Nieuwe Europa De grondslagen van het Verborgen anti-Russische tendenzen Geen margarine DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een welvaart op basis van den arbeid Fransch vliegtuig boven Gibraltar BONNEN die deze week gelden voor beter gesitueerden Postduivenhouders in één bond Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). HAANDAG 15 JULI 1940. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mif. „WoHands Noorderkwartier" Eén enkele groote economische ruimte moet in Europa worden gevormd Tusschen vrees en hoop, in gespan nen afwachting, welke plaats en wel ke functie hun de historische om wenteling in een nieuw georgani seerd avondland zal toewijzen, vra gen de middelgroote en kleine staten naar de grondslagen van het Nieuwe Europa, zoo verklaart de diplomatie ke medewerker van de „Boersen- zeitung", Carl Megerle, in het eerste opstel van een reeks artikelen over de grondslagen van het nieuwe Eu ropa. Ter inleiding wijst de schrijver erop, dat over de territoriale en andere wijzigingen die noodzakelijk verbonden moeten zijn met de verplaatsing van het Europeesche zwaar tepunt van de westelijke randen naar de van het noorden naar het zuiden loopende middenas, nog niet kan worden gesproken. Daarentegen zijn zekere grondslagen en punten van uitgang reeds thans zichtbaar en geven het recht om vast te stellen dat de volkeren van Europa niet vertrouwen den nieuwen tijd kunnen tegemoet zien. Er zijn thans reeds, zoo wordt in het arti kel verder gezegd, in Europa zekere objec tief zakelijke en psychologische voorwaar den die dringen in de richting van een nieu we Europeesche solidariteit en een lotsge- meenschap. In het tijdperk van het moderne verkeer en de moderne economie, van de moderne oorlogstechniek en strategie gevoelt ieder, dat Europa te klein is om zooals tot dusverre in talrijke, niet tot leven bekwame een heden versplinterd te blijven, of zelfs in vijandelijke kampen verdeeld te zijn en in oorlogen die een zelfmoord beteekenen, met haar kracht ook haar positie in de wereld te verlie zen. Al deze inzichten dringen naar de Euro peesche solidariteit, naar de op de een of andere wijze te vormen economische en ver- keersgeografische groote ruimte. De kleine en middelgroote staten van Europa hebben door dezen oorlog de les gekregen, dat het levensgevaarlijk is een op zich zelf staand bestaan tusschen rivaliseerende groote mo gendheden of zelfs in het gevolg en in dienstbaarheid van die mogendheden te le ven, Daar komt bij het toenemende inzicht, in de onhoudbaarheid van de tot dusverre bestaan hebbende sociale, economische en politieke systemen en de noodzakelijkheid om het binnenlandsche regime der volkeren opnieuw te onderzoeken en aan te passen, Al deze factoren begunstigen de psycholo gische bereidheid om loyaal deel te nemen aan de nieuwe organisatie van Europa en de lotsgemeenschap van de oude wereld, maar vooral ook de noodzakelijkheid van 'n duidelijke leiding te erkennen. Voor de meeste staten van Europa betee- kent het zich kecren naar het nieuwe, tege lijk een grondige, vaak smartelijke en met offers gepaard gaande losmaking van het ®ude. In dit verband wijst Megerle er op. dat de betrokken staten zich moeten hoeden om nieuwe wijn in oude zakken te gieten en hun zaken toe te vertrouwen aan oude en onbekwame handen. Met een paar redevoe ringen, verordeningen en oppervlakkige gebaren zal het niet gebeurd zijn. Noodig is een voor zichzelf eerlijk gezicht in de ver andering der dingen, een afstand doen van overspannen politieke en economische na- tionalismen en erkenning van het beginsel, dat het met de eer van een kleinen slaat volstrekt vereenigbaar is, wanneer hij zich toevertrouwt aan de leiding en de bescher ming van groote rijken. Eerst thans is het mogelijk, zoo merkt Megerle tenslotte op, tegelijkertijd een goed onderdaan van zijn volk, een goed patriot, en een goed Europeaan te zijn, zonder dat dit laatste woord dien valschen klank heeft dien het in den na-oorlogstijd van Versail- les aankleefde. Megerle gaat van het feit uit, dat Duitsch- land niet alleen komt als overwinnaar van het svsteeni van Versailles» doch ook als een rijk, 'dat Europa veel te bieden heeft. Het brengt zoo schrijft hij verder Europa den vrede, veiligheid en bescherming tegen vreemde inbreuken van buiten af, tegen ver wikkelingen in Europa zelf en tegen de eco nomische worging van biïiten af. Het brengt de terzijdestelling van den naijver der groote mogendheden, waaronder Europa en niét in het minst de kleine en middelkleine staten de laatste eeuwen geleden hebben. Het bondgenootschap van de spilmogend- heden en de duidelijke duurzame afbakening van de bclangengebieden tusschen het rijk en de Sovjet-Unie vergrootten de mogelijk heid, aldus de schrijver, om de politieke re organisatie van Europa buiten den naijver van de groote mogendheden ten uitvoer te leggen. Vervolgens schrijft Megerle over de nieu we economische en sociale ordening -in Eu ropa. Duilschland stelt Europa nieuwe econo mische denkbeelden en een beproefd eco nomisch systeem ter beschikking. Dit hetée- kent zekere afzetgebieden, rechtvaardige prijzen, stabiele valuta, een bestand zijn te gen crisis en voor iedereen bereikbare van de kapitalistische overmacht vrij zijnde han delsmethoden. Aan dit gemeenschappelijke economi sche leven kan iedere staat, hetzij klein of groot, arm of rijk aan kapi taal, agrarisch of industrieel, op grondslag van rechtsgelijkheid deel nemen, omdat dit systeem berust) op de basis van de arbeid, prestatie en productie en niet op het toevallige bezit van goud en kapitaal. De nieuwe economische denkbeelden raken ook de nieuwe sociale denkbeelden, die het nat'ionaal-socialistische Duilschland liet Nieuwe Europa eveneens ter beschikking stelt. Duilschland beoogt niet, andere volken zijn sociale orde of zijn 'wereldbeschouwing op te dringen. Het is er echter van overtuigd, dat zijn nieuw gewonnen sociale waarden naar den inhoud van meer dan nationale bc- teekenis zijn en de uitdrukking zijn van de eisclicn van den twintigsten ecuvv. Het nieuwe Europa van de eensgezinde sa menwerking van allen, liet Europa zonder werkloosheid, zonder economische- en- valn- tacrises, het Europa van plannen en arbeicls- verdeeling, dat de modernste technische pro ductieapparaten. en gemeenschappelijk door gevoerd, geheel Europeesch verkeerssysteem ter beschikking staat, zal na het overwinnen van economische en nationalistische hinder palen zijn beveiligde basis en een snel op komenden welstand vinden. In ieder geval heeft de jeugd van Europa een groote kans voor zich. Het voorloopïg distinctief van degenen, dif naar den opbouwdienst overgaan, bestaat uit een witten driehoek, welke op den linker mouw is bevestigd. GEEN WONING MAG LEEG STAAN! Onttrekking van woonruimte aan haar bestemming is verboden.- Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland sche zaken, opgenomen in het verordenin genblad, is het met ingang van lieden in alle gemeenten verboden zonder toestemming van burgemeester en wethouders een woning geheel- of ten deele te onttrekken of ont trokken te houden aan de bestemming, wel ke zij had op 13 Juli 1940 of daarna. Voorts is het verboden zonder die toestemming een woning af te breken of te gebruiken voor een ander doel-. De „Hood" ernstig beschadigd. Gisteren heeft een Fransch vliegtuig bo ven Gibraltar gevlogen. Ondanks het slechte zicht kwam het Engelfeche afweergeschut onmiddellijk in actie. Een deel van de Engclsche vloot ligt nog steeds in de haven van Gibraltar. Uit Gibraltar verluidt, dat het slagschip Hood ernstige beschadigingen vertoont aan den commandotoren en dat de oorlogsbodem ten gevolge van het ontbreken van ieder materiaal voor de reparatie in Gibraltar moet blijven. In het centrum van Gibraltar is het giste ren weer tot ernstige moeilijkheden geko men over de evacuatie. De Hood en de Ark Royal in het droogdok. Naar uit Gibraltar verder gemeld wordt, zijn liet Engelsche slagschip „Hood" en het vliegluigmoederschip ..Ark Royal" als ge volg van de zware treffers die zij in het zeegevecht ten Zuiden van de Balearen hebben opgeloopen, in het droogdok te Gi braltar opgenomen. Ook de overige eenhe den, die aan het gevecht hebben deelge nomen, verloonen deels sporen 'van zware treffers, zoodal de gcvechlswaarde der thans in Gibraltar liggende eenheden sterk ver minderd is. Mijnversperringen bij Groenland? Duitsche vloot blijft in Atlanti- schen Oceaan opereer en. Omtrent dc bewering van dc Brilsche ad miraliteit, dat zij door mijnversperringen, die zich van de iShetland-cilanden voorbij IJs land blijkbaar tot bij Groenland uitstrekken, Duitschland definitief van den Atlantische» Oceaan heeft afgesneden, wordt van bevoeg de Duitsche zijde verklaard: Gedurende dc Duitsche operaties in Noor wegen proclameerde dc Britsche admirali teit, zooals bekend, reeds eenmaal een mijn- versperring over de halve Noordzee en het grootste deel van de Oostzee. De Britsche ma rine kon cclilcr den üuitschcn aanvoer over zee niet hinderen en niet eens het smalle gat versperren tusschen de Shetland-eilanden en de Noorscho kust, dat nauwelijks tweehon derd zeemijlen breed is. Ongehinderd liepen zware en lichte Duitsche zeestrijdkrachten herhaaldelijk de Noordzee binnen. Des Ie vermakelijker, zegt het D.N.B., is thans de bewering, da' de Britsche vloot in slaat zon zijn, den meer dan duizend mijl langen afstand van dc Shetland-eilanden tol Groenland door mijnen te versperren in wa teren, die honderden meters diep zijn. Dat de Duitsche oorlogvoering ter zee sedert de in eenstorting van Frankrijk de beschikking heeft over een uitgestrekte Atlantische kust, heeft de Britsche adnrraliteit klaarblijkelijk eveneens over het hoofd gezien. Gelijk bekend, opereeren ook reeds sedert langen tijd weer Duitsche zeestrijd krachten met succes in de overzeesche wateren. Deze vaarten der Duitsche oorlogsschepen in over zccsclic wateren beteekenen direct en indi rect; een ernstige benadeeling van den Euro- peeschen zeehandel. Bovendien dwingt deze bedreiging der toevöerwegen van het Engelsche verkeer overzee de Britsche marine ter bescherming van den handel en voor eonvooiecring een deel van haar oorlogsschepen aan andere doeleinden le onttrekken. JAPANNERS BEZETTEN PEIKWANG. Japanschc troepen hebben den lOen Juli Peikwang bezet, een grensstad op 20 Km. ten n.wz. van Fengsjang. Door de bezeting van Peikwang zijn de toevoerwegen door Fransch Indochina thans volkomen afge sneden. Duitsche teyenspraak. De Londensche radio en de Engelsche bla den probeeren in den laatsten tijd, met liet doel de ernstige positie van Engeland te verdoezelen en de DuilschRussische betrek kingen te vertroebelen, leuengs tc versprei den over zoogenaamde verborgen anti-Rus sische tendenzen, in de Duitsche buitenland schc politiek. Eenige Amerikaansche bladen, die de Engelsche propagandaleugens publi- cecren, hebben in dit verband den Rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, opvattingen en uitlatingen in den mond gelegd, die, naar van Duitsche zijde, wordt opgemerkt, in haar brutaliteit eii plompheid zoo doorzichtig zijn, dat zij de lachlust opwekken. Fransche vliegtuigen in Syrië Een Britsche bedreiging. De Popoio di Roma meldt via Athene, dat de commandant van de Britsche strijd krachten, die op Syrisch gebied in garni zoen liggen, van den opperbevelhebber van het Fransche Levantleger heeft geëischt, de 500 Fransche vliegtuigen in Syrië naar Pa lestina over te brengen of ze te vernieti gen. Zou de Fransche opperbevelhebber de zen cisch niet inwilligen, dan zouden de Britsche luchtstrijdkrachten in denzelfden geest handelen als de Britsche vloot tegen de Fransche scheepseenheden voor Oran. Generaal Mittelhouser heeft het Britsche ul timatum verworpen en alle noodige verdedi gingsmaatregelen tegen den dreigenden aanval genomen. POLITIEKE TERREUR IN DEN HAAG i N.S.N.A.P. MET OPHEFFING BEDREIGD. (Van onzen Haagsehen correspondent.) De laatste dagen schijnt het, dat zekere ele menten, meenden hierbij le kunnen rekenen op Duitschen steun, althans op stilzwijgend toelaten van die zijde, hier politieke terreur willen invoeren. In het bijzonder de N.S.N. A.P., het partijtje van majoor Kruijt, begint zich te roeren. Zoo hebben zij Vrijdagmiddag éen kleedingmagazijn in de Piet Heinstraat, waar reeds eerder de ruiten waren ingegooid, „bezet". De politic, relletjes op straat in de kiem smorend, hield zich verder afzijdig en zoo konden de bezettende bruinhemden hun eischen doorvoeren, n.1. benoeming van een arisclien bedrijfsleider en 20 procent loons- verhooging voor de kleermakers. Doch dit was nog niet voldoende! „Wegens beleedi- ging van het nationaal socialisme", hebben deze uit hun evenwicht geraakte lieden Za terdag aan het bedoelde kleedingmagazijn voorts een boete opgelegd ten bate van dc N.S.N. A.P.! Onnoodig te zeggen, dat hiermede de maat was overgeloopèn. Politie en Duitsche auto riteiten werden in het geval- gemengd en naar ons werd verzekerd, zijn deze laatsten lang niet gesticht over dit eigenmachtig en terroristisch optreden van dc aanhangers van dit. partijtje, die luidruchtig propagan da maken met behulp van vlaggen en andere kcnteckenen, welke erg veel op de Duitsche gelijken. Er zijn over onbehoorlijk optraden van N.S.N.A.P.-ers reeds meer klachten binnen gekomen en-naar verluidt, wordt gedwongen opheffing van dit partijtje ter bevoegdcr plaatse reeds overwogen. Hetzelfde geldt voor de wel zeer on-Nederlandsche van Rappard- groep. DE GEHEIME FRANSCHE DOCUMENTEN. Drontheim mocht niet ontruimd worden Daar zou het prestige van Enge land mee verloren gaan. Opnieuw is de inhoud van eenige geheime Fransche documenten gepubliceerd, welke binnen kort zullen worden opgenomen in het zesde witboek, dat door het Duitsche departement van buitenlandsche zaken zal worden uitgegeven. In document no. 28 komen de meest ern stige bezwaren naar voren betreffende de Engelsch-Fransche onderneming in Noorwe gen. Vooral duidelijk komt dit tot uitdruk king in het verslag van de zitting van het Fransche oorlogscomité, waarin er op gewe zen wordt, dat de onderneming in Noorwe gen onder Engelsche* leiding dreigde te mis lukken. Ook wordt daarin een falen van de intelligènce service geconstateerd en ten slotte is in dit verhand sprake van het zen den van generaal Gamelin naar Londen om op het laatste oogenblik Britsche ontrui mingsplannen in Noorwegen te verhinde ren. Er volgt dan het telegram van Reynaud aan Chamberlain van 26 April. Het bevat den dringenden oproep de Drontheim-onderne- ming niet op te geven. In dit telegram wordt gezegd: „Mijn waarde eerste minister, het oorlogscomité is zooeven bijeengekomen. Na bestudeering van den huidigen toestand in Noorwegen, hebben wij met algemeene stem men goedkeuring gehecht aan de volgen- deb csluiten: le. De ontruiming van het ge bied van Drontheim zou zoowel moreel als materieel zeer ernstige gevolgen hébben. Daarmede mag men niet accoord gaan. Ge heel afgezien van het verlies aan prestige der geallieerden in de oogen van hun eigen openbare meening, zou de houding der neu tralen, der groote zoowel als der kleine, door een dergelijk wansucces ongetwijfeld ingrij pend worden beinvloed. Vooral Zweden zou dan niet meer kunnen gelooven aan de doel treffendheid en het snelle optreden van een ëventueelen bijstand der geallieerden. Het zou een gemakkelijke buit worden voor de diplomatie van Duitschland. Het zou zoo ver komen, dat Zweden zijn ijzererts tegen ons zou verdedigen en daardoor zou zelfs Narvik waardeloos worden. Onze transporten aan manschappen en materiaal, luchtafweergeschut, artillerie en pantserstrijdkrachten mosten verveelvoudigd worden. Wanneer de landingsmogclijkheden van het oogenblik geringer zijn dan de tran sportmogelijkheden, zouden de transportmo gelijkheden ervoor moeten worden gebruikt, om alles wat wij in het veld kunnen bren gen in Schotland te concentreeren. Ik ben er van overtuigd, dat gij in onze ernstige situatie evenals ik varf meening zijt, dat. wij twee dingen steeds voor oogen moeten bon den: Men moet groote gezichtspunten heb ben of in het geheel geen oorlog voeren. Men moet s-nel handelen of men verliest den oorlog. Ontvangt mijn waarde eerste minister de verzekering van mijn meest .vriendelijke gezindheid. Broodbons 61 tot en met 70: (Broodbonboekje) geldig van 15 Ju li tot en met 21 Juli (niet-gebruikte tot en met 25 Juli). Voorts zijn de nict-gebruikte van de serie 51 tot en mei 60 nu nog geldig, tot en met 18 Juli. Bon 75: Naar keuze één half pond tarwebloem, tarwemeel, roggebloem roggemeel, bockvveitmecl of zelfrij zend bakmeel verlengt tot en met 26 Juli. Bon 80: Eén kilo suiker tot en met 25 Juli. Bon 85. Y2 pond koffie of V2 ons thee tot en met 2 Augustus. Bon 90: Naar keuze één half pond tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel, boekweitmeel of zelfrij zend bakmeel tot en met 9 Augustus Petroleumzegel Periode III. Gel dig voor 2 liter petroleum tot en met 28 Juli (alleen voor degenen, die daartoe vergunning hebben). Bonnen 67 en 68. Naar keuze één half pond boter, margarine of vet. op elk der bonnen. Geldig tot en met 28 Juli. Margarinedistributie op kracht. halve In aansluiting op de officieele mededeelin- gen betreffende de boter- vet en oliedistri butie, welke ouze aanvankelijke aankondi ging bevestigd heeft, vernemen wij nog na der, dat ove-r eenigen tijd het rantsoen voor kinderen gehalveerd zal worden en dat zij, die een belastbaar inkomen hebben van f 1400.en hooger voortaan geen margarine meer mogen koopen. In verband hiermede zal de capaciteit van onze margarine-indus trie tot de helft worden teruggebracht. Het rantsoen sla- en bakolie zal bedragen een halve liter p®r persoon per zes maanden. Nederlandsche Weermacht bestaat niet meer Een nieuw jaartal in onze ge* schiedenis! Zondagochtend hebben in eenige plaatsen van ons land de beroepsofficieren en -onder officieren zich corpsgewijze afgemeld. In Den Haag geschiedde dit in het gebouw van dc Bataafsche Petroleum Maatschappij, waarin thans het departement, van Defensie is ondergebracht en in het gebouw van het Algemeen Hoofdkwartier aan het Lange Voorhout. Aan allen is een verklaring ter teekening voorgelegd dat men ook na dit ontslag uit den militairen dienst zich zal onthouden van elke vijandeilijke actie tegen het Duit sche Rijk, zoolang de oorlog duurt. Ecu be grijpelijke voorwaarde, want formeel zijn al onze militairen nog krijgsgevangenen. Een nieuw jaartal in de vadcrlandsche geschiedenis: 15 Juli 1940; de Nederlandsche weermacht houdt op te bestaan! Kleine bonden samengevoegd. Gisteren is te Amsterdam de oprichting geschied van het nationaal verbond van Nederlandsche postduivenhouders. In deze nieuwe organisatie zullen alle groepeerin gen en kleinere bonden worden vcrecnigd, zooals die tot nu toe. ieder op eigen gele genheid dc postduivensport hier te lande hebben beoefend en gediend. De officieele gemachtigden van de Duit sche overheid, de heer Joh. Hoornstra, en diens plaatsvervanger Cl. F., Schcrhards te Amsterdam, die de oprichtingsvergadering hijwoonden, gaven de richtlijnen aan, langs welke de ontwikkeling van de nieuwe koers dient te geschieden. Amerikaansche vliegtuigmotoren voor Engeland William Kundsen, de gevolmachtigde voor de coördinatie der industrie en de president van de Packard autofabrieken Gilman, hebben verklaard, dat zij een overeenkomst gesloten hebben, waarbij Packard 3000 Rolls Royce vliegtuigmotoren voor de Vereenigde Staten en 6000 voor Engeland zal maken. Dc vorige week reeds heeft Gilman ver klaard, dat de Packardfabrieken voorberei dingen treffen, om in ongeveer tien maan den met de productie te kunnen beginnen. De kosten voor uitvoering van de opdracht met inbegrip van de benoodiedc nieuwe fabrieksruimten, werden on 1~o milliocu dollar geraamd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1