Hevige gevechten in de Middellandsche Zee Naar één nationale Sport-organisatie HET KANAALFRONT Succesvolle luchtgevechten Engelschen bombardeeren Noorsch schip Engelsche bommen op Rotterdam-Zuid Deviezenbanken Joris van Severen doodgeschoten Het proces om de baby In verband met de komende Duitsche ope raties welke voornamelijk gericht zijn op Zuid-Engeland, publiceeren wij hierbij deze interessante kaart welke de belangrijkste mi litaire doelen in Zuid-Engeland weergeven. Uit de gunstige bases die de Duitsche luchtmacht in Frankrijk thans inneemt is een straal van 200 k.m. vogelvlucht getrok ken. Op de kaart overziet men de Kanaal-eilan den (Britsch bezit) die nu door de Duitsche lucht en zeestrijdkrachten bezet zijn. De verklarende teekcns geven de belang rijkheid der militaire doelen weer. Daitsch legerbericht OPNIEUW SCHEEPSRUIMTE VERNIETIGD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een duikboot meldt het tot zinken bren gen van 35.1 S7 br. t. vijandelijke koopvaar- dijscheepsruimle. Tijdens luchtaanvallen tegen Engeland werden voor de Oost- en Zuidkust een pa trouillevaartuig, alsmede drie koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 26.000 br. t. tot zinken gebracht, tien andere koopvaardijschepen werden ernstig be schadigd en gedeeltelijk in brand gescho ten. Bomtreffers in benzine-opslagplaatscn der vliegvelden van Pembrokc en in Ips- wieh, alsmede in de wapenfabrieken van Norwich, Leeds, Tilbury en Swansea ver oorzaakten branden en ontploffingen. Boven het Kanaal zijn herhaaldelijk luchtgevechten tusschen Britsche en Duit sche jagers ontstaan, waarbij de tegenstan der zware verliezen leed. Zooals reeds in een .extra bericht is bekend gemaakt, heb ben twaalf Britsche bommenwerpers van het type Bristol Blenheim getracht naar het vliegveld van Stavanger, Sola, te vliegen. Ale aanvallende Britsche vliegtuigen wer den, voordat zij tot de uitvoering van hun opdracht konden overgaan, neergeschoten. Duitsche vliegtuigen zijn hierbij niet ver loren gegaan. In den afgeloopen nacht hebben vijande lijke vliegtuigen opnieuw aanvallen onder nomen op 'niet militaier objecten in Ne derland, Noord, en West-Duitschland, zon der maierieele schade van beteekenis aan te richten. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 29 vliegtuigen, waaronder een Sunderland vliegboot. Acht en twintig machines werden in luchtgevechten en een toestel werd door het afweergeschut neer gehaald. Drie eigen vliegtuigen worden ver mist. In den nacht van 8 op 9 Juli werd zooals eerst thans bekend wordt, een Britsch vliegtuig door nachtjagers boven de Duitsche Bocht neergeschoten. Ifaliaansch legerbericht Britsch eskader door vlieatuifien bestookt. Het laatste Italiaansche legerbericht luidt als volgt: Op 8 Juli hadden verkenningsvliegtuigen waargenomen, dat Britsche marinestrijd krachten, verdeeld in drie groepen, waar onder zich o.a. eenige linieschepen en een vliegtuigmoederschip bevonden, zich tusschen het eiland Kreta en de kust van Noord-Afri- ka bevonden en zich in westelijke richting bewogen. Kort daarop bevestigde een van onze düikbootcn de aanwezigheid van deze vlootstrijdkrachten en bracht met een torpe do een der vijandelijke torpedojagers tot zinken. Terstond vertrokken onze vliegtuigen van hun bases en onderwierpen onvermoeibaar gedurende den geheelen dag de vijandelijke vlootafdeeling aan een zeer doeltreffend en steeds terugkeerend bombardement. Eenige schepen werden getroffen en ernstig bescha digd. Duidelijk viel waar te nemen, dat aan boord brand was uitgebroken. Men raamt, dat een schip, waarschijnlijk een linieschip tot zinken is gebracht. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd, uitgezonderd een, dat een noodlanding op Grieksch gebied heeft moe ten maken, waarbij de bemanning ongedeerd bleef. De Britsche vlootfonnatie, hoewel ver zwakt, zette haar reisvoort, hetgeen deed vermoeden, dat zij beoogde in het centrale gedeelte van de Middeilandsche Zee een overval te plegen ten einde vanuit zee en uit de .lucht eenige van onze belangrijke kustcentra aan te vallen. Dientengevolge waren belangrijke strijdkrachten van de Ita liaansche vloot uitgevaren om die poging te verijdelen. In den namiddag van 9 Juli slaagde onze vloot er in, ondanks het feit, dat de slechte weersgesteldheid een verkenning door onze vliegtuigen had verhinderd, in de Ionische zee met den vijand in contact te komen, waarbij belangrijke luchtstrijdkrachten haar medewerking aan ons optreden verleenden. Na een kort maar hevig vuren zag de vij and van zijn doelstellingen af en verwijder de zich in zuidelijke richting. Een enkele van onze marine-eenheden is getroffen. De schade kan binne.n enkele dagen hersteld worden. In het gevecht werden -29 leden der bemanning gedood en 69 gewond. On danks het zeer hevige luchldoelgeschutvuur achtervolgden onze vliegtuigen den vijand zonder hem rust te gunnen, waarbij eenige eenheden verscheidene malen door bommen van zwaar kaliber werden getroffen. De tor pedojager Zeffiro werd tot zinken gebracht, maar de bemanning is in veiligheid. Een van onze düikbootcn is niet op haar basis teruggekeerd. Eveneens op den Ssten Juli werd waarge nomen, dat een andere Britsche vloolfor- mafie uit. Gibraltar was vertrokken en koers zette naar het noordoosten. Onze vliegtui gen wisten de formatie te achterhalen en op 9 Juli ten zuiden van de Balearen den ge heelen dag te onderwerpen aan een hevige actie van onze bommenwerpers, waarbij zeer doeltreffende resultaten werden verkregen. Drie toestellen zijn niet op hun basis terug gekeerd. Het spaargeld naar de Britsche schatkist De dagelijksche Engelsche oorlogs kosten 7.5 millioen pond sterling. De kanselier van de schatkist, Kingslev Wood, heeft in het Britsche Lagerhuis ton aanzien van het credietvoorstel van 1 mil- liard pond sterling verklaard, dat de door het, parlement in Maart goedgekeurde 700 millioen pond sterling bijna zijn opge bruikt. De dagelijksche oorlogsuitgaven hebben de laatste vier weken 7.5 millioen pond bedragen. De dagelijksche kosten van den verdedigingsdienst zijn sinds Maart van 4 tot 6.5 millioen pond gestegen. I-Iet is onmogelijk de' toekomstige uitgaven te voorzien, doch er mag nóch op geld nóch op andere middelen bespaard worden zoo lang de „weg naar de overwinning" niet is afgelegd. De thans gevraagde som moet uit sluitend voor oorlogsdoeleinden dienen. Voor sociale en andere dienten evenwel zijn nieu we hooge bedragen noodig. Het totale be drag der noodzakelijke nationale uitgaven bedraagt, bijna 9.5 millioen nond per dag. Het verschil tusschen ontvangsten en uil gaven wordt steeds grooter. Daarom moet. zeer spoedig tot een nieuwe verzwaring der belasting ter dekking van de oorlocsuitga- yen worden overgegaan. Tenslotte verklaar de de minister, dat alle onnoodige uitgaven beperkt moesten worden en dat het snaar- geld van do groot? en kleine spaarders naar de schatkist moet worden toegelegd. Het nieuwe credietvoorstel' werd door het Lagerhuis aangenomen. KEIZER VAN ANNAM NIET VERMOORD. Het bericht, dat Dinsdag door Reuter is verspreid, als zou de Keizer van Annam zijn -vermoord, is vandaag door de Londensche radio tegengesproken en wordt bestempeld als geheel uil de lucht te zijn gegrepen, aldus het D.N.B. Het initiatief is genomen om tot deze eenheid te komen. Naar aanleiding van het feit, dat in .vele sportbonden een streven naar eenheid is ontstaan, had een redac teur van het A.N.P. gistermorgen een onderhoud niet den heer G. E. van der Werff Jr., voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Athle- tiek Unie en voorzitter van den Ne- derlandschen Boksbond. Inderdaad zoo deelde de heer van der Werff mede heeft de Unie zoo juist het initiatief genomen om tot deze eenheid te komen. In een schrijven aan den voorzitter van de nationale stichting voor lichamelijke opvoeding heeft de lwN.A.ü. zich bereid ver klaard om met den Christel ij keh Athletiek Bond, den Roomsch Katholieken Athletiek Boncl en den Arbeiderssportbond samen te werken. Reeds lang zijn we bezig geweest om tot deze samenwerking te komen, steeds echter stuitte deze op bezwaren. Misschien dat nu de tijd rijp is om tot een algeheels overeenstemming te komen. Hoe de organisatie eventueel zal worden, is op het oogenblik natuurlijk nog niet te zeggen. Wat. de momenteels toestand in de K.N. A.U. betreft zoo vervolgde de heer Van der Werff kunnen wij uitermate tevreden zijn. De inschrijvingen voor de wedstrijden zijn nimmer zoo groot geweest als dit jaar. De athleten willen in dezen tijd ontspan ning en na een periode van negen jaar, waarin ons ledenaantal voortdurend achter uitging, beleven wij nu het merkwaardige feit, dat het aantal leden stijgende is. Doordat de pers- en propagandakas door donaties van verschillende vooraanstaande personen bijeengebracht dit jaar door de stopzetting van de oefeningen voor de Olym piade, een batig saldo had, waren wij in staat verschillende vereenigingen en distric ten financieelen steun te geven. Dit had weer tengevolge, dat de ah tieten minder inleggeld voor de wedstrijden be hoefden te betalen. Ons idéé, dat de prestaties wellicht achter uit zouden gaan, is gelukkig onjuist geble ken. Wel kan men zien, dat er minder ge oefend is, waardoor uiteraard geen toppresta ties geleverd worden, maar over het alge meen zijn we niet ontevreden. Het verheu gende is bovendien, dat verschillende jongere krachten naar voren zijn gekomen. Men kan bijv. onmogelijk voorspellen, wie de sprint op de nationale kampioenschappen zal winnen, de geroutineerde Osendarp of een van de jon geren als Osta en Nata. Wanneer de leiders van de vereenigingen er in slagen, bet groote enthousiasme, dat momenteel onder de athleten heerscht, op de juiste wijze te stimuleeren, wanneer in al le groote steden de zoo noodzakelijke sintel- banen worden aangelegd en wanneer op de scholen de athletiek intensiever wordt be oefend, dan zoo besloot de heer Van der Werff dit onderhoud zie ik de toekomst van de K.N.A.U. optimistisch in. Het Noorsche handels- en scheepvaart blad meldt., dat het in het Duitsche leger bericht van Zondag vermelde Noorsche schip, dat door Engelsche vliegers is ge bombardeerd, het in Haugesund thuis be- hoorende vaartuig Anna Sofe is. Dit koop-, vaardijschip was volkomen onbewapend én voer onder Noorsche vlag. De Engelschen overvielen het schip zonder eenige waar schuwing en gaven de bemanning geen ge legenheid zich in veiligheid te brengen. Daardoor zijn zes opvarenden verdronken. EEN ACHTTAL INWONERS HET SLACHTOFFER GEWORDEN. Nog steeds blijkt, dat de Engelsche luchtmacht haar systeem van des nachts lukraak bommen werpen niet verlaten heeft Gisternacht zijn hiervan een Acht tal inwoners van Rotterdam-Zuid het slachtoffer géworden. Toen Engelsche vliegtuigen in het lucht ruim waren, vielentwee bommen op een woonhuis. De resultaten waren vreeselijk. Spoedig wist men twee lijken uit de puin- hoopen van het totaal vernielde huis te balen, terwijl vaststaat, dat nog twee doo- den te betreuren zijn. Vier min of meer ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij zijn opgenomen. In de omgeving van het vernielde pand zijn tallooze ruiten gesprongen. Opgemerkt dient, dat in de omgeving geen militaire doelen aanwezig zijn. De bommen zijn. in een dichtbevolkte woonwijk gevallen. WEER BOMMEN OP ONS LAND Ook een op Amsterdam. In den vorigen nacht hebben Engelsche vliegtuigen weer verscheidene bommen op ons land laten vallen. In de omgeving van Oost- West- en Mid delteers zijn omstreeks half een drie bom men geworpen. Zij kwamen in een weiland terecht, zonder schado aan te richten. Al leen zijn van een boerderij in de buurt en kele ruiten gesprongen. Op het I.ieseind, ónder Schijndel- werden een vijftal bommen geworpen, waarvan een niet ontplofte. De bommen kwamen terecht op eenige landerijen, doch troffen geen wo ningen. Van' de in de nabijheid slaande boerderijen werden de ruiten vernield. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Ook in Amsterdam is een zeer lichte bom. vermoedelijk geworpen door een Britsch vliegtuig, dat toen over de stad vloog, en waarop door bet luchtafweergeschut is ge schoten, in een gracht gevallen. De bom, mogelijk was het een brandbom, kwam tot ontploffing, waardoor de ruiten van enkele perceelen werden vernield. Persoonlijke on gelukken deden zich ook hier niet voor. De gemeente Alpben aan den Rijn werd eveneens opgeschrikt door een hevig bom bardement. Het bleek, diat een Engelsch vliegtuig bommen had geworpen, waarbij éen heerenhuis zoodanig werd getroffen, dat bet. vrijwel geheel vernield is. Een wonder is het, dat de daarin wonende familie geen letsel kreeg. In den omtrek van het huis zijn vele rui ton gesprongen, terwijl rond vliegende scherven en stukken steen hiel en daar schade hebben aangericht. Van de openbare school zijn talrijke rui ten vernield, .zoodat deze. school voorloopig gesloten moest blijven. RESTAURATIE VAN DEN CUNERATOREN TE RHENEN. Naar wij uit Utrecht vernemen zal met de restauratie van den Cuneratoren te Rhenen binnenkort weer een aanvang worden ge maakt. Men heeft het. bedrag, benoodigd voor ''Gs,au,'atiewerkzaamheden, op rond f 30.000 geschat. Begunstiging van den vijand Vijf jaar tuchthuisstraf. Voor den Duitsghen krijgsraad is gisteren in het gebouw van den be velhebber der Ordnungspolizei (plein no. 1. vroeger dep. van koloniën)' een slrafzaak behandeld, welke in bet Duitschestrafwetboek „fcindbe- guenstigung" wordt genoemd. Het ging hier om een pension houder te Scheveningcn, die in de iaatste dagen van Mei pogingen, bad aangewend om Nederlandsche mili tairen Ie vinden, die bereid zouden zijn tot vertrek naar Engeland om in het Britsche leger dienst te ne men. De pogingen waren niet ge- slaagd. Hiermede rekening houdende eisch- te de aanklager een tuchthuisstraf voor den tijd van acht jaren. - De krijgsraad legde een straf van vijf jaren op. Ook naar eenheid in de Wielersport Stappen van den N.W.R. De wielerbond „Nederland" heeft zijn ouden naam weer aangenomen en zal dus in den vervolge weder als Nederlandsche Wielerbond (N.W.B.) werkzaam zijn in het belang van alle wielrenners. Het hoofdbr stuur werd aldus samengesteld: Voorzitter Jhr. G. D. H Bosch van Drakestein, 2e voor zitter F. G. Otten algemeen secretaris-pen ningmeester-: J. Piefcrs, Stuyvesantstraat 333. Den Haag, commissarissen P. D. Moeskops M. P. Peeters. A. Mazairac en L. Didier. Hel bestuur bestaat dus vrijwel geheel uit oud kampioenen en is uiteraard uitstekend op de hoogte met rif toestanden in de rennerswe- reld. De N.W.B. zal een krachtige actie voe ren om alle renners zonder uitzondering te vereenigen. De Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam bericht dat zij, gebruik makende van de bevoegdheid, haar toegekend bij artikel 12, 3e lid van de deviezen verordening 1940 de volgende banken en bankiers heeft aan gewezen als deviezenbank in den zin van ge noemde verordening: Amsterdamsclie Bank, de Twentsche Bank, Handel Maatij. H. Albert de Bary en Co., Heldring en Pierson, Hope en Co., Incasso- Bank, R. Mees en Zooncn, Nederlandsche Handel-Maatschappij, Nedorlandsch-Indi- sche Escompto Maatij., Nederlandsch-Indi- sche Handelsbank, Pierson en Co., Rotter- damsche Banlyvereeniging. Het is de bedoeling dat bovengenoemde deviezenbanken haar functie als zoodanig aanvaarden op 15 Juli 1940. Nieuwe leiding van „Dinaso" ge vormd.' Nadat eenigen tijd onzekerheid heeft be staan omtrent het lot van den leider van het verbond van Dietsche nationaal-solidaristen Joris van Severen, moet thans op grond van betrouwbare inlichtingen zijn dood als vast staand worden aangenomen. Na een huiszoeking, waarbij niets werd in beslag genomen, werd hij desondanks op 10 Mei uit zijn woning te Brugge overgebracht naar dc gevangenis. 15 Mei werd hij met een tachtigtal andere gevangenen, waaronder de leider der Dinaso- jeugd, Jan Rijckoort, door de Belgische gen darmen" aan de Fransche politie overgele verd. Van Bethune werden zij naar Abbeville gevoerd, waar hij in den kelder van een mu ziektent werden opgesloten. Op 20 Mei in den morgen schoolde hier een groote menigte samen, die de onmiddellijke terechtstelling der gevangenen cischte.. De soldaten, die op wacht stonden, haalden toen telkens een groep van vier gevangenen uit den kelder en schoten die neer. De gevangenen, die oorspronkelijk niet be seften, wat er ging gebeuren, dromden in den versten uithoek in paniek sainen. Toen op nieuw Vvier mensclien werden opgeroepen, heeft Joris van Severen zich samen met Jan Rijckoort en een Brugschen communist vrij willig naar buiten begeven. Nog vóór dat zij den muur bereikten, waartegen de gevange nen waren terechtgesteld., werden zij neer geschoten. Pas drie dagen later, toen de Duitschers Abbeville bezetten, werden dé lij ken begraven. Aldus werd door het Fransche gepeupel een man vermoord, wiens eenige misdaad was, dat zijn leven tot den laatsten dag toe stond in den dienst van zijn eigen volk. Versiering van oorlogsgraven Te Naaldwijk heeft zich een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt, de oorlogs graven in Nederland met bloemen en plan ten te versieren. Het ligt in de bedoeling van dit comité om de laatste rustplaatsen van hen, die vie len voor het vaderland, op passende wijze te verzorgen. De Nederlandsche sierteelt cen trale en diverse bloemveilingen hebben het comité reeds hun volle medewerking, toege zegd. Het comité, dat voluit heet: „Comité ter versiering van oorlogsgraven in Neder land", is thans reeds aan het werk getogen en mag zich in de volle sympathie van de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten ver heugen. Tc .water geraakt en verdronken Dinsdagavond is het vijfjarig jongetje IT. van Geene uit de Schilderstraat te 's-Hertogen- bosch bij het spelen in de Zuidwillemsvaart geraakt en verdronken. De kleine was, na met zijn autoped te zijn weggegaan, 's avonds niet thuis gekomen. Dc ouders, onge rust geworden over het wegblijven van hun kind, stelden een onderzoek in en vonden de autoped aan den Kanaaloever. De politie heeft daarop ter plaatse gedregd en na eeni gen tijd' het lijkje opgehaald. Het stoffelijk overschot werd naar het Grootziekengast- huis overgebracht. Bloedonderzoek en vingerafdruk ken. De president van de Haagsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in liet proces tusschen twee families om de baby, die in veiligheid werd gebracht bij den bominslag op 10 Mei j.l. In huize Beihlehem en waar van zoowel de familie S. als de familie van der W. den eigendom van het kind opei- schcn. De president heeft, zich ütidrukkelijk voor behoudens dc verklaringen der getuigen eni deskundigen pader in oogenschouw te ne men, bevolen een deskundig bloedonderzoek en een deskundig onderzoek naar de vinger afdrukken van de eischers, de gedaagden en het kind. Voorts heeft hij het. noodig geoor deeld nog eenige getuigen en een deskundige te liooren nopens den gang van zaken in zaal 8 yan dn Befhlehemkliniek onmiddel lijk na den bominslag. Als deskundige tof bet verrichten van het bloedonderzoek is aangewezen dr. A. B, F. A. Pontman te Utrecht, als deskundige tot het doen van het onderzoek naar de vingeraf drukken dr. J. Dankmeijer te Oegstgeest, die geassisteerd zal worden door den deskundige T. M. Wal-tman. hoofdinspecteur van politie fo 's-Gravenhage. De getuigen, die nog zullen worden ge boord zijn: De dame? van de>- Kooi-Hi 1 gorsom, Hiidra- Kruining en Vink-Kortekaas allen te \s-Gra- ■"mhae-e. Mevr. van don Ende-Zundert. te Naaldwiik en als getuigedesknndige dr. M. G. A. Tholen fe 's-Gravenhage. Dit vérhoor zal hedenmiddag met gesloten deuren plaats hebben.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6