Nieuwe successen der Duitsche luchtmacht Het Fransche stoomschip „PASTEUR" De Zweedsche torpedojagers Bij Martinique Donderdag 11 Juli 1940 Tweede blad FR0NTBER1CHT BRITSCHE KRUISER EN VIER VRACHTSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT; EEN TWEEDE KRUI SER EN DRIE SCHEPEN ZWAAR BESCHADIGD. ZEVENTIEN VIJANDELIJKE VLIEG TUIGEN NEERGESCHOTEN. Berlijn, 10 Juli (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht deelt mede: De reeds bij het verslaan van Frank rijk bewezen Duitsche superioriteit in de lucht, komt ook thans tegen over Engeland duidelijker tot uiting. Zooals bekend, is het reeds gisteren in een speciaal bericht gepubliceerde aan tal van twaalf neergeschoten vliegtuigen bij Stavangei', in den loop van den dag, na nieuwe luchtgevechten, tot 28 neergescho ten vliegtuigen gestegen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten zijn gisteren opnieuw alle vliegtui- tuigen van een aanvallend Britsch escadrille neergeschoten. De Duitsche luchtdoelartille rie dwong de zeven Britsche bommenwer pers vóór bet bereiken van het aanvalsdoel, n.1. het vliegveld van Amiens-Glissy van koers tc veranderen en hun bommen zonder te mikken en voortijdig neer te werpen. Schade aan militaire objecten werd dienten gevolge niet aangericht. Na het staken van het vuren van de luchtdoelartillerie vielen Duitsche ja gers aan en schoten alle vijandelijke bommenwerpers op den terugtocht, den een na den ander neer. De eigen luchtmacht leed geen ver liezen. Het opperbevel der weermacht deelt voorts in een later telegram mede: Zoo juist worden nieuwe buitengewone successen van het Duitsche luchtwapen be kend. Nadat, reeds in een speciaal bericht liet neerschieten van alle zeven vlieg tuigen bij Amiens werd gemeld, heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisternamiddag in het Nauw van Ca- lais een zwaar beschermd Britsch convooi aangevallen en door bom- trefffers een kruiser, alsmede vier koopvaardijschepen, in totaal 21.000 br. t., tot zinken gebracht. Verder kregen een kruiser en drie koopvaar dijschepen, van in totaal 19.000 br. t., zware treffers, zoodat zij gedeel telijk niet, zware slagzij en brandend hieven liggen. De vijandelijke jagers, die liet, convooi beveiligden, werden in luchtgevechten gewikkeld, waar hij er tien werden neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug. Volgens Giornale d'Italia heerscht in Engeland gebrek aan vloeibare brandstoffen. Rome, 10 Juli (D.N.B.): De „Giornale d'Italia" verneemt uit wel ingelichte kringen, dat er den laatsten tijd in Engeland een bedenkelijk gebrek aan brand stoffen is ontstaan. De scliaarschte aan olie en benzine wordt aan de volgende oorzaken geweten: le. Door de blokkade van de Middelland- schc Zee is liet Engelsche eilandenrijk volle dig afgesneden van den olietoevoer uit het Mosoelgebied. 2e. Als gevolg van de voortgezette Duit sche bomaanvallen op Engeland hebben de groote petroleumraffinaderijen aan de mon ding van de Theems den arbeid moeten sta ken. De weinige uit de Vereenigde Staten via Schotland aankomende olietankschepen zijn in geen geval voldoende voor de bui tengewone en door den oorlog nog toegeno men eischen. Doch ook deze laatste aan En geland nog overgebleven petroleumleveran- ties, worden thans, zoo wordt verder in het bericht van het semi-officieele orgaan ge schreven, door de Duitsche duikbommen werpers bedreigd. Haven van Dakar door vliegtuigen aangevallen De Fransche radio verspreidt een commu niqué van de Fransche admiraliteit, vol gens hetwelk op 8 Juli Britsche zee- en lucht strijdkrachten- voor de haven van Dakar verschenen en den Franschen admiraal, die aldaar het bevel voert, een ultimatum stel den, dat deze voor onwaardig achtte. Hierop is de haven van Dakar door Britsche vlieg tuigen aangevallen, die waren opgestegen van een op zee gestationneerd Engelsch vliegtuigmoederschip. De Fransche lucht afweer lieeft een groote activiteit ontplooid. Naar de Associated Press uit betrouwbare bron verneemt, hebben Fransche matrozen en dag na den overval op dé Fransche vloot- eenheden bij Oran, geprobeerd het in de ha ven van Bedfort bij Iialifax (Nieuw-Schot- land) liggende Fransche stoomschip „Pas teur'' van 30.000 ton inhoud zelf tot zinken te brengen. Zij werden echter na een hand gemeen met bewapende Engelschen in hun .voornemen verhinderd, hoewel het water reeds de laadruimten van het schip binnen drong. De lading. Amerikaansche munitie Werd later door de Engelschen gelost. Aankomst van Ciano te München Zware wolkbreuken in Japan 117.000 HUIZEN ZIJN OVER STROOMD. Tokio, 10 Juli (Domei). Zeven personen zijn gedood, velen gewond, rnim 117.000 huizen zijn overstroomd en de treindiensten zijn gedeelteijk gestagneerd als gevolg van zware wolkbreuken, welke des nachts in het district van Osaka hebben ge woed. Op 26 plaatsen zijn aardver schuivingen ontstaan. VERMANEND WOORD VAN AMERI- KAANSCH MINISTER. New York. De kortgeleden afgetreden Amerikaansche minister van oorlog, Woo- dring, heeft in een te Topeka in Kansas uit gesproken radioredevocring het volk der Vereenigde Staten opgeroepen om onder al le omstandigheden den vrede te behouden en niet te gelooven, dat de Vereenigde Sta ten de „voorste linies" in alle wcrelddcelen moeien verdedigen. Amerika moot, zich be perken tot de versterking van zijn kusten en bezittingen en niet de vijandschap uit lokken van andere landen, omdat die onge wone rcgeeringsvomien aanhangen. Met de Nederlandsche missie naar Frankrijk voor het terugbrengen der Hollandsche vluchtelingen. De aankomst der autobuscolonne in Parijs, waar op de toegangswegen een strenge controle wordt uit- aeoefend Woensdagmorgen 9 uur is de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano op doorreis in de hoofdstad der be weging, München, aangekomen. Te zijner ontvangst, waren op het versierde station aanwezig de rijksminister* van buitenland- Een mededeeling, die in de ge- heele Zweedsche openbare mee ning geweldig opzien heeft ge baard. STOCKHOLM, (D.N.B.) De ge ruchten over een optreden van' de Engelsche vloot tegen de vier torpe dojagers, die Zweden in Italië heeft gekocht, en tegen de begeleidende schepen „Patricia" en „Caslor" wor den geheel bevestigd. De Engelsche marine heeft de on der Zweedsche oorlogsvlag varende schepen bij de Farocr-eilanden in beslag genomen. Verder zijn de tor pedojagers, nadat zij weer waren vrij gegeven, op hun tocht naar Zwe den door een Engelsch vliegtuig met bommen bestookt. GRAAF CIANO. sche zaken von Ribbentrop, de rijksstad houder, generaal Ritter von Epp en verte genwoordigers van partij en staat. Voor het station schreed de hooge gast langs het font van de eerecompagnie. Ook Teleki en Csaky in München. Een uur na aankomst van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken kwamen in een extratrein de Hongaarsche minister-persident graaf Teleki en de mi nister van buitenlandsche zaken graaf Csaky te München aan. Duifsch Italiaansch-Hongaarsch contact Besprekingen in München De Fuehrer lieeft gisterochtend in aanwe zigheid van den Rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, en den se dert Zondag op uitnoodiging van de Rijks- regeering in Duitsclrland vertoevenden Ila- liaanschen minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, in den Fuehrerbau op het Koninklijke Plein te München den op uit noodiging van de rijksrögeering in Muenchen aangekomen Hongaarsclien minister-pre sident graaf Teleki en den Hongaarsclien minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky ontvangen. De bespreking werd in den geest der traditioneel vriendschappelij ke betrekkingen tusschcn de drie staten ge voerd. Noorwegen moet kiezen Aan de zijde van den koning den oorlog voortzetten of den weg op naar den vrede? Oslo, 10 Juli (D.N.B.) De pers in Noorwegen blijft aandacht be steden aan de briefwisseling tusschen den voorzitter van het Storting en den koning. „Aftenposten" spreekt van een „nieuwe in richting van liet Noorsche staatsbestuur". Het blad van de boeren „Nationen" schrijft, dat een beslissing onvermijdelijk is. „Willen wij aan de zijde van den koning den oorlog met de bezettende macht voort zetten of willen wij den weg van den vrede kiezen, in tegensteilirtg tot den koning? Dat is de vraag, maar ook is het duidelijk, hoe het antwoord in het belang van het Noorsche volk zal uitvallen. De beslissing zal geno men worden door de gekozen vertegenwoor digers van het Noorsche volk". Het officieele persbureau publiceert over deze voorvallen na aankomst van de torpedo jagers en de begeleidende schepen in de Zweedsche territoriale wateren liet volgende officieele communiqué, waarin gezegd wordt „De reis van de torpedojagers is hijzonder- gevaarlijk en vol onaangenaamheden ge weest. Het ergste voorval deed zich voor bij de Faroer-eilanden, waar op 20 Juni een sterke Britsche vlootafdecling de Zweedsche jagers in beslag nam. De niet geheel voor een strijd uitgeruste jagers boden geen te genstand met de wapens. Nadat de Zweed sche regeering bij de Britsche regeering een scherp protest had ingediend, werden de torpedojagers vrijgelaten. Intusschen hadden deze schepen verschillende heschadigingegn opgeloopen, waardoor hun zeewaardigheid was verminderd. De Britsche regeering ver klaarde zich bereid, de schade te vergoeden die door maatregelen van Britsche zijde zijn ontstaan. Op 8 Juli des morgens heeft een Britsch vliegtuig voor de Noorsche kust vier bom men op de schepen geworpen, die echter geen doel troffen. De Britsche regeering heeft haar spijt over het bombardeeren tot uit drukking gebracht en verklaard, dat dit op een misverstand berust. De Duitsche marine autoriteiten hebben de reis op verschillende .manieren vergemakkelijkt. Zoo hebben zij o. a. een vaargeul door het gebied aangewezen, dat door mijnversperringen gevaarlijk is. Deze officieele Zweedsche mededeeling heeft in de geheele Zweedsche openbare meening geweldig opzien gebaard. Een avontuurlijke reis van Italië naar Zweden, Stockholm, 10 Juli (D.N.B.) Nya Dagligt Allehanda publiceert een uitvoerig artikel over de 'reis* van de Zweedsche tor pedojagers van Italfe naar Zweden. Hieruit blijkt, dat deze reis nog veel avontuurlijker is geweest, dan men'uit het officieele com muniqué kon opmaken. De Engelschen hebben de Zweedsche oor logsschepen formeel als een buit opge bracht, hun bemanningen van boord ge haald en de schepen ónder Engelsche vlag. en met Engelsche bemanning in een Schotsche haven gebracht. Als motief ga ven zij op, dat er gevaar bestond, dat de oorlogsschepen van Duitsche zijde zouden kunnen worden opgebracht en tegen Enge land gebruikt worden. Nadat de oorlogssche pen eindelijk weer vrijgegeven waren, moest de Zweedsche bemanning van de Faroer- eilandcn weer naar Schotland worden ge bracht. Hierbij zijn klaarblijkelijk nieuwe moeilijkheden ontstaan, daar gemeld wordt dat de bemanning er toe werd gedwongen, de gevaarlijke zones der Engelsche wateren tusschen de Faroereilanden en Schotland heen en terug te bevaren. Verder zijn de Engelsche bemanningen der torpedojagers met de hun onbekende schepen zoo onhandig omgegaan, dat een der torpedojagers, terwijl hij onder Britsch commando stond, in botsing kwam en zwaar beschadigd werd. Ook een der begeleidende schepen, het tankschip „Castor" werd tijdens de vaart in den Atlantischen Oceaan door een Fransche oorlogsschip opgebracht en in een controlehaven gebraoht. De Engelschen hebben de schepen langen tijd in Queens- .town vastgehouden. Om totaal onbeken de redenen moesten de Zweedsche torpedo- Ten behoeve van nieuwe verkeerswegen, waaronder een verbindingsweg, welke aansluit op den Rijksweg Moerdijk Antwerpen is het plan opgevat de haven van Breda te dempen. Met deze werkzaamheden is een bedrag van ruim 500.000 gulden gemoeid jagei's daarop naar de Faroereilanden ver trekken. Op de „Patricia", liet tweede: begeleidende schip, bevonden zich ongeveer tweehonderd Zweden, die uit Engeland geëvacueerd moes ten worden. In totaal heeft de reis van de Zweedsche torpedojagers van Italië naar Zweden als gevolg van de gedragingen der Engelschen van 18 April tot 10 Juli ge duurd. INLIJVING BALTISCHE STATEN BIJ SOWJET-RUSLAND? Aangekondigd tegen 20 Juli, na algemeene verkiezingen op 14 Juli. Stockholm, 9 Juli (U.P.) Uit Riga wordt gemeld, dat in de Baltische Staten op 14 Juli algemeene verkiezingen zullen wor den gehouden, waarna op 20 Juli de Balti sche staten als Sowjetrepublieken hij Rus land zullen worden ingelijfd. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. STOCKHOLM (D.N.B.) De Duitsche lucht aanvallen op Engeland zijn in den laatsten tijd buitengewoon toegenomen, aldus bericht Nya Daglicht Allehanda uit Londen. Dag en nacht, aldus dit blad, worden ha vens, vliegvelden, vliegtüigfabrieken en an dere bewapeningscentra gebombardeerd. De verliezen aan materiaal stijgen voortdurend. Engelsche oorlogsschepen pa trouilleeren voor de kusten van het eiland. New York. Inzake de blokkade van het Fransche eiland Martinique door de Engel schen meldt de Associated Press uit Fort de France, dat Engelsche oorlogsschepen in de wateren van Martinique ongeveer 15 mijl van de kust verwijderd patrouilleeren. De Fran sche bezetting van het eiland is, hoewel zij ernaar streeft een schending van de Ameri kaansche neutralitcitszonc te vermijden, vastbesloten krachtig weerstand te bieden aan elke Britsche aanvalshandeling. Inmiddels hebben de Franschen een krui ser en een afdeeling mariniers, die in Ne- derlandsch West-Indië tot bescherming van de petroleuminstallaties aldaar geland wa ren, naar Martinique gezonden, zoodat f/3 Amerikaansche openbare meening voor een botsing met de Britsche zeestrijdkrachten vreest, zoodra de kruiser de blokkade tracht te verbreken. Officieele verzekeringen, die Engeland, volgens de New York Times, aan de Ver eenigde Staten heeft gegeven, dat Martinique niet geblokkeerd is, worden in New York- sche scheepvaartkringen voor Engelsche woordenzifterij gehouden, temeer daar En geland niet betwist, dat zijn voor Martini que liggende-oorlogsschepen elke poging der Fransche schepen, Martinique te verlaten, met geweld zullen verhinderen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5