De distributie van boter en vet De beurs weer open BLOKKADE De margarine-eters zullen op boter moeten overgaan Een as Berlijn-Rome-Tokio? De Italiaansclie aanvallen op MALTA De strijd in de lucht voortgezet Torpedojager tot zinken gebracht Groot gebrek aan veevoeder verwacht Over de distributie van boter en vet, waar over wij in onze nummers van Zaterdag en gisteren reeds uitvoerige mededeelingen konden geven werd gisteren nog een toelich ting gegeven door Dr. Ir. Schoenbeck, land bouwdeskundige van 't rijkscommissariaat, Dr. Ir. P. N. Boekei, regeringscommissa ris voor den zuivel, en de heer S. de Hoo, de dagelijksche leider van het centrale distributiekantoor. De heer Boekei deelde ïaede, dat de rantsoeneering is ingevoerd op tweeërlei grond. In de eerste plaats dient met nadruk te worden vastgesteld, dat er op dit moment geenszins sprake is van een nijpend tekort. Wijs beleid eischt echter anet liet oog op de toekomst, dat de vetycï-. •bruikers tot spaarzaamheid worden ge bracht. Met ingang van gisteren is dan ook de rantsoeneering van boter en vet in wer king gesteld. Een tweede reden ozn de rant soeneering in te voeren is gelegen in de '.overproductie van boter. Nederland is een sterk zuivel produceerend land, dat sinds jaren- moeilijkheden heeft bij het aan de markt brengen van zijn boteroverschot. In de laatste crisisjaren had men den on- prettigen toestand, dat de boteroverschotten in Engeland tegen afbraakprijzen moesten worden verkocht. Nu ook deze markt thans Verdwenen is zal de zuiveipositie op andere «basis moeten worden gesteld, hetgeen mis schien niet al te zeer te betreuren is. De export van boter naar het vasteland tvan Europa ondervindt groole moeilijkhe den. Weliswaar is Duitschland als afnemer gebleven ja zelfs dit land neemt iets meer af dan vroeger doch dit neemt niet weg dat ons land met groote hoeveelheden boter zal blijven zitten. Het is daarom onvermijde lijk dat wordt overgegaan tot maatregelen, welke wijziging brengen in het verbruik ;\an vetten hier te lande. De margarine eters zullen voor het grootste deel op boter moeten overgaan. Dit kan alleen bereikt worden door de invoering van een rantsoe neering. In de naaste toekomst zal naar ru we raming ongeveer de helft van het raar- garineverbruik moeten worden overgescha keld op bótervèrbruik Dit zal in dezen vorm geschieden: de consumenten van een lager 'inkomenklassen zullen distributiekarten kragen, waarop zij margarine kunnen koo pen, de consumenten van een hoogere in komenklasse zullen op hun kaarten alleen boter kunnen bekomen. Bovendien zal een (toeslagregeling worden ingevoerd, waardoor de houders van margarine kaarten een reduc- ftie van 40 cent per kilogram zullen kunnen (verkrijgen op de boter, welke zij op hun i bons koopen. .Op die manier zal een groot deel van het Ö>oteroverschot kunnen worden wegge werkt. Doch er resteert dan nog een ge deelte der boterproluctie welke in koelhui zen zal worden opgeslagen. De hoeveelheid, welke aldus zal worden "geconserveerd is te ramen op 1G.OOO.OOO kilogram. Wellicht [vindt daarmede nog niet het geheele over schot onderdak, de eventueele rest zal in den iivorm van uitgesmolten bolervet in distribu tie worden gebracht. De regeling welke voor de eerstkomende iwee weken reeds zijn afgekondigd is dus een voorloopige, welke is afgekondigd om ■den overgangstijd te overbruggen. Naast den gewonen consument, is ook rekening gehouden met het ho tel- en restaurantbedrijf, Dit zal ge heel op boter en olie worden aange wezen en zal geen margarine meer .verkrijgen. Ook de banketbankkers zullen geheel met boter moeten wer ken. Op deze wijze hoopt men door de moeilijke periode van overproductie van boter heen te komen. De heer Boeket zeide daarna nog ter .verklaring van den achtergrond dezer maat regelen, dat de veehouderij in ons land een typisch seizoenbedrijf is en zijn grootste pro ductie heeft, in de weideperiode. In dit ver band is vooral de opslag in de koelhuizen een maatregel van groot nut, immers daar door wordt mogelijk dat in de winterperio de, wanneer de melk en boterproductie sterk zal zijn afgenomen, de koelhuisvoorraden in omloop worden gebracht. Daardoor wordt een zeker evenwicht verkregen, waardoor het mogelijk is de exportrelaties, met name met Duitschland te behouden. De heer Boelcel maakte nog eenige opmer kingen over de veevoedervoorziening. In verband met de moeilijkbeden met den aanvoer van veevoeder zal het gebrek aan veevoeder in de wintermaanden groot zijn. In zekeren zin is daarvan bet gevolg niet onwelkom: de melkproductie zal dan met een het karakter van overproductie verlie zen. De heer Boekei ried.den boeren aan zoo veel mogelijk op eigen erf veevoeder te ver bouwen al ware het maar door het vaker maaien en inkuilen van gras. De heer Boe kei was tevens van meening dat het in het belang van de veehouderij zou zijn, indien een gedeelte van het sterk overbevolkte wei- debedrijf in akkerbouw werd omgezet en de veestapel in verband daarmede tot kleinere proporties teruggebracht. De dagelijksche leider van het centrale ■distributiekantoor de heer de Hoo heeft daar na eenige toelichtingen gegeven over de technische uitvoering van de distributie. Een nieuwigheid bij de rantsoeneering van bo ter en vet is, dat den consument niet meer de vrije keuze van het aangekochte artikel zal worden gelaten. Daardoor was een dis tributie op de nummers van het algemeene distributieboekje niet mogelijk, omdat men werkelijk ook een bepaalde klasse zou moe ten kunnen dwingen boter te koopen. Welis waar geschiedt nu twee weken lang de dis tributie op het algemeene distributieboekje, maar dit is slechts een overgangstijd. Er was natuurlijk een zekere overgang noodig, om dat men onmogelijk alle consumenten te vo ren over de voor de deur staande maatrege len kon inlichten door het rondzenden van kaarten met vragenlijsten, ^r was dan een hamsterperiode ontstaan, die ongetwijfeld tot moeilijkheden zou hebben geleid. De twee overgangsweken zullen worden gebruikt voor het rondzenden van boter of vetkaarten aan de hand van vragenlijsten. Deze vragenlijsten dienen om te doen uitma ken welke kaait ,die voor boter of die voor vet, de consument krijgen zal. In deze twee weken mag geen olie worden verstrekt, wel boter, margarine of vet. Degenen echter, die over een paar weken geen margarine meer zullen kunnen krijgen, moeten thans niet denken een run op de winkels te kun nen ondernemen om margarine in te slaan. De detaillisten immers kunnen slechts nieu we voorraden krijgen op de basis van het normale verbruik. In dè komende veertien dagen zullen dus vragenlijsten worden rondgestuurd om te trachten informaties te krijgen over het in komen van eiken consument. De inkomens grens, waarboven alleen boter kan worden gekocht ligt voor een normaal gezin, waaron der verstaan wordt man, vrouw en drie kinderen, op 1400 gulden, Voor ieder kind minder dan drie wordt de grens 100 gulden lager gesteld, een gezin van man, vrouw en een kind, met. een inkomen van f.1201, moet dus een boterkaart en geen vetkaart krijgen. Daarentegen wordt de grens voor ieder kind meer met 100 gulden naar boven verlegd. Nu is het niet noodig, dat consu menten, wier inkomen in ieder geval ver boven of ver beneden de ge noemde grens ligt, nauwkeurig hun inkomen opgeven. Zij kunnen op de vragenlijst eenvoudig invullen dat zij slechts in aanmerking kunnen ko men voor de boterkaart resp. marga- rinckaart. De rantsoenen zijn vastgesteld op 250 gram per persoon per week. Kinderen die hun vier de levensjaar nog niet voltooid hebben krij gen een rantsoen van 125 gram per week. Arbeiders die zWaren arbeid verrichten krij gen 375 gram toegewezen en die zeer zwaren arbeid verrichten 750 gram. Wat de slaoMe betreft, daarvoor zullen geen afzonderlijke bons worden aangegeven, Op de botor- of vetbon zal desgewenscht sla olie verkrijgbaar zijn. De hotels en restaurants zullen van af heden toewijzingen krijgen op de basis van 75 pet. van een normaal verbruik in de gelijke periode van verleden jaar. Deze inrichtingen moeten zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden. Tenslotte heeft Landwirtschaftsrat dr. ir. Schoenbeck een samenvattende toelichting doen volgen. Hij zeide dat alle maatregelen welke thans zijn afgekondigd in een kame raadschappelijke bespreking tusschen de Duitsche en Nederlandsche instanties zijn voorbereid. Over elk detail is diepgaand overleg gevoerd. Het voorbeeld van het Duitsche rijk is daarbij zeker niet in alle opzichten gevolgd, de Nederlandsche winke lier kan zich gelukkig prijzen dat hij niet als zijn Duitsche collega verplicht is te re kenen met rantsoenen, uitgedrukt in tien- deelige breuken. De rantsoenen zijn hier tot ronde getallen afgerond. Men moet deze en andere distributiemaat regelen zien in nauw verband met de in stallatierede van den rijkscommissaris, waarin deze gezegd heeft dat bij er voor zorg zou dragen dat bet Nederlandsche volk niet tot ongunstiger levensvoorwaar den vervalt dan het gemeenschapelijke lot met Duitschland en de vernietigingswil der vijanden het noodig zouden maken. De rantsoenen zijn zoo gesteld, dat een volwassen mensch er genoeg aan heeft. In Nederland bestaan trouwens voldoende mo gelijkheden om met andere voedingsmidde len de schade in te halen: Spreker noem de volle melk en kaas, die zeer waardevolle bestanddeelen voor de voeding bevatten. Het Nederlandsche volk is er met tfeze distri butie heusch niet zoo kwaad aan toe. Dat de rantsoenen veel krapper zullen worden is ook 'niet te vreezen, aangezien de distri butie niet voortvloeit uit oogenblikkelijken nood, doch is ingegeven door wijze voor zichtigheid met het, oog op de tijden die komen. Het is inderdaad niet fraa.i dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een splitsing van het volk in inkomens klassen, doch er stond geen andere weg open. Spr. noemde het illustratief voor den noodtoestand van het Nederland sche volk, dat vier millioen men- schen vallen beneden de inkomens grens, waarvoor de vetkaarten zul len worden uitgereikt. De helft on geveer van de bevolking zal tot de houders van de vetkaarten gaan be hooren. Het verkoopverbod van room is daaruit te verklaren, dat het ongewenscht is geacht dat de meer vermogenden zich schadeloos zouden stellen met. slagroom en dergelijke. Dit zou ten eerste de distributiemaatregèlen dwarsboomen en in de tweede plaats zou de kleine man niet begrijpen, waarom den meervermogende op deze wijze een uitweg wordt gelaten. De verkoop van room is daarom stopgezet. De heer Schoenbeck bracht lof aan den Nederlandschen winkelier, die tot nu toe als uitvoerder der distributieregelingen voorbeeldig heeft gewerkt. Hij verdient dat dit in het openbaar gezegd wordt. Spreker hoopte, dat het publiek den winkeliers on redelijke verwijten zou sparen, evenals hij verwachtte, dat dezen op hun beurt de huis vrouwen over de détails der distributierege- lingcn zouden voorlichten. Japan wil los van Engeland en Amerika. Naar het Japanschc blad de „Tokio Nitsji Nitsji" cn de „Tokio Asahi Sjimboen" mei den, eischen Japansche officicele en offi- cicusé kringen een beslissende en princi pieel herziening van de Japansche buiton- landsche politiek, met het doel het conflict in China te beëindigen en vrede en orde in Oost-Azië, in verband met de verstoorde in ternationale verhoudingen, te veczekeren. In dit verband brengt dc „Tokio Nitsji Nitsji" als voornaamste doeleinden van de Japanschc diplomatie naar voren, dat een ualiaansch-Duitsch-Japansch verbond moet worden gesloten, dat dc politiek van afhan kelijkheid ten opzichte van Engeland en Amerika moet worden opgegeven, dat in.de wereld een nieuwe rechtvaardige "orde moet worden geschapen en dat in Oost-Azië een economisch blok moet worden gevormd. Het blad verlangt verder, dat de betrekkingen met Rusland, in den zin van het Duitsch- Russisch non-agressiepact, worden herzien. Japan heeft tot taak den vrede aan de Noord-Westelijke grenzen te verzekeren en tegelijkertijd zijn naar het zuiden gerichte politiek tot ontwikkeling te brengen. Ten op zichte van Groot-Britannië cn dc Vereenigde Staten eischt de Tokio Nitsji Nitsji dat Ja pan zijn politiek tegenover deze mogendhe den grondig zal herzien en zich vrij zal ma ken van de economische afhankelijkheid die thans nog teil opzichte van Engeland en Amerika bestaat. Dit beteekent, aldus het blad, dat Japan in de toekomst zijn chemi sche prolucten, machines en andere artike len niet meer uit Vereenigde Staten en uit de Britsehe Dominions, maar uit Ncdcr- landsch-Indië, Duitsohland en Italië moet invoeren. Een speciale correspondent van Stefani meldt: Onze jacht formaties leggen door hun voortdurende aanvallen op het vliegveld van Malta het plan ten uitvoer betreffende de systematische vernieling van de Brit sehe luchtstrijdkachteh. wien zij zeer aan zienlijke verliezen toebrengen. Telkens, wanneer de Britsehe jagers optreden, lijden zij verliezen aan manschappen en toestel len. Trouwens de Britsehe jaclittoestcllen komen eerst tusschcnbcidc, wanneer de Ita- liaansche formaties haar taak reeds hebben voltooid. Koersen hooger dan vóór 10 Mei De effectenbeurs opende gisteren haar poorten. Wanneer met alle omstandigheden en niet het minst met de diep ingrijpende verandering van het maatschappelijke leven hier te lande rekening wordt gehouden, dan dient te worden geconstateerd, dat men er spoedig in geslaagd is, het beursapparaat voor den fondsenhandel weer te doen func- tionneeren. De effectenbeurs is een goede twee maanden gesloten geweest, terwijl tij dens den grooten wereldoorlog ruim 'n half jaar moest verstrijken, alvorens het mogelijk was, met den officieelen effectenhandel een begin te maken. De handel wordt thans, aanvankelijk op be perkte schaal, hervat. Slechts enkele fondsen worden tot de officieele dagelijksche notee-- ring toegelaten, n.1. de 3 pet. Nederlandsche staatsleening 1936 en de 4 pet. Nederlandsche staatsleeningen 1940. In deze obligaties wor den op de gebruikelijke wijze transacties af gesloten, waarbij de koersen officieel worden genoteerd. Naast dezen officieelen handel is een niet- officieele handel in de overige binnenland- sche fondsen geoorloofd. Alle daarop betrek king hebbende orders moeten vóór 14.15 uur aan de commissie voor de noteering van de vereeniging voor den effectenhandel worden opgegeven Op grond van deze opgaven stelt de commissie voor ieder fonds een noteering vast. Indien men er gedurende drie dagen in slaagt een dusdanigen koers vast te stellen, dan wordt het desbetreffende fonds tot den niet-officieelen handel toegelaten. Vanzelfsprekend concentreerde de belang stelling zich in de allereerste plaats op de hierbovengenoemde papieren, waarin heden officieel zaken mocht worden gedaan en vooral voor de 4 procent obligatien Neder land 1940 tweede leening ex-belasting facili teit werd groote attentie betoond. Toen de no teering werd ingeluid met de gebruikelijken slag op de gong, werd bijna onmiddellijk daarna in dit papier een transactie afgeslo ten tegen 90 procent, doch reeds dadelijk bleek, dat er vraag bestond en in de eerste tape liep de noteering reeds op tot 91 pro cent. De vraag bleef aanhouden en in de tweede tape werd afgedaan, teggen prijzen loopende van 91 procent tot 92% procent, Kras optreden der Japansche vloot In aansluiting op de stopzetting van het vervoer voor de regeering te Tsjoenking, door Fransch Indochina, Hongkong en Bur- ma heeft vice-admiraal Sjigetaro Sjimada commandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren aan het diplomatieke corps en aan de Chineesche douane, door den Japanschen consul-generaal, Yo'shiaki Miu- ra laten meedeelen, dat vanaf Maandag middernacht Siangsjanpoe in de baai van Hangstjan en de havens van Wegtsjou aan de Lotsingbaai, Santoeao en Lojoean door de Japansche vloot zijn geblokkeerd. De mededeeling houdt in, dat alle scheep vaart verkeer in deze kustgebieden is. stil gelegd, terwijl elk schip, dat zou pogen de blokkade te breken, door de Japansche vloot zal worden aangehouden. Tevens wordt meegedeeld, dat Japan alle verant woordelijkheid afwijst voor schade, toege bracht aan schepen, die het geblokkeerde gebied zouden naderen na Maandagmidder nacht, Van welingelichte zijde wordt verno men, dat met de blokkade wordt beoogd, het goederenvervoer over Sjelciang en den Kiangsispoorwcg en over de havens van Ningpo, Wetsjan en Foetsjan naar Tsjoen king stop te zetten. Een verklaring van Bullitt De Duitschers gedragen zich in Frankrijk correct. Volgens een bericht" uit Madrid heeft de Amérikaansche ambassadeur Bullitt ver klaard, dat de houding der Duitsche bezet tingstroepen in Frankrijk absoluut correct is. Bullitt voegde hieraan toe, dat hem geen enkel geval bekend was, waarin een Ameri kaan in Frankrijk ook maar de geringste moeilijkheden heeft gehad. terwijl in de derde tape werd gehandeld te gen 92 procent a 93 procent. De opgaande lijn werd onverminderd gecontinueerd, want in de vierde tape werd reeds een noteering van 93procent bereikt, terwijl in de vijfde tape een koers van 94 procent werd verkre gen. Dit wees er dus op dat een vaste stem ming bestond, in welk verband er op kan worden gewezen dat op Donderdag 9 Mei, den laatsten deg waarop de beurs geopend was, de 4 procent obligatien Nederland twee de leening 1940 ex-belasting faciliteit, geno teerd waren van 88 7/8 procent lot 89 15/16 procent, terwijl de onderpandkoers was vast gesteld op 88% procent. In de overige fonds sen waarin officieel handel mocht worden gedreven, was niet veel te doen, doch ook deze konden een vaste houding ten toon spreiden. De 4 procent obligatien 1940 tweede leening cum belasting fac. konden liet eerst in de derde tape tot noteering brengen en daarbij werd gehandeld tegen 98 pet. a 99 procent, tegen een noteering op 9 Mei van 93 7/8 procent..en een onderpandkoers van 93% procent. In de 3 procent obligatien 1936 was niet veel te doen, doch ook deze lieten zich van hun goeden kant kennen en werden ver handeld tot behoorlijk hooger prijs dan op Donderdag 9 Mei, toen weliswaar geen notee ringen tot stand kwamen, maar toen een vorige noteering bestond van 89 procent, ter wijl de onderpandkoers was vastgesteld op 88*4. Thans kwam de noteering -op 91%. De kleinere coupures sloten zich vanzelfspre kend bij de noteeringen van de groote stuk ken aan. Voor zoover kon worden nagegaan, kon den de obligatiesoorten, waarin heden nog geen officieele noteering mocht plaats vin den, slechts in matige belangstelling verheu gen. Men kreeg den indruk, dat. wanneer ook hierin de handel kan worden toegelaten, de koersen zich wellicht op bevredigende wijze zullen ontwikkelen. Voor zoover kon worden afgegaan op het geen men ter beurze kon waarnemen, werd de impressie gewekt, dat ook de aandeelen- markt, wanneer het eenmaal tot noteering zal komen, een behoorlijk weerstandsvermo gen aan den dag zal leggen, waarbij echter wel met de noodigc tegenstrijdigheden reke ning mag worden gehouden, want men kan niet verwachten, dat alle fondsen zich ge heel op eendrachtige wijze zullen gedragen. Dit gold niet alleen voor de locale waarden, maar ook van de Amerikanen, waarvoor in dicaties waren, dat zij zich omstreeks de pa riteiten van Amerika zullen bewegen. Zooals echter gezegd, wenschte men toch eerst de kat uit de boom te zien, voor prologatie kwam een noteering van V/> procent tot stand, welke noteering betrekking heeft op nieuwe gelden. Duitsch legerbericht Het oppercommando der Duitsche weer macht maakt bekend: Groepen gevechtsvliegers hebben in den loop van de gewapende verkenning boven, het Kanaal Britseheconvooien aangevallen en drie koopvaardijschepen tot zinken ge bracht met in totaal 17.000 bruto register- ton inhoud. Een torpedobootjager, een hulp kruiser en nog 'vier koopvaardijschepen werden met inslaande bommen-zwaar be schadigd en deels in brand gezet. Her haaldelijk kwam het tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Britsehe groepen jachtvliegtuigen, in den loop waarvan vier Engelsche jagers van het type Ilurricane en twee eigen vliegtuigen werden neerge schoten. In den loop van den nacht van 14 en 15 Juli hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen haveninstallaties, vliegvelden cn fabrieken der wapenindustrie in Zuid-Engeland aan gevallen. De uitwerking der bomaanvallen was bij alle doelen door branden en krach tige ontploffingen, vooral in Favershain, van verre zichtbaar. Engelsche vliegtuigen hebben ook in den nacht van 14 op 15 Juli in Noord- en West- Duitschland lukraak bommen neergewor pen. De aangerichte matericele schade is onbelangrijk. Door luchtafweergeschut wer den twee en door nachtjagers één vliegtuig neergeschoten. Ifaliaansch legerbericht Ook een Britsehe duikboot ver nietigd. Het legerbericht van het Italiaansclie al gemeene hoofdkwartier luidt als volgt: In het Westen van de Middellandsche Zee heeft een van onze duilcbooten een vij andelijken torpedobootjager en een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. Her haalde nachtelijke luchtaanvallen van den vijand op Tobroek hebben geen slachtoffers gemaakt, nóch schade aangericht. Onze luchtmacht in Oosl-Afrika heeft de luchthaven van Aden bestookt. Tijdens een offensieve luchtverkenning hij Buna wer den vijandelijke concentraties mof mitrail- leurvuur beschoten, terwijl twee vliegtuigen op den grond werden vernield. De vijand ondernam zonder resultaten luchtaanvallen op Assab. Er werd een vliegtuig neerge haald. DE FRANSCHE TROEPEN IN SYRIë. Uit Damascus ontvangen berichten mel den, dat het Fransche opperbevel in Syrië heeft besloten tot demobilisatie van verschei dene lichtingen reservisten in liet Nabije Oosten. STIJGING JAPANSCHE BEVOLKING IN NOORD-CHINA. De Japansche bevolking in Noord-China is met 260.000 gestegen sedert de Chineesch- Japansche oorlog is uitgebroken. Voor den oorlog woonden er 42.000 Janannoezen en thans, volgens de laa1 j(1 10taal Het grootste gedeelte van de verkeersbrug over den Rijn te Arnhem is reeds ge- licht. Met behulp van drijvende bokken wordt het massale werk uitgevoerd

Schager Courant | 1940 | | pagina 7