TARZAN en de Engeland kan zichzelf niet meer redden Mexico biedt kinderen hulp vuren van Tohr Oorlogskabioet in Nieuw-Zeeland Groote Clown? 30 Niet door verraad verloor België Voor zich zelf gecollecteerd In Den Haag moet het ordelijk zijn N.SJB. krijgt afdeeliog Perszakeo Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs Het Italiaansche blad de „Popoio di Ronia" publiceert een hoofdarti kel, onder den titel „de vijand van Europa", waarin het blad o.m. schrijft, dat men op dit voor Groot- Brittannië zeer critieke oogenblik constateercn kan, dat de regeering van Churchill haar verbeten beslui ten om te strijden, afwisselt met roerende Beroepen op het Ameri- kaansche medelijden. Deze met zich zelf in tegenspraak zijnde houding is reeds een symptoom en een bekentenis van zwakte. „Dit wordt bewe zen door de verklaringen der regeeringsper- sonen en door de maategelen, die deze man nen nemen. De minister van marine, Alexander. sprak Maandag wederom over de noodzakelijkheid van een verplaatsing der regeering uitt Londen naar Canada. Naar Canada hebben honderdduizenden Britsche staatsburgers, onder wie de be kendste, zich begeven en zelfs de regeering probeert de kinderen van het land naar Canada te zenden. De „Messagero" schrijft, dat een regee ring, die dergelijke hypothesen opstelt en dusdanige maatregelen neemt, er stellig moeilijk in zal slagen het land te over tuigen van een overwinning, die moet ko men. Het meest overtuigende bewijs voor deze zwakheid is echter geleverd door de laatste radioredevoering van Churchill, waarin de Engelsche premier den wil uit sprak om Londen huis voor huis te verde digen. zelfs wanneer de groote Britsche hoofdstad tot een slagveld zou moeten wor den en in de asch zou worden gelegd. De waarheid is, dat Engeland beweert de we reld te redden, en niet ziet. dat het tal rijke landen in Europa door zijn nietbe- staande bescherming in het verderf heeft gestort. Nu is Engeland aangekomen op het punt, dat het zich zelf niet eens meer kan redden. Naar den schijn, zoo verklaart de „Po- polo di Roma" is Groot Brittannië in oor log met de spilmogendheden. Morgen ech ter zal de geschiedenis vaststellen, dat Groot Brittannië thans in oorlog is met het geheele Europecsche vasteland, waarvan Italië en Duitschland de stem en de kracht uitmaken. Vijfde colonne een griezelsprookje! Amerikaansohe waarschuwing! Het Amerikaansche dagblad, de Washing ton Post,, houdt zich weer eens bezig met de geruchten, over het bestaan van een „vijfde colonne", die liet een griezelsprookjc noemt. Dergelijke geruchten, zoo schrijft 't blad, zijn buitengewoon gevaarlijk, aan gezien zij leiden naar de ondermijning van het Amerikaanscha moreel. Uit vijf leden bestaande. Naar uit Wellington wordt gemeld, is een Nieuw-Zeclandsch oorlogskabinet gevormd uit 3 leden van de regeeringen en 2 leden der oppositie, die den rang van minister krij gen. De leden van het oorlogskabinet zijn volgens Reuter: de premier Fraser, de mi nister van financiën Nash, de minister van defensie Jones en de leden der oppositie Hamilton en Coates. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, DOOR A. H KOBER Golden liep nog steeds opgewonden de ka mer op en neer. „Als ik er maar achter kon komen, waar die schurk het kind verstopt heeft! Ik moet naar hem toe om dat te weten te komen!" Hij balde de vuisten. Toen zei Stassy vanuit haar hoekje op de canapé opeens rustig: „Je dochtertje Zephora is in het instituut van de Udsulinen in New Orleans." Golden staarde haar aan en stamelde toen: „Wat zeg jij daar?" „Zephora is bij -de Zusters Ursulinen in Nev Orleans," herhaalde Stassy woord voor woord duidelijk. „En dat zeg je mij nu pas schreeuwde Golden haar toe. Toen sprong Stassy op, alsof hij haar be dreigd had. „Wees big dat ik het je zeg!" riep zij en liep toen de kamer uit. Nu wendde Golden zich ontnuchterd tot Lupu: „Hoe is dat nu mogelijk? Hoe kan zij weten, dat Zephora bij de Usulinen „Ik weet het .niet," antwoordde de Roe meen „In ieder geval ben je er nu achter... dus tot vanavond Joe!" Met deze woorden liep hij zijn zuster ach terna Den twee en twintigsten Maart zou circus Robinson in Indianapolis het seizoen openen, Vandaag was het de twintigste. De kolos sale tentenstad was al opgetrokken, de men- S"hen en dieren trainden en repeteerden over al, blij, na den langen winter eindelijk weer op reis te kunnen gaan; honderden reuzen- plakkaten straalden felkleurig in de lentezon. Lupu en Stassy hadden hun woonwagen zoo gemakkelijk mogelijk ingericht en zaten nu op de waranda. „Ik ben benieuwd of Golden op tijd terug komt." zei Stassy. „Als hij tenminste terug komt!" Maar door betere krijgstechniek der Duitschers en de averecht- sche hulp der Engelschen. Het Belgische gezantschap te Washington beeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt geconstateerd, dat België niet door verraad het onderspit heeft gedolven, maar ten eerste door de betere strijdkrachten en de betere militaire tactiek aan Duitschen kant en ten tweede door het volkomen ge brek aan bescherming door het luchtwa- pen der Engelschen. De Belgen, zoo consta teert de verklaring verder, hebben ge streden zonder hulp der geallieerden, die zich reeds naar Duinkerken terugtrokken, tot een verdere strijd alleen maar nutteloos bloedvergieten zou zijn geweest en de Bel gische koning derhalve den strijd staakte. Gedeeltelijke demobilisatie in Fransch Noord Afrika Kolonialen huistoe, zoodra mogelijk. Uit Rabat wordt gemeld, dat de opperbe velhebber van de Fransché strijdkrachten in Noord Afrika instructies heeft gegeven tot gedeeltelijke demobilisatie in Tunis, Algiers, Oran en Marokko. De manschappen, die uit Frankrijk afkomstig zijn en hij de koloniale troepen waren ingedeeld, zullen gedemobili seerd en naar het vaderland' teruggezonden worden zoodra er transportmogelijkheden zijn. Op 't oogenblik is er geen enkele móge lijkheid van transport. John Buil mist zijn kopje thee... Een van de ergste ontberingen voor het Engelsche volk. Dcv rouw van den Engelschen gezant te Montevideo heeft door middel van de dag bladen een oproep gepubliceerd ten gunste van verdere giften aan de Engelsche bevol king. Zij verzocht vooral om het toezenden van levensmiddelen, waarbij zij er op wees, dat het gebrek aan thee vooralvoor het Engelsche volk een gevoelige ontbering be teekent. Op Engelsche en Fransché aan vragen zal gunstig worden be schikt. In een interview, door den Mexicaanschcn staatspresident Cardenas aan de pers gege ven en waarin hoofdzakelijk vraagstukken van binnenlandschcn politieken aard ter sprake kwamen, heeft hij o.a. verklaard, dat bij de Mexicaansche regeering tot dusver nog geen oficieel verzoek is ingekomen om Engelsche en Fransché kinderen uit de oor logsgebieden' op te nemen. M,cxico is echter bereid zulke kinderen te ontvangen. Domme daad van twee Groning- sche zusjes. Door de recherche te Groningen zijn twee zusjes van 17 en 16 jaar C. en R. de L. aan gehouden, die bij de nationale inzameling te Groningen op Zaterdag 6 Juli met col lectebussen liepen en ondanks het verbod deze bussen tijdens het middaguur mee naar huis hebben genomen. De meisjes zagen kans van het gestorte geld een deel te stelen. Ongeveer vijftig gulden hebben zij tezamen buit gemaakt. Zij kochten daarvoor nieuwe kleeren en snoeperijen. Beide dieveggen zijn wegens den ernst van het feit in verzekerde be waring gesteld en zullen zich voor den of ficier van justitie hebben te verantwoorden. Strenge waarschuwing van den hoofdcommissaris. Reeds heeft de hoofdcommissaris van po litie te 's Gravenhage zich enkele dagen geleden verplicht gezien om de Haagsche burgerij er op te wijzen, dat in dezen ern-, stigen en zwaren tijd niets meer misplaatst is dan het plegen van wanordelijkheden of het uitlokken van relletjes, hetgeen zoo fnuikend is voor een goeden gang van za ken, bij welker bevordering wij allen be lang hebben en waaraan wij dus allen, zon der onderscheid van stand, rang of leeftijd, naar ons beste vermogen dienen mede te werken. Bii die gelegenheid werd tevens medegedeeld, dat bij ieder voorval, dat ver storing der openbare orde zou kunnen te weegbrengen, door het personeel der Haag sche politie met kracht cn indien noo- dig met geweld zal worden opgetreden. Helaas is het in de laatste dagen enkele malen voorgekomen, dat ge vallen van verstoring der openbare orde. zich in onze stad hebben voorgedaan. Waar van de zijde der Duitsche autoriteiten is aangedrongen op de loyale samenwerking van een ieder, kan een dergelijk streven naar het verwekken van onrust onder de burgerij onder geen enkel voor wendsel worden gedoogd. Vandaar dat de Haagsche hoofdcommis saris nogmaals met klem waarschuwt tesen ordeverstoringen in welken vorm da ft ook en tegen de bedrijvers daarvan de strengste maatregelen in uitzicht stelt. Het plegen van wanordelijkheden en het uitlokken van relletjes, passen niet in een geordenden staat cn dus zal door de Haagsche politie «tegen dergelijke acties met kracht worden opgetreden. Dr. Goedewaagen hoofdredacteur van „De Waag" 'af. De leider der N.S.B. heeft met ingang van 1 Augustus a.s. ingesteld de af deeling perszaken vim het hoofdkwartier. De taak dezer afdceling zal zijn de ver zorging der verbindingen met de" pers in het algemeen, tusschcn de persorganen der N. S.B. onderling en van deze organen met het hoofdkwartier. Tot hoqfij der nieuwe afdecling is be noemd. dr. T. Goedewaagen.' Onder deze afcFceling&zulleiV voortaan res sort oeren: dc N.S.B.-persdienst, welke onder leiding blijft van den heer N. Oosterbaan, de, centrale documentatie der N.S.B., de districtsbladcn, enz. In verband met het bovenstaande zal dr. Goedewaagen al zijn functies bij „De Waag" met ingang van genoemden datum neerleggen. DE AARDAPPELZIEKTE. Het K.N.M.I. te de Bilt doelt mede: In het etmaal van 's avonds 14 Juli tot 's avonds 15 Juli is in Friesland de weers gesteldheid kritiek geweest voor het op treden van aardappelziekte. In Noordholland tusschcn Hoorn cn Enkhuizen en in de omgeving van Obdam was de weersgesteld heid eveneens kritiek behoudens iets te ge ringe bewolking DONDERDAG 18 JULI 1910. Jaarsveld 414.4 m. NCR V-uitzending. 5.00 Berichten ANP. 5.10 Schriftlezing, meditatie. 5.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.35 Gramofoonmuziek. 152. Janette en Dr. Wong begonnen hun tocht waarschijnlijk hun laatste door de gan gen van Ahtea's paleis. Opeens waren ze omringd door een stoet Van priesters, die hun gebeden zongen, gewijd aan den wreeden God Pantu. die spoedig deze beide slacht offers zou verslinden. „Och, Dr. Wong, is er nog enige hoop?" vroeg Janette angstig. Een dappere glimlach kwam op het gezicht van den Chinees. „Het lijkt wel of mijn geëerde voorouders, tot wie ik" mg had gewend in mijn smeekbeden om hulp, plotseling doof zgn geworden. Doch ze zullen ons misschien toch nog horen." De stoet sloeg een hoek om. „O," huilde Janette, „dit is de gang naar de zaal van Pantu. Ik herinner me dit nog goed. Ik ben bang, dat Uw goede geesten ons verlaten hebben, Dr. Wong." Het escorte stond stil. Een reusachtige deur zwaaide langzaam open. Daar, in de grote zaal zat het vreselijke beeld van Pantu. Onder d<* ste nen aan zgn voeten, wist Janette, was het getemperde vuur van Tohr, klaar om met grote, hoge vlammen omhoog te schieten. Ahtea keek een ogenblik het vreselijke tafe reel aan. Daarna commandeerde ze kort: „Naar binnen!" 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Zang met pianobegéleiding én gramo foonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgelspel. I.45 Gooilanders en gramofoonmuziek. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.45 Christ. liederen (gr.pl.). 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Marcando-ensemble en gram.muziek. 6.30 VPRO: Cyclus: Lezen in de Bijbel". 6.45 Orgelconcert (ca. 7.00 Berichten). 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest en „Bel Canto". 8.30 „Wandeltoerisme", causerie. 8.50 Vervolg concert en gramofoonmuziek. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. Kootwijk 1875 m. VARA-uitzending. 11.1511.30 n.m. Be richten, 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek (8.00 berichten ANP, 9.309.45 Berichten Vlaamsch. 10.00 Orgelspel. 10.40 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten Engelsch. 11.30 Berichten Vlaamsch. 11.45 Fantasie. Lupu schrok: „Wat een vraag", zei hij. Hg zal ons engagement toch niet bederven!" „Omwille van zijn kind. zou een vader wel alles in den steek kunnen laten," zei Stassy nadenkend. „Waarom moest jij hem ook op het spoor van zijn dochter brengen," zei haar broer ge prikkeld. „Want je zult toch wel niet looche nen, dat jij het was, die Eagle's woonplaats hebt achterhaald om zijn adres op dat briefje in Chicago aan Golden mee te dee- len. En nu heb je hetzelfde gedaan met het verblijf van Zephora. Maar ik vraag me af waarom? Want je kon toch wel weten, dat er niets dan onrust en moeilijkheden van zou den komen." Zij keek hem openhartig aan: „Waarom vraag je dat Lupu? Je weet toch evengoed als ik, waarom ik het deed!... Ik wilde probeeren of ik misschien op den omweg over de kleine Zephora Golden's hart zou kunnen bereiken en als Zephora's moeder zijn vrouw worden Zij sprak deze woorden zoo rustig en vast uit, dat Lupu wel voelde boe beslissend dit alles voor haar was. Had hij dien Golden toch maar nooit in zijn nummer opgenomen! ...Prompt een uur eer de openingsvoor stelling van circus Robinson begon, kwam Joe Golden aan. Lupu zag hem opeens de garderobe binnenkomen. Hij hoefde hem niets te vragen want het was op den eersten blik duidelijk te zien, dat Golden teleurgesteld van zijn reis terugkwam. Op een podium, dat vlug in de middelste manege werd opgericht, trad de „Hoeden doos" als eenig nummer van het heele pro gram op, terwijl de beide andere maneges leegbleven. Slechts zij genoten het voorrecht om de aandacht der tienduizend toeschouwers geheel op hun werk te concentreeren. Het elegante optreden van Lupu en de "ko miek van Golden zouden al voldoende zijn ge weest om het enorme publiek te böeien, maar toen Stassy uit de hoedendoos kwam. brak donderende bijval los en daarmee was het spel eigenlijk al gewonnen. Na hun nummer oogstte het drietal dan ook een applaus, dat, althans voor een Ame- rikaansch publiek enorm lang duurde en zij bogen steeds weer met stralende gezichten. Wat zij waren lang niet zeker geweest van zulk een succes. Het was immers heel iets anders om met deze scène op het tooneel van een betrekkelijk klein variété te staan, ofwel in de manege van een zoo kolossaal groote circustent. In de garderobe kwam Golden nu dadelijk en zonder op vragen te wachten, met zijn belevenissen te New Orleans voor den dag. De zusters van het instituut, waar zijn kind werd opgevoed, hadden zijn verzeke ring, dat hij- de vader van de vierjarige Ze phora was, met eenig wantrouwen aange hoord, maar niettemin het kind geroepen. Toen was er een klein meisje met roode wangen binnengekomen, dat hem verlegen uit haar groote oogen aankeek, angstig terug week, wanneer hij haar wilde aanraken, met verstond wat hij tegen haar zei en tenslotte huilend in de armen van een zuster vluchtte, die het toen weer naar haar vriendinnetjes terugbracht. De zusters hadden Golden de kostschool laten zien. Alles blonk van helderheid en de kinderen zagen er gezond en voorlijk uit. Het scheen inderdaad een eersteklas instituut te zijlHenry Eagle betaalde dan ook, zooals hij hoorde, een tamelijk hoog kostgeld. Hoe nadrukkelijker Golden beweerde, dat hij Zephora's vader was. des te koeler namen de zusters deze mededeeling op. Zij lieten hem geen oogenblik meer alleen; waarschijnlijk hadden menschen, die elkaar een kind be twistten, al eens meer getracht een der kleinen te ontvoeren. Vier dagen achtereen was Joe naar de Ur sulinen gegaan om zijn dochtertje aan zich te wennen, het in zijn armen te nemen, te liefkoozen en te kussen. Een kind, elI was het nog zoo klein, moest toch voelen, dat het bij zijn vader was, zei hij bij zichzelf. Maar neen: d.- vierjarige kleine ding vreesde hem als een vreemde, ontweek hem en huilde tel kens, wanneer hg haar aanraakte. Toen was Joe Golden tenslotte maar weer vertrokken. Hij zou moeten wachten tot Ze phora ouder en verstandiger was met deze gedachte troostte hij zich, toen hij van New Orleans naar Indianapolis reisde. Met Lupu en Stassy sprak hij nooit meer over het geval. Hij had wel bemerkt, dat hij voor hen niet langer een vriend, niet langer een mensch met een privéleven was, maar slechts nog een partner... Circus Robinson was een echt Amerikaan sche eendagszaak. Het bleef maar een enkelen dag in iedere stad. Zoodra rs morgens de extra treinen waren binnengeloopen, werden onmiddellijk de tenten voor de menagerie en de abnormaliteiten opgeslagen en voor het publiek geopend, zoodat er reeds geld in de kassa kwam, terwijl de eigenlijke circustent er n g niet stond. I.Iaar 's middags en 's avonds vonden dan de circusvoorstellingen plaats, terwijl de menagerie en de extra-ten- tornstelling alweer werden opgeladen, en wanneer de laatste bezoeker het circus ver liet, was daarvan ook niet veel anders meer over dan het tentdak. Niettegenstaande dat alles was dit haastige leven voor de artisten toch gemakkelijk, want zij leefden in een rollende stad, waar zg alles 12.00 Esmeralda. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Berichten ANP. I.00 VARA-orkest (2.00—2.15 Ber. Duitsch. 2.152.30 Gramofoonmuziek). 3.15 Berichten Engelsch. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek (5.005.15 Berichten Duitsch). 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 Esmeralda en solisten. (7.007.20 Re portage). 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Berichten Vlaamsch. 9.00 VARA-orkest (9.15-9.30 Ber. Engelsch). 9.45 Berichten Vlaamsch. 10.00 Berichten Duitsch. 10.1510.30 Berichten ANP. II.1511.30 Berichten Engelsch. krijgen konden, wat zij noodig hadden. Zij be hoefden geen stap buiten de grenzen van het circus te zetten. Hier woonden zij, hier kon den zg gaan eten, hier was elk soort van handwerk te vinden, een postkantoor, een bank, een boekhandel, en van tijd tot tijd kwam zelfs de juweelenhandelaar om die ar tisten te bezoeken, die hun spaargeld in edel- steenen wilden beleggen. Op zekeren dag het circus speelde juist aan het Michiganmeer zocht r alk een juwe lier Stassy in haar woonwagen op, stalde zijn schatten voor haar uit en zei: „U kunt mijn mooiste steen uitzoeken, miss Popescu en het zal u geen cent kosten!" Stassy hield dat voor een reclametruc en weigerde. Maar toen fluisterde de man haar toe, dat de steen, de ring of het collier dat zij mocht uitzoeken, een geschenk was. „Een geschenk? Van wie dan?" vroeg zij eerlijk vei ast. De handelaar haalde de schouder op: „het moet een rgke heer zijn. Hij reist het circus al een heelen tgd na en woont op het oogenblik in Ludington, in het beste hotel. 0\ermorgen komt het circus daar immers naar toe en dan wil de heer van mtf hooren of u ~gn geschenk hebt aangenomen of niet. Dat is alles wat ik u kan zeggen, miss Popescu. Stassy had dadelijk aan Lord Lemaile ge dacht,die haar, toen zij met het Keith-variété te Minneapolis optrad, dien brief had gezon den, welke Joe Golden in handen was geko men. Zij had de uitnoodiging niet aangenomen, zooals zij Golden lachend had doen gelooven; daarom verwonderde zg zich erover, dat deze vereerder nu weken later weer opdook en zelfs, wanneer het tenminste waar was. het circu.' had nagereisd. Wat een hardnekkig heid! En wat een brutaliteit bovendien; de man schèen te denken, dat hg met zijn geld de vrouw kon koopen. die hem aanstond... Er kwam een uitdrukking van misnoegen op Stassy's mooi gezicht, maar haar blik ging vlug langs dc glanzende edelstecncn. Zn greep pon smaragd: Deze hier! En zegt u maar aan uw op drachtgever. dat ik hem persoonlijk zal komen bedanken .Overmorgen om elf uur ben ik op het plein voor het circus in Ludington!" Wordt vervolgd

Schager Courant | 1940 | | pagina 12