Grasboeren, Boerenleenbank hield het vertrouwen Bemoedigende klinken uit den Middenstand Gewijzigde treinenloop ga toch omweiden! te Alkmaar. WIERINGEN Uit Alkmaar Breezand wordt weer „gewoon" Een aansporing van den hoofd- assistent D.K.B. In verschillende door ons gepubliceerde artikelen van de hand van den rijksland- bouwconsulent, Ir. G. J. Lienesch, was bo- yengeplaatste aansporing tusschen de regels te lezen. Naar aanleiding van deze aansporing en in opdracht van den Rijkslandbouwconsulent wijst thans de heer J. Kooger, hoofdassis tent van de dienst van kleine boerenbedrij ven, op de resultaten, welke met het „Nieu we Weidesysteem" zijn bereikt op de Voor beeldbedrijven en elders bij den Dienst voor de Kleine Boernbedrijvn in de provincie Noordholland. Alvorens echter tot de publicatie van de resultaten over te gaan komt het mij voor, zoo schrijft de heer Kooger, dat in dit artikel eerst de gelegenheid benut moet worden om een uiteenzetting te geven van de inrichting van bovengenoemde dienst. Het ambtsgebied Noordholland is momen teel ingedeeld in een 8-tal districten. In elk district werkt een assistent. In den beginne, ongeveer voor 3 jaar, werk ten de assistenten bijna uitsluitend voor den Dienst voor de Kleine Boerenbedrijven en gaven advies aan kleine grondgebruikers. Langzamerhand is echter de Landbouwvoor lichting in 't algemeen ingeschakeld en is bet dus thans, waar ieder zich om advies tot de assistent in zijn naaste omgeving kan wenden* gcwenscht dat de namen en adres sen der assistenten algemeen bekend wor den. Assistenten D.K.B.: P. Glas, 't Zand N.H. Bijksweg C 21 J. Breed, Sijbecarspel, Hoeve „Postgalei" C. J. Bruin, Hoogkarspel Den Hout D 31 C. Smit, Schcrmerhorn, A 127 Jb. J. Zwemmer, Landsmeer, Ooord 22. D. C. Geense, Heemstede, Rembrandti. 37 A. P. Couwenhoven, Heiloo, Zeeweg 85 P. Houter, SL Maarten, Groenveld C 94. Assistenten Bedrijfsvoorlichting: J. J. Granneman, Badhoevedorp, Spaarn- woudervveig 569, Bedrijfs vereen. „Haarl.- tmeer'; P. N. v. Langen, Schcrmerhorn, Oosteindo A 2. Bedrijfs vereen. „De Scher mer"; C v. Groningen, Texel, Suikerweg, Bedrijfsverecn. „Texel"; S. v. Eeten, Half weg. Lindelaan 76, Bedrijfsvcrecn. „De 1J- polders". De Voorbeeldbedrijven van den Dienst voor de Kleine Boerenbedrijven zijn gesticht met het doel voorlichting aan kleine grondge bruikers te geven. Waar nu de toepassing van het omwei- dingssvstccm op het groote bedrijf, in prin cipe, met dat van het kleine bedrijf over eenkomt kunnen wij zoowel de bezitters van groote als van kleine bedrijven aanra- raden eens een bezoek aan een Voorbeeld bedrijf, dat in zijn naaste omgeving is ge legen, te brengen. Adressen van de Voorbeeldbedrijfhouders: W. de Boer. 't Zand (N.-H.), Boschweg; J. de Moei, Sijbecarspel; Jb. Vriend, Sijbecar spel; A. de Boer. Nibbixwoud, Hauwert 16", O. de Goede, Graft, Oostgraftdijk la, post bestelling De Rijp; J. Smit, Beemster. Vrou wen weg 2; A. Evers, Ilpendam, e 118; J. P. Klarenbeek, Nieuwer-AmstelBancrasweg lil)", P. Maliepaard, Nicuw-Vemiep, IJweg 1307 (bouwbedrijf); C. J. Dekker, Alkmaar, Kalkoven weg; G. Benit, Nieuwe Niedorp, Dorpsstraat B 31; H. Rentenaar, Dirkshorn, Schagerwaard. Om teleurstelling te voorkomen verzoek ik belangstellenden tijdig bericht te doen van hun bezoek aan den Voorbeeldbedrijfhouder, (Zitting van Vrijdag 7 Juni.) Bergen EEN GAMMEL MOTORFIETSJE. Dat de'elcctricien J. F. Sch. uit Bergen voor tien gulden een motorfiets had gekocht; daar was uit den aard der zaak niets op tegen en. dat hij dit vehikel voor f 18. verkoopen wil de, wèl dat was ook /-'n goed recht. Ieder een verdient graag wat! Maar dat hij op het ding ging rijden, daar had de politie toch wel eenig bezwaar te gen. Want het bleek ter terechtzitting, dat onze electricien eigenaar was van een zeer gammel motorfietsje. Immers; de remmen deugden heelcmaal niet; d'er zat geen spie gel op en ook geen nummerbord. En met dat al was deze verd nog verontwaardigd ook, dat de politie die motorfiets van een erf had weggehaald en in beslag had genomen en vroeg hij den Kantonrechter of dat nu zoo maar mocht? Dat moet U mij niet vragen was het ant woord van mr. Boerrigter; dan moet U een klacht indienen hij den burgemeester. De ambt van het O.M. mr. de Brueys Tack wilde verd. erop wijzen, dat deze ook niet eens een rijbewijs had, hetgeen echter niet ten laste was gelegd. Ik was die motor aan 't probeeren en deed handel, zeide verd. O en dacht U, dat U dan geen rijbewijs noodig had. Dat is iets nieuws, dat ga ik dan ook eens doen. Men is tocli nooit te oud om te loeren, merkte de Ambtenaar sarcas tisch OJ). Mr. de Brueys Tack aanvaardde dit argu ment dan ook in geenen deelc en vorderde f 15— boete subs. 15 dagen voor de ondeug delijke remmen; f 6.— subs 6 dagen voor het ontbreken van een spiegel en nog eens f 6 subs* 6 dagen voor het niet hebben van een nummerbord. Bovendien vernietiging van 't motorrijwiel. Of hij zijn motor niet mocht houden? .vroeg verd.. De Kantonrechter wilde daarover nog eens denken en zal heden over acht dagen schrif telijk vonnis wijzen. welke zich in verbinding stelt met den be trokken assistent, zoodat deskundige voor lichting is verzekerd. Voor tijdbesparing zal gemeenschappelijk bezoek op prijs worden gesteld. Laten zooveel mogelijk grasboeren van deze gelegenheid gebruik maken om eens te zien hoe men met het Nieuwe Weide- systeem kans ziet voor de komende stal- periode nog kuilgras en hooi te winnen. Zeker een belang dal onder de huidige omstandigheden de volle aandacht van eiken grasboer verdient Geen ongunstig jaar. Behoor lijke winst gemaakt. Algemeene Vergadering der Coöperatieve Boerenleenbank te Wieringen, op Zaterdag 8 Juni in het lokaal bij den heer H. Veerdig te Hippolytushoef. Tc ruim 8 uur opent de lieer C. J. Bosker deze algemeene jaarvergadering en heet al le aanwezigen hartelijk welkom. Het aantal is niet zoo groot als gewoonlijk, waar liet niet rijden der bus van Oosterland en Westerland af wel aan debet zal zijn. „Wij zijn wel onder zeer bijzondere omstandighe den bijeen gekomen", zegt spr. Dc/.c tijden zijn ook van invloed geweest op de finan- cieclc verhoudingen in de rangschikking der Banken. Spr. brengt dank namens het Be stuur en de Commissie van Toezicht aan leden en spaarders, die in deze tijden aan de Bank haar rust lieten voor haar werkzaam heden en er geen wilde aandrang op uit oefenden; integendeel, zij schonken de Bank hun vertrouwen, wat in deze tijden van groot belang is. Tevens wijdt spr. eenige woorden aan het feit, dat alle Wieringer mi litairen in de gemeente behouden zijn en hoopt dat de toestand bestendigd zal blijven. Vervolgens dankt spr. de Centrale Bank. Op een dag werd door een militairen com mandant beslag op de kas der Boerenleen bank gelegd. Men had toen geen baten meer. Onmiddellijk is men daarop naar de C. B. gegaan en kreeg geld mee. Enkele dagen slechts hebben we de aanvragen iets om laag moeten drukken, doch in minder dan geen tijd had de organisatie de geldcircu latie in 't goede spoor! Voorwaar een prach tig staaltje! Nu neemt spr. het afgeloopen boekjaar 1939 onder de loupe. Het is voor onze Bank geen ongunstig jaar geweest, zegt spr.. Er is een behoorlijke winst gemaakt en men heeft niet te klagen gehad over de aflossingen. Als 1910 zoo is als 1939, dan hebben we geen zorg. En na deze kernachtige woorden, verklaart spr. de vergadering voor geopend. Hierna volgt voorlezing van de notulen van de vorige vergadering door den secreta ris; dan geeft de kassier, de heer P. D. Spaander verslag van de rekening over het jaar 1939, welke de lezers aan het einde van het verslag afgedrukt vinden. De commissie van onderzoek bestaande uit de heeren M. Kooij, G. Smit en S. Russelnian, brengt ver slag uit en heeft alles keurig in orde bevon den. I)e heer C. J. Bosker adviseert de ver gadering tot goedkeuring van het jaarver slag. REKENING. Ontvangsten: Kas 31 Dec. 1930 f 21612.30, ontvangen spaargelden f 292077.16, terug betaalde voorschotten f 55703.22. ontvang sten in loopende rekening f 708.217.24, ont vangen rente f 36.476.18, provisie en kos ten f 263.20, diversen f 106.12, totaal f 1.114.855.42. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f 305.159.57, termijndeposito's f 53.800—, uit gaven loopende rekening f 696.715.33, uit- WAAR HEB IK DAT NOU AN VERDIEND? Het ouwe grijze boertje kwam aarzelend binnen cn schuifelde tot voor de groene tafel Toen deponeerde hij z'n zwart zijden petje vlak voor den Kantonrechter en steunde met beide handen op de tafel. Hij was was hard hoorend, want toen de Ambtenaar de dag vaarding begon voor te lezen, verplaatste hij zich in dezelfde houding naar den lessenaar van Mr. de Brueys Tack. Hij werd ervan beschuldigd een dood schaap te hebben doen slachten bij den noodsiager, zonder dat hij daarvan aangifte had gedaan. Dat schaap had in de sloot ge- lege en daar heb ik et uitgehaald. Ik zeg toen zoo tegen moeder de vrouw: „Wat mot ik daar nou mee?" Van Manen en ik hebbe et uit die sloot gehaald en duidelijk zag ik, dat het beessie nog leefde, zeide verd. Maar U heeft toch aan de politie ver klaard, dat het dier dood was? merkte de Ambtenaar op. As zullic dat zegge, dan zeg ik om een grof woord te gebruike as dat ze het licgc, was verdachte's antwoord. U wijkt ook van de waarheid af, meende mr. Boerrigter. Nee. nee hoor. Goddank niet! riep verd. verontwaardigd uit. De Ambtenaar achtte het ten laste geleg de wettig en overtuigend bewezen en vroeg f 10 boete subs. 10 dagen. Dat was het boertje wat al te kras; hij ging gemoedereerd met zijn elleboog op de tafel leunen en boog zich vèr voorover, het geen de Kantonrechter de opmerking deed maken, dat hij behoorlijk rechtop moest gaan staan. Och meneertje, jammerde verd.. ik ben van vijf ure af al op stap en ik ben dood moei. Heusch ik heb te gocier trouw ge handeld. Ik had die dag me avondwerk met me kippe en sehape cn toe benne ze achter in t' land gekomtne om dat schaap, dat in de sloot gelege had weg tc hale. En weet U Wc zullen er nu maar mee ophouden; onderbrak mr. Boerrigter verdachte's woor denstroom. f6 subs. 6 dagen, luidde het vonnis. Oei, oei. waar heb ik dat nou an ver diend, riep het boertje uit en strompelde weg in de richting Noord-Schermer. Er gleed een glimlach over de gezichten van Kantonrechter en Ambtenaar, toen bei de elkaar aanzagen. gegeven r entc f 26.361.50. Bijdrage Centrale Bank f 117.90, bijdrage waarborgfonds f 70. Salarissen f 1S50.afschrijvingen 3414.07, diversen f 2932.95, op de reserve gebrachte winst f 4338.84. Kasinhoud 31 December f 201S3.16. totaal f 1.114.855.42. BALANS. Bezittingen 31 Dec. 1939 f 20183.16. uit staande voorschotten f 573.714.80, te goed in loopende rekening: f 384.413.28 (waarvan Centrale Bank f 226.408.69, waardepapieren koens 31 Dec. 1939 f 100.039.68), nog te vor deren rente f 8776.54, totaal f 1.187.087.78. Schulden: spaargelden f 1.041.991.63, loopende rekening f 141.196.18, saldo f 3899.97, totaal f 11S7.087.78. Het bestuur stelt voor de winst bij het re servefonds te voegen, waardoor dit groeit. Doch er moet ook gerekend worden op on inbare posten. Voor deze post wenscht het bestuur f 1264.07 disponibel te stellen. Tevens wil zij f 2150.afschrijven op gebouw en meubilair. Samen dus 13414.07. Goed aanpakken! Den heer S. Veerdig zou graag zien, dat deze oninbare posten eens goed aangepakt werden. De heer C. J- Bosker antwoordt hier op, dat, wanneer liet bestuur de tijd geko men acht om zoo'n oninbare post aan te pak ken er rechtskundig advies ingewonnen wordt bij de Centr. Bank, waarna dan bij kans op baten verkoop of executie volgt. Acht het bestuur het nutteloos om tot ver koop of executie over te gaan, dan moet zoo'n post als oninbaar beschouwd worden. „Maar waar dient dan de reserve voor", vraagt iemand uit de vergadering. De heer Bosker zegt, dat wanneer er nu in deze tijden een run op de Bank ontstaan was, wij dan dezo reserve van 80 mille ach ter ons hadden om een catastrophe te voor komen. Maar vraagt men: „Waar dienen dan uit eindelijk de borgen voor?" Is de hypotheek niet toereikend, dan moeten de borgen be talen. Nu kan zich ook door diverse omstan digheden het geval voor doen, dat ook de borgen niet meer toereikend zijn. met als gevolg dat do Bank, dit nu afschrijven moet van het Reservefonds. Aldus wordt besloten om de post bij het reservefonds te voegen en worden rekening en balans goedge keurd door de vergadering. Volgt punt 3 van de agenda: Verkiezing van een lid van het bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer C. J. Bosker en van een lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer D. Jac. Mulder; daarna verkiezing van twee plaatsvervangende bestuursleden, wegens periodieke aftreding van dc heeren A. Klein en J. Veerdig. Alle heeren worden met algemeene en groo te meerderheid van stemmen herkozen. Het is tijdens deze verkiezingen, dat er op eenige punten van dc jaarrekening nadere toelichting wordt gegeven. Allereerst betref fende punt lia: Kapitaal voor bijzondere doeleinden. Deze post heeft iedere Bank die aangesloten is bij de C. B. en stelt dit even tueel beschikbaar aan een Bank, die in een in nood verkeerende streek gevestigd is. Een soort reservefonds dus. Dan punt 4 van de balans betreffende nog te vorderen rente: Dat dit bedrag betrekke lijk groot is, komt omdat dc jaarrekening juist op 31 Dec. af gesloten moet worden. Nu is deze post nog maar f 1557.49 Uit het jaarverslag van den kassier is ver der nog van belang liet aantal leden: op 1 Jan. '39 telde men 387 leden cn op 1 Dec. 1939 waren het er 398. Het aantal spaarders was resp. 974 cn 995. Het aantal voorschot nemers 254 tot een bedrag van f 573714.80 (zie punt 2 balans) Hot aantal uitgegeven spaarbusjes bedraagt 102. Tevens worden de namen vermeld van hen die afgeschreven zijn door verhuizing of overlijden. De commissie van onderzoek voor het volgend boekjaar 1940 bestaat uit: M. Heyblok Jz., Oosterland; J. Ruitenburg, Wes terland en J. C. de Haan te Hippo. Het sala ris van den kassier blijft onveranderd. Ook blijft de rentevoet ongewijzigd zijnde voor: spaarders niet leden 2.63% tot f 5.000: spaar ders leden 2.75% tot f 3.000: Rente voorschot ten 4% (met borgstelling); rente hvpoth. 3%%. Rente Rekening Courant 2en 4%. De heer Veerdig wil hoogere rente voor spaarders en lagere rente voor voorschotten cn hypotheek De heer C. J. Bosker echter zegt,, dat dit niet verantwoord is. Van de spaargelden moet 't niet alleen komen. Ook de heer J. C de Haan is tegen dit voorstel van den heer Veerdig. Er ontspint zich nu een levendige gedachtcnwisseling om elkaar te overtui gen. De heer D. Nicuwbuurt denkt, dat het bestuur tc bang is. Er is, volgens hem, een reserve van 80 mille en ook nu wordt deze reserve weer grooter. Moet deze nu steeds hooger worden? Kunnen de leden enz. nu niet eens profitceren van een gedeelte van deze winst? Velen zouden er mee gebaat zijn. Spr. wil Vcerdigs voorstel ondersteunen om hvp.houders te helpen, die door de nood der tijden aan lager wal zijn geraakt. Hier na dient de heer C J. Bosker beide heeren van antwoord. Aan dc hand van tal van cijfers toont hij dc vergadering dat het be stuur wel degelijk met het geld van de spaarders werkt. Deze winst komt natuurlijk den leden ten goede, daar toch andei* de rente hoo ger moest zijn. Er is een Va milliocn aan spaargelden en er is f 80.000 ruim bij de Cenrtr, Bank. Dat moet de Bank hebben en dat moet zoo hoog mogelijk zijn en nog hooger opgevoerd worden. Dat reservefonds maakt het vertrouwen in de Bank steeds grooter. We zouden het het fonds van onze Bank kunnen noemen. De rentevoet toch is noodig voor de liquiditeit van de Bank. Na deze zeer duidelijke en logische uiteen zetting van zaken door spr.. wenscht de heer Veerdig toch dat er over zijn voor-tel gestemd wordt. Gestemd wordt nu bij af lezen der presentielijst. Het voorstel Veerdig wordt verworpen met bijna algemeene stemmen. Hierna volgt rondvraag. Deze levert niets op. Tc ruim 10 uur sluit dc heer Bosker «leze geanimeerde vergadering en spreekt den wensch uit, dat het voor Bank en leden een goed 1940 mag zijn. Het Noord-Hoilandsche platteland leeft in hoofdzaak van landbouw en veeteelt, in de kleinere steden zijn het vooral de bouwbe- drijvigheid en de middenstand, waarop het bedrijfsleven is gegrondvest. Gezien na het feit, dat het er in de bouwvakken daar voor- loopig niet zeer rooskleurig uitziet, is het verheugend althans uit middenstandskrin gen klanken op te vangen, die wijzen op een zekere tevredenheid. Natuurlijk is dc omzet zeer verschillend geweest, al naar de branche, die werd beoe fend. In sommige zaken is betrekkelijk wei nig verkocht, in andere zijn in het bijzonder dc duurdere artikelen overgebleven. Alleen de winkeliers, die goederen verhandelden, welke in deze bijzondere tijden zeer ge vraagd waren, bobben liet druk gehad. Deze kwestie is het echter niet, die moed geeft voor de toekomst. De tevredenheid vindt haar oorzaak in andere omstandighe den, die er toe hebben gevoerd, dat tot op zekere hoogte mag worden gesproken van een saneering van liet middenstandsbedrijf. In dc eerste plaats wordt daarbij gedacht aan de contante betaling, die vrijwel alge meen gebruikelijk is geworden. Inderdaad mocht de credietverleening worden be schouwd als oen ernstige uitwas van het oude stelsel. Credieten van een half jaar en lager zelfs, waren geen zeldzaamheid, het afbetalingssysteem vierde hoogtij. Lenigen tijd geleden kregen wc een statistiek onder oogen, uitgegeven door de Koninklijke Ne- derlandsche Middenstandsbond, waarviit ove rigens bleek, dat ten aanzien van credietver leening Alkmaar een der plaatsjes was, dat de twijfelachtige eer genoot mede aan den spits tc gaan, zoowel wat de duur der cre dieten betrof, als ten aanzien van het aantal bedrijven, waarin credict verleening usance was. Men moge hierbij bedenken, dat het feit, dat in kleinere plaatsen de menschen elkaar onderling beter kennen dan in dc groote steden, het crcdietstelsel krachtig in dc hand heeft gewerkt Aan dit alles is met één slag een eind ge komen. Daarnaast heeft de omstandigheid, dat ook aan de winkeliers nauwelijks nog credict wordt verleend, verschillende zeer klejne be drijfjes in moeilijkheden gebracht. Een groot deel dezer middenstanders kon echter ter nauwer nood onder de bona-fida middenstan ders worden gerekend, aangezien het geen zeldzaamheid was, dat ze slechts het hoofd boven water konden houden door het ont vangen van zoogenaamde bijsteun der plaat selijkc instellingen voor maatschapplijk hulp betoon. Waar deze instellingen geheel van gemeentewege worden gefinancierd en de uitgaven derhalve worden bekostigd uit de belastingen, die juist voor een goed deel wor den opgebracht door den bonafiden midden stand, mocht hier zonder twijfel worden ge sproken van een onzuiveren toestand, welks saneering uiterst gewenscht was. Ten slotte wordt in overweging genomen, dat men thans heeft kunnen "komen tot een vervroegde winkelsluiting, iets wat vroeger weliswaar door velen als een noodzakelijk heid werd gevoeld, waartoe men niet wist te geraken. Zonder dat dit thans van overheids wegen dwingend is voorgeschreven, hebben verschillende, in het bijzonder de grootere za ken, het sluitingsuur kunnen terugbrengen van 8 uur op 6 uur. Waarmede alweer verhe tering is gebracht in een dringende behoefte Verneemt men ten slotte, dat de vernieu wing dpr voorraden voorloopig nog geen zor gen baart, zoodat althans voor dc naaste toe komst een vlotte gang van zaken gewaar borgd schijnt, dan behoeft men zicli over het optimisme, dat in onze middenstandskringen heerscht, niet meer te verwonderen. ANNA PAULOWNA „AKELIG STIL" VINDEN SOMMIGEN. 't Wordt langzamerhand weer wat stiller cn rustiger in den Polder. De drukte langs dc wegen, dc bedrijvigheid, die verbonden is aan de huisvesting van zoovele militairen, neemt af in dezelfde mate als onze soldaten „afzwaaien". Vooral in Breezand wordt het vreemd leeg, want in tegenstelling met de rest van den Polder, waar slechts de laat ste weken een ongekende drukte hecrschte, had Breezand gedurende den heelen herfst en winter een flink contingent militairen cn was men daar gewend geraakt aan het fla- neeren van de soldaten langs de wegen, hot klinken van de hoornsignalen in het kamp, het uittrekken van dc troepen, het gerij en ge ros bij het fouragccrcn. Het wende zoo gauw, die gezellige, opgewekte drukte en nu, wc zeiden het al, 't wordt vreemd cn velen zullen zeggen akelig leeg. Toch zal 't nog waarschijnlijk wel cenigen tijd duren eer de laatste man van hier ver trekt. Misschien blijft het voorloopig nog een gaan cn komen, want het barakkenkamp geeft een goede huisvesting, die natuurlijk goedkoopcr is dan inkwartiering en zoo be staat de kans, dat dc plaats der verlofgan gers weer wordt ingenomen door hen. die het grijsgroen nog wat langer blijven dra gen. Dat neemt niet weg, dat het dan toch niet meer het „drukke" Breezand van den winter 1939—1940 zal zijn. Anderzijds begint het gewone verecnigings leven, dat dood scheen, zich te herstellen. We ontvingen voor 't eerst na langen tijd, weer een uitnoodiging om een vergadering te „verslaan" en onze hengelaars, vereenigd in „Vischlust", hebben Zondagmorgen weer gezamenlijk in de Molenvaart het lok kende aas uitgeworpen en elkaar be- kampt bij het verschalken der vischjea. WIERINGER MEED WÏERINGERWERF. EEN NIEUWE SIRENE. Te Wieringerwerf is op een der woon huizen een sirene geplaatst voor eventueele luchtaanvallen* Te beginnen met heden, 10 Juni, wordt op het traject Alkmaar—Den Helder v.v. zooals tot dusver een twee-uurs-dienst onderhonden, met dit verschil echter, dat de treinen elkaar weer als vanouds in Schagen kruisen. De eerste trein nlt Alkmaar vertrekt 's mor gens om 7.30 en vervolgens om de twee nnr tot 'e avonds 19.30 nnr, wat dus de laatste trein is. Te Schagen pasteeren de treinen nit beide richtingen om 3 minuten over de heele even uren en wel van 8.03 's morgens tot 8.03 's avonds. LANGENDUK VASTRECHT OP EEN KOOPJE. Door de strenge beperking van het petro- leumgebruik, gaan nu tal van ingezetenen over tot gasverbruik. Men deelt ons mee, dat zij dan tot liet vastrechttarief willen toetre den. Dat dit voor hen, die anders de gasfa briek voorbijgingen, oordeelig is, is duide lijk, doch we hoorden, dat dit voortaan toch niet „zoo maar'' zal gaan. en dat dit iu het geheel niet of slechts onder bepaalde voor waarden zal kunnen geschieden. TWEEDE VOORZITTER GASCOMMISSIE. Als tweede voorzitter der Gascoinmissie is door het Bestuur aangewezen de heer H. Schelhaas, burgemeester van Broek op Lan- gendijk. HEFFING OP VROEGE AARDAPPELEN VERVALT DIT JAAR. De redactie van Dc Tuinderij verneemt, dat de heffing op vroege aardappelen dit jaar zal vervallen. Een steen des aanstoots voor vele tuinders zal daardoor uit den weg zijn geruimd. EEN NIEUWE BEWAARMETHODE VOOR UIEN? Eenheid van actie. In verband met het door den heer Malle- kote, tuinbouwonderw ijzer te Noordschar- woude ingestelde onderzoek naar liet vorst- vrij bewaren van uien, waarbij hij aanbeval het stichten van bew aarinrichtingen, merkt De Tuinderij op, dat dit vraagstuk haar groote belangstelling heeft, omdat het van zeer groot belang is. Met is haar bekend, dat ook de Ned. Uien federatie zich er ernstig mee bezig houdt. Niet raadzaam lijkt het haar echter, dat er op dit gebied door ver schillende personen cn instanties op eigen houtje 'wordt geëxperimenteerd. Toegejuicht zou het worden, indien ook hier eenheid van actie werd bereikt, opdat in gezamenlijk overleg de noodige proeven worden geno men. Op die wijze kunnen zeker het spoe digst resultaten worden verwacht. GEBREK AAN GELE KOOLPLANTEN. Door de groote vernieling, die dc aard- vlooien op dc plantenbaken hebben aange richt. zijn er heel wat minder kool planten beschikbaar dan men verwachtte. In het bij zonder zijn het de gele planten, die door de aardvlooien werden kaalgevreten, zoodat verschillende tuinders nu met groote moeite of in het geheel geen planten kunnen krij gen. WERKI Men is thans ook begonnen met de werk zaamheden voor den aanleg van den weg bij de brug aan den Broekcrhoek naar den Boter weg. in aansluiting van den Prov. weg. Men deelt ons mee, dat het in de be doeling ligt van Ged. Staten om voor een oppervlakte van pl.m. 250 H.A. met ruil verkaveling in het Geestmei ambacht te be- RUPSENPLAAG. Na den langdurige» en strengen winter zou men mogen verwachten, dat dit voorjaar van insecten- en andere plagen geen sprake zou kunnen zijn. Wat dc rupsen betreft is deze verwachting niet in vervulling gegaan. Op meerdere plaatsen in deze gemeente, o.m. hij het Oude hof en aan dc Bergerweg nabij Pesie's natuurbad hebben de rupsen der mate huis gehouden, dat de booinen tot de kruin toe zijn kaalgevreten. EERVOL ONTSLAG. Door den Commissaris der Koningin van Noordholland js aan den heer J. Tamminga met ingang van 16 Juni a.s. eervol ontslag verleend als gemeente-veldwachter, alhier. I)e heer Tamminga werd met ingang van 1 October 1919 als zoodanig benoemd en was voordien agent van politic te Den Haag. SINT PAN CR AS WEER THUISI De volgende dienstplichtigen zijn heden met groot verlof thuis gekomen. J. H. O. Busschcr, C. de Pee, P. Klooster- hoer, A. Wagenaar, J. Madderom, P. Vroegop, C Keizer, A. J. Reuter, P. Visser. D. Koning, W. Keizer, P. dc Vries, D. Klinkhamer. Jb. Tol, P. Balder. K. van Dijkhuizen, M. Ver borgt, A. C Kramer, P. Slijker, P. Tromp, W. J. Honig, W. D. Ootjers, K. Kroon. J. Burger, A. Groen, M. Volkers, D. Koning, K. Bakker, C Groen, J. Bruin, I). Bijlstra, J. Kok, K. Smit, K. Franke, A. Kansen, Jb. Groen. BEVOLKING. Op 1 Mei 1940 had dc gemeente Sint Pan- cras 1500 inwoners; geboren zijn 2 personen en ingekomen 10; overleden 1 en vertrokken 6. Dus bedroeg het aantal inwoners op 1 Juni 1940; 1505. DANK VAN DE VEENENDALERS. Ook uit de gemeente Veoncndaal ontving de burgemeester oen zeer hartelijken brief van dc gcëvacuccrden, die in onze gemeente waren ondergebracht Zij betuigden nog maals hunne dank voor het vele goede, dat zij gedurende de oorlogsdagen te Sint Pan- cras hadden ondervonden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3