Britsche havens bestookt Autobus met gasgenerator VERDUISTERING VAN MILITAIRE GOEDEREN Bommetjes op de tramrails gelegd Konoye kondigt nieuwe offers aan Succesvolle bomaanvallen De lotgevallen van Degrelle RECHTSZAKEN UIT NOODWEER GEHANDELD Woensdag 24 Juli 1940 Tweede blad Aulomo&itiimt NIEUWE WERELDRECORDS. De bekende Amerikaansche autocoureur Jerkins brak gisteren te Utah gedurende een 24-uur rit met zijn 700 p.k. sterken wa gen verschillende van zijn verleden jaar ge vestigde snelheidsrecords over de 50 K.M. tot 3000 mijl. Hij reed met een gemiddelde van 161.18 mijl over een afstand van 3888.32 mij-l. Zijn topsnelheid bedroeg 189 mijl. Het koren is rijp. De oogst voor het dagelijksch brood is in vollen gang daartoe zijn ploegzwing te baat, een bardhou ten steel met ijzeren beslag, waarmee hij van zich afsloeg. De zwing trof echter den ouden van V. op het hoofd bij de slag zoodanig dat van V. spoedig bezweek. Hoewel aanvankelijk aan doodslag werd gedacht, waarvoor van der L. werd gedag vaard, nam de officier van Justitie, nadat de jongemannen ads getuigen waren gehoord deze tenlastelegging terug en zeide, dat naar zijn indruk wel vaststond, dat van der L. se nior den noodlottigen slag had toegebracht, doch tevens, dat deze uit noodweer had ge handeld. Derhalve requireerde spreker schul digverklaring met ontslag van rechtsvervel- ging. Mr. Sprey, die optrad als raadsman van Van der L. sloot zich bij deze opvatting aan. Uitspraak 6 Augustus. Tegen een 76-garigen landbou wer 8 maanden gcëischt. Kort na de oorlogsdagen werd in de wo ning van den 76-jarigen landbouwer T. van I-I. te Veenendaal een groote hoeveelheid militaire goederen aangetroffen. Wegens verduistering van al deze goede ren had van H. zich gisteren voor de Arn- hemsche rechtbank te verantwoorden. Verd. beweerde, dat hij te goeder trouw was ge weest. De soldaten liepen bij hem in en uit en hier lag dit en daar lag dat. De oproep van d«i burgemeester, dat iedereen, die nog militaire goederen onder zich had, daarvan aangifte moest doen, verklaarde verd. niet gelezen te hebben. De gemeenteveldwachter Chr. van R. uit Veenendaal verklaarde als getuige, dat ceni- ge dagen tevoren eenige soklaten de goede ren hadden moeten halen. Zij hadden alleen maar eenige geweren aangetroffen. Over al het andere had verd. niet gesproken. Toen de politie'huiszoeking deed, had ver dachte de aandacht zooveel mogelijk afge leid van de plaatsen, waar alles' verborgen lag. De subst. officier van Justitie eischte acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Vervolgens stond de zoon van den verd. terecht, de 24-jarige H. v. H. Hij had een rijksrijwiel meegenomen. Tegen hem werd vier maanden geëischt. Ten slotte hoorde de 64-jarige arbeider L. D. te Rhenen, die een fiets bij van H. had weggenomen, drie maa'nden tegen zich. eischen. De uitspraak in al deze zaken geschiedt 30 Juli. Veertien bunders land worden aan het IJsselmeer gewonnen. Op initiatief van de boerengrondbezitters te Ermelo, die nabij de voormalige Zuiderzee hun landerijen hebben, wordt de in den loop der jaren aangeslibde grond opgegraven en daarmede de Insnijding in de kust gedempt, waardoor een waardevolle grondaanwinst wordt verkregen Twee Rottere!amsche jongeman» nen joegen het Rotterdamsch# publiek hevigen schrik aan. Op den avond van Vrijdag S Maart ont stond plotseling op den Coolsingel te Rotter dam, 'n grootè consternatie teweeg gebracht door een hevige explosie. Een tram, die van dc Kruiskade kwam, reed ter hoogte van hotel Atlanta, toen plot seling een hevige knal weerklonk, gepaard gaande met een onmiddellijk opstijgenden, dichte kruitdamp. De wagen werd een eindje opgetild en viel weer terug in de rails, terwijl de ruiten hevig trilden. Hoogst verschrikt sprongen de pas sagiers er uit, omdat ze niet anders dachten of er was een aanslag gepleegd op de tram. De conducteurs, weldra bijgestaan door eenige collega's en politieagenten, stelden een onderzoek in, zochten op de rails, doch vonden niets. Den volgenden avond herhaalde zich het, zelfde evenwel op den Goud schen Singel. Weer een hevige knal, een dichte kruitdamp en een groote ontsteltenis onder de trampassagiers en de omstanders. Wederom vond 'men echter niets. Doch de Rotter- damsche politie kwam in beweging, en al vrij spoedig slaagde zij er in den negentien jarigen C.F.M. en den achttienjarigen J. W. S., beiden ma chine bankwerkers, te arresteeren Het was gebleken, dat ze eert explo sieve stof, bestaande uit kalium chlo raat en zwavel, hadden gemaakt en in e.en koperen dop gedaan. Deze dop werd op de tramrails ge legd, waarna beide jongens zich dan in een portiek verstopten. Wegens overtreding van de vuurwapen wet. moesten ze gistermiddag voor de Rotterdam- sche rechtbank, terecht staan. *S. vertelde, dat hij het. recept voor het maken van de bommen had gelezen in „het geheimzinnige eiland" van Jules Verne. Hij had eerst thuis op de waranda geëxperimenteerd en het daarna in bot groot op straat gedaan. De officier van Justitie, vond het gebeurde niet mis. Er bestond-groot gevaar voor de ruiten, de tram enz. Beide jongens hebben al vele straffen en strafjes achter den rug. De eisch luidde voor M. drie maanden gevan genisstraf, voor S. drie maanden tuchthuis straf. Uitspraak 30 Juli. De tunnelbouw onder de Maas te Rotterdam is in een nieuw stadium getreden. De voorbereidingen worden getroffen voor het transport van het 5de tunnelstuk Een overzicht op de rivier. Op den achtergrond de richtbrua Duitsch legerbericht Degrelle heeft geen oogenblig van zwak heid getoond. Na een rit van 19 uur, gedu rende welken tijd wij eten noch drinke)» ik rijgen, noch gelegenheid tot het bevredigen van andere behoeften, maar integendeel voortdurend worden mishandeld komenwij op 20 Mei in Rouaan. De directeur van de ge vangenis daar, scheldt Degrelle uit. Om 10 uur komen wij in Evreux. Ondergoed en schoenen worden ons afgenomen, alleen ons costuum mogen wij houden. Degrelle die van ons gescheiden wordt, blijft tot 11 Juni in Evreux. voortdurend aan handen en voeten geboeid. Op 11 Juni om drie uur des nachts, wordt hij met eenige anderen naar een onbekende plaats van bestemming weggevoerd. Hij gaat. zonder dat. hij zijn schoenen en onderkleeding terugkrijgt. De ooggetuige verklaarde verder, dat De grelle ondanks alle mishandelingen nog leeft, maar zwaar aangegrepen is. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een van onze kleine duikbooten heeft scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij met een inhoud van 18.000 br. reg. t. tot zin ken gebracht. De schepen voeren in krachtig beveiligde convooien. Het luchtwapen heeft verkenningen on dernomen boven Engeland en Schotland. Op 22 Juli en in den nacht van 22 op 23 Juli vielen groepen gevechtsvliegtuigen h.1» .veninstallaties, vliegvelden, luohtafweerbat- terijen en schijnwerpers van den vijand aan. Vooral de havens Pembroke met zijn petroleumopslagplaatsen, Chatham, Sheer- ness. Edinburgh en Aberdeen, benevens vliegvelden in de streek van Portsmouth en aan het Bristolkanaal werden met bom men bestookt. In het Kanaal en aan de Oostkust van En geland zijn drie koopvaardijschepen door inslaande bommen beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben ook in den nacht van 22 op 23 Juli hun aanvallen op niet-roilitaire doelen in Noord- en West- Duitschland voortgezet. Daarbij zijn in een dorp de kerk en eenige huizen beschadigd. Een vijandelijk vliegtuig werd door lucht afweergeschut neergehaald, een Duitsch [Vliegtuig wordt vermist. Achteraf wordt bekend, dat bij den aan val in den nacht van 20 op 21 Juli op Wil- helmshafen nog twee vijandelijke vliegtui gen zijn neergeschoten. Daarmede is het aantal der, bij dezen aanval door het lucht afweergeschut der marine neergehaalde {vliegtuigen tot zes gestegen. Italiaansch legerbericht Legerbericht no. 44 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In Noord-A frika hebben onze vliegtuigen met succes bomaanvallen gedaan aan de Egyptische grens in de gebieden van Mersa Matroeh en Sidi Barrani. Al onze machines keerden naar hun bases terug. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht op nieuw en met succes Wajir gebombardeerd Met groote hardnekkigheid bombardeerde de vijand Dire Daoea, zonder schade aan te richten. Een inheemsche is gedood. Éen Belgische civiele gevangene, die op 11 Mei in Brussel was gearresteerd, en die een deel van zijn gevangenschap in Frank rijk heeft doorgebracht tezamen met den rexistenleider Degrelle, vertelt: Op 15 Mei ontmoette ik Leon Degrelle wiens handen geboeid waren, juist toen ik uit het bureau van de gevangenis in Rijssel kwam, in de rue Solferino. Hij bracht den nacht met ons door. Zijn handen waren voortdurend geboeid. Op 16 Mei, des och tends, werd Degrelle naar de gevangenis van Loos gebracht, waar ik hem des mid dags weer ontmoette. Op 19 Mei werden wij met. een politieauto naar Evreux vervoerd geboeid aan handen en voeten en begeleid door twee bewakers, behalve den chauffeur In St. Pol bij Ahbeville krijgt de auto pech. Onze bewakers hitsen de volks menigte tegen ons op. „Dat is De grelle en zijn bende", schreeuwen zij, „de Boches van het Noorden. Jelui kunt ze doodmaken, wij heb ben er niets tegen". Terwijl de chauffeur -benzine bijvult, probeeren sommigen de benzine in brand te steken. Soldaten willen ons eenvou dig lynchen, maar de chauffeur is gewapend en houdt de menigte in bedwang. Een minimum levensstandaard zal worden in stand gehouden. De nieuwe Japansche ministerpresident Konoye heeft in zijn ambtswoning een pers conferentie belegd. Op de vraag waarop de nieuwe regeering in het bijzonder den na druk wil leggen, antwoordde Konoye, dat hij in het belang der nationale verdediging allereerst zijn aandacht zal wijden aan de nationale hulpbronnen. Deze zullen worden samengevat en gecoördineerd, terwijl de buitenlandsche politiek zal worden her vormd. De nationale verdediging zal of fers vragen van het volk. maar Ko noye verzekerde, dat een minimurü levenspeil in stand zal worden ge houden. Wat de verhouding tot de andere mo gendheden betreft, verklaarde Konoye hier over op een later tijdstip mededeclingen te zullen doen. Watybetreft de politiek in het zuidelijk deel van den Pacific, verzekerde Konoye, dat hij hieraan alle aandacht wijdt. Voorts verklaarde Konoye, dat hetgeen hij op 22 Dec. 1938 heeft gezegd over het Chi- neesche vraagstuk nog altijd geldt, hoewel maatregelen worden getroffen om het hoofd te bieden aan veranderingen in den toe stand. Terwijl hij verzekerde, dat het stre ven der regeering gericht moet zijn op het onderhouden van goede betrekkingen met alle landen, verontschuldigde Konoye zich, als hij thans vooral beteekenis hecht aan goede bterekking&n met de Sovjetunie, de Vereenigde Staten, de zuidelijke landen in den Pacific, Duitschland, en Italië. Voorts deelde Konoye mede, dat hij, terwijl hij be zig was al zijn aandacht te wijden aan de vestiging van een nieuwe staatsinrichting, het Keizerlijk bevel om een regeering te vor men hem geheel had verrast. Slechts hulpmiddel. - Benzine blijft beter! Reeds dadelijk, nadat er in ons land spra ke was van mogelijke benzineschaarschte, heeft men bij de Nederlandsche Spoorwegen proeven genomen met gasgeneratoren. Aan vankelijk lag het in de bedoeling om zoo noodig een deel van de A.T.O.-bussen op houtgasgeneratoren te laten rijden, doch daar de houtprijzen met den dag stegen, legde men zich later vooral op proefnemin gen met kolen-generatoren toe. Voor een groot aantal genoodigden is gis termorgen een demonstratie gehouden met een anthracietgasgenerator, merk „Gohin", uitgevoerd door het „Technische Bureau voor Nederland", gevestigd te Amsterdam. Eenige Dieselmotoren uit de A.T.O.-bussen zijn voor dit doél omgebouwd en na eenige proefnemingen is thans een anthracietgas generator vervaardigd. Eventueel kunnen alle Dieselmotoren naar dit model worden omgebouwd en dan heeft men een apparaat, waarmede het grootst mogelijke nuttige ef fect kan worden bereikt. De generator is ach ter de bus gemonteerd en rijdt in een twee wielig wagentje met de autobus mee. Het is een vrij hoog toestel, dat even boven de kap van de bus uitsteekt, en waarmede maxi maal zes mud anthraciet kan worden ver voerd. Het apparaat is wit geschilderd ten behoeve van de weggebruikers. Eenigen tijd voordat de bus op gas kan rijden, moet, even als thans bij het aanmaken van een kachel geschiedt, een houtskoolvuurtje worden aan gelegd. Het duurt ongeveer een kwartier, voordat anthraciet de gewenschte tempera tuur heeft bereikt. Men moet derhalve geruimen tijd van te voren maatregelen treffen voordat de bus op gas kan starten. Naar men ons van des kundige zijde mededeelde, is het het beste met generatoren te rijden op groote afstan den, en dan'bij voorkeur bij een constanten drukbelasting, opdat het apparaat zoo regel matig mogelijk voor de Kas ontwikkeling kan zorgen. Indien men weet, dat in plaats van elke liter benzine ongeveer anderhalve kg. kolen moet worden verstookt, dan be- grijpt men, dat zulk een installatie slechts een hulpmiddel is en dus niet geschikt voor algemeen gebruik. Men heeft ons verzekerd, dat, indien er geen druppel benzine meer zou zijn en men verplicht is een vervangings middel te gebruiken, een gasgenerator goe de diensten zou kunnen bewijzen. De gene ratorautobus, waarmede hedenmorgen is gedemonstreerd, zal als proef in de dienst regeling van den Gooischcn tramdienst wor den opgenomen. Eerst als daarvan een resultaat bekend is, waaruit zou blijken, dat het apparaat prac- tisch nut heeft, zal men bij de spoorwegen overgaan tot den bouw van andere gene ratoren. Een massaproduct zal het in ieder geval niet woi'den. Handgemeen tusschen pachters en hun zoons over het bezit van een stuk land. Strijd om het bestaan leidde on langs te Woubrugge tot een vecht partij tusschen twee pachters, resp. met een en twee zonen, bij welke ge beurtenis een hunner zoodanig werd getroffen, dat hij het leven verloor. Op 12 Maart j.1. des ochtends ongeveer acht uur begaf de 63-jarige veehouder-tuin* der G. van der L. zich met zijn beide zonen naar een door hem gehuurd land, dat kort tevoren nog aan zekeren van V. verhuurd was geweest, doch waarvan voor dezen de termijn was afgeloopen. Weliswaar had van V. een beroep op de pachtkamer gedaan om de huur verlengd te krijgen, doch hij had daarmede geen suc ces, omdat de pachtkamer zich onbevoegd verklaarde in dit geval. Toen had van V. getracht den nieuwe pachter met geweld te keeren. Inderdaad liepen vader en zoon van V., toen de van der L's met de met paard bespannen ploeg kwamen om hun land te gaan bewerken, dezen min of meer dreigend tegemoet en al spoedig ontstond een hand gemeen, waarhij de oude van der L. een vuist slag in het gelaat kreeg, die hem een tand kostte en een verwonding boven het oog ver oorzaakte. Daar vader en zoon van V. met een hooivork den ander van zich af trachtten te houden of hem reeds aanvielen met dit voorwerp, wilde van der L. zich verdedigen met een stevig verweermiddel en hij nam 9

Schager Courant | 1940 | | pagina 5