Gouden tijd gas fabriek Onze gasfabriek in 1939 plattelands- Tweede blöd Arrondissements rechtbank te Alkmaar Ingezonden VJ Koffie-extract maken Woensdag 19 Juni 1940 POLITIE RECHTER. SMAKELIJK ETEN! voor (Zitting van Maandag 17 Juni) In de eerste veertien dagen van Juni is 63 meer gas afgeleverd, dan ln hetzelfde tijdperk van 1939, de laatste tien dagen van Mei brachten 45 nieuwe aansluitingen, op 1 Juni stonden 90 gegadigden te boek voor de gaspit. Uit onze omgeving iïangemdijr /OOR EN NA DEN OORLOG EEN GROOT VERSCHIL! Uit het overzicht van de ccmeenschappe- lijke gasfabriek over 1939 blijkt zeer duide lijk, dat de wereldoorlog stimuleerend heeft gewerkt op het gasverbruik. In de eerste 7 maanden wees het gasver bruik een vermindering van 21575 M3. en in de laatste 5 maanden een vermeerdering van 8389 M3. Het aantal verbruikers daal de in de eerste 7 maanden van 2123 tot 2086. terwijl op 31 Dec. het aantal 2112 be droeg, alzoo een vermeerdering van 56 over de laatste 5 maanden. Geschetst worden de goede resultaten van den propagandadienst. welke in October is ingevoerd. Den heer van den Abeele wordt lof toegezwaaid en is blijkens het verslag later geheel van andere diensten vrijge steld, om zich geheel aan de propaganda te kunnen wijden. De toestand der fabriek. In verband met eventueele verkoopplan nen is een rapport opgemaakt door het Centraal Bureau voor verificatie der Ned. Gemeenten. Dit rapport luidde zeer gun stig, zoowel over het technische als het fi- nantieele gedeelte van het bedrijf. De to tale lengte van buizennet bedraagt 20250 Meter. Vele verbruikers sukkelden nog met on deugdelijke of verouderde toestellen voort. Met het stijgen van het aantal verbruikers steeg de verkoop van lampen e.d., die in hoofdzaak in huurkoop werden verstrekt, in totaal 153 stuks. De produotie. Verwerkt zijn 2.167.100 Kg. steenkool, w.o. 5100 Kg. voor de smederij; per 100 Kg. Werd 36.4 M3. gas verkregen. De gemiddelde ko- ienprijs bedroeg f 10.90 met inbegrip van vlet- en losloon (v.j. f 10.93). Geprodueeerd werd 788050 M3. gas. afge leverd 7S7 Sflo M3.. d.i. een vermindering van 13.000 M3. of 1.6 Gasverbruik gewo ne meters was 478.947 M3. (60.80 munt meters 206.530 M3. (26.26 43.161 M3. (5.73 verHes 56.812 M3. (7.21 De grootste etmaalaflevering was 35-40 M3.. de kleinste 1570 M3.. de gemiddelde 2158 M3. Er zijn geplaatst 1286 gewone en 856 muntmeters.*- De gasprijzon bleven ongewijzigd: gewoon gas. grondprijs 9 ct. per M3. -fmeterhuur. muntgas 10 ct. -f- meterhuur, industriegas: eerste 1000 M3. 7 ct.. tweede 1000 M3. 6 ct. cn het meerder verbruik 5 ct., kachelgas 4 ct. per M3. -f meterhuur. Geproduceerd werden 26040 H.L. is 144672 Kg. cokes, verkocht 13074 H.L. voor f 6655.84 of 50.91 per H.L. legert 60.24 v.j. Aan kool teer werd 75.745 Kg. geprodu ceerd, 60,745 Kg. verkocht voor f 1661.91 of f 2.39 per 100 Kg., tegen f 2.40 v. j. Financieelc resultaten. Het voordeelig saldo bedroeg'f 1397.21. Het resultaat is gunstig beïnvloed door een vermindering van de afschrijvingen op vaste activa, n.l. gebouwen cn kamerovens. De aanschaffingswaarde hiervan is geheel afgeschreven. NadeeMg is het resultaat he in vloed door de hoogere rente voor kasgeld en door bijzondere onkosten tot een bedrag van f 666.06. Het eindcijfer der balans bedraagt f 150.289.70. Kapitaal paraiss^ert met. f 55020.92, terwijl een kasgelrilcening loopt van f 70.000. De reserve bedraagt f 1630.65. DEN HELDER DE BLADROLZIEKTE. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd plaatsing van onder staand schrijven, naar aanleiding van Uw artikel in do Schager Courant van Zaterdag 15 dezer, betreffende „Anna Paulowna de brandhaard van de bladrolziekte in de aard appelen", dat mij aanleiding geeft tot enkele opmerkingen. Inderdaad komt er in Anna Paulowna veel bladrol voor, maar als we van aardappel- gewassen spreken dan dienen we ons er re kenschap van te geven dat we te maken heb ben met diverse rassen, o.a. Eerstelingen Bintje. Eigenheimer, Roodo Stat en Bevelan der e.a. Nu is het zoo, dat het eene ras meer vat baar is dan het andere. In vatbare soorten, Roode Star, Bevelander e.a. is het optreden van bladrol dit jaar zeer sterk, vooral in Roode Star, maar in de minder vatbare soor ten waar ook een terugslag is waar te'nomen lang niet in die mate. Er dient rekening mee gehouden dat, in de streken waar het beste pootgoed geteeld kan worden, de verwachtin gen in de laatste jaren dermate hoog waren gespannen dat de na teelt feitelijk alleen nog maar kon tegenvallen, wat nu hot geval is. Als we echter nagaan wat er in ons keu- ringsgebied Noord-Holland, overigens te ron- ®t*toeren valt. dan mag Anna Paulowna niet als de brandhaard bestempeld worden en ze ker niet als we ons licht opsteken bij de ove- nge Provinciale Diesten die elfen onder de N.A.K. ressorteeren. Dan blijkt zelfs dat niet alleen Anna Paulowna maar zelfs Noord-IIol .land. niet ongunstig afsteekt. Echter door de intensieve pootaonlappel- teelt. zooals die in Anna Paulowna de laatste 15 jaar werd bedreven, valt een achteruit gang van de gezondheidstoestand wel 'eer sterk op. Met aller medewerking en alle ons ten dienste staande middelen zullen we zeker binnen afzienbare tijd weer op het oude ge- zondhcidspeil kunnen neerzien. Bij voorbaat vriendelijk dank voor de plaatsing. Hoogachtend. P. KOOIMAN. Hoofdcontmleur N.A.K. Noord-Holland. LANGENDIJK KOMT BEROUWVOL NAAR DE GOEDE OUDE GASFABRIEK TERUG. 63 meer productie dan verleden jaar om dezen tijd. GEEN VREES VOOR KOLENNOOD. In de groote boksmatch tusschen de taaie tegenstanders Electriciteit, Gas en Petroleum is onverwacht Opa Tijd een hartig woordje gaan mee spreken. Hij heeft met z'n zand- looper de vette „Petroleum" maar ineens knock-out geslagen en de overbeschaafde „Electriciteit" kreeg een por in z'n maag, die hem de eerste tijd slechts lichte lichtbezig- heden toelaat. Door deze onver wachte hulp treedt 't zachtmoedige „Gas" zegevierend uit het strijd perk cn die het gisteren vervloek ten, zegenen het vandaag. De olieman kan geen Fordje meer op doen van twee kan bij een goodwill van drie overgebleven klanten kan dat er niet meer op overschieten. De propagandist van „Kookt Electrisch" kookt thans in zijn eigen sop gaar, want zijn baas, het Provin- vinciaal Electrisch Bedrijf geeft geen goed keuring voor nieuwe aansluitingen. Maar de gasfabriekdirecteur presenteert z'n bezoeker een goeie sigaar uit een vol kistje, knipoogt in de richting van z'n ovens en z'n houders en zegt: „Een gouden tijd voor de fabriek. En dat geldt wel zeer in het bijzonder voor het bedrijf te Noordscharwoude, de ge- gemeenschapelijke gasfabriek, van de ge meenten St. Pancras, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oud karspel, waar directeur W J. Smit den Scepter zwaait f De heer W. J. SMIT. directeur van de gemeen schappelijke gasfabriek der vijf Langendijker gemeeriten. ze toch niet zoo makkelijk weer wegloopen, als in het geval we ze „zoomaar" weer een komfoor enzoovoort gratis geven. Ook het vastrecht geldt voor hen niet, anders zouden ze er te goedkoop aankomen. Alleen de jong gehuwden blijven we onze reclame geven, een gascomfoor... Bedoeling van vastrecht voor een bedrijf is, dat daaruit de vaste kos ten worden betaald, we wachten nog met een nieuwe regeling, tot we een beter overzicht hebben. Propaganda «topgezet En de propaganda, die zoo vol moed is be gonnen? En resultaat gaf? Stopgezet, 't Zou gekkenwerk zijn, ik kan hot toch al niet bedoen, ook al hebben we extra personeel aangenomen. Bovendien, ook de fabrieken van gasmeters kunnen niet aan de vraag voldoen. Er is natuurlijk niet alleen aan onze fabriek een sterke ople ving. De meters zijn onder een distributiere geling gebracht, iedere fabriek ontvangt naar redelijkheid zijn deel. Hoe gaat het met de kolen? Uitstekend! Onze kolen kwamen steeds uit Duitschland, wanneer de transportmogelijk heden blijven is er geen enkele grond voor angst en ook onze eigen mijnen zijn er nog. 't Rijksbureau verdient alle lof, dat heeft schitterend voor ons en zeker ook voor de andere fabrieken gezorgd. Dus momenteel geen verkoopsplannen aan Alkmaar? Het tweede knipoogje in dit onderhoud gaat veelzeggend in de richting van een groot vel papier... met cijfers: Wc komen vér boven de millioen kubie ke meter... Dus...! Neen, de blik zal voorloopig wel niet meer in de richting Alkmaar gaan. Langendijk zal de kat den eersten tijd wel uit den boom blijven kijken! Besmet kippenvoer gestolen en de kippen voorgezet. Een rijtje onvoorzichtigen op het matje! In de maand April van dit jaar had verd. G.J.B. woonachtig te Bergen afgekeurd kip penvoer weggenomen en aan zijn eigen kip pen te eten gegeven. En werden die beesten daar niet ziek van? vroeg mr. Krabbe. Heelemaal niet aldus verd. De controleur van de Landbouwcrisiscen trale J. de G. te Alkmaar had bij de Kalkbran derij van den heer v. d. L. aan den Kanaal dijk verschillende zakken afgekeurd veevoe der in beslag genomen. Het was dus zèèr onvoorzichtig van verd. dit kippenvoer mede te nemen nietwaar? vroeg mr. Krabbe aan get. Het was met het oog op besmetting zelfs zéér gevaarlijk dit kippenvoer aan de kippen te geven: antwoordde get. Ze hadden milt vuur kunnen krijgen. De officier vroeg voor dit z.i. zéér ern stig feit f 30.boete, subs 15 dagen hech tenis. Mr. Krabbe veroordeeld verd. tot een geld boete van f 25.subs. 12 dagen. De volgende verdachten A. D. en N. J. M. beide grondwerkers, wonende te Bergen had den resp. 31 en 40 zakken afgekeurd veevoer meegenomen van het erf van de Kalkbran derij van den heer v. d. L. aan den Kanaal dijk aldaar. Ook dit werd door den get. J. de G. te Alk maar bevestigd. De zakken behoorden toe aan het Rijk der Nederlanden. Ze moesten worden verbrand. Deze verdachten hadden de zakken meer als prijsgegeven goed beschouwd. De Officier eischte tegen deze verd. een gevangenisstraf voor den tijd van 7 dagen, om dat ze geen boete zouden kunnen, betalen. Wegens diefstal meermalen gepleegd veroordeelde mr. Krabbe ieder der verdach ten tot f 10.— boete subs. 5 dagen. En nog was deze geschiedenis niet afgeloo- pen C. O.; G. v. E. en C. H. alle grondwer kers wonende te Bergen hadden resp. 7, 3 en 5 zakken afgekeurd voer weggenomen uit de reeds genoemde kalkbranderij. Verdachten gaven weinig steekhoudende verklaringen voor deze diefstallen. U heeft alles te makkelijk opgenomen; meende mr. Krabbe. Ook in deze zaken kwam Get. J. de G. uit Alkmaar een en ander te bevestigen. De officier requisitoir nemend eischte te gen elk der verdachten f 8.— boete, subs. 4 dagen hechtenis. Vonnis wijzende veroordeelde de Politie rechter verd. O. tot een geldboete van f 8. subs. 4 dagen en de beide andere verdach ten tot f 5.boete subs. 2 dagen. W i e r i n g e n WOORDEN ALS WORSTEN. C. L. uit Wieringen liet verstek gaan. De Officier legde hem ten laste dat hij in den namiddag van 10 April een zekeren D. M. bij den keel had gegrepen en hem een schop in de zijde had gegeven. Get. D. M. veehouder te Wieringen, oud 70 jaar had een damhek vervoerd. Toen kwam verd, op hem afvliegen en zeide: „Dat is mijn hek". Verd. had toen get. bij den keel ge grepen en riep: „Stik je nou nog niet". Ook had get. een trap in z'n zij gehad. De Officier van Justitie eschte f 25.boe te, subs. 15 dagen hechtenis, terwijl de Poli tierechter verd. veroordeelde tot f 20.boete, subs. 10 dagen. Breero zei: ,,'t Kan verkeeren" en Speen hof! zei: ,,'t Is anders", schoone lijfspreu ken, geknipt voor dit bedrijf thans Naar veler meening liep het in begin 1939 op zijn laatste beenen, de zuinige tuinders kookten op petroleum, zetten petroleum kacheltjes, in de koolschuren tot de brand er op volgde, en de deftige leden van de deftige gascommissie kissebisten onderwijl over paragrafen en artikelen van zwaar wichtige reglementen met commissies van overleg. Doch al overleggende wist men niets over te leggen. Mopperende raadsleden wendden den blik Zuidwaarts, waar koop lieden in kaas, in radiodistributiebedrijven en gasfabrieken wonen. Alleen- overname door Alkmaar scheen de oplossing, want van de laatste injectie het optreden van den vlugmondigen ambtenaar van den Abeele als propagandist verwachtte men nauwelijks eenig resultaat. Dat viel intus- pchen best mee, men besloot zelfs de „klinkbuul" (v. d. Abeele is incasseerder) aan een ander te geven en hem alleen gas te laten aanpraten. En toen kwam de oor lof? Mars had doeltreffender strijdmethoden. Hij draaide eenvoudig .de petroleumkraan dicht en nu zit directeur Smit hóóg te paard Dictator bij de gratie van Mars. „Ik zou eigenlijk wraak moeten nemen, zegt hij, want een heeleboel menschen hebben mij hier de laatste jaren in de steek gelaten... En nu ko men ze noodgedwongen weer terug Maar ik laat ze niet in den steek, al leen moeten ze nu hun installatie, die anders gratis was, betalen. Blijvertjes? *t Zullen natuurlijk niet allemaal blijver tjes zijn, die nu komen aanhollen, maar als ze nu hun apparaten gekocht hebben, zullen HOOG STEKEN DE GASHOUDERS BOVEN HET VLAKKE KOOL- EN AARDAPPEL LAND UIT. Groote bezuiniging en heerlijke koffie. Wie graag lang met het rantsoen koffie toe wil, doet het best een flinke hoeveelheid koffie-extract te maken. Ouderen onder de huisvrouwen herinneren zich dat, „koffie branden" nog wel uit den vorigen oorlog Voor de jongeren is deze methode nieuw. Doe in een emaille pan (vroeger brand den de vrouwen de koffie in do koekepan maar een diepe emaille pan voldoet beter aan de eischen) een ons suiker en laat die onder voortdurend roeren donkerbruin bran den. Een houten lepel gebruiken! Voeg er daarna een kwart ons zéér fijn gemalen kof fie aan toe en blijf roeren. Onderhand hebt ge een liter water aan den kook gebracht en dit giet ge er bij kleine hoeveelheden tegelijk roerend bij. Zeef de op deze wijze verkregen liter vocht door een doekje (een fijne zakdoek of iets dergelijks), maar doe dit zeer nauwkeurig. Het op deze wijze verkregen extract kan zoo gebruikt worden, maar het wordt ex tra geurig, als we het nu nog eens door de koffiefilter gieten, waarin we een peer le pels zeer fijn gemalen koffie met wat koffie- stroop en een vleugje zout stevig hebben aangestampt. De liter koffie-extract, die nu verkregen is, is zoo geurig verrukkelijk, dat ge van uw wèlverdiende kopje koffie twee maal zooveel genot hebt als anders. De kerk en de citadel van Dinant zijn gespaard gebleven. De brug over de Maas werd bij de nadering van de Duitsche troepen opgeblazen

Schager Courant | 1940 | | pagina 5