallieerde landen en de Vereenigde Staten noopte hen tot al- geheele terughouding, zoódat geen zaken werden gedaan. Algemeen wenschte men te wachten totdat de toestand overzichtelijker is geworden. De vooruitzichten voor den Tuinbouw De heer Mak, dlrectenr van de Alk maarsche consumptie groenten velling betoonde zich betrekkelijk optimis tisch ten aanzien van de voornit zichten van onzen tuinbouw. De aan voer aan de Alkmaarsche veiling ls de laatste dagen normaal gebleven. Deze aanvoer tvordt geheel verkocht voor de gewestelijke consumptie, het afzetgebied strekt zich uit van Am sterdam tot Den Helder. Op dit oogenblik brengen slechts enkele partijen van zeer uitstekende kwaliteit prij zen op, die behoorlijk boven de minimutnprij zen uitgaan. Deze minimumprijzen op zich zelf achtte hij voor den tuinder niet loo- nend. Er wordt te Alkmaar thans betrekkelijk veel groente aan de inarkt gebracht, die in het Westland is geveild voor hot binnen land. De verwachting in deze streek schijnt te zijn, dat als gevolg van de onderhandelin gen, welke thans in Den Haag worden ge voerd, voor Duitschland meer groente dis ponibel zal komen dan tot dusverre het ge val was. De aanvoeren uit het Westland zou den dan wellicht verminderen en in de tuinderij koestert men de hoop, dat dienten gevolge de veilingsprijzen hier dan zullen stijgen. HET MURMELLIUSPOORTJE. Het bekende Murmelliuspoortje aan do Pa ternosterstraat, dat gedurende zoovele jaren de toegang heeft ge\ormd tot onze klassiek© onderwijsinrichting, het gymnasium, is lie den afgebroken. Onopvallend en stil. De tij den zijn er niet naar om van iets dergelijks veel drukte te maken. Verdwenen is het echter niet Mant het zal herrijzen in de tuin van het nieuwe gymnasium, waar het zal staan als een monument uit het verleden en waar het tot in lengte van jaren zal droomen van den tijd, toen 's morgens en 's middags de leer gierige jeugd er door stormde om zich te laven aan klassieke bronnen van Homerus, Ovidius en zooveel anderen meer. Sic. transit gloria mundi,... zoo vergaat de roem der wereld. HARENKARSPEL „ONDER ONS" GAAT WEER MUZIEK MAKEN. Nadat de muziek ver. „Onder Ons" eenige weken „vacantie" heeft gehad, heeft men in de gistei-en gehouden ledenvergadering, wel ke goed was bezet, besloten om de wekelijk- sclie repetities weer te hervatten. Mij kuhnen dit besluit van harte toe juichen!

Schager Courant | 1940 | | pagina 5