De St. jansprocessie Bakker of Knecht? TE LAREN Ook voor Zegelwet generaal pardon Radiozendiostallaties verboden Arbeiderswoningbouw in Utrecht Dc veldtocht in Frankrijk geëindigd Oorlog voortgezet tegen ENGELAND EEN OUDE LEGENDE, WAARAAN DEZE PROCESSIE HAAR ONT- STAAN TE DANKEN HEEFT. REEDS IN DE TIJDEN DER OUDE GERMANEN HEEFT HET SINT JANSKERKHOF EEN PLAATS IN LAREN's BEVOL KING INGENOMEN. Onder het gedaver der kerkklokken- openden zich gisterochtend om streeks elf uur de poorten van de Sint Jans basiliek te Laren om door tocht te geven aan de koorknapen, ordebewaarders en kerkedienaren in vol ornaat, die het kleurig kader zouden vormen voor de Sint Jans processie, de eenige katholieke pro cessie boven den Moerdijk, welke dit jaar voor de duizend en zooveelsto maal gehouden is. Ouder traditie getrouw schaarde zich op het plein voor de kerk een deel van Larens bevolking onder de vele vanen en banieren: 5000 vrouwen en meisjes, voor een deel nog in Gooische dracht, ettelijke jeugdvereni gingen, graalmeisjes in fleurig costuum en jonge welpen. Larens zangvereniging en het plaatselijke muziekcorps, en niet te ver geten de jonge bruidjes, vierhonderd in getal, van top tot teen in het wit gekleed, de devote snuitjes gekroond met een diadeem van witte bloemen, en een mandje met rozen blaadjes om te strooien ,of een hloemstukje van witte of gele anjers in de handen. Achter deze bruidjes, die begeleid werden door nonnetjes in ernstig zwart, volgde liet allerheiligste sakrament, onder een Lalda- kijn door den deken van Hilversum voortge dragen, en omgeven door kerkelijke waardig heidsbekleders in kleurige gewaden. Zoo vormde zicji een stoet van circa tien duizend personen, die langzaam en onder het zingen van litanien, of 't stillekens pre velen van gebeden via de Sint Jansstraat den Hilversumechen weg opgingen, langs *n weg, die te weerszijden beplant was met va nen in de kleuren geel en wit. Evenals andere jaren was ook ditmaal voor menig huis een altaartje opgericht, met brandende kaarsen en beelden van Jezus en Maria, in een omlijsting van hortensia's en witte lelies. Onder de toeschouwers bevon den zich ditmaal vele Hollandsche soldaten, maar onze driekleur ontbrak en ook de eere poorten misten wij, die andere jaren nimmer ontbraken. Waar het allerheiligste langs kwam, klonken de gebeden op en zonk de dubbele rij van kijkers langs den weg In de knie dikwijls nadat eerst zorgvuldig een schoone zakdoek op de stoffige steenen was uitgespreid om het Zondagsche pak of de nieuwe jurk te sparen. De optocht passeerde den rijksstraatweg, waar af en toe vrij baan moest worden ge maakt voor 'n militairen wagen of motorrij der, en l>ercikte daarna weldra bet Sint Jans kerkhof, dat vijftien euiwen geleden een Ger mannsche offerplaats was, gewijd aan Freya of Baldcr.. Langs zeven wegen kwam uit wijden cirkel de lievolking naar dezen hei ligen berg voor het vieren van het zonne- wendefeest. In den nacht van den 22sten Juni 893 kwam een pelgrim op den Zevensprong aan Een oude legende vertelt ons, hoe dc Sint Jansprocessie ontstaan is. In den nacht van den 22sten Juni 803 kwam een pelgrim op den Zevensprong aan. Hij was lange jaren weg geweest voor een bedevaart naar het Heilige Graf enh oewel het reeds donker- werd, had hij den tocht naar Laren, zijn geboorteplaats ondernomen, gedreven door liet vurige verlangen de zijnen terug te zien Voor de kerk te Laren had hij in een zilve ren doos een kostbaar relikwie meegenomen: enkele iicenderen uit het graf van Johannes den Dooper. Maar ziet, bij het kruispunt ach terhaalt hem het noodlot: twee roovers sprin grn te voorschijn en slaan hem neer. Begec- rig grijpen zij naar do zilveren doos, maar den inhoud werpen zij achteloos weg. l)e volgende dag bracht do misdaad aan het licht. Een herder doolt met zijn hond en en kudde schapen over de hei. Plotseling olijft de hond staan en de herder ontwaart de beenderen van den Heiligen Johannes, die een zacht licht verspreiden en onwrik baar vast zitten in den grond. Er wordt een pastoor bijgeroepen en weldra verspreidt zich de mare, dat er op de heide een wonder is geschied In processie komen de bewoners van Laren naar de piek, waar het wonder is gebeurd. Een altaartje wordt opgericht en de hoogmis wordt er opgedragen, en ziet: toen kwam de ware samenhang aan het licht. Iemand vertelde, dat hij daags te voren 'n pelgrim onderdak had verschaft, die been deren bij zich had van den Heiligen Johan nes, en een ander vertoonde de zilveren doos, die hij gekocht had van twee woest uitzien de kerels. Plotseling klonk er geblaf: de hond had het lijk van den pelgrim ontdekt, door de roovers tusschen de struiken verbor gen. De priester nam de beenderen, die thans zonder moeite loslieten, met zich mee en de doodo pelgrim werd begraven op de plaats waar hij was gevonden: het huidige Sint Janskerkhof, waar Laren sedertdien al zijn dooden heeft ter aarde besteld en waar nog ieder jaar, net als thans, proccssicgangers op den 24sten Juni op en tusschen de gra ven zitteu om te luisteren naar het .woord van den priester. Het is ons bekend, dat er ook een andere, een nuchterder verklaring is voor het ont staan van deze processie: de bisschop van Utrecht zou er eens heen zijn getrokken met zijn ridders en zijn gewapende mannen en met de beenderen van den Heiligen Johan nes, om er met krachtige hand de laatste resten uit te roeien van het Heidensche ge loof en er het Cristendom voor altijd tc vestigen. Hij zou de heilige eiken omgehakt en liet hout hebben gebruikt voor de eerste Cristelijke kapel op de plaats van het oude Heidensche heiligdom. En ter herdenking van dit feit zou nog ieder jaar de processie naar het Sint Jans-kcrkhof uittrekken. Wij laten in het midden, welke lezing juist is. Zeker is echter dat het Sint Janskerkhof reeds in de tijden der oude Germanen een plaats in het leven van Larens bevolking in nam en deze plaats ook thans nog niet heeft verloren. Onvoldoende gezegelde stukken kunnen zonder boete worden ge wijzigd. Het is gebleken, dat het kort geleden bekend gemaakte z.g. generaal pardon in zake sommige belastingen bij verschillende belastingschuldigen den wensch heeft naar voren doen komen om ook ten aanzien van overtredingen van de zegelwet de aan de lande verschuldigde belasting alsnog te vol doen. indien hun daartoe de gelegenheid ►zou worden geboden, zonder dat zij zich bloot stellen aan een vordering van boeten. In verband daarmede wordt be paald, dat ten onrechte ongezegelde stukken of onvoldoende gezetelde stukken tot cn met 15 Juli 1940 aan de ambtenaren van het zegel kun nen worden aangeboden ter zege- ling en dat deze zegeling plaats vindt zonder dat procesverbaal of boeten worden gevorderd. Tn het bijzonder zal deze maatregel van belang zijn voor polissen van rechtstreeks in het buitenland gesloten verzekeringen en voor buitenlandsche effecten. welke stukken door belanghebbenden in ont vangst zijn genomen, zonder dat de stuk ken tijdig ter zegeling zijn aangeboden. Blij kous den aanhef dezes zal de regeling echter ook voor alle andere aan zegelrecht onderworpen stukken gelden. De zegeling zal plaats hebben tegen be taling van het recht, dat ten tijde van dc aanbieding verschuldigd is. Ten aanzien van buitenlandsche effecten echter, welke met toepassing van het l>ovenstaande in de maand Juli 1940 (tot uiterlijk 15 Juli 19401 worden aangeboden, zal het recht berekend worden alsof de stukken in liet tweede ka lenderjaar van 1940 waren aangeboden. i' Meer versche visch aangevoerd 19 vaartuigen aan de markt. Als gevolg van de betere weersomstandig heden was de aanvoer van versche visch te Scheveningcn door de kustvisschers gis terochtend beduidend beter dan in dc voor afgaande dagen. Aan de markt kwamen een 19-tal vaar tuigen. met een gezamenlijke besomming van f 1G&S.— en gemiddeld ruim f 87.— per vaartuig. De kotter Sch. 177 is eergisteren voor bet eerst nnar zee vertrokken en was gister ochtend aan de markt. De hoogste besom ming deed de motorkottor Sch. 07, schipper T. Wakker, met f 13S. RECHTSZAKEN DRIE JAAR WAREN DOSSIERS ZOEK Eindelijk maalde de molen der gerechtigheid. In Januari van 1935 werd een Arnster- danische reiziger wegens het smokkelen van eigarettenpapier wegens drie feiten ver oordeeld. Vanwege het in voorraad hebben van de smokkelwaar legde de rechtbank hem zes woken gevangenisstraf op, voor het vervoer en voor het zich door de vlucht ontrekken aan de visitatie kreeg hij twee straffen van drie maanden. Dc man ging in hooger beroep, doch de dossiers raakten zoek, zoodat de appèlbehandeling steeds moest worden uitgesteld. Na drie jaar kwa men dc dossiei-s voor den dag. In hooger beroep eischte het O.M. be vestiging van de vonnissen. In het gisteren gewezen arrest werd de strafmaat gewijzigd, in voorwaardelijke ge vangenisstraffen en geldboeten. Voor het eerste feit het in voorraad hebben kroeg hij zes weken voorwaardelijk cn f25 lmete. Voor de twee andere feiten legde het hof hem twee voorwaarde!jjike straffen vau éón maand cn twee geldboeten van f 10 op. Ongewenschte puinsorteerders De politie van het bureau Oostervantstr. tc Rotterdam heeft drie mannen aangehou den wegens diefstal van metalen uit bet puin, dat op Dijkz.igt werd opgetast. Ken van hen is ter beschikking van de ju stitie gesteld. Het was opzichters hij het werk aan do Rochussenstraat opgevallen, dat regelmatig enkele mannen met zakken gewapend in dc Nieuwe bepalingen voor radio zenders en ontvangers; voor fo tografeeren en dnivenhonders. In het verordeningenblad van gisteren be paalt de rijkscommissaris onder meer, dat het zonder vergunning verboden is berichten uit te zenden of te ontvangen door middel van draadlooze telegrafie of telefonie, dan wel door lichtsignalen. Houders van zendin- stallaties of gedrukte of geschreven hand leidingen daarvoor moeten deze binnen drie dagen aan den burgemeester ter plaatse in leveren. De gebruikelijke radio-ontvangst toestellen voor het beluisteren van omroep- vereenigingen vallen hier buiten. Houders van postduiven. moeten lid zijn van een toegelaten postdui- venbond of binnen 24 uur lid daarvan wor den. De reeds gepubliceerde verplichtingen der postduivonhouders zijn aangevuld met de bepaling, dat van een gestorven duif de poot waaraan de ring zit, met ring moet worden ingeleverd bij den burgemeester. Het is verboden duiven, van welken aard ook, vrij te laten vliegen. Dui ven die binnenvliegen of gevangen worden, moeten met eventueele be- richtkokers en pootringen bij den burgemeester worden ingeleverd. Duitsche soldaten mag men fo tografeeren. met toestemming van betrokkenen, en alleen wanneer het portretopnamen zijn. Fotogra feeren van Duitsch materiaal cn inrichtin gen blijft niet geoorloofd. Voor persfotogra fen e.d. kunnen eventueel ontheffingen wor den verleend door den Duitschen weer machtsbevelhebber. De voorschriften om trent het luisteren naar radio-uitzendingen blijven van kracht. De verordening treedt direct in werking. Overtreding wordt vol gens de Duitsche wet met tuchthuis- even tueel met den dood bestraft Geen vlaggen op openbare gebouwen Inge\olge het desbetreffend besluit van het college van secretarissen-generaal is tot de verschillende diensten in Nederland door de betrokken waaremende hoofden van dc departementen van algemeen bestuur de volgende instructie gericht: „Voorloopig zullen van de openbare gebou wen geen nationale vlaggen, de oranjevlag hieronder begrepen, worden uitgestoken. Ons volk rouwt om hetgeen het verloor, om de velen die sneuvelden, in den strijd verminkt werden of vermist worden. In de ze omstandigheden» past geen openhaar vreugdebetoon. Vertrouwd wordt, dat elke ambtenaar de van overheidswege aanvaardde gedragslijn tot de zijne zal maken cn door zijn voor beeld er toe zal bijdragon, dat vlagvertoon of ander openbaar vreugdebetoon achter wege blijft. Wordt door dc openbare licha men en organen aldus voorgegaan, dan mag met grond worden verwacht, dat ook het pu bliek zich naar dit richtsnoer zal gedragen." RAAD VAN STATE BLIJFT GESCHILLEN BESLECHTEN. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat bij de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied van 21 Juni j.1., o.m. tot vaststelling van de werkzaamheden van den Raad van State, de werkzaamhe den van de afdeeling van dien raad voor de geschillen van bestuur niet blijven rusten en mitsdien regelmatig voortgang hebben. De oproepingen voor de openbare verga deringen van de genoemde afdeeling van den Raad van State blijven derhalve van kracht Plan voor 600 perceelen. De Utrechtsche wethouder voor de volks huisvesting, de. heer Ploeg, heeft ons in een onderhoud medegeedeld, dat een normale bouw van arbeiderswoningen, als gevolg van de tijdsomstandigheden thans te Utrecht niet te verwachten is. Op grond daarvan besloot het gemeentebestuur den bouw van woningen in het uitbreidingsplan Pijisweert, zooveel mogelijk té bespoedigen. Aan de diensten, die op dit terrein werk zaam zijn, is opdracht gegeven de plannen voor den bouw van 600 arbeiderswoningen in gereedheid te brengen. De moeilijkheid doet zich thans voor, aldus den wethouder, om de beschikking te krijgen over de noodige bouwmaterialen. B. en W. hebben nu aan den regeerings- commissaris voor den wederopbouw, den heer Ringers, om zijn medewerking ver zocht voor de uitvoering van de op stapel staande plannen. Op zoek naar inwoners van Breda De rijkscommissaris verleent zijn medewerking. Als bewijs van zijn welwillendheid heeft de rijkscommissaris rijksminister Seyss In- quart zijn medewerking toegezegd voor de terugkeer van de inwoners van Breda, die nog in het buitenland vertoeven. Een mis sie uit Breda zal met twee Duitsche hoofd officieren naar Frankrijk gaan om de te rugkeer te regelen. Heidebrand bij Kootwijk Eenige bunders verloren. Maandagavond omstreeks 7 uur is in de omgeving van het radio-station Kootwijk een heidebrand ontstaan, waarbij eenige. hoe taren heide en vliegdennen verloren gingen Enkele ploegen van dc Vcluwschc bosch- Srandweer bestreden het vuur en wisten het na ongeveer 2 uur te stuiten. POSTVERBINDING TUSSCHEN BELGI6 EN NEDERLAND HERSTELD. De postverbindingen tusschen België en Nederland zijn hersteld. De postzendingen worden tegen dc oude tarieven per auto naar de Nedcrlandsehe grens gebracht, waar de Nederlandsche posterijen ben overnemen. nabijheid van de puinbergen slopen cn ver schillende voorwerpen meenamen. Aanvankelijk dacht men dat de mannen sttuken steen wilden hebben en aangezien er puin genoeg voorhanden is, werd het den mannen niet belet om daarvan wat mee te nemen. Tenslotte werd echter gezien dat de mannen stukken metaal meenamen en daar dit materiaal een belangrijke waarde ver tegenwoordigt werd de politie gewaarschuwd die de mannen op straat aanhield, toen zij juist een zak met koper, zink cn lood wil den wegbrengen. De mannen werden meegenomen naar het bureau OostervaiUstraat, waar zij bekenden reeds meermalen metalen uit liet puin te hebben ontvreemd. B. had reeds een gedeel te \an het gcstolcne verkocht, terwijl in zijn woning nog oen flinko hoeveelheid me talen werd gevonden. In totaal hadden dc manen ongeveer vier honderd kilo weten te bemachtigen. Tegen den hoofddader B. werd proces verbaal op gemaakt, waarna hij ter beschikking van de justitie werd gesteld. Dc anderen werden na opgemaaktt proces verbaal vrijgelaten. Boompaternoster als hengel beschouwd Belangrijke kwestie voor de bin- nenvisscherij berecht De Hooge Raad wees in een voor hen gelaars belangrijke kwestie arrest. Reeds ja ren was dc vraag, of de hengel een vischtuig is met één haak, dan wel een dusdanig vischtuig ook meer dan één haak mag bevat ten. een twistvraag, welke door verscheidene rechtscolleges is getracht op te lossen. De Rotterdamsche rechtbank noemde de door spieringviaschers gebezigde boompater noster een reep (genoemd in het vlsscherij- reglement), de rechtbank te Amsterdam kwalificeerde dezen paternoster als een ver boden vischtuig krachtens liet vlsscherij- reglement Via de kantonrechter cn de rechtbank te Dordrecht bracht het Centraal Nederlandse!) hengelaarsverbond de zaak voor den Hoo- gen Raad. Waar de Dordtsche rechtbank het visch tuig als hengel had gekwalificeerd en dc Hooge Raad het tegen dit vonnis ingestelde cassatieberoep verwierp, staat dus vast, dat meer dan één haak aan een hengel, dat vischtuig het karakter van .hengel" niet ontnemen. MAXIMUM BOETE WEGENS OVERTRE DING DER VESTIGINGSWET GEËISCHT. Twee broodbakkers uit Wcesp stonden gisteren in hooger beroep voor de rechtbank te Amsterdam terecht, verdacht van overtre ding van de Vestigingswet. De kantonrechter te Hilversum had den bakker C. P. van A. veroordeeld tot de maxi mum geldboete van f500.— en D. C. tot f 300.— boete. In September had hakker van A. bij de Kamer van Koophandel te Hilversum ver gunning aangevraagd voor de vestiging van een bakkerij aan de Nieuwstraat te Wcesp. Die vergunning werd hem verleend, doch thans is hem tenlaste gelegd, dat hij aan de Kamer van Koophandel onjuiste inlichtin gen had verstrekt. Hij had bewijzen overge legd, dat hij voldoende handels- en vakken nis van liet bedrijf had cn de noodige gelden om dit te drijven. Bovendien verklaarde hij dit zou instrijd met de waarheid zijn dat hij zelf het bedrijf ging vestigen en «lat hij het zou leiden, terwijl in werkelijk heid hakker C. het bedrijf begon en leidde. Verdachte hield vol. dat C. als knecht bij hem in diensf was. met de bepaling echter, dat deze zoodra hij de noodige vakbe kwaamheid had het bedrijf zou overne men. Dit had hij ook verklaard voor de Ka mer van Koophandel. De president merkte op, dat C. geheel zelfstandig optrad, die zoogenaamde knecht kocht eigenmachtig in en bakte op de wijze, zoonis bij C. dit goed vond. Van A. beperkte zich tot een zeer oppervlakkig toezicht. Hij kwam zoo nu en dan eens kijken. Duitsch legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De veldtocht in Frankrijk is, na slechts zes weken geduurd te hebben, met een onver gelijkelijke overwinning der Duitsche wape nen geëindigd. Sinds vorigen nacht 1 uur 35 zijn dc vijandelijkheden gestaakt Op den laatsten gevechtsdag, zijn onze di visies aan dc kust van den Atlairtjschen j Oceaan, na liet taaie verzet te hebben ge broken, tot aan de linie Royan (aan de mon ding vftn de Gironde)Angoulemes opge rukt. Aan het front van den Rijn en in Lotha ringen moest de vijand opnieuw vesting werken prijs geven. Te Donon, in de Voge zen, is, zooals reeds in een extra bericht ge meld, een vijandelijke afdeeling van 22.000 man. onder wie zich een bevelvoerende ge neraal en drie divisiecommandanten bevon den, gecapituleerd. Ten Zuid-Westen van Lyon werden St. Etienne en Annonav inge nomen. In Savoye gelukte het onze troepen met gebruikmaking van bèrgjagers, de vij andelijke stellingen, waar taai verzet gebo den werd, op verscheidene plaatsen te door breken. Aix les Baines werd ingenomen. Tijdens de gewapende luehtverkenningeri voor de Franschc kust van den Atlantischen Oceaan werd 'n Britsch transportschip van 5.000 tot 6.000 ton met succes gebombardeerd. Andere verkenningsvluchten strekten zich uit tot doelen van de Noordzee. In den nacht van 24 'op 25 Juni onderna men Duitsche gcveclitstoestellen eenige vluchten naar Midden-Engeland en bestook ten vliegvelden en installaties van de vlieg tuigindustrie met bommen. Ken Britsch vliegtuig vloog overdag naar het vliegveld van Stavanger, Sola. Alvorens het bommen kon uitwerpen, werd het toestel door onze jagers neergeschoten. Ook in den afgcloopen nacht hebben Brit- sche vliegtuigen hun vluchten naar Noord en West-Duitschland voortgezet, zonder eeni ge schade aan militaire installaties aan te richten. De luchtdoelartillerie van onze oorlogsma rine aan de Noordzeekust heeft twee Engel- sche vliegtuigen neergehaald. Italiaansch legerbericht Het Italiaansche legerbericht luidt als volgt: Als gevolg van het onderteekenen van het wapcnstilstandsverdrag zijn do vijande lijkheden tusschen Italië en Frankrijk aan alle Italiaansche en ovcrzeesclie fronten gestaakt. Een Italiaansche duikboot heeft een vij andelijk schip van 8000 ton tot zinken ge bracht. Een andere Italiaansche duikboot, die in de Roode Zee opereerde is niet op haar basis teruggekeerd. Tijdens vijandelijke vluchten boven Tripolis, werden geen mi litaire objecten geraakt. De bommen vielen op huizen ih de oude Jodenwijk, waarbij een twintigtal slachtofefrs vielen. Vijande lijke vluchten boven Cagliari waarbij een dertigtal bommen geworpen werden, richt ten geen schade aan. Slechts werden en kele personen gewond. Twee pogingen om naar Palermo door te dringen, werden door Italiaansche jagers verhinderd, waardoor de vijandelijke machine op de vlucht moest slaan. De oorlog wordt voortgezet tegen Engeland en zal worden voortgezet tot aan de overwinning. Verd.: Hij kreeg een loon van f 12.per week plus vrij wonen voor hem cn zijn vrouw, die in den winkel hielp cn de win- kclwinst zelf mocht houden. De bakker C. had zich te verantwoorden, dat hij zonder vergunning van de Kamer van Koophandel, een bakkersbedrijf had ge opend. De Officier van Justitie Mr. Bosch requl- rcerde bevestiging van beide vonnissen, z.i. was in dit bedrijf C. het hoofd. Hij handelde geheel zelfstandig, bakte zelf en kocht zelf in. De verdedigers pleitten vrijspraak. Uit voerig betoogden zij, dat do algehcele leiding berustte bi) van A., al was dan ook dc be doeling, dat C. hem binnenkort zou opvob gen. Huiszoeking te Veenendaal De politic te Veenendaal heeft bij den landbouwer V. H. een huiszoeking gedaan, omdat men vermoedde, dat dc inan, die met zijn kleinzoon een boerderij bewoont, in bet bezit was van een gestolen rijwiel. De huiszoeking had een verrassend resultaat Allereerst werden negen rijwielen, die on der kleeden verborgen waren en die afkom stig waren van diefstal, gevonden. In een paar schuren vond de tiolitie \ervolgens militaire goederen als ijzerdraad. rollen gaas en puntdraad Men moest twee vracht auto's requireeren om al het gestolen goed te vervoeren. Tenslotte bleek de landbouwer in het bezit te zijn van een dubbelloops- geweer. Dc man werd evenals zijn kleinzoon ingesloten. AFPERSER GEARRESTEERD. Op verzoek van de politie te Rotterdam is in den afgcloopen nacht in zijn woning aan de van Lumeystraat door de Haagsche politie gearresteerd de 35-jarige J. J. A., die verdacht wordt van afpersing. Hij is gistermorgen op transport gesteld naar Rotterdam.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6