met Duitschlind Bindende beslissingen der Bijksbemiddelaars Leven om leven Het gezonde verstand in Frankrijk Dc reis van dc „President Roosevelt" 18 dagen Deviezenooodmaatregel aangevuld deden de wereld wankelen Marktberichten Het postverkeer met Duitschland ls thans gedeeltelijk hervat, d.w.z. dat weder zijn toegelaten briefkaarten gefrankeerd vol gens het Internationale tarief (dat is 7Y2 cent) en gesteld in de Nederlandsche of In de Duitsche taal. Het aanteekenen van de briefkaarten is niet toegelaten. Ook bij be loonvaststelling De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft een besluit uitge vaardigd. waarbij het College van Rljsbemiddelaars in grootere mate dan tot rui toe het geval was. wordt ingeschakeld bij geschillen over ar beidsvoorwaarden. Bepaald is, dat indien een der partijen bij een oollectieve arbeidsovereenkomst van oor deel is, dat de overeenkomst gewijzigd dient te worden en de andere partij haar mede werking daartoe niet wil verleenen eerstbe doelde partij zich dienaangaande lot het Col lege van RijksbemiddelaaTs kan wenden. Een werknemer in een onderneming, wiens loon na 9 Mei 1940 in onredelijke mate ver laagd is, of wiens arbeidsvoorwaarden ove rigens na dien datum belangrijk ongunsti ger zijn geworden, kan zicli eveneens dien aangaande tot het College van Rijksbemid delaars wenden. Het College van Rijksbemiddelaars zal mondeling of schriftelijk zijn medewerking verleenen aan het tot stand komen van een partijen bevredigende regeling. Blijkt het tot stand komen van een regeling niet mogelijk, dan zal het College van Rijksiniddelaars zelf een regeling vaststellen, welke voor partijen bindend is. Het College van Rijksmiddelaars kan zich van tusschenkomst onthouden, indien het een zaak niet van voldoende gewicht acht. Door een besluit van den Opperbevelhebber van Land. en Zeemacht is een aanvulling vastgesteld op de reeds bestaande Deviezen- noodmaatregel van 10 Mei. Thans zijn practisch alle buitenlandsche valutatransacties verboden. Overtreding wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. Slechte behandeling van krijgsgevangen Duitsche vliegers BERLIJN'. 28 Mei (D.N.B.) De kolonel van het luchtwapen en eskadercommandant Lackner, die tijdelijk in Fransche gevangen- schrap was geraakt, heeft daarover een rap port uitgebracht, waarin hij een relaas geeft van de behandeling, die hem is wederva ren. O. m. werd hij beschoten, toen bij per valscherm uit zijn in brand geschoten toe stel sprong. Na zijn landing werd hij door Marokkanen overvallen, die hem beroofden en zwaar mishandelden. Mij werd slechts ge red doordat Fransche gendarmes ingrepen, die hem echter in de boeien sloten. Aangezien op grond van dit rapport en tal rijke andere berichten de in strijd met het volkenrecht zijnde behandeling van Duit sche vliegers door de Franschen voldoende .bewezen is, heeft generaal veldmaarschalk Goering per 28 Mei bevel gegeven, dat de tot dusver uitgevaardigde grootmoedige bepalin gen ten aanzien van do behandeling van vijandelijke, gevangen vliegers zoo Inperkt worden, dat alle krijgsgevangenen van het Fransche luchtwapen principieel behandeld moeten worden zooals de Franschen Duit sche vliegers plegen tc behandelen. In het vervolg zullen alle Fransche gevangen vlic gers naar Fransch voorbeeld onmiddellijk bij hun gevangenneming in de l>oeien geslagen worden en met uitschakeling van alle tot dusver verleende faciliteiten afzonderlijk on dergebracht worden. De opperbevelhebber van het luchtwapen heeft zich tot deze strenge maatregelen ge dwongen gezien, aangezien dagelijks dc be richten over dc onmenschelijke, wreede be handeling van gevangen Duitsche vliegers door do Franschen vpelvuldiger worden. De generaal veldmaarschalk zal in hot vervolg telkens, wanneer hem een moord op Duitsche vliegers wordt gemeld, voor iederen vermoorden Duitschen vlieger vijf gevangen Fransche vliegers doen doodschieten. Hot zelfde geldt ook voor het geval, dat wederom in luchtnood zijnde, met valschermen neer- springende Duitsche vliegers werden bescho ten, echter met dit onderscheid, dat in dat geval vijftig vijandelijke gevangenen doodgo schoten worden. Op de gevangen Engelsche vliegers worden deze maatregelen niet toego past, aangezien de F.ngelschen tot dusverre geen aanleiding hebben gegeven tot dergelij ke tegen maat regelen. Bij de „schare der algedankten" zegt men in Zwitserland. ZAL DE DRANG TOT ZELFBE HOUD THANS OOK IN FRANK RIJK GAAN SPREKEN? Bern, 28 Mei (D.N.B.). In welingelichte Zwitsersche kringen wordt de capitulatie van het Belgische leger beschouwd als een zeer ernstig symptoom van diepwortelende mee- ningsverschillen tusschen de westelijke mo gendheden. Men gelooft, dat het ontwaken van den Belgischen drang tot zelfbehoud niet zonder invloed op Frankrijk kan blij ven, vooral, omdat het Fransche volk van 't uitbreken van den oorlog af nooit geheel eendrachtig achter zijn regecring heeft ge staan. De binnenlandschc toestand van Frankrijk is, aldus zegt men, door de ver- bloemingstactick der regeering onder den verpletterenden indruk der plotseling ont hulde waarheid veel dreigender geworden, dan uit de rigoureuze maatregelen van mi nister Mandei kon worden opgemaakt. Men mag daarom aannemen, dat Mandeis „schare der afgedankten" het gezonde verstand vertegenwoor digt. Tot de „verstandige" Fran schen hebben ook Daladicr en de met hem bevriende Garaelin be hoord. Daarom heeft Ghurchill als de hoofdexponent der Engelsche oorlogszucht indertijd ook Daladier „afgedankt", toen hij hem naar het ministerie v. buitenlandsche zaken liet overplaatsen en hem door Reynaud liet vervangen. Dc oorlogstoestand heeft zijn tegenwoordi- gen, voor de Westelijke mogendheden ea- tastrofalen, aanblik gekregen tengevolge van de nieuwe Duitsche strijdopvatting. Daartegenover hebben de Westelijke mo gendheden acht maanden lang naar heil gezocht in den oorlog op grooten afstand, de uitbreiding vah den oorlog en de pas sieve grensverdediging. Die opvatting zal wel van don Britechen gencralcn staf af komstig zijn. Engeland heeft nog nooit een veldheer voortgebracht. Het heeft ech ter. evenals in den Wereldoorlog, ook thans steeds willen bevelen en door de op zijn ageeren tot stand gekomen samenvoeging der BelgischFranschEngelsche strijd krachten in België die strijdkrachten in de Duitsche tang gebracht. Dat kan tot gevolg hebben, dat Frankrijk, dat ook niet meer door genei aal Wcv-gand geholpen kan wor den, besluit van Engeland af te vallen, vóór het te laat is De rcgcering van de Vereenigde Staten van Amerika heeft door middel van haar am bassades den regeeringen der oorlogvoeren de landen officieel medegedeeld, dat het Amerikaansche mailschip „President Roose velt" 24 Mei van New York vertrokken is, met bestemming Galvvay in Ierland voor het afhalen van Amerikaansche staatsburgers uit Europa. De Amerikaansche regeering sprak dc hoop uit dat het onbewapende schip dat niet in convooi vaart, 's nachts verlicht is en duidelijke nationaliteitskenteekencn draagt, niet door maatregelen der zeestrijd- krachten der oorlogvoerende mogendheden lastig gevallen zal worden. De rijksrcgeering heeft daarop de Ameri kaansche ambassade te Berlijn het volgende medegedeeld: Schepen, die hun reizen op de door de Amerikaansche regeering aangegeven wijze volbrengen, staan, overeenkomstig de begin selen van de Duitsche oorlogvoering aan geen enkel gevaar van de Duitsche zeestriid- krachten bloot. Met het oog op het feit, dat dit Amerikaansche schip vaart in de oorlogs zone, die anders door Amerikaansche sche pen vermeden wordt, heeft de Duitsche re geering haar strijdkrachten op dc hoogte ge bracht van de voorgenomen reis van dit schip en strikte hevelen gegeven, dat dit schip zonder gehinderd te worden, op wel ke wijze dan ook, zijn reis kan volbrengen. Overigens bevinden zich op dc route, welke het schip zoowel op dc heen- als de terugreis bevaart, geen Duitsche strijd krachten. Eenigcrlei in gevaar brengen van het Amerikaansche schip van Duit sche zijde is daarom uitgesloten. De Rijks- regeering heeft echter daarenboven dc Amerikaansche ambassade op berichten gewezen, die reeds in de pens zijn gepu bliceerd en die overeenstemmen met zeke re door de Rijksrcgeering ontvangen infor maties volgens welke door de regeeringen der landen, die met Duitschland in oorlog zijn, een aanslag op de „President Roosë- velt" beraamd is en wordt voorbereid. In verband met het feit, dat de vijan den van Duitschland 0111 doorzichtige rede nen reeds twee maal hebben geprobeerd door het plegen van aanslagen op schepen met Amerikaansche passagiers en dc schuld hieraan Duitschland toe tc dichten, de DuitschAmerikaansche betrekkingen te verstoren, heeft dc Rijksrcgeering de Vereenigde Staten op deze berichten op merkzaam gemaakt. Zij heeft daarbij uit drukking gegeven aan de verwachting, dat de Amerikaansche regeering die zelf toch het grootste belang heeft hij het levensbe houd van haar staatsburgers, daarom ook van haar kant alles zal doen ter vermijding van een verstoring der Duitscli-Amerikaan «.chc betrekkingen en door dienovereen komstige maatregelen dergelijke misdadige plannen ran de vijanden van Duitschland zal verijdelen. Nu de strijd op de Zeeuwsche eilanden geëindigd keert de bevolking weer neer keer kaarsteden terug. Een gemoedelijk transport De gevel van de Provinciale Bibliotheek aan de Lange Delft te Middelburg bleef gelukkig behouden, zoodat wedaropbouw van dit historisch monument verzekerd is In 18 dagen Polen, in 18 dagen België overwonnen. DUITSCHE PERS KOMT VOOR KONING LEOPOLD OP. Alle Duitsche bladen beginnen hun com mentaren op de capitulatie van België en den nieuwen stap van de Duitsche legers naar de overwinning met te wijzen op den wederom merkwaardigen samenloop van omstandigheden, dat het noodlottige getal van achttien moeilijke dagen van strijd we derom voldoende was de capitulatie van een land af te dwingen. In achttien dagen, zoo schrijft de Deutsche Allgcmcine Zcituug, werd het Poolsche leger verslagen. In wederom achttien dagen sedert het be gin van het Duitsche offensief heeft thans ook, 11a de capitulatie van Holland, het Bel gische leger opgehouden te bestaan, niette genstaande het Fransche noordelijke leger en het gciieelc Britsche expeditiecorps, te hulp waren gesneld. Eenstemmig komt in de bladen tot uiting, dat de Belgische koning zich in zijn houding waardig heeft getoond en dat hij zijn sol daten en daarmede zijn volk de onvermijde lijke offers aan bloed, die bij den toestand der geallieerde legers een onontkoombare massamoord zouden hebben beteckend, als mede den val in den afgrond tegen den wil zijner ministers tc elfder ure heeft willen be sparen. In de hatelijke aanvallen van den Fran schen minister-president Reynaud, op Ko ning Leopold, aldus zegt het D.N.B., ziet men slechts het zoeken van een zondebok in deze voor de Westelijke mogendheden wan hopige uren, waarop de plutocratische oor logsdrijvers de geheele last der verantwoor ding voor hun miltair falen zouden kunnen afwentelen. Niet het recht! Zij hebben waarachtig niet het recht, zoo schrijft het Hamburger Fremdenblatt, in op stand te komen tegen het besluit van een monarch, die tot het laatste oogenblik bij zijn troepen is gebleven en wiens eenige fout berust op liet feit. dat hij niet dc kracht bezat zijn betere politieke inzichten te doen gelden togeno\er de tot oorlog drijvende po litiek van dc door hm beroepen regeering. I>ie mannen, die zich thans hebben aange sloten bij de steeds -toenemende emigranten vereeniging in Londen, hebben niet .het recht zich te beroepen op het Belgische volk, dat alleen wordt vertegenwoordigd door het Relgische leger, dat tot liet laatst zijn plicht heeft gedaan aan het front in Vlaanderen. KOEDIJK. „HET BAARSJE" ZOEKT HET ELDERS. Als liet getij verandert, moet men de bakens verzetten! Zoo verging het ook de vischclub „Het Baarsje'. In de vele jaren van haar bestaan, was vasle regel den eersten Zondag in dc maand Juni, den eersten hongeldag te houden in het Gcest- meramibacht. Door den strengen vorst in den lantstcn winter is dit polderwater zoo vischloos geworden, dat men nu besloten is den eersten hengeldag te houden in het Noordhollandsch Kanaal. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Mei. Aanvoer: ir>4 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 17.10, drielingen 17.70. kleine 12.— 500 Kg. uien 6.30, 4000 hos rabarber 11.40. 1S7 st. hleomkool 16.30—17.70, 2o soort 13.70. 3e soort 10.60—10.70. ALKMAAR. 27 Mei. N.V. Al'kmaarsrhe Exportveiling. Aard beien per 100 doos f 1319. andijvie 9— 14.50, prei 3—4. snijboonen 20, uien 9.10 p. De Heer en Mevrouw MOU-" Roggeveen geven met blijd schap kennis van de geboorte .van hun Zoon, FRANS. Wijdenes, 28 Mei 1940. Voor de vele blijken van be langstelling, bij het overlijden van onzen besten Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer MAARTEN KOOIJ, ondervonden, betuig ik, mede namens mijn Kinderen, mijn oprechten dank. Inzonderheid geldt dien dank Dr. de Wit en Zr. Gorissen, die alles hebben gedaan, om zijn lijden te ver zachten. Uit aller naam, Wed. A. KOOIJ— Groenewoud. Oudkarspel, Mei 1940. Te koop: Een mak VOS MERRIEPAARD, bij Jb. VAN DER BUSSE; Heerhugowaard, Zuid. Gevraagd: Bekwaam SCHILDERSKNECHT of flinke Halfwas. P. VISSER, Schildersbedrijf, Burgerbrug. Coöp. Zuivelfabriek „De Vol harding", Wieringerwaard, vraagt, voorloopig voor tijdelijk KANTOORBEDIENDE, Eigenh. gcschr. brieven met uit voerige inlichtingen ten kan tore. LOS WERKMAN gevraagd. DAAN JIMMINK, Wieringerwaard. Te koop: EMAILLE FORNUIZEN, JAC. SNIJDERS, Noord, Scha- Ren. 100 Kg., asperges 10—40, peterselie 4.70—6, rabarber 3.30—5.20, raapstelen 1—2, radijs 2.204.20, selderie 5.20—6, wortelen 7.50— 13 per 100 bos, bloemkool 13—18, 2e soort 8—12, kropsla 1.503.50, komkommers 8 12 en perziken 5—19, per 100 stuks; poste lein per bakje 2029 ct., spinazie per bak (16 pond) 0.241.35. dubb. spercicbooncn 26, tomaten 1721 en witlof le soort 5.20 —8.10 en 2e soort 2.504.30 per 100 pond. PURMERE.YÜ, 2S Mei. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 22 partijen, wegende 110.000 Kg., handel matig, hoog ste prijs f 20.50. 2 stapels kleine boerenkaas f 23.50, 1 stapel Goudsche kaas f 24.50, lotaal 1028 Kg., handel vlug. 2197 Kg. bo ter f 1.551.61 per kilo. Runderen, totaal 608 ötuiks: 300 vette koeien 80—86 ct. per "kilo, matig; 191 geldekoeicn f 165—185 per stuk, matig; 105 melkkoeien f 170—260 p. stuk, matig; 12 stieren 6570 ct. per kilo, stug; 23 paarden f 175-500 per stuk, ma tig; 51 vette kalveren 78—95 ct per kilo, stug; 856 nuchtere kalveren: voor de sl«cht f 10—20, voor dc fokkerij f 1622 per stuk, matig; 258 vette varkens voor de slacht 5658 ct. per kilo; 46 magere var kens f 3045 per stuk, matig; 258 biggen f 18—26 per stuk. matig; 632 schapen f 22 -28 per stuk, matig; 90 bokken f 3—15 per stuk, matig; 610 lammeren f 6—10 per stuk, matig; kipeieren f 3.30—3.G0 per 100 stuks; Noordhollandsche Blauwen (kui kens) (300 stuks) 55-60 ct per kilo, 4200 oude kippen en lianen (wit en rood) 30— 40 ct.p er kilo. idem blauw 3540 ct. per kilo. konijnen f 0.30—1.40 per stuk, 300 eenden 20—40 ct per stuk, duiven 40 ct. per paar, 3600 jonge lianen (wit en rood) 3040 ct per kilo. ZWAAG, 27 Mei. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Schotsche muizen 13.10—1650, late aard appelen 2.70—4.20. spinazie 8.80-18.10, pos telein 4—7, uien 4.10—7.S0, prei 3—5, slaboo nen 40—63. peulen 33—38. witlof 10.20— 16.30. tomaten 3442. waschpecn 3—4, boa- peen 9.40—15.70. andijvie 13—15, sla 1.50— 3.70. bloemkool 10.30—1710. komkommers 11.20—12.10. rabarber 1—1.80. radijs 1.SO— MO. perziken S14.80. aardbeien 64— 72. Reine Victoria pruimen 5—7 ct. per «tuk Zoete appelen 25—27, Winterjan 14—16.

Schager Courant | 1940 | | pagina 4