Iverkaveling door Emi smakelijk bordje pap Uit Alkmaar Orde in de geëvacueerde koeien uidscharwouder Polder STEMMEN VERKLAAR- EIGENAARS ZICH VOOR E VERKAVELING. irgen werd in de raadzaal van de een bijeenkomst gehouden van mr. M. Slingenberg, lid en van Noordholland, waar de worden gehouden over de ruil- an den Zuidscharwouder Pol werd bijgewoond door enwoordigers van de Centrale sche Adviescommissie, van den Waterstaat, den rijksdienst verruiming, eenige ambtenaren e en een flink aantal belang- de ruilverkaveling, van Zuidscharwoude, Spengler, was aanwezig, ter- Jac. Groen Az., lid van Prov. aanwezig was. er, Mr. M. Slingenberg, open- idering met welkom en deelde en bijeen was in de stern- ring volgens art, 28 van de ngswet, naar aanleiding van de banne Zuidscharwoude en in den polder gelegen, te verzoek is in handen ge- Cultuurtechnische commissie, ig advies heeft uitgebracht. De en ter visie gelegen, de noodigc ?n zijn verstrekt, de gelegen en om bezwaren in te dienen, iren ingediend door de heeren Th. te Goede. Deze bezwaren g door den griffier beantwoord, was samengesteld, heid gegeven tot het inwinnen- en het indienen van bezwa- Spanjaart informeerde, hoe het :erdeeling van de landerijen als ken straks bij elkander krijgt, n nog wenschen laten gelden, >t hebben wil? e Groot, namens den heer De zeide, dat deze heer er zou stellen als ook het huis, het plan opgenomen land be- ruilverkaveling wordt opge- lokker vroeg, of er schadever- l verleend, als straks blijkt, dat as uit zijn gasbron krijgt. (c. Groen Az. vroeg, of ook met ran de huurders rekening is ge zijn meer eigenaar dan is wel zoo, dat sommigen er in hebben liggen. Wordt g mee gehouden? vart, adj. secretaris van de Cul- ïe adviescommissie, heeft aan het kaartje van de verkaveling oelichting en de antwoorden op ragen gegeven. erkte op, dat het poldertje groot is, maar dat er zeer k in zit. Wij hebben niet doen met land, maar ook water. De hcele polder moet •Jiop worden genomen. Wij laardoor een vcrdeeling van er met verschillende peilen. De Goede behoeft niet bang uitdroging van zijn land een duiker, waardoor uit is uitgesloten. In het ge baar meer water is dan irdt het peil lager. Met de gen en het kleine wegje is le verdeeling mogelijk. Er gezorgd worden, dat ieder mogelijk grond bij elkaar e plaatselijke commissie, die zal worden zal ter zijner zitting houden, waarin de n wenschen te kennen kun- en, waar zij grond willen daar mededeelen, zijn grond rug te willen hebben of men kan overdragen aan de plaatselij- ie, die het dan kan gebruiken perceel van te vormen. Wij groote landwinst. Het zal onge- zijn. Een gedeelte wordt ge- het stichten van een proefbe- eer vier H.A. blijft over welke aan naar de overige eigenaren, egen betaling. Het is niet de be- nieuwe eigenaren in te halen, blijkt, dat schade wordt geleden van de ruilverkaveling, zooals gasbron, dan zal er zeker scha- g worden gegeven. De eigenaren, hoeten missen, zouden daarvoor plaats* kunnen krijgen in de Wie Ook met de belangen van de al rekening worden gehouden, t bij iedere ruilverkaveling. Wat etreft: het kost veel, maar geluk- alle kosten van arbeidsloonen ng van het Rijk. een al voor f 170.000 arbeidsloon ft men nog de bijkomende kosten, jelangrijk zijn en te hoog om door n te worden gedragen. De Provin- and heeft de bereidwilligheid ge- f Pfinnn hii te willen dragen, Naar aanleiding van deze beantwoording vroeg een der aanwezigen, of men dat land, dat men in den Wieringcrmcer in ruil krijgt, moet nemen, of dat men een schadeloosstel ling kan krijgen. Het antwoord luidde, dat een vergoeding ook mogelijk is. Nadat nog eenige opmerkingen waren ge maakt, werd tot stemming overgegaan wel ke tot resultaat had, dat alle aanwezigen zich voor de ruilverkaveling uitspraken. Een aantal belanghebbenden was riet aanwezig, doch deze worden ook geacht voor te heb ben gestemd. De Voorzittter merkte op. dat dit een van de weinige gevalen is, waar men de alge- meene medewerking heeft. Spr. hoopte, dat deze ruilverkaveling in het belang zal zijn van de ingelanden van den Zuidscharwou der polder. De heer Van Lcusdcn, vertegenwoordiger van den Cultuurtechnischer dienst sprak zijn hartelijke gelukwenschcn uit met. dit besluit. Het zal een zegen voor de streek en de gemeente zijn. Er komt een plaatse lijke commissie voor de ruilverkaveling, die zal worden bijgCStaand oor de Cultuurtech nische commissie. Wanneer U iets hebt, ga er meen aar de commissie. Wij willen zoo goed mogelijk blijven samenwerken. De pro vincie werd dank gebracht voor de voorbe reidingen. evenals de inspectie van den rijksdienst voor dc werkverruiming in Nd.- Holland. In zijn sluitingswoord dankte de voorzitter den burgemeester van Zuidschar woude voor de beschikbaarstelling van de raadszaal cn de betoonde gastvrijheid. SCHAGEN DE VEEMARKT. Evenals de vorige week op de groenten- veiling, was ook op de veemarkt het uitblij ven van de comsumptie uit Den Helder ter dege te bespeuren en wanneer de gang van zaken deze week minder vlot was, moet dat vermoedelijk ten dcele aan deze omstandig heid worden toegeschreven'. De aanvoer van koeien 'was met 71 stuks niet overweldigend groot. Toch was de ver koop traag gn ten slotte bleek het moeilijk alles van de hand te doen. De varkensaanvoer was voor Alkmaar be trekkelijk ruim. Met 330 stuks was deze bo ven normaal. Het zou ons niet verwonde ren, wanneer dit verschijnsel zich nog ccni- gen tijd blijft voordoen, want, zoo het komt tot voedselschaarschte, zouden de varkens, die tot dusverre voor een goed deel gefokt werden voor export, daarvan wel eens in de eerste plaats de gevolgen kunnen ondervin den. De beste kwaliteiten brachten ongeveer 33 cent op, maar verder was de markt min der dan verleden weck. De nuchtere kalveren waren iets duurder dan Maandag j.1., terwijl dc geringe aanvoer van schapen, in totaal 31 stuks, betrekke lijk vlot van dc hand ging niettegenstaande het feit, dat dc kwaliteit ten- decle te wen schen overliet. DE ALKMAARSCHE TAXIS WEER IN BEDRIJF. De taxis hebben den dienst weer kunnen kunnen hervatten. Per auto is de onderne mers een kwantum benzine toegewezen van 30 1. per maand. Inderdaad niet veel, maar toch voldoende om althans weer iets te kun nen doen. Er zou eenig optimisme voor noodip zijn om te durven zeggen, dat door dezen maat regel het bedrijf is gered. Maar het is een verbetering en in zooverre mogen we er met voldoening van kennis geven. W1ERINGERMEER BOMMEN ZIJN OPGERUIMD. Het Nederlandsche vliegtuig, dat nog steeds op het weiland ligt tusschen Sloot- dorp en do Haukes, was nog altijd voorzien van 4 bommen. Zaterdagmiddag heeft de Duitsclie weermacht deze van het vliegtuig verwijderd en in een put gelegd. Daarna heeft men ze laten explodceren. Een ontzet tend groot gat werd hierdoor veroorzaakt. MEN KAN WEL EENS TE VEEL VERTROUWEN. Men meldt ons, dat eenigen tijd geleden iemand woonachtig in de W'meer, meubelen had gekocht en betaald in den Helder en deze daar liet staan tot nader order. Door dc verscheidene bombardementen op Den Helder schijnt ook deze zaak tegen den grond te liggen. Het geld zal wel weer te rechtkomen, maar de meubelen?? DE STAND VAN HET VLAS. Bij verscheidene landbouwers ziet men een stuk vlasland liggen, waarvan de opbrengst zeker niet tegen zal vallen. Er is al bij van meer dan een meter lang. Wat de prijs be treft, biedt men reeds f750 per H.A. TRACTORS RIJDEN OOK WEER. Bij de Cultuur Mij. zijn weer eenige Diesel Tractors,- die op gasoiie loopen, in werking gesteld. WIERINGERWERF. R.K. KERK. Men is gereed gekomen met het proef- stoomen voor de verwarming van het kerk gebouw. Deze proef is goed geslaagd. De vo rige proef werd in de pastorie-genomen. De verwarming voldoet nu aan alle cischen. CENTRALE U.L.O. SCHOOL! Voor den nieuwen cursus aan de U.L.O.- school alhier zijn weer niet minder dan 33 nieuwe leerlingen ingeschreven, en wel: 1 uit Anna Paulowna, 3 uit Barsingerhorn, 2 uit Dirkshorn, 2 uit Oudesluis, 1 uit Oude Niedorp, 1 uit Stroet, 3 uit Schagerbrug, 3 uit St. Maartensbrug, 1 uit Slootdorp, 4 uit Wieringerwaard en 12 uit Schagen. 15 JULI CENTRAAL SLACHTEN. Vergadering van de slagers uit den Keuringskring. In café Slik werd gisteravond een druk bezochte vergadering gehouden van slagers uit de gemeenten, aangesloten bij den Keu- ringskring Barsingerhorn, welke werd ge presideerd door den heer P. van Zoonen te Winkel. De bijeenkomst was belegd naar aanlei ding van het aanwijzen van de noodslacht- plaats van de Verwerkingsinrichting te Schagen tot centrale slachtplaats. Nu"centraal slachten door de tijdsomstan digheden eenmaal is vereischt, bleken de slagers het initiatief van den heer veearts De Boer zeer te waardeeren, daar anders zij op Alkmaar zouden zijn aangewezen. Medegedeeld werd, clat nog een week uit stel was verleend, zoodat niet 8 maar 15 Juli voor het eerst geslacht zal worden. De nieu we regeling geldt alleen voor varkens, in de provinciën Noordholland, Zuidholland en Utrecht Bedoeling is daarna de andere pro vinciën in te schakelen, eerst alleen voor varkens, totdat overal in Nederland alle vee centraal geslacht zal worden. Gisteravond is besloten, voorloopig een maand als proef, een loonslachter aan te stel len, die voor de slagers de dieren slacht en ophangt. Met den expediteur Peetoom te Winkel is een eveneens voorloopige overeen komst gemaakt voor de bezorging bij de slagers. De regeling omvat alle gemeenten, betrokken bij den Kcuringskring Barsinger horn, dus Schagen, Winkel, Nieuwe Nie dorp, Oude Niedorp, Barsingerhorn, Wierin gerwaard, Zijpe, Calluntsoog, Harcnkarspel, St. Maarten en Wieringermeer, WIERINGEN SCHADE. Gistel-morgen kwam de achterkant van den bestelwagen van Gebr. Asjes in aanra king met het groote spiegelruit van bak kerij „De Koornschoof", in de Koningstraat. Het gevolg was, dat het spiegelruit zoo goed als geheel versplinterde. Voor de betreffende personen een aardige schadepost. Gevonden: Een kindergummilaars. Verloren: Een portemonnaie, inhoudende eenig klein geld. Inlichtingen bij den gera. bode. HARENKARSPEL WARMENHUIZEN DE VEILINGSOMZET. Gele kool 1200 kg. (24200 kg.); Dcensche witte kool 20600 kg. ((134350 kg.); Uien 11500 kg. (1450 kg.); Peen 1675 kg. (475 kg.); Rha- barber 21940 bos (13200 bos), roodc kool (900 kg.) De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de omzet in Mei 1939 aan. De omzet bedroeg in Mei 1940 f 2657.31 te gen f 6541.78 in Mei 1939. WINKEL NATUURBAD WINKEL. Van 23 tot en met 29 Juni j.1. werd 1442 maal van de bad- en zweminrichting ge bruik gemaakt. Sedert de opening op 2 Juni 1940 werden 4068 baden genomen. DEN HELDER GESLAAGD. 25 Juli slaagden aan de R.H.B.S. te Den Helder: J. Feitsma te Middenmeer, A. van 't Hof te Hippolytushoef, P. F. G. Nieuwland te Breezand, S. C. Veerdig te Wielingen, A. M. de Wilde te Breezand en M. G. Zuiddijk te Anna Paulowna. LANGEND1JK ZUIDSCHARWOUDE. GEEN SCHOOLFEEST. De Schoolfeestcommissie besloot dit jaar geen schoolfeest te houden in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden. NIEUWE NIEDORP GESLAAGD. Bij de gehouden Middenstandsexamens te Schagen zijn geslaagd de heeren T. de Jong, J. de Weerd, H. Peereboom. Pr. Kin dermans en KI. Koopman, allen leerlingen van het Hoofd der School, den heer Wes- sels, alhier. TEXEL DIRKSHORN. DOBBER TRILDE VAAK. Onder begunstiging van prachtig zomer weer, heeft de vischclub „De Dobber" Zon dagmorgen haar tweeden wedstrijd gehou den in dit seizoen. De ringvaart om den Voorpolder was dit maal de plaals waar de mannen van „De Dobber" hun dobber hadden uitgegooid. Niet minder dan 207 stuks van „diverse soortén wist men aan den haak te slaan, w.o. „enkele' maatbaarzen. De prijzen bestonden uit „kostbare" eet waren, welke men nog zonder bon kan ver krijgen. benevens een klein kistje sigaren van een bekend „standaardmerk". De uitslag was als volgt: L. Meinema le prijs mot 34 stuks; tevens wist deze de grootste baars, n.1. een „kanjer van 25.7 c.M. op hel droge te halen; R. "ïpma 2e prijs met 27 stuks; P. de Vries Czn. 3e: P. Stroet 4e en E. H. Wind 5e prijs na \o- ting ieder met 21 stuks; C. Koster 6e prijs mett 20 stuks; Jb. Paarlberg 7e prijs met 15 stuks: W. Kistcmaker 8e prijs met 14 stuks; terwijl P. Stroet de troostprijs werd toe gekend voor het „minst"' gevangene. ZIJPE PETTEN. PETTEN I—SCHOORL I, 2—2. Nadat Schoori's voorzitter Petten had ge huldigd met het behaalde kampioenschip, stelden beide oude tegenstanders zich in slagorde onder leiding van scheidsrechter Raven, die zich uitstekend van zijn niet zware taak kweet. S. trok onmiddellijk fel van leer en dc achterhoede met den keeper aan het hoofd had de grootste moeite om de herhaalde S.- aanvallen het hoofd te, bieden. Eerst na gcruimen tijd werd ook P's voorhoede in liet spel betrokken en deze eerste poging bad bijna succes, doch het keiharde schot van Kohnhorst ging rakelings over. Meer geluk had Bouman. die dankbaar profiteer de van een weifeling der S-backs en on houdbaar den bal in de touwen deponeerde. Mot dezen stand werd eedraa:''. S. kwam op.gelukkige wijze aan een te- genpunt, toen bij een corner de bal van het lichaam van één der P.-spelers onbereikbaar voor Eriks in het net tolde. Nogmaals moest deze zwichten, nu voor een hard schot van dichtbij van Selhorst. S. had de leiding, doch niet voor lang, want Kossen gaf met een formidabel schot vanaf den vleugel S.'s doelman niet de minste kans. De uitslag gaf vrij goed de verhouding l weer. EIERENVEILING MAANDAG 1 JULI 1940. Aangevoerd 65000 eieren Groote eieren per 100 f 3.65 tot f 4.35; Kleine eieren per 100 i 3.30 tot f 3.60. VEEMARKT MAANDAG 1 JULI 1940 5 koeien f 175f 225 7 graskalveren f 25 f 35; 13 nuchtere kalveren f 8—f 16; 36 scha pen f 18f 27; 1573 lammeren f 6.50f 9.75; 5 schrammen f 24f 28; 20 biggen f 14—flS. VIJFDE LAMMERENMARKT. De aanvoer van lammeren viel ook op de ze markt niet mee. In totaal werden onge veer 1600 stuks verhandeld. Waren de voor uitzichten voor de prijzen niet onbevredi gend, al spoedig bleek, dat de handelaren (in tegenstelling met de bewering) zoowel te Purmerend als te Leiden geen winst met de lammeren hadden gemaakt. De markt begon dan ook zeer stug, om 10 uur waren alleen enkele beste partijen verkocht. Later werd de handel vlugger, de prijzen liepen van f 7 tot f 13.50, middenprijs f S.25. De hoogste markt (f 13.50) werd behaald door den lieer P. Iiooy met een partijtje prima lammeren. Hoewel er geen Regeeringscoinmissarissen waren overgekomen, begon de heer Keesom na 12 uur nog voor de Regeering te koopen Gekocht werden ongeveer 100 lammeren voor prijzen van f 6.— tot f 8.— De schapen-aanvoer was voor dezen tijd van het jaar vrij groot, de prijzen liepen van f 18.tot f 28.per stuk. Er was veel vraag naar vette schapen. De vette varkens op de boerderij doen on geveer 31 cent per pond. Op de markt werden een paar prima vette varkens aangevoerd, die getaxeerd werden op 32 tot 33 cent per pond. Biggen deden op de markt ongeveer f 16. per stuk. Schrammen golden f 24.— tot f 2. Koeien werd een vijftal verhandeld, prijzen vrij goed. Nuchtere kalveren deden een mid denprijs van f 12.— Graskalveren van f 25. tot f 35.—. De eierenprijs aan de eierenveiLing is zak kende. Het vee wordt eigendom. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het navolgende bekend: Op 28 Mei 1940 werd bekend gemaakt, dat het vee in de provincies Noord- en Zuidhol land, Utrecht en Gelderland bewesten de lijn Harderwijk-Arnhem-Nijmegen slechts mocht worden vervoerd op een vervoerbewijs, af te geven door of namens het bureau ontrui ming of door den plaatselijkcn bureauhou der, dit ten behoeve van den terugvoer van het vee naar de inundatiegebieden. Met ingang van Maandag 1 Juli kunnen de veehouders het op regelmatige wijze ontvangen evacuatie-vee als hun eigendom beschouwen en kan het vervoeren van dit vee vanaf dal tijdstip wederom zonder ver voerbewijs geschieden. Verwacht wordt echter, dat de boeren me dewerking zullen verleenen om door ondei'- linge ruiling te bereiken, dat vooi'al het stamboek- en fokvereenigingsvee en het tja.c.-vrije vee nog zooveel mogelijk bij de oorspronkelijke eigenaars terecht komt. Babv als discus. gaat er bij onze huisgenooten best in door MARTINE WITTOP KONING. Melk of karnemelk en het een of ander bindmiddel ziedaar de grondstoffen, die ons in staat stellen om allerlei pappen te bereiden. Een echt smakelijke pap bezit de juiste mate van gebondenheid, zóó dus. dat de melk niet meer als vloeistof te hei-kennen is; een inderdaad smakelijke pap mag verder niet geklont zijn en moet liefst niet in de gelegenheid zijn geweest om hét voor menigeen onaanvaardbare „vel" aan de op pervlakte te voraien. Ecnei'zijds houden we ons bij de berei ding dus aan juiste verhoudingen tusschen melk en bindmiddel; anderzijds geveii we gedurende het koken de nooclige zorg aan de pap door b.v. .op tijd te roeren, den kooktijd niet te lang voort te zetten, enz. Een lange kooktijd is voor melk niet bepaald dienstig; in gevallen dus. dat het bindmiddel moeilijk gaar wordt (gort, pa- ï-elsago), kan ten eerste het van te voren in water weoken een goede hulp zijn, ter wijl verder het vóóikoken in water kan woi-den toegepast met als gevolg het verder gaar laten worden in de toegevoegde melk. Ivai-nemelk iedere huisvrouw weet dat wel! zal bij verwarming schiften; zoodra echter het voor de pap gebruikte bindmid del voldoende is uitgedijd („verstijfseld") en daartoe de vloeistof in zich heeft op genomen. vertoont de pap zich als een gebonden smakelijk geheel, waarin de ge schifte deeltjes zoo goed als niet melkbaar zullen zijn. Bij voorkeur maken we daar om karncmelkpappen niet te dun. Als verhouding voor eenige van onze meest bekende papsoorten gelden op 1 L. melk of karnemelk; 150 gr. (iy2 ons of iy2 klein theekopje)' rijst 100 gr. (1 ons of 11/3 klein theekopje) gort 80 gr. (2 kleine theekopjes) havermout 175 gr. (1% ons of 1%. klein theekopje) boekweitcgort 80 gr. (8 afgestreken eetlepels) griesmeel of gemalen rijst 75 gr. (7V2 afgestreken eetlepel) onge- build tarwe- of roggemeel 60 gr. (6 afgestreken eetlepels) tarwe- of roggebloem 50 gr. (5 afgestreken eetlepels) maizena of custardpoeder Het toevoegen van de grove bindmidde len -tot en met griesmeel heeft op zeer eenvoudige wijze plaats: de melk wordt aan de kook gebracht (((karnemelk liefst onder onafgebroken roeren) het bindmiddel wordt er dan ingestrooid en doorgeroerd en de pap blijft op een zeer zacht vuur in de dicht- gedekte pan „doorpruttelen" tPt alles gaar is. Als kooktijd nemen we aan: Voor gort ongeveer 2 uur; voor rijst onge veer 1 uur; voor havermout ongeveer 15 a 20 minuten; voor boekweitegort ongeveer 20 mi nuten; voor griesmeel ongeveer 10 minuten. De fijnere bindmiddelen worden eerst met wat water of melk tot een gelijk, gemakke lijk schenkbaar papje aangemengd, geheel zonde klontjes; dat wordt dan roerende in dc kokende melk gegoten, waarna de pap nog even onder voortdurend roeren zachtjes blijft doorkoken: Tarwe- of roggemeel ongeveer 15 minuten; tarwe- of roggebloem ongeveer 10 minuten; Maizena of custardpoeder ongeveer 5 minu ten. Als warm gerecht wordt de pap, vermengd met wat suiker (karnemelk liefst met stroop) dadelijk opgediend; geven we 's zo mers de voorkeur aan iets kouds, dan zor gen we ervoor dat tijdens het afkoelen tel kens in de pap woi'dt geroerd, zoodat het vor men van een hinderlijk vlies aan de opper vlakte wordt voorkomen. Haagsche Dierentuin voorloopig niet verkocht (Van onzen Haagschen correspondent.) Reeds geruimen tijd liepen er geruchten over verkoop en opheffing van den Haag schen Dierentuin en de eigenares van grond en opstallen de N'.V. „Gemeenschappelijk Eigendom", heeft dan ook eenige pogingen gedaan om te komen tot verkaveling van den grond en exploitatie als bouwterrein, nadat de gemeente niet bereid bleek S ton voor grond en opstallen te betalen. In de aandeel houdersvergadering van genoemde Maat schappij is nu medegedeeld, dat het bestuur besloten heeft, in verband met den onzeke- ren toestand, de besprekingen met een Am- sterdamsche bouwersconibinatie niet voort te zetten. SPUIT DE KOOL En doet het nauwkeurig. De plantenziektenkundige dienst te Wa- geningen schrijft ons: Daar het hoogtepunt van de eerste kool- muggenvlucht is verschenen, wordt drin gend aangeraden zoo spoedig mogelijk te spuiten met de bekende middelen n.1. 1/10 nicotine 1 y2% zeep of 2 pyridine 1 y2 zeep op reeds te velde staande sluitkool, 2 keer per week. Tevens wordt aangeraden voort te gaan met het bespuiten van de op de banen staan de kool. Eveneens moet worden dooi-gegaan met het bespuiten van bloemkool. Zoodra de vlucht der koolmuggen is afgeloopen., zal daarover wederom een bericht worden uitge geven.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6