De herverkaveling van het Geestmerambacht Tweede blad BEKENDMAKING verschillende perceelen zou dan geen einde zijn gemaakt. Hierop werd geantwoord, dat de uit voering van de werkzaamheden om technische redenen in blokken moet geschieden. Het is daardoor niet mo gelijk, alles in eens in den meest ide alen vorm te gieten. Men zal nood zakelijkerwijs eenige overgangsja ren moeten meemaken, waarin de verspreiding blijft bestaan, doch de bedoeling is, om de verspreid liggen de perceelen van één eigenaar later samen te voegen, opdat een betere bedrijfsindeeling wordt verkregen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat on derlinge ruiling wordt toegepast, waardoor reeds eerder verbetering in den toestand verkregen kan worden. Van belang is hierbij ook, dat per jaar geen grooter blok onder handen zal worden genomen, dan in dat jaar zal kunnen wor den herontgonnen en verkaveld. Een ongewoon gezicht. Nederlandsche soldaten met baarden. Ze hadden vergeten hun scheergerei mee te nemen in krijgsgevangenschap; Voor de eerst 320 H.A. is de aan vrage reeds ingediend. Aan de verdere uitwerking der plannen wordt met spoed gewerkt. Over de verbetering van den economïschen toestand in het Geestmerambacht is de laat ste jaren al heel wat te doen geweest. Het is nu ruim vier jaar geleden, dat wij in onze courant de gedachten van nu wijlen den heer P. Zeeman, in eenige artikelen vermeld heb ben, waarin deze de noodzakelijkheid betoog de, dat er in het Geestmerambacht iets moest gebeuren, om te komen tot een betere indee ling van de bedrijven, terwijl tevens in over weging werd gegeven, aandacht te bestoden aan het toepassen van nieuwe cultures in deze streek. Over het voor en tegen van een herverkave ling van het Geestmerambacht is nadien heel wat geschreven en gewreven, er zijn bijeen komsten belegd, waar de voordeelen en na- deelen van een andere indeeling van het Geestmerambacht werden besproken. Wij herinneren ons nog goed de vergadering, wel ke in Januari 1937 in het Gulden Vlies te Alkmaar werd gehouden, welke vergadering stond onder leiding van gedeputeerde Kooi man, waarin de heeren Ir. W. Fuhri Snethla- ge, directeur van den Economisch technolo- gischen dienst v. Noordholland en ir. F. P. Mesu, directeur van den cultuurtechinschen dienst te Utrecht inleidingen hebben gehou den en waar verscheidene personen uit de betrokken streek hun meening hebben doen hooren. Ir. Mesu berekende toen, dat door het dichten van de slooten een landwinst kon worden verkregen van 15 a 20%. In de vergadering van Prov. Staten op 16 Juni 1937 werd besloten tot de stichting van een proefpolder, welke thans reeds geheel ge reed is en al heel gunstige resultaten heeft opgeleverd. Ged. Staten hebben indertijd te kennen ge geven, dat wanneer de uitkomsten van dezen proefpolder gunstig zouden zijn, de herverka vcling van het gcheele Geestmerambacht door hen overwogen werd. Aan deze plannen zal nu zeer waarschijn lijk uitvoering kunnen worden gegeven. De omstandigheden zijn er thans naar, dat er veel gewerkt, zal moeten worden en dat er veel werkgelegenheid moet komen. Deze werkgelegenheid zal in ruime mate aanwe zig zijn, als tot de herverkaveling van het Geestmerambacht wordt overgegaan. De uitkomsten van den westelijken proefpolder zijn van dien aard, dat het ook gewenscht -wordt geoordeeld, met de herontginning en (herverkaveling voort te gaan. De belangen van de streek zullen hierdoor, volgens de deskundigen, zeer worden gediend. Als eerste blok dat voor deze bewerking in aanmerking zal komen, heeft men de lande rijen uitgekozen, welke liggen ten noorden van den provincialen weg door het Geestmer ambacht, ten oosten van het Noordhol- landsch kanaal, ten zuiden van de stoom- tramlijn Schoorldam-Warmenhuizen en tén westen van de westelijke ringvaart van de Diepsmeer. Dit blok loopt in noordelijke rich ting tot aan de tramlijn Warmenhuizen— Schoorldam. De oppervlakte hiervan is onge veer 320 H.A. Verleden week Vrijdag werd, ter bespre king van deze plannon, te Alkmaar op uit- noodiging van Ged. Staten, een vergadering gehouden van de commissie van advies in zake het Geestmerambacht met de besturen van de tuinbouwvereenigingen De West te Koedijk, De Noord, te Warmenhuizen, West Friesland te Schoorldam, de afdeelingen Koe dijk van den Nederl. Tuinders bond en de af- deeling Warmenhuizen van den r.k. L.T.B. Deze vergadering werd geleid door mr. M. Slingenberg, lid van Ged. Staten. Aanwezig waren voorts de heeren D. Kooiman, J. Groen Az.t J. Wagonaar. leden van de comm. van advies, Mr. A. J. Backer van de Prov. Griffie C. Thomese, hoofding, dir. van den Prov. Wa terstaat van N. Holland, ir. de Priester, hoofdingenieur en ir. W. H. Tenkink, inge nieur van dien dienst. Voorts ir. W. M. van Rossum du Chattel, hoofd van de inspectie Noordholland van den rijksdienst voor werk verruiming. ir. C.. Rietseina, rijkstuinbouw consulent voor Noordholland en de afgevaai digden van de bovengenoemde vereenigin gen. De voorzitter, Mr. Slingoborg, heeft, na een hartelijk woord van welkom tot de aanwe zigen te hebben gesproken, het doel van de ze vergadering uiteengezet. In verband met de verdere uitvoering van de plannen van het provinciaal bestuur tot herontginning van de gronden in het Geest mcrambaeht, heeft het Prov. Bestuur het gewenscht geacht, mondeling van gedachten te wisselen met de besturen van de tuinbouw organisaties uit de streek. De resultaten van den westelijken proefpolder zijn van dien aard, dat het alleszins verantwoord kan wor den geacht, te trachten tot verdere herontginning en herverkaveling van het Geestmerambacht te komen. In het belang van de streek komt het de commissie van advies gewenscht voor, dat de gronden, welke noodig zijn om tof dit doel te geraken, niet door middel van aankoop of onteige ning van de benoodigde gronden wor den verkregen maar door middel van ruilverkaveling. Het is om technische redenen niet moge lijk, het geheele Geestmerambacht in een keer aan te pakken, zoodat de uitvoering van het werk in blokken zal moeten geschieden. Het eerste blok is, zooals wij hierboven reeds vermeld hebben, ongeveer 320 H.A. groot. De heer ir. Tenkink heeft vervolgens den aanwezigen een toelichting gegeven van de wijze, waarop de ruilverkavelingswct werkt. Speciaal vestigde spr. hierbij de aandacht op de omstandigheid, dat bij toepassing van de Ruilverkavelingswet, ieder eigenaar van cultuurgrond blijft, al moet men daarbij na tuurlijk niet rekenen, dat altijd hetzelfde perceel dat men heeft ingebracht, denzelfden eigenaar za lhouden. Men is hierdoor echter verzekerd van de instandhouding van het bedrijf. Bij aankoop of onteigening is dit niet het geval en zou men later weer grond moe ten koopen. De ruilverkaveling verdient dus wel de voorkeur. Voor de instandhouding van de bedrijven zal in algemeene trekken dezelfde werkwijze worden gevolgd, als die bij de stichting van den Westelijken proef polder is gevolgd. Men zal ook waarschijn lijk weder om medewerking ontvangen van de directie van de Wieringermeer. De rijkstuinbouwconsulent in Noordhol land, ir. C. Rietsema, heeft den aanwezigen een uiteenzetting gegeven van de voordee len, welke aan het plan verbonden zijn. Er komen mogelijkheden tot betere grondbewer king, minder tijdverlies, xneer teeltmogelijk- heden enz. In de hierna gehouden gedachtenwisseling hebben een aantal heeren het woord ge voerd, waarbij zich interessante vragen voor deden. De moeilijkheid werd bijvoorbeeld opge noemd, dat er eigenaren zijn, die behalve in hc.t te verkavelen blok, ook eigendommen he'bbei in het nog niet verkavelde gedeelte. Bij de totstandkooming van de ruilverkave ling zou de grond wel aanmerkelijk verbe terd zijn, maar aan de verspreiding van de Niet meer varen. Het schutsluisje bij Schoorldam zal zeer waarschijnlijk in funstie kunnen blijven. Het is echter de bedoeling, de bedrijven per as toegankelijk te maken. Daardoor zullen ver schillende wegen moeten worden aangelegd. Niet alleen landbouwwegen zullen worden aangelegd. Bij de opstelHng van het plan zal ook met interlocale verbindingen rekening worden gehouden. Het spreekt van zelf, dat bij de verlaging van het peil wordt gezorgd, dat de bestaande huizen niet zullen verzakken. De uitvoering van de werken zal geschic- den in werkverschaffing. Van de zijde van het rijk kan hierbij op een aanmerkelijke bijdrage in de arbeidsloonen worden gere kend. Men neemt tevens aan, dat de Pro vincie Noordholland bereid gevonden zal worden, een bijdrage in de bijkomende kos ten tc verlcenen. Spijkers met koppen. Na deze liesprekingcn stelde de voorzitter de aanwezigen de vraag, of zij l>ereid wa ren, een verzoek tot ruilverkaveling aan Ged. Staten te doen. Men bleek hiertoe be reid, waarop direct een aanvrage werd op gesteld en onderteekend. Men heeft hierme de wel getoond, het belang van snel werken in te zien. Hierdoor is n.1. de weg gebaand om de plannen op te maken en verder uit te werken. Ook hieraan zal met spoed wor den gewerkt. Er zal natuurlijk nog nader overleg met de belanghebben worden gepleegd. De be langhebbenden zullen zich, als over eemgen tijd de stemming wordt gehouden, kunnen uitspreken. Gezien de uitkomsten in den Westelijken proefpolder, waarover de landgebruikers zeer tevreden zijn, gelooven wij, dat er wei nig tegenkanting van de zijde «Ier eigenaren zal komen. Want dit staat vast: Er móet iets gebeuren. V.V. „SCHAGEN"-NIEUWS. Wedstrijd voor Dinsdagavdhd aanvang 7.30 uur: Schagen comb.—Dirkshorn I. Jb. Slikker C. Slikker, J. Weeland P. Kistemaker, G. Anneveldt, Jb. Molenaar K. Bakker, Jn. Slikker, J. v. d. Ben D. Sohoorl Joh. Franzen Res.: P. Dekker, W. v. Gcelen, T. Schoorl H. Yolten. Weekavonden toegang 15 cent. Donateurs ANNA PAÜLOWNA SCHAGEN KLAAS BORST IS TERUG! Nadat zijn nabestaanden weken in ang stige spanning hadden gezeten, ontvingen zij gisterenmiddag uit Arnhem bericht dat „hij", de militair Klaas Borst, leefde en spoedig thuis zou komen. Hij had meegevochten in de Grebbelinie en werd reeds zeer spoedig als vermist opgegeven. Het geluk kende natuurlijk gisteren geen grenzen! Met den trein van acht uur gister avond arriveerde Borst en op het station waren veel vrienden en belangstellenden die het grootc nieuws hadden vernomen, aan wezig. Borst was bij zoon hartelijke ont vangst zijn ontroering nauwelijks meester. Uit Schagen zijn thans alle militairen te rug, behalve de heer Rakhorst, die helaas is gesneuveld. NAAR HILVERSUM. De heer Speur is naar men ons mededeelt, thans naar Hilversum vertrokken en het hierdoor vrijgekomen woonhuis in de Land- bouwstraat is nu gehuurd door de heer van der Kolk, onderwijzer aan de ULO School, die voornemens is deze woning binnenkort te betrekken, BREEZAND. ALGEMEENE VERGADERING ONDERLING VEEFONDS. Wel zagen we een enkel „nieuw" gezicht, maar overigens was het slechts eenzelfde kleine groep leden als altijd, die Zaterdag- avond bij den heer Borst aanwezig was ter vergadering van het Onderlinge Veefonds. De heer Schilderman deelde in' z'n ope ningswoord mede, dat het laat uitschrijven der vergadering te wijten was aan het feit, dat het vee voor de inundatie buiten de ge meente vertoefde. Nu is het althans in Bree- zand, weer allemaal terug en de schatter de heer 't Hart, is z'n werkzaamheden dan ook al weer begonnen. De heer J. D. Ay las, als secretaris eerst de notulen en gaf na goedkeuring van deze, als peningmeestcr, een overzicht van den stand van zaken. Met inbegrip van het batig saldo van het vorig jaar, groot f 240,68, de contributie ad. f 521.56 en f 202.50 terug ontvangen voor ge storven vee, waren de ontvangsten in het vo rige halfjaar totaal f 972.57. Er werden vier koeien door het fonds over genomen. Hiervoor werd f 543.37 uitbetaald en de totale uitgaven bedroegen f 715.18. Het batig saldo was dus iets toegenomen en is thans f 257.39. De heeren Van Genderen en Pronk had den de rekening gecontroleerd en verklaar den hij monde van eerstgenoemde alles in uitstekende orde te hebben bevonden. De heer Ay gaf vervolgens nog eenige cij fers over het geheele afgeloopen jaar. In totaal nam het fonds 15 koeien over en betaalde daarvoor uit f 2289.87. Geen der beesten was reeds dood toen het door het fonds 'werd overgenomen en de op brengst was dan ook vrij groot Het minste bedrag was f 30.— tei*wijl iix vorige jaren vaak f 2.50 of f 3 per koe werd ontvangen In totaal bi-achten de 15 beesten nog f 874 op. In verband met een en ander stelde het bestuur voor de premie op \Vz% te bepalen. De kas was nog te kleine om lager premie tc heffen, maar anderzijds hoopte liet bestuur dan ook met de premie toe te kunnen en niet voor een tweede maal te moeten heffen. De heer Philipsen ging wel met het voor stel accoord, maar meende toch tc moeten opmerken, dat, wanneer nu P/2% gevraagd wordt, degenen, die met den herfst meer koeien neinen, daarvan profiteeren, als dan minder geheven wordt. Hiertegen werd opgemerkt, dat meerde ren de koeien ook soms voor slechts enkele weken dat het fonds-halfjaar nog duurt la- Da garnalenvisscherij van Schavenlngen, Katwijk an Zandvoort uit is waar toegastaan. In da Schaveningscha haven wordt de lading van aan dar scheepjes, onder toezicht van een beambte dar Duitsche kustpolitie. uitgeschept DE BRAND AAN DE HALE. In aansluiting op ons bericht van giste ren, geven wij hierbij nog een foto van den grooten boerderijbrand aan de Ilalc te Schagen. In allerijl trachtte men nog wat van den huisboedel te redden. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE SCHOOL VOOR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van SCHA GEN maken bekend, dat op 2 September a.s. de toelating zal plaats hebben van leer lingen tot de openbare school \oor uitge breid lager onderwijs. De aangifte kan mon deling geschieden bij het hoofd der school, waarvoor zitting wordt' gehouden in de U.L.O. School op Maandag 17 Juni en Dins dag 18 Juni, des nam. 8&uur en op Donderdag 20 Juni, des voorin. 11—12 uur, of schriftelijk onder opgave van naam en voornaam, geboorteplaats en -datum en naam en adres van den verantwoordelijken persoon. Tot een school voor uitgebreid lager on derwijs mogen slechts leerlingen worden toegelaten, dié het zesde leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs met goe den uitslag hebben doorloopen en wier ont wikkeling en aanleg, naar het oordeel van het hofod van de school voor uitgebx-eid la ger onderwijs zoodanig zijn, dat met grond mag worden verwacht, dat zij het onderwijs aan die school zonder bezwaar zullen kun nen volgen. Voor leerlingen, die toegelaten wenschcn tc worden moet een verklaring worden overgelegd van het hoofd der laat ste door hen bezochte school, waaruit blijkt, dat zij door dezen geschikt worden geacht voor het ontvangen van uitgebreid lager onderwijs. Op nader tc bepalen datum wordt zoo noodig een toelatingsexamen afgenomen. Schoolboeken en leermiddelen worden voor het grootste deel door de gemeente gra tis verstrekt. Schagen, 10 Juni 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ten inschrijven en dan evengoed het volle pond moeten bepalen. Alleen als een tweede lagere heffing, volgt of als 't fonds goed bij kus is en iets minder premie van hen ge vraagd wordt, zijn ze wat goedkoopcr uit. Het bestuursvoorstel, V/2% tc beffen, werd hierna met algemeene stemmen aangeno men. Rondvraag. Bij de rondvraag deelde de heer van Dalen mede, dat door hem de hulp van den veearts was ingeroepen, maar dat, daar deze afwe zig was, een ander kwam. Een tweede maal kwam weer een ander en den derden keer pas den werkelijk gevraagde. Z'n vraag was: wien moet ik nu betalen en vergoed het fonds dit? Voorzitter deelde mede, dat de veeartsen onderling regelen, wie hen vervangt, als ze zelf verhinderd zijn tc komen.'Betaling ge schiedt dus aan den gevraagden veearts. Het fonds vergoed dit niet en is er alleen om el- kaars lasten te verlichten als een koe'dood gaat, of op advies van den veearts afgemaakt moet worden. De heer 't Hart drong er op aan, dat de le den toch vooral hun beesten laten keuren vóór het taxeeren plaats heeft. Ze kunnen niet in het fonds opgenomen worden eer de keuring is geschied. Nog om een andere re den is 't voor den nieuwen eigenaar van l>c- lang, niet te lang met de keuring te wach ten. Het dier kan immers, als de keuring on gunstig uitvalt, teruggegeven worden, om dat de koop ongeldig wordt. Hierna volgde sluiting. BARSlNGEnmtRS HENGELSPORT. De hengelsportverecniging „Vischlust" hield Zondag haar eersrfen wedstrijd in eigen wa ter. Deelgenomen werd door 29 leden, die samen 1.7) baarzen vingen. De uitslag luidt als volui: le prijs (groot ste baars) P. Zwakman Pz. met een baars van 24.5 c.M.; 2e prijs (grootste aantal) W. Bos met 12 st.: 3. A. de Mnaijer. 11 st.; 4 t.m. 15: ies>. A. Duursma. J. Duursmn, D. Bloem. J. Jouwens. J. Dekker. A. Aal- bers. P. Zwakman Az.. R. Stevens, K. de Jong, Tb. Klos, J. de Smit, W. v. d. Loo, terwijl de controleurs prijzen werden toege wezen aan C. Smit en K. Bosma,

Schager Courant | 1940 | | pagina 5