TARZAN en de vuren van Toh Grootc successen r. FRONTBERICHT bij opmarsch in Frankrijk Duitsche vlag waait in Narvik HeT GeHeim unn Torrance Esdale „Licht" en „donker" Overval in café De windmolen weer in eere Radioprogramma TE W1 Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Onze over een breedte van 350 kilometer begonnen operaties hebben in de richting van den benedenloop van de Seine en Marne alsmede in de Champagne het voorgenomen en verwachte verloop. Reeds zijn groote suc cessen behaald cn nog grooterc successen zijn op komst. Alle vijandelijke tegenaanval len, ook daar waar zij met gepantserde ge vechtswagens ondernomen werden, zijn mis lukt. Op verscheidcng plaatsen is de strijd in een achtervolging overgegaan. Duitsche vliegcrecnhcden van alle wape nen ondersteunden het optreden van het le ger met sterke strijdkrachten aan den bene denloop van de Seine en in de Champagne. Rondom Reims werden strafkwartieren, ha- rakkenkampen, troepen concentraties, veld stellingen, vestingwerken, batterijen en marschcolonnes, aan de beneden-Seine ver- Xccrswcrken, wegen alsmede achtcrwaart- sclie troepenbewegingen met groot succes aangevajlen. De havens en kaden van Cher- bourg en Le Havre werden met bommen van alle kalibers bestookt. Schepen in deze ha vens alsmede op de beneden-Seine werden getroffen, en talrijke andere schepen door bomtreffers beschadigd. Ken transportvaar tuig van 5.000 ton werd in brand geschoten en vernield. Ten noorden van Ilarstadt. kreeg een koop vaardijschip van 8.000 ton een zwaren bom- treffer, waarop een hevige ontploffing volgde Ken van een verre reis teruggekeerde duik boot onder bevel van den luitenant-kapitein Oehrlo meldt het tot zinken brengen van 43.000 bruto registerton vijandelijke schceps ruimte. Vijandelijke vliegtuigen vlogen wederom Noord- en West-Duitschland binnen en ver oorzaakten door het lukrake uitwerpen van bommen op sommige plaatsen schade aan terreinen en gebouwen. Ken vijartdclijk vlieg tuig werd door het luchtdoelgeschut neerge haald. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 91 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevechten 08, door luchtdoelgeschut 14 neergehaald. De overigen werden op den grond, vernield. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De heldhaftige tegenstand welke de ge vechtsgroep van den luitenantgencraal Dietl sinds vela weken, eenzaam in de zwaarste omstandigheden, in Narvik tegen een over weldigende vijandelijke overmacht geboden heeft, kreeg zijn bekroning door de volle dige overwinning. Bergtroepen uit de Oost mark, deelen van het Iuchtwapen alsmede der bemanningen van onze torpedojagers hebben in gevechten welke twee maanden lang geduurd hebben, voor alle tijden een bewijs van roemvollen soldatengeest gege ven. Door hun heldhaftigheid werden de Geallieerde land-, zee- en luchtstrijdkrachten gedwongen, de gebieden van Narvik en Har stadt te ontruimen. In Narvik zelf waait de finitief de Duitsche vlag. De Noorscbe strijdkrachten hebben, in den naclit van den negenden op den tienden Juni eveneens hun vijandelijkheden gestaakt. Onderhandelingen over de capitulatie wor den thans gevoerd. doorRoy Vickers FEUILLETON 45. Er waren nog verschillende andere vragen, die tot niets leidden. Om drie uur was h|j weer terug op zyn flat. Vry Hy trachtte het feit onder de oogen te zien, dat de vrijheid, waar hy zoo naar verlangd had, hem geschonken was door een moor denaar. Bovendien kreeg h|j zoo langzamer hand een t&melQk goed idee, wie die moor denaar geweest moest zyn. Een gewone dief, die haar juweelen en tasch had willen stelen, zou haar niet gewurgd hebben. Vanderlem!! En als het werkeiyk Vanderlem was als het de wraak van den misdadiger op een andere was werden Torrance en hy terug geplaatst naar het oogenblik. toen z|j wegge- loopen waren. En al die prachtige gezegden, waarmee hjj haar geluk en de zync had ver worpen, beteekenden gewoonweg niets. Hij maakte zichzelf niet wijs. dat h|j ver driet had om den dood van Annabelle. Maar h|j was zenuwachtig geworden. H|j kon het op z|jn flat niet langer uithouden en ging daarom uit. Hy voelde zich eenzaam en angstig. Hy verlangde naar Torrance verlangde zoo sterk naar haar, dat hy tot twee keer toe op het punt stond, naar haar toe te gaan cn haar wakker te maken, om z|jn geweldig nieuws te vertellen. Op het Embankment zag hij de zon op komen. De glorende dag gaf hem nieuw zelf vertrouwen. Hy en Torrance hadden een nachtmerrie doorleefd. Maar nu was die nachtmerrie voorby en bleven alleen nog maar de gevolgen over. De materieele z|jde van dit alles moest ook niet vergeten worden. Die nachtmerrie had hem in één zet uit de massa werkende jonge menschen genomen en hem ryk gemaakt een ontzettend ryk iemand, als je er over nadacht. Nooit meer behoefde hy zyn energie aan werk te verspillen, waarvan het loon de eenige attractie was. Zy zouden in luxe leven, hy cn Torrance, totdat het hen zou op verduisterde cafê-terrasseo DEN HAAG. Nadat we eerst eenigen tijd 's avonds thuis waren en braaf vroeg naar bed gegaan, begint de Residentie nu toch ook avonds weder een meer normaal aanzien (c krijgen In de bioscopen is zes betalende bezoekers niet langer de gemid delde bezetting, in de Koninklijke Schouw burg spelen woer Dirk Verbeek en de zij nen cn Zaterdagavond Is zelfs in „Scala"' het zomer-operetteseizocn begonnen. Heelc- maal als van ouds is het nog niet, want om half elf staan do Hagenaars al weer op straat, nadcmaal de laatste tram naar alle richtingen om elf uur gaat» Ook in Schcveningen zijn de deuren van sommige vermaaksinrichtingen al openge gaan cn deze week volgen er meer, met als hoogtepunt Vrijdagavond het eerste concert in de Kurzaal. We nemen dan de verduistering maar op den koop toe. al is met name de binnen stad hierdoor nog niets als van ouds. Nu het warmer wordt, is het in de hermetisch gesloten café's niet zoo bijster aangenaam en tot middernacht op een pikdonker café terras te zitten, is iets, waar de aardigheid ook gauw af is; liet is donker en het blijft donker, ook al drinkt men al maar „licht". Men mogevdan al. na het zóóveelste glaasje, de toekomst wat rosiger inzien, het bleef op het Buitenhof donker, om niet te zeggen pikzwart. Sedert eenige ringen is dat heel wat ver beterd: vindingrijke koffiehuishouders heb ben boven hun buitenzitgelegenheid lampen met zwarte kappen op blauw glas gehan gen, kortom zij hebben naar de regelen der kunst verduisterd, alsof er nooit een ge schil met de Ned. Ver. voor Luchtbescher ming is geweest. Minister Van Boeyen moest het eens kunnen zien! Heel wat menschen laten nu de tram van elf uur loopen en de stallingen en fietsen rekken in de binnenstad zijn dan ook tot na middernacht weer .tjokvol. En al die karret jes hpbben dan ook- weer blauw-afgcschermde lichten Laten we nachtelijk Den Haag maar ver der blauw-blauw laten! Dc trekkingen der Staatsloterij Duur drie inplaats van vier we ken. Naar wij vernemen is in de gisteren aan gevangen trekkingen van de" 5e klasse der staatsloterij eenige wijziging gebracht, ten gevolge waarvan deze trekkingen niet, zoo als gebruikelijk, vier weken zullen duren, doch slechts drie weken. In verband hiermede zullen deze cn de vol gende weck 5 trekkingen worden gehouden ieder van 1000 nummers, terwijl in de derde week vier trekkingen van 1000 nummers, een van 500 en een van 100 nummers zullen plaats vinden. Zaterdagavond omstreeks elf uur hebben een twintigtal leden van de N.S.N.A.P.., een nationaal-socialistische organisatie onder leiding van majoor Kruijt, een overval ge daan op café „Dé Paris" in Amsterdam. De mannen hebben, zonder zich te storen aan het talrijke publiek, dat zoowel in het café Is op het terras, aanwezig wgs, met klinkers acht groote spiegelruiten en vier kleine rui ten ingegooid. Daarna drongen zij het café binnen, waar zij een lichtkroon vernielden en een ware chaos aanrichtten. Alles ging zeer snel in zijn werk. Het bleek het publiek noch het personeel, mogelijk weerstand te bieden. Na enkele minuten verlieten de man nen haastig het café. Een juist passeerendc nachtwaker zette de achtervolging in. Negen mannen vluchtten de Corcllistraat in, waar zij recht in de armen van twee politieagenten liepen, die hen onder bedreiging van hun re vol vers konden arresteeren. Zij zijn overge bracht naar het politiebureau Lcidsche plein waar zij zijn opgesloten. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in Vermoedelijk zijn deze mannen ook debet aun liet ingooien van acht spiegelruiten van de „Bijenkorf" en van café „Dc Kroon" op het Rembrandtspleln. Binnenkort zullen deze negen belhamels voor den Officier van Justitie worden geleid Publick saluut GENERAAL WINKELMAN 1 Het gebeurde op oen zonnigen middag de zer dagen op een héél belangrijk Haagscb plein. Voor een der regeeringsgebouwen wacht een auto cn inmiddels rijden tal van militaire auto's af en aan. Er zijn geruchten geweest over zeer boog bezoek en zoo staan er nog al wat menschen te stoven en te kijken naar de groene deur boven aan de liardstcencnstoep, geflankeerd door onbeweeglijke schildwachten. Tal van bezoekers, enkele burgers, meest militairen, zijn reeds naar binnen gegaan cn weer naar buiten gekomen en de wach tenden buiten hebben er hun gesprekken niet voor gestaakt, voorzooveel zc niet heb ben staan soezen. Dan opeens komt er beweging in die menschenklomp. Men stoot elkaar aan, hal- zon worden gerekt, er klinkt gemompel en dan klatert applaus op en eenigen roepen hoera, of bravo of wat hun maar zoo gauw invalt. Een officier Is de stoep afgekomen,' een Xederlandsch officier, en stapt nu In de wachtende auto: generaal Winkelmap, de kranige opperbevelhebber. Hom gold 'deze korte, spontane, maar Juist hierdoor zoo treffende huldebetuiging» Ons volk heeft zijn gezond oordeelsver mogen nog niet verloren Hoe de Rotterdamsche molen „de Noord" behouden bleef. Prof. W. J. M_ van Eijsinga schreef in 1926 in het jaarboekje van de vereeniging „De Hollandsche Molen": „Er zijn twee din gen, die niemand ons land kan ontnemen, het water en den wind. Nu door de Engel- sche vernielingen de benzine zoo krap is geworden, gaat men dat beter begrijpen. De vereeniging „De Hollandsche Molen" heeft steeds verkondigd, dat het onverstandig is de molens, die hun drijfkracht de wind gratis ontvangen, te verwaarloozcn en te malen met hulp van motoren en electri- sche installaties. Zeker, in vredestijd is dit goedkooper, beter cn sneller. Doch thans zien wij, waar dit toe leiden kan en wij moeten dankbaar zijn voor het vele werk, dat verricht is door het bestuur van „De Hollandsche Molen" om zooveel mogelijk molens gereed te maken en te houden voor het bedrijf. Nog altijd bezit onsl and ongeveer 2500 molens, waarvan het grootste deel klaar is voor don arbeid. Er is thans een sterke neiging de bestaan dc molens zoo spoedig mogelijk gereed te maken, te modernisccrcn en in bedrijf te stollen. De bekende molen „dc Noord", wqlke staat op het Oostplein in Rotterdam is be houden gebleven, ondanks liet feit, dat bet stadsgedeelte rondom de molen zwaar ge leden beeft» De molenaar beeft echter bij het begin van den brand de molen los gemaakt en is zfg. vonken gaan ma len. De snel ronddraaiende wieken veroorzaakten een dusdanige lucht stroom, dat het vuur dc molen niet kon bereiken. Over het algemeen zijn slechts weinift molens door den oorlog geteisterd, althans voor zoover zij in het midden van ons land gelegen waren. Hoe de toestand in het Zui den is, is nog niet bekend. WOENSDAG 12 JUNI 1940. Jaarsveld, 414.4 m. VARA-Uitzending. 10.00 10.20 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Keukenpraatje. 10.50 Rosian-ladies. 11.20 Orgelspel. 12.00 Esmeralda. 12.45 Berichten ANP. 1.001.45 Sylvia-Amusementsorkest. 2.00 Voor de vrouw. door Edgar Rice Burroughs Jitgfl** 121. Terwyi hun eigen olifant wegrende en hen hulpeloos achterliet, zagen Ukah en d'Arnot een troep olifantsmannen naderen, blykbaar een van de Tohriaanse patrouilles. „Vlug! De bomen in!" zei Ukah. „Misschien komen ze naar de drinkplaats en hebben ze ons nog per d£ niet gezien". Met behulp van de luchtwortels waren ze spoedig ln het gebladerte ver scholen. Ukah gluurde naar de naderende troep, doch plotseling zette hy grote ogen op. H|j sprong uit de boom naar beneden en rende naar de olifanten toe. Even dacht Nai ganv yan gelei comi krac beoc zek< d'Arnot, dat de inspanning van de vlucht zijn vriend krankzinnig had gemaakt. Doch Ukah wenkte zyn makker hem te volgen. „,Daar is mfln vader, de Shahn van Rathor!", schreeuwde de reus. Een ogenblik later schudden vader en zoon elkaar de hand in gelukkige vereeniging. Ukah vertelde vlug wat er gebeurd was. „Ik heb vrienden in Tohr. Ze moeten onmiddeliyk worden be- vryd." De Shahn schudde mistroostig het hoofd. „Sinds je daar gevangen was, heb ik tweemaal een aanval op Thor ondernomen, doch iedere keer werden we verslagen. De stad van Ahtea is onneembaar!" 2.30 Verkorte opera „Faust" (gr. pl.). 3.30 Officieele mededcelingen, eventueel gra mofoonmuziek. 4.00 Voor de kinderen. 4,30 Zang met pianobegeleiding. 4.45 Kinderleesclub. 5.00 Roaian-orkest. 6.00 De Ramblera. 6 40 Letterkundig overzicht. 7.00 Volkszang. 7.30 Officieele mededeelingen, eventueel gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Mededeelingen. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.25 VARA-orkest. 10.00—10.10 Berichten ANP. Kootwijk, 1875 m. AVRO-Uitzcnding. 11.15—11.30 n.m. Be richten. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (9.009.15 Berichten, Fransch). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Renova-septet( -opn.). 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Omroeporkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroeporkest en solist (In de pauze: vervelen. En dan zou hy hun levens opnieuw kunnen opbouwen nuttige levens, hoopte hij. maar levons waarin zy hun activiteiten zelf bepaalden. Voor den eersten keer drong het cigeniyk werkeiyk tot hem door, dat hy ryk was. Hy was opgewonden, verlangde er naar. «alles met Torrance te kunnen bepraten. Geen oogen blik kwam het in hem op, dat hy haar zoo onherstelbaar gekwetst had, dat dit niet meer goed te maken was. Om zes uur ontbeet h|j in een café, dat dag en nacht geopend was. Om zeven uur ging hy naar zijn flat terug om te baden en te scheren. Torrance stond altyd vroeg op. Hy hoefde nog slechts een uur te wachten. Toen h|j uit dc badkamer kwam zag h|j, dat er een brief in de bus lag. Het handschrift van Torrance. „Beste Gerald. Vanavond heeft meneer Massiter m|j ten huweiyk gevraagd. Hy be- grypt volkomen hoe de verhouding tus- schen jou en my is en wy hebben beiden alles van alle kanten bekeken. Wij trouwen morgen om twaalf uur (tegen den tijd dat je dit ontvangt is dat alweer vandaag) vol gens de Amerikaansche wet op het Ameri- kaansche consulaat, en vertrekken den dag daarop naar New York. Ik heb het heele geval van den practischen kant bekeken. Gerald. en vertrouw, dat J|j dit ook zult doen. en even tevreden en opgewekt zult zijn, als ik van plan ben het te worden. Dag jongen! Het allerbeste. Je Torrance." HOOFDSTUK XLVl. De gewone agent. Om even over zevenen arresteerden recher cheurs van Scotland Yard Vanderlem. Dit gelukte hen door de Lachisse Sedan. Er bestonden nog geen honderd wagens van dit merk in het geheele land en slechts veertig in Londen. Zy begonnen met de nummerregisters na te kijken en in de eerste plaats de namen met een Amerikaansche klank. Binnen het uur stonden zij al in verbinding met iemand die Heatherveld heette. „Zeker heb ik een Lachisse Sedan. Ik heb hem aan mevrouw Vanderlem uitgeleend die in het Burlington Palace Hotel logeert en myn advocaat zy my, dat ik niet tegen de wet handelde. Trouwens, er bestond heele- maal geen bezwaar om hem uit te leenen. Ik kende die dame al van voor haar trouwen en het is geen Amerikaansche gewoonte om een vrouw, wegens de zonden van haar man, niet meer aan te kyken." Mevrouw Vanderlem kwam met een uit stekend alibi voor den dag en vertelde, dat zy den vorigen dag door haar man was aange houden, terwyi zy een ritje maakte. Hy had haar gevraagd uit té stappen en de wagen aan hem te geven, en daar de wet niet ver langde, dat zy haar eigen man zou verraden, had zy cr ln toegestemd. Toen zij dit alles uitgeplozen hadden, kon- de detectives met al hun technische middelen niet verder en kwam de gewone agent, zoo als dit zoo dikwyis gebeurt, te hulp. Tegen drie uur was het nieuws naar alle bureaux geseind en omstreeks om zes uur rapporteer de een agent in Camden Town, dat hy kort ria middernacht een Lachisse Sedan een nog niet verbouwde stal had zien inryden die. tot voor kort. aan een kleinen, onafhankelyken vrachtrijder had toebehoord. Er was een slaapgelegenheid boven en hy had gezien, dat de bestuurder er niét weer was uitgekomen. Het was een ongewone verblijfplaats voor den eigenaar van een betrekkelijk duren wa gen: dus besloot rechercheur-inspecteur Hal licks aan te nemen, dat er een moordzuchtige maniak, of anders een totaal gewetenloozc moordenaar, in het kamertje boven den stal lag te slapen. Hy koos voor de arrestatie twaalf man. Zes werden er, by twee tegelyk, op de voor naamste punten en bij de zijstraten gepost. Vier gingen, onder zijn leiding, geluidloos naar het voorpleintje. Twee ervan waren als mecaniciens verkleed, tegen deze zeide hy:: „Wij zullen plat tegen den muur staan, aan eiken kant van de deur die naar de slaap kamer gaat. Jullie moeten net doen, of je de Lachisse wilt stelen. Dan val je over iets. luid genoeg om hem wakker te maken en hem gelegenheid te geven je te laten pakken. Hy zal wel niets zeggen, want als het onze man Is. dan zou zyn stem hem verraden. Ik reken er op, dat hij met een revolver naar beneden komt en die op jullie richt, om je een kant te geven weg te loopen." Het heele plan was gebaseerd op de stem van Vanderlem. waarvan men een beschrij ving door de radio had uitgezonden en dat per bulletin verspreid was geworden. Want zoolang hy zich in Engeland schuil hield, was Vanderlem's stem zyn grootste vyand. Op het kritieke moment was het Hallicks, die zich op Vanderlem's revolver wierp en het hem uit den hand wrong. Door vier man van achteren aangevallen, werd Vanderlem overmeesterd en op den grond geworpen. Binnen de vijf seconden, nadat hy de deur geopend had om de zoogenaamde autodieven schrik aan te jagen, was Vanderlem aan handen en voeten geboeid. Vier zaten er by hem in den wagen, die „Fietsherinneringen uit de oude doos causerie). 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Cello en piano. 3.50 Reportage. 4.05 Zang met pianobegeleiding. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch), 5.15 AVRO-dansorkest. 5.45 AVRO-Amusementsorkest en solist (6.15 6.30 Berichten, Engelsch). 7.00 Verkorte operette „Das Dreimaderl- haus" (opn.). 8/00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek met toelichting. 9.15 Berichten (Engelsch). 9,30 Solistenconcert. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP, sluiting. 11.1511.30 Berichten (Fransch). hem wegbracht, en twee zaten er naast den chauffeur. „Als je wat uithaalt, Vanderlem," waar schuwde Hallicks, terwijl hij hem een gum mistok onder den neus hield, „dan maak je hiermee kennis." „Wacht maar, als we op het bureau zyn, dan wordt er pas wat uitgehaald," lachte Vanderlem. „Zoo geweldig geestig, dat ieder een in dit vervloekte landje van jullie zich een ongeluk zal lachen." Na het Reading geval, was Vanderlem's reputatie aanmerkelijk gestegen bij de politie. Zy dachten, dat hij bedoelde opnieuw te zul len trachten te ontvluchten op het bureau maakten zij hem letterlijk met kettingen aan zijn stoel vast. Hy werd in de eerste plaats beschuldigd van den moord op agent Norral], van het Readlingsche politiebureau. Vanderlam lachte opnieuw toen zij hem de beschuldiging voorlazen. „Als dat alles is, wat jullie weten, dan weten jullie nog niets." „Wensch je een verklaring af te leggen?" vroeg Hallicks. „Allicht. Bestaat er hier een 'stenograaf?" „Ik zal het wel opnemen," zei een "van de agenten, „maar ik moet je eerst waar schuwen, dat alles wat je zegt, als bewys- materiaal tegen je-gebruikt zal kunnen wor den." „Wat je zegt!" Door zijn totale onverschil ligheid, bereikte Vanderlem een ongekende glorie. „We beginnen by het begin. Maar voordat ik van wal steek zeg eens, jon gens, hebben jullie een vrouw op het trottoir gevonden, den kant van Hampstead op?" „Je kunt een verklaring afleggen, maar geen vragen stellen." Vanderlem keek verontwaardigd. „Ik begrijp niet. waarom jullie zoo kwaad op my zijn. Het spyt my werkelijk, dat ik dien agent om zeep moest brengen, maar het ging om zyn leven of het mijne. Het was puur een zakenkwestie. Maar ik vind. dat ik jullie daarvoor wel iets verschuldigd ben. dus zal ik je zeggen wat ik zal doen. Ik zal jullie de moeite sparen de getuigen op te zoeken en jullie het verhaal doen van den heelen op zet. Maar ik doe het op myn manier. Wat die vrouw aangaat, zie ik aan jullie gezichten, dat jullie haar bij Hampstead gevonden heb ben. Zy probeerde mij er in te laten draaien. Maar daar gaat het nu niet om! Het heele geval begon in Parys. Ik zal jullie er alles van vertellen en nog wel in jullie eigen taal. Ik wil alles voor jullie doen, als jullie me maar netjes behandelen." (Wordt vervolgdJ

Schager Courant | 1940 | | pagina 6