mvrm Een aanslag beraamd De watervoorziening van Amsterdam Goed nieuws voor de fietsers Het bijvullen ven automaten op verzoek ol bestellino op de „President Roostvelt" Het rivier-duinplan Geen bewijs van N.S B.-verraad VERDUISTERING OP MALTA Het reorganisatieproces in Frankrijk Dinsdag 28 Mei 1940 Tweede blad De bronnen, waarover de hoofd stad in de toekomst kan beschik ken. In het jaar 2000 zal Amsterdam 80 millioen M3 water noodig hebben Over de toekomstige watervoorziening van Amsterdam is een rapport—1940 ver schenen waaraan het volgende is ontleend. In de eerste plaats worden uitvoerige nie- dëdeelingen gedaan over de duinwaterlei ding. Daaruit blijkt, dat in den tegenwoor- digen toestand per jaar op een niet hoogere ontvangst dan 4.000.000 M3. water kan wor den gerekend, terwijl reeds sedert meer dan 30 jaar de onttrekking grooter is dan het geen uit den regen in de duinen wordt op gevangen. Het ontbrekende wordt onttrok ken aan den ondergiondsolien Voorraad van duinwater, die oorspronkelijk zeer groot moet zijn geweest, doch geleidelijk is afgeno men. Dit zoete water wordt in den onder grond aangetroffen in den vorm van een zoetiwaterlichaam, dat aan alle zijden om ringd is door zout water en dat zich ge vormd heeft, nadat de duinen 5 a 10.00 jaar geleden werden gevormd. Door de onttrek king van water aan dezen voorraad en door dat elke voeding thans ontbreekt, wordt die voorraad voortdurend kleiner en aangevuld door het omringende zoute water. Gaat men op deze wijze verder, dan wint men ten slotte zout water. De laatste reeks van ja ren wordt aan den voorraad 10.000 M3. per jaar onttrokken. Uit een en ander blijkt duidelijk dat de Verzouting van de duinwatcrwinplaats, waarvoor steeds is gewaarschuwd, thans ge naderd is tot een tijdstip, waarop definitieve stappen voor de toekomst niet meer kunnen .worden uitgesteld. Uit de eerste drie hoofdstukken van het rapport kan de conclusie worden getrokken, dat Amsterdam feitelijk beschikt over bron nen, waaraan in de nabije toekomst niet meer mag worden onttrokken dan: duinen 8.00.000 M3plassen 15.00.000 M3., heide 2.000.000 M3.. samen 25.000.000 \13. En in de verdere toekomst: duinen 10.000.000 M3plassen 15.00.000 M., heide M3., samen 25.000.000 M3. De huidige waterbehoefte van het gebied, dat door de gemeentewaterleidingen van Amsterdam van water wordt voorzien, be draagt per jaar rond 40.000.000 M3., zoodat er feitelijk thans reeds een jaarlijksch tekort van 15.000.000 M3. bestaat. De toekomstige waterbehoefte. In het Jaar 2000 de behoefte op 80 millioen M3. geschat. Als gixxndslag voor de toekomstige taak van het waterleidingbedrijf wordt genomen het vastgestelde algemeen uitbreidingsplan \an Amsterdam, dat rekening houdt met een inwonertal van 9S5.000 en waaiijij ver ondersteld wordt, dat de aangegeven stads uitbreiding bereikt zal zijn tegen het jaar 2000. Tegenover een verbruik in het jaar 11)38 van totaal 38,200.000 MS., wordt voor het jaar 2000 de totale behoefte bepaald op rond 80.000.000 M3. Bronnen van waterwinning. Wat betreft de bronnen voor de toekomst, waarop de watervoorziening van Amster dam is aangewezen, wordt ook genoemd het IJssolmeer. Deze bron zou echter voor Amsterdam afgekeurd worden, alleen reeds hierom, dat Amsterdam altijd aanspraak heeft kunnen maken op een watervoorziening zonder smaak.bezwaren en het onderzoek van het IJaaelmeerwater wel degelijk heeft aange toond, dat smaakbez waren zullen optreden. Aangewezen op rivierwater. Volgens het. rapport komen als waterle veranciers in aanmerking de hoven-Rijn met zijn Xederlandsche takken Waal, Nedcr-Rijn en I.ek en de Geldersche IJssel. Hoewel gemiddeld 73 milliard M3. water hij Lobith ons land binnenkomt, zal het door de onregelmatigheden in den afvoer der ri- ieren niet steeds mogelijk zijn dagelijks 200.000 M3. te onttrekken. Kanalisatie van don Gclderschen IJssel zou een groote verbetering brengen en in droge tijden belangrijke hoeveel lieden wa ter beschikbaar doen zijn tot ondersteuning van den afvoer van Xcder-llijn en l>ek. Dan zou volgens het arpport steeds voldoen de water beschikbaar zijn. Door het zoutgehalte van het Rijnwater zal echter een rivier, waterleiding gecombineerd moeten worden met voorraadvorming van goed water in den goeden tijd. Een der plannen om in slechte tijden de rivierwatcrwinning te ondersteunen wordt gezocht in het ontrekken van water aan het complex van de Loosdrechtsche plassen. Éen tweede plan, dat tenslotte wordt ver kozen, houdt in, dat als regel rivierwater wordt, verwerkt, ondersteund echter doc(j vewerking van water, dat in de duimvater- winplaal.s wordt opgespaard. Volgens dit plan zou de be-laande plassen waterleiding na moderniseering gehandhaafd blijven en van de eindbehoefte. dus (>5.000.000 kubieke meter per jaar door de werken van de ri vier-duinwaterleiding gedekt moeten wor den. 'T In het Concertgebouw te Amsterdam werd het eerste concert van de Tschaikowsky- Werdenking onder leiding van Eduard van Beinum gegeven. Tijdens de uit voering Met de uitreiking van distributie broodkaarten in de hoofdstad is een aanvang gemaakt. De drukte aan een der bureaux REGELING OP KOMST. Geen rijksdaalder voor nog IV2 maand. Allen, die behooron tot de nieuwe catego rie van wielrijders, ontstaan door het weg vallen van" een deel van het autoverkeer, beginnen zich langzaam aan te interessee ren voor het rijwielplaatje. Tot nu toe heb ben zij met liet koperen plaatje niets te doen gehad. Vroeger niet omdat zij niet fietsten, thans niet doordat de controle op deze belasting tot 15 Juni opgeschort is. Ten gevolge van verkeersmoeilijkheden is die controle uitgesteld en daarmede de ver plichting om een plaatje mede te voeren. Maar de datum 15 Juni nadert. Het zijn duizenden „nieuwe fietsers" in ons land, die dan in het bezit van een belastingmerk zullen moeten zijn. De gedachte komt na tuurlijk hij velen op, hoe het daarna, hij het ingaan van liet nieuwe belastingjaar, op 1 Augustus, moet. gaan. Weer een nieuw plaatje, na het andere slechts anderhalve maand te hebben gebruikt? Tot troost van deze groep wielrijders kun nen wij nicdedcelen, aldus de Tel. dat er een regeling in studie is, om dit bezwaar te on dervangen. Hoe die regeling wordt, valt nog niet te zeggen, doch naar alle waarschijnlijk lieid zal er een wijziging komen, die voor komt dat de wielrijders twee keer binnen anderhalve maand ecu rijksdaalder zullen moeten betalen. Al de andere fietsers vallen natuurlijk bui ten dit kleine rijwielhclastingprohleem. /ij zijn nog rustig in hetb ezit van een geldig merk, en zelfs in deze dagen, nu de fiscus niet controleert, ziet men het op vele jassen en mantels. Zij laten liet er gemakshalve op zitten, of zijn er te zeer aan gewend liet altijd hij zich te hebben. In ieder geval blijken zij het plaatje ook in deze dagen trouw te blij ven. Als de datum 15 Juni komt, zijn zij met een weer op alle eventualiteiten voorbereid. In de geschiedenis van het beroemde ko peren plaatje, dat nu bijna vijftien jaar oud is, vormt deze periode van vrijstelling inmid dels weer een geheel nieuwe bladzijde. FILMMENSCHEN HELPEN ELKAAR. Gisteren heeft de Ned. Bioscoophond in hotel Krasnapolsky te Amsterdam verga derd. Besloten werd de bedrijven zooveel mo gelijk normaal voort te zetten en den leden, wier bedrijven door het oorlogsgeweld gele den hebben, te steunen. Ook voor het per soneel, dat door verdwijning van bioscopen in moeilijkheden verkeert, zal een regeling worden getroffen. Voor de kleintje», die bij de Vereeniging Hulp voor Onbehuisden te Amjlerdam zijn gehuisvest, is een der model-schuilkelders van deze stichting tot slaapzaal ingericht De advocaat-generaal bij den lloogcn Raad, mr. Holsteyn, heeft gisteren geconclu deerd in het cassatieberoep van P. L. te Lei den, die des avonds 11 uur een verkoopauto- maat heeft bijgevuld ten einde een klant te kunnen bedienen. De kantonrechter te Lei den oordeelde, dat het bier een scliijnhandc- ling betrof en veroordeelde den winkelier tot f 10.boete wegens overtreding der winkel sluitingswet. De rechtliank te 's-Gravenbage bevestigde dit vonnis. Het gaat hier om de vraag, of de vrijstel ling, genoemd in het eerste lid van artikel 3 der winkelsluitingswet ook omvat het bij vullen van automaten op verzoek of bestel ling. De winkelier is van meening, dat de ze vraag bevestigend moet worden beant woord en dat de bedoeling bij de wet heeft voorgezeten, automaten geheel huiten haar werking te laten, in afwachting van een vcr- koopautomatenwet, welke echter nooit geko men is. De advocaat-generaal oordeelde, dat liet toebereiden en afleveren, dut L. gedaan heeft ongetwijfeld valt onder het begrip, „iemand bedienen" krachtens art. 7 lid 1 der winkel sluitingswet. De enkele omstandigheid, dat de automaat daarbij hulp heeft verleend, «loet daaraan z.i. niet af. Het betreft hier ook een schijnhandeling, daar het bestelde een voudiger rechtstreeks in handen van den klant had kunnen zijn gegeven. De automaat heeft hier den verkooper ook niet vervangen, hetgeen noodig zou zijn geweest 0111 aan straf baarheid te ontkomen arrest h.r. 2 Novem ber 193G). Mr. Holsteyn concludeerde mitsdien tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 24 Ju ni. Verklaring van den Opperbevel hebber. Het hoofdkwartier van de X.S.B. deelt ons mede: Bij een onderhoud, dat mr. A. J. v. Vessem, leider van de nationaal-socialistische frac tie van de Eerste Kamer der Statcn-Generaal op Dinsdag 21 Mei j.1. te 's-Gravcnhagc in liet hoofdkwartier van den generale» staf heeft gehad met den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Generaal II. G. Winkel man over de geruchten die in omloop wor den gebracht over verraad, dat door de N\S. B. zou zijn gepleegd, en waardoor de capi tulatie van het Xederlandsche leger zou zijn veroorzaakt, welk onderhoud plaats vond in tegenwoordigheid van den chef van den Ge- ncralen Staf, Gcncraal-majoor II. F. M. Ba ron van Voorst tot Voorst, hoeft de opperbe velhebber uitdrukkelijk verklaard, dat h ij geen enkel b e w ij s had, dat eenig ver raad van de zijde der X.S.B. zou zijn ge pleegd en heeft de Opperbevel hebber gewe zen op de in zijn radiorede van Dinsdag 14 Mei genoemde oorzaken der capitulatie: Het ontbreken van materiaal, dat tegeno ver de geweldige technische middelen van den tegenstander kon worden gesteld. Uit Malta, de versterkte Engelsehe vesting in de Middellandsche Zee, wordt aan Ste fani gemold, dat de gou\erneur van het ei land bevolen heeft algcheele verduistcering toe te passen van 23 uur tot 05 uur. Wie ir strijd handelt met deze voorzichtigheids- maatregelen tegen valschermlroepcn, zoo wordt in de \erordening gezegd, loopt ge vaar doodgeschoten te worden. OUDSTE ZOON VAN VOORMALIGEN DUIT SCHEN KROONPRINS OVERLEDEN. De oudste zoon van den vrocgeren Duit schen kroonprins, prins Willem van Pruisen, werd 13 Mei 1940 aan het front zwaar ge wond en is in een veldhospitaal gestorven. De bijzetting zal waarschijnlijk ii. Potsdam plaatsvinden. Prins Willem van Pruisen was ol>er-leutnaut en aanvoerder van een com pagnie in een infanterie regiment. Hoed1» in 19:59 werd hij onderscheiden met het ijze ren kruis eerste en tweede klasse. In hel hur gerlijke leven was hij heereboer. Prins Wil lem is enkele jareu geleden getrouwd. D.N.B. Churchill wanhopig. Naast de nieuwe Duitsclic successen waar onder vooral de inneming van Cnlais op op vallende wijze gepubliceerd wordt, houden de Duitsche bladen zich ook uitvoerig )>ezig met het bericht uit Boston over een „voorge nomen aanslag" tegen het Amerikaansche mailschip „President Roosevelt', waarvan da bladen Winston Churchill beschuldigen. Door de harde slagen van de Duit sche weermacht tot vertwijfeling ge bracht, zoo schrijven de bladen, ge looft Churchill, door een passagiers schip met Amerikaansche mannen, vrouwen en kinderen tot zinken te laten brengen, een gelegenheid te hebben, deri aanslag Duitschlarul in de schoenen te schuiven, om daar door tusschen het Duitsche en het Amerikaansche volk tweedracht te stichten. Churchill wil op deze wijze zijn duister doel bevorderen, hel Amerikaansche volk door misdadige methoden in den oorlog te halen. Het geval met de „Athenia" onmiddel lijk na het uitbreken van den oorlog, dat voor hetzelfde doel diende, ligt nog in aller herinnering. Toen het tot zinken brengen van dit schip door de Duitsche bewijsvoering niet tot het gcwcnschte doel leidde, bereid de Churchill een aanslag voor op het s.s. Iro- quois. Van Duitsche zijde is toen dc Ameri kaansche regeering op de hoogte gebracht van dit Engelsehe voornemen, waardoor dit voorkomen werd. Xu al deze aanslagen niet tot het vurig ge- wenschte resultaat, het Amerikaansche volk in den oorlog tegen Duitschland tc drijven, geleid hebben, aldus de bladen, wil Churchill thans zijn misdadige plannen verwezenlij ken door een aanslag op de „President Roose velt". De Amerikanen, zoo constateert het blad „Montag" hebben van Duitschland niets te vreezen, maar Winston Churchill houdt niet de minste rekening met het leven van Ame rikaansche burgers, indien hij ook maar slechts de geringste hoop heeft, Engclands vertwijfelde positie daardoor even te kunnen verbeteren. Wat een Zweedsch blad er over schrijft. Het D.X.B. meldt uit Stockholm: Het blad „Kolkets Dagblad"' houdt zich liezig met de hiuncnlamlsehc crisis in Frankrijk. Het blad schrijft o.a.: Bij het re organisatieproces. dat zich thans in Frank rijk afspeelt, voltrekt zich een innerlijke uit eenzetting van werkelijk ernstigen aard. Onder bescherming der autoriteit van Pe- tain en Weygnnd is Reynaud overgegaan ot een radicale zuiveringsactie Vanzelfspre kend is, dat een nog verder gaande zuivering in dc lagere rangen nog volgen zal. Het con flict zou zich niet beperken tot een mcc- ningsversrhil op liet gebied der verdedigings- politiek, boewei dat reeds ernstig genoeg is. Er is ook een vraagstuk van tegengestelde opvattingen betreffende de toekomstige oorlogvoering van Frankrijk, zoowel in bui tenlandse!) politiek als militair politiek op zicht. Uit het verslag \an Dnladier als mi nister van oorlog, trekt het blad de conclu sie, dat er ongetwijfeld een legenstelling be staat tusschen Reynaud en zijn minister van buitenlandsche zaken, Daladicr.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5