T ARZAN en de RUST IN HET WESTEN vuren van Tohr AANVAL OP NAPELS AFGESLAGEN door Edgar Rice Burroughs Groote Clown? Radioprogramma Duitsch legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldt: In het westen geen bijzondere gebeurtenis sen. In den naclst van 25 op 26 Juni deden onze gevechtsvliegtuigen met succes bom aanvallen op verscheidene vliegvelden en in richtingen van de vliegtuig-industrie in Mid den-Engeland. Eerst thans wordt bekend, dat op 24 Juni een bomaanval ondernomen is op aen vijan delijk transportschip van ongeveer 7.000 ton, ter hoogte van Bayonne. De aanval had he vige ontploffingen en branden tot gevolg. Een Duitsche duikboot heeft ten ZuidWesten van Ierland het bewapende Britsche stoom schip „Saranac" van 12.000 bruto register ton en 2 andere bewapende vijandelijke koopvaardijschepen getorpedeérd. Van 3 Britsche Bristol-^Blenheim-vliegtui- gen, die opnieuw een poging ondernamen het vliegveld van Stavanger, Sola aan te val len, werden er 2 door onze jagers neerge schoten. Het derde verdween zonder tot een aanval te zijn overgegaan. De bomaanvallen door Britsche vliegtui gen, in den nacht van 25 en 26 Juni, in Noord- en Wcst-Duitschland troffen geen mi litaire objecten en richtten slechts geringe schade aan. Voor zoover tot dusver bekend, werden 4 personen gedood. Ifaliaansch legerbericht Het legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan de fronten in Italië en Noord-Afrika valt niets te melden. In Oost-Afrika deden de Engclschen ver- geefsche pogingen om Asmara en Diredawa te bombardeeren. Twee vijandelijke vliegtui gen werden neergehaald. De poging om vluchten te ondernemen bo ven Napels werd verijdeld door jachtvlieg tuigen en luchtdoelgeschut, die den vijand op de vlucht dreven. STILTE IN HET SUEZ-KANAAL De deelneming van Italië aan den oorlog, zoo schrijft de Bcrliner Boersen-Zeitung, heeft het reeds tevoren begonnen proces van verlatenheid van het Suezkanaal voltooid. De omvang van deze verlatenheid wordt ge kenmerkt door het feit dat zoowel de Engel- sche als de Fransche scheepvaart bijna vol komen uit het kanaalverkeer verdwenen wa ren, hoewel b.v. het aandeel van de Brit sche koopvaardijvloot aan het kanaalverkeer in het laatste normale jaar 1938 ongeveer 50 procent van het talaal had bedragen. Ook de Fransche koopvaardijvloot was in het Suezkanaal sterk vertegenwoordigd en nam daar de vijfde plaats in. De meest catastro- phale inkrimping van het verkeer geschied de toen ook als gevolg van de militaire ge beurtenissen de Nederlandsche en de Noor- sche scheepvaart uit het Suezkanaal ver dween. Noorwegen stond tevoren op de zesde plaats met 1.4S4 millioen ton. Bij de toetre ding van Italië tot den oorlog was meer dan «JO procent van het kanaalverkeer opgeheven.. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, DOOR A. H KOBER t 43 Kort daarna kreeg Go opnieuw een brief, die ditmaal uit Praag kwam en luidde: „Maakt u zich niet ongerust, waarde heer Go! De Pislani's weten nog niet, dat u in Weenen bent! Zoolang Wichtlmeyer zijn mond houdt bent u veilig bij hem; en Wichtl meyer is een betrouwbaar man". Opnieuw werd 'Go door angst gepakt. „We ten nog niet" stond er. Maar hoelang zou het duren, eer zij er achter waren? En hoelang zou Wichtlmeyer zjjn mond houden? Of wilde men hem enkel maar bang maken? Maar toen gebeurde er iets, waardoor Go al deze angsten vergat. Op zekeren morgen was hy op het po dium bezig om zich als boeienkoning uit een paar moeilijk geknoopte touwen te be vrijden, toen er opeens twee dames binnen kwamen: een oude en een heele jonge, die elk een klein koffertje droegen. Wichtlmeyer sprong verrast en verheugd op toen hij hen zag, liep op de jonge dame toe en omhelsde haar! Go stond sprakeloos. Die leelyke oude man en dat knappe meisje? Want zij scheen hem het verrukkelijkste vrouwelijke wezen toe, dat hij ooit gezien had: met glanzend goud blond haar, diepblauwe oogen en een lief blank gezichtje. Wichtlmeyer liet de dames in het ver trekje, dat als bureau dienst deed. Zijn vrouw, die juist moest optreden, kwam naar buiten, begroette de dames kort en daar stond Wichtlmeyer alweer op het tooneel en de voorstelling ging verder. Maar op den avond van dien dag werd de zaak vroeger gesloten dan anders. De baas drukte Go een paar kronen in de hand en zei: ..Ga in de stad eten! Wy hebben bezoek en willen graag onder ons zijn". Go zou liever thuis zijn gebleven om dat „bezoek" nader te leeren kennen. Maar hjj moest gehoorzamen. De repnblikeinsche partijdag in AMERIKA Op den republikeinschen partijdag te Was- liingtong weid gisteren een aanvang ge maakt met de stemmingen over de candi- daatsteliing voor 't Witte Huis. Bij de eerste stemming zullen de toekomstige candidaten, met een grooter of kleiner aantal stemmen, door de leiders van de afgevaardigden hun ner staten worden voorgesteld. Veel bete'e- keuis hebben deze stemmingen echter niet. De eigenlijke strijd om de meerderheid dei- in totaal 1000 stemmen begint pas later. De leiding hebben thans Taft, Dowcy en Wilkie, doch de vrienden van Ilqover beweren, dat deze de eenige mogelijke candidaat zal blij ken. Arbeidsdienst in Noorwegen In de laatste 14 dagen hebben zich duizen den jonge mannen gemeld bij den vrij willi gen arbeidsdienst. Om aan den toeloop van werkwilligen voor de nieuwe organisatie in alle deelcn des Ifcnds tegemoet te komen, zijn in verschillende deelen van Noorwegen, vooral in het westen, in de nabijheid van Drontheim en Bergen nieuwe werkkampen geopend. De eerste werkobjeclen, die door deze kampen ter hand zullen worden geno men, bestaan in het aanleggen \an wegen door gebieden, die voorheen ontoegankelijk waren. In Haugsvd zal door den aanleg van nieuwe wegen een woudgebied van 10.000 morgen ontsloten worden. Tusschen 1 Augus tus en 1 September zal de vrijwillige arbeids dienst in de kustplaatsen zorgen voor het in zouten van makreel, waarop de vangst spoe dig zal worden geopend. AMERIKA BUITEN DEN OORLOG! De New York Times bevat een adverten tie over een geheele pagina van het natio nale comité, dat zich tot doel gesteld heeft Amerika buiten vreemde oorlogen te houden. In deze advertentie waarschuwen vijf sena toren voor deelneming aan het Europcesche conflict en merken zij op, dat de democrati sche partij de Ver. Staten tegen den il van het volk naar den oorlog sleept. FORD MAAKT GEEN VLIEGTUIGMOTO REN VOOR ENGELAND. Het Amerikaansche comité voor de nati onale verdediging deelt officieel mede, dat Henry Ford geweigerd heeft vliegtuigmoto ren voor Groot-Brittannië te maken. De com missie poogt daarom dezen order hij een an dere fabriek te plaatsen. De motoren zouden, volgens de overeenkomst, voor Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten bestemd zijn. bil de ni Daarom ging hy naar een herberg in de buurt van het Prater waar veel kermis klanten en artisten kwamen. Daar raakte hy in gesprek met den baas van een loterij tent. dien hjj goed kende, omdat hij hem al op verschillende jaarmarkten had ont moet. HOOFDSTUK 4. Worsteling tusschen man en be: „Zoo, jy werkt dus by „Wichtlnieycr's Wonderen"? Weet je ook, dat jouw baas een van de rykste lui uit onze kringen is?" Go schudde het hoofd: „Nee, heelemaal niet, hoe zou ik dat weten! Ik heb nog nooit loon van hem gekregen, alleen zakgeld". „Dan heeft hy er jou aardig tusschen ge nomen!" lachte de ander, „net iets voor hemDe oude Wichtlmeyer heeft in Beieren, niet ver van Muenchen vandaan een landgoed liggen, nou, je zou het wel een kasteel kunnen noemen..." „Maar hoe is dat nu mogelijk?" „Dat kun je wel op je vijf vingers na rekenen. Als er nu eens in elke voorstelling honderd bezoekers komen, laten we maar zeggen honderd, want het zjjn er meestal meer, dan heeft hy per voorstelling tien mark. Twintig voorstellingen per dag zijn dus tweehonderd mark, is zesduizend per maand* en twee en zeventigduizend per jaar. Een aardig sommetje nietwaar? Maar ieken nu eens verder: Wichtlmeyer werkt al meer dan veertig jaar. Er zjjn minstens twintig goeie jaren bij geweest: hy heeft maar wei nig onkosten gehad, want hij werkt door gaans enkel met zijn vrouw of hij had zoo'n domoor als jij in dienst, die niets dan de kost en een paar mark kreeg. Geloof je nu, dat VRIJDAG 28 JUNI 1940. Jaarsveld, 414,4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 John Kristel en zyn Troubadours. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 Vervolg van 12.15 2.00 Orgelconcert. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.30 Rococo-octet. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Musiquette en gramofoonmuziek. 5.00 Ziekenpraatje. 5.45 Musiquette en soliste. 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in be wogen tijden". 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.30 KRO-Groot-Amusementsorkest, KRO- Operettekoor en solisten. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 wy sluiten den dag. 10.00—10.15 Berichten. Kootwijk. 1875 m. AVRO-uitwnding. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 10.00 Morgenwijding. 10.30 Omroeporkest en solisten (opn.). Hier na orgelspel. II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 AVRO-Amusementsorkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP en eventueel Gramo foonmuziek. 1.00 Gramofoonmuziek. I.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroeporkest en solist. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Omroeporkest en declamatie. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 AVRO-Amusementsorkest, een dames koor en solisten (opn.). 5.45 AVRO-Dansorkcst. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 7.10 Kiuderkoor „Zanglust" en het Ornroep- orkerst (opn.). 7.40 Reportage. 8.00 "Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP en eventueel Gramofoon muziek. 8.45 De Capo-orkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Omroeporkest, AVRO-Operakoor en solist (opn.). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP, Sluiting. II.1511.30 Berichten (Fransch). der Duitsche troepen had laten springen, hij een landgoed heeft in Beieren?** Go knikte, en vroeg verwonderd: „Maar wat doet hy dan met dat vele geld? Hij is toch nooit thuis Wat heeft hjj dan aan dat kasteel?" „Juist! Wat heeft Wichtlmeyer daaraan? Een paar vacantiedagen per jaar. het voor uitzicht op een aangename oude dag. en het bewustzijn, dat hy ryk is en dagelijks nog rijker wordt... Ja, en dan heeft hij zijn Flo rence. Dat is zyn lieveling, zijn schat, zjjn kostbaarste bezit. En Florence woont met haar gouvernante en het personeel daarginds in dat mooie kasteel..." „Florence?" onderbrak Go heftig, „dus dat is dat knappe meisje, dan vandaag op be zoek kwam!" „Die staat je wel aan, wat? Maar dat is mets voor jou, jongen! Die moet minstens den keizer van China trouwen; zij krijgt het kasteel en al het geld als Wichtlmeyer gaat hemelen. Florence is zijn kleindochter. Hij had als eenig kind van zijn eerste vrouw een dochter..." „O. dus dan is deze, die dikke Fatima. zijn tweede vrouw?" „Ja. natuurlyk! Zij heeft als Therese Pott- gieszer vroeger Tiroler snoepgoed verkocht op de jaarmarkten... Maar je moet me niet aldoor onderbreken! Dus van zyn eerste •vrouw, die vroeg is gestorven had Wichtl meyer een dochter. Die is met een Engel- schen fabrikant getrouwd; en hun eenig kind was deze Florence. De beide ouders stierven kort na elkaar en grootvader Wichtl meyer heeft het kleine ding, dat toen een jaar of zes was, WJ zich genomen. En nu woont zij op dat kasteel en jij weet meteen wat je voor een baas hebt!" ...In dien nacht deed Go haast geen oog 135. By het hooren van snel naderende voet stappen, fronste Tarzan het voorhoofd. Als een opgejaagd dier keek Tarzan vlug om zich heen. zoekend naar een uitweg. Daar! Die trap! Misschien een uitweg! Misschien een loste het probleem snel op. Op zyn bevel ging Kailuk met zijn rug tegen den muur staan. O'Rourke klom op zjjn schouders, greep de dakgoot en hees zich op het dak. Even later stond de reus op de schouders van Tarzan en klom op het dak. Een paar hersteld dicht. Hy zag aldoor het ranke figuurtje van de blonde Florence voor zich. Hij was biy toen het eindelyk licht werd en het tyd was om op te staan. De eerste voorstelling was al dadelijk goed bezet. De toeschouwers amuseerden zich uit stekend. Het lachen en het applaus drongen tot op de straat dcor en lokte op die ma nier nieuwe gasten voor de volgende voor stelling aan. Het was in die tweede voorstelling, dat Go ineens Florence onder de toeschouwers zag zitten. Juist, toen hij als „Radumpo de beest- mensch" naar binnen werd getrokken. En het scheen hem toe, dat zijn baas hem van daag byzonder veel hooi liet eten. Go voelde zich diep beschaamd. Het ge lach van de menschen daar beneden, waar- tusschen Florence zat, klonk hem als hoon in de ooien. Liefst had hy Wichtlmeyer in het gezicht geslagen en was van het podium gesprongen om zich ergens te verbergen... En toen hij op handen en voeten kruipend, door Wichtlmeyer aan de ketting werd weg gebracht, besloot hy opeens om vandaag nog zyn baas te zeggen, dat hy dit onwaardige werk niet meer op zich wilde nemen. Hy wilde zyn plicht als Fakir verrichten tot zyn voeten bloedden, zich laten vastbinden en boeien tot al zijn leden pyn deden maar als beestmensch en Marschbewoner trad htf niet meer op! En hij deed wat hy zich had voorgenomen. Dienzelfden avond nog. nadat de zaak ge sloten was, ging Go naar zyn baas en zei rustig: „Ik wil niet meer als Radumpo en ook niet meer als Marsmensch optreden. En wanneer u het daar niet mee eens bent pa »k m?ar liever weg". val! Terwyi hij zyn makkers wenkte hem te volgen, rende hy de trap op. Deze kwam uit op een balcon. „Gevangen" mompelde Perry. „We breken onze nek als we naar beneden springen. Daarby kunnen we niet naar bene den met die soldaten." De slimme aapman tellen later stapte de aapman naar voren, nam een sprong, greep de goot en trok zich zelf op. Juist was hy veilig op het dak be land. toen de Tohriaanse soldaten het balkon bereikten. „Vlug!" zei Tarzan, „ze kunnen elk ogenblik het dak opklimmen." VERSTERKING DER GRENSPOSTEN VAN HONGKONG. Naar uit Hongkong verluidt, hebben de F.ngelsrhe autoriteiten van Hongkong, waar schijnlijk wegens de Japansche operaties in het grensgebied van de Britsche kolonie, hun grensposten versterkt en twee bruggen over de grensrivier laten afbreken. JAPANSCHE OPERATIES IN DE RICH TING VAN INDOCHINA. Naar het Japansche hoofdkwartier van het leger in Zuid-China hekend maakt, hebben de Japansche troepen in het gebied van Nanning (provincie Kwangsi) operaties in de richting van de grens van Fransch In- dochina geopend. Het doel van deze opera ties zou zijn den weg af te snijden voor wa penleveringen uit Indochina naar Tsjoeug- -king. De Japansche voorhoeden stonden Dinsdagnacht reeds in de nabijheid van Loengtsjau, een belangrijk verkeersknoop punt, op dertig kilometer van de grens. Wichtlmeyer zweeg een paar minuten, 700 verrassend scheen die verklaring voor hem te zyn. Toen kneep hy zyn linkeroog dicht en zei spottend: „Zoo? De heer Go gewaardigt zich dus, my zyn dienst op te zeggen? Wie heeft jou het hoofd op hol gebracht? Je denkt zeker, dat je een hoog loon van my kunt afpersen, nietwaar? Maar zoover zijn we nog niet, jongenlief! Je hebt je rekening buiten den waard gemaakt! Ga jy maar rustig je gang en laat my in de steek! Ik zal de politie dan wel er van op de hoogte stellen dat je ver dwenen bent, en dan zul je wel zien wat er gebeurt! De Pislani's, die door jouw schuld zyn verongelukt, zoeken je. om schadevergoe ding van je te eischen. Zy zullen je door alle steden jagen, door alle landen en tenslotte krygt de politie je toch te pakken, en dan word Je veroordeeld om den Pisianl's hun geheele schade te vergoeden! Tot de laatste cent toe! Je leven lang zul je moeten wer ken en slaven, alles voor anderen! Zoo. nu weet je wat je te wachten staAt. beate jongen! Denk er nog maar eens over na! Dan kun je morgenvroeg zeggen, wat je van plan bent. En nu, uit myn oogen!" Hy schreeuwde de laatste woorden uit, stiet Go de straat op en liet het ijzeren rolluik achter hem met zulk een vaart naar beneden, dat de jongen het byna op de hielen kreeg... Go's eerste gedachte was: weggaan, vluch ten! Maar Wichtlmeyer's dreigementen maak ten hem besluiteloos. Zijn baas had hem in de val gelokt en kon met hem doen wat hij wilde... Doelloos slenterde Go door het nachteiyke Weenen en zocht instinctief de drukke stra ten op, waar de groote bioscopen lagen, de bekende restaurants en fyne juwelierszaken. Hy liep wat heen en weer in de kleurige schyn van de lichtreclames en ging tenslotte een café binnen. Even later had hy het onaangename gevoel, dat er iemand op hem lette. Voorzichtig keek hij om. Niet ver van hem %'andaan /.at. alleen aan een tafeltje een heer. die weliswaar in zyn krant scheen te lezen, maar hem onop- houdeiyk over de rand aanstaarde. De oogen kwamen Go bekend voor... Maar de heer scheen van hem hetzelfde te danken, hy liet de krant zakken, groette ~arzHend en ging naar hem toe. En nu zag Go, dat het A!f was. Alf van de Pisiani's. Wordl vervolgd. De uitwateringssluizen op den afsluitdijk, welke de genie op last van de Nederlandsche militaire autoriteiten

Schager Courant | 1940 | | pagina 13