HET LAND dat droog viel,». De Noorc kaasproductie De Colorado kever waargenomen Als de tijden I De zoufconcentraties in het bodemvocht past zich aan Kantongerecht Den Helder Woensdag 29 Mei 1940 Tweede blad DE ZOUTCONCENTRATIES JN HET BODEMVOCHT. Met onderstaand artikel zet de heer Ir. Lienesch zijn belang wekkende beschouwing over de gebieden, welke geïnundeerd zijn geweest, voort. Dank zij de grote medewerking van het laboratorium te Medemblik ben ik nu al in staat het vervolg op mijn vorige publicatie te geven. Mijn vermoeden dat het zoutgehalte van het bodemvocht wel eens zou kunnen afwij ken van dat in het overstromings water is bewaarheid en helaas moet ik er aan toe voegen dat de toestand in de gebieden die met zouthoudend water zijn overstroomd er niet beter op geworden is. Indien wij niet spoedig veel regen krijgen is de teelt van bruine bonen in Koegras en Breezand op de geinundeerde landerijen niet meer aan te raden. Wij gaan voor deze streken een minder goede tijd tegemoet voor zover het de ont- zilting betreft. Gelukkig is men zowel in Koegras als in Breezand in de gelegenheid het land te in filtreren. Onze onderzoekingen wijzen uit dat het water in het Nd. Hollands Kanaal momen teel nog niet 0,1 keukenzout bevat. De verzoeting is daar zeer snel verlopen in dien men weet dat het water in de Lange .Vliet nog 0,5 tot 0,6 keukenhout heeft. Met enige dagen kan er m.i. rustig wor den geïnfiltreerd zonder risico op grotere .verzou ting. Voor de meer kleihoudende gronden heeft de infiltratie geen betekenis. Alvorens de gewassenkeuze te bespreken geef ik eerst de verkregen analyse cijfers. Op de bemonsterde plekken zijn de lagen 02, 220 en 2040 cm onderzocht. Van ieder monster zijn 3 waarden bepaald de zo genaamde A.B.C. cijfers. De A cijfers geven weer het vochtgehalte van de grond (grammen water per 100 gram droge grond). De B cijfers geven het aantal grammen keukenzout per 100 gram droge grond aan. Ten slotte de C cijfers. Hierin vindt men het aantal grammen zout per liter bodem- vocht. De C cijfers zijn dus een maat voor de keukenzoutconcentratiê in het bodem- vocht. In het proefschrift van Dr. A. J. Zuur „Over de ontzilting van den bodem van de „Wieringcrmeer" kunnen we het volgende lezen. „Hoewel onder gunstige omstandigheden „bij een aanmerkelijk hoger zoutgehalte nog „goede groei mogelijk is, hebben de in de „Wicringermeer opgedane ervaringen toch „geleerd, dat het in het algemeen niet gera den is den grond in het voorjaar in te „zaaien als de concentratie van het zout „in het bodemwater in de laag 5—20 cm. de „grens van 3 gram per liter heeft over schreden. „In het najaar mag deze concentratie hoo- „ger zijn, omdat in de winter het zoutge halte daalt, terwijl in het'voorjaar dit ge halte de neiging vertoont te stijgen". Deze ervaringen houden voor het nu geinundeerde gebied een duide lijkc aanwijzing in! Waar ook elders in vroeger jaren is gevonden dat 2 gr. keukenzout per liter bodemvocht een grens geval vormen voor een redelijke kans op het slagen van de teelt van diverse gewassen zal het geen toelichting behoeven hoe nodig het is dat wij de C cijfers kennen. Deze monsters zijn de volgende A. B. C. Klei CaC03 Breezand 0-2 cm 9.t 0.18 19.4 3 o 2-20 cm 13.6 0.11 8.6 3 2 20-40 cm 23.0 0.02 0.9 3 2 Koegras 0-2 cm 21.4 0.32 15.0 3 2-20 cm 23.5 0.03 1.2 5 1 20—40 cm 18.8 0.00 0.0 3 2 Koegras 0-2 cm 175 0.22 12.5 3 1 2-20 cm 21.7 0.16 7.5 5 9 20-10 cm 22.1 0.01 05 3 2 Beemster 0—20 cm 53.8 0.05 0.8 50 2 O-20 cm 605 0.02 05 (Ml 0 0-20 cm 66.4 0.03 0.4 55 1 0-20 cm 50.1 0.01 0.2 50 0 Wijkermeer 0—20 cm 64.8 0.12 1.8 60 9 0-20 cm m 0.08 1.0 60 3 Ir. 6. J. LIENESCH, Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Als basis voor do beoordeling moet men naar de C cijfers kijken en wel naar de cijfers in de lagen 2-20 en 0-20 cm. Het cijfer geeft weer het aantal grammen zout per liter. Voor Breezand is dus het zout-percentage 0.86 heel wat hoger dan de grens van 0.3 In één geval zien we in Koegras een van 0.12 en in het andere geval van 0.75 Het eerste geval is gunstiger, omdat in de onderste laag (20—10 cm) alleen zoet wa ter is gevonden en dus geen zoutopstijging is te vrezen. De Beemster heeft geen zout nadelen te vrezen, zelfs niet bij indrogen van de grond. Het C. cijfer is hier slechts 0.08 tot 0.02 De Wijkermeer daarentegen is een grens* geval, waar we meer van moeten weten. Indien de gronden daar tot hun meer nor male vochtgehalte terugkeeren, is er alle kans op een verhoging van het zoutpercen- tage tot boven de 0.3 en dan wordt de risico groter. Tot welke maatregelen moet men nu ko men in verband met de gegeven cijfers? Hoewel overal weer bijzonderheden kun nen zijn, valt in grote lijnen het volgende te zeggen. Op gronden met minder dan 0.3 zout (Beemster, Zeevang, Graftermeer, l'itgecster- broek, Eilandspolder) zijn alle nog in aan merking komende gewassen te telen. Hier is men dus in de gelegenheid volop bruine bonen of witte bonen te verbouwen. De grondbewerking mag pas geschieden als het land inderdaad goed droog is en men dus niet de bouw voor gaat dicht smeren. Ook late aardappelen zijn hier nog op hun plaats, maar nogmaals gezegd, indien de grond goed is uitgezakt. In Koegras, Breezand en de rest van de Westpolder, alsmede in de Wij kermeer, dient men zoutgevoelige gewassen te vermijden, dus geen bruine bonen en geen aardappelen. Tuinwortelen verdragen zout tot 0.i (4 gr. keukenzout per liter bodemvocht). Het zelfde geldt eveneens voor uien, stamslabo- nen, sla en erwten Op de gronden met te hoge C cijfers dient de bodembewerking oppe.rvlakkig te blijven, teneinde opstijging van het zout tegen te gaan Waar zoet water kan worden ingelaten is men wat vrijer in z'n bodembewerking. Van de landbouwgewassen welke op de te zoute gronden staan valt niet vee! goeds te verwachten voor zover betreft de zomer- gerst, erwten, aardappelen, haver en duive- bonen. Zowel voeder- als suikerbieten zijn min der gevoelig voor zout, en als we even ver der zijn, zal de teelt van haver voor groen- voeder, mergkool, stoppelknollen en groene mais wel mogelijk worden. Dit geldt ook voor hoerekool, koolraap en selderie.) In ieder geval bestaat op alle geinundeer de gronden stikstoibehoefte! De teelt van rode en witte kool is cul tuurtechnisch wel mogelijk, maar deze biedt uit een oogpunt van de absoluut noodza kelijke zelfvoorziening zo weinig perspec tief, dat niemand op enige verruiming van deze gewassen moet hopen. Dit geldt even eens voor de teelt van mosterd. Zodra ik daartoe gelegenheid heb, hoop ik meerdere monsters te trekken om de zo waardevolle A.B.C. cijfers in nog ruimere mate te kennen. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland te Schagen: Ir. G. J. LIENESCH. VOORDEELEN, VERBONDEN AAN GELIJKSCHAKELING. (Van onzen Alkmaarschcn correspondent). De commissie onder voorzitterschap van Ir. D. C. de Waal, opgericht met de bedoe ling de melklevering aan de zuivelfabrie ken te reorganiseeren heeft haar werkzaam heden met ijver aangevat, mede omdat in veertien dagen de zaak op behoorlijke wijze moet zijn geregeld. Dat in dit opzicht inderdaad mocht wor den gesproken van uitwassen, kan blijken uit het feit, dat een fabriek in Friesland haar melk betrok tot uit Noordholland, ter wijl een fabriek te Rotterdam melk ophaal de tot zelfs in den Achterhoek van Gelder land. Uit de gegevens, die door de commis sie aan de fabrieken .:ijn gevraagd en waarvan ons enkele werden voorgelegd bleek voorts, dat het aantal hoeren, wonen de op enkele minuten afstand van een be paalde fabriek, terwijl de melk werd gele verd aan een fabriek verscheidene uren ver- weg gelegen, legio is. De bedoeling is om deze excessen weg te nemen, terwijl daarnaast voor zoover noo- dig aan de boeren zal worden opgedragen de melk te brengen naar kmispunten of centra, ten einde zoodoemle het ophalen aan de boerderijen afzonderlijk zooveel mo gelijk te vermijden. Het spreekt overigens vanzelf, dat deze maatregelen gelden voor die trajecten, waar het melk vervoer ge schiedt per auto-tractie. Bij een en ander doen zich twee moeilijk heilen voor. In de eerste plaats diende rekening te worden gehouden met de capaciteit der fa brieken, hetgeen met zich meebrengt, da' niet steeds die vereenvoudigingen kumvu worden aangebracht, welke men zon we» schen. Daarnaast is de verschillende uith taling door de diverse fabrieken natuurlij* een kwestie van bcteckenis. Deze moeilijk beid intusschcn wordt ontgaan, indien de fabrieken gevolg geven aan het advies van den Bond van Zuivelfabrieken om geduren de de crisisperiode overal dezelfde prijs voor de melk aan de boeren uit te betalen. De secretaris van Bond, Ir. Kranen, deel de ons mede, dat deze uitbetaling><prijs we kelijks door den Bond werd berekend, waarbij ais maatstaf werd genomen de prijs aan de Alkmaarsche kaasmarkt en de op- brongste aan de niet ter markt brengende fabrieken. De prijs was aan den veiligen kant en Ir. Kranen hoopte, dat daarom ook de particuliere fabrieken er toe zouden kun non besluiten zich bij de uitbetaling op de zen prijs te basecren. Daarnaast zijn de maatregelen in zooverre als voorloopig te beschouwen, dat het moeten leveren aan een bepaalde fabriek voor den betreffenden boer niet beteekent, dat bij als lid tot die fabriek moet toetreden. Zoodra dc tegen woordige toestand achter den rug is, zal hij desgewcnscht over zijn melk weer kun nen beschikken op de oude wijze. Intusschen is het duidelijk, dat de nieuwe regeling zekere belangrijke economische voordeden bezit, wijl de vaak zeer ver snipperde melklevering thans op degelijke wijze wordt gerationaliseerd. Hoezeer de nooden van den tijd bij dit alles voeren tot een in practijk brengen van het bekende woord: „Draagt elkanders las ten", blijkt ten aanzien van het kolenvraag stuk, dat voor enkele fabrieken, die prac- tisch door hun kolenvoorraad heen zijn. acuut begint te worden. Weliswaar Verlce-- nen Zuivelbureau en Kolenbureau hier alle mogelijke medewerking, de voorloopiee op lossing schijnt daaruit te bestaan, dat an dere fabrieken, die nog voor geniimen tijd zijn voorzien, een deel van hun voorraad afstaan. Zoowel Ir. de Waal als Ir. Kranen wees ons op de moeilijkheid, die in het bijzonder beslaat voor den Noorclhollandschcn Edam mer. Immers als afzetgebied zal voorloopig buiten het binnenland alleen Duitschland in aanmerking komen en dit land trekt nauwelijks nog kans in Edammervorm. Wat daarheen wordt verzonden is prac tisch alleen nog kaas in Gouda. en in broodvorm. De oplossing voor deze moeilijk beid hoopt men op die wijze te vinden, da' Friesland, dat ook gunstiger is ge'egen voor len export naar Duifsrhland. ziclr met den uitvoer helrsl, terwijl de voorziening van het binnenland in de eerste plaats aan De Plantenzlektekundigen Dienst te Wageningen schrijft ons: Aangezien de coloradokever in het Znidelijk deel van ons land wederom waargenomen is en de uitroeiing van dit insect thans meer dan ooit van het grootste belang voor onze aard appelcultuur genoemd moet worden, verzoekt de Plantanziektekundige dienst te Wageningen alle aardappel verbouwers dringend van nu al aan zoo regelmatig mogelijk hun aardap pelgewas op de aanwezigheid van deze kevers of de larven ervan te on derzoeken. I)c kever is 1 c.M. lang. ovaal van vorm met gele dekschilden, waarop 10 overlang- schc zwarte strepen. Waar men een of meer kevers vindt, moet aan de onderzijde der aardappelbluderen gezocht worden naar de oranje gele eihoopjes, die daar dan kunnen voorkomen. I)c larven zijn donker oranjerood gekleurd. Zij vreten evenals de kevers gaten in de bladeren, wat, als zij grooter geworden zijn en als er veel voorkomen, zeer ernstige be schadiging kan veroorzaken. Wie een of meer kevers vindt, moet deze onmiddellijk dooden om verspreiding te voor komen en verder van zijn vondst mededee- ling doen ten gemeentehuizo of aan de poli tie met nauwkeurige vermelding van de plaats. De verdere bestrijdingsmaatregelen zullen dan ten spoedigste door de ambtena ren van den plantcnziektckundigen dienst genomen worden. In gevallen, waarin men twijfelt, kunnen bij de plantenziektekundi- gen dienst te Wageningen en bij de ambtena ren van dezen dienst, zoomede bij vele an dere ambtenaren van voorlichtingsdiensten en onderwijs, inlichtingen gevrangd worden. Aardappeltelers, op uwe medewerking hij de opsporing en uitroeiing van den colora dokever wordt gerekend. Let op den colorado kever. DEN HELDER SCHAGEN DUBBEL JUBILEUM De tijdsomstandigheden zijn oorzaak ge weest, dat nan een dubbel jubileum van de familie J. G. van Barneveld alhier geen rucht baarheid is gegeven. Een dubbel jubileum: de lieer en mevr. van Barneveld waren gis teren 25 jaar getrouwd, en hun zaak, de welbekende grossierderij jubileerde. In intieme kring zijn deze heugelijke fei ten herdacht. Wanneer wij ons tot het zakenjubileum de rest is privé zou den Dré zeggen! i>epalen kan de lieer v. Barneveld trotsch zijn op «le bereikte resultaten. De zaak is gegroeid tot een der bekendste in Noordholland, het is er steeds een komen en gaan van relaties her en der vandaan. Wie de heer van Barneveld kent. weet dat hij met moed de tweede 25 jaar ingaat en wij wenschen hem van harte een vol gend dubbel jubileum toe! WE GAAN WEER HENGELEN! Goede raadgevingen. De secretaris van de „Hengelsportvereeni- ging „De Baars" schrijft ons: Gaarne voldoe ik aan een verzoek dat mij een dezer dagen werd gedaan naar aanlei ding van liet hengelsportseizocn, dat op 1 Juni a.s. ingaat. De maten van do verschillende vischsoor- tcn zijn namelijk de laastte jaren veranderd en aannemende dat dit niet algemeen be kend is, geef ik ze hieronder: Baars 18 c.M., snoekbaars 40 c.M., snoek 40 c.M., karper 35 c.M., witvisch en rietvoorn 15 c.M., brasem 21 c.M., zeelt 35 c.M., paling 28 c.M. Houdt u aan deze maten en ge verricht er een s|>orticve daad mede en voorkomt een bekeuring. Hengel ook niet met levend aas of krab ben, tenzij ge een vergunning hebt. Tenslotte doe ik nog een beroep op de hengelsport liefhebbers, vertrapt In het ge heel niet of althans zoo min mogelijk, het gras en rietgewas, de betreffende eigenaren zullen u er dankbaar voor zijn. NOORDHOLL. BRANDWAARBORG-MIJ. VAN 1816 TE OUDKARSPEL. Vrijdag 21 Mei 1.1. werd door de Directie rekening en verantwoording gedaan over haar beleid over het l>oekjaar 11)39 aan de Commissie, bestaande uit commissarissen, twee hoogste deelhebbers en een vertegen woordiger der Maatschappij. Op Maandag 27 Mei d.a.v. werd in de algeineene vergade ring van directie, commissarissen, hoogste deelhebbers en agenten, na toelichting door de commissie, de rekening en verantwoor ding met algemeene stemmen goedgekeurd. De toename van «le premieontvangst en liet gunstige srhndecijfer gaven reden tot volle tevredenheid. Noordholland wordt overgelaten. Bij een to taal kaasverbruik in Nederlaml van circa 1(0.000 ton bij een productie aan Noordhol bmdsche kaas van ongeveer 20.000 ton, alles per jaar, meent men, dat een soortgelijke f t goling mogelijk moet zijn. veranderen I ALKMAAR, Mei 1940. De auto behcerschtc dc straat, het paard was van de weg verdwenen. Met één slag is daarin verandering gekomen, onze prachtige autostradas liggen verlaten en dienen hoogstens nog aan de kinderen tot rolschaat- senhaan. Zoo iemand het ons een maand ge leden- luid verteld, we zouden het niet hebben geloofd, thans echter is het een feit. En wat meer zegt, de monsch in zijn merkwaardig aanpassingsvermogen, stelt zich in op de nieuwontstane toestand. Wanneer aan deze verhoudingen een eind zal komen, wie zal liet zeggen? En zoo begint hij er reke ning mede te houden, dat het wel eens betrekkelijk lang zou kunnen duren. Het autobedrijf verkeert in moeilijk heden. daarvoor in de plaats richt zich op de echte, degelijke, ou- derwetschc wagenmakcrij. We brachten dezen morgen een be zoek aan het bedrijf van den heer Visser, Pieterstraat te Alkmaar. Er waren juist eenige Duitschcrs ge weest uit Krommenie, die er hadden gewerkt voor het leger en die het drijf haddon ontdekt, als 't eenige in deze omgeving, waar een „wielen- bank" was. een bank, waarop wagen wielen volledig konden worden ge maakt. I)e moderne bedrijven ontslaan per soneel, zo hebben er geen emplooi meer voor. Met bedrijf van den heer Visser, dat een jarenlange malaise heeft doorgemaakt, is in een periode van hoogconjunctuur. Oude wagens, die tijden lang in ver geten hoeken hebben gestaan, wor den te voorschijn gehaald, onder zocht en opgeknapt. Er is een leven dige handel in, «ie prijzen zijn ver dubbeld en meer. Zeer gevraagd zijn ooïTTiuto-onderstellon, die worden in gericht op paardentractie. De moei- lijkheid daarbij echter vormen de rubberbanden, die nauwelijks of niet te krijgen zijn. Plaatselijke besteldiensten worden geheel ingericht op vervoer per paard en wagen of per bakfiets. Merkwaardig daarbij is, dat men van verschillende kanten de klacht kan hooren, dat het autovervoer eigenlijk toch nooit was bevallen, omdat het betrekkelijk duur en vaak geheel onrendabel was geweest Zoo zou het resultaat van den tc- genwoordigen toestand straks kun nen zijn, dat de auto. die in den af- geloopen tijd vermoedelijk wel eens is overschat tot op de juiste waarde wordt teruggebracht. UARENKARSPEL JUBILEUM. Op 26 Mei werd het feit herdacht dat de heer Andr. Dekker 25 jaar geleden werd gekozen tot Lid van het Dag. Be stuur van den polder Waarland. De heer Dekker, die thans voorzitter van den pol der is, werd door het Bestuur gecompli menteerd. terwijl als dank een geschenk werd aangeboden. WIER1NGERMEER WIERINGERWERF. LANGZAAM AAN. DAN BREEKT HET LIJNTJE NIET. Nu het motorverkeer stopgezet is, moe ten velen tobben om hun werkzaamheden te doen voortgaan. Eigenaardig om te zien hoe «le winkeliers hun auto's gebrui ken, bespannen met een paard er voor. Dus nu geen 70 K.M. meer!- 1I00GW0Ü3 AARTSWOUD. DS. KREB. Ter aanvulling van ons bericht van giste ren. kunnen wij nog medcdeelen, dat onze nieuwe predikant Ds. Krob te Aartswoud •bevestigd zal worden en te Hoogwoud ziju intrede zal doen. WIERINGEX POLITIE. Gevonden een rijwiel. Verloren: een stamkaart m. petroleumkaart, een gele damesmantel en een kindermuts. Inlichtingen gemeentcbode. Zitting van Dinsdag 28 Mei. ZEMELEN IX IIF.T BROOD. Terecht' stond de bakker J. H. uit Anna Paulowna, die er van beticht werd, zeme len in zijn brood gehad te hebben. Dit was althans geconstateerd door dr. Mol van den Keuringsdienst. Het teveel nan zeme len was weliswaar slechts gering, maar in ieder geval een teveel (volgens den getui ge, den heer Kloe uit Haarlem, betrof de extra „winst" slechts li cent op de 100 brooden...) Getuige wees er voorts op. dat deze bak ker als een zeer bonafide man te boek staat en dat er hier geen sprake is van on eerlijke concurrentie. Integendeel. men kan veilig aannemen, dat het hier zuiver een vergissing is. Ook de Ambtenaar neemt aan dat hier .'een heroepsknoeir aan hef werk is ge weest en vordert f 15.— of 10 dagen. De Kantonrechter maakt daarvan f 10.— of 5 dagen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5