T ARZAN en de 1 Oriënteeren én aanpassen vuren van Tohr Groote Clown? De twist om de Haagsche baby Mijn in zee ontploft Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs Doel van de Jaarbeurs ASPECT TOTAAL VERANDERD! „De dag van gisteren geleden, den dag van heden met opgeheven hoofd tegemoet!" Zooals wij gisteren reeds mededeelden, wordt de Jaarbeurs te Utrecht dit jaar ge houden. De zeer bijzondere omstandigheden waaronder dit geschiedt, heeft het gedele geerd lid van den Raad van Beheer, de be kende heer W. Graadt van Roggen, in een persconferentie nader uiteengezet. Buitengewone krachtsinspanning zal noo- dig zijn, aldus de heer Graadt van Roggen, en zeker levert de onzekerheid allerlei be zwaren van organisatorischen aard op. Aspect totaal veranderd. Door het intreden van den gewijzigdon toestand is het aspect van den handel vol komen veranderd, niet aleen wat de export mogelijkheden betreft, maar ook met be trekking tot het binnenlandsche handels verkeer. Temidden van tal van nieuwe, ■zich bovendien nog telkens wijzigende pro blemen, moet het bedrijfsleven naar nieu we wegen in eigenlijken en figuurlijken zin zoeken, nieuwe methoden gaan toe passen, andere vormen van productie, trans- 7)ort en distributie overwegen. Daarbij doet zich dringend behoefte gevoelen aan een snel herstel van verbroken contact, opdat <le zakenwereld zich opnieuw op ecnigszins vastere basis zal kunnen oriënteeren. Voor de naaste toekomst komt het voor het bedrijfsleven in het bijzon der aan op: oriënteeren en aanpas sen. Daarvan zal voor een groot deel afhangen of in onze zaken wereld spoedig weder dusdanige loonende resultaten verkregen kun- worden, dat op een nieuwe baste aan den handel uitbreiding gegeven kan worden. Men is er in handels kringen volkomen van overtuigd, dat niets achterwege gelaten mag worden, wa&rvan vermoed kan wor den, dat het de oriënteering cn de aanpassing op economisch gebied zal kunnen bevorderen. Het Jaar- beursbestuur zag zich hierin zijn taak aangewezen. Het is voor het instandhouden van het economisch bostel noodzakelijk, dat vooral hot persoonlijk contact tusschon nroduccnt en afnemer, \oor zoover dit telkenmale mo gelijk zul blijken, op practische en effici ënte wijze worde hersteld. Het belang van hot Nederlamteche bedrijfsleven brengt me de, dat op de komende najaarsbeurs, als het daarvoor aangewezen centrale orgaan, aan dit sitreven leiding wordt gegeven: naast dc stimuleering van het handelsver keer en het in gang houden van het zaken leven, zal ook voorlichting door bevoegde organen op industrieel, agrarisch en com mercieel gebied vcrWchting van lasten kunnen brengen. Voor menigen zakenman zal aldus het Jaarbeursintermediair den overgang naar den nieuwen toestand kun nen helpen effenen. Groepsindeeling blijft gehand- haald. Opdat de zakenmenschen, die gedurende een lange reeks vaji jaren het Jaarbeurs- FEUILLETON WAAROM TREUR JE, DOOR A. H. KOBER „Je hebt gelijk, Tullio," rel hij nu, „Ik zal Alf er maar uit gooien..." „En de ronde met drie man hoog?" „Die zullen we voortaan met Go rijden!" fluisterde Fred. „Go kan Alfa rol overnemen, hij wordt dus de bovenste man. Ik zou mc er sterk over verwonderen als Ik jou en Go niet even veilig op mijn schouders kon dragen als jou en Alf!" Tullio en Lona knikten. En Fred. nu geheel geestdriftig voor zjjn nieuwe plan, besprak met hen beiden hoe zij. zonder dat Alf het kon merken, Go zouden opleiden om zijn plaats in te nemen. Wanneer het zoo ver wad, dat zij de moeilijke toer met den leerjongen aandarfden, konden zy Alf opzeggen. Den volgenden morgen zei Fred tegen zijn leerjongen „Van nu af aan wordt er elke nacht om vier uur getraind. Jij brengt Negro op tijd In de manege, begrepen? En wanneer je Alf of iemand anders iets verraadt, dan sla ik je dood. begrepen?" Go begreep het. Nadat Fred zich ervan verzekerd had, dat ook de eerste regisseur eu de nachtwaker zouden zwijgen, begon hij met de nachtelijke repetities. Go werd aan een lange lijn ge bonden en wanneer hij dreigde te vallen, trok Lona hem omhoog. Bij de eerste oefeningen bleek, dat Go niet zoo handig was als de Pisiani's van hem verwacht hadden en hij kreeg heel wat verwijten en oorvijgen. In den nacht na dc vijfde repetitie werd Go opeens wakker. Het was alsof een van de paarden een heftige beweging had gemaakt. H\j kroop in het stroo naar voren om te zien of alles in orde was. En ja: daar stond de schimmel Negro op zijn pooten en bij hem stond een man, die hem zachtjes toesprak. Het was Alf! „Alf! Zeg Alf!" riep Go. Maar de Zweed gaf intermediair in hun in. en veroop-aysteem ingeschakeld hadden, zich op de komende najaarsbeurs als vanouds „thuis" zullen ge voelen, zal de gebruikelijke same natel li ng en groepsindeeling der najaarsbeurzen ge handhaafd blijven. Hat vervoer geregeld. Ten opzichte van het zoo belangrijke vraagstuk van het Jaarbeursgoederen- en Jaarbcursbezoekers-vervoer mocht het Jaar- heurebestuur van de directie der Nederland- sche spoorwegen de toezegging ontvangen, dat, in samenwerking met den propaganda- dienst der Jaarbeurs, al wat onder de gege ven omstandigheden mogelijk zal blijken, in het werk gesteld zal worden om het vervoer naar en van dc Jaarbeurs te vergemakke lijken en te bespoedigen. „De dag van gisteren is geleden", zoo be sloot de lieer Graadt.van Roggen zijn toe lichting", den dag vangheden zullen wij be steden om met opgeheven hoofde den dag van morgen tegemoet te kunnen gaan. Dc raad van beheer is er van overtuigd, dat dit streven door het Nederlandsche bedrijfsle ven zal worden verstaan" Het Salomo's oordeel nog niet gevallen. ENQUêTE GELAST IN KORT GEDING. De president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, zou gistermorgen uitspraak doen in een wel zeer ongewone kort geding zaak, die Zaterdagochtend voor hem had gediend. De familie S. had n.1. een cisch tot afgifte gesteld van het kind, dat dc fa milie van der W. thans bezit en als het hare beschouwt. Mevrouw S. is echter over tuigd, dat dit kind haar toebehoort De onzekerheid over de afkomst van het kind is een gevolg van de verwarring, die op 10 Mei des morgens ontstond, toen in de kraamvrouwenkliniek „Huize Bethlehem" op den hoek van de Casuariestra&t en de Princessegracht een bom insloeg. De uitspraak is echter nog niet ge vallen. In verband met verschillende tegenstrijdige verklaringen en de bestrijding van het politierapport door mevrouw van der W. op en kele punten, meende mr. Rueb, dat getuigenverhoor en desnoods des kundigenverhoor meer licht zal moe ten verschaffen. Daarom beval de president den eischer met getuigen te bewijzen, dat het kindje, dat mevr. van der W. thans bezit, het kind is van mevrouw Steinmetz. Onverminderd het recht van partijen om andere getuigen te doen dagvaarden, bepaalde de president dat tien geluigen zullen worden gehoord, t.w. de agent van politie J., die bet bestre den rapport heeft opgemaakt, een kennis van mevr. van der W., de heer A., die haar in het bedoelde huis op de Princessegracht met haar kind heeft ontmoet, twee andere in de kliniek verpleegde dames, het werk meisje, dat Volgens het zeggen van mevr. van der W., haar haar kind in genoemd huis heeft teruggebracht, vier zusters uit de kliniek en de heer W., die het kind van mevr. S. heeft aangenomen. Den datum van de enquête stelde mr. Rueb vast op Maandag 24 Juni, des mid dags om 2 uur. De verdere uitspraken hield de president aan. In verband met de vrij grooto publieke bolangstering, die dezen ochtend voor de zaak bestond, deelde de president mede, dat bij de enquête geen publiek zal worden toegelaten, daar deze in alle rust zal moe ten plaats hebben. LUCHTAANVAL OP KEULEN ZEVEN DOODEN. K e u 1 e n, 10 Juni (D.N.B.) Bij een lucht aanval van vijandelijke vliegers op het stad- gebied van Keulen in den nacht van 17 op 18 Juni, zijn zeven burgers gedood en een aantal gewond. Eenlge woonhuizen werden vernield en verscheidene gebouwen gedeel telijk beschadigd. Brengt evenwicht in uw ledematen Personen, die in den oorlog of door een ongeluk de rechterhand of het gebruik daar van verloren hebben, leren meest in korten tijd zich even zeker en krachtig van de lin ker te bedienen. Allen gelijk stenotypisten en pianospelers, die zich ter uitoefening van hun beroep van beide handen moeten bedie nen, bewijzen, dat de linderhand tot dezelfde verrichtingen als „het mooie handje" in staat is. En de Rheinisch Westfiilische Zei- tung, waaraan we deze beschouwing ontlee- nen, laat erop volgen, dat onvoldoende te werkstelling van de linkerhand in het prak tische leven een voorbarige afmatting ten ge volge kan hebben. Bekend is, dat tusschen de rechter lichaanvs. en de linker hersenhelft nauwe betrekkingen bestaan. Daaruit blijkt dat de voorrang, waarvan dc rechterhand geniet, aan de linker hersenhelft hoogcre ei- schen stelt. En 't blad komt tot dc slotsom dat wie het voor 'zijn vak niet. van noode heeft, sportief, b.v. door te zwemmen en bal te spelen, het evenwicht moet zoeken te her stellen. Wattenknoeiers krijgen voorwaardelijk Anderen komen er met boete aL De Amsterdamsche rechtbank heeft giste ren vonnis gewezen in de strafzaak tegen de wattenknoeiers en de bij deze zaak betrok ken personen verdacht van schuldheling. Het rechterlijke college legde voorwaardelijke ge vangenisstraffen of geldboeten op. Zooals men zich herinnert, werd in Febru ari van dit jaar ontdekt, dat partijen watten door het rijk ter beschikking gesteld, van par ticuliere confectiefabrikanten, om te verwer ken in militaire kleeding, opnieuw werden aangeboden. Bij dc vervaardiging van de uniformen bleek minder materiaal noodig dan ter beschikking was gesteld. Eenlge fa brikanten beschouwden de overgebleven vel len watten als speer (afval) en zij meenden vrij over deze restanten te mogen beschikken Er is destijds over deze zaak heel wat te doen geweest en de publieke opinie kantte zich vel tegen deze praktijken. Een achttal confectiefabrikanten moest zich wegens verduistering voor de rechtbank verantwoorden. Twee verdachten werden tot voor waardelijke gevangenisstraffen, van drie maanden veroordeeld, drie tot geldboeten van f 300, twee tot boe ten van f 100, en een verdachte hoorde zich tot f 50.— boete veroor deelen. Twee kooplieden werden wegens schuld heling veroordeeld tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen van een maand, aan een verdachte werd een voorwaardelijke straf van twee maanden opgelegd, de vierde ver dachte werd tot f 100.— boete veroordeeld. Onaangenaam avontuur van mo torschokker. Gistermiddag om ongeveer half zes, toen de motorschokker „Koningin Wilhelmina", Sch. 12, schipper G. den Hcyer, op ongeveer 200 meter ten Noordwesten van de Noordcr- pier was, is op ongeveer 20 meter afstand van dit scheepje een mijn tot ontploffing ge komen. De schokker kreeg eenige averij, doch kon op eigen kracht de haven bereiken. Geen van de opvarenden werd gewond. Ook vanaf de kust werd de ontploffing ge zien, waarbij een hoogc waterzuil werd waar genomen, terwijl in een wijden omtrek de ontploffing werd gehoord. VRIJDAG 21 JUNI 1940. Jaarsveld 414.4 m. VA RA-uit zending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Hobo, fluit en piano. 11.00 Gramofoonmuziek. VR Uit! 129. Met een koninklijk gebaar gaf Ahtea het sein. De bewakers hieven de zwepen op, ge reed om toe te slaan. Op dit ogenblik had de aapman gewacht om zjjn wanhopige poging te doen. Zijn ogen rustten op de Zwarte Mal- luk, den grooten olifant, die door Mungo be.| reden werd in de stoet van de koninklijke lijf wacht. Malluk was de vriend van» Tarzan. Nu' zouden die vriendschap en de kracht van Tar zan beproefd worden. Met luide stem riep de aapman: „Malluk! Tarzan yo!" Het grote dier hield op met rusteloos heen en weer zwaaien. Znij grote oren klapten als zwarte vleugels heen en weer. Hfj lichtte zijn slurf op en trom petterde luid. Plotseling rende hij voorwaarts naar den aapman toe. Murigo, die probeerde het dier te stoppen, stak zijn speer diep in de huid van den olifant. Met een woedend 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspél. 12.00 VARA-orkest en solist (12.45—1.00 Ber. ANP. 1.001.10 Gramofoonmuziek.) 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Declamatie. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30Officieele mededeelingen, eventueel gra mofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Pianovoordracht. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Rosian-orkest. 6.30 De Ramblers. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Officiëele mededeelingen, eventueel gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 VARA-orkest. 8.50 Gevarieerd programma. 9.00 Orgelspel en zang. 9.20 VARA-orkest. 10.00—10.10 Berichten ANP. Kootwijk 1875 m. NCRV-ultzending. 11.15—11.30 njn.. Ber. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek (9.00—9.15 Berichten (Frans). 10.00 Apollo-ensemble en gramofoonmuziek. (9.00—9.15 Bérichten. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitach). geen antwoord; h(j draaide zich vlug om en ging heen. Go staarde hem na. Bleek, onwerke lijk, als een spookverschijning had Alf eruit- gezien... Go bracht er Negro toe om weer te gaan liggen en strekte zich opnieuw op z|jn leger uit. Na ongeveer dertig repetities stonden Fred, Tullio en Go, drie man hoog tamelijk vast op den rug van den schimmel, althans de lange Hjn was niet meer noodzakelijk. Maar ook nu werd Go nog voortdurend be rispt, gewaarschuwd en gestompt, nooit geprezen of beloond. Niemand had hem ge vraagd of h(j de nieuwe, moeilijke en ge vaarlijke toer wilde leeren; of hij niet te bang was; hij kreeg naar bevelen cn er werd over hem beschikt als over een dier of een ding. De Pisiani's hadden het zelf in hun jeugd niet anders gekend en voojr de vijftienjarige Go was deze gang van zaken niet anders dan de natuurlijke wereldorde, waartegen hij het niet in zijn hoofd zou halen om op te staan. Maar nu gebeurden hier in circus Renz enkele dingen, „die Go's leven een andere wending gaven. Op zekeren dag, hij had juist de paarden gevoerd, kwam een mooie blonde dame op hem af, noemde hem bij zijn naam en zou zeker een praatje met hem gemaakt hebben, wanneer Go de taal had kunnen verstaan, die zy sprak. Nu streelde zy hem enkel lachend over zyn wangen en drukte hem een pakje in de hand, waarna zij weer heenging. Toen Go het pakje openmaakte, kwam een dierenoppaaser, die het geval gezien had. nieuwsgierig kyken. „O, chocolade!" riep hy. nam Go de tabletten uit de hand en bekeek ze. „Zes stuks, dat is veel te veel voor jou," zei hy. „Daar bederf je je maag maar mee... Hier, twee is genoeg voor zoo'n klein jog!" Hiermee gaf hy Go. twee tabletten terug en stak de andere vier in zyn zak. Go wist wel, wat chocolade was, want in het circus werd die aan het publiek verkocht, maar hij had nog nooit een stuk chocolade in zyn hand gehad. Hij liep den oppasser achterna en zei: „Hier neem die ook maar!" Want hy zou een slecht geweten hebben ge had, wanneer hy chocolade voor zichzelf had gehouden. De man lachte en liet de laatste twee ta bletten in zijn zak giyden. „Wat was dat voor een dame?" vroeg Go nu. „Die? Dat is een fijne madam uit Wee- nen," zei hy, „de aanstaande van jullie Alf. Wat heeft die nu hier in de stal te zoeken? Als de oude dat gezien had nou maar, dan was ze de deur toch uitgevlogen!" Go dacht er lang over na of hij den baas iets van het geval vertellen zou, maar liet het tenslotte, omdat hy bang was voor straf. Alf's raadselachtige bezoeken bij Negro herhaalden zich. Soms op een stil uur in den namiddag of ook midden in den nacht stond de Zweedsche kunstrijder by het paard en fluisterde het allerlei toe, alsof het hem ver staan kon. „Maak dat je wegkomt!" had hy den leer jongen toegesnauwd. Go was dadelijk ver dwenen. maar probeerde nu door een gat van het zeildoek te zien, wat Alf toch eigeniyk in den stal deed By een van de laatste repetities het was acht dagen eer Go voor het eerst zou optre den als derde Pisiani hoorde hy den baas tegen Tullio zeggen: „Ik geloof, dat Alf iets gemerkt heeft. Of misschien wil hy ook uit zichzelf weggaan. Merk jy niet hoe hy ons ontwykt?" Tullio knikte. „Ik heb gehoord, dat die doktersvrouw hem voor de keus heeft gesteld: ik of het circus. Zij wil niet met een circus meereizen en eischt van hem, dat hij zyn artistenleven er aan geeft, wanneer hy met haar trouwt. Zij schijnt zoo rijk te zyn, dat geen van beiden behoeft te werken." Het circuspraatje was ditmaal de waar heid. De knappe Weensche dame was de ryke weduwe van een dokter en wanneer de kunst rijder haar wilde huwen, zouden beiden van haar rente een leven zonder zorg kunnen leiden. Maar Alf kon niet tot een besluit komen! Het is waar. hij hield van deze vrouw en er waren oegenblikken, waarin hy er grif In toestemde om het Circus te verlaten en met haar een burgerlijk leven te beginnen Maar wanneer hy 's avonds met zyn twee partners op Negro door den rooden ring ga loppeerde, wanneer hy de kracht en de soe pelheid van zijn spieren voelde, wanneer het zaagsel opstoof, wanneer de muziek der „Sledevaart" zyn bloed sneller deed jagen, wanneer duizend handen applaudisseerden, dan vergat de Zweed minutenlang de mooiste vrouw, de hcele overige wereld en zyn heele toekomst, dan kon hy zich niet anders voor stellen of hij zou tot het eind van zyn leven zoo moeten ryden en eeuwig met het circus mee door de landen trekken Maar als de roes van den avond vervlogen was, dan herleefde in hem de tweestrijd tus schen de liefde voor een vrouw en de liefde voor zijn beroep; en Alf had geen vriend, niemand met wien hy over zyn moeliykheid had kunnen spreken en die hem geraden of geholpen zou hebben. De gebroeders Pisiani waren goede arbeids- gebrul sloeg Zwarte Malluk zijn sterke slurf naar boven om het been van zijn pyniger. Met een machtige zwaai gooide de jungle reus den gelen man op den grond. De woede van Malluk stak ook de andere olifanten aan. Paniek! Verwarring! 12.45 Berichten ANP. 1.00 Amsterdam sch salonorkest en gramofoon muziek. I.45—2.00 Berichten (Fransch). 2.00—2.15 Berichten (Duitsch). 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Hermann-trio en gramofoonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Chriat. kinderkoor „Lenteklokjes" met pianobegeleiding (opn.). 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Bel Canto. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichtèir ANP. 8.45 Orgelconcert. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Christ. gemengd e zangvereeniging „Harmonie" en gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.25 Berichten ANP. II.15—11.30 Berichten (Fransch). kameraden voor hem geweest, voorbeeldige artisten ook, van wie hy nog heel wat had kunnen leeren. Maar in hun persoonlijk leven waren zij steeds zeer gereserveerd en juist omdat hun verhouding zoo geheel zakelijk bleef, was de samenwerking van de drie Pi siani's zoo volmaakt geworden. Doch in zyn moeilijke uren stond Alf nu allen. En hy wendde zich tot de vrienden, die den circusacrobaat nooit teleurstellen: tot de dieren. Hij was nog bezield van het oeroude geloof, dat ruiters met hun paarden een enkel stuk leven vormen, en dat het paard zyn beryder verstaat en begrijpt. En daarom was de schimmel Negro Alf's eenige vertrou weling Niet enkel Go was getuige geweest van de gesprekken, die Alf met zijn liefste paard voerde; op een nacht zag ook de Weensche dame het, toen zy den geliefden man was na geslopen... Den volgenden dag vroeg zy hem, wat hy toch by het paard gedaan had. Alf schudde mistroostig het, hoofd: „Negro antwoordt mij niet meer. Er is iets niet in den haak met den schimmel." „Je gelooft toch niet in ernst, dat een paard je zou kunnen antwoorden?" „Het is, alsof het dier niets meer van me wil weten," zei Alf, zonder te letten op haar vraag, halfluid voor zich heen. „Ik merk, dat hy my vreemd wordt, weer streeft. Ik heb het gevoel, dat hij. zich van my afwendt en zich aan een ander gehecht heeft..." „Wat voor een onzinnig bijgeloof „Bemoei je maar niet met dingen, die je toch niet begrijpen kunt," zei Alf, terwyl hy haar met zyn lichtblauwe oogen afwezig aan keek. „Zooals je wilt, Alf. Maar zooveel begrijp ik wel van de zaak-, dat lk je iets vertellen kan, wat je niet schijnt te weten. Sedert we ken wordt Negro 's nachts in de manege ge bracht, en de Pisiani's, je kameraden, oefe nen de ronde met drie man hoog..." Alf keek haar verwezen aan. „Hoe is dat nu mogeiyk zonder my?" „Nu, zy hebben toch een voltigeur, niet waar? Heet hy niet Golden? Dat is de man, die jou moet vervangen!" Alf staarde haar aan alsof zij krankzinnig was geworden. Toen schreeuwde hij buiten zichzelf: „Dat kan niet waar zijn! Dat lieg je!" Wordt vervolqd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 12