Memorandum van Koning Leopold Duitschland steekt de vlaguit Duitschers meester van de lucht Deensche trouw aan den Koning De successen der „Snelbooten" Het informatiebureau der Ned. Spoorwegen in Arnhem is, ofschoon nog niet geheel klaar, reeds geopend ten gerieve der reizigers Wielrijders houdt rechtsl Door de straten der hoofdstad rijdt een wagen van de verkeerspolitie, welke voorzien is van een luidspreker*installatie. Door middel* hiervan worden de wielrijders op verkeers- fouten gewezen Donderdag 6 Juni 1940 Tweede blad Over capitulatie van Belgische leger De bijz. correspondent van de Itaiiaansche „Lavoro Fascista" meldt uit Brussel, dat Ko ning Leopold namens 't opperbevel van het Belgische leger, Zondag j.1. don in Brussel nog vertoevendcn diplomatieken vertegen woordigers, n.1. den ambassadeurs van Italië en de Vereenigde Staten en den Pauselijken nuntius, een memorandum heeft overhan digd, waarin dag voor dag en soms uur voor uur de verschillende phasen der capitulatie van hot Belgische leger worden weergegeven Het document, zoo constateert de corrcspon dent, slaat Frankrijk en Engeland aan de schandpaal. Het is een aanklacht van soms bijtende ironie, zoo b.v. wanneer het zegt., dat het niet mogelijk was een bepaalde inlich ting aan het Fransohe of Engelsche opperbe vel te doen toekomen, daar beiden als gevolg van het succes der Duitsche wapenen niet te bereiken waren. Het document vermeldt verder, dat de Ko ning sinds 18 Mei na den val van Kamerijk, Londen op de hoogte had gesteld van het ge vaarlijke karakter der situatie, dat de Gealli eefde op 21 Mei van elkaar gescheiden wa ren en aan de Belgische troepen den bloedi- gen taak van hun dekking hadden overge dragen, dat op 23 Mei een Engelsche tegen actie hij Atrecht zonder uitwerking bleef, dat op 25 Mei en „categorische" boodschap naar Londen was gegaan, dat op 26 Mei de En- gelsch-Fransche terugtocht het karakter van een vlucht had aangenomen, dat op 27 Mei V. front op 5 plaatsen was doorbroken en dat het op dien dag niet meer mogelijk was Generaal Gort of Generaal Blanchard te he reiken, die zich op onvindbare stellingen had den teruggetrokken. Het blad schrijft dan: De Engelsclien en Franschen zijn dus tot het laatste toe op de hoogte geweest van het slechter worden van den toestand. Den lovalen koning en zijn dap per leger hebben zij tot onschuldigen zonde bok gemaakt. De Fuehrer heeft den volgenden oproep tot het Duitsche volk uitgevaardigd: „Aan het Duitsche volk. De grootste slag van alle tijden werd door onze soldaten ze gevierend ten einde gebracht. In enkele we ken tijds zijn meer dan 1.2 millioen tegen standers in onze gevangenschap geraakt. Ne derland en België hebben gecapituleerd. Het Britschc expeditieleger is voor het grootste deel vernietigd, voor het andere deel gevan gen genomen of van het vasteland verdre ven. Drie Fransche legers hebben opgehou den te bestaan. eHt gevaar voor een binnen dringen van de vijanden in het Roergebied is daarmede definitief voorbij. Duitsch volk. Dezen roemvolsten daad ïn de geschiedeni hebben de soldaten met inzet van hun leven en hun gezondheid, met ongekende inspanningen in bloedigen strijd verricht Ik beveel daarom van heden af in geheel Duitschland voor den duur van acht dagen de vlag uit te steken. Dit is be doeld als een eerbetoon aan onze soldaten. Ik beveel verder dat gedurende drie dagen de klokken moeten luiden. Hun klanken mo gen zich vereenigen met de gebeden, waar mede het Duitsche volk zijn zonen van he den af weer zal vergezellen. Want hedenmor gen zijn de Duitsche divisies en luchteska ders opnieuw aangetreden om den strijd voor de vrijheid en de toekomst van ons volk voort te zetten." Ontstemming in de Belgische Coago Uit Cabinda (Belgische Congo) wordt ge meld, dat liet bericht van de schrapping van Koning Leopold uit de lijst wan liet legioen van eer in de Belgische kolonie groote ont stemming tegen Frankrijk heeft veroorzaakt In Leopoldstad is een protestvergadering v. Belgische officieren gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich deelnemers aan den wereldoorlog,, die eenstemmig besloten, den President van de Fransche republiek hun oorlogsonderscheidingen terug te sturen. De Fransche maatregel wordt beschouwd als een beleediging tegen de eer van de Belgi sche natie. Verschillende oudere officieren, die ook in het bezit zijn van Engelsche on derscheidingen, hebben verklaard deze even eens te willen terugsturen. Het Mauritshuis in Den Haag is thans weer voor het li wen i laag is mans weer voor net publiek toegankelijk. De waardevolle schilderijen, die gedurende langen tijd veilig waren opgeborgen, worden weer op hun plaats gebracht In den proeftuin van het glasdistrict Zuid-Holland te Naaldwijk vinden interessante proevan plaats betreffende den groei van vitaminenrijke voedingsproducten els sojaboonen, paprika enz. Circa 250 soorten gemêleerde mest zijn verwerkt Een Itaiiaansche persstem. De balans van bet opperbevel der Duitsche weermacht, met haar nauwkeurige, bijzon derheden over het verloop van den slag, wordt door de meeste Itaiiaansche ochtend bladen uitvoerig gepubliceerd. De Corriere della Sera schrijft, dat de westelijke mogend lieden een dèr grootste nederlagen der ge schiedenis hebben ondergaan. Indirect in verband met de militaire crisis staat, de mo- reele ontreddering in de leidende Fransche en Engelsche kringen. Op waarlijk zeldzame wijze werden de mislukkingen verzwegen of nederlagen in overwinningen veranderd. De Popoio d'ltalia verklaart, dat Duitsch land trotsch kan zijn op het succes van zijn soldaten. Het blad raamt de Fransche en Engelsche verliezen aan dooden en gewon den op 230.000 man, waarbij nog geteld moe ten de 50.000 in het Kanaal en in de moeras sen van Duinkerken verdronken manschap pen. In tegenstelling met de beweringen der Engelsche en Fransche propaganda-organen zijn de Duitsche verliezen zeer gering. Nog groot er dan de verliezen aan menschenle- vens, zijn de Engelsche en Fransche verlie zen aan materiaal. De jongste Duitsche luchtactie tegen Parijs dieb eschouwd wordt als het begin van een nieuwe phase van het offensief, heeft bier grooten indruk gemaakt. De Popoio d' Italia schrijft dan verder nog, dat de Duitsche vlie gers meester van de lucht hoven Frankrijk zijn. Nog belangrijker acht het blad het feit dat de Fransche luchtmacht niet in staat was, Parijs te verdedigen. Triomphstemming in Duitschland BERLIJN, (D.N.B.) Alle steden, dorpen en gehuchten in Duitschland hebben gisteren ten teeken van de overwinning de vlag uit gestoken. In de straten ziet men geen huis en bijna geen raam, dat niet de hakenkruis vlag vertoont. Alle kerken luiden in de vast gestelde uren de klokken. Het Duitsche volk heeft het bericht van het Opperbevel van de Weermacht over het einde van de ge vechten in Vlaanderen en Artois met storm achtige jubel vernomen. Alle bladen publi- cecren dit bericht zoo groot mogelijk opge- .maakt. Tevens echter is het volk medege deeld, dat de Duitsche divisies en luchteska ders opnieuw tegen den vijand zijn aange treden. De berichten over de onmiddellijke voortzetting der gevechten worden door do openbare meening gelezen niet de zekerheid dat de overwinning aan Duitschland zal zijn Zoo schrijft de „B.Z. am Mittag": Wij we ten. dat de grootte van een rijk, zooals liet de Duitschers steeds gedroomd, doch nooit ge kend hebben, in een thans eindelijk tot vrede gebracht Europa zal worden afgedwongen, want de Fuehrer, de weermacht en het volk staan borg voor alles wat het grootste woord omvat, dat Duitsche taal kent: overwinning. 25ste verjaardag van den grond wet gevierd. KOPENHAGEN, (D.N.B.) Ter gelegen heid van de 25ste verjaardag van het in wer king treden van de Deensche grondwet van 1915 heeft koning Christiaan in het paleis Amalienborg een delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers der regeering, van den rijksdag, van 'de economische en vakor ganisaties der werkgevers en werknemers ontvangen. Als woordvoerder der deputatie overhandigde de Minister van Staat, Stau- ning, den koning een boodschap van dank zegging, waarin o.a. het volgende staat ge schreven: Dit jubileum wordt in een zeer moeilijken tijd gevierd, doch juist daarom wil men het vertrouwen in den Koning en de trouw van het volk aan het democratische regeerings- systeem tot uitdrukking brengen. Daarop nam de Koning het woord en dank te Minister Stauning voor de hem overhan digde boodschap en tevens voor de vele bewij zen van medeleven uit alle lagen der Deen sche bevolking. De tijden, zoo ging de Ko ning voort, zijn ernstiger dan ooit. Zij spo ren tot aaneensluiting aan. Met deze aaneen sluiting zal, zoo besloot de koning, bet land zoowel naar binnen als naar buiten het beste gediend zijn. Door hun lenige bewegingen zijn ze moeilijk te treffen. De successen van de „snelbooten" zijn een van de groote verrassingen van dezen oor log geweest, schrijft de N.R.Crt. Tot dus ver was hun bestaan buiten de kringen van in gewijden niet aan velen bekend. De Kölni- sche Zeitung herinnert eraan, dat ze in den wereldoorlog ontstonden. Om te beginnen werden ze voor verkenningen en bestrijding van duikbooten gebezigd. Spoedig bleek hun geschiktheid als torpedojagers voor den aan val in kustwateren. Hoofdzaak was stabiele vaartuigen te bouwen, die ook in de ruwe Noordzee ingezet kunnen worden. De rustige staat van de M iddellandsche Zee maakt het Frankrijk en Italië mogelijk zeer lichte en snelle booten te construeeren. Italië heeft zich de laatste jaren ongeveer 70 snelle mo- tortorpedobooten aangeschaft, die tot de snelste en sterkste van dit soort behooren. Al in den vorigen oorlog mochten ze in de Adriatische Zee groote successen boeken. Na 1918 werd deze categorie tamelijk ver waarloosd, maar de kleine zeemogendheden zagen er een middel in de kustverdediging te versterken. Het groote voordeel van dit gevechtsmiddel bestaat in den geringen om vang en betrekkelijke goedkoopte. Die van de Duitsche oorlogsmarine zijn kleine motortorpedoboot en, waarvan de voornaamste wapening torpedobuizen, lucht doelartillerie en meestal nog waterbonrwer- werpers omvat. Daar de torpedobuizen vast ingebouwd zijn, moet de commandant met de heele boot richten, evenals een duikboot of jachtvliegtuig. Bij hooge zee is het bijna onmogelijk zelfs uit de lucht op een afstand zoo'n snelle boot te herkennen. Om zich niet door de branding aan den achtersteven te verraden, nadert ze meest in matige vaart het doel, om na een torpedoschot zich ijlings aan een achtervolging te onttrekken. De le nigheid van die vaartuigen maakt het uiter mate moeilijk ze met het afweergeschut van torpedobooten te pakken of met vliegerbom- men te treffen. In snelle zigzagvaart kunnen ze zich in dc meeste gevallen uit de voeten maken, waarhij ze ook een rookscherm kun nen spannen. Een hijzonder voordeel van die booten is de geringe diepgang, waardoor het mogelijk is ze over niïjnvekien te laten varen, waar een vervolger ze niet kan volgen. Bovendien kunnen ze zich ten spoedigste bij de om standigheden van de Belgische en Neder- landschc havens aanpassen. Groot Finsch sportfeest op komst De internationale Olympiade, die dit jaar in Helsinki zou worden gehou den, kon niet doorgaan Maar in. plaats daarvan is een groot natio naal sportfeest georganiseerd, ter nagedachtenis van de Finsche hel den, die vielen in den oorlog, en ter ondersteuning van hun familie. Na dc schokkende gebeurtenissen, welke de meeste landen van Europa hebben beleefd hebben die landen, die het geluk hadden reeds spoedig weerom tot het normale leven te kunnen terugkeeren, zich krachtig gege ven aan den opbouw vari hetgeen werd ver stoord. Ook ten aanzien van de sport valt overal waar te nemen, dat energieke pogin gen worden aangewend, om zoo spoedig mogelijk tot een volledig herstel te komen, doch dat niet alleen, nog meer dan dat. Voor alles is liet daarbij noodzakelijk natio naal de nog beschikbare krachten op een behoorlijk peil te brengen en een goede schifting toe te passen onder de jongeren voor bet aankweekeii van nieuwe nationale kampioenen. Dit is vooral van belang, wanneer men rekening houdt niet de eerst komende Olym pische Spelen. Het zal vooiioopig nog wol eenigen tijd duren alvorens «Ie Olympische Spelen wederom alle landen tot zich zal we ten te trekken. M"n moet probeeren zich eerst zooveel mogelijk nationaal te ontwik kelen oni dan later over te gaan tot een verdere ontwikkeling op internationaal ter rein. Finland geeft in dit opzicht al een goed voorbeeld. Besloten is op liet tijdstip, waar op oorspronkelijk de 12de Olympiade in Hel siraki zou worden gehouden, 20 Juli -1 Au gustus van dit jaar, een schitterend natio naal sportfeest te organiseeren, ter nage dachtenis van hen, die in don strijd geval len zijn. De Finsche athleten zijn reeds in een sportcentrum in de nabijheid van Helsinki bijeen gekomen om een volledig herstel van het nationale, sportleven te verkrijgen. De. inkomsten van dit groote sportgebeuren zul len ten goede komen aan de nabestaanden van de gesneuvelde sport kameraden. Ragnhild Hveger heeft groote plannen Ze wil probeeren wereldrecord houdster op alle nummers vrije slag te worden. In Denemarken bereiden alle bekende zwemsters zich langzamerhand weer voor op het komende seizoen. Over de meervoudige wereldkampioene; Ragnhild Hveger wordt gemeld, dat zij dezen zomer nog als amateur zal uitkomen. Het examen voor zwemleearea waaraan zij deelneemt is pas in Augustus ge cindigd, zoodat zij aan verschillende wedstrij den kan deelnemen. Speciaal wil zij pro hoe ren het wereldrecord over de 100 meter vrije slag, dat nog steeds op naam van Wiïl.v den Ouden staat met den haaien tijd van 1 min. 4.6 sec., ook op baar naam te brengen. Indien baar dit zou gelukken, zou zij wereldrecord houdster zijn op alle nummers van de vrije slag een unieke prestatie, die niet spoedig ge evenaard zal worden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5