Arrondissements rechtbank te Alkmaar Ruilverkaveling aangevraagd Woensdag 3 Juli 1940 Tweede blad MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 2 Juli.) Uitspraak: Voor den aanvang der zitting deed de Rechtbank de volgende uitspraak: N. M., wonende te Wieringen, werd we gens oplichting ten nadeele der gebr. B. al daar veroordeeld tot een gevangenisstraf voorwaardelijk van 10 maanden, met bevel tot opzending naar „Koningslust" ter reclas- seering. De eisch van aen Officier van Justitie luidde: 10 maanden gevangenisstraf, waar van 6 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger van verd. Mr. de Lange uit Alkmaar, had 10 maanden onvoorwaardelijk waarvan 7 maanden voorwaardelijk met aftrek van 3 maanden in preventieve hechtenis doorgebracht Voorts opzending naar „Koningslust". IN HET NET VERSTRIKT GERAAKT. De man is steeds door de mazen van het heengeglipt, maar nu is hij er toch in geraakt aldus de Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Li 11e in zijn requi sitoir tegen verd. Adr. W. uit Alkmaar. Hem werd dan ten laste gelegd, dat hij van ver groentehandelaars in de Wierin- en in Alkmaar aardappelen en kool had ingekocht, zonder deze voedings middelen te hebben betaald. Verd. zeide verschillende .stroppen" te hebben gehad en wel van plan was geweest gekochte te betalen. De eerste getuige was de landbouwer H. v. d. P. uit de Wieringermeer, die op 26 Vraart j.1. in Middenmeer een partij aardap pelen aan verd. had verkocht. Verd. ver hem toen, dat deze aardappelen door gekocht werden door iemand van De Op 2 April dan had verd. de aardappe- en gehaald. En hoeveel was de prijs? vroeg de presi- Mr. baron van Tuyll van Serooskerken. Drie gulden en vijf en zeventig cent per K.G., antwoordde get. De verd. zou na wee dagen betalen, doch daarvan kwam ïiets. Verd. zeide, dat de aardappelen waren het. was een partij van 25.000 kg. Ik heb niét beloofd die aardappelen te zul- en betalen; ik heb ze uitgezocht en wat er ;oed van was verkocht, merkte verd. op. En heeft u het geld aan den landbouwer informeerde de president. Nee; dat niet; zeide verd. En wat kreeg u er voor? wilde de pre- ident weten. Ongeveer f 1450.antwoordde verd. Ook van den landbouwer H. IJ. K. uit had verd. ongeveer midden Maart en partij aardappelen gekocht, tegen f 2.80 100 kg. De conditie was: „betaling bij leve ing". De .eerste partij werd door verd. be- aald, de tweede edhter niet. Get. had verd. )er aangeteekende brief verzocht ook deze te betalen; maar had nooit antwoord De laatste getuige was een zekere E. H. en landbouwer uit de Wieringermeer, die verd. een partij koolrapen, tesamen on- 17.970 kg. had verkocht, voor den prijs f 1.per 100 kg. Ook deze had nooit een ent van verd. gezien. Verd. had op al deze verklaringen niets te merken. De officier .van Justitie requisitoir nemend, verd. een listig persoon, die tot op eden door de mazen van het net, dat over em gespannen was, wist heen te glip- en. Maar nu zat hij er toch in, omdat was vast te staan, dat de aardappelen en e koolrapen, welke verd contant had be- nooit betaald waren. De officier eischte een gevangenisstraf oor den tijd van één jaar. Verd. voerde nog ter verdediging aan, dat ij alle moeite had gedaan het ontvangen eld te betalen en hij wilde er nog alle mo- elijke moeite voor doen. Van de koolrapen ad verd. zoo goed als niets verkocht. De rechtbank bepaalde de uitspraak in de- zaak op de volgende week, des morgens m tien uur. chagen IN HET ALGEMEEN BELANG. KI. D. van beroep Verzekeringsagent, woon- chtig te Schagen had aan een zekeren W. G. van beroep makelaar te Schagen een schrijven gezonden en stond des- terecht. Toen de Officier van Justitie de dagvaar ing had voorgedragen, haalde verd. een Ui stuk papier uit z'n binnenzak en meende de Officier slechts vier regels uit dit had ten laste gelegd. Verdachte dan had geschreven, dat G. on- ïtrouwbaar was en op juridisch gebied had verricht. Verd. noemde een verdere vervolging in rijd met de wet cn bepleitte vernietiging m de tegen hem uitgebrachte dagvaar- ng. De Rechtbank ging in Raadkamer om te beslissen. Na terugkeer deelde de president aan ;rd. mede, dat deze op 15 Mei was opge- lepen om te verschijnen voor den Politie- op 23 Mei was verd. verzocht in aadkamer te komen, om zijn bezwaar- voor te dragen en toen was de zaak de Rechtbank verwezen. Van vernieli ng der dagvaarding kon derhalve geen wake zijn. De door het schrijven beleedig- get. W. G. uit Schagen was naar den gegaan en had daar zijn ingediend. Ik schreef den brief in het algemeen be ng. was het verweer van verd. De Officier van Justitie bestreed in zijn quisitoir dit algemeen belang, omdat de •ief niet was verspreid. Ongetwijfeld kwa- en er tal van beleedigende uitdrukkingen i voor. De eisch luidde f 40.boete subs. 20 da- hechtenis. Weer kwam er een lijvig stuk uit ver- ïchle's zak. Het was wél degelijk in het gemeen belang wat hij gedaan had, omdat De nieuwe brug over den Amstel bij de Halvemaansteeg te Amsterdam nadert haar voltooiing. overspanningen is gereed Het geraamte der get. G. op juridisch gebied valsche voorspie gelingen aan het onwetend publiek had ge daan. Ook in deze zaak bepaalde de Rechtbank de uitspraak op heden over S dagen, des morgens om 10 uur. Noordscharwouder polder ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN. Een onderhoud met den Rijks commissaris wordt aangevraagd om de bezwaren kenbaar te ma ken. Vrees voor verlies van de tweede teelt. In „Concordia" te Noordscharwoudc werd gisteravond een buitengewone vergadering gehouden van den Noordscharwouder polder. De voorzitter, de heer IJ. Kaan, opende de vergadering, welke goed bezocht, was, in het bijzonder tot de besturen van de gemeen te, de Banne en de vier plaatselijke luin- bouwvereenigingen. Voorzitter verzocht een moment stilte te willen betrachten ter nagedachtenis van hen, die vielen. Bij de groote plannen van Ruilverkave ling van het Geestmerambacht, was tot he den de Noordscharwouder polder niet inbe grepen. Wel zal het allen bekend zijn, dat door kanalisatie en wegenaanleg groote ver anderingen als verplaatsing van het gemaal en den aanleg van de nieuwe sluis voor on zen polder in liet zicht waren. Nu echter heeft de toestand zich voor ons radicaal ge wijzigd. De voorzitter heeft op 17 Juni een schrij ven van het provinciaal bestuur ontvangen, waarin de heeren ir. De Priester en ir. Ten- kink van den Prov. Waterstaat een onder houd verzochten, doordat er plannen beston den tot ruilverkaveling, gevolgd door peils- verlaging en herontginning van onzen pol der. In dit onderhoud is den voorzitter ge bleken, dat de Rijkscommissaris de Prov. diensten bijeen heeft geroepen en opdracht gegeven, binnen zeer korten termijn werk verruiming te zoeken, om de toenemende werkloosheid het hoofd te bieden. Nu is ook onzen polder daarvoor aange wezen, omdat volgens hen de mogelijkheid bestond, cultuurgrond aan te winnen. Op de vraag, hoe de uitvoering dezer plan nen gedacht werd, kon geen ander antwoord gegeven worden, dan: dien een verzoek tot ruilverkaveling in, anders wordt het gevor derd. De buitendijksche gronden. De voorzitter zeide, dat hij er op gewezen heeft., dat de buitendijksche gronden 16.78 H. A. en dc druiplanden 7.83 H.A. 'aaneengeslo ten gronden waren, het land van dc fa. Ver burg een onderbcmaling heeft, terwijl de pol der binnen de dammen de polder 40.05 TI.A. belastbaar land bevat en 16.49 TI.A. water. Het water, waarvan de polder 4.63 TI.A. heeft dus als de vaart behouden bleef 12 TI.A., kan worden aangenomen. De bespreking had echter zoo'n verloop, dat spr. meende^ ook.de gemeente, de Banne en de Tuinbouwvereenigingen hier te moe ten uitnoodigen, opdat deze zaak ernstig overwogen kan wordén. De voorzitter lichtte «ftze zaak nader toe. Wanneer de vaart over gaat, heeft men geen sluis meer noodig. Hoe wordt het peil? Deze vragen konden de ingenieurs niet beant woorden. Wij durven er ons wel rekenschap van te geven. De heer Stam, N.T.B. vroeg, hoe het ging met de verkaveling. Krijgt ieder dan weer evenveel terug? De voorzitter zeide, dat wanneer ruil ver kaveld wordt, men wel zijn land weer terug krijgt. Dan komt een schattingscommissie. Bij vordering is geen beroep mogelijk. De heer A. Swager vroeg, hoe het gaat met de verhuurders. Worden die schadeloos gesteld? De voorzitter antwoordde, dat hierover niets bekend is. De heer J. Kliffen, Tuinbouwbelang ried aan, een aanvrage te doen als het toch zal moeten. Dan heeft men nog .eenige zeggenschap. Werkverruiming. De heer Kooij, wethouder, zeide dat er wel wat voor is uit oogpunt van werkverrui ming. Wij leggen ons weer bij de practici, maar het is in deze omstandigheden, het beste, een aanvrage te doen. Een aanvraag is nog geen accoord. De heer Reek C.B.T.B. zou een eventueele aanvrage willen doen indienen door het be stuur v. d. polder. Eerst wilde spr. de bezwa ren naar voren brengen. De heer T. Kostelijk zou er voor kunnen zijn, gezien zooals het in Staphorst en in de proefpokler is. Wel moeten wij voor onze rechten opkomen. De nacultures komen zeer zeker in het ge drang. Ook hebben wij het gevaar van afvriezen van aardappelen. Het geeft slechts een land- winst van 12 H.A. De heer Kliffen zeide, dat de ruilverkave ling toch ook de voordeelen heeft van het economisch kunnen werken. Spr. betreurde, dat het onder dwanq geschieden moet. Doe het als bestunr en behoud er zoolang moge lijk de zeggenschap in. De heer P. Swager Kz. wees op het moei lijke vervoer van de producten, als alles per as moet worden vervoerd. De overhaal niet vergeten! De heer Kuiper, Amerswiel, verzocht bij evt. besprekingen de overhaal' niet' te ver geten. De heer Iv. van Dijk, zou willen aandrin gen op het behoud van de sluis en de vaar weg. Overigens is spr. wel voor verkaveling. Voorzitter meende, dat deze ruilverkave ling in verhand met den sluisbouw staat. Zal voor dit laatste wel vergunning gekre gen worden van den Commissaris voor den Opbouw? De heer Wagenaar: Het per as halen der groenten is voor ons onmogelijk. Varen is uit den tijd. De Voorzitter: De ingenieurs hebben ge zegd, dat aan dat varen maar een eind wordt gemaakt. Misschien hebben wc over een jaar of tien allemaal pen Fordje, ^>m naar ons land te gaan! De heer G. Bakker Dz. vroeg, of een onder zoek naar de mogelijkheden om de beschik bare teelaarde over den. heelen polder te ver- deelen. De Voorzitter antwoordde, dat hierop reeds gewezen is bij de heeren ingenieurs. Maar dit was een zaak van later zorg, hebben de heeren gezegd. De heer J. Heeringa meende, dat men niet voor dreigementen moet wijken, als het al- ,leen om die sluis gaat. De Voorzitter zeide, dit niet zeker te we ten. De heer T. Kostelijk stelde voor een ruilverkaveling aan te vragen, onder voorwaarde dat er een sluis en een vaart komt. Zes Engelsche vliegtuigbommen, welke op het dorpje Kwintsheul werden geworpen, richtten Dinsdagnacht vrij Yeel schade aan. Hierboven de boerderij „Vredebest", welke vernield werd De heer P. Verburg zag er geen voordeel in. Als het water zakt, wordt het land waar deloos. De lieer Jb. Jong vroeg, boe de ingelanden over het plan denken. Moeten wij, als zij er tegen zijn, een onderhoud aanvragen met degenen, die boven dc ingenieurs van den P. W. staan. Voorzitter zeide, dat al zijn alle eigenaren er tegen en een of andere organisatie uit de geme.entc, al was het een schildersorganisa- tié, vraagt het aan, dan wordt het in behan deling genomen. Na nog eenige besprekingen werd de keus gesteld tusschcn het aanvragen van ruilver kaveling, wanneer de grond niet in waarde achteruit en de vaart, cn de sluis gehand haafd wordt, óf een onderhoud aanvragen met den Rijkscommissaris. Men besloot tenslotte, een aanvrage tot ruilverkaveling in te dienen, onder voor waarde, dat de grond niet in waarde ver mindert en de sluis en de vaart behouden blijven. Ook een onderhoud met den Rijks commissaris zal worden aangevraagd. KOEGRAS JULIANADORP. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK I „KOEGRAS". Niet meer „laat zitten wat zit". Buitengewone algcmeene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank „Koegras", gehou den Maandagavond in het café „Prins Hen drik". Aanwezig waren 22 personen. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer T. Speur, sprak een welkomstwooi'd tot deze buitengewone vergadering die in en onder buitengewone omstandigheden ge houden wordt, maar hoopt toch dat het een gewone vergadering zal zijn, want als er vetgedrukte koppen boven het verslag in de couranten komen te staan, dan kan men als veilig aannemen, dat zulks niet bevor derlijk is voor het belang der Bank! De secretaris, den heer P. Duivenvoorden, leest dc notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Uit eigen zak betalen. De voorzitter deelt mede, dat er vanavond geen consumptie verstrekt wordt. Aan de orde komt vervolgens de behan deling van artikel 17 van het Huishoude lijk Reglement. De voorzitter leest het des betreffende artikel voor en speciaal wordt gedoeld op het woord „vacature" en zijn beteekenis bij periodieke aftreding van be stuursleden en leden van den Raad van Toezicht. De Centrale Bank staat op het standpunt dat iedere vrijkomende plaats een vacature is en zij zal het eveneens zeer op prijs stellen, wanneer het bewuste arti kel in den voorgelezen vorm zal worden aangenomen. De laatste jaren was hier ter plaatse veelal het tegenovergestelde het geval. Het automatisch „laat zitten wat zit" wil men voorkomen, er wordt een tweetal opgemaakt, hetwelk voor de vergadering bindend is, om daaruit een keuze te doen. De leden kunnen echter volgens bepaalde re gelen acht dagen voor de vergade ring daaraan candidaten toevoegen. Bij de Centrale Bank zijn 729 Boerenleen banken aangesloten en het is hoofdzaak dat het reglement uniform is. Voor elke af tredende, komt een aparte voordracht. Na deze uiteenzetting en enkele discus sies, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag wordt medegedeeld, dat de „Reichscreditkassenscheine" ter betaling worden aangenomen. De heer A. Grin dankt de vergadering voor het genomen besluit inzake hel artikel Verder niets meer tP behandelen zijnde, zegt de voorzitter dank voor de aangename besprekingen en sluit de vergadering.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5