ZUIVERING VAN DEELEN DER MAGINDTLINIE VESVOERS-VERORDENIHGEN De historische handeling in het bosch van Compiègne 6000 Hollandsche kinderen Conferentie begon te 15 35 Reynaud ageert van uit Londen Over vrede wordt eerst later gesproken De „nationale inzameling" uitgesteld De Leidscheudamsche moordzaak Joe Louis blijft wereldkampioen Rijkscommissaris Seyss-Inquart deelt geschenken uit De handel in specerijen] en zuidvrachten NIEUWE naar Duitschland SALONWAGEN UIT 1918 STOND OP DEZELFDE PLAATS ALS TOENTER TIJD. PLECHTIGHEID VAN VOORLEZING DElt PREAMBULE DUURDE ZEVEN MINUTEN. Compiègne, 21 Juni (D.N.B.) Op precies dezelfde plaats en in hetzelf de rijtuig, onder veel waardiger uiterlijke omstandigheden, welke den verslagen tegenstander niet deemoe- digden, hebben de gevolmachtigden van Frankrijk uit den mond van den gevolmachtigde van den oppersten bevelhebber, den chef van het opper bevel der weermacht, generaal kolo nel Keitel, de voorwaarden in ont vangst genomen, waaronder Duitsch land bereid is een wapenstilstand toe te staan. Aan de aftakking naar het bosch van Com piègne staan posten. Tot op gooten afstand is het gebied afgezet. Hechts van den weg, die leidt naar de plaats der wapenstilstands onderhandelingen van 191S en 11)40, ligt een ruime tent. Deze is voor de Fransohc delega tie bestemd als verblijfplaats voor hun be raadslagingen. De inrichting is eenvoudig, maar comfortabel. Ken staande kalender toont dc historische datum van den 21sten Ju ni 15)40. Op een tafel in een hoek staan een karaf water en glazen, schrijfbonoodigdhc- den, asch bakjes. Het monument van den wapenstilstand van 11 November 1918 is bedekt niet de rijks- oorlogsvlag. In de korte allee, die naar de plaats der toenmalige onderhandelingen leidt, staat een eerecompagnie met twee trei nen van het leger en een van het luchtwapen opgesteld. Midden over 't plein loopon twee rails. Daartusschen ligt, iets hoogcr, de ge denksteen nief het opschrift: hier strandde op 11 November 1918 do misdadige hoogmoed van liet Duitsche Keizerrijk, overwonnen door de vrije volken, die liet zich aanmatigde te onderwerpen.". Vlak hoven den steen wap pert de standaard van den Führer. Hechts van den steen staaf, precies op dezelfde plaats als in 1918 het rijtuig, waarin toen de onderhandelingen werden gevoerd en waar vandaag de vertegenwoordigers van het over wonnen Frankrijk de voorwaarden voor den wapenstilstand in ontvangst nemen. liet is een normale restauratiewagen van de internationale slaapwageninaahsphapiiii. die volledig onversierd is gebleven. In het midden staat een groote rechthoekige tafel. Daarop staan witte plaatskanrten met het gouden souvereiniteitsteeken. Op liet tweede spoor geeft een gedenksteen dn plaats aan, waar in 1918 hot rijtuig der Duitsche gevolmachtigden stond. Aan dezen kant is ook het monument voor Foch opge richt, met het front naar het rijtuig. Op de plaats, waar toen het Duitsche rijtuig stond, hebben de vertegenwoordigers dor blnncn- en bultenlandsehe pers hun plaats, terwijl vlak voor Ifct rijtuig de generaliteit en admi raliteit en de eeregastcn van staat en partij op den Kuehrer wachten. Onder hen ziet men den rijksleider der S.S. Himmler, rijksminister Dammers, rijksperschef, dr. Dietrich, rijksleider Rormnnn, den chef van het weerinachtsleidlngshureau, generaal ma joor Jodl, generanl-luitennnt Rodenschatz, de persoonlijke en militaire adjudanten van den Puehrer en generaal Glaise Horstenau. Ecre-compagnie treedt aan. Even voor drie uur marcheert de eerecom- pngnie op. Om kwart over drie arriveerde do Kuehrer per auto op het plein van het gedenkteeken. Hij werd door generaal veld maarschalk Gocring, grootadmiraal Raedor. generaal kolonel von Braurhitsch, generaal kolonel Keitel, den rijksminister van huiten- landschc zaken von Hibbentrop, en den plaatsvervanger van den Kuehrer. Rudolf Hess. ontvangen. Gevolgd door deze persoon lijkheden liep hij langs de eerecompagnie. Aangekomen op het ronde plein, begaf bij zich naar den gedenksteen en stapte daarop met zijn gevolg in het rijtuig. Iets later, om half vier. verscheen de Fran- sche delegatie, die Donderdag dc voorste Duitsche linie bij Tours was gepasseerd en die door den opperkwartienneestcr van het leger, generaal luitenant von Tippelskirch, naar Compiègne was begeleid De gevolmach tigden van Frankrijk hadden in een hotel in Italiaaosch leqerbericht Nieuwe aanvallen op Bizerta en Malta Het legerbericht van het Italia&nsche hoofdkwartier luidt: In den nacht van 21 Juni zijn opnieuw hevige en nauwkeurige bomaanvallen on dernomen op dc marincbasis van Bizerta en Malta. Verkenningsvliegtuigen blijven on ophoud el ijk de marine- en luchtvaartbases in de Middcllandsche Zee controleeren. Iu Noord Afrika zijn nog steeds krijgsver richtingen gaande aan de Oostelijke grens. Hoewel de operaties beperkt blijven tot tac tische bewegingen hooft de vijand meer dan 10 vliegtuigen en om 40-tal gevechtswagens verloren. Des nachts is een hevig bombarde ment ondernomen op de luchtbasis van Marsa Matrouth. waarbij groote schade werd aangericht on hevige branden ontston den. In Oost-Afrika werden tijdens een aanval op onze luchtbasis van Javello, welke zon der resultaat bleef. 2 Engelsche vliegtuigen neergehaald. De vijand heeft zijn luchtaanvallen op lta- liaansch grondgebied sterk verminderd. Ken enkele boni is gevallen in het open veld nabij Imperia. Parijs overnacht. Vanochtend werden zij naar Compiègne gebracht, waar zij door Oberstlcutnant Thomas, den commandant van het hoofdkwartier van den Kuehrer, naar liet ronde plein werden geleid. Generaal Huntziger betreedt het rijtuig. Generaal Huntziger bleef een oogcnblik nadenkend staan, voor hij om 15 uur 35 in het rijtuig stapte. In het rijtuig waren de Führcr cn zijn gezelschap opgestaan. De Führer begroette elk der Fransche gevolmachtigden door het opheffen van de rechterhand. Daarop na men de deelnemers hun plaatsen in. De Führer had plaats genomen aan liet midden van de tafel, rechts van hem zaten generaal veldmaarschalk Göring, groot-admiraal Rae- der en de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Hibbentrop, links gencraal-kolo- nel Keitel, generaal-kolonel von Brauchitsch en Rudolf Hess. Aan den anderen kant nam dc leider der Fransche delegatie, generaal Huntziger, de middenplaats in. Aan zijn lin kerzijde zat vice-admiraal Leluc, aan zijn rechterzijde ambasadeur Noel en generaal Bergère t. Toen stond de chef van het opperbevel der weermacht, generaal kolonel Keitel op en las op bevel van den Führcr de preambule voor van de wapenstilstandsvoorwaarden. In aansluiting hierop werd de preambule vertaald door gezant Schmidt. Daarop ston den alle aanwezigen op cn de, Führer ver liet met zijn gezelschap om 15 uur 42 het rijtuig, terwijl generaal-kolonel Keitel met de Fransche gevolmachtigden in het rijtuig bleef. Toen dc Führer de allee naar het plein voor liet monument had bereikt, meldde zich de commandant der eerecompagnie bij hem met de woorden: „Mijn Führer, de Grootduitsche weel-macht groet haar opper sten bevelhebber". De Führer zeide dank, de volksliederen weerklonken. De historische handeling in het bosch van Conipiegne was geëindigd. Duitsch legerbericht Het opperbevel van dc weermacht maakt bekend: De bewegingen van onze troepen voor de bezetting van N'ormandië, Brotngne en het gebied tusschen de monding van de Koirc en het dal van de Rhönc verloopen volgens het vastgestelde plan. Dc door Bourgondië oprukkende snelle troepen hebben Lvon. na strijd, ingenomen. Bij de veroveriim van Nevoy. bij Gicn, bemachtigden onze troepen 700 nieuwe gepantserde gevechtswagens. In Lotharingen en den Elzns is de zuive ring aan den gang van deels hardnekkig strijdende Fransche troepen, in declei^ van de Maginotlinie. De in hot Noorden van Lotharingen in het nauw gedrongen resten van de Fransche troepen zijn door onzen aanval in verschillende doelen gesplitst. Af zonderlijke omsingelde vijandelijke afda lingen handhaven zich nog in het Westelijk deel van de Vogezen. Dc in den wereldoor log fel omstreden Hart man nsweiler-kopf, in de Vogezen is in ons bezit. Het luchtwapen zette ook op 20 Juni zijn aanvallen on den wijkenden vijand voort Voor het Pfaelzewald stelden onze duik- boirniomverners weer een reeks vesting werken der Maginotlinie huiten gevecht en droegen er op deze wijze toe bij bet verzet van den vijand, die zich hier nog hand haaft, te breken. Bij de gevechten in den Elzas, die tot do inneming van Straatsburg. Schlcttstadt en Colmar leidden, alsmede bij do opening van de Bourgondische poort, werden de troenen van het landleger op aanmerkelijke wijze door eenheden vliegers in het optreden togen objecten te land, gesteund. Eenheden gevechtsvliegtuigen en duikhom menwerpers ondernamen op 20 Juni aanval len on schepen voor La Roebelle en in dc monding van de Gironde en brachten een transportschip van 10.000 ton, alsmede een hulpoorlogsschip van 4 000 ton tot zinken. In den nacht van 21 Juni ondernamen Brit scha vliegtuigen weer tal van vluchten naar Noord- en Wes«-Duit«ehland, om daar hun hommen, evenals tot dusver, op niei-militairc doelen uit te wernen. De aangerichte mate- rieele schade is niet groot, daarentegen wer den weer eenigc burgers gedood. De totale verliezen van den viiand in de lucht bedroe- gen cisteren 0 vliegtuigen. Daarvan werden er alleen 4 door luchtdoelgeschut neerge haald. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. Ons duikbootwapen meldt het tot zinken brengen van 4 Engelsche koonvaardiisehenen waaronder zich een Roval Mail schip van 11 noo ton bevindt. Rij de snelle doorbraken door het bolwerk van pantsers en beton in de Maginotlinie volbrachten infanterie en pioniers, in een zwaren striid nipt een taaien tegenstander, roemvolle daden, waarvan de waardeer! ne aan latere tilden bliift voorbehouden. Tn deze "evechten hebben zich door heel bijzondere dapperheid en onverschrokkenheid onder scheiden: de commandant van een regiment «nfanterie, kolonel Schwalhe. de bataljons commandant in een regiment infanterie, ma joor Wildermnth en de eerste luitenant in een regiment infanterie von Kettelhodt. Naar het Italiaansche blad de „Popoio di Roma" meldt, wordt vanuit Londen een groote politieke manoeuvre tegen de regee ring Pétain geleid om het sluiten van een officieel en wapenstilstand te verhinderen. Dc vroegere Fransche minister-president Roynaud is niet. zooals aanvankelijk be richt, naar de Vereenigde Staten vertrok ken. maar. in gezelschap van Mandel en ba ron Rotschild, per vliegtuig naar Londen gevlucht. Hij zou van daaruit pogen om met alle middelen de Fransche regeering, vol gons Britsche wenschen. te beïnvloeden. Dc leidende vrijmetselaarskringen van Frank rijk zijn, volgens de „Popoio di Roma" even eens te Londen bijeengekomen en ontplooien daar een koortsachtige activiteit. Door voort durende radiouitzendingen in de Fransche taal poogt ook deze groep het Fransche volk er toe te bewegen de wapenen weer op te nemen. De luchtaanval op Dnsseldorf Aanzienlijke schade aan parti culier bezit. Over den aanval van Engelsche vliegtui gen op niet-militaire doelwitten te Dnssel dorf in den nacht op Woensdag, meldt dc Rheinische Landeszcitung, dat dc aanval tien dooden cn tul van gewonden ten gevol ge had. De hommen veroorzaakten deels aanzienlijke materleele schade aan het par ticuliere bezit der bevolking. De Weetdeut- scho Zcitung tc Krefeld meldt, dat in den nacht op Dinsdag opnieuw vijandelijke \licgcrs Wcst-Duitschland zijn binnenge vlogen en hommen geworpen hebben. Een deel hiervan viel op open terrein zonder schade van beteekenis aan te richten, an dere weer vielen in verscheidene plaatsen op particuliere huizen, die deels ernstig beschadigd werden. De luchtaanval op de burgerbevolking eischte verscheidene slachtoffers. Een vrouw werd gedood, haar man zwaar gewand. Verscheidene andere personen werden gewond. De wapenstilstandsvoorwaarden beteekenen militaire vernietiging Frankrijk is verslagen, constateert de Deutsche. Allgcmeine Zeitung naar aanlei ding van de komende besprekingen over den door Frankrijk verzochten wapenstilstand. De Franschen hebben nooit naar de stem van't geweten willen luisteren De wapenstil stand, waarom zij thans verzoeken, is zeker niet te vergelijken met dien van 1918. De Duitsche weermacht was ook ip 1918 bij den wapenstilstand nog niet verslage)!, zooals Pe tuin het thans wél' van het Fransche leger zeggen moet. Het Hamburger Fremdenblatt schrijft: wat een wapenstilstand is. dat heeft Frankrijk ons op 11 November 1918 in het bosch van Compiègne geleerd. Een wapenstilstand dat heeft men ons op dien noodlottigen dag stevig in het geheugen geprent is de mili taire vernietiging van den verslagen vijand in dien zin, dat hij de wapens niet meer kan opnemen. Het sluiten van den vrede echter, die de toekomstige betrekkingen tusschen de vijan den van gisteren moet regelen, moet wegens zijn gecompliceerdheid tot een later tijdstip voorbehouden blijven. De Fransche wapen stilstandsdelegatie zal dus van Duitsche zij de ontvangen worden. Het is een delegatie, die van dc opdracht der regcering van maar schalk Pétain is voorzien. Hierop dient ge wezen te worden, omdat de Engelsche pro paganda geruchten heeft laten verspreiden over een aftreden van den maarschalk. Deze stemmingmakerij is van eiken grondslag ontbloot en bevestigt slechts de verontwaar diging in Engeland over het uitvallen van den verslagen bondgenoot. Na vastgesteld op 6 Juli De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche za ken deelt mede, dat bij de voorbereiding van dc inzameling ten behoeve van de getroffen gebieden, waarvoor het hulpcomité 1940 werd opgericht, is gebleken, dat het wenschelijk is aan deze inzameling een meer nationaal karakter te geven en haar in provinciaal ver band te regelen. Dc secretaris-generaal heeft de Commissa rissen der Koningin in dc provinciën ver zocht, hem in deze aangelegenheid ter zijde te staan. Het hulpcomité 1940 heeft in verhand met dezen nieuwen opzet hare werkzaamheden beëindigd. De „Nationale inzameling" zal nu plaats vinden op Zaterdag 6 Juli, welke datum het mogelijk maakt de voorbereiding behoorlijk tot haar recht tc doen komen. Voor dc besteding der gelden, door deze „nationale inzameling" bijeengebracht zij worden uitsluitend bestemd voor dc getrof fen gebieden zal gebruik gemaakt worden van bestaande nationale instellingen. Ten aanzien van de verdere organisatie zullen spoedig nadere mcdedeclingen volgen. Levenslange gevangenis straf geeischt Bij dc behandeling in hooger beroep van de Leidscheudamsche moordzaak voor het llaagsche gerechtshof heeft de advocaat-ge neraal jhr. mr, dr. van Asch van Wijck te gen don verdachte R. A. levenslange gevan genisstraf geeischt. Zoo luidde ook het von nis van de rechtbank. Ook voor het Hof hield verdachte er hard nekkig aan vast, dat niet hii, doch een ze kere Arie, de veekoopman C G. van der Horst te Leidschcndam had vermóórd. De verklaringen der deskundigen en ge tuigen waren vrijwel dezelfde als voor de Rechtbank. De advocaat-generaal hield een fel requi sitoir, waarin hij tot de conclusie kwam, dat dc geheimzinnige Arie slechts bestaat in de fantasie van verdachte. RoJnen De Chileen Godoy zorgt voor sensatie. ln Ijc.t Yankee stadion verdedigde Joe Louis met succes zijn titel van wereldkam pioen in het zwaargewicht vóoj-.dc tweede maal tegen zijn uitdager Arturo Godoy, door zijn tegenstander in de achtste ronde van het gevecht over 15 ronden technisch knock out te slaan. Scheidsrechter Cavanagh tilde Godoy van het plankier op en kondigde het einde van het gevecht aan, 1 minuut en 24 seconden na het ingaan van de achtste ronde. Reeds was de met bloed besmeurde uitdager van Joe-Louis tot tweemaal toe in de achtste ronde tegen den grond gegaan, terwijl hij ook in dc zevende ronde reeds met 't plan kier had kennis gemaakt. Cavanagh eindig de daarop het gevecht omdat Godoy bloedde uit verschillende wonden, o.a. ter zijde van zijn linkeroog, op zijn linker wang en uit zijn mond en niet meer in staat kon worden ge acht het gevecht verder voort te zetten.^ Dc moedige Chileen zorgde evenwel, dat de 35000 enthousiaste toeschouwers aan het slot nog konden genieten van een sensationeele ver tooning. Hij rukte zich na eenige oogenblik- ken plotseling los uit de handen van den scheidsrechter, om zjcli vervolgens in den hoek van Joe Louis te storten met dc be doeling opnieuw den strijd met zijn tegen stander aan te hinden. Snel toegeschoten politic-agenten sleurden Godoy, terwijl deze krachtig weerstand bood, terug naar zijn hoek in den ring. Aan gewonde Duitsche en Neder- landsche soldaten. Rotterdam Rijkscommissaris, rijks minister Seys-lnquart, heeft de bijzondere sviiipaüiiekè gedachte gehad Duitsche en Nederlandsche gewonde militairen, die thans nog in Nederlandsche ziekenhuizen worden verpleegd, te bezoeken en geschenken aan tc bieden. Reeds eenige dagen geleden ont vingen deze militairen een circulaire met het verzoek hierop hun wenschen ten aanzien van oen geschenk, waarvoor een bepaald en aanzienlijk bedrag was uitgetrokken, ken baar te maken. Het spreekt vanzelf, dat de militairen deze aardige geste van den rijks- comniisaris zeer op prijs stelden en dat dc in gevulde circulaires binnenstroomden. Het totaal aantal Duitsche cn Nederlandsche ge wonde militairen, dat voor een geschenk in aanmerking kwam, bedroeg ongeveer 1000. In het bijzonder dc cadeaux, die de Nederland sche gewonden op het verlanglijstje plaatsen, waren zoo vernamen wij van zeer prac- tischen aard, zooals b.v. schoenen, overhem, den, onderklecren, enz. Even talrijk waren in tusschen geschenken als vulpenhouders en andere meer luxe-voorwerpen. Zelfs waren er gewonden, die baar celd vroegen. Het Is niet gemakkelijk geweest de wenschen te vervullen. Dagenlang zijn dc vrouwelijke le llen van de Duitsche kolonie in Nederland en andere hulpvaardige vrouwen op pad ge weest om de op de verlanglijsten geplaatste goederen en voorwerpen te kooptn en het mo ge tot groote blijdschap strekken niet in het minst voor dc betrokkenen dat voor een belangrijk percentage aan de verlangens voldaan is kunnen worden. Er deden zich dikwijls groote moeilijkheden voor. Zoo wa ren er militairen, die bijv. een paar schoenen of een overhemd op hetl ijst je plaatsten en dan het nummer of de maat vergaten op te geven. Ook waren er gewonden, die de geste van den rijkscommissaris beantwoordden met een even sympathieke daad: zij stonden het geld, dat voor hun geschenk was uitgetrok ken, af ten behoeve van oorlogsslachtoffers, zooals de gezinnen van gesneuvelde kame raden enz. In een ziekenhuis te Rotterdam. In een groot ziekenhuis te Rotterdam, waar verscheidene gewonde Duitsche cn ook Nederlandsche militairen thans nog worden verpleegd, heerschte gistermiddag een bijzonder blijde stemming. Alvorens zich naar het stadhuis tc bege ven, vertoefde de rijkscommissaris gerui me n tijd temidden zijner gewonde landge- nootcn. Voor iedereen had hij een vriende lijk woord, iedere gewonde ontving uit zijn handen liet geschenk, dat op het verlang lijstje had gestaan of indien het niet mogelijk was geweest hieraan te voldoen een cadeau, dat er mee overeenkwam. Na het bezoek aan de gewonde Duitschers, begroette dr. Sevss-Tnquartt twee Engelsche gewonde militairen, die hier worden ver pleegd. Ook aan hen werden geschenken aangeboden. Hierna waren de Nederland sche gewonden militairen aan de beurt. Har telijk schudde de rijkscommissaris onze gewonde landgenooten do hand en over handigde hij hun het geschenk, dat zij hadden uitgekozen. Evenals hij dat aan de Duitsche gewonden had gevraagd, vroeg de rijkscommissaris ook aan de Nederlanden? naar don aard hunner verwondingen en onderhield hij zich gcruimen tijd met hen. Heden Zatedag zal dr. Scyss-Inqnart op andere plaatsen in ons land gewonde, mili tairen'bezoeken en hun de gevraagde ca deaux persoonlijk.' overhandigden. Crisisbesluiten ter contróle vag| de voorraden. Het. verordeningsblad bevat verschillende 1 bepalingen omtrent het opslaan van spe- Cerijen, waaronder wordt verstaan: witte en kruidnagel, piment, laurierbladeren, gem berwortel en cardamom, zoowel in bewerk* ten als in onbewerkten toestand. Het voorhanden hebben van specerijen is verboden, behalve voor detaillisten en parti- culieren en van die groothandelaren welke hun voorraad bij den secretaris-generaal van landbouw en visscherij hebben opgege* ven. Ook het verhandelen, behalve aan de consumenten is verboden. Dergelijke bepa lingen gelden ook voor zuidvruchten De be sluiten treden terstond in werking en wor- den genoemde crisisspecerijenbesluit en cri sis zuid vruchtcnbcsl uit. GEBRUIK MOTOR. EN AUTO SLECHTS BIJ SPECIALE VER GUNNING. VOORSCHRIFTEN VOOR HET BEROEPSGOEDE- RENVERVOER. Het verordeningenblad bevat nieuwe bepar lingen omtrent het vervoer van personen cn goederen, het gebruik van auto's en motorrijwielen en de daarvoor te krijgen vergunningen. Wij ontleencn hieraan het volgende: Gebruik van motorrijwiel of auto is slecht* geoorloofd indien aan den houder een ver gunning is verleend vanwege den inspec teur-generaal van het verkeer. Voor Noordholland moet deze ver- gunning worden aangevraagd bij den heer Ir. J. Rodenburg. Paviljoens laan 11, Haarlem. Aan de motorrijtuigen zal een herken* ningsteeken worden aangebracht, waaruit de rijvergunning blijkt. Indien op een aanvrage om een vergun ning door den rijksvcrkeersinspecteur af wijzend is beschikt, kan binnen 14 dagen na dagteekening van de beschikking schrifte lijk beroep worden ingesteld bij den secre taris-generaal van het departement van Waterstaat. Behandeling van het beroep vindt plaats, nadat bij genoemd departement bericht is binnengekomen, dat een bedrag van twee gulden vijftig cent (f 2.50) is bijgeschreven op postrekening nr. 16G62Q ten name van de afdeeling kabinet en secretarie van het departement van Waterstaat, onder ver melding: beroep inzake vergunning per sonenvervoer. Het goederenvervoer per auto. Ook voor het goederenvervoer gelden der gelijke bepalingen, voor wat betreft het ver voer voor eigen behoefte. Het vrachtvervoer, vervoer voor derden dus, is ook slechts veroorloofd hij speciale vergunning. Een aanvraag van een vergunning kan slechts worden ingediend, indien de ver voerder, lid is van of door middel van het lidmaatschap van een verceniging. die aan gesloten is bij een door den secretaris-gene raal van het departement van waterstaat voor dc toepassing van deze regeling er kende organisatie. Uft deze organisaties wordt een commissie voor heroensgoederenvervoer gevormd. De verordening voor personenvervoer en vervoer van eigen goederen treedt terstond in werking, die voor het bcroepsgoederen- vervoer per 1 Juli a s. Bescherming van schu'denaren ZOO NOODIO UITSTEL. De rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart, heeft bijzondere be palingen uitgevaardigd ter bescher ming van schuldenaren, die door de tijdsomstandigheden niet aan hun t verplichting kunnen voldoen. De rechter kan ten hoogste zes maanden uitstel geven, zoo noodig met terugwerkende kracht. Is nog geen geding aanhangig, doch ge brek aan overeenstemming met den schuld- eischer, dan kan de schuldenaar zich bij eenvoudig request tot den rechter wenden. Beslissingen nopens het uitstel zijn noch aan hooge£ beroep, noch aan cassatie onder worpen. Ten aanzien van de burgerlijke en straf rechtspleging, alsmede het administratief recht, kan de rechter verschillende normen en termijnen buiten toepassing laten, indien deze door de bijzondere omstandigheden niet in acht kunnen worden genomen. Oostenrijk toont zijn dankbaar heid. De Deutsche Zeitung deelt mede. dat in de Duitsche Oostmark (het vroegere Oostenrijk) een groote hulpbeweging voor Hollandsche kinderen wordt voorbereid,. Rond 6000 Hollandsche kinderen zullen voor een verblijf van meerdere maanden naar het schoone Oostenrijksche Salzkam- mergut worden vervoerd, waar zij nieuwe levenskracht en gezondheid zullen kunnen opdoen. Oostenrijk wil daarmede zijn dankbaar heid toonen voor de door Nederland na den wereldoorlog aan Oostenrijksche kinderen betoonde weldaden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2