Hoeden De rantsoenen voor de Duitsche bevolking Zwitsersche Regeering doet beroep op de bevolking Amerika wil kinderen opnemen Vreugde in Hongarije Britscbe blokkade een mislukte speculatie Woensdag 26 Juni 1940 Tweede blad Meer boter en kaas door invoer nit Nederland en Denemarken. SUIKER VOOR DEN INMAAK. Naar de „Frankf. Ztg." meldt, is de boter- voorziening van Duitschland door de stij- Ifinpr van de binnenlandsche prodifctie en den invoer uit Denemarken en Nederland goo gunstig geworden, dat voor de distributie periode van 1 tot 28 Juli geen margarine meer geproduceerd wordt, maar de totale yetrantsoencn (met uitzondering van spek, reuzel en kaas) in den vorm van boter kun nen worden verstrekt. Principieel blijft even wel nog de mogelijkheid over om margarine te verkrijgen, voor zoover de voorraden bij den détailhandel beschikbaar zijn en dan nog slechts in een hoeveelheid van 165 gram voor de vier weken van 1 tot 28 Juli. Voor den normalen verbruiker is derhalve voor deze vier weken 890 gram boter of 725 gram boter en 165 gram margarine beschikbaar. De grootere uitgaven voor den verbruiker, jdie tot nu toe margarine at, bedraagt voor de vier weken, bij overgang tot boter 64 pf. Kinderen van 6 tot 14 jaar kunnen als tot nu toe 1050 gram boter verkrijgen; voor zoover margarine beschikbaar is kan dit rantsoen bestaan uit 375 gram margarine en 675 gram (tot nu toe 550 gram) boter. De vetrantsoe- peering voor kinderen blijft onveranderd, evenals de verzwaarde rantsoenen voor ar beiders die zwaar werk verrichten. Daar, naar het blad voorts schrijft, ook de binnenlandsche productie van kaas en de invoer uit Nederland en Denemarken zeer gunstig is, kan het kaasrantsoen voor de eerstvolgende vier weken weer met 62 H gram of l/8e pond worden vergroot. Men krijgt derhalve nog 125 gram kaas of 250 gram magere smeerkaas. Suiker voor de inmaak. Een verdere belangrijke verandering in de levensmiddelenvoorziening voor den eerst- volgenden tijd is de distributie van suiker; de mogelijkheid wordt geschapen een deel ivan het rantsoen voor vier maanden in voor raad te verkrijgen in verband met den in maak. Van 1 Juli af zal men als tot nu toe 900 gram voor de vier weken kunnen krij gen en bovendien nog ineens een grootere hoeveelheid, welke in mindering wordt ge bracht op de rantsoenen, die tot 20 Octobcr loopen. Wanneer men geen marmelade op zijn bon koopt, kan een gezin van vier per sonen in totaal voor Juli 10.8 kg. suiker be komen; in de drie volgende vierwekelijksche distributieperioden moet men dan met min der suiker genoegen nemen. De distributie van meelwaren blijft on veranderd: 100 gram rijst en voor 150 gram voedingsmiddelen, verder twee kleine rant soenen gecondenseerde melk of een grooter rantsoen vruchten of groentenconserven of 250 gram gedroogde pruimen. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat van dezen ruil van rantsoenen slechts gebruik kan worden gemaakt voor zoover de voor raad van gecondenseerde melk en conser ven strekt. Voorts is voor kinderen een verbetering ingevoerd: op de rijksvetkaart wordt het rantsoen cacaopoeder voor kinderen in Juli met 62gram tot 125 gram verhoogd; daar naast kan dan nog 50 gram chocolade verkre gen worden. De brood- en meelrantsoenen blijven on veranderd, doch voor kinderen beneden 10 jaar wordt de mogelijkheid geopend in plaats van brood meer meel te verkrijgen; in plaats van 800 gram brood kan men 600 gram meel krijgen. Voor kinderen van 6 tot 10 jaar 750 gram meel in plaats van 1000 gram brood. Wapenstilstand beteekent een groote verlichting en maakt de mobilisatie mogelijk. Een zeer moeilijke toekomst staat echter voor de deur. BONDSRAAD VRAAGT DEN ZWITSERS HEM ALS HUN LEIDER TE BESCHOUWEN. Bern, 25 Juni (D.N.B.): De Zwitsersche bondsraad heeft hedenmid dag een manifest in de Fransche, de Duit sche en de Italiaansche taal tot het Zwitser sche volk gericht, waarin wordt gezegd, dat de wapenstilstand van Duitschland en Italië met Frankrijk voor de Zwitsers een groote verlichting beteekent, daar thans de drie groote buurstaten den weg des vredes be wandelen. Toch mag het volk zich voor de toekomst niet aan illusies overgeven. Op het zoo pas beleefde heden zal een moeilijke toekomst volgen. Van een terugkeer naar de gewoon ten van het verleden mag thans geen sprake meer zijn. De wapenstilstand zal onverwijld een ge deeltelijke en geleidelijke demobilisatie der Zwitsersche weermacht met zich brengen. Dit zal echter aan het diepgaand gewijzigde Zwitsersche economische levens zware ei- schen stellen. Voor Europa weder aan herstel kan den ken, moet het zijn nieuwe evenwicht vin den, dat van het tegenwoordige ongetwijfeld meer zal verschillen en op andere grondsla gen zal zijn opgebouwd. Overal, op alle ge bieden, in geestelijk en materieel, in econa misch en politiek opzicht zal de naadzake- Jijke wederopbouw geweldige inspanning en zware offers eischen. De bloei van de Znid-Limburgsche boomgaarden beloofde reeds veel en nn hangen de tak. ken der boom en zwaar van de rijpe vr uchten. De pluk ls In vollen gang. Het Zwitsersche economische leven en de buitenlandsche handel moeten zich bij de nieuwe toestanden aanpassen, hinderpalen, die men een jaar geleden nog onoverkome lijk achtte, moeten uit den'weg worden ge ruimd. Belangrijke beslissingen zijn noodza kelijk, waarover vooraf niet lang kan wor den beraadslaagd, maar welke onverwijld op grond van eigen gezag moeten worden ge nomen. De Bondsraad acht het tijdstip voor een innerlijke wedergeboorte gekomen. Ieder moet den ouden mensch afleggen, thans moet men denken, werken, voortbrengen en geven, niet discussieeren, genieten en ei schen. Er moet meer worden gewerkt, men moet met een bescheidener opbrengst tevre den zijn. De regeering zal zich van haar ver antwoordelijkheid bewust, haar plicht ver vullen. Zij doet een beroep op de burgers om haar te volgen, zooals men een leider volgt, die van zijn beslissingen niet steeds een ver klaring, een opheldering en een motiveering zal kunnen geven. Het manifest eindigt met de uitnoodiging aan de bevolking kalm te blijven en vertrou wen te hebben. Voorstel tot staking van richtingstrijd Geen vrijzinnigen en rechtzinnigen meer. PREDIKANT TE VREEWIJK NEEMT INITIATIEF. De heer P. Haagsma, kerkvoogd te Vreewijk, de zuidelijke randgemeen te van Rotterdam, heeft, volgens „Hervormd Nederland" bij het clas sicaal bestur van Rotterdam een voorstel tot een oplossing van het groote probleem in de Hervormde Kerk, dat van de verhouding recht- zinnigen-vrijzinnigen, ingediend. Hij meent, dat nu de Hervormde Kerk en vooral Rotterdam zoo zwaar getroffen is, alle krachten voor den wederopbouw gemo biliseerd moeten worden. Dat kan z.i. als de rictingsstrijd wordt gestaakt. Om dit te verwezenlijken stelt hij voor, dat gepoogd moet worden de bestaande evangelisaties en zelfstandig optredende afdeelingen van de Ver. van Vrijz. Hervormden als zelfstandige gemeenten in te schakelen. Hierbij is het niet noodig, zich aan de be staande kerkelijke gemeenten te houden; zoo goed als de Waalsche en Schotsche Gemeen te Rotterdam grooter zijn dan de Hervormde kerkelijke gemeente Rotterdam, zou ook de vrijzinnige gemeente grooter kunnen zijn en heel burgerlijk Rotterdam kunnen omvatten. Volgens den heer Haagsma zouden de recht zinnige gemeenten aangemerkt moeten wor den met letter A.; die der vrijzinnigen met letter B. Naar boven zou men dan moeten hebben afzonderlijke classes -A en B en af zonderlijke provinciale ressorten A en B., terwijl in de Synode A en B naar gelang van het zielental van de respectieve provinciale ressorten vertegenwoordig dienden te zijn. Tegelijkertijd dringt hij nogmaals aan op een betere vertegenwoordiging van de groote steden in de Synode, die een naar zielental veel te gering aantal leden in het hoogste bestuurscollege hebben. Japanscb vlooteskader naar Fransch-Indo-China Het Zikaweigebied aan Japan afgestaan. Het Japanschc keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat een deel van de in Zuid- China gestationneerde Japansche vlooteen- heden naar Haiphong (Fransch Indo-China) gezonden wordt, om controle uit te oefenen op het goederenverkeer uit Fransch Indo- China naar de Chineeschc provincie Yoen- nan. Een verklaring van het Japansche minis terie van Buitenlandsche Zaken bevestigt voorts de persberichten, waarin werd ge meld, dat binnenkort een Japansche contro le-commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van het leger, de marine en het minis terie van Buitenlandsche Zaken, naar Hai phong, Hanoi en de grenssteden van Fransch Indo-China gezonden zal worden. Zoolang de commissie nog niet ter plaatse is aange komen, zullen officieren, die met een Ja panscb oorlogsschip te Haiphong aankomen, de controle op het goederenverkeer op zich nemen. Zoodra het door mjlitaire deskundi gen in te stellen onderzoek geëindigd is, zal precies worden vastgesteld, welke goederen voor vervoer naar Tsoengking verboden zul len worden. Volgens de „Tokio Asalii Sjimboen" zal de Japansche controlecommissie uit veertig personen bestaan en worden geleid door een generaal-majoor met den titel van inspec teur-generaal. In verband met de opheffi/ig van den uit zonderingstoestand, welke sedert het uit breken vari de vijandelijkheden in Augustus 1937, was afgekondigd ter beveiliging van de buitenlandsche nederzettingen, hebbpn, naar D.N.B. uit Sjanghai meldt, de Fran sche autoriteiten - Maandag het Zikawei gebied aan de Japansche militaire overheid teruggegeven. Het Zikaweigebied grens* in het Zuidwesten aan de Fransche concessie te Sjanghai. Daar het een middelpunt is van de Fransche missie werd het indertijd bin nen den Franschen verdedigingssector ge- troken. Sindsdien heeft het onder toezicht gestaan van de Fransche militairen en po litic. De Fransche ambassade maakt in ver band met het bovenstaande bekend, dat de eertijds getroffen bijzondere maatregelen hun doel hebben bereikt en dat thans de normale toestand weer is ingetreden. In zijn eigenschap van voorzitter der Ver- eeniging tot hulpverleening aan kinderen van Europcesche vluchtelingen, heeft presi dent Roosovclt 2.000 aanbiedingen ontvangen van families, die gaarne bereid zijn kinde ren te adopteeren. Geen Britsch-Franschc betrekkingen. VLAGGEN UIT IN HET PROTECTORAAT. In verband met de overwinning In Frankrijk. In verband met liet zegevierende einde van den oorlog met Frankrijk heeft de re geering van het protectoraat hevel gegeven op alle openbare gehouwen in het protecto raat de vlaggen uit te steken. Eenige modellen uit een Fransche collectie geven wij weer. Links ontwerp Descat bedoeld om bij een tailleur gedra gen te worden. Materiaal wit pa nama gegarneerd met marine blauw ribslint. De „baret"-bol is aan één zijde aanmerkelijk hoo- ger. Boven aan een kapje van frisch rood ribslint, dat gegarneerd is met dito strik. De turban van Agnes ls van blauw satijn lint gedrapeerd en heeft een opgaan de lijn aan voorzij de. Garneering van witte garde nia's en groene blaadjes. Over het sluiten van den wapen stilstand. Het van kracht worden van den wapen stilstand met Frankrijk is door de përs en de openbare meening in Hongarije met vol doening en vreugde vernomen. „Üj Magyar- sag" wijst in een hoofdartikel op de redenen van de onafwendbare overwinning op Frank rijk, welke liggen in de denkbeelden van het nationaal-socialisme en het fascisme. Het wezen van de autoritaire staten is niet het bevel, maar de inoreele bereidwilligheid der volkeren, tot bewuste gehoorzaamheid. De onvergelijkelijke overwinning op Frankrijk is de overwinning van de moraal en van den vooruitgang, de overwinning van den nieu wen Europeeschen ziel. De commentaren in de pers geven overigens in het algemeen uiting aan de opvatting der Hongaarsche openbare meening, dat Engeland bii de eind airekening, welke thans voor de deur staat, geen kans heeft op eenig succes tegen de staten van de as. zuiverd worden; daarna wordt het met sui ker en aromatische oliën vermengd en tot de bekende tabletjes vervormd, die de Amerika nen zoo gaarne in den mond hebben. De brij-appelboom levert nog moer dan bo venbedoeld sap op. Do schors bevat n.1. een plantenzout, dat wegens zijn versterkende, koorts werende en buikloop^'Oppende eigen schappen in de geneeskunde aangewend wordt. Van het hout worden planken go- maakt, die meer in timmer- dan in meubel werk te pas komen en de vrucht, die zoet en sappig is en zoo groot als een kleine sinaas appel, verschijnt regelmatig in Mexico op de markt. Verder levert de boom nogal veel hars op met vrij weinig sap, dat op guttapersja lijkt. Die hars wordt naar Duitschland verzonden, waar zij verschillende toepassingen in de industrie heeft gevonden; en het sap, dat vroeger zoo goed als waardeloos was, dient nu om chewing-gum te vervaardigen. Men oogst per jaar 120.0(10 ton sabota-productcn, waarvan maar 10.000 ton sap voorna- maak-chewing-gum. Voor de vrouw Industriecentrum voor de Duit sche eskaders op een presenteer- blaadje. De hoop van Engeland een blokkade van het geheelo vasteland ten uitvoer te kunnen leggen, een maatregel, die volgens een uit lating van den Britschen minister voor de inlichtingen door de Fransche capitulatie ontzaglijk vergemakkelijkt is. noemt men in kringen te Berlijn een verkeerde speculatie. Terwijl Engeland zijn voornaamste wapen ziet in de uithongering en de blokkade, heeft Duitschland gestreeft naar de militaire be slissing. Dientengevolge spelen alle overzich ten, die door Engeland opgesteld worden over economische hulpkrachten, in het ge heel geen rol voor de beslissing, die zich binnenkort zal voltrekken. De hulpkrachten staan Engeland slechts ter beschikking in zooverre zij op het eiland voorhanden zijn of in enkele weken verkregen kunnen worden. Met het bombardement van het Engelschc industriecentrum Billingham is de aanval op de Engelsche industriebases begonnen. Bij den geringen afstand van de Duitsche lucht steun punten aan het Kanaal liggen zij in zekeren zin voor de Duitsche bombarde mentseskaders als op een presenteerblad. SCHOENER VOOR EEN MILLIOEN FRANCS GECHARTERD. Belgische en Nederlandsch© finan ciers vluchten. Mot verscheidene Belgische en Nederland- sche financiers aan boord, welke uit Bay- onne waren gevlucht, is in de haven van Santander de Portugeesche schoener „Mile- na" aangekomen, aldus het D.N.B. De schoc ner was door de vluchtelingen voor ruim een milliocn francs gecharterd. Het schip zal spoedig weer uitvaren. HOE KAUWGOM VERKREGEN WORDT. In de Vereenigde Staten blijft chewing- gum kauwgom of kauwgummi een be langrijk handelsartikel. De bases van deze zoogenaamde lekkernij is het sap van een altijd groenen boom, die tien tot vijftien meter hoog wordt: den Ach- ras sapota, van de familie der sapotaceeën of brij-appelachtigen. Dit sap wint men zooals men rubber verkrijgt, n.1. door in de schors inkervingen te maken. die. van Juli tot Ja nuari, om de veertien dagen herhaald wor den. Een boom, welks stam 1.80 meter middel lijn kan bereiken, brxgt 15 kilogram „chi- cle" op. Dit product moet gewasschcn en ge- Van resten wordt een blouse gemaakt Witte en lichtblauwe restantjes linnen zijn aangewend voor het maken van de blouse, die hieronder is afgebeeld. Men begint met het patroon te knippen aan de hand van het knipoverzicht, dat de ma ten in cijfers aangeeft. Naden apart aan knippen. Fig. I geeft het voorpand aan, fig. II rug en fig. III mouwen, die dubbel ge knipt worden. De stippellijnen op voor- en rugpand geven de plaats aan waar de contrasteerende stof wordt aangestikt. De mouwen worden met kruissteekmo tieven bewerkt en weJ over stramien (3 kruisjes zyn 1 c.m.) Punt is licht-kruis: mid del- en vierkantje donkerblauw. Bü den linkermouw worden de bloemen-motieven in tegenovergestelde richting gewerkt. Na dat de mouwen bewerkt zijn worden ze afgewerkt met een zoom, waardoor men een elastiek schuift. In den rug wordt een split van 16 c.M. geknipt, dat omgezoomd wordt en met een knoop en lus sluit. Voor- en rugpanden dichtstikken tot op 4 c.M. vanaf den onderkant en mouwen opstikken langs de schuine kanten. Hals inrollen en met blauw omfestonneeren met wijd uit elkander vallende steken; tusschen deze steken merkt men een kruisje in lichter tint.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5