T ARZAN en de Churchill's antwoord vuren van Tohr Grooie Clown? De toestand van Gibraltar ENGELAND, Aans'ag op Franschen consul G. B. Shaw door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma Duitsche persstemmen. De Duitsche bladen wijden op de frontpagi na veel aandacht aan het bericht, dat het Engelsche luchtwapen zijn aanvallen op niet militaire doelen sedert de laatste rijksdag rede van den Führer heeft verveelvoudigd, waarhij ook onder vrouwen en kinderen tal rijke slachtoffers zijn gevallen. In scherpe commentaren stellen de bladen dit „ant woord van Churchiir als een misdaad aan de kaak. Was het reeds tevoren gebruik bij de Ro yal Airforce, zoo schrijft de Berliner Boerse 11 Zeitung, om gevaarlijke militaire doelen te vermijden en in plaats daarvan groepen woonhuizen „hospitalen of Duitsche „zee- ooodvliegtuigen" op den korrel te nemen, dit gebruik is thans klaarblijkelijk tot systeem verheven. Daaraan kan te minder getwijfeld worden, daar de laatste nachten met volle maan een bijzonder goed zicht boden, en de Engelsche vliegers hun smerig handwerk bovendien verricht hebben met behulp van talrijke licht bommen. Zij hebben civiele objecten gezocht. Zij hebben Duitsche vrouwen en kinderen willen vermoorden. Het doel is duidelijlk. Dit in de uniform van eerlijke soldaten vermom de tuig en zijn lastgevers in Londen hopen het. Duitsche volk door systematische moord- terreur murw te kunnen maken en het te kunnen doen gelooven, dat deze des nachts neergeworpen bommen een teeken geven van Britsche kracht." Alsof niet ieder mensch in Duitsche gouwen wist hoe het gesteld is met Engelands militaire positie, met de kan sen van het Engelsche luchtwapen tegen- jver de aan overwinningen gewende Duit sche eskaders. Alsof niet iedere Duitsche sol daat of burger, man of vrouw, op ieder 00- genblik bereid was voor Führer en volk het laatste offer te brengen. Aan degenen, die in Londen gelooven de menschelijkheid- van een van de overwinning zekeren en toch tot vrede bereiden tegenstander te kunnen be antwoorden met onmenschelijke misdaden, moge gezegd worden, dat zij zich met hun amokloopen op het eigen zwaard storten. Brutale hoon, grove beleedigingen, pogin gen tot een systematische moord terreur, dat is het antwoord van Engeland op het groot moedige aanbod van den Führer. Wanneer het den heer Churchill werkelijk te doen was om het Engel sche volk, dan zou hij zich nooit heb ben laten overhalen tot de waanzin nige onderneming om Duitschland op zoo nietswaardige wijze te provo ceeren. Overal in het buitenland, zoo verklaart de „Deutsche Allgemeine Zeitung" is het woord van Adolf Hitier gewaardeerd als het groot moedige aanbod van een man, die na zijn weorgalooze overwinning deze taal nooit had behoeven te spreken. Churchill alleen heeft anders geantwoord dan het veelstemmige koov uit alle overige landen. Hij heeft aller eerst zijn persorganen aangemoedigd om lui der dan ooit op te ruien. En nu heeft hij zijn nachtelijke misdaden tegenover Duitsche woonwijken in versterkte mate geënsceneerd Zoo antwoordt dus de Britsche premier op een aanbod, dat uitdrukkelijk was geken merkt als een beroep op het verstand. Wat het Engelsche volk over deze wijze van ge bruik van het verstand denkt, wordt de we reld verzwegen. Fraiisch Indo-China Admiraal Decoux heeft bekend gemaakt dat hij zich belast met de functies van gou verneur van Indo China, met behoud van zijn post van opperbevelhebber van dr Fransche zeestrijdkrachten in het Verre Oosten. Zijn doel is het behoud van de Fransche positie in het 'Verre Oosten. Daar om zal hij Indo China verdedigen tegen alle vijanden in binnen- en buitenland. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, DOOR A. H KOBER 36. Golden nam den tijd om op zjjn gemak alle beroemde clowstrios's, die in West-Europa optraden, te bestudeeren. Hij ging zelfs naar Londen, Brussel en Berlijn om zijn beroemde collega's aan het werk te zien, en van die genen die over zee werkten, liet hij foto's komen, terwijl hij de agenten een nauwkeu rige beschrijving van hun spel vroeg. Nog steeds waren de drie Tettoni's, Italia nen, die zich te Parijs geacclimatiseerd had den, de beroemdste en best betaalde clowns: Francois was de gracieuse, altijd glimlachen de pierrot; Paolo de kleine dikke bonvivant met een monocle en een kinderlijke grijns in zijn rond gezicht; Alberto was de domoor met den mond tot aan zjjn ooren, de verwarde roode pruik en de knollenneus. De scènes, die zij speelde en de grappen die zij maakten wa ren overbekend; elke clown ook Golden had ze zelf al gespeeld. Maar de eigenaardige kracht der Tettoni's lag in hun samenwer king. Alle bewegingen, nuances, pointes, ja zelfs de stomme pauzes waren zorgvuldig verdeeld, door hun harmonisch samenspel bouwden zij hun komische scènes bewust op en kenden tevoren het effect, dat zij van het eerste toegevende glimlachje tot het laatste schaterlachen toe geheel beheerschten. Maar Joe Golden zag ook, waar de zwakke plek der Tettoni's lag. Zij waren te weinig beweeglijk gemakkelijke oudere heeren, die zich niet meer met acrobatische of gymnas tische toeren vermoeiden. En dat was iets wat hij wel wilde doen; ten eerste lag daar zjjn kracht in, en ten tweede kon hij dan alvast iets oorspronkelijks stellen tegenover de beroemde concurrentie. Tien maanden lang oefende hij met José en Juan in zijn villa; nu eens in een ruime ka mer, dan weer in den tuin. Dit laatste was noodzakelijk omdat het nieuwe nummer ook voor het circus geschikt moest zijn, waarün een clownsnummer natuurlijk anders opge- Het scheepvaartverkeer van Gibraltar nam bij het uitbreken van den oorlog een ontzag lijken vlucht. Er waren dagen, dat er op de reede honderd en tachtig schepen werden geteld, die zich moesten onderwerpen aan de Britsche contróle. Sedert de deelneming van Italië aan den oorlog is het verkeer ge heel opgehouden. Voor de zakenlieden in Gibraltar betec- kenden de Britsche controlemaatregelen die voor vele schepen een tijdverlies van dagen en weken uitmaakten, een goede verdienste Zij verkochten niet alleen alle levensmidde len, maar zelfs frisch water voor Sterk op gedreven prijzen. Bij het eerste evacuatiebevel der Engel sche autoriteiten werden alle resteerende voorraden legen afbraakpijzen verkocht. Door den terugkeer der vluchtelingen uit Fransoh Marokko ontstond een groot gebrek aan producten van levensbelang. Na het tweede ontruimingsbevel dat vóór 1 Augus tus ten uitvoer moet zijn gelegd, trachten thans de zakenlieden krampachtig dooi middel van advertenties hun vorderingen binnen te krijgen. Dit is des te moeilijker daar een paniekstemming zicli van de be volking heeft meester gemaakt cn' de schul denaars door gebrek aan vertrouwen in de uiteindelijke Engelsche overwinning er den voorkeur aan geven al hun beschikbare con tanten zelf mee te nemen, zonder in te gaan op aanlokkelijke kortingen. Alle winkels van koloniale waren in Gibraltar zijn sedert Dinsdag door gemrek aan goederen gesloten Onrust in Zuid'Afrika Een aantal leidende Zuid-Afrikaansche na tionalisten heeft, op 20 Juli te Bloemfontein en te Strijdom massavergaderingen belegd, waar betoogd is voor de republikeinschc wenschen van Zuid-Afrika. Te Strijdom heeft de leider der bijeenkomst, Springs, verklaard, dat zij, die geen steun verleenen aan bet republikeinsche streven, de banden met En geland in stand houden. Onder bijval van de menigte riep hij uit: „de Zuid-Afrikaners kunnen de Engelschen niet langer in Zuid- Afrika dulden, als zij zich opmaken om als geslagen honden uit Engeland te vluchten". Dit was kennelijk een toespeling op de ver klaring van Churchill, dat Engeland in ge val van nood, na een Duitschcn inval, den oorlog veder zou voeren- vanuit Canada. „Indien Engeland zichzelf niet kan redden, aldus spreker, mag het in Gods naam ten onder gaan. De wereld moet dan weten, dat Smuts niet spreekt uit naam van de Afrikaners. de maginotlinie van Amerika Radiorede van lord Lothian. In een radiorede heeft de Britsche aiu- basadèur te Washington, lord Lothian, En geland aangeduid als de Maginotlinie van Amerika. I-Iij verklaarde, dat indien Enge land twee jaar kan stand houden, Amerika tijd zal hebben om te bewapenen. En dan is het vooruitzicht op de eindoverwinning en op de „redding van de vrijheid" zeker. En geland heeft dringend behoefte aan torpedo- bootjagers en aan bewapende motortorpe- dohooten, Wanneer er hiervan 100 worden geleverd, kan dat misschien de overwin ning beteekenen en den nederlaag afwen den. Lord Lothian schilderde een donker toekomstbeeld voor de Vercenigde Staten indien Engeland den nederlaag lijdt. Voorts verklaarde Lord Lothian nog, dat Engeland met de Vercenigde Staten een overeen komst zal sluiten over de West-Indische be zittingen op 't zelfde ©ogenblik dat hel ge vaar bestaat, dat deze in vijandelijke han den zouden kunnen vallen. De Fransche consul te Tientsin is in zijn auto, waarin zich ook zijn vrouw bevond, in de nabijheid van de stad Tungsiow op 20 K.M. van Paking door 'n aantal Chinee zen aangevallen, De aanvallers waren ge wapend met pistolen en geweren. Geen van de inzittenden van de auto is echter ge wond. Toen de Engelsche schrijver G. B. Shaw, in een interview had voorspeld, dat Enge land den oorlog zou verliezen, hebben alle Londensche dagbladen, naar uit de Engel sche hoofdstad wordt gemeld, een z.g. „D- notitie" ontvangen, welke een verbod in hield van alle artikelen van of over Shaw. Staatssecretaris Nicölson had in de dage- lijksche conferentie van het ministerie voor de inlichtingen voorgesteld een officieel en algemeen publicatieverbod tegen Shaw uit te geven. Het voorstel werd door Duff Cooper categorisch van de hand gewezen. Verscheidene vrienden van Shaw, uitgevers, journalisten en musici, zijn uitgenoodigd invloed op Shaw uit te oefenen, opdat hij in het vervolg politieke uitlatingen achterwege zal laten. In dezen zin heeft ook de schrij ver II. G. Wells een brief gericht aan den nestor van de Angelsaksische satirici. De Spaansche scheepvaart op de Middellandsche Zee Doordal de Engelsche contróle langs de Spaansche kust aan de Middellandsche Zee verminderd is, hebben de reeders, wier sche pen in Valencia en andere Spaansche ha vens tengevolge van de onrendabele zaken en de chicanes der Engelsche controle stil lagen, besloten een beperkt verkeer op de Middellandsche Zee te hervatten. Ook de Spaansche visschers, die om dezelfde rede nen alleen nog een weinig winstgevend be drijf uitoefenden in de Spaansche territoria le wateren en die slechts zelden daarbuiten durfden visschen, hebben het voornemen hun normale bedrijf te hervatten. Hittegolf in Amerika Sedert zes dagen heerscht overal in de Vcrcengide Staten een ongewoon groote hitte. De temperatuur schommelt tusschen de 90 en 100 graden Fahrenhcilt. Tot des- verre zijn 22 menschen, bevangen door de warmte, om het leven gekomen en 113 bij het baden verdronken. In èenige staten in het westen loopt de maisoogst door de aan houdende droogte gevaar. Op dit bericht zijn de prijzen op de maisbeurs in Chicago sterk gestegen. s 158. Ahtea hield onafgebroken het mes tegen Janette's borst gedrukt. „De eerste voor waarde 'is, dat de soldaten van Shahn Rathor mijn stad verlaten." „Maar ik kan niet voor den Shahn onderhandelen," zei Tarzan. „Dat doet er niet toe, ik ben er zeker van, dat hy zal doen wat je hem vraagt, ik eisch je belofte om je invloed bij hem aan te wen den." „Goed," zei Tarzan, „en wat zijn Uw andere voorwaarden?" „Steeds dit eene." lachte Ahtea triomfantelijk, dat je by me blijft als koning van Tohr!" Geheime manoeuvres der Amerikaansche vloot Reuter meldt uit Honolocloe, dat eenhe den der Amerikaansche vloot de haven van Honolocloe zijn uitgelooiten om „ge heime manoeuvres" in volle zee te houden. Men gelooft, dat cenigc van deze schepen koers zetten naar de Kerstmis-eilanden in het zuiden van den Stillen Oceaan, welke gemeenschappelijk door de Vereenigdc Staten en Engeland worden geregeerd. Voorhistorische vondsten In dc nabijheid van het plaatsje Valdc- torres in Spanje zijn bij opgravingen ver scheidene beeldjes uit voorhistorischcn tijd gevonden. Deskundigen veronderstellen, dat hier een plaats van verecring en voor werpen uit den ïberischen tijd zijn gevon den. De beeldjes, die goed geconserveerd zijn, hebben een hoogte van 18 tot 20 c.M Volgens Madriloensche deskuudigeh stellen de beeldjes Tbcrische godheden voor. DONDERDAG 25 JULI 1940. Jaarsveld 414.4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10'.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.00 Omroeporkest en solist.' 12.15 Orgelspel. 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1.00 Avro-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Pianovoordracht. 2.40 Declamatie. „Neen, Tarzan! Neen! Je mag niet naar haar luisteren!" riep Janette impulsief. Het dap pere meisje wilde liever sterven dan Tarzan zo'n prijs voor haar leven te laten betalen. „Zwijg, kleine zottin!" snauwde Ahtea wild, „of ik duw je het mes in de keel!" De aap man wist, dat het betekende voor de rest van zijn leven opgesloten te zijn binnen de muren van deze vreselijke stad een levende dood. En toch kon hij hier niet blijven staan en toezien, dat Janette gedood werd, terwijl hij haar kon redden. Hij moést het doen. Hij moest blijven. Ahtea had overwonnen. Er was geen uitweg! 3.00 Jonny Kroon's ensemble en gramofoon muziek. 4.15 Avro-dansorkest. 4.45 Jeugdhalfuur. 5.15 Berichten ANP. 5.30 De Twilight Serenaders. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in de Bijbel". 6.45 Avro-Musette-ensemble en soliste (7.007.20 Vragen van den dag ANP). 7.40 Lezing over Vincent van Gogh. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Cyclus „Wandeltoerisme en wandel sport". 8.45 Omroeporkest en solist (opn.). 9.30 Disco-causerie. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. Kootwijk, 1875 m. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Berichten ANP. 9.30-9.45 Berichten Vlaamsch). 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Berichten Vlaamsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Vara-orkest (opn.). (12.30—12.45 Be richten Duitsch. 12.451.20 Berichten ANP en gramofoon muziek). 2.00 Berichten Duitsch. 2.15 Gramofoonmuziek. (3.153.30 Berichten Engelsch 1 .45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. voerd moest worden dan in een zaal, daar in het circus het publiek rondom zat, terwijl men op het podium slechts rekening hoefde te houden met het aspect van dc voorzijde. Het was heel moeilijk om de juiste econo mie der grappen te vinden, de beste verdee ling van den humor. Juan en José, eerzuchtig zooals alle artisten, wilden al hun natuurlijk komisch talent en hun aangeleerde gestes xiit- spelen, zoodat Golden steeds weer remmen, intoomen, snoeien moest. Marfa was de eenige toeschouwster bij deze repetities; zij had een goed oog en een goede smaak en Golden hechtte veel waarde aan haar oordeel en critiek. Zoowel de costumes als de toestellen en in strumenten liet Golden naar eigen ontwerpen uitvoeren, hetgeen hem vijftigduizend francs kostte en hem met een bagage van een paar honderd kilo belastte. Doch eindelijk was hij zoover, dat hij zijn agenten kon uitnoodigen. Deze toonden zich opgetogen, maar hiermee was nog niet veel gewonnen. Want het kwam er meer op aan hoe het nieuwe nummer bij een groot publiek zou inslaan. Golden wilde dadelijk een groot engagement afsluiten, maar Marfa maakte hem duidelijk, dat dat zelfmoord zou beteekenen. Wanneer namelijk om welke reden dan ook, het nieuwe nummer bij een groot debuut geen bijzonder succes zou hebben, dan moesten ze het laten vallen, terwijl men het zou kunnen aanvullen en verbeteren, wanneer het debuut in beschei dener omgeving gebeurd was. Het was niet gemakkelijk, in Parijs een theaterdirecteur te vinden, die een onbekende clownstroep een halfuur lang als tusschen- nummer wilde laten optreden, maar tenslotte vond de agent er toch een. Nu. de directeur behoefde om zjjn besluit niet rouwig te zjjn! Sinds jaren had het pu bliek zich in zjjn schouwburg niet zoo ge amuseerd als dezen avond, nu er drie clowns musiceerden, een „pyramide" wilde bouwen, den „stervenden zwaan" parodieerden, boks ten naar hartelust, een opera opvoerden vol gens hun eigen opvatting en tenslotte hun toeren aan de rekstok lieten zien, waarbij tusschen de twee „ernstigen" de komiek zoo grotesk en allerongelukkigst heen er. weer buitelde, dat de toeschouwers zich tranen lachten. Acht dagen later stond het aan alle aan plakzuilen, in alle kranten van Parjjs: „Goldini-Trio de nieuwe clowns: debuut in het Cirque d'hiver! Het Cirque de Paris was al jarenlang het domein van de Tettoni's en nog nooit had een ander clowns-trio het gewaagd om met hen te concurreeren. Nu echter geschiedde het on gehoorde: het Cirque d'hiver wilde deze nieu we Goldini's uitspelen tegen de Tettoni's, de koningin der clowns en souvereins van de manege-komiek. Het uitgaande Parijs wond er zich over op. Ieder kende zijn Tettoni's en ieder hield van hen; zij hadden een geheele generatie doen lachen en waren allang opgenomen in de groote Fransche familie. Bestonden er nog andere clowns? Konden er betere clowns be staan ...En toen raasde door het Cirque d'hiver zulk een orkaan van gelach, dat alle twijfel overstemd werd en men zou gelooven, dat het teater barstte, want de balken vibreer den onder 't geestdriftig getrappel van vier duizend toeschouwers. De zege van het Goldini-trio te Parijs had niet grooter kunnen zijn. Acht weken lang zorgden de nieuwe clowns in het Cirque d'hiver voor stampvolle zalen. Toen moesten zjj naar Londen, nakr het Pal ladium. De Engelsche bladen en tijdschriften had den al veel gesch 'even over de nieuwe sensa- tioneele komieken en zoowel hun naam als hun foto was reeds algemeen bekend. De di rectie van het Palladium wilde dus niet in een prolongatie te Parijs toestemmen. Zoo debuteerden de Goldini's dan op tjjd te Londen en vervulden alle verwachtingen; vanaf den eersten dag werden zij er „de beste clowns ter wereld" genoemd. Joe Golden was voor het eer^t in zijn leven in de ietwat pijnlijke en toch zeer benijdens waardige positie, dat hij overstelpt werd met aanbiedingen van groote tournées en con tracten, waarin het wemelde van hooge cjj- fers. Eiken dag vond hij een stapel post in zijn hotel: uit alle landen kwamen telegram men. Alleen de agenten der Vereenigde Sta te.^ bleven voorzichtig zwijgen; zij wachtten af of het nieuwe nummer volgens het oordeel van hun vertegenwoordigers wel overeen kwam met de Amerikaansche smaak. Marfa straalde. Want het was toch op haar raad geweest, dat Joe Golden dit trio gevormd had! Hij sprak hierover nooit met haar; maar na het debuut te Parijs had hij haar vlug en hartelijk de hand gedrukt, alsof hjj haar zijn dank wilde betuigen. Voor het overige had hij als chef van de beroepstroep nu zoo veel verplichtingen, dat er geen spi '.ke meer kon zijn van zijn huiselijke behagelijkheid. Voortdurend moesten er journalisten te woord worden gestaan, er kwamen allerlei bezoekers en de Goldini's zagen zich genood zaakt, tallooze uitnoodigingen aan te nemen; want elke directie wilde met dit nummer, waarin zij een flink stuk geld moest steken, toch ook groote propaganda maken. 4.50 Gramofoomuziek. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Esmeralda. 5.55 Reportage. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Cyclus „Onze huisdieren in moeil\jk- heden". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Orgelspel en zang. 8.00 Bei'ichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Bei'ichten Vlaamsch. 9.00 Esmeralda en soliste (9.159.30 Berichten Engelsch). 9.45 Berichten Vlaamsch. 10.00 Berichten Duitsch. 10.1510.25 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30 en 0.15—0.30 Bex-ichten Engelsch. 1.001.15 Berichten Vlaamsch. 1.151.30 Berichten Engelsch! Binnen die jaren, die ongelooflijk vlug voorbijgingen, bezochten de drie Goldini's alle voorname steden van Engeland, Duitsch land, Frankrijk, België, Scandinavië en Spanje. De gage van het trio was door de agenten reeds opgedreven tot vijf en veertig duizend mark per maand en daarbij verdien den de variétédirecteurs ook nog het hunne. Overal waar de Goldini's opti'aden werden rij dadelijk opnieuw geëngageerd. De drie grap pige J's waren spoedig zoo populair gewor den, dat elk kind hun namen en hun gezicht kende- Joe, de chef was waardig en represen tatief, Juan had de roode appelneus en José grijnsde onder zijn verwarde roode pruik. In costume zoowel als civiel was dit drietal een vast begrip geworden, iedereen vertrouwd. „Goldini-Trio! Het laatste optreden voor de Amerikaansche tournee!" Dat stond thans op de aanplakbiljetten en in de advertenties te Parijs, waar zrj nu ook hun vaste krLng van bewonderaars hadden, zooals de Tettoni's in hun beste tijden. Elke voorstelling in het Alhambra, waar zij ditmaal speelden, was uitverkocht tot onder het dak. De reclame met de Amerikaansche tournee berus-.te geenszins op bluf: Joe Golden had met de Schubert-trust afgesloten, welke de meeste Amerikaansche variété's in handen had. Het contract was voor den termijn van twee jaar geteekend, de gage bedroeg per dag duizend dollar. Dat waa de groote kana het groote geluk, dat alechta éénmaal in het leven van een beroemd artiat voorkomt, maar hem dan ook een vermogen in de achoot werpt! Het Alhambra maakte met alle détails van de overeenkomst, die Joe Golden voor Ame rika had afgesloten, een ruime reclame! Zoo wist heel Parys, heel Europa spoedig, hoeveel steden zich reeds verheugden op het Goldini- Trio, hoeveel Golden er verdienen zou en welke luxeboot het drietal naar New-York zou brengen. Den vijftienden October was het gastspei te Parijs geëindigd; den zeventien den moesten de beroemde clowns te Hamburg aan boord gaan. En den zestienden October kon men in de Parysche ochtendbladen lezen: „Het Gol- - ..Ruzie in het Gol- mP -Het einde van het Trio-Gol- aini! Wordt vervolod

Schager Courant | 1940 | | pagina 7