T ARZAN en de Indiê valt den Engelschen buldog aan vuren van Tohr Ruzie tusschen Churchill en Eden door Edgar Rice Burroughs Groote Clown? Engeland naar inflatie Engeland twee eeuwen achter Radioprogramma VTJL W- LLOYD GEORGE IN HET KABINET? In parlementaire kringen te Londen re kent men er steeds meer op, dat Churchill binnenkort toch zal moeten besluiten tot een kabinetswijziging, in het middelpunt waarvan het aftreden van Chamberlain en het opnemen van Lloyd George in de re geering zal staan. „Folkets Dagbladet" meldt uit Londen, dat men het. in bevoegde kringen voor waarschijnlijk houdt, dat Churchill van plan is Lloyd George een functie in het kabinet aan te bieden, terwijl Chamberlain tegelijkertijd zou aftreden. Tot nu toe heeft Llyod George alle aanbiedingen, die dit be oogden, van. de hand gewezen. In parlemen taire kringen blijft men echter van mec- ning, dat alle partijen hun invloed dienen aan te wenden, opdat Lloyd George zulk een aanbod niet meer afwijzen zal. Cham berlain heeft reeds herhaaldelijk aangebo den uit het kabinet te treden, hetgeen Churchill lot nu toe niet heeft aangenomen, ondanks alle aanvallen op Chamberlain. De correspondent van de „Deutsche All- gemeine Zeitung" te Madrid meldt, dat het al lang geen geheim meer was, dal tus schen de beide oorlogsstokers Churchill 011 Eden, die langen tijd in de oppositie de zelfde zaak hebben gediend, thans, nu zij aan de macht zijn, een felle concurrentie strijd is uitgebroken. In zijn laatste rede heeft Churchill het denkbeeld, een opper bevel voor de verdediging van het eiland in het leven te roepen, op scherpe wijze van de hand. gewezen. In de vergaderingen van het kabinet gaat het thans, terwijl de crisis meer nadert, ook stormachtiger toe. Hetgeen daarvan doordringt tot de openbare mee ning, verhoogt natuurlijk de algemeene ze nuwachtigheid. Men vreest, dat in de twisten van de machthebbers de laatste mogelijkheid zal verloren gaan om den te genstand te organiseeren. In politieke kringen wijst men er op, dat zich thans in Engeland dezelfde symptomen van verval beginnen te vertoonen, die in dertijd reeds in België en Frankrijk de ca- tastrophe hebben aangekondigd. Wat de berichtgeving betreft, aldus de correspon dent, is Engeland geheel van het vasteland afgesneden. De Engelsclie krantenlezer vcj- ncemt niet meer wat er in Europa gebeurt. Zoo verzwijgen de bladen het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Frank rijk. Zijn teleurstelling verbergt men achter scheldpartijen tegen maarschalk Pétain en de regccring te Vichy. Wat het commentaar op het gebeurde bij Oran betreft, spant de „Daily Herald" de kroon, door te schrijven: Onze plicht van mcnschelijkheid heeft ons hiertoe gedwongen. De „Daily Mail" schrijft, zonder blikken of blozen: „De actie tegen de Fransche vloot, waartoe een grootc moreele moed be hoorde. was een schoon gebaar van een groot man". Do „Dailv Telcgraph" verklaart voor de vuist weg, dat de aanval een plicht was in liet belang van de vrijheid. De „Times" ver klaart droog: elke actie, die verhindert, dat de bevelen van Pétain worden uitgevoerd, is ten volle gerechtvaardigd. Gandhi onverrichterzake weer naar huis De jonge Indische nationalisten willen van geen compromis we ten. (Correspondentie uit Britsch-Indië.) Calcutta, Juni 1940. Dagelijks valt hier meer te constateeren ]n hoe hoogc mate de gebeurtenissen in Eu- ropa hun terugslag doen gevoelen Op de toe standen in Britsch Indië. Het tweede onder- I Jioud, dat Gandhi heeft gehad met den on derkoning van Indië, Lord Linlithgow, heeft evenmin als vroeger een bevredigend re- sultaat opgeleverd. Gandhi heeft opnieuw do opmerkzaamheid van den onderkoning ge- vestig op het feit. dat het Congres thans siaat op een duidelijke, ondubbelzinnige en hindonde beslissing van de Londensche re- gcering en dat er een eind dient te komen aan het voortdurende weifelen en uitstellen, j Lord Linlithgow heeft echter voor de zoo- j veelste maal een ontwijkend antwoord ge- Keven en zich beperkt tot het herhaten van de reeds vroeger gedane toezegging welke I evenwel geen bindende kracht bezit dat na het eind van den oorlog aan Indië de sta tus zal worden verleend van een Dominion, zooals Canada en Australië dien bezitten. Daarop heeft Gandhi verklaard dat dit ant woord als onvoldoende moet worden bc-. scliouwd en geen uitgangspunt kan vormen ,\ooi' verdere besprekingen. Hiermede ein digde het onderhoud. De arrestatie van Soelas Bose. Korten tijd daarna heeft de Engclsche po litie den bekenden leider van de nationale oppositiepartij in het Indische Congres, Soclas Bose, in zijn woning te dezer stede gearresteerd en op transport gesteld naar el ders. Deze arrestatie is geschied op grond ,van den uitzonderingstoestand, dien de En gelsclie regeering voor geheel Indië heeft af gekondigd. Dat de Engelschen zijn overge gaan tot de arrestatne van den bij het volk buitengewoon populairen leider wordt in goed ingelichte kringen beschouwd als een zeer ernstig teeken.ln den laatsten tijd hadden zich rondom Bose al diegenen ge schaard, die, in tegenstelling tot Gandhi, niet geneigd zijn om de oplossing van het Indische probleem te zoeken in een compro mis, doch krachtdadig wenschen op te tre ilen. Bose is in den laatsten tijd voortdurend duidelijker opgetreden als leider van de na tionalistische jongere Indische generatie. Zijn arrestatie heeft des te grooter opzien gebaard, wijl de Engelschen tot dusverre de zaak niet tot het uiterste hebben willen drij- yen en nog steeds de hoop koesterden, met Gandhi tot een compromis te komen, waarbij Indië wel js waar in naam den status van Dominion zou worden toegekend, doch in werkelijkheid alleen de uiterlijke vorm zou zijn veranderd, terwijl voor de resL alles bij het oude zou zijn gebleven. Toch begint .men in Londen ook te begrijpen, dat het hoog tijd wordt, om een oplossing te vinden voor het Indische probleem. DE POSITIE VAN DEN BELGISCHEN CONGO. „Nye Dagligt Allehanda" meldt uit Lon den. dat de Belgische minister van koloniën de Vleeschhauwer, na een bespreking met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, zich op weg zou heb ben hegeven naar den Belgischen Congo om deze kolonie ten gunste van Engeland te besturen" en daar de hulp voor Engeland te organiseeren. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, DOOR A. H KOBER 25 Om zijn dochtertje terug te krijgen begon hij thans met een koortsachtige volharding de voortvluchtigen te zoeken. Hij was dadelijk naar Southampton gereisd, had de passagiers lijsten van alle booten, die de laatste dagen naar Amerika waren vertrokken, doorgezien, bij had bij alle scheepsagenturen naar Henry Eagle gevraagd, hij had in de hotels ge-ocht, zelfs uren lang aan de haven en alles gesiaa tevergeefs. Tènslotte moest hij er in berusten, dat Henry Eagle hem moedwillig om een valsch spoor had gebracht en in het geheel niet van uit Southampton naar Amerika was gereisd. Joe raasde naar Londen. Misschien wist de een of andere variété-agent wel iets over de Eagles te vertellen. Natuurlijk: degene, die het nummer geboekt had, zou toch wel weten, v/aar het volgende engagement was! Maar ook hier kwam Joe niet verder. Ofwel niemand wist iets, ofwel niemand wilde hem iets vertellen. „Ik geloof, dat de Eagles op het oogenblik niet optreden", zei een agent, die .al veel contracten voor hen had afgesloten. „Maar waar ze zgn, kan ik u met de beste wil niet vertellen!" Het eenige resultaat van Joe's onderzoek ln Londen was tenslotte een afspraak tusschen Joe en dezen agent, dat hij naar Taussig ln New-York, waar alle draden van het inter nationale artistenleven tezamen kwamen, zou telegrafeeren om hén, wanneer de Eagletroep ergens opdook, het adres onmiddelijijk naar Londen te kabelen. Dat kon dus weken, maanden duren! Het was niets voor Joe om stil te zitten en te wachten. Hij ging dus samen met Alf, zijn partner, die hem hielp zoo goed hij kon, naar Kopenhagen, om den ouden Bolansky op te zoeken. Het was een eigenaardig weerzien. Bolansky woonde in een hotel, dat hij gekocht had en was geheel verrast zijn schoonzoon voor zich Steeds meer papiergeld in om loop. De circulatie van bankpaipcr in Engeland neernt voortdurend grooteren omvang aan, hetgeen in Engelsclie economische kringen ernstige ongerustheid veroorzaakt. Sinds de tweede helft van Mei bedroeg de stijging we kelijks gemiddeld 11 millioen pond sterling of in totaal 60 millioen pond. Hoe bedenke lijk dit is, blijkt het beste, wanneer men den tegenwoordigen toestand vergelijkt met dien van den zomer van 1939. Ongeveer een jaar geleden werd de circulatie van bankpa pier verhoogd met 20%, d.w.z. met 110 mil lioen pond. In het geheel heeft de Bank van Engeland thans 602,2 millioen pond aan bankpapier in omloop gebracht. Alles wijst er op, dat het Britschc Rijk bezig is, zich op het pad der inflatie te begeven. Aan dit voortdurend stijgen van de bank- biljettcncirculatie gaat natuurlijk een toe nemende stijging der prijzen van levensmid delen enz. gepaard, hetgeen vooral drukt op den levensstandaard van 'de arbeidende klas se. Bovendien heeft de stijging van het aantal in omloop gebrachte biljetten tot gevolg, dat het voortdurend moeilijker word, deviezen aan fe schaffen Hoezeer Engelnnds goisoleer de toestand van invloed is op hel zakenver keer met het neutrale buitenland blijkt wol. uit het bericht, dat de Bank van Emceland aan de Zwitserse!)c Nationale Bank moest mededeelen, dat zii niet meer in staat is om Zwitsersche bankbiljetten in te wisselen, aan gezien zij in de onmogelijkheid verkeert, de ze bankbiljetten naar Zwitserland terug te zenden, zoodat het geldverkeer nog slechts uitsluitend langs telegrafischen wryr kan plaats hebben. Engclsche meeningen over den Hertog van Windsor Zijn benoeming in wezen een verbanning. De benoeming van den Hertog van Wind sor in de functie van gouverneur van de Bahama-eilanden heeft in Engeland overal deii indruk gewekt, dat deze benoeming ge lijk staat mot een verbanning, daar deze functie beneden de \vaardigheid van een lid van het Koninklijke Huis ligt. In breödc kringen -in Engeland is men. er van over tuigd, dat Churchill persoonlijk het besluit te zien. Van hetgeen Joe hem vertelde wist hij niets. Bolansky had Henry Eagle, die inderdaad e°n vriend van hem was, voor het laatst zoo wat een jaar geleden gezien, toen Eagle in Kopenhagen optrad. Bij die gelegenheid had hij hem verteld, dat zijn dochter Edith met Joe Golden getrouwd was zonder zijn toe stemming en dat deze heer Golden hem op een gewichtigen brief, waarin hij verzocht om Edith naar Kopenhagen te laten komen, nooit geantwoord had. Joe Golden luisterde naar dit alles met ge bogen hoofd c1 oTs een betrapte schooljongen. „Je ziet dua wel, dat ik gelijk heb gehad." zei de oude cl„.vn met de rustige stem van een wijze. „Maar de jeugd wil nooit hooren, dus moet zij voelen. Ik kan je helaas niet helpen Joe; ik kan je niet eens beloven, dat ik je bericht zal sturen, wanneer ik zelf iets van Edith zal hooren. Jij hebt het immers ook voor overbodig gehouden om mij op de hoogte te stellen van zaken, die mij toch zeer na aan het hart lagen. Als Henry Eagle nu n et toe vallig bij Lord Craddock was opgedoken dan zou ik bijvoorbeeld op dit oogenblik nog niet weten, dat ik grootvader ben... Jg wilde mij toonen, hoe sterk -je wel was en dat je alles wel alleen kon bereiken!" Hij maakte een handbeweing, die beteekende, dat hij geen antwoord meer verwachtte. Toen nam zijn stem een andere, warmere toon aan: „Wanneer jij en je compagnon soms in nood of in verlegenheid zijn, dan zal ik jullie heel graag als mijn gasten hier houden tot je iets geschikts gevonden hebt! Maar Joe bedankte beleefd. Hij had zijn spaargeld nog en was niet aangewezen op de genade van Bolansky... Alf Söderström deed toen een zeer ver standig voorstel: daartoe heeft genomen, daar hij den terug keer van den Hertog van Windsor in zijn vaderland vreest. Toen cenigen tijd geleden bekend werd, dat de Hertog, die zich in Frankrijk- bevond. Frankrijk had verlaten en zich naar Spanje had begeven, van waaruit hij poogde naar Engeland terug te koeren, deden onmiddellijk geruchten de ronde, dat Churchill zou hebben besloten den terugkeer van den Hertog met alle middelen te verhinderen. In sommige Londensche. kringen vertelde men. zelfs, dat Churchill den Hertog bij zijn terugkeer zou laten ar- resteeren. Door de benoeming van den Hertog van Windsor tot gouverneur van de Baiiama- eilanclen is hem feitelijk elke politieke acti viteit in het openbare leven onmogelijk ge maakt. Nadat Maarschalk Pétain het door Enge land aan Frankrijk gepleegde verraad aan de kaak had gesteld, hoeft thans ook de Fransche minister van Inlichtingen uitvoe rig uiteengezet, dat Engeland in alle opzich ten te kort is geschoten in hel nakomen van zijn verplichtingen tegenover zijn bondge noot. In deze uiteenzetting van minister Pro- vost is tegelijkertijd het scherpste oordeel geveld over het inzicht der Engclsche staats lieden. „Engeland heeft op de blokkade ver trouwd", zeide hij, „zooals in den tijd van de Pitts." De beide Pi l ts lefden tusschen 1708 en 1806, dus ten tijde van Frederik den Groote en Na poleon. De sarcastische opmerking van mi nister Provost komt derhalve hierop neer, dal Engeland nog in do gedachtemvereld loeft van een tijdperk, dat anderhalve tot twee eeuwen achter ons ligt! VRIJDAG 12 JULI 1940 Jaarsveld 414.4 m. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8,05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 John Kristal en zijn Troubadours. „Joe. jjj ruineert je met dat zinlooze zoe ken. Mijn oude grootvader, een van de beste ruiters van Scandinavië, zei dikwijls: Het beste in vreugde, maar vooral in verdriet ia werk, werk! Kom Joe, laten we aan den slag gaan!" Zij kregen in Parijs een heel aardig enga gement, al es te zamen ongeveer vijf en twintig verschillende 'gelegenheden, waar zij elk drie of vier dagen optraden. Meestal was het tooneel veel te klein voor de lange stangen, die Joe op zijn schouder balanceerde en dan moesten zij in de zaal wer ken, ofschoon ze ook daar hun stang van negen meter niet konden gebruiken. Maar hun toeren hadden veel succes. Op een avond ktom er zelfs een agent in de zaal om hen aan het werk te zien en ze wellicht voor een groot variété in Pai-ijs te boeken. Volgens zijn meening maakten zij een goede kans. Alf Söderström was dus verrast, toen Joe op een avond de stang neersmeet en riep: „Het gaat niet meer! Wij moeten ophouden Alf!" Söderström wist niet wat hij hoorde: „juist nu we zoo goed aan de gang zijn?" „Ik kan niet meer! Ik kan niet meer!" riep Golden en hamerde met zijn vuisten op zijn hoofd. „Iedere keer wanneer'jij boven op de stang staat, moet ik aan Edith denken, aan onc kii dan zie ik ze duidelijk voor me, zoo dat het zweet me uitbreekt en ik mijn laatste kracht noodig heb om mij staande te houden en ik voel, dat de dag komt, waarop ik die kracht niet meer heb. Dan zou ik jou naar beneden laten vallen en zoover mag het niet komen, Alf!" Tevergeefs trachtte de Zweed zijn partner op te beuren en te kalmeeren. Joe bleef bij zijn besluit om geen dag langer op te treden. Zoo gingen zij dan van élkaar. Joe be- 147. Zoals Tarzan had gehoopt, waren de stal len verlaten, de bewakers waren meegegaan met de soldaten. Ongehinderd kwamen de twee vrienden van stal tot stal om de dieren los te maken. Toen ze klaar waren liepen ze zich ongehinderd een vreemde stoet naar de poorten toe. Een sterke afdeling soldaten stond daar op wacht. Opeens klonken er ver schrikte kreten! „Ze hebben ons gezien!" ver klaarde Perry O'Rourke. Een haastig ge geven commando van hun officieren, bracht 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.15 Vervolg van 12.15. 2.00 Orgelconcert. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.00 le acte van de opera „Rigoletto" (gr. pl.). 5.00 Voor zieken. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.45 John Kristel en zijn Troubadours. 6.30 VPRO: Cyclus „Gropte mannen in be wogen tijden". 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie „Allen die van goede wille zijn". 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Propaganda-toespraak. 8.20 KRO-Symphonie-orkest, KRO-koor en solisten. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Causerie „Nederlandsche schilderkunst". 9.55 Gramofoonipuziek. 10.10 Wij sluiten de dag. 10.15—10.25 Berichten ANP. Kootwyk 1875 m. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 9.05 Omroeporkest en soliste (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Rentmeester. II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Ensemble Rentmeester. 12.30 Berichten (Duitsch). taalde zijn vriend een behoorlijke schadeloos stelling en liet hem de beschikking over alle requisieten. „Ik heb die nu niet meer noo- dig," zei hij zachtjes. „Je zult toch geen stommiteiten uithalen, Joe?" vroeg Söderström bezorgd. Joe schudde het hoofd. Toen drukten zij el* kaar de hand en namen afscheid. Alf Söderström verkocht de requisieten, die hij alleen toch niet gebruiken kon en schafte zich van het geld een paard aan. Wat was hij g 'ukkig, dat hg" zich nu in de vaktijd schriften als „ruiter met eigen paard" kon aanbieden! Het duurde ook maar een week tot hij een goed engagement aan een Fransch circus kreeg. Stralend van vreugde zocht hg Joe op. Maar de hotelportier vertelde hem, dat Gol den al enkele dagen geleden vertrokken was. Hg had niemand gezegd, waar hg heenging en geen adres voor zijn brieven achtergelaten. Op het Februari program van „Ronacher" kwam een nummer voor, dat zelfs de oudste stamgasten van dit klassieke Weensche va riété niet kenden en dat eiken avond een stormachtig succes had. Het heette: „De Hoedendoos". Wanneer het gordijn op ging, zag men een boudoir, waarin een elegante heer nerveus heen en weer liep. Even later klonk de bel en er werd een hoedendoos binnengebracht. Uit de mimiek van den heer viel te begrgpen, dat hg zijn vertoornde echtgenoote met een nieu wen hoed wilde verzoenen. Hij opende de doos om ontzet terug te deinzen: Want daar kwam een allerliefst vrouwelijk wezen uit! Het was niet te begrijpen hoe een volwassen meisje in die hoedendoos had kunnen zitten, maar nu zij eruit te voorschijn rees, glimlachend, aller- liefst, in een vleeschkleurig tricotje, moest naar de stal van Zwarte Malluk. De koning der jungle zei rustig enkele woorden. Het grote dier tilde de beide mannen op zijn rug. Daarna liepen ze de weg op tussen de stallen en Tarzan riep. Een voor een verlieten de andere olifanten de stallen en volgden hen. Door de verlaten straten van de stad bewoog de soldaten in een gesloten formatie, terwijl ze hun speren voor zich uitstrekten. Tarzan sprak zacht tegen Perry. „Ze zullen proberen om de olifanten terug te drijven. Houd je goed vast en ga stevig zitten, O'Rourke, want we gaan door de gelederen heen!" 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Solistenconcert. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Gramofoonmuziek (met toelichting). 5.45 AVRO-Dansorkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Reportage. 7.15 Omroeporkest en solist. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch) 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Berichten (Vlaamsch), 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.30 Berichten ANP. II.1511.30 Berichten (Engelsch). men het wel gelooven. Doch daar het licht- rose tricot geen passend visitecostuum scheen, duwde de heer de verleidelijke verschijning weer vlug in de doos terug, knoopte er een touw omheen, zette ze neer en trapte ze in een hoek. Maar nu de doos eenmaal over de vloer rolde, ging de deksel er weer af, en hec mooie meisje, hoepelvorrnig gebogen, rolde ernaast. De heer hief het meisje op een tafeltje, vouwde het uit elkaar, en zette het op haar beenen. Dan boog hij met zeer be hoedzame, fijne handgrepen haar hoofd ach terover tot aan haar voeten, dan weer een voet over den schouder, dan de handen op den grond, zoowel naar voren als naar achteren. Daarna vouwde hij het m,eisje op als een klein pakje, of hij hief haar eene been lood recht en haar arm horizontaal, zoodat armen en beenen een kruis vormden; hij drukte, strekte het meisje, hg rolde haar op, naar voren, naar achteren en hg speelde met haar, alsof zg een pop van lappen was. Daarna zette hg het meisje op zijn rechterhand, op zijn schouder, zgn hoofd, zijn knie en herhaalde he' spel met haar buigzame leden. En daarbij glimlachte het knappe wezentje voortdurend. Die hoedendoos was wel het aardigste caout- choucnummer, dat men ooit gezien had. Wan neer tenslotte de heer zgn knappe partner weer in de doos pakte, deze onder de arm nam, naar hoed en stok greep en met lichten tred het tooneel verliet, klaterde van alle rangen het applaus. En als de twee artisten dan terug kwamen om glimlachend te bedanken, zag men pas hoe mooi dit meisje was met haar goed gebouwde gestalte, haar lichtbruine huid, het klassieke gezicht en het glanzende zwarte haar. Inderdaad een edele schoonheid. Zoo had het Roemeensche paar Lupu en Stassy Popescu zich in de jaren na het af scheid van Joe Golden en de Smilestroep tot een variété-nummer van den eersten rang- ontwikkeld. In hun garderobe vonden zij verschillende brieven, enkele daarvan hingen aan een bouquet. „Weer een heele serie uitnoodigingen," zei Lupu, „maar wij bedanken ervoor, niet S'tassy Stassy knikte. Wordt vervolf/d

Schager Courant | 1940 | | pagina 7