00RL0GSGEWELDSCHADE Geert recht op vergoeding Tegemoetkomingen worden overwogen De strijd in Noord-Afrika Hoogspanning in byrie Luoeville en Toul genomen AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN VOOR ENGELAND De opbouw van een nieuw Europa Breekt T urkije met de geallieerden? Geheime vergadering van het Zweedsche parlement „Engeland kan een langdurige oorlog doorstaan" Donderdag 20 Juni 1940 Tweede blad In tegenstelling met schade ten gevolge van opruimingen en inge bruikneming door het Nederland- sche militaire gezag, kan iemand, wiens goederen door oorlogsgeweld zijn getroffen, géén aanspraak op schadevergoeding maken. Zooals reeds eerder is medegedeeld, is een |pmmissie ingesteld, welke tot taak heeft .voorstellen te doen over de beginselen vol gens welke van overheidswege tegemoetko ming zal worden verleend in verband met geleden matericele oorlogsschade. Op advies .van deze commissie waarvan, zooals be kend, Ir. W. II. van Leeuwen voorzitter en prof. Mr. P. Lieftinck secretaris is zal binnenkort met een nauwkeurige registratie van alle gevallen van oorlogsgeweldsehade .worden begonnen. Nader zal worden mede gedeeld, op welke wijze en in welke mate door de overheid een tegemoetkoming in verband met dc geleden oorlogsgeweldsehade zal worden verleend. Onder oorlogsgeweldsehade moet worden begrepen alle schadev door oorlogsgeweld, hetzij van Nederlandschc, hetzijsvan vreem de herkomst, toegebracht aan de volgende goederen; onroerende goederen, gebouwd of niet-gebouwd, bosschen en veldgewassen in begrepen, alles wat behoort tot de uitrusting van bedrijven (b.v. machinerieën, gereed schappen, voertuigen, vee. enz.) alsmede roerende zaken dienende tot de uitoefening van een beroep, bedrijfs- en handelsvoorra den, huisraad, gebruiksvoorraden, schepen. Onder bepaalde omstandigheden kan ver lies of materieele beschadiging van deze goederen tengevolge van diefstal of plunde ring, veroorzaakt door of rechtstreeksch ge volg van den op 10 Mei jl. ingetreden oor logstoestand eveneens als oorlogsgeweld sehade worden aangemerkt. Wat in geen geval vergoed wordt. Niet als oorlogsgeweldsehade wordt aan gemerkt schade aan goederen tengevolge van wegruimingen, ingebruiknemingen en vorderingen uit hoofde van de wet op den staat van oorlog en beleg, de ïnundatiewet., de algcnieene vorderingswet 1938 en 1939 en andere schade tengevolge van Nederlandsche militaire maatregelen, waarvoor afzonder lijke wettelijke voorzieningen zijn getroffen en vergoedingen vastgesteld. Ook geldt niet als oorlogsgeweldsehade schade aan goede ren tengevolge van regelmatige vorderingen en ingebruiknemingen door buitenlandsche militaire autoriteiten, welke eveneens wor den betaald. Schade aan vensterruiten en andere klei ne schaden aan onroerende en roerende goe deren zullen niet als oorlogsschade worden beschouwd en derhalve niet voor evcntueele tegemoetkoming van overheidswege in aan merking komen. Voor schade aan venster ruiten van bedrijfsgebouwen, b.v. van kassen in een tuinbouwbedrijf, kan echter in bijzon dere gevallen een uitzondering worden ge maakt. Evenmin zal tegemoetkoming gegeven wor den in schade aan huisraad en derg., ten zij een belangrijk deel van dit huisraad e.d. is verloren gegaan. In gevallen, waarin de belangen der voed selvoorziening 't onmiddellijk herstel van landbouwbedrijven vereischt, zal de tege moetkoming in de schade worden opgenomen in een herstelplan, goed tc keuren door den regeeringscommissaris voor den wederop bouw. De comimssie bepaalt voorloopig de scha de, een definitieve toewijzing volgt later. Formulieren waarop belanghebbenden de door hen geleden schade door oorlogsgeweld kimnon opgeven, zullen kosteloos op 'n na der mede te deelen plaats en tijdstip ter be schikking worden gesteld. Italië ontkent de gemelde Engel- sche successen. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt er op gewezen, dat de Engelsche berichten over aantal gevangenen en hoeveelheden buit, die den Engelschen bij den strijd aan de grens van Cyrenaika in handen zouden zijn geval len, valsch zijn. Het betreft hier zoo verklaart men de ver spreiding van berichten waardoor de leu gens der Engelsche propaganda zich zoowel in Italië als elders, voldoende smadelijke be kendheid hebben verworven sedert den veld tocht in Abessynië. Steeds zijn deze metho den door de feiten weerlegd en juist door de jongste gebeurtenissen zijn zij eens en voor al categorisch gedementeerd. P De Arabieren onrustig. Van de Syrische grens, 19 Juni (D.N.B.): De berichten uit Frankrijk hebben in Da- mascus en in geheel Syrië een hoogspanning doen ontstaan, zooals die sedert de onlusten bij dc algemeene staking van 1936 niet meer is voorgekomen. Fransche militaire patrouil les en leden van het vreemdelingenlegioen, Marokkanen, Senegaleesche schutters en Indochineezen trekken door de straten der hoofdstad en verhinderen iedere samenscho ling. Uit Aleppo en Homs zijn reeds berich ten over dc eerste arrestaties ontvangen. In de straten van Damascus zijn verschei dene malen Arabieren neergeslagen, welke in kleine groepen bijeengekomen waren om te praten over den toestand. Bij de Fransche mandaatsautoriteiten heerscht een volkomen verwarring, aangezien men niet weet of men zich in de eerstvolgende uren zal moeten verdedigen tegen den vijand van buiten, Italië,- of den binnenlandschcn vijand, de Arabieren. In groot* hoeveelheden vindon wortelen, waarvan de oogst te groot is voor binnenlandsch gebruik, hun w*g naar DuüschJand. Van .doordraaien* is daarom gean sprake meer, daar het .teveel* wordt geëxporteerd Duitsche wacht op den weg, die voert langs de beroemde rots van Dinant Cherbourg gevallen Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede. Luneville en de vesting Toul zijn geno men. De Duitsche vlag waait op liet Mun ster van Straatsburg. Het Fransche leger geraakt steeds meer in ontbinding. Snellé Duitsche troepen hebben in Normandië Cherbourg ingenomen. Bij Ben nes is Bretagne bereikt. Lc Mans is Zuid waarts gepasseerd. Tusschen Orleans en Nevers gelukte het op verscheidene plaatsen de Loire te overschrijden. In Bourgondië ruk ten snelle troepen reeds op in de richting van Lyon. Ten Westen van Muelhausen zijn gepant serde en gemotoriseerde divisies, welke van Belfort komen, bezig, zich te vereenigen met dc troepen die via den Boven-Rijn hebben aangevallen en die bij Muenster reeds diep in de Vogezen zijn doorgedrongen. Verder Noordwaarts is Nancy ingenomen en is het Rijn-Marne-Kanaal ten Oosten van Nancy over een breed front gepasseerd. In de Maginotlinie biedt de vijana aan weerskanten van Diedcnhofen nog verzet. Eenheden gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben er door aanvallen op vestingwerken, vcldstellingen, spoorlijnen, troepenconcen traties en colonnes toe meegewekrt het ver zet van den in Lotharingen ingesloten vijand te breken. Voor Cherbourg werd een koop vaardijschip van 10.000 ton door bommen tot zinken gebracht. In Engeland hebben Duitsche gevochtsvlie gers aanvallen met bommen ondernomen op tal van vliegvelden, alsmede op de groote petroleumtanks aan de mohding van de Theems, welke zij in brand schoten. Hier on derscheidde zich in het hijzonder de door den generaal-majoor Coeler geleidde vlieger eenheden. Engelsche vliegtuigen vlogen ook in den nacht van 18 op 19 Juni Noord- en West- Duitschland binnen, om evenals tot dusverre hun bommen boven niet militaire doelen neer te strooien. Daarbij zijn ongeveer 18 dooden onder de politie en de burgerbevol king gevallen, o.m. een aantal personen, die zich niet naar de schuilkelders hadden hege ven. De totale verliezen van de tegenstander in de lucht bedroegen gisteren 6 vliegtuigen 5 Duitsche vliegtuigen worden vermist. De luitenant van oen schuttersreeiment. Dietz, heeft een belangrijke brug door koen ingrijpen onbeschadigd in onze handen ge bracht. Het secretariaat van het Witte Huis heeft bevestigd, dat 20 door de Amerikaansche marine bestelde duikboot jagers en motor- torpedobooten na hun voltooiing aan Enge land zullen worden afgestaan. In Ameri kaansche sënaatskringen is men hierover ontstemd. De voorzitter van de Senaatscom missie van marine, Walsh, heeft gewezen op de nadeelige gevolgen voor de Ameri kaansche landsverdediging. Hij verlangde een grondig onderzoek, temeer daar te vree zen was, dat ook andere schepen, die op het oogenbük op particuliere werven door de marine worden gebouwd, waaronder slag schepen, torpedojagers, kruisers en duik- booten, op een dergelijke wijze zouden wor den afgestaan. De secretaris van Roosevelt. Early. heeft getracht, de critici te sussen door te beweren dat de maatregel geheel bleef bihnen het kader van de toezegging van Roosevelt, dat de materieele hulpbronnen der Vereenigde Staten ter beschikking van de westelijke mogendheden zouden worden gesteld. De Amerikaansche beloften aan Engeland en Frankrijk. De Washington Post verwijt Roosevelt het onbevoegd doen van verstrekkende beloften aan Engeland en Frankrijk. De Fransche regeering, schrijft het blad. heeft Roosevelts telegram aan Reynaud uitgelegd als een be lofte der Amerikaansche regeering tot de grootst mogelijke hulpverleening en zich blijkbaar ingebeeld, dat de Vereenigde Sta ten hun neutraliteit hadden prijsgegeven en elk oogenblik den oorlog zouden kunnen verklaren. Zou Engeland thans bij het ne men van zijn beslissingen van«eenzelfde ver keerde veronderstelling uitgaan, zoo vraagt het blad. Engeland mag echter niet denken, dat Amerika in den oorlog zal gaan. Want de vastbeslotenheid van het Amerikaansche volk, buiten den oorlog tc blijven, is zeer groot. De eerste stap in dc richting van den op houw van een nieuw Europa, zoo schrijft dc Giomale d'Italia, is in München gedaan door Hitier en Mussolini in de besluiten, die de beide leiders hebben opgesteld in ver band met het door de Fransche regeering in gediende verzoek om een wapenstilstand. ilet lag in de bedoeling der beide spilmogendheden, dat dc wederop bouw van Europa zou geschieden op geleidelijke wijze langs wegen van vrede en samenwerking. Onbegrip, zelfzucht en uitdagende trots der beide imperiale democratieën hebben dezen vorm van oplossing verhinderd, zoodat zij geschiedt door het bloedige werk van den oorlog. Over enkele uren staat Frankrijk voor de eerste vredesvoorwaarden, die gefor muleerd zijn ten behoeve van "den aangc- vraagden wapenstilstand. De voorwaarden zullen hard zijn, maar rechtvaardiger en edelmoediger dan die van Versailles, dat aan Dnitschland en Oostenrijk tien mlUioen Duitschers ontnam en alle Duitsche kolo niën, terwijl aan Italië territoriale gebieden werden geweigerd. Een nieuwe Europocschc orde kan niet anders dan een herstel brengen van dc na tionale eenheden en rechtvaardigheid in de verdeeling van dc overzeeschc gebieden en de politieke posities De definitieve op bouw van bet Nieuwe Europa heeft nieu wen arbeid en nieuw bloed noodig. Enge land wil den oorlog voortzetten, maar Italië en Duitscbland zijn bereid voor de nieuwe, laatste phase der botsing tusschen de twee volken. Tc München zijn dc overeenkomsten ge definieerd voor de bevestiging der operaties tot aan de eindoverwinning. In een eigen bericht uit Athene van het Bulgaarsrhe blad „Sora" wordt gezegd, dat in politieke kringen tc Athene verklaard wordt, dat Turkije na dc ineenstorting van Frankrijk het verdrag van Ankara met de Westelijke mogendheden heeft opgezegd. i Over Rusland's optreden tegen de Balten? De Zweedsche Rijksdag is tegen Vrijdag opnieuw voor een geheime vergadering bij een geroepen, hoewel het parlement reeds op reces was gegaan. Gisteren is vergaderd door de commissies voor buitenlandsche za ken, door een regeeringscommissie en door een parlementscommissie. Over den inhoud van de gevoerde besprekingen is van offici- eelc zijde niets meegedeeld, evenmin als over dc agenda van de geheime vergade ring van het parlement. Algemeen wordt aangenomen, dat de Rijksdag zich opnieuw zal bezig houden inet vraagstukken van bui- tenlandsch politieken aard, in het bijzonder met den toestand rondom de Oostzee, zoo als deze is ontstaan door het Russische op treden in de Baltische staten. De Britsche minister van voorlichting Duff Cooper hoeft een radiorede gehouden, waar in hij verklaarde, het lot van Frankrijk te betreuren gezien het feit, dat Engeland in het Fransche leger de sterkte actiefpost heeft verloren. Cooper meende voorts dat, het pro bleem voor Engeland in de toekomst ernstig is, doch wel eenvoudiger omdat het rront aanzienlijk korter is geworden. Hij be schouwde in dit verband den Atlantischen Oceaan als een krachtige rugdekking, wel ke Engeland in den strijd zou beschermen Hij beweerde, dat aan dc andore zijde van de zen Oceaan de Vereenigde Statten en aalle landen van Midden- en Zuid-Amerika htm hulpbronnen ter beschikking van Engeland zouden stellen. Ondanks het falen van den blokkade-oorlog, stelde Cooper tenslotte zijn hoop op dit middel, waarbij hij verklaarde dat Engeland een langdurige oorlog kan doorstaan. INCIDENT MET FRANSCHE TORPEDO BOOT. Naar uit Alicante gemeld wordt, is de vo rige week voor de haven van Alicante een incident met een Fransche torpedoboot ont staan. Dit vaartuig hield voor den ingang van de naven en Spaansch schip aan, dat tien Ita liaansche vluchtelingen uit Orao aan boord bad. Daar dit optreden echter in Spaansche wateren geschiedde, werd het Fransrhe oor logsschip terstond door een Spaansch kust vaartuig tot den aftocht gedwongen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11