Het verloop van de bezetting van Parijs T ARZAN en de Wantrouwen vuren van Tohr Wereldeconomie? EEN NIEUW EUROPA Groote Clown? jegens Roosevelt Vluchtelingen aan de Zwitsersche grens Turkije spreekt niet meer over oorlog door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma VERREIKENDE VERANDERINGEN TE WACHTEN. Het Japansche blad de „Tokio Asjahi Sjiinboen" wijdt een artikel aan de econo mische verhoudingen na de groote verande ringen, waarvan Europa in de laatste da gen het tooneel is geweest. Het is te ver wachten aldus dit blad dat de inter- naionale economische kringen, die tot dus ver met Londen als de toonaangevende wereldmarkt hebben samengewerkt, zich nu op geheel nieuwe wijze zullen oriëntee- ren. Dit raakt ook de volkshuishouding van Japan, dat nu gedwongen is maatregelen van geheel ander karakter te nemen, om aan den nieuw geschapen economischen toestand het hoofd te kunnen bieden. De nieuwe toestand in Europa zal ongetwijfeld op de internationale geld- en goederen markt verreikende veranderingen in het leven roepen. De ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini. Het Italiaansche blad De „Popoio di Roma" schrijft: Het doel van de ontmoeting tus schen Duce en Ftihrer valt gemakke lijk teraden. Nu Frankrijk de wapons heeft neergelegd, moeten de asmo- gendheden tezamen de vredesvoor- waarden opstellen. Ftihrer en Duce zijn heden geroepen te beslissen over het nieuwe .territoriale aanzien van Europa, en een nieuw continent te scheppen op de puinhoopen van de - funeste democratie. De Dnitschers gedragen zich correct De Berlijnsche correspondent van het Spaansche nieuwsbureau Efe meldt over zijn bezoek aan het front bij Parijs o.a. het volgende: De bevolking van Parijs heeft met groote angst het binnenmarcjieeren van de Duitsche troepen tegemoet gezien. De Fransche propaganda had haar verteld van de verschrikkingen, die haar te wachten zouden staan. Doch deze vrees bleek allen grond te missen. Nooit heeft een zegevie rend leger zich zoo correct en zoo gedisci plineerd gedragen als de Duitsche troepen te Parijs. Niet alleen zijn de Duitsche divi sies zonder een schot te lossen de Fransche hoofdstad binnengerukt, maar zij hebben, ondanks de zware marschen die zij achter den rug hadden, in stramme orde de stra- te»gische punten van des tad bezet, alsof zij op manoeuvre waren. De Parijsche be volking was er het meest over verbaasd, dat de Duitschcrs klaarblijkelijk geen voor zorgsmaatregelen hebben getroffen. Zij had verwacht door de Duitschers uit haAr huizen te worden gehaald, doch niemand heeft overlast ondervonden en niemand is bedreigd. Ieder heeft zijn leven vreedzaam kunnen voortzetten. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, DOOR A. H. KOBER Een donderend applaus beloonde hem; maar het was hem niet toegestaan om meer dan een enkele maal in den rooden ring terug te komen. Nu volgde de laatste en moeilijkste ronde van de drie Pisiani's: acrobatiek te paard. Een schimmel, die grappigerwijze Negro, de zwarte, genoemd werd, een zwaargebouwd dier met breeden rug, werd binnengeleid en begon rond te draven met de gelijkmatigheid van een uurwerk. Glimlachend sprong aller eerst Fred Pisiani op den paardenrug; Fred was een vier-en-dertig-jarige athleet met zeer breede borstkas. Daarna kwam zijn broer Tullio naast hem staan; dit was een slankere gestalte, doch ook zeer gespied. Nu tilde Fred zijn broer met een enkelen greep op de schou ders en in het volgende oogenblik stond Tullio's hoofd op het hoofd van zijn onderman. Het publiek had nauwelijks bemerkt, dat Fred zich intusschen een ring op het hoofd had ge zet om zijn schedel te sparen en gemakkelijker zijn eigenaardige last te kunnen torsen. Nu lieten zij eikaars handen los en terwijl de mu ziek opnieuw een wilde galop de zaal injoeg, reden zij hoofd op hoofd een volle ronde Hallo! Af! Bijval. Zij begonnen alweer een nieuwe toer: Tullio werd eerst door zijn sterken broer op den hooggestrekten rechterarm gedragen. Daarna ging hij op de gebogen knie van zijn onder man staan, daarna weer knielde hij op diens linkerschouder: snel achter elkaar volgden een reeks van de moeilijkste, doch zeer grazieuze poses van den „Pas de deux". De laatste toer was het beroemde „Orlgi- nale', een prestatie, die geen ruitertroep ter wereld den Pisiani's nadeed: drie man hoog te paard. Onwrikbaar stond Fred, de onder man, op zijn stalen en toch elastische beenen en droeg op zijn schouders Tullio, die op zyn beurt weer Alf droeg, deze laatste een slanke, fjjngebouwde Zweed van een en twintig. Drie Over het zenden van Amerikaan- sche oorlogsbodems naar Lissa bon. De republikeinsche afgevaardigde Fish heeft in het Amerikaansche congres het zenden van twee Ainerikaanschc kruisers en vier torpedojagers naar Lissabon een onnoodige voorzgorgsmaatregel genoemd, welke slechts gevaarlijke complicaties kan meebrengen. Daar deze Amerikaansche oorlogsbodems des nacht geen licht ontsto ken hebben en er ook geen Amerikaansche vlaggen op geschilderd zijn, is een ver wisseling der schepen met die van de Ge allieerden heel licht mogelijk. Bovendien is de aanwezigheid van Amerikaansche oor logsschepen in Lissabon voor Portugal, dat buiten don Europeesehen oorlog wil blij ven, stellig niet aangenaam. Over hetzelfde onderwerp heeft zich in de New York World Telegram generaal Hugh Johnson geuit, die van een z.g. plan spreekt om de Amerikaansche oorlogssche pen als konvooi voor munitieverschepingen naar Engeland te gebruiken. Een dergelijk plan noemt Johnson een ongelooflijke waan zin daar elke Duitsche duikboot krachtens het volkenrecht en ook krachtens de Ame rikaansche rechtsopvating het recht heeft om schepen die met contrabande door de blokkade trachten te breken, tot zinken te brengen Johnson betwijfelt of president Roosevelt er wel op uit is, Amerika buiten den oorlog te houden. Amerika's verdediging niet in orde De levering van oorlogsmateriaal. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft lijsten uitgegeven van het in Mei bestelde en inderdaad geëx porteerde oorlogsmateriaal. Hiervan was voor Frankrijk bestemd 8.7 en voor Engeland 53 milliocn dollar. De totale waarde van het inderdaad uitgevoerde oorlogsmateriaal be droeg 21.2 millioen dollar, waarvan voor Frankrijk 10.2 en voor Engeland 2.3 millioen dollar. De plaatsvervangende minister van oorlog, Johnson, heeft in een rede over de uitrusting van het Amerikaansche leger verklaard, dat de landsverdediging der Ver. Staten op zijn vroegst aan het einde van het volgende jaar een behoorlijken stand zal hebben bereikt. Nieuwe versterking van Ameri kaansche marine. Aan de marinecommissies van beide hui zen van het Amerikaansche congres zijn in overleg met de regeering twee gelijkluidende wetsontwerpen voorgelegd voor den bouw van nog Si oorlogsbodems, waaronder drie vliegtuigmoederschepen, twaalf kruisers, 41 torpedojagers en 28 duikbooten. Naar ton nage berekend beleekent dit een versterking der bewapening met opnieuw 22 procent, na dat pas kort geleden de verhooging van elf procent door de onderteekening van presi dent Roosevelt kracht van wet had gekregen. Een rede van den president van Letland President Ulmanis van Letland heeft een radiorede tot de bevolking gehouden, waar in hij zcide rekenschap te moeten geven van de gebeurtenissen der laatste 24 uur. De Russische troepen, aldus Ulmanis, zijn met toestemming dor regeering van Letland binnengerukt. Ik wensch daarom, dat zij vriendschappelijk zullen worden ontvan gen Overigens moet de bevolking haar ge voelens matigen, teneinde ordeverstoringen te voorkomen. De oude regeering is afgetre den. Zij zal echter in functie blijven totdat een nieuw kabinet is gevormd. Ik blijf op mijn post en verzoek allen burgers even eens aan hun werk te gaari. Men dient alles te doen, om de vriendschappelijke betrek kingen jegens den grooten buurman in het Oosten te waarborgen. In aansluiting hierop deelde de minister van bi-nncnlandsche zaken mee, dat de be volking zich tusschen 10 uur des avonds en 4 uur des morgens niet op straat mocht vertoonen. Voorts mogen niet meer dan vier personen tezamen gaan of staan. Alle café s en restaurants, alsmede wapcnwinkels blij ven tot nader aankondiging gesloten. De Zwitsersche militaire en burgerlijke overheid heeft aan de Noord-Westelijke grens omvangrijke maatregelen getroffen om het hoofd te bieden aan den toestand, die is ontstaan door het aankomen van talrijke Fransche vluchtelingen. Het overschrijden van de grens is slechts toegestaan aan perso nen onder de 18 en boven de 65 jaar en aan vrouwen. Auto's moeten worden achtergelaten. Ver tegenwoordigers van de regeering van het Kanton Bern bevinden zich sedert Zondag aan de grens om de uitvoering van de getrof fen maatregelen te leiden. De vluchtelingen, die tot dusver zijn aan gekomen, zijn ondergebracht in het gymna sium van Concourt, ten zuiden van Delle. Voor de ontwapening en interneering van deelen van het Fransche leger, die over de grens komen, zijn eveneens maatregelen ge troffen. In het geheele grensgebied is de Zwitsersche grens door vlaggen duidelijk aangegeven. De correspondent van de „Politika" te Is- tanboel meldt, dat men in Turksche politieke kringen in het geheel niet meer over een deelneming van Turkije aan den oorlog spreekt. Weliswaar liggen de sympathieën van de Turksche politieke kringen nog altijd aan de zijde der geallieerden, maar men ver klaart, dat deze van een ingrijpen door Tur kije geen nut, doch alleen maar schade zou den ondervinden. De correspondent van het blad de „Vreme" te Istanboel meldt, dat het bericht over het Fransche verzoek om vrede, in Turkije verrassing en in politieke kringen opzien en verslagenheid heeft verwekt. Arbeidsdienstplicht in Turkije Op grond van de wet tot beveiliging van de naiionale volkshuishouding is in Turkije de arbeidsplicht ingevoerd. Dit besluit wordt onmiddellijk van kracht. Dienstnlich- tig zijn bouwvakarbeiders, werklooze land arbeiders en lichamelijk onvolwaardige werkloozen. De dienstplichtigen zullen door het ministerie van openbare werken belaft worden met den versnelden bouw van we gen, bruggen, havens en openbare gebou wen. Het loon wordt volgens plaatselijkcn standaard vastgesteld. De diensttijd is 5 maanden van het jaar. Het invoeren van den dienstplicht houdt verhand met orders van het ministerie van landsverdediging aan het ministerie van openbare werken. NIET-AMERIKAANSCHHE BEZITTINGEN OP HET WESTELIJKE HALFROND. De Amerikaansche senaat heeft de motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de Ver. Staten de overdracht van bezittingen van een niet-Amerikaansche mogendheid op het westelijke halfrond aan een andere niet- Amerikaansche mogendheid niet zou erken nen. VERANDERING IN DE ROEMEENSCHE REGEERING AANGEKONDIGD. De „Politika" meldt, dat als gevolg van de gebeurtenissen in het Westen ook in Roeme nië een wijziging in de regeering onmiddel lijk is te verwachten. „Wie vertelde je. dat ik het waa?" vroeg Tarzan. Wong haalde de schouder» op. „I® het nodig, dat men vertelt van de moed van een gespaard voor de vreselijke martelingen hier aan de palen." „Miaachien worden we toch niet geslagen." zei Tarzan met een eigenaar dige glimlach. „Miaachien zullen moed, zooala die van een leeuw of wisheid ala die van een leeuw en de vrijheid van een olifant?... En als I olifant ons komen helpen. Zo Dr. Wong, ver- je wilt bekennen, zullen je vrienden worden 'ar hebben we U niets te zeggen. Laten we nu maar met de zaak beginnen." - „Misschien heb je er een goede reden voor om niet te willen spreken." zei de Chinees in gedachten. Toen wenkte hij Ahtea, dat zyn zending mis lukt waa. De koningin van Thor stond op en stak een hand in de hoogte. Dit beteekende, dat de zwepen met volle kracht zouden neer komen. De aandacht van O'Rourke werd plot seling getrokken door het grote, onrustige dier, dat dodr Mungo bereden werd. „Kyk, Tarzan! Zwarte Malluk!" fluisterde hji. De aapman knikte. „Ik zag hem straks a' De wijze, oude Malluk zal een belangrijke rol spe len in ons kleine drama, hoop ik!" DONDERDAG 20 JUNI 1940. Jaarsveld 414.4 m. NCRV-uitzendlng. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Mofgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.25 Cello en piano. 12.00 Berichten 12.15 Jac. Stoffer's sextet en gramofoon muziek (12.45—1.00 Berichten ANP). I.45 Gramofoonmuziek. 2.20 Zang en piano. 3.00 Christ. lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Christ. liederen (gr.pl.) 5.00 Handenarbeid voor deo jeugd. 6.45 NCRV-orkest en een vrouwenkoor. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Vervolg van 6.45. (8.559.15 Landbouw- praatje). 9.30 Gramofoonmuziek. schriftlezing. 10.00 Berichten ANP, sluiting. Kootwijk 1875 m. VARA-uitzending. 11.15—11.30 n.m. Be richten. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek 9.00 9.15 Berichten Fransch). 10.00 Orgelspel. 10.30 Cello en piano. II.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Esmeralda. 'mannen op eikaars schouders, doch met de rug van een hollend paard inplaats van den beganen grond onder de voeten; een levende witte zuil, ietwat voorovergeneigd, en toch niet vallend... Welk een betooverend gezicht en welk een onnavolgbaar meesterstuk van evenwichtskunst Dit was dan ook het nummer waarbij zei*3 de oude Renz. die de beste ruiters ter wereld in zijn manege had gezien, in de handen klapte... Slechts wanneer Fred Pisiani zeer goed ge mutst was, wenkte hij Go om bij het slot applaus mee in de manege te komen; maar gewoonlijk moest dc jongen in de stal de terugkeer van de drie ruiteracrobaten af wachten. Zij waren na hun werk poedelnat en geheel uitgeput. Achter het gordijn werden zij steeds met badmantels en sandalen opgewacht door Fred's vrouw: Lona, een hinkende Russische van in de dertig jaar. Zes jaar geleden was Lona door een val van het paard invalide ge worden en haar medewerking beperkte zich sindsdien tot huishoudelijk gebied. Z(j ver zorgde de troep zoo goed en gewillig moge lijk; maar soms wanneer Fred toegaf aan zijn nervositeit, die eigenlijk niets anders dan brandende eerzucht was. trok een donkere schaduw over haar mooi Slavisch gezicht en uit de bruine oogen sprak het verdriet van de acrobate, wier levenswerk en levens vreugde haar plotseling waren ontnomen... Zij bleven voor de boxen van hun drie paar den staan om te zien of Go goed voor alles gezorgd had. Hjj was nog bezig om de schim mel Negro droog te wrijven. „In my'n tijd ging dat vlugger die Jon gens van vandaag zijn luie vlegels," mopperde Fred terwijl hij elk paard liefkozend over de kop streelde. Tullio controleerde de hooivoorraad, keek naar de kwaliteit van de haver, en deed de kast open om te zien of de toornen, de dekens en alle requisieten netjes waren opgeborgen. „Het costuum!" beval Lona. Uit den hoek, die Go met een stuk zeildoek had'afgeschoten en waar zyn slaapplaats wa3. haalde hij zijn tricot voor den dag en gai het aan de vrouw van den baas. die er zich van overtuigde, dat het schoon en onbeschadigd, was. Nu gaf zij Go zijn avondeten, dat zij in een gesloten pan had meegebracht. „Dus goed oppassen vannacht!" vermaande Fred. ..zorg dat er niets met de paarden ge beurt!" „Want zonder de paarden moeten we krepeeren!" voegde Tullio eraan toe. En daarna gingen zij naar hun garderobe waar Alf reeds op hen wachtte. Go ging op het stroo zitten en at zijn avondeten in gezelschap van de paarden. Daarna verdreef hy den tijd met het fluiten van circuswijsjes, keek toe toen de paarden en de exotische dieren uit de pantomine voor bijkwamen en kroop, toen hij slaperig werd in z\jn hoekje achter het zeildoek, deed zijn klecren uit, ging liggen en sliep in. Het was elf uur en om zes uur 's morgens moest hjj weer op zijn om zijn paarden te verzorgen, want om acht uur begon de repetitie. Zoo verliepen de dagen voor Go tusschen de paardenstal en de manege. Hij was al bijna een jaar bij de Pisiani's. die nem uit Rusland hadden meegebracht. Zijn moeder was de beroemde Zcphora Golden ge* weest. een Amerikaansche luchtacrobate en toen zjj eens b(j een avondvoorstelling, was gevallen en dood werd weggedragen, had Salamonsky. de grootste circuseigenaar van Rusland, zich over haar kind ontfermd. Salamonsky was een uitstekend leermeester van alle takken der circuskunst. Doch in zijn school maakten zijn pupillen een allermoei- lyksten leertijd door. want h(j was een Rus van de oude stempel, dat wil zeggen, hy achtte geen middelen ter opvoeding zoo hoog als slaag en honger. De leeren zweep deed steeds goede diensten bij het rijonderricht, doch hij gebruikte ze niet voor de paarden, die hij waarlijk beter behandelde dan hun berijders. En wanneer een leerjongen zich al te dom of weerspannig gedroeg, werd h(j met het hoofd naar beneden aan een paal gebonden, /vaar hü na afgeranseld te zijn, een half uur mocht blyven hangen. Ofwel hij moest op bloote voeten twee honderd maal over de bevroren binnenplaats van het circus loopen en werd met een dracht slagen en een hongerige maag naar zijn strooleger gestuurd. Slechts ongaarne had de oude Salamonsky zyn leerling Go aan Fred Pisiani afgestaan. Hij wist evengoed als de Italiaan, dat er uit dien jongen Iets groeien zou. dat hij later een goede rente zóu geven want natuurlijk moest de leerling later van zijn gage zyn kost- en leergeld terugbetalen. Maar tenslotte waren Salamonsky en de kunstrijder het eens ge worden: voor driehonderd roebel kon de Italiaan den leerjongen meenemen. Fred vond driehonderd roebel een kolossale som; maar hij kon bij zijn volgende engagementen den kleinen Golden als voltigeur voorstellen en op die manier een hoogere gage binnenhalen. Wanneer Go eenmaal perfect zou zijn, dan zou hy zyn troep die der vier Pisiani's noemen en opnieuw vijf en twintig procent méér kun nen verdienen... Na het avondeten in hun woning In de buurt van het circus, stond Alf op en ging weg zonder te zeggen wanneer hij terug kwam of waarheen hij gaan wilde. Fred staar- 12.00 VARA-orkest (12.30—12.45 Berichten Duitsch.) 12.45—1.00 Berichten ANP. I.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek <3.153.30 Berichten Fransch). 3.45 Voor de Vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Rosian-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 De Rambler». 7.00 Reportage. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 VARA-orkest (9.15—9.30 Berichten Engelsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.30 Berichten ANP. II.1511.30 Berichten (Fransch). de hem met gefronste wenkbrauwen na. „Ik wed, dat die vrouw hem weer is nage reisd." zei hij. Lona knikte: „Zij is vanavond in de voor stelling gekomen, ik heb haar zien zitten op de eerste rij rechts. Maar ik zou haar nooit hebben opgemerkt, wanneer ik Alf's blikken was nagegaan. Hij heeft voortdurend naar haar gekeken." „Op een goede dag zal die vent ons nog eens allemaal laten verongelukken," bromde Tullio. Fred sloeg met de vuist op tafel: „Het gaat zoo ook niet langer meer! Die Zweed ver nielt ons heele nummer!" „Vind je hem slechter dan vroeger?" vroeg Lona. „Ik heb er niets van gemerkt." „Wat weet jij daar nu van? Hou je mond!" viel Fred uit, ..bemoei jy je met je potten en pannen, de manege gaat je niets meer aan!" „Gooi Alf er dan uit!" ried Tullio om Fred'a toorn af te leiden. „Domme praatjes!" schreeuwde zjjn broer. „Wat moeten wij beginnen zonder onze beste toer. de ronde met drie man hoog? H(j liep de kamer uit en smeet de deur achter zich dicht. Tullio haalde de schouders op: „Zenuw achtig! Angst" „Angst waarvoor?" „Voor de onzekere toekomst, Lona. Dat ia nu al tien weken lang. sinds ons optreden in Weenen. dat Alf die doktersvrouw naloopt. Of dat zij hem naloopt, dat is misschien juister uitgedrukt Want zijreist hem overal ach terna en brengt elk vr(J uur van den dag bö hem door. Wanneer het een vrouw van ona beroep en onzen stand was, zou ik nog niet eens iets zeggen. Maar z(j komt uit heel andere burgerlijke kringen. Ze ls met een dokter getrouwd geweest of nog getrouwd, ik weet het niet in ieder geval kan het niet goed af loopen. Wanneei een artist zijn zinnen op een vreemde vrouw zet, dan moet h(j zijn werk ontrouw worden, dat kan niet andera, dat is nog nooit anders gegaan. En fred voelt dat natuurlijk hQ ls verantwoordelijk voor ons werk en onze prestatie, jc moet hem maar niet kwalijk nemen, wanneer nij zich geërgerd toont." Fred kwam terug met natte haren; hij had zijn hoofd onder de koude douche gehouden om wat kalmer te worden. Wordt vervolqéL

Schager Courant | 1940 | | pagina 7