Aan den opbouw! TARZAN en de vuren van Tohr Pak aan i Den Haag diplomateosfad af WAAROM TREUR JE, Groote Clown? Het „PLEIN" rustig Belastingzondaren Radioprogramma door Edgar RiceBurroughs Gisteren zijn de gedemobiliseerden, die niet naar hun burgenverkring konden terugkeeren, opgenomen in den opbouwdienst. In verband daarmee heeft de commandant, de majoor J. M. Breunese, een dag order uitgevaardigd, welke bij alle-onderdeelen is voorgelezen en waarvan de tekst luidt als volgt: Mannen! Met ingang van heden zijt gij opgenomen in den opbouwdienst. Wij, die tevoren deel uitmaakten van onze weermacht, gaan thans «amen aan den arbeid in den opbouwdienst. Onze gemeenschappe lijke arbeid zal in dt eerste plaats gericht moeten zijn op onze saamhoorigheid en ge meenschapszin. Het rijkste bezit van den mensch, dat toch de arbeid is, zullen wij aanwenden om ons doel te bereiken, n.1.: U een plaats te doen innemen in een krachtig saam- hoorig en nationaalge- zind Nederland. Arbeid vereischt een gezonde frissche geest. Arbeid vereischt een krachtig lichaam. Arbeid vereischt le vensvreugde. Deze nu gaan wij sa men opbouwen. Met moed en vertrou wen, maar vooral ook met geestdrift moeten Wij aan den slag. Veel, zeer veel zal van ons allen worden gc- eischt. Als ware Nederlan ders wilt gij toch allen zonder uitzondering uw schouders onder onze gemeenschappelijke taak zetten, tot heil van ons geliefd vaderland. Doet. uw plicht, ik reken op u allen. Pak aan!! De commandant van den opbouwdienst, BREUNESE. (Van onzen Haagsc.hen correspondent). Sedert gister is Den Haag internationaal centrum en diplomatenstad af. Gedurende de vorige week waren de verhuiswagens voor de nog niet verlaten legatiegebouwcn voorgereden, waar de landsvlaggen sedert Nederland in den oorlog betrokken is, heb ben uitgehangen. Daarbij hingen de Ame- rikaansche Stars and Stripes behalve van de legatie der Vereenigde Staten aan het Lange -Voorhout, ook van de gezantschaps gebouwen der met Duitschland in oorlog verkeerende Staten, ten teeken dat de V. S. deze onder hun bescherming hadden ge nomen. Vele van die diplomatieke vertegenwoor digers hadden tal van vrienden hier te lan de gemaakt en waren vertrouwde verschij ningen geworden in het bonte beeld van uitgaand Den Haag en mondain Seheve- ningen. Deze internationale noot heeft de Resi- FEUILLETON DOOR A. H. KOBER ,Dus hij vindt mij heusch mooi?" vroeg zij zichtbaar verheugd. En Lupu herhaalde nog eens Joe's woorden. Maar na dien tijd sprak Joe Golden nooit meer over Stassy. Hij leefde zwijgend naast haar: met bitterheid zei ze tot zichzelf, dat zij, wat hem betrof, zoo leeljjk als de nacht had kunnen zijn. En van nu af moest Lupu de directeurs van Keith dikwijls hooren zeggen: „Uw zuster is een schoonheid, maar wat te streng voor Amerika wij hebben hier liever iets zoeters." In Chicago bleef de „Hoedendoos" langer dan in eenige andere stad: veertien dagen, om in vijf variétés op te treden. En hier konden ze eindelijk weer eens herademen en allerlei hoog noodige zaken inhalen, die al veel te lang waren uitgesteld. Lupu zocht een nieuw engagement, omdat zijn contract met Keith over enkele weken was afgeloopen. Hij sloot een contract met circus Robinson uit Indianapolis, dat in het voorjaar zeer vroeg opende, zoodat Lupu en zijn nenschen na afloop van de Keith-tour- née slechts zeven dagen vrij hadden. Robin son, een reusachtige onderneming met drie maneges en een renbaan engageerde hen als attractie voor de hoofdmanege en betaalde een hooge gage. Pas toen Joe Golden eindelijk weer eens een paar uur rustig kon gaan zitten, merkte hij, hoe stompzinnig dat jachtige leven hem in die vijf en dertig weken gemaakt had. Hij wilde nu weer naar Henry Eagle en Zephora gaan zoeken, ofschoon hij nog niet wist hoe hij dat zou aanpakken. Maar hij had onzichtbare helpers. Op een avond vond hij op zjjn spiegel in de garderobe een getikt briefje staan, met de woorden: „Henry Eagle woont ln Shell Beach in New Orleans, Louisiana." -dentie nu verloren, geheel en al, want ook de rechters van het iu het Vredespaleis zetelende Permanente Hof van Internatio nale Justitie hebben ons land verlaten. Met hun eigen auto of met een der twee speciale treinen een over Utrecht naar Berlijn, een over KeulenBazel naar Bern is dit internationale gezelschap, meer dan 200 personen groot, afgereisd: diploma ten en rechters, met hun gezinnen, alsmede al het gezantschapspersonccl voorzoover niet. van Nodcrlandsche nationaliteit, even eens niet familie. Naar Berlijn gaan de Chi neezen en Japanners met aanhang, naar Bern de overigen. V.S., Venezuela, Brazilië, Uruguay, Portugal, Spanje. Argentinië, Mexico, San Domingo en Italië. De Duit- sche gezant, graaf Zech von Burkersrorla is met mevróuw en een deel van het legatie- personeel reeds ruim een maand geleden naar Duitschland teruggekeerd. De overige leden van de opgeheven Duitsche diploma tieke vertegenwoordiging zijn te werk ge- sfeld op de bureaux van het Rijkscommis sariaat. Sommice van deze hecrcn vertoe ven reeds tientallen jaren in ons land en spreken onze taal als waren zij Nederlan der geworden. Den Haag is internationaal centrum af; dat paste ook niet bij het huidige regiem van bezet gebied. Diefstal in een dancinj Twee jongemannen zijn Zondagmorgen in een dancing op het Rembrandtsplein to Amsterdam op heeterdaad betrapt, toen zij f30 stalen uit de porteinonnaie van.een buf fetjuffrouw. Zij zijn onmiddellijk overgebracht naar het politiebureau, waar zij zijn opgesloten. (Van onzen Haagschen correspondent). Ieder die wel eens in Den Haag is ge weest en wie kent de Residentie niet, zij het oppervlakkig? weet dat het Plein steeds een druk punt van tramverkeer is geweest. Vroeger reden er nóg meer lijnen, den laatsten tijd hebben er, behalve eenige buslijnen, de trams naar Wassenaar/Leidcm Delft en Rijswijk/Voorburg hun beginpunt gevonden. Het Plein van „de Witte" en van de departementen van Builenlandsche Zaken, van Koloniën en van Defensie thans door den Rijkscommissaris, door Generaal Christianscn, opperbevelhebber van het bezettingsleger en andere militaire bu reaux in gebruik genomen en van „Ju stitie" en den Hoogen Raad met zijn zes standbeelden, zal weldra heel was rustiger worden. In principe is n.1.. naar wij verne men. besloten, deze intercommunale trams uit de regeeringswijk te verbannen en de begin- en eindpunten te verleggen naar het Lange Voorhout. Hiertoe zullen tramspo ren moeten worden geleed, van het Tour- nooiveld, bij den Koninklijken Schouw burg naar en over het Lange Voorhout, waardoor een lus ontstaat via Kneuterdijk. Plaats en Langen Vijverberg. Op het Plein komt aldus een niet onbe langrijke verkeersverbetering tot stand met tevens nieuwe parkeerruimte, waarvoor in de Haagschc binnenstad nog wel behoefte bestaat. Alleen in Den Haag 2% millioen gulden. (Van onzen Haagschen correspondent). Het generaal pardon blijkt tenslotte al leen voor Den Haag rond 2V? millioen te hebben opgebracht. Op 15 Juni bleek de oogst nog maar zeer matig te zijn. n.1. nog geen twee ton en daarom is de termijn voor herstel van te lage belastingaangiften toen niet een maand verlengd. Sedertdien is liet blijkbaar een gedrang van berouwvol le zondaren geworden, van wie de ergste zijn fiscaal geweten met f 230.000 heeft ont last. Verder waren er van f 160.000 en f 155.000. van f 130.000, f 135.000 en f 100.000 en dan honderden beneden een ton, vari- eerend van f 80.000 tot een paar tientjes. Ah men in de rest van Nederland ook zoo flink gebiecht heeft, zal de Fiscus er wól bij varen! Transport gewonden in Napels aangekomen Aan boord van liet .hospitaalscliip Aquileja zijn gistermorgen 560 gewonden uit Tripoli te Napels aangekomen, Zij hadden hun ver wondingen bekomen tijdens gevechten bij dc.haven Bardia en bij Tobroek. Bij de aankomst waren aanwezig de Prin ses van Piemont in de uniform van inspec- trice generaal van het Roodc Kruis en dc hertogin-moedor van Aoste, benevens alle militaire, burgerlijke en partij-autoriteiten, Dc Prinses van Piemont bracht een bezoek aan boord van het hospitaalschap, waar zij woorden van troost tot de gewonden richt te. Vertegenwoordigsters van de vrouwelijke fnsccs boden hun bloemen, sigaretten en an dere geschenken aan. Daarna werden de ge wonden aan land gébracht en naar velschil lende hospitalen gezonden. WOENSDAG 17 JULI 1940. Jaarsveld 414.4 m- KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 John Kristel en zjjn Troubadours. 151. Ahtea, de koningin van Tohr, keek Dr. Wong vol haat aan. „Zo, nu heb ik je einde lijk betrapt. Uit je eigen mond vernam ik, dat je een vals spel met ons hebt gespeeld dat je alles hebt gedaan om Tarzan en zijn vrienden te redden. Wat heb je daarop te zeg gen, Wong Tai?" De Oosterling boog min zaam. „Wat is er te zeggen? Er staat ge schreven, dat het noodlot twaalf handen en twaalf voeten heeft, die zich haasten om toe- te slaan. Deze onwaardige persoon bezit slechts twee handen en twee voeten. Hoe kan hjj iets ondernemen tegen het noodlot?" Dr. Wong keek uit het raam en wendde daarna zijn blik weer naar Athtea. „Ik hoor daar buiten reeds het door Uwe Majesteit opge roepen noodlot aankomen!" Ahtea stamp voette. „Als je meent Tarzan en zijn bende, dan heb je het mis. Ze kunnen niet bij het paleis komen." Op een bevel van de koningin namen enkele soldaten Janette en Dr. Wong tusschen zich in. „Naar de zaal van Pantu met hen, om te sterven in de vuren van Tohr!" Dr. Wong wist, dat Ahtea nu geen tyd verloren zou laten gaan. De handige Tar zan zou inderdaad kans zien om het paleis binnen te komen, maar hij zou te laat zijn! 12.45L.lp Berichten ANP en gr.muziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 2e en 3e acte van de opera „Rigoletto" (gr.platen). 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 John Kristel en zijn Troubadours 7.00 Voor de jeugd. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 KRO-Groot-Amusementsorkest. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Propaganda-toespraak. 8.20 Rococo-octet. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.00 KRO-Symphonie-orkest. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Letterkundige causerie. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15—10.25 Berichten ANP. Kootwjjk 1875 m. AVRO-uitzending. 11.15—11.80 n m. Be richten. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek (8.00 B- '-hten ANP. 9.309.45 Berichten Vlc.mscl. - 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 De Palladians (opn.) 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Berichten Vlaamsch. 11.45 AVRO-Amusementsori 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Ensemble Malescu. New Orleans! Daar waren zij toch pas opgetreden! Zonder het te weten was hjj zoo vlakbij zijn dochter geweest... Misschien had Henry hem zelfs in het Orpheum gezien? „Wie kan dat briefje hier hebben neer gezet?" vroeg hij opgewonden aan Lupu. De Roemeen las het en schudde het hoofd: „Ik in ieder geval niet." „Denk je dat het waar is? Of zou het een valsch adres zijn om mjj op een dwaal spoor te brengen?" „Waarom zou Henry Eagle niet in Shell Beach wonen; Laat dat maar eens navragen door een detectivebureau!" Golden omhelsde Lupu voor dezen goeden raad. Vier en twintig uur later had hij reeds een uitvoerig bericht van het detective bureau in handen. Het luidde: „Henry Bottom, Amerikaansche Staats burger, blanke, twee en vijftig jaar, heeft jarenlang als artist onder den naam Henry Eagle door de geheele wereld gereisd, heeft zich voor ongeveer twee jaren teruggetrok ken op de door hem gekochte en contant betaalde farm 202 in Shell Beach (La). Is bekend als een gentleman, zeer credietwaar- dig, vermogend, ongehuwd, leeft terugge trokken en heeft maar weinig pesoneel. Lie velingsbezigheden: tuinieren en visschen." Dus hij heeft Zephora niet bij zich! Dat was Golden's eerste gedachte. En de tweede: nu dadelijk naar Eagle toe te gaan om hem te vragen: waar is mijn dochter? Dat ging natuurlijk niet. Op het oogenblik zou die reis contractbreuk beteek§nen, het ergste, waaraan een artist zich kon* schul dig maken. „Je kunt toch nog een pa&r weken wach ten!" trachtte Lupu den woedenden Golden te sussen. In de week, die we tusschen Keith en Robinson vrij hebben, kun je immers ge makkelijk naar New Orleans reizen. De hoofdzaak is, dat je eindelijk weet waar Henry Eagle te vinden is!" Lupu had goed praten. Hij kon ook niet weten hoe het er in Joe Golden uit zag, hoe hij als vader naar zijn kind verlangde... Nadat hij er lang over had nagedacht be sloot Joe om Eagle een brief te schrijven, waarin hjj hem verzocht mede te deelen, waar zijn dochter zich bevond. Zij hadden Chicago allang weer verlaten, waren door den staat Wlsconsin getrokken en traden thans in de Keith-theaters te Minnesota op maar Henry Eagle had nog steeds niet geantwoord. In elke stad, voor iedere voorstelling, tel kens, wanneer hij zijn garderc be binnen kwam, keek Golden het eerst, of er geen brief voor hem lag... En vandaag, in de kleedkamer van het „Lyric-theatre" in Min- napolis, vond hy werkelijk een brief! Vlug .scheurde hij de slecht dichtgeplakte enveloppe open en las: „Wanneer cn waar mag ik de groote ar- tiste. die ik gisteren in de voorstelling van het „Lyric" bewonderd heb, mjjn opwach ting maken? Lord Lemaille Hotel Helio- polis." Golden verkreukelde het briefje boos. De een of andere ezel van een knecht had een brief, voor Stassy bestemd, in zijn garde robe gebracht! Hij raapte het papier weer op en streek het glad. Hij moest het toch maar aan Stassy geven... Zij v/as al in haar kleedkamer. „Hier, alweer een aanbidder!" zei Joe, terwijl hij haar het briefje reikte. „En nog wel een echte Lord! Neem me niet kwalijk, ik had het al willen verscheuren. Nu kun je het zelf doen!" „Dacht je dat? Och... misschien verscheur ik het ditmaal eens niet!" Stassy lachte, ter wijl ze dat zei, en Golden dacht er opeens aan, dat deze lach de eerste was, sinds maanden... Nu had de „Hoedendoos" de laatste stad der Keith tournée bereikt: Omaha, waar de groote vleeschfabrieken en brouwerijen zijn. Nog drie dagen, en dan zouden de artisten zeven dagen kunnen rusten. Joe popelde, om cindelyk zijn reis naar New Orleans te gaan maken. Hij had dag en uur al bepaald, toen er een brief kwam, de brief van Henry Eagel, waamaar hjj wekenlang had uitgezien. „Ik zie voorloopig nog geen reden," schreef Eagle, ,,om u mede te deelen, waar de kleine Zephora zich bevindt. Ik beschouw het meisje als pers'-jnlijke nalatenschap van haar he'aas doodelijk verongelukte moeder aan mij en ik zal haar naar beste vermogen verzor gen. Ik ben gelukkig in staat alles wat noo- dig is, voor de opvoeding van het kind te doen in ieder geval meer, dan u zoudt kun nen. Overigens heeft de grootvader van Ze phora, de heer Bolansky in Kopenhagen, mij uitdrukkelijk gemachtigd om zijn kleindochter op te voeden. ronder op juridische twistpunten in te gaan en zonder vooruit te willen loopen op de uit- s; raak van een gerecht, wil ik u er toch aan herinneren, dat de heer Bolansky in uw hu- we'ijk met zijn dochter nooit heeft toegestemd en dat uw echtgenoote u vrijwillig verlaten heeft. Wanneer u mij zoudt kunnen bewijzen, dat u in staat bent om beter voor Zephora te zorgen dan ik het doe, zou ik u haar met een goed geweten tegenover haar overleden moe der aan u afstaan. Doch daar dit totnutoe nog niet het geval is, zal ik Zephora voorloopig laten opvoeden, zooals ik het voor het beste houd Met hoogachting, Henry Bottom- 2.00 Berichten Duitsch. 2.15 Omroepoi-kcst. 3.15 Berichten Engelsch. 3.30 Sylvestre-trio. 4.15 Reportage. 4.30 Orgelspel. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Gramofoonmuziek met toelichting. 5.45 AVRO-dansorkest. 6.15 Berichten Engels. 6.30 Onderwf. Scheepv.: Technische causerie. 7.00 AVRO-Amusementsorkest en gramo foonmuziek. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Berichten Vlaamsch. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten Engelsch. 9.30 Pianovoordracht. 9.45 Berichten Vlaamsch. 10.00 Berichten Duitsch. 10.15—10.25 Berichten ANP. 11.1511.30 Berichten Engelsch. Eagle, (La.) den 14en Maart 1909." „Een brutaliteit zonder weerga!" schreeuw de Golden hardop. Hjj moest zyn voede op de een of andere manier luchten, het liefst zou hjj dadelijk naar dien ellendeling, dien kinder- roover toereizen om hem te wurgen, neer te slaan! Hij liep naar zijn partners om hen den brief voor te lezen en met hem over het geval te spreken. Stassy verstelde ondergoed; Lupu plakte postzegels in zijn album toen Golden binnen kwam. „Nu hoor toch eens," riep hjj en begon den brief voor te lezen. Maar toen hjj geëindigd had, zwegen ze beiden. „Nu, wat vind jullie daar nu van?" riep Joe, „wat moet ik dien kerel doen?" Lupu trok de schouders op: hjj schrijft toch l" 1 verstandig..." „Verstandig? Dus jij neemt het voor hem op?"'schreeuwde Golden. „Als je mjjn meening niet wilt hooren. dan moet je er ook niet naar vragen," verdedigde Lupu zich. „Nu wat Is jouw meening dan?" „Ik geloof dat Henry Eagle inderdaad goed zorgt voor het kind en hij heeft niet heele- maal ongelijk, wanneer hij schrijft, dat het beter bij hem kan zijn dan met jou op reis gaan." „Maar het is toch m jj n kind!" „Hjj wil het je ook niet onthouden," zei Stassy met haar donkere, warme stem. „Al leen moet je bewijzen, dat het beter bjj jou kan zjjn dan bjj hem. Wanneer je bjjvoorbeeld zou trouwen „Eagle is ook niet getrouwd „Daarom juist! Wanneer je zou trouwen", herhaalde Stassy .nadrukkelijk, „als er een vrouw bjj je was, die voor het kleine meisje zou zorgen, aan wie je het kon toevertrou wen, zoodat het dus in een familie zou op groeien..." „Ik wil het kind aan niemand toevertrou wen, aan niemand!" viel Golden haar heftig in de rede. Stassy. die haar donkere oogen vast op hem gericht hield, vroeg langzaam: „Niemand Ia er geen enkele vrouw, die je je dochtertje zou willen toevertrouwen Joe?" „Nee. Aan niemand!" riep Joe nogeens. Zij zwegen. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1940 | | pagina 6