T ARZAN en de Verwisselde zuigelingen vuren van Tohr Voor de vrouw WAAROM TREUR JE, Bommen op Engeland en Duitschland In huis blijven tijdens luchtgevechten Alkmaar raakt zijn soldaten kwijt Radioprogramma Nuttige wenken van het Prov. Elec. Bedrijf. WANNEER er voorheen „niet te veel overbleef" aan tafel, zag de huisvrouw zich beloond voor haar werk. Dat zal „anders" worden de huisvrouw zal weldra blij zijn, als er iets overblijft vpor morgen of een ander mits iedereen maar voldaan is. Zóó is het ook met het stroom verbruik. Een ieder moet voldaan zijn en er moet nog iets over blijven voor anderen, al dus schrijft óns het P.E.N. én vervolgt dan: Ons Bedrijf blijft U voorhands bezuiniging vragen in Uw eigen belang en in dat van den ander, maar daarnaast staat het Bedrijf ge reed om U daarbij te helpen, zooveel het mo gelijk is. I Eiken Woensdagmiddag van 2*4 tot 4 uur (2 uur schijnt iets te vroeg te zijn voor de huisvrouw) laten wij U het vèr-doorgevoer- de stapelkokcn zien en wijzen U op de groo- te waarde van de nawarinte van de op O ge schakelde elcctrische kookplaat, waardoor de electrisch kokende huisvrouw de hooikist kan missen. Aanwijzingen voor voedingsproblemen in dezen tijd maken de middagen voor elke huis vrouw van belang. Op verzoek willen wij deze middagen ook ln de-Provincie houden. II. Onze Klectro-huishoudkundigen zoeken U op om Uwe moeilijkheden met U te bespre ken. III. Schriftelijk zijn wij bereid U advies te geven. IV. In het maandblad „Alles Electrisch" worden recepten gegeven voor deze tijden. In één woord de leskeuken van het Provinciaal Elcctriciteitsbedrijf te Bloemen- daal, Ignatius Bispincklaan 19, staat thans geheel in het teeken van voorlichtingsdienst voor de huisvrouw. Van Uw kant blijven wij gemeenschapszin vragen. Hoe maken wij thans jams? De jamtijd staat voor de deur. De huis vrouw, die de vruchten moet koopen, zouden wij in overweging willen geven: Bereid Uwe Jams met Penjel of Opekta. Proeven hebben bewezen, dat U vrijwel even duur uitkomt. U bespaart stroomkosten door korten kook tijd en krijgt méér potten, mèt behoud van eene grootere voedingswaarde. Ook hierbij geldt, dat vitaminen buitengewoon gevoe lig zijn voor een langen kooktijd. Heeft U de vruchten zélf en kunt U de overdaad niet op <le markt brengen, dan is het te begrijpen, dat U tot de oude methode „inkoken" komt. Alleen zou ik U willen vragen: Overdrijf het voorraad vormen niet, Dit zelfde geldt ook voor de weck. De huisvrouw, die zelf de groenten en vruchten uit eigen tuin kan ver werken, zal natuurlijk als voor heen gaan steriliseeren... alleen doet ook zij wèl niet te overdrijven. De overige huisvrouwen moeten bedenken, dat de conserven fabrieken zich zullen in spannen om aan de te verwachten groote .vraag te kunnen voldoen. Inmaak in hot zout. Er is ook nog de inmaak in het zout, die weinig risico biedt en toch de huisvrouw de rust geeft Jets in huis te hebben". Zuurkool is daarbij nog vitaminenrijk bo- FEUILLETON Groote Clown? DOOR A. H. KOBER 9 De knecht knikte: „Al een heele poos. Ik geloof, dat de troep niet meer bestaat. Toen Jullie gevallen zyn heeft Fred zyn schouder gekwetst, Alf is er van door gegaan en den schimmel Negro hebben ze doodgeschoten, dus alles naar den maan. En eigenlek jouw schuld!" Go bleef een oogenblik sprakeloosen kan lk niet hier by jullie blijven?" stamelde hij tenslotte. „Nee!" De knecht schudde het hoofd. „Ten eerste hebben wy niemand noodig in den stal en ten tweede zou de baas toch zeker niemand nemen, die een ander ongeluk had aange bracht!" Daarmee liet hy den jongen staan. Go sloop als een geslagen hond door het circus. Degenen die hem herkenden keken hem onvriendelijk aan: zij beantwoordden nauwelijks zyn schuchteren groet. Hij ging op een balconplaats zitten en staarde naar de acrobaten, die in de manege repeteerden. Opeens kwamen de tranen hem in de oogen. Een trapèze-artlst. die boven kwam om een katrol in de koepel te verhangen, zag hem zitten en vroeg waarom hij huilde. „Ik zoek een baas bij wien ik weer kan Werken," antwoordde Go en vertelde zQn on geluk. De man nam hem mee naar beneden, ging midden in het circus staan en riep: „Hallo! Heeft misschien iemand een stal jongen, een leerlongen of een knecht noodig?" Verschillende artisten kwamen naderbij om Golden te bekijken. Diegenen, die zijn ongeluk hadden bijgewoond, wendden zich dadelijk weer af, de anderen vroegen naar zjjn lotge vallen en schudden dan het hoofd: niemand kon een invalide gebruiken,.. „Vraag toch eens even by de clowns!" ried tenslotte een oude kunstrijder. De clowns hadden ln het circus de twee grootste garderobes. In de eene huisden de vendien en geeft ons de kans om 09 ver schillende wijzen te worden verwerkt, ook rauw. Ten slotte zijn de verscha wintergroenten wortelen, bieten, koolsoorten, knolselderij rapen, Brusselsch lof. andijvie toch nog van grootere waarde dan de meeste geste riliseerde groenten. Om het kort te zeggen: „Steriliseert oor deelkundig". Mocht de kol en voorziening niet langer een open vraag zijn, dan wordt daarmede het zorgen voor den dagen van morgen ook weer anders belicht; in de dagbladen zal hiervan kennis worden gegeven. Nog even een goeden raad. Wij namien proeven bij de jamkokerij door oen deel van de suiker te vervangen door glucose, b.v. 2/3 suiker. 1/3 glucose. Wellicht is het product zelfs nog voor glucose-uitbreiding vatbaar. Glucose is een witte stroop, die U bij den bakker of den drogist kunt krijgen. De waarde ervan werd eerder in ons blad uit eengezet Red.) Huisvrouwen, vraagt toegangskaarten voor de Woensdagmiddagen of vraagt oen voorlichtingsmiddag in Uwe Gemeente aan. A. R. S. Dc Berlijnsche correspondent van „Svenska Dagbladet" heeft, in gezelschap van een Duitschen officier, een persoonlijk bezoek gebracht aan de omgeving van Berlijn, waar in den nacht van 22 Juni door de Engel- scben bommen zijn geworpen. Hij bevestigt, dat deze bommen zijn ingeslagen in een woonwijk. Een bom is naast een ziekenhuis ontploft. Uitdrukkelijk stelt de correspon dent vast, dat geen enkel militair object door de Engelschen is geraakt. Bij de Duitsche luchtaanvallen op de oost kust van Engeland zijn ook in de groote olie opslagplaatsen van de Theemshaven en aan de monding van de Humber door inslaande bommen groote branden ontstaan. Verdere doeltreffende aanvallen waren gericht op een reeks Oost-Engelsehe havens*en vliegvelden, benevens op luchtafweer- en schijnwerpers stellingen in het strijdgebied. In het zeege bied voor de Humber kreeg een groot in convooi varend koopvaardijschip een voltref fer op het voorschip. Engelsche bommen op den Bueckeberg. Engclsche vliegers hebben in den nacht van 21 op 22 Juni hommen geworpen op den Bueckeberg, een bekende gewijde plaats van het Duitsche volk. Hierdoor werd de hoofd tribune, die op den berg staat en waarop jaarlijks de groote dankzegging voor den oogst wordt gevierd, door een bom licht be schadigd. Een aantal brandbommen viel in de Weser. Een kleine arbeiderswoning werd eveneens licht beschadigd. Menschenlevens vielen niet te betreuren. De Buekeberg heeft geen enkele militaire beteekenis. Ook in de omgeving staat geen enkel miliair object. Ook op Duisburg, Keulen en Breinen wer den bommen geworpen. In de eerste plaats werd een katholieke kerk zwaar beschadigd. In Keulen werd een woonwijk beschadigd, in Breinen werd slechts geringe schade aange richt. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst te Amsterdam dringt er bij de be volking ten sterkste op aan tijdens het schieten van luchtdoelarlillerie en bij lucht gevechten dekking te zoeken. Het is mogelijk, dat door rondvliegende scherven personen worden getroffen. Het is noodzakelijk i n huis te blijven en niet op straat tc vertoeven. Zelfs kan ver blijf binnenshuis in de nabijheid van ven sters gevaar opleveren. Men is verplicht de bevelen der politic en de aanwijzingen van de daartoe aange wezen vrijwilligers van den luchtbescher mingsdienst onmiddellijk op te volgen. Terug naar Amersfoort. Hedenmiddag zullen het 5e, 16c en 21e regiment infanterie, welke voor het grootste gedeelte nog in Alkmaar en omgeving ver blijf houden, naar hun garnizoensplaats Amersfoort terugkeeren De regimenten zul len worden ondergebracht in het barakken kamp „Waterloo" op dc Leusderhoide. VOETAFDRUKKEN ALS HERKENNINGS- TEEKEN. DE GEDEELDE DOCHTER. Het geval van do Haapsche zuigeling, die door twee moeders werd betwist, en de daaruit voortvloeiende rechtzaak, welke dezer dagen voorkwam, zijn niet ecnig in hun soort. In de Vereenigde Staten hebben immers de talrijke gevallen van zuigelin gen-verwisselingen er reeds toe geleid, dat thaps in dc ziekenhuizen van Californië een nieuw identificatie-systeem met behulp van voetafdrukken werd ingevoerd. Voordien had men volstaan met eenvoudige herkeii- ningsteekens of naamplaatjes, welke den zuigelingen werden omgedaan. Dit bleek echter zeer ontoereikend te zijn, en men bedacht een ander middel om vergissingen te voorkomen. Het meest afdoende middel bleek toen: afdrukken van de beidé voet zolen van den zuigeling. Deze afdrukken worden nauwkeurig geregistreerd, opdat er geen verwisselingen meer mogelijk zullen zijn. De lijnen der voetzolen zijn namelijk evenals die der duimen —bij alle menschen verschillend. Een der aanleidingen tot deze maatregel was het geval WatkinsBerrv, dat in Chicago plaatsvond. Twee moeders de eene heette Watkins, de andere Berry hadden in eenzelfde zaal en vrijwel op het zelfde moment het leven geschonken aan een zoon, en beide zuigelingen kregen toe vallig denzelfden voornaam: „John". Toen de twee vrouwen het hospitaal verlieten, had men het toevallig erg druk met nieuwe patiënten enz., zoodat men niet veel zorg besteedde aan de afscheidnemende moeders met haar babies. Een paar dagen later be weerde Mns..Watkins, dat zij de Berry-baby had gekregen. Mrs. Berry bestreed welis waar deze bewering, maar zoo zeker, dat zij er een eed op had durven zweren, was zij toch ook niet van haar zaak. Een college, bestaande uit een chefarts, assistenten, zusters en andere deskundigen moest ten slotte een beslissing nemen; daar de bloed proef echter op niets uitliep, moest men tot de conclusie komen, dat er geen middel was om het geval met 100 zekerheid op te lossen. De twee moeders kwamen tenslot te tot een definitieve overeenkomst, dofch geen van haar Is er absoluut zeker van, of zij niet een baby grootbrengt, die eigen lijk niet van haar is. Men had de zuige lingen, voordat dc twee vrouwen het zie kenhuis verlieten, de herkenningstcokens afgenomen. Een soortgelijk, doch ernstiger geval vond plaats in Atlanta tusschen dc heide fami lies Garner en Pittman. Ook hier waren, volgens opgave bij de rechtbank, twee ba- bies verwisseld. Daar tengevolge van den stand der zaken met de beste wil ter wereld niet kon worden opgelost, welk der twee kleine meisejs. die het onderwerp der zaak vormden, aan Mrs. Garner en welk aan Mrs. Pittman behoorde, velde de rechter het oor deel. dat de kinderen tot hun 17de jaar zouden worden opgevoed door de familie, hij welke zij zich op dat moment bevonden. Op 17-jarigen leeftijd zou elk meisje het recht hebben, een beslissing te nemen ten aanzien van haar verder tehuis Het meisje, dat door de familie Garner werd opgevoed stierf echter op 2-jarigen leeftijd. De Gar- ners, die diep onder den indruk waren van dit overlijden, lieten toen opnieuw hun aanspraken gelden op de dochter der fa milie Pittman. En opnieuw werden er pro cessen gevoerd om Mary Pittman, die maandenlang de dagbladpers bezighielden. Tenslotte kwamen de vier ouders overeen, dat het meisje beschouwd zou worden als de. dochter der l>eidc families, en de naam Mary Garner-Pittman zou dragon, tot het kind zelf zal heslissen, welke familie zij tot ouders wil hebben! door Edgar Rice Burroaghs 132. Terwijl hij doodstil op het pad der aanstor mende olifanten stond, beval Tarzan Zwarte Malluk stil te staan. Het grote dier gehoor zaamde onmiddellijk. De anderen, die het voorbeeld van hun leider volgden, bleven eveneens staan. Tarzan ging voort met in een taal van geheimzinnig* klanken te spreken. Zwarte Malluk stapte naar voren uit de op eengedrongen kudde. Kahllu, zijn vriend kwam met hem mee. Toen riep de aapman opnieuw een bevel, nu op scherpen toon. Op het bevel van Tarzan sloeg het groote dier zijn slurf om het middel van O'Rourke en zette deze op zijn rug. Een oogenblik later had* de slurf Kailuk naast den Ier gezet. Tenslotte tilde Zwarte Malluk den aapman omhoog, die op den breeden nek van het dier ging zitten. „We hebben dit heele veld voor ons alleen-," zei O'Rourke, „kijk maar, er is geen levende ziel meer." Nauwelijks had Perry echter deze opmerking gemaakt, of plotseling kwamen er soldaten aanrukken uit de straten, die op de arena uitkwamen. On der het uitstoten van wilde oorlogskreten kwamen de strijders als een gele golf aanzet ten. Het zag er voor de vluchtelingen somber uit! DINSDAG 25 JULI 1940. Jaarsveld, 414,4 m. NCRV-ultzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Revida-sextet. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.45 Berichten ANP. I.00 Celest-ensemble en gramofoonmuziek. 2.30 Vrouwënhalfuur. 3.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Bij belezing. 5.15 De „Gooilanders" en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Orgelconcert. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP en mededeelingen. 8.15 NCRV-orkest. 9.10 Causerie:: Wat Uw hand vindt om te doen." 9.30 Carillonbespeling (opn.). 9.45 Gewyde muziek (opn.). Hierna: Schrift lezing. 10.00 Berichten ANP, sluiting. KKO-uitzending. Kootwijk. 1875 m. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 KRO-orkest. entréeclowns: beroemde lui met groote gages, die in zelf ontworpen costumes eigen scènes speelden, hetzij als pantomisten, hetzij als komische acrobaten of muzikanten. Deze hee- ren clowns traden met zyn tweeën of drieën op; zy bereisden de heele wereld, omdat zty nu eens hier, dan eens ginds als hoofdnum mer geëngageerd werden. En zy hadden dan ook cosmopolitische manieren en spraken een mondjevol van elke taal. Aan de garderobe van de entréeclowns durfde Go natuuriyk niet kloppen: in het gun stigste geval zouden ze hem hebben uitge lachen, maar hy had evengoed een paar oor- vygen of een stomp kunnen oploopen. Doch in de andere garderobe hielden de kleine clowns zich op. Circus Renz had er een heele troep, want zy waren goedkoop en ble ven evenals de dierenoppassers en de knechts meestal jaren lang in dienst als huispersoneel. Zij waren onderschelden in repriseclowns en tapijtclowns, en hun onderscheid bestond daarin, dat de eersten in de pauzen tuaschen twee nummers een grap mochten vertellen, waarvoor zy dan een oorvyg kregen, terwyi de anderen, wanneer de knechts het tapyt voor een acrobatennummer uitspreidden of de manege glad harkten, gedurig over hun eigen beenen vielen, achter elkaar door het circus buitelden en allerlei oeroude grappen ver kochten, waar toch steeds weer om gelachen werd. Toen Go de garderobe van de kleine clowns betrad, werd hy met luid geroep verwelkomd. De meesten hunner hadden hem zien veron gelukken en kenden hem nu terug. Hy moest vertellen hoe het hem in het ziekenhuis ver gaan was en of zyn knoken weer heelemaal in orde waren. Maar toen hy ten laatste vroeg, of hy niet bij hen mocht blyven en als clown beginnen, werd hy daverend uitgelachen. „Je hebt toch geen co9tumes, en je kent geen komische rol, je hebt geen dwaze spron gen geleerd, geen cascades, je zoudt niet we ten hoe je eenvoudigste grap moest vertel len," was het antwoord. „Bovendien trekt de oude Renz maar zoo weinig gage voor ons uit, dat wy er niet aan denken om nog een man méér te laten nieeverdienen!" Terneergeslagen stond Go tusschen de clowns. Hy zag zyn laatste hoop om in circus Renz een onderkomen te vinden vernietigd. Toen vroeg Paolo, die byna zeventig en de oudste clown in het circus was: „Zyn je beenen werkelijk weer heelemaal recht geworden? Want je ziet er eigeniyk zoo dom uit, dat ik je misschien als partner ge bruiken kan..." Go liet zyn beenen zien, die inderdaad ge heel recht waren. Paolo trok een teleurgesteld gezicht: „Nee, dat gaat natuuriyk niet. Met die beenen is geen enkel kdmisch effect te bereiken... dus verdwyn maar, schoone knaap!" „Maar waarheen?" „Dat doet er niet toe, de aarde is groot en rond; we hebben daar allemaal lang op heen en weer geloopen eer we hier terecht kwa men. Zwerven, de wereld over, van her naar der. dat moeten we allemaal; wie pech heeft, brengt het niet ver, maar wie kan wordt er een flinke artist by; wie bovendien nog geluk heeft, komt als een beroemd nummer terug!" Met deze woorden liet de oude Paolo den kleinen Golden staan. Op de jaarmarkt in Rostock waren „Wichtlmeyers wonderen" in een groote tent ondergebracht, waarvan de ingang zeer hoog en breed was en beschilderd met levensgroote gestalten in schelle kleuren. Op het podium van deze entree, tusschen de kassa en den ingang in, liep Directeur Alois Wlchtlmeyer, heen en weer mei een snelheid, die men van een zoo massief man niet verwacht zou hebben. Met een lange stok wees hu nu eens het eene, dan weer het andere der geschilderde wonderen aan en lichtte ze toe met een donderende stem en een groote omhaal van woorden. Wichtlmeyer was middelgroot, en droeg een rokcoatume, dat hem iets te nauw scheen en een hooge hoed, die hy achterover had geschoven, zoodat men zyn heele gezicht zag. Maar Wichtlmeyer's ouderdom viel niettemin moeiiyk te schatten. Hij had geen enkel haar meer op zyn hoofd; zun schedel glansde als een biljartbal. Hy' had tallooze rimpels in zyn gezicht, een breede mond, een stevige, vooruitspringende, neus en twee levendige, vrooiyk lachende oogen. „...U moogt Wichtlmeyer's wonderen niet verwisselen met welke andere onderneming ook," riep hy het volk toe, dat voor zyn tent samenstroomde en niettemin aarzelde zich naar de kassa te begeven, waar een mollige, Turksche dame met gesluierd gezicht achter de geldla troonde. „...Want het geëerde publiek zal in deze kolossale tentoonstelling, die zoojuist uit Parys is gekomen en de volgende week weer naar Amerika doorreist, geheel unieke, zeer kunstzinnige en bovendien pikante, zelfs opwindende en tegelyk paedagogisch nuttige, hooginteressante en mysterieuze schouwspelen kunnen bewonderen, waarvoor zich in alle landen zelfs koningen en mll- lionairs hebben verdrongen! En dat alles niet meer zooals op de Parijsche wereldtentoon stelling voor tien mark, niet voor drie, voor twee. ja, niet eens voor één, niet eens voor een halve mark, doch heden als uitzondering 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 KRO-orkest. I.45 Berichten (Fransch). 2 00 Berichten (Duitsch). 2.15 Rococooctet. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Musiquette. 3.15 Berichten (Fransch). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 KRO-orkest en solisten. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Musiquette en solisten. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 KRO-Melodisten en solisten. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 KRO-Melodisten. 9.55 Wy sluiten den dag. 10.15—10.25 Berichten ANP. II.1511.30 Berichten (Fransch). voor tien pfennig, tien pfennig dames en heeren! Ja, nu kykt u verwonderd nietwaar? Nu zet u groote oogen op! Zeker, het is nauwelyks te begrypen, dat een dergelyke kolossale, origineele tentoonstelling van we reldwonderen slechts voor tien pfennig haar poorten opent! Maar dan is het ook niet meer dan een eenvoudig teeken van gezond ver stand, wanneer ieder van u by zichzelve zegt: dat mag je niet verzuimen, daar moet je bin nengaan, je zou toch niet meer rustig kun nen slapen, wanneer je dat niet met eigen oogen gezien, aanschouwd en genoten had!" Nu wees hy met zyn langen stok op een wonderiyk wezen in olieverf en begon te verklaren: „Wy vertoonen u in onze eerste afdeeling ■het wonder van het heelal, den Mars-mensch, gegarandeerd levend van de planeet Mars op aarde neergevallen, den negën-en-twintigsten Februari achttien-negentig, by de Popocate- petl in de donkerste streek van Afrika, on derzocht door vele geleerden... In onze tweede afdeeling zult u daarna Radumpo den stier- mensch zien! Ook hy is in de volle kracht en bloei van zyn bestaan, op twee beenen, maar met de maag, de honger en de ziel van een stier! Een wonderiyke inval van de natuur, waarvoor Barnum en Baily ons honderdduizend dollar hebben aangeboden. Maar wy hebben Radumpo niet verkocht, om dat wy hem hier in Rostock aan het vereerde publiek wilden laten zien. Gegarandeerd levend!" Hy schepte even adem om met heesche, doch krachtige stem voort te gaan: „In onze derde afdeeling volgt dan een wereldsensatie, die alleen al drie mark waard is, en waarby de geachte aanwezigen gega randeerd de koude rillingen over den rug zullen loopen: want hier wordt een levend mensch onthoofd! Ik heb de eer erop te wy- zen, dat deze enorme sensatie uitdrukkeiyk door de politie is toegelaten! Onze origineele onthoofding is ook voor nerveuze toeschou wers uitstekend geschikt, daar het hoofd van het slachtoffer na de voorstelling weer op zyn plaats wordt gebracht, en het levend terug keert... En op deze in zekeren zin bloedige ernst volgt in onze vierde afdeeling een reeks van de meest attractieve wondéren uit het dierenleven, nameiyk de sprekende kanarie vogel. welke zijn meester in de Duitsche taal aanspreekt en het wonderbare paard, dat het hoofd daar heeft zitten, waar by andere paar den de staart hangt en ook omgekeerd... Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 16