„Een Hollandsche mode zal nooit bestaan" Roode Kruisauto verdwenen Kwaliteitsmerk voor fruit Een enfortuiniijke fietser EEN NEDERLANDSCH B0ERENFR0NT WAPENWET OVERTREDEN Het komende seizoen nog Parijsche modellen. En dan V&Mol Nederlandscb elftal voor liefdadigheidswedstrijden Dinsdag 16 Juli 1940 Tweede blad Louis Zimmermaon verlaat concertgebouw-orkest Naar de Tel. verneemt heeft de concert meester van het Concertgebouworkest, Louis Zimmermann met ingang van het aanstaan de seizoen zijn functie neergelegd. De violist Ferdinand ITelmann, die even eens den titel van eersten concertmeester heeft, zal, naar wij vernemen, thans de plaats van Zimmermann in het Concertge bouworkest innemen. De twee inzittenden omgekomen? Sinds Zaterdagavond wordt, zegt de Tele graaf, een Roode Kruisauto met twee inzit tenden vermist. De passagiers zijn de be stuurder de heer Van Bentheim, 20 jaar, en een medepassagier, de 20-jarige heer De Roos. Zij zijn beiden verbonden aan het Ne- derlandsche Roode Kruis en woonachtig te 's-Gravenhage. Men vreest dat hun een on geluk is overkomen. Per radio is een oproep tot opsporing uitgezonden. Zaterdag 13 Juli ging de Roode Kruisauto met den heer Van Bentheim als chauffeur van Den Haag naar Maastricht om voor het Roode Kruis verschillende verpleegsters over te brengen naar elders. De heer Van Bent heim, die gekleed wasi n een Roóde Kruis uniform, keerde Zaterdag tegen den avond in Den Haag terug en zou toen nog eenige personen, o.w. een chirurg uit Wassenaar en een verpleegster uit Amsterdam, naar hun "woonplaatsen brengen. Aangezien het nogal een zware dag was ge weest vooor den bestuurder ging te zijner as sistentie de heer De Roos mede, die gedeta cheerd is bij het informatiebureau van het Roode Kruis hier ter stede. De autotocht van Den Haag naar Amster dam is goed verloopen, want de chirurg werd te Wassenaar thuisgebracht en ook de verpleegster werd met den auto in Amster dam afgeleverd Daarna zouden de beide in zittenden met den Roode Kruisauto naar Den Haag terugkeeren, waar zij laat in den avond konden worden verwacht. De terug reis is wel aangevangen; daarna is men hun spoor totaal-kwijtgeraakt. Ondanks alle uit gebreide nasporingen is het tot heden niet mogen gelukken den auto of de beide inzit tenden terug te vinden. De heer .Van Benthem was in het bezit van verschillende identiteitspapieren, zoodat als men den auto ergens had aangetroffen men direct zou hebben kunnen vaststellen wie de beide inzittenden waren. Noch bij het Roode Kruis, noch bij het informatiebureau of de betrokken families is eenig bericht bin- nengekomn. In verband hiermede vreest men dat er een ongeluk gebeurd is en de au to misschien ergens te water is geraakt. Het Roode Kruis heeft direct langs de ver schillende wegen tusschen Amsterdam en Den Haag een uitgebreid onderzoek laten in stellen. Medelijden opwekkende verhalen Een oneerlijke chauffeur. De oorlog heeft talrijke oplichters stof verschaft voor medelijden op wekkende verhalen, welke zij voor het uitoefenen van hun oneerlijke praktijken noodig hebben. De gevallen hiervan, welke dc laatste maanden bekend zijn geworden, houden een ernstige waarschuwing in. Zondagmiddag heeft een agent van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam een 26-jarigen chaufefur kunnen arresteeren, die zich aan 'n dergelijke oneerlijkheid had schuldig gemaakt. De man had een week geleden op straat een weduwe ontmoet en hij.vertelde haar bij Rotterdam te hebben gevochten, krijgsgevangen te zijn gemaakt en een tijd in Duitschland te zijn geweest. Xu was hij weer terug, maar als chauffeur kon hij weinig verdienen. Zijn verhaal ont roerde de weduwe zoo, dat zij hem uitnoo- digde even mee naar huis te gaan.Eenmaal binnen ontpopte hij zich als een dief. Hij wist een bankbiljet van f10 en een aantal distributiekaarten te stelen. Zondagmiddag zag de weduwe hem loopen. Zij maakte een agent op hem opmerkzaam en thans is de chauffeur opgesloten. Vijf fietsen in twee maanden- Maar eens komt toch het geluk. Een kwartier nadat de chauffeur van de B. B. A.-bus de fiets, die onder de linden van Ettens markt stond, had opgeladen, meeencn- de, dat het karretje aan een zijner passa giers toebehoorde, kwam een persoon uil een nabijgelegen hotel te voorschijn „Mijn fiets is weg". De hotelier opperde de veronderstelling, dat een misverstand in het spel was en dat het karretje wellicht bij vergissing door dc bus was meegenomen, maar dc mistroostige eigenaar wilde daar niet van hooren. „Ik kan nu eenmaal geen fiets houden", klaagde d inan, die een inwoner van Breda bleek te zijn, die zoo pas uit Frankrijk was teruggekeerd. „Toen ik uit Breda was gevlucht, is mijn eerste fiets te Antwerpen door een bom ver nield; ik kocht een andere, maar die werd gestolen; toen een derde fiets „gepikt", maar ook die verdween; te Boulogne een Neder- lanclsche legerfiets gekregen en die geruild met een fiets uit een stukgeschoten huis, tenslotte heb ik die laatste fiets achter moe ten laten en nu ik in- Breda van een goede kennis er weer een heb geleend, is die ook weg!" De onfortuinlijke fietser bad zijn verbaal nog niet uit óf daar naderde een B.B.A.-bus met de bewuste fiets achterop. Dc chauffeur had de vergissing bemerkt en liet rijwiel on derweg met een andere bus iclour gezonden. Eens komt toch het geluk! Alg. Hdbld. Waar duizenden Nederlandsche kinderen een onbezorgde vacantie gaan doorbrengen. Salzkammergut is wereldberoemd om zijn onvergelijkelijk natuurschoon. Een overzicht van St. Gilgcn in dit prachtig stukje van Centraal EuroDa Verder bouwen op de basis van den agrarischen dienst der N.S.B. Zaterdagmiddag, 13 Juli, heeft in Den Haag, onder leiding van den heer Roskam, boeren leider der N.S.B.een bijeenkomst plaats ge had van verschillende landbouwers cn be langhebbenden in dat vak der levensmidde lenvoorziening. De heer Roskam deelde mede, dat de agra rische dienst der N.S.B. reeds eenige jaren bezig is, in samenwerking niet vooraanstaan de boeren, handelaren en fabrikanten in het levensmiddelcnvak en met steun van gewe zen ambtenaren van verschillende crisisbu reaus en departementen, een organisatie voor te bereiden, waardoor bewerkers van onzen bodem, de verzorgers van ons vee en de verwerkers van onze landbouwproducten dc hun toekomende plaats zouden verkrijgen in een organische volksgemeenschap. Door dc snelle wijziging van onze maat schappelijke structuur is, het noodig, aldus de heer ïloskam, daf 'dezes; werkzaamheden, welke tót, dusvèVre werden verricht door dc landbouw-economische afdeelinggen van den agrarischen dienst der N.S.B., worden voort gezet in een organisatie op ruime basis, waaraan alle goedwillende landbouworga nisaties en organisaties in het levensmidde lenvak kunnen samenwerken. Deze werk zaamheden zullen daarom worden voortge zet door het Nederlandsche boerenfront. De taak van het „boerenfront" is het voor bereiden van een rijksvoedïngsstand op volk schen grondslag. Een vrije stand van burgers, boeren en ar beiders wordt nooit cadeau gegeven uit sym pathie, maar is alleen te verwerven door trouwen, eerlijken arbeid, aldus besloot de heer Roskam. Het boerenfront is gevestigd: Zeestraat 76, Den Haag. Twintig veilingen zullen er ge bruik van maken. Op initiatief van 'dë 'fi^itadviescómmissi'e van het Centraal bureau van de ..tuinbouw veilingen in Nederland is ©enigen tijd gele- Zes N.S.B.'ers veroordeeld. Voor de kantonrechter te Haar lem zijn gister een zestal inwoners uit Haarlem, leden van de N.S.B., te verantwoorden wegens overtre ding van de Wapenwet In de maand Juni was proces-verba al te gen hen opgemaakt, omdat zij op verschil lede plaatsen in de stad waren aangetrof fen met een soort wapen, dat vervaardigd was van een gummislang, al of niet ver zwaard met lood. Tot hun verweer deelden de verdachten mede, dat zij wel genoodzaakt waren uit zelfverdediging iets mee te nemen, omdat zij herhaaldelijk werden aangevallen op straat en meestal op oogenblikken, dat de politie niet snel genoeg aanwezig kon zijn. Daar zij blijkbaar in de meening verkeer den, dat zij, als leden van de N.S.B., wel een dergelijk wapen mochten dragen, las de ambtenaar van het O.M., mr. De Vries van Doesburgh, een brief voor, dien hij van den secretaris-generaal had ontvangen. Alvorens deze zaken verder te be- handelen, had het O.M. namelijk ge ïnformeerd bij den procureur-gene raal. De genoemde brief was met medeweten en goedkeuring van de Duitsche overheid verzonden en hield in, dat de Wapenwet voor iederen Nederlander gehandhaafd moet blij ven en dus ook geldt voor de leden .van de N.S.B. Zoowel de ambtenaar als de kantonrech ter, mr. Hoog, wilde rekening houden met het verweer van de verdachten, en met hun meening, dat zij in een uitzonderingspositie waren geraakt. Zii werden wegens overtre ding van de Wapenwet veroordeeld tot vijf gulden boete of drie dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag geno men wapens. („Tel.") Geen melkwol, maar celwol Er zijn van die dingen, die ons al tijd zullen blijven interesseeren, on danks den tijd. ondanks de omstan digheden, ondanks onze portemon- naie, ten spijt van de distributie... Voor zoover de vrouwen aangaat,, heet één van die dingen „Mode". Mode interesseert de vrouw, omdat het een stuk van haarzelf is, een gróót stuk: haar uiterlijk, de schijn waarin ze zich vertoont, altijd an- ders, eeuwig wisselend, met een roerende getrouwheid aan#het begin sel: „Verras en heersch...!" Vragen der ijdelheid. Het kan u niet onverschillig laten, leze res, wat er met de Mode gebeuren gaat, nu de verbindingen met Parijs, van oudsher haar zetel, verbroken zijn. Gij, die, zoo vreezen wij, de berichten over de kleeding- distributie heimelijk met méér interesse ge lezen hebt dan wat de kranten over koffie cn thee vertellen en wie de winter-garde- robe nader aan het hart ligt dan dan misschien! de kolenrantsoeneering, gij zult u afvragen: Wat staat ons te wach ten? Komt er, bij gebrek aan import, een specifiek Hollandsche stijl? Teneinde op deze vragen-der-ijdel- heid een betrouwbaar antwoord te kunnen krijgen, hebben we ons ge wend tot een deskundige, verhonden aan een der grootste modehuizen in ons land. Deze gunde ons een blik „achter de coulissen". „De mode voor de komende herfst cn winter, zoo zcide Bij. zal ten deele geba seerd zijn op Fransche modellen. Wij behoeven ons over het a.s. sei zoen dus geen zorgen te maken. Wat de tijd daarna brengen gaat, ligt nog volkomen in 't duister. Eén ding is echter zeker: Een Holland sche mode zal nooit bestaan." Waarom niet? „Is het juist niet n u de tijd voor Hol landsche mode-ontwerpers om een stijl te lanreeren, welke geëigend is voor de Hol landsche vrouw?" vragen wij. „Voor zoover mij bekend, is er niets van dien aard gaande", klinkt het antwoord. „Ik zal U ook zeggen, waarom men in Ne derland nooit tot een eigen mode gekomen is. Dit worflt eigenlijk een compliment aan de dames! De Nederlandsche vrouw is in het algemeen steeds zóó op de hoogte ge weest van de collecties der internationale markt, dat de noodzaak van een zelf-ee- creëerde mode nooit gevoeld werd. Zij ken de alle mode-journalen door-en-door. Wan neer men niet zélf naar Parijs kon. gaan. werden de toilelfen toch gemaakt naar ont werpen uit dc Lichtstad. Hiermee wil ik niet zeggen, dat zij geen persoonlijken smaak heeft. Integendeel.* Mijn ervaring is deze: de vrouw heeft, alvorens ze stof koont. terdege de mode bestudeerd. Zii heeft in de étalages gekpkon en gedacht: „dit of dat wil ik hebben", óf de journalen geraadpleegd en haar keuze vastgesteld Haar „eigen stijl" bestaat daarin, dat zii zelf kiest wat, naar haar meening, hij haar persoontje behoort." Weer koker-rokjes? „Wilt U ons een detail van de nieuwe mo dellen verklappen? Zal dp oorlog zijn invloed doen gelden op den snit?" „Dat kan men nooit vooruit zeggen. Wèl zouden we. wanneer wij den vorigen oorlog als toetssteen gebruiken, bijvoorbeeld kun nen voorspellen, dat de materialen krat) zul len worden, dus: nauwe- of liever, strakke kleeren. Ik maak hier echter slechts epn lo gische gevolgtrekking uit wat de ervaring ons geleerd heeft, doch noteert u dit voor al! ik waag op dit punt geenerlei voor spelling." De vrouw zoekt het thuis... Wij hebben nu nog iets op het hart over ersatz-stoffen. Glas per meter, voor gala- gewaden: melkwol voor jurken en mantels... Dus zetten wij ons modieus kruisverhoor, dat overigens met de grootste hoffelijkheid wordt ondergaan, aldus voort: „Gelooft U, dat de avondjapon van glas, zooals deze in Duitschland gelanceerd werd, hier ingang zal vinden?" „De avondjapon is thans niet. zeer ge vraagd. De dames koopen op het oogenblik meer practische jurken, bestemd om in huis te worden gedragen. De opzichtige dingen geraken op den achtergrond; liet eenvoudige heeft de voorkeur." Wol-geheimen. „Naar mijn meening niet. Er is nog genoeg zuivere wol en wol met zijden of katoen-inslag voorhanden. Bovendien staat de melkwol-industrie nog in haar kinderschoenen; men heeft met het product nog niet voldoende ervaring. Af wachten is ook hier de boodschap. Wèl kan ik u vertellen, dat er reeds heel veel celwol verwerkt wordt, het bekende synthetische pro duet, dat in Duitschland zooveel op gang gemaakt heeft. Hoogstwaar schijnlijk komt er hier te lande een verordening, volgens welke voorklee ding geen zuivere wol meer mag worden gebruikt. Dan zal men o.a. zijn toevlucht moeten zoeken tot ver werken van kunstzijde en katoen in de wol. Dit geldt echter voor de toe komst. Alles is natuurlijk afhanke lijk van het tijdstip van den vrede." Lanital als „slok-op" niet meer noodig! Celwol, wie herinnert zich dit woord niet uit de krantenartikelen over het Vierjaren plan? Om het geheugen even op te frisschen: ir. Keppler kreeg indertijd opdracht, het zgn. „Vezelstofplan" te verwezenlijken. Daarmee kwam de nieuwe -Duitsche celwol-industrie in beweging. Millioenen en nog eens millioe nen kilo's per jaar werden geproduceerd, meerendeels viscose-celwol, doch ook vezels volgens het koperoxvd-ammoniak-procedé en het azetat-product. Men had eerst zeer wantrouwig" tegenover de kunst wol gestaan, doch het nieuwe materiaal bleek goed te voldoen en tal van Duitsche fabrieken heb ben zich geheel op de vervaardiging van de thans onmisbaar gebleken stof toegelegd. Vooral onmisbaar, nu de Lanital (Melkwol) aanvankellijk vol vreugde begroet als „slok-op" van het onder melk-overschot, als zoodanig niet meer gewaardeerd kan worden. Men kan de ondermelk beter gebruiken! De oplossing van het veevoeder-pro bleem is immers urgenter dan dit van het kleeding-vraagstuk! Met dit laatste zal het heusch wel losloo- den besloten tot het instellen van een cen traal bureau-merk voor appelen en peren. De bijzondere tijdsomstandigheden hebben de uitvoering van dit besluit ecnigszins ver traagd,, maar thans zijn voor de verschillen de provincies commissies aangewezen. Dit kwaliteitsmerk zal voor het publiek van groot belang zijn, daar de consument dan zekerheid zal hebben, dat hij goed, centraal verpakt en gesorteerd fruit koopt. Ook van kweekerszijde blijkt voor dit c.b.-merk be langstelling te bestaan, daar'reeds een twin tigtal veilingen heeft verklaard gaarne van dit merk gebruik te zullen maken. Nu geen room mag worden verkocht heeft de bovenste laag van iedere liter melk voor de verstandige huisvrouw buitengewone waarde Voor oorlogsslachtoffers onder de voetballers. Naar wij vernemen, is de samenstelling van het Nederlandsch elftal, dat deze maand een drietal wedstrijden zal spelen, respectievelijk in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam, in het reeds aangekondigde liefdadigheidstournooi als volgt: Doel: Wille (E.D.O.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Van der Heide (Feyenoord). Midden: Paauwe (Fevenoord), Kuppen (Feyenoord), de Vroet (Fevenoord). Voor: Draeger (D.W.S.), Van Spaandonck (Neptunus), Vente (Feyenoord),- Drok (Sparta) en Bergman (Blauw Wit.) De wedstrijden zullen achtereenvolgens worden gespeeld op 17 Juli te 's Gravenha- ge, li Juli te Rotterdam en 31 Juli te Am sterdam. De baten van deze wedstrijden zullen worden benut ter vorming van een fonds, waaruit de oorlogsslachtoffers onder de Nederlandsche voetballers, K.N.V.B.-ver- eenigingen cn erkende bonden, cenigermate zullen worden geholpen. pen! Zoolang Eva dc kunst verstaat, zich te Kleeden. desnoods „in een servet en veel frissche lucht" gelijk iemand het eens geestig uitdrukte, zoolang behoeven we ons het hoofd niet te breken. Wie zal overigens met meer enthousiasme kennis nemen van syn thetische snufjes dan de vrouw, verzot als zij is op iets nieuws, iets anders, verliefd als zij is op den schoonen schijn der dingen, den flatteuzen flair van fleurige vezels, waarbij het haar koud laat, of zij gesponnen zijn of chemisch bereid...

Schager Courant | 1940 | | pagina 5