OII runt De slotstreep onder Belgiê's kamp Churchill kondigt zware tijden aan Blijf normaal zaken doen Dr. SEYSS INQUART vandaag geïnstalleerd DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER ZAKENLIEDEN EVACUATIE-VEE Plechtigheid in Den Haag Aanvaarding van het burgerlijk bestuur over Nederland in geen geval per auto Het laatste bedrijf in Frankrijk zal weldra afgeloopen zijn Benzinepompen worden weer gevuld mag niet verhandeld Laan. Schaften, Tel. 414 (2 lijnen). Kengetal 2240. WOENSDAG 29 MEI 1940. 84e Jaargang. No. 11198. uitga** «fet N.V. Uitg.-Mif. „Holland, Noorderkwartier" Dr. Seyss Inquart Het departement van handel, nijverheid «n scheepvaart maakt bekend: Voor een spoedig herstel der binnciv landsche economische verhoudingen is een zooveel mogelijk normaal gehouden han delsverkeer geboden. Het is echter geble ken, dait door verscheidene fabrikanten en grossiers in strijd met deze noodzaak wordt gehandeld. Niet alleen geven zij, elfs aan hun vaste afnemers, geen goederen meer af zonder contante betaling, doch ook trekken zij loopende credieten in. Zulks zou tengevolge kunnen lieben, dat de gocderenvoorziening vastloopt en der halve zoowel het publiek als de winkeliers en coöperaties het slaohtoffer worden van bedoelde onder de huidige omstandigheden onverantwoordelijk te noemen handelingen. In het bijzonder zou de voedselvoorziening via de winkels hierdoor in gevaar kunnen komen. Mitsdien moge met den meesten nadruk nogmaals worden gewezen op de noodzakelijkheid, dat iedere leverancier zijn zaken op normale wijze blijft drij-ven en niet met een beroep op de buitengewone omstandigheden maatregelen treft, •welke indruischen tegen het alge meen belang bij een zoo veel mo gelijk ongestoorde productie en dis tributie. Nog zij hier opgemerkt, dat ook de win keliers en coöperaties zich dienen te ont houden van elke handeling, welke het normale zakenverloop zou kunnen ontwrich ten. Het is b.v. bekend, dat verscheidene hunner, ofschoon over voldoende contante middelen beschikkende, de wissels en kwi tanties hunner leveranciers niet honoree- ren. Een dergelijke handelwijze werkt uiteraard storend op het economische even wicht, dat juist in deze dagen noodwendig moet blijven gehandhaafd. Heden zal in den loop van den ochtend in een plechtige bijeen komst in de Ridderzaal de rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden Rijksminister Seyss-Inquart het burgerlijk regee- ringsgezag over het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsch gebied aanvaarden. Bij deze plechtigheid zullen vele Duitsche en Ne- derlandsché autoriteiten aanwezig zijn, onder wie de secretarissen- generaal van de Nederlandsche departementen, de Duitsche militaire bevelhebber in Nederland en België, voorts de heer Amann, rijkslei der van de Duitsche pers en verschillende anderen. Op het Binnenhof zullen eerecompagnieën de afzetting vormen voor de voorname ge- noodigden, die langs de poort vanaf het Buitenhof zullen aankomen. De plechtigheid zal een half uur tot drie kwartier duren. Personenvervoer per auto slechts door autoriteiten. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, brengt het volgende onder de aandacht van de burgemeesters: Volgens de op 16, 17 en 20 Mei gepubli ceerde bekendmakingen zijn de burge meesters tot nu toe slechts in bepaalde ge vallen bevoegd vergunningen af te geven .voor goederenvervoer met motorrijtuigen. Het geven van vergunningen voor perso nenvervoer is niet toegelaten. Het is wenschelijk gebleken daarin eonige verruiming te brengen. De burgemeesters worden hierbij gemachtigd, aan autoriteiten, welke naar hun oordeel daarvoor in aanmer king komen, een voorloopige vergunning voor een week af te geven. De definitieve vergunning moet door den burgemeester onmiddellijk, behoorlijk gemotiveerd, worden aangevraagd bij den directeur van het rijks bureau voor aardolieproducten. In geen ge val zullen vergunningen mogen worden uitgereikt aan zakenlieden. Indien hierop in een hijzonder geval naar het oordeel van den burgemeester een uitzondering noodig is, kan een vergunning worden verleend door den directeur van het Rijksbureau op een behoorlijk toegelicht voorstel van den burgemeester. HET DUITSCHE FRONTBERICHT „Belgische soldaten streden het dapperst van de ingesloten le gers". Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De capitulatie, die door den koning der Belgen gisteren is aangeboden en waarin de geëischte onvoorwaar delijke overgave werd aangenomen, trekt de slotstreep onder den Engel- schcn oorlog op Belgischen bodein. De Engelschen hadden gehoopt de beslissing op het BelgischNeder landsche voorterrein tot stand te brengen, nadat hun voornemen om van daar een aanval op het Duit sche Roergebied te ondernemen door den bliksemsnellen Duitschen slag terug verijdeld was. Een beslissing is gevallen, maar zij brengt het tegendeel van datgene, wat de Britten hoopten. Zelfs met hulp van de bondgenooten is het hun niet gelukt de Duitsche roepen be langrijk op te houden. Veeleer wer den de Engelschen volkomen versla gen. De Britsche troepen, die over het Kanaal naar Engeland terug gebracht konden wor den, zijn voor het grootste deel hals over kop en met achterlating van hun wapens en hun tros, ingescheept. Tijdens de N'oor- sche onderneming hebben de Engelschen het begrip der „succesvolle wederinschcping" „een stempel gegeven. Voor de houding der Engelsche troepen bestaat echter alleen het woord „vlucht". Op hel vasteland laten zij, evenals in Noorwegen, behalve duizenden ge vangenen, wapens en gereedschap, alleen gemengde gevoelens achter bij de troepen, die zij aan zij met hen moesten strijden, en bij de bevolking, die getuige moest zijn van de mach- telooze vernielingswoede der naar de inschepingshavens stroomende Brit sche colonnes. Belgen dapper gestreden. De strijd tot den laatstcn Belg, heeft den Engelschen geenerlei nut gebracht. Het was de hoogste tijd, dat de Belgen er van af za gen zich volledig op Ie offeren voor de Westelijke mogendheden. De Belgische troe pen hebben dapper gestreden, in het alge meen gezien zelfs het dapperste van de in gesloten legers. De overwinning heeft van Duitsche zijde volledige krachtsinspanning gekost Steeds weer heeft de Duitsche infan terie aangevallen, tot de sterkste stellingen doorbroken en de vertwijfelde afweer be dwongen was. üe koive constateering van het legerbericht van gisteren, dat Duitsche infanteristen acht vijandelijke batterijen hebben bestormd en in een strijd van nabij genomen hebben, werpt een indrukwekkend licht op den heroieken strijd, dien de Duit sche infanteristen met doodsverachting tot aan de overwinning hebben doorstaan. In de Noord-FranschBelgisch ruimte neemt de ontwikkeling van den militairen toestand thans een snel tempo aan. De ge beurtenissen volgen elkauder snel op. De Duitsche troepen dringen op een breed front den tegenstander bijeen, het laatste bedrijf van deze worsteling ze' wel spoedig ten ein de zijn. Zonder effect blijven de pogingen der Franschen om door aanvallen op liet zuide lijke front hun ingesloten landslieden ver lichting te brengen. Deze aanvallen, waar uit geen groot opgezet plan blijkt, werden volkomen afgeslagen. Met de vernietiging van 30 vijandelijke pantserwagens door wei nige stuks afweergeschut, is liet vonnis ge veld over de vijandelijke pantserwagens. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt be kend. dat de benzine-maatschappijen gerechtigd zijn alle benzinepompen te vallen. Eerst toestemming van het bu reau „ontruiming." Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd brengt ter kennis van de be langhebbende veehouders dat met den terug voer van vee naar de evacuatie-gebieden een aanvang is gemaakt. Deze terugvoer kan al leen geschieden onder leiding en op aanwij zing van het bureau „ontruiming." Aangezien het r -nbrengen van merken bij den afvoer in vele gevallen niet meer kon gc schiedcn, zal het aanvankelijk niet steeds mo gelijk zijn aan den veehouder zijn eigen vee terug te geven. Later zal getracht worden het vee op de goede plaats te brengen, waar bij het bureau ontruiming medewerking zal verleenen. Teneinde zulks te bevorderen, wordt er met grooten nadruk op gewezen, dat de boeren tot nader order het teruggevoerde evacuatie-vee niet mo gen veTkoopen of verruilen dan op aanwijzing en met toestemming van het bureau ontruiming. Het vervoer mag voorshands vanzelfspre kend alleen geschieden, indien gedekt door een speciaal vervoerbewijs, voor evacuatie- vee. Toénstemming tot verkoop zal alleen in noodgevallen gegeven kunnen worden. Ondanks de hevige bombardementen en de brandstichting door de Fransche troepen, dekking van hun altocht bleef het historisch zoo belangrijke raadhuis op de Groote iaxdP Markt t« Middelburg grootendeels geepaa Engelschen en Franschen zetten den strijd in Vlaanderen voort Ghurchill heeft gisteren in het Lagerhui» zijn aangekondigde redevoering uitgespro* ken. Allereerst deelde hij de capitulatie van het Belgische leger door koning Leo- pold mede. Hij vervolgde toen: De Britsche en de Fransche regeeringen hebben daar tegenover hun generaals onmiddellijk be volen zich verre te houden van dit optre den en de operaties voort te zetten. Het Duitsche opperbevel heeft toegestemd in de Belgische capitulatie. Het Belgische le ger heeft sedert hedenochtend vier uur op gehouden den Duitschers tegenstand te bieden, aldus Ohurohill. De Belgische re geering heeft zich niet solidair verklaard met deze handeling van koning Leopold en heeft in allen vorm bekend gemaakt, dat zij vastbesloten is den oorlog voort te zet ten aan den kant van de geallieerden. De toestand der Britsche en Fransche legers, die in een heftigste veldslag gewikkeld zijn en van drie kanten, benevens uit de lucht ingesloten zijn, is duidelijk buitengewoon ernstig. De overgave van het Belgische leger vergroot het ernstige gevaar. Maar de Engelsche troepen hebben een goede stemming en vechten. Vloot en luchtvloot verleenen dezen legers krachtige ondersteu ning. Hij (Churchill) wil het Huis eerst dan een verklaring afleggen over den al- gemeenen toestand, wanneer het resultaat van den ontzaggelijken strijd, die than» geleverd wordt, bekend is en overzien kan worden. Dit zal waarschijnlijk niet voor het begin van den volgende week zijn. Inmiddels zal het Huis er goed aan doen zich voor te bereiden op harde en zware tijden. Berlijnsch perscommentaar. De verklaringen van den Britschen minis ter-president, Churchill naar aanleiding van de capitulatie van het Belgische leger wor den in politieke kringen te Berlijn niet alleen unfair en onridderlijk genoemd, maar zij vormen tevens, zooals men met nadruk vast stelt, een verdraaiing der feiten, zooais men zich nauwelijks krasser kan denkon Als Chur chili thans beween, dat de verbonden legers in Vlaanderen en Noord-Frankrijk dicht bij de overwinning gestaan hebben en dat deze overwinning slechts verloren gegaan is, door dat de Koning der Belgen hun „in den rug gevallen" is, dan kan niet alleen Churchill, die deze enorme bewering uit, maar waar schijnlijk ook het grootste deel van zijn toe hoorders in het Lagerhuis weten, dat hier sprake is van een bewuste onwaarheid. Want de toestand der geallieerde legere in het genoemde gebied was, zooals zelfs iedere leek op militair gebied kon zien, sedert da gen volkomen kansloos, en het bevel aan deze troepen stand te blijven houden tegen over den Duitschen aanval niets anders dan een georganiseerde massamoord door dege nen, die dit bevel gaven van een plaats uit, die voorloopig veilig is. Ook de positie van het Britsche expeditie corps is niet pas, zooals Churchill beweert, sedert vandaag hopeloos, doch ook reeds se dert dagen, doordat een deel der Fransche en Belgische Kanaalhavens door de Duitsche troepen bezet waren en de havenwerken van andere havens door de Duitsche luchtmacht vernield waren. Hoe juist deze constateering is, bevestigen de Engelschen onmiddellijk, doordat zij t publiek na 3 dagen den val van Calais nog niet durven toe te geven. Tot op bet oogenblik, dat het Engelsche expedi- ticleger de vlucht naar Engeland afgesneden zag, waren de Belgische troepen voor den plutocraten te Londen goed genoeg om den terugtocht der Britsche troepen, die zich in ijlmarschen naar de Kanaalhavens begaven met hun lichamen te dekken. Als het Engel sche leger zich de laatste dagen genoodzaakt zag. zich weder tegenover den tegenstander te plaatsen, dan gebeurde het niet, omdat de strijd nog eenigc kans op succes bood, maar alleen omdat er geen andere weg over bleef. Nog meer te laken dan de houding van dc i Britsche regeering ten aanzien van de Bel- j gische capitulatie acht men hier intusschen het optreden van de leden der Belgische re- geering, die reeds lang de vlucht genomen heeft en nu van Londen uit in hun blinde hoorigheid aan Engeland uiting geeft aan haar ontstemming over het feit, dat de Ko ning der Belgen de resten \an het Belgische leger voor doodbloeden op Vlaamschen grond bewaard heeft. Dat deze zoogenaamde Bel gische regeering in het geheel niet meg- het recht heeft zich vertegenwoordigster van haar volk te noemen, zou, aldus zegt men te Berlijn, aanstonds blijken, wanneer zij het zou wagen thans weer op Belgischen bodem terug te keeren. Zij zou dan namelijk haar leven moeten redden voor de verbittering v&n het volk in België.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1