!o II 1*41 hl FRANKRIJK le9t de WAPENS NEER DE VERKORTING WERJtDUUR Mussolini vertrekt METZ GEVALLEN BALTISCHE LANDEN BEZET DAGBLAD VOOR HOLLAND'S HOORDERKWARTIER Hitier zal met Mussolini beraadslagen Fransche legers in ontbinding Parijscbe industiegibied in vlammen De minister-President der nieuw gevormde Fransche regee ring, maarschalk Pétain heeft in een radio-toespraak tot het Fransche volk verklaard, dat Frankrijk thans de wapens moet neerleggen. Maarschalk Pétain wees daarbij op een door hem reeds on dernomen stap, om de Rijksregeering van dit besluit in ken nis te stellen en de voorwaarden te vernemen, waaronder het Duitsche Rijk bereid is te voldoen aan de Fransche wen- schen. De Fiihrer zal een ontmoeting hebben met den Italiaanschen minister-president, Benito Mussolini, voor een gedachtenwis- seling, waarin de houding der beide staten zal worden vast gesteld. Laatste telexbericht Bloedige incidenten in Riga Vliegtuigbotsing boven New York van den Nieuwe maatregelen Overgangssteun Diepwaterpuiten in Den Haag uit Rome Radiotoespraak van Lhurchill Laan, Schaden, Tel. Ui (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 18 JUNI 1940. 84e Jaargang. No. 11215. tfifgOwrJer N.V., Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" HOOFDKWARTIER VAN' DEN' FüHRER, 17 JUNI (D.N.B.)! Frankrijks minister-president maarschalk Pétain Hoofdkwartier van den Fuehrer, 17 Juni (D.N.B.) De vesting Metz heeft zich gisterenmiddag overgege ven aan een Duitsche afdeeling. De ineengestorte Fransche legers vluchten in massa, terwijl zich ster ke verschijnselen van ontbinding voordoen, scherp achtervolgd door on ze troepen, naar het Zuiden en Zuid westen. Daar, waar bepaalde afdee- lingen nog een geordende tegenstand trachten te bieden, werden zij met zware verliezen verslagen. Door dapper optreden van een mobiele af deeling, die door den divisiecommandant persoonlijk geleid werd, gelukte het Orleans en een overgang over de Loire aldaar, onge schonden in bezit te nemen. Tegen de wijken de vijandelijke collonnes zette het lucht wa pen zijn vernietigend werk voort. Talrijke bruggen over de Loire werden getroffen. Dichte colonnes, die voor deze bruggen ston den opgehoopt, werden met bommen en machinegeweren aangevallen. De in Bourgondie en door Langres optrek kende snelle troepen, hebben •ver naar het zuiden ruimte gewonnen. Twee vliegvelden met 39 vliegtuigen, welke voor het vertrek gereed stonden en met bommen geladen wa ren, werden hier ingenomen. Ten Zuidoosten van Besancon werd- de Zwitsersche grens ge reikt en werd daarmede de ring om de uit Lotharingen en uit den Elzas wijkende Fran schc strijdkrachten gesloten. In het Noorden van Lotharingen naderen onze troepen vanuit het Noordwesten van de stad St. Mihiel. Gebruik makend van den doorbraak door de Maginotlinie ten Zuiden van Saarbrücken trekken onze di visies aldaar ondanks plaatselijk hardnek kig verzet van den vijand naar hot Rijn- Marnc-kanaalop. Cbatcau-Salins, Dieuze en Saarburg zijn ingenomen. Ook op den Westelijken oever van den Boven-Rijn maakt onze aanval via het Rijn-Rhónc-kanaal in de richting van de Vogezen sucesvollc vor deringen, in den Elzas steunden gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers alsme de luchtdoelartillerie het leger krachtdadig in den strijd te land. Vestingwerken en bun* kers werden met bommen van het zwaarste kaliber aangevallen. De verliezen van den vijand in de lucht bedroegen in totaal acht vliegtuigen. Daarvan werden er vijf in luchtgevechten, drie door luchtdoelgeschut neergehaald. Drie eigen vliegtuigen worden vermist Het Duitsche duikbootwapen heeft de laatste dagen ruim 100.000 ton scheepsrulm- te tot zinken gebracht. Een onderzeeër on der leiding van den kapitein-luitenant Frau- enheim meldt het tot zinken brengen van 41.500 bruto register ton scheepsuimte, waaronder het Britsche s.s. Wellington-Star van 11.400 bruto register ton. Een tweede duikboot onder de leiding van den eersten luitenant ter zee Endrass meldt 51000 bruto register ton als vernietigd, waaronder den Britschen hulpkruiser Carintha van 22.300 bruto register ton. Aan een andere duik boot gelukte het in de Moray-Firth een Britschen hulpkruiser van 9000 ton bruto register ton tot zinken te brengen. Bij het passcercn van den Rijn heeft zich de" ma joor van een bataljon pioniers, Ganlke, door persoonlijke dapperheid bijzonder onder scheiden. Russen in de ijsvrije Oostzeehavens Gemotoriseerde Sovjet-Russische troepen en sterke luchtstrijdkrachten hebben gisteren de bezetting der Baltische landen voltooid. In den loop van den dag zijn ook Sovjet- Russische oorlogsschepen met het slagschip „Oktjabrskaja Rewolucja" te Reval binnen- geloopen en op de reede voor anker gegaan. Ook Riga is door de Russen bezet. Tegen prijsverhoogingen enz. in Lfttauen. De Littausche minister van financiën heeft een verordening uitgegeven, waarin strenge straffen met boeten van 50.000 lit en ge vangenisstraf tot zes maanden opge-nomen zijn, uitgevaardigd tegen ongeoorloofde prijs verhoogingen, speculaties, arbeidsverminde- ring, hamsteren van goederen, achterhou den van goederen voor speculatieve doel einden. Alfe bedrijven en zaken moeten zonder beperking in den normalen omvang tijdens den gewonen tijd werken en ge opend zijn. Sympathiebetoogingen voor de Sovjettroepen. Na den intocht van de Russische troepen in Riga, waarbij zich geen enkel incident voordeed, ontstonden er onder een deel der bevolking sym pathiebetoogingen, waarbij men zich togen de Letlandsche politie keerde. Vooral aan het hoofdstation, het hoofdbureau van politie en het post kantoor groepten menschen samen, die handtastelijk tegen de politie op traden, zoodat deze van de vuurwa penen gebruik moest maken. Een aantal personen werd gedood of ge wond. Tenslotte moest de politie ook Letlandsche militairen, tanks en pantserwagens te hulp vragen, om de samensoholingon uiteen te jagen. De vertegenwoordiger van de Hearstpers, von Wiegand, heeft tijdens een vlucht boven het Parijsche industriegebied uit munitie-, vliegtuig, en andere fabrieken, dichte rook wolken zien opstijgen. Deze fabrieken zijn door de Fransche troepen voor het ontrui men der stad of in brand gestoken of op geblazen. Volgens ramingen van de Amerikaansche ambassade, zoo schrijft von Wiegand verder, zijn in het midden van de vorige week rond drie millioen Parijzen aars in wilde paniek gevlucht Bij gebrek aan vervoermiddelen konden zij echter niet buiten de omgeving van Parijs komen. Zij zijn intusschen voor het grootste gedeelte teruggekeerd. Brandend op de huizen neerge stort. Boven het stadsgebied van New York zijn gisteren twee groote tweemotorige Douglas bombardementsvliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en brandend op twee hui zen neergestort. De twaalf inzittenden wer den op slag gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. In Tulsa(Oglahoma) gebeurde een soort gelijk ongeluk. Twee les vliegtuigen kwamen hier met elkaar in botsing. De drie inzitten den werden gedood. De secretaris-generaal van heb departe ment van Sociale Zaken heeft een ci reu ai re aan de gemeentebesturen doen uitgaan, waarin het volgende wordt medegedeeld: Arbeiders, die tengevolge van de gewij zigde omstandigheden minder dan het voor 10 Mei 11. als normaal geldende aantal uren werkzaam zijn (uiteraard voor zooveel noo- dig met goedkeuring van den directeur- generaal van den arbeid) mogen niet als gedeeltelijk werkloozen in de steunegeling worden opgenomen. Mochten deze arbeiders echter overeenkomstig de bestaande voor schriften in beginsel als kostwinner of kost ganger in de steunregeling kunnen: worden opgenomen, dan moet thans worden nage gaan, welke steunbedrag zij zouden kunnen ontvangen daarbij steeds aanhoudende het gebruikelijke maximum bij geheele werkloosheid zonder rekening te houden met de inkomsten van anderen dan den kostwinner of kostganger zelf. Verdienende kinderen of - gezinsleden tellen bij den op bouw van het theoretisch steunbedrag niet mede. Dit steunbedrag (eventueel dus maxi mum bij geheele werkloosheid) moet dan met 20 procent worden verhoogd, waarna de inkomsten van den kostkinner of kost ganger zelf geheel van dit bedrag moeten worden afgetrokken. De werkelijke inkomsten van den kostwinner of kos-tganger zelf, ver meerderd met het bedrag der tege moetkoming mogen samen nimmer meer bedragen dan 't loon, hetwelk werd verdiend, voordat wijziging in de arbeidsvoorwaarden met betrek king tot het aAntal werkuren werd aangebracht. In de kosten van deze tegemoetkoming kan subsidie worden verstrekt. Voorbeelden. a. Man, vrouw en 4 inwonende kinderen. Gemeente der eerste klasse. Loon bedraagt f 30 De man is dubbel-uit-getrokken. Steun voor man en vrouw f 11.—; 4 kinderen 4X f 1.35 f 5.40; Overgangstoelage f LSamen f 17.40. Dit bedrag wordt vermeerderd met 20 procent f 20.88. Indien nu de werkuren zoodanig worden ge wijzigd, dat het loon f 15.bedraagt, kan een vergoeding worden toegekend van f 5.88. B. Man, vrouw en 10 kinderen. Gemeente klasse 7. Loon f 17.Man is dubbel-uitge- Irokkcn. Man en vrouw f 8.—; 10 kinderen f 7.50; Overgangstoelage f 0.50; Samen f 16. Maximum volgens de schaal is f 15.30; Hier Ook in Rhenen is alles in de weer, om het zakenleven op gang te brengen. Op verschillende plaatsen worden nood- winkels ingericht bij wordt gevoegd 20 procent f 3.06. In totaal derhalve f 18.36. Indien de werkuren zoodanig worden ge wijzigd, dat. het loon word! teruggebracht tot f 12.dan bedraagt de tegemoetkoming f 6.36. Deze tegemoetkoming moet echter wor den beperkt tot f 5.aangezien het loon f 17.bedraagt. De 5 procent duurtébijslag geldt voor hen niet, terwijl ook de extra-bijslag voor inwo nende kinderen uiteraard niet kan worden gegeven. TEN BEHOEVE VAN DE BRAND BESTRIJDING EN EVENTUEEL OOK VOOR DRINKWATERVOORr ZIEN1NG. Ook te 'sGra\enhage zullen diepwaterpufc- ten worden geslagen ten behoeve van brand bestrijding en eventueel ook voor drinkwa tervoorziening. in bijzondere omstandighe den. De Dienst van Gemeentewerken is thans bezig met het slaan van de eerste der 17 ont worpen putten en we! bij de Waldorpstraat, dus in de industriewijk achter het station H.S.M. Er wordt met een hoorbuis van .56 c.M. diameter geboord tot 40 meter diepte. Zoodra de grove zandlaag is bereikt, wordt een koperen filter van 2.5 c.M. doorsnede, 18 meter lang, in -de hoorbuis neergelaten en door een kiezeliaag tegen verstopipng door zand beschermd. Roudom den filtermond komt een zuighuis, tot straathoogte, waar na de hoorbuis voorzichtig opgetrokken wordt en verwijderd. Op de zuighuis kan nu, zoo noodig een motorbrandspuit gekoppeld worden, welke, naar berekening, ongeveer 60 M3. per uur zal kunnen ophalen. Met het oog op eventueele drinkwatervoor ziening kan, op ongeveer 10 meter beneden de straat een handpomp worden aangesloten. Genomen proeven hebben aangetoond, dat het Haagsche dieptewater volkomen hygiën- nisch zuiver is. Plaats van samenkomst niet bekend. Mussolini is gisteravond te 20 uur 30 (lt. tijd) uit Rome vertrokken voor een nieuwe ontmoeting met den Fiihrer en rijkskanselier, Adolf Hitier. Zijn vertrek droeg een par ticulier karakter. De Duce vertrok van een der nevensta tions van Rome. De Duce wordt begeleid door den minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, door zijn ka binetschef Segastianini, en door den plaatsvervangenden chef van den generalen staf, generaal Rotta. Voorts verluidt, dat tijdens de reis nog verdere persoon lijkheden, onder wie o.a. ook de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maarschalk Ba- doglio, in den trein zullen stappen. Tegelijk met den Duce is ook de Duitsche ambassadeur von Mackenscn naar Duitschland vertrokken. Onmiddellijk na het bekend worden van de laatste be richten uit Frankrijk zijn de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano en de minister voor de volksopvoeding, Pavolini, per vliegtuig naar Rome te ruggekeerd. Zij hadden onmiddellijk een bespreking met den Duce in het Palazzo Venezia. Over het vertrek en de plaats der nieuwe samenwomst van dn« Fuehrer en den Duce is niets bekend. HET ONGELUK, WAARIN FRANKRIJK GE STORT IS, VAN GEEN INVLOED OP HET BRITSCHE DOEL. Londen (D.N.B.) Churchill, de Engelsche minister-pre sident, heeft gisteravond een korte radiotoespraak gehou den, waarin hij allereerst opmerkte, dat de berichten uit Frankrijk zeer slecht waren. Vervolgens sprak hij enkele woorden van deelneming naar aanleiding van het onge luk, waarin Frankrijk is gestort. Dit ongeluk, zoo vervolg de Churchill, is van geen invloed op het Britsche doel. Engeland zal thans als eenige voorvechter „de zaak der wereld" verdedigen. Tenslotte sprak Churchill de hoop uit dat tenslotte voor Engeland alles nog een goed einde zal nemen-. Mei Belton te Brugge ts ongeschonden uit den strijd gekomen, welke over België ging. De sierlijke toren heeft zijn karakteristieke plaats in het beroemde stadsschoon behouden

Schager Courant | 1940 | | pagina 1