Italië verklaart den geallieerden den oorlog Reynaud De verschrikkingen van den strijd in Vlaanderen WW DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER o«er de Italiaansche oorlogsverklaring „Het uur, dat door het noodlot aangegeven is" Zwitserland en de Balkanstaten zullen niet worden aan gevallen" Fransche ministeries verlaten Parijs over ltalies besluit AMERIKA Britsch ambassadeur heden in Moskou Brandende puinhoopen Waarom geen nachtverkeer schaffen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. Laan, Schagcn. DINSDAG 11 Uitgöve der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" De aankondiging dat de Duce gis teravond om 18 uur Italiaanschc tijd zou spreken van het balkon van het Palazzo Venezzia verspreidde zich als een loopend vuur en electri- scerde niet alleen Rome, maar ge heel Italië. In alle steden, gemeenten en dor pen stroomden de menschen op de pleinen samen om te luisteren naai de woorden van den Duce, die per radio zouden worden uitgezonden. In het begin van den middag werd in geheel Rome spontaan do vlag uitge stoken. Groote menigten fascisten en burgers begonnen naar het Palazzo Venezia, dat in zonlicht gebaad lag, te stroomen. Een vurige geestdrift bezielde de massa voor wie bet wach ten op dit historische oogenblik iedere seconde meer spanning kreeg. Op alle pleinen in de fascistische huizen, in bars en café's, overal wa ren luidsprekers opgesteld, waaruit al fascistische liederen cu militaire marschcn weerklonken. Om 17 uur waren het Palazzo Vcnizia en de omringende straten reeds geheel met men schen gevuld. Boven lien wapperden vlug gen en weerklonk muziek. Alle winkels waren in het begin van den middag geslo ten om den bedienden gelegenheid te geven deel te nemen aan de geweldige betooging. Telkens weerklonk geestdriftig gejuich op bet groote plein. Precies om 18 uur verscheen^ Mussolini op het balcon van het Palazzo Venezia, begroet door ontzaggelijk gejuich uit dc mensehen- zee, die op het plein en in alle straten op gepakt stond. MUSSOLINI SPREEKT. De Duce zcide: Strijders te land, ter zee en in de lucht, zwart hemden der revolutie en der legioenen, mannen en vrouwen van Italië, van het Rijk en van het Koninkrijk Albanië, luistert. Het uur, dat door het noodlot aangegeven is, slaat in den hemel van ons vaderland. (Geestdriftig gejuich.) Het is het uur der onherroepelijke beslissingen. De oorlogsver klaring is reeds ter hand gesteld aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk. (Wederom ontzaggelijk gejuich.) Wij trekken ten oorlog tegen dc pluto cratische cu reactionaire democratieën van het westen, die te allen tijde dc ontplooiing van het Italiaanschc volk hebben belem merd en vaak zelfs zijn bestaan hebben be dreigd. De gebeurtenissen van dc allerjongste ge schiedenis kunnen worden samengevat in deze woorden: Halve beloften, steeds drei gementen, chantaccs en ten slotte als be kroning van dit bouw werk het verachtelijke beleg door de 32 slaton van den Volkeren bond. Ons geweten is volkomen rustig. Met u is de gehcele wereld getuige dat het Italië van den pijlenbundel heeft gedaan, hetgeen men- schelijk mogelijk was, om den storm te ver mijden, die Europa leistert. Maar alles was vergeefs. Het zou voldoende geweest zijn de verdragen to herzien om ze aan te passen aan de vitale eischen van het leven der volkeren en ze niet te beschouwen als voor eeuwig onaan raakbaar. Het zou voldoende geweest zijn niet te volharden in de politiek Italiaanschc troepen rukken de Fransche Riviera binnen Volgens te New York uit Berlijn ontvangen berichten zijn de Italiaan scEe troepen om hall acht gister avond (Ned. Tijd.) de Fransche Ri viera binnengerukt. Mussolini op het balkon van het palazzo Venezia, spreekt de massa toe der garanties, die vooral doodelijk zijn gebleken voor al degenen, die ze hebben aanvaard. Het zou voldoende geweest zijn het voorstel, dat dc Führer in October j.1. deed, toen de Poolsche veldtocht een einde nam, niet van dc hand, te wijzen. Maar dat alles behoort tot het verleden. Wij zijn thans vastgesloten het hoofd te bieden aan alle gevaren en offers van den oorlog. Een volk is niet waarlijk groot, wan neer liet zijn verplichtingen niei als heilig beschouwt en wanneer het zich onttrekt aan de opperste beproevingendie beslissen over den loop der geschiedenis. (Geweldig ge juich uit de menigte). Wij nemen, na het probleem der vaste- landsgrenzen te hebben opgelost, do wapens op ter verdediging van onze zeegrenzen. Wij willen de territoriale en militaire ketenen verbreken, die ons in onze zee verstikken, want een volk van 43 millioen inwoners is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrijen weg naar den Oceaan heeft. Deze reusachtige worsteling is slechts een pliase in de logische ontwikeling van onze revolutie. Het is dc strijd der arme volke ren, die rijk zijn aan arbeidskrachttegen de uitbuiters, die verwoed het monopolie vasthouden van alle rijkdom en alle goud der aarde. cHt is de strijd der vruchtbare en jonge volkeren tegen de onvruchtbare vol keren, die het verval nabij zijn. liet is de strijd tusschen twee eeuwen en twee ge dachten. Nu de teerling is geworpen en onze wil de bruggen achter ons heeft-ver brand, verklaar ik plechtig, dat Ita lië niet het voornemen heeft andere volkeren, die aan Italië ter zee en te land grenzen, in het conllict mee te slecpen, Mogen Zwitserland, Zuid- Slavië, Turkije, Egypte en Grieken- acte nemen van deze woorden. Tijdens een heugelijke bijeenkomst te Ber lijn, heb ik gezegd, dat men, volgens de wet der fascistische moraal, wanneer men een vriend heelt, met hem optrekt tot het einde. (Gejuich der menschenmcnigte voor Hitier.) Wij hebben dat gedaan en wij zullen dit doen mot Duitschland, met zijn volk en met z.ijn zegevierende strijdkrachten. Aan den vooravond van deze gebeurtenis van histori sche strekking richten wij onze gedachten naar Z.M. den Koning-Keizer. (Geweldig ge juich voor den Souvcrein, wederom gejuich voor den Führer). Het proletarische en fascistische Italië staat voor de derde maal recht, krachtig, trotsch en eensgezind, zooals het nog nooit geweest is, er is maar een wachtwoord, cate gorisch en bindend voor iedereen. Dat woord, doet reeds de ronde en zet de harten in vlam vanaf de Alpen tot aan den Indischen Oceaan: Overwinnen. (Toejuichingen.) En wij zullen overwinnen om eindelijk oen lan ge periode van vrede met rechtvaardigheid te schenken aan Italië, aan Europa, aan dc wereld. Volk van Italië zoo eindigde dc Duce te wapen. (De menigte schreeuwt ja, ja.) Toon je hardnekkigheid. (De menigte: ja. ja, ja.) .Ie moed (hetzelfde antwoord), je dapperheid. (De menigte roept voor dc laat ste maal: „.Ia" en brengt een geestdriftige hulde, die langen tijd voortduurt, aan den Duce.) Het Fransche ministerie van voor lichting deelt mede: Het opperbevel heelt de Ministerieën uiigenoodigd, over te gaan tot verplaatsing naar de provincie in overeenstemming met de vastgestel de plannen. Deze verplaatsing is reeds geschied. Minister-president Reynaud heeft zich naar het leger begeven. NOORSCHE KONING EN REGEERING IN ENGELAND. Londen, 10 Juni (D.N.B.): Naar officieel wordt bekend gemaakt, be vinden zich de Koning van Noorwegen en de vroegere Noorsche regeering in Enge land» „Frankrijk 'kan niet sterven". Ministerpresident Reynaud heeft, nadat bekend was gemaakt, dat Italië aan den oor log zal deelnemen, over de radio een rede ge houden, waarin hij zeide, dat de Fransche le gers na het nieuwe Duitsche offensief zijn begonnen terug te trekken. Frankrijks wil om te vechten is onwrik baar. Thans heeft Mussolini Frankrijk en Enge land den oorlog verklaard. Frankrijk heeft hierover niets te zeggen. Reynaud verklaarde vervolgens, dat men de vraagstukken, welke tusschen Frankrijk en Italië hangende zijn, door onderhandeling had kunnen regelen. Om 2i uur, zoo besloot hij, zullen de vijan delijkhedcn beginnen, vooral in de Middel- landsche Zee. Dc Geallieerden zijn daar nog sterker dan ergens anders. De wereld zal spoedig tot het besef komen, dat moreele krachten ook krachten zijn. Frankrijk kan niet sterven. Groote teleurstelling voor Amerika Op het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken, waar men de deel neming van Italië aan den oorlog min of meer verwacht had, was men zeer getroffen door de oorlogsverklaring van Mussolini De minister van buitenlandsche zaken. Huil, beperkte zich ertoe, in een persconferentie te verklaren, dat 't Italiaansche besluit een groote teleurstelling is. In perskringen werd gezegd, dat men thans eindelijk zal zien, of de Britsehe vloot iets presteert. Telefonisch aan Roosevelt mede gedeeld. De ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk heeft Roosevelt om 19.53 (Ned. tijd) telefonisch in kennis gesteld van de door Mussolini aangekondigde oorlogsver klaring. De nieuw benoemde Engelsche ambassa deur, sir Stafford Cripps, wordt hedenmid dag te Moskou verwacht. Het station van Calais moest het tijdens den hardnekkigen strijd om deze Fransche havenplaats ontgelden en werd ernstig beschadigd Duinkerken. (A.N.P.). Een snik- heete dag in Noord-Frankrijk, in het Vlaamsclie gedeelte van Frankrijk. In twee volle dagen zijn we door het wederom zoo zwaar geteisterde Vlaanderen gereden en hebben met zijn van een armzalige vlucht naar Frankrijk terugkeerènde be volking gesproken. Thans staan w e op den vuurtoren van Duinkerken, de stad, waar de strijd van een over machtig leger tegen een ingesloten Engelsch expeditiecorps, versterkt met Fransche troepen, zijn einde vond. Sinds twee dagen waait van den toren de Duitsche oorlogsvlag. Onder ons ligt een verwoeste, deels nog brandende stad. De bevolking is gevlucht en nog niet terugge keerd. Gelukkig, want waar zou zij onder dak moeten vinden? Eenige honderden bur gers, die niet zijn gevlucht of reeds zijn te ruggekeerd tot hen behoort ook dc bur gemeester verdringen zich om de vracht auto's van een Duitsche hulpcolonne, die brood en heete soep uitdeelt. Wc richten onze blik van den toren af naar de zee. Voor den ingang van de haven ligt een sche penkerkhof. Zoo ver het oog reikt hier en daar de masten van gezonken geschcpen. Talrijk, zeer talrijk is het aantal Britsche manschappen, dat aan boord van deze sche pen den dood heeft gevonden. Bij tientallen spoelen hun lijken aan. Zij worden onmid dellijk begraven. In dc haven zelve is geen schip voor het aanhoudende bombardement gespaard gebleven. Langs de wegen, die naar Duinkerken lei- Icn, precies 't zelfde beeld Van La Panne, het Zuidelijkst gelegen badplaatsje van Bel gië, naar Duinkerken en van het meer naar het oosten gelegen Veurnc naar Duinkerken staan een groot aantal Engelsche gevechts wagens, tanks en ander orlogstuig, een juiste schatting is niet mogelijk. Nog maar twee dagen hccrscht hier rust, sinds twee dagen fluiten hier weer vogels. Dat doet den mensch goed, neittegenstaande het moeilijk is hier te ademen. De lucht is nog verpest door den stank der caduvcrs van gedoode paarden. Zij worden in groote haast onder den grond gestopt, maar er zijn er vele en een paardencadaver is groot. La Panne heeft ook veel geleden, evenals Xieuwpoodt en Oostende In al deze plaatsen heeft het vluchtend Engelsch expeditie le ger getracht naar Engeland over te steken, hetgeen Duitsche bommenwerpers trachtten te verhinderen. In La Panne stond het naar hier gevlucht Engelsch legeronderdeel voor groote moeilijkheden. Dc vletten, die de vluchtende soldaten tiaar de transportsche pen moesten brengen, konden het strand niet dicht genoeg naderen, terwijl Duitsche bom bardementstoestellen onophoudelijk aanvie len, reden de Engelschen toen eenige honder den vrachtwagens en andere voertuigen op het strand Zij bovfwden hiervan twee pieren, die tot ongeveer honderd nieter in zee liepen. Over deze twee rijen van voertui gen legden zij planken en door over deze planken te loopen, bereikten de soldaten met het weinige dat zij konden meenemen, dc vletten, die hen naar de transportschepen brachten. Drie dagen nad en strijd waren de ze „bruggehoofden" nog intact, hoewel de het verst in zee gereden vrachtwagens reeds diep in het zand waren weggezakt. Het strand na bij deze rijen wagens lag bezaait! met uitrits tingstukken, kisten munitie, papieren en an dere priveeigendommen der gevluchte sol da - ten. Veurne en Dixmuiden geven een droevig beeld. Evenals in 1914 heeft de strijd hier ook dezen keer uitermate fel gewoed. Weer zijn deze Vlaamsche stadjes grootendeels in puinhoopen veranderd. Verscheidene, meer naar het Oosten gele gen Vlaamsche steden en dorpen hebben eveneens veel van het oorlogsgeweld gele den. Evenals in ons land werd de oorlog in België gevoerd op de groote wegen en in dc bevolkingscentra. Niet op het land, met uitzondering van de omgeving van Duinker ken. Alleen in de Vlaamsche steden en dor pen konden de ingesloten en terugtrekkende geallieerde legers dc onweerstaanbaar op rukkende Duitsche pantsertroepen een oogenblik ophouden. De geallieerden, die zich eenmaal in een stad of dorp hadden verschanst, werden be stookt door Duitsche bommenwerpers. Werd de druk te zwaar, en moest <le plaats worden ontruimd, dan werd vernietigd, wat bruik baar voor den vijand zou kunnen zijn. Fa brieken werden in brand gestoken, schepen tot zinken gebracht, levensmiddelen meege nomen of vernietigd. Licht,- gas- en water* lcidingbedrijven werden zooveel mogelijk on bruikbaar gemaakt, soms in brand gestoken. Al deze vernielingen waren natuurlijk ten nadccle van de Duitschcrs, maar deze trok ken verder. De bevolking bleef echter of keerde terug Zij vond huis cnhaard indroe vigeu toestand. Vele vluchtelingen zijn wc op de Vlaamsche wegen tegen gekomen, hun stemming was verbitterd. In de stadjes en dorpen, waar gevochten is, zijn de meeste woningen verwoest of al thans zeer ernstig beschadigd. Er is geen licht, geen tras en geen bruikbaar drink water. Er zijn geen telegraaf en geen tele foonverbindingen. En wat het ergste is. ook liet voedsel is zeer scbaarsch. Signaalapparaten van de Ned. Spoorwegen belemmeren dat. De vraag waarom 's nachts de trei nen in Nederland niet rijden, terwijl dat. in oorlogvoerende landen veelal wel het geval is. houdt velen bezig. Volgens de „Deutsche Zcitung", is de oorzaak, dat de Ncderlandsche treinen niet voldoende verduisterd kunnen worden, maar vooral ook, omdat men de signaalapparatuur geheel zou moeten ombouwen. Het is begrijpelijk, dat dc verlichte spoor banen ccn prachtig doelwit voor aanvallende vijandelijke vliegtuigen zouden vormen. Men wil dus het reizend publiek niet aan eenig risi co blootstellen. Overigens wordt erop gewezen, dat het treinverkeer over dag in vele plaatsen is verbeterd. Op de lijn Amsterdam—Den Ilang bijvoorbeeld is een halfuursdienst Ongeluk bij verwijderen van een bom De „Gelscnkirchener Allgemeinc Zcitung" publiceert een bericht over de gevolgen van een nachtelijke vijandelijkcn aanval op niet-militalre objecten. Hierin wordt gezegd dat bij het verwijderen van een niet ont plofte bom in Gelsenkirchen-Bismarck een ernstig ongeluk is gebeurd. De sedert eenige dagen daar liggende hom, die on schadelijk zou worden gemaakt. kwam plotseling tot ontploffing. Hierdoor werden zes personen gedood en twee zwaar gewond

Schager Courant | 1940 | | pagina 1