DUITSCHERS bezetten NIEUWP00RT Italië mobiliseert Nieuwe regeling DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Dc „Nelson" gezonken FRONTBERICHT Radio-rede van Ansalda Marseilles gebombardeerd Minister Gafencu afgetreden kostwinners vergoeding De ontruimiogsmaafregelen ia Engeland Anti*Engelsche betoogingen in Spanje De Britsche steunpunten moeten verdwijnen Ui (2 I«nen)- Kengetal 2240. MAANDAG 3 JUNI 1940. 84e Jaargang. No. 11202. CfiTgOv^def N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier*! 4 Taai verdedigde kust strook bij Duinkerken verder ingedrukt Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In harden strijd is de door de En- gelschen taai verdedigde kuststrook ter weerszijden van Duinkerken uit het Oosten verder ingedrukt. Nieuw- poort en de kust ten noordwesten daarvan zijn in Duitsche handen. Adinkerke, ten westen van Furnes en Ghyvelde, 10 k.m. ten oosten van Duinkerken, zijn genomen. Hot aantal gevangenen en de buit zijn aan zienlijk gestegen. Alleen reeds bij één leger werden 200 stukken geschut van allerlei ka liber buit gemaakt Aan het zuidelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft op den eersten Juni, gelijk reeds in een afzonderlijk bericht be kend gemaakt is, pogingen van resten van het verslagen Britsche cxpeditieleger om te ontkomen op de voor Duinkerken liggende schepen, bestreden. De successen der Stuka-, gevechts-, destroyer- en jachteskaders zijn, vergeleken met de reeds bekend gemaakte getallen, nog aanzienlijk gestegen. In totaal zijn vier oorlogsschepen en elf transportschepen met een totale tonnage van 54.000 tot tot zinken gebracht, veertien oor- i Gafencu, de Roemeeensche minister van buitenlandsehe zaken, heeft, naar D.N.B. meldt, zijn ontslagaanvrage ingediend, dat door den Koning is aanvaard. De minister van Verkeer, Gigurtu, is met de leiding van het ministerie van Buitenlandsehe Zaken belast Hèt aftreden van Gafencu wordt gemoti veerd met zijn gezondheidstoestand, die den laatsten tijd te wenschen overliet Gigurti gaat door als een voorvechter eener natio nale Roemeensche buitenlandsehe politiek. GAFENCU. De conclusies van Italië. Nader meldt D.N.B. uit Rome: De wisseling van de Roemeensche porte feuille van Buitenlandsehe Zaken is, naar de „Popoio di Roma" opmerkt, een duide lijk bewijs voor de houding van Roemenië en zijn politieke vriendschappen, die zeker niet in de door Parijs en Londen verwachte richting zullen gaan. Het hlad is van mee ning, dat het prestige van Engeland en Frankrijk, dat reeds door de Duitsche overwinning zwaar geleden heeft, door de wisseling in het Roemeensche ministerie logsschepen, n.1. twee kruisers, twee lichte kruisers, een luchtafweerkruiser, zes torpe- dobootjagers, twee torpedobooten, een snelle boot, benevens 39 koopvaardijschepen met een totale tonnage van 160.000 ton, werden door bomtreffers beschadigd. Talrijke booten, barkassen en sleepschepen werden tot ken teren gebracht en troepenconcentraties op het strand van Duinkerken met succes met bommen aangevallen. Bij een nieuwen aanval van Duitsche Schnellbootc op het nog in handen van den vijand zijnde deel der Belgisch-Fransche kust gelukte het een dezer booten een zwaar beladen transportstoomschip van 4000 ton met een torpedo tot zinken te brengen. Voor de eerste maal hebben ge vechtsgroepen van het luchtwapen de haven van Marseilles aangeval len en daar twee groote koopvaardij schepen met bomtreffers in brand gestoken. Het spoorwegtraject Lyon- Marseilles werd op verscheidene plaatsen door bomtreffers bescha digd. De totale verliezen van den tegenstander in de lucht bedroegen op 1 Juni 58 vliegtui gen. Daarvan werden 42 in luchtgevechten en 8 door luchtafweergeschut neergeschoten, de rest werd op den grond vernield. Vijftien eigen toestellen worden vermist. Door onze uit Drontheim naar het noorden opgerukte bergjagers werd op 1 Juni Bodoe genomen, en daarbij werd, behalve ander oorlogstuig een Engelsche batterij buit ge maakt. Voor families van gesneuvelden en vermisten. Het departement van Defensie heeft aan de burgemeesters, volgens de Tel.), nadere voorschriften doen toekomen in zake de uit betaling van kostwinnersvergoedingen aan gezinnen van militairen. Hierin wordt medegedeeld, dat de kost winnersvergoeding, zooals die op 10 Mei werd genoten door verwanten van militai ren, die op of na dien datum zijn overleden, hetzij door uitvoering van hun dienstplicht, hetzij door andere oorzaak, voorloopig ge durende zes weken nad en dag van het over. lijden moeten worden doorbetaald. Deze vergoeding komt niet in mindering van het pensioen indien de nabestaanden van de overledenen daarop aanspraak kun nen maken. Ten aanzien van hen omtrent wier lot nog geen zekerheid bestaat, bepalen de bur gemeesters dat door moet worden gegaan met het uitbetalen van de kostwinnersveV- goeding gedurende uiterlijk zes weken te rekenen van 18 Mei j.1. Zoodra het lot dier betrokkenen bekend is hangt het van het oordeel van den burge meester af of er nog doorgegaan moet wor den met de uitbetaling der kostwinnersver goeding. Wanneer een militair niet in staat is om te werken, omdat hij gewond is, dan moet van Buitenlandsehe Zaken opnieuw een zwanen slag heeft gekregen. Door de mili taire machtspositie van Duitschland in het Westen en de duidelijke houding van Ita lië alsmede door het trouw blijven van Hon garije aan de as RomeBerlijn heeft ko ning Carol Gafencu als een van de laatste pijlers van het EngelschFransche presti ge te ra ij de geschoven. De benoeming van Gigurti als minister van Buitenlandsehe Za ken na de Duitsche overwinningen betee- kent de aanpassing van Roemenië aan den nieuwen politiekcn toestand, die zich in de wereld begint af te fceekenen» de kostwinnersvergoeding worden doorbe taald zoolang hij niet is hersteld. Ten aanzien van hen, die zijn gedemobili seerd of die zelf al uit eigen initiatief naar hun haardsteden terugkeerden, wordt de kostwinnersvergoeding uitbetaald tot en met de week waarin zij hun haardsteden heb ben bereikt. Is heft echter noodig, dat zij nog de noodigc stappen moeten doen om werk te krijgen, dan kan voor deze cate gorie alsnog de kostwinnersvergoeding wor den uitbetaald tot uiterlijk 8 Juni. Dit staat ter boeordeeling van den bur gemeester. Wanneer iemand tot de ontdekking komt, dat zijn betrekking i6 ingenomen door een ander, wordt de kostwinnersvergoeding be taald tot 8 Juni. Is het dringend noodig, dat aan iemand langer dan zes weken de kostwinnersver goeding wordt betaald, dan kan de burge meester aan het departement van Defensie de zaak voorleggen. De Zweedsche „Nya Dagligt Allehanda" meldt uit Londen, dat de ontruiming der meest bedreigde gedeelten van Engeland thans bespoedigd wordt Gedurende het week einde is een aantal extratreinen in dienst ge steld, die vooral kinderen in veiligheid moe ten brengen. Heden worden de scholen te Londen reeds gesloten. Het onderwijs wordt voortgezet op de plaatsen, die voor de geëva cueerde bevolking beschikbaar zijn. Voor de politiebureaus staan, naar 't blad schrijft lange rijen buitenlanders, die trachten ont heffing van zekere voor vreemdelingen gel dende bepalingen te verkrijgen. De „Nya Dagligt" meldt verder, dat de te Londen wonende Zweden in den loop van deze week de Britsche hoofdstad verlaten. „Leve het Spaansche Gibraltar" Zaterdag is het, zegt D.N.B., tot spontane reusachtige betoogingen gekomen voor de wederaansluiting van Gibraltar bij Spanje. Falangistische jongeren en studenten, meest in uniform gekleed, vormden op de pleinen en in de hoofdstraten van Madrid groote op tochten, waarbij borden met een schets van Gibraltar en eischen tot teruggave werden meegedragen. De menschenmenigte sloot zich onder geestdriftig geroep van „Leve het Spaansche Gibraltar" bij de betoogingen aan. De betoogers trokken naar de Engel sche ambassade, waar de nieuwe Britsche ambassadeur Sir Samuel Hoare, dienzelfden dag aankwam, De menschen riepen: „Gi braltar is Spaansch". De politie trachtte de betoogers te bewegen tot doorloopen. Er wer den geen arrestaties verricht, evenmin de den zich ernstige incidenten voor. De pers achter de eischen. Verwijzende naar de betoogingen te Ma drid spreekt thans ook de Spaansche pers De bekende journalist en overzichtschrij ver van den buitenlandschen politieken toe stand, directeur van de met het ministerie van buitenlandsehe zaken in nauw contact staande telegrafo Ansaldo heeft in 'n radiotoe spraak tot het Italiaansche leger als Itali- aansche oorlogsdoelen genoemd: Corsica Tunis, Gibraltar en Suez. Ieder een weet, zoo verklaarde Ansaldo, hoe de Italianen sedert meer dan vijftig jaar in Tu nis behandeld worden. Gibraltar is een ves ting in handen der Engelschen. Suez vormt een nauwe pas, voor het passeeren waarvan een hoog bedrag moet worden betaald. Cor sica, Tunis, Gebraltar en Suez zijn controle steunpunten tegen de Italiaansche onafhan kelijkheid. Deze steunpunten, deze misbrui ken en inbreuken moeten verdwijnen, m.a.w. Italië moet zijn recht en vrijheid in de Mid- dellandsche zee verkrijgen. Dat moet Italië met eigen middelen en eigen overwinningen bereiken. Het zou dwaas zijn erop te willen wachten, dat deze aanspraken ons door den hemel in den schoot wor den geworpen. In zijn toespraak sprak Ansaldo over de voorbereidingen van Italië, die in de laatste week zeer intensief zijn geworden. De voor bereidingswerkzaamheden bevinden zich in de laatste phase, de mobilisatie is in vollen gang. Toch betreft het hier geen overijlde mobilisatie, doch een in alle rust uitgevoerde arbeid, waarbij het aantal troepen steeds grooter wordt Het wachtwoord van den Duce: gelooven, gehoorzamen en strijden, is door deze, in alle stilte verrichte mobili satie, een feit geworden. Het geheim van deze mobilisatie is het ver trouwen op den Duce. Dit vertrouwen sluit echter niet uit, dat iedere Italiaan afzon derlijk ook de reden moet kennen, die Italië de eischen uit, dat Gibraltar naar Spanje moet terugkeeren. Gibraltar in het bezit van Engeland is een nationale schande, zoo wordt verklaard. Er kan geen groot Spanje bestaan, zoo lang deze schande voortduurt. De Spaansche studenten in actie» Naar aanleiding van de verwachte aan komst van den nieuwen Britschen ambas sadeur Sir Samuel Hoare heeft de Madri- ieensche universiteitsjeugd een demonstra tie-optocht gehouden, welke met den kreet „Gibraltar voor Spanje" en met plakkaten met hetzelfde opschrift door de straten der stad trok. De betoogers werden voor de Britsche am bassade door de politie uiteen gedreven. In zijn laatste artikel over Gibraltar schrijft Manuel Aznar in het Spaansche blad „Arriba", dat de Spaansche jeugd van vandaag, de onwankelbare overtuiging heeft, op het oogenblik leidt en waarom de Duce het bevel tot den opmarsch zou kunnen ge ven. Een volk als het Italiaansche kan met zijn energie, niet buiten een groot conflict blijven, waaraan alle Europeesche groote mogendheden deelnemen en die over het lot van Europa beslissen. Indien Italië zich afzij dig zou willen houden, dan zou het zich daardoor op onherroepelijke wijze uitschake len. Italië moet alleen reeds om bestaansre den handelen en dat Keteekent, strijden. Dat is de moreele reden van de Italiaansche hou ding, terwijl de tweede reden moet zijn, de onafhankelijkheid van Italië op de zee. Motie van de fascistische partij. De nationale raad der fascistische partij is Zaterdag in het Lictorenpaleis te Rome bij een gekomen. De vergadering werd bijge woond door alle federale secretarissen, die na een rede van den partijsecretaris Muti met algeineene stemmen een motie aanna men, waarin de Raad als zijn gevoelen te kennen geeft, dat de controle ter zee is ge worden tot een middel van economische ver stikking. Het Italiaansche volk, aldus de mo tie, schaart zich, gereed tot alle be proevingen, rond zijn Duce, dien het aanroept voor de voltooiing van de eenheid en de onafhankelijkheid van het Vaderland op de zeeën. De motie van de fascistische partij neemt in de Italiaansche ochtendbladen de voor naamste plaats in en is opgemaakt op een wijze, waaruit duidelijk het belang blijkt, dat in politieke kringen hieraan wordt gehecht. De Parijsche correspondent van de Gior- nale d' Italia schrijft, dat het besluit, dat in de late avonduren in Parijs bekend werd, beschouwd wordt als een nieuw bewijs van de aanstaande Italiaansche tusschenkomt Velen zien daarin reeds de eerste officieele* vijandelijke daad tegenover de westelijke mo gendheden. Men krijgt den indruk, dat vele zorgen, die de Fransche pers totdusver pro beerde te verbergen, thans openlijk in poli tiek kringen van de Fransche hoofdstad zijn te bespeuren. dat Gibraltar onder leiding van Franco tot het vaderland terugkeert Dit mag niet een voorwerp van vredesonderhandelingen zijn of van diplomatieke besprekingen. Het is voldoende, indien Engeland zonder omwegen Gibraltar teruggeeft Eerst na deze overgave kan men van vriendschap tusschen Spanje en Engeland spreken. Tot zoolang zijn alle betuigingen van vriendschap een voorspie geling van onjuiste feiten. Italië achter de Spaansche ver langens. De Italiaansche openbare meening begroet met sympathie de berichten over de Spaan sche betoogingen voor den terugkeer van Gi braltar naar Spanje. De Giornale d'Italia schrijft, dat het vraagstuk van den terugkeer van Gibraltar naar Spanje beschouwd moet worden als reeds practisch aan de orde te zijn gesteld. Het tegenwoordige regime van Gibraltar is een kenmerkend voorbeeld van de Engelsche overhcerschings-methoden. En geland jjeheerscht vanuit Gibraltar den Eu- ropeeschen pijler bij den uitgang naar den Atlantischen Oceaan en het leven en de be drijvigheid van alle volken aan de Middel- landsche Zee. Het is vanzelfsprekend, dat Spanje na zijn nationale en geestelijke ver nieuwing het gemis van het door Engeland oninomen Gibraltar als bijzonder pijnlijk ondervindt, daar Gibraltar een stuk van den nationalen Spaanschen bodem ia De Amerikaansche bladen publicee- ren een bericht van het agentschap Associated Press, volgens hetwelk het slachtschip „Nelson" met 700 man gezonken ia De „Nelson", die in 1925 van sta pel geloopen is, had een water verplaatsing van 33.950 ton. Het schip had normaal 1.320 man aan boord. Helpt elkander. Studenten uit Amsterdam en Utrecht zijn te Rhenen behulpzaam bij het rondbrengen van kleeren en goederen der geëvacueerden, die thans npar hun haardsteden terugkeeren.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1