Den Helder moet weer leven Ordening Balkan Europeesche koloniën in Amerika DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Britsch convooi Vluchtelingen kunnen naar omliggende plaatsen terugkeeren Reis en- verblijfkosten kunnen worden vergoed Groot luchtgevecht bij Theemsmonding van vijf schepen vernietigd Geen Engelsche vloot meer in 't Verre Oosten Een beschermheerschap voorgesteld Laan. Schaden, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224fl DONDERDAG 25 JULI 1940. 84e Jaargang. No. 11247. Uitgavr der N.V. Ui tg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" 1 op den Roemeensche ministers naar Berlijn en Rome De Roemeensche ministerpresident Gigurtu en zijn minister van buiten- landsche zaken Manoilescu zijn gis teravond uit Boekarest naar Duitsch land vertrokken. Met denzelfden specialen trein reist ook de Duitsche gezant dr. Fabricius, die de Roe meensche staatslieden op hun reis vergezelt. Voorts reizen mede de ka binetschef van den premier, Dinopol, de kabinetschef van den minister van buitenlandsche zaken, Polony, gezantschapsraad Constantinide en de plaatsvervangende leider van de pers, Oskar Walter Cisec. Zaterdag zullen de Roemeensche staatslieden zich van Berlijn naar Rome begevenj waar zij besprekin gen zullen hebben met Mussolini en Ciano. Op een vraag dienaangaande is van be voegde Duitsche zijde aan de pers medege deeld. dat de bezoeken van Roemeensche, Bülgaarsche en Slowaaksche staatslieden, in het algemeen ten doel hebben in het zuidoosten de verhoudingen in vredelicven- den zin te ordenen en te stabiliseeren. Eco nomische vraagstukken zullen daarbij van Veel beteekenis zijn. Los van Engeland. De Roemeensche regeering heeft haar ge zant te Londen, Tiles, teruggeroepen. Tiles was bekend door de agitatie, die hij te Lon den tegen Duitschland voerde. Zoo had hij vóór het tot stand komen van de Duitsch- Roemeensche handelsovereenkomst in Maart 1939 het bericht over een zoogenaamd Duitsch ultimatum aan Roemenië gelan ceerd. Baas over de buitenlandsche pe- troleummaatschappijen. De Roemeensche regeering zal binnenkort bij de groote .Roemeensche pctroleummaat- schappij Astra Romana, die tot het Shell- concern behoort, een commissaris benoe men, wiens taak erin zal bestaan, de door de maatschappij beperkte productie weer tot normale hoogte op te voeren. De van het buitenlandsche kapitaal afhan kelijke groote petrolcummaatschappijen wa ren er in de laatste jaren steeds meer en meer toe overgegaan, uit kapitalistische over wegingen ten aanzien van de Roemeensche petroleum een politiek van roofbouw toe te passen. De staatscommissaris zal aan dezen toe stand, die het Roemeensche volksinkomen aanzienlijke schade heeft toegebracht, een einde maken en daardoor de aanstaande na tionalisatie van de Roemeensche petroleum industrie voorbereiden. Tot commissaris is benoemd een hoogge plaatst ambtenaar van het ministerie van economische zaken. bi drat op het nationaal concours hippique, dat de landelijke rijver- eenigingen in Noord Brabant te Hoeven hielden EVACUATIE MAG OPBOUW VAN HET ECONOMISCHE LEVEN NIET IN DEN WEG STAAN. REGE LING DOOR COMMISSARIS AF VOER BURGERBEVOLKING IN NOORD-HOLLAND. De moeilijkheden waarin de gemeen te Den Helder verkeert tengevolge van de vlucht van duizenden harcr inwoners, hebben den secretaris-gene raal van het ministerie van binnen- landsche zaken genoopt een dringend beroep te doen op de medewerking 4 van de burgemeesters der onderschei dene gemeenten, tot herstel, voor zoo veel mogelijk van het sociale en eco nomische leven in die gemeente. De," bevolking van Den.Helder heeft zich goeddeels verspreid over geheel het land, ter wijl de'terügk&r belemmerd wordt door de vrees voor hernieuwde luchtaanvallen. Het economische leven in Den Helder ondervindt hiervan thans zeer nadeeligc gevolgen en het gevaar .is geenszins denkbeeldig dat een vol komen ontwrichting z-kl' ontstaan, indien niet tijdig wordt ingegrepen. Teneinde te kunnen geraken tot een beheersching van het vluchtelingen vraagstuk, welke het mogelijk zal maken geleidelijk een algeheel her stel te verkrijgen, is een plan ont worpen tot onderbrenging van de ge vluchte bevolking, voor zoover zij vniet aanstonds naar Den Helder te rugkeert. in gemeenten, die in de omgeving van Den Helder zijn gele gen. Medewerking burgemeesters. De medewerking der burgemeesters zal kunnen worden verleend in' dier voege, dat door hen de noodige aandrang wordt uit geoefend op-de in hun gemeente verblijven de vluchtelingen, opdat deze, voor zoover z'j nog niet naar hun woonplaats terugkeeren, zich tijdelijk in een van de bovenbedoelde vluchtoordgemeenlcn in de nabijheid van Den Helder te bevestigen. In verband met het groote aantal vluchtelingen zal het plan tot onderbrenging in de bedoelde vluchtoorden slechts geleidelijk in uitvoering komen. Eerst de werkers. Met het oog op de economische belangen der gemeente Den Helder zullen de burge meesters in de eerste plaats op die vluchte lingen aandrang uitoefenen, die in normale omstandigheden een beroep of bedrijf in de gemeente Den Helder uitoefenen of aldaar in eenige betrekking werkzaam zijn. De commissaris afvoer burgerbevolking in de provincie Noordholland, Keizersgracht 588, Amsterdam, is belast met liet centraal verzamelen van gegevens omtrent dergelijke onderbrenging van vluchtelingen. Bij de keuze van het vluchtoord die nen belanghebbenden rekening tc houden met de wenschelijkheid van een hervatting van den dagelijkschen arbeid in Den Helder. Daarom zul len zij die in staat zijn zich per rij wiel van het vluchtoord naar Den Helder te begeven, zooveel mogelijk in de naaste omgeving van Den Hel der ondergebracht moeten worden, terwijl zij die gebruik zullen moeten maken van een of ander openbaar vervoermiddel, bij voorkeur hun keu ze zullen moeten bepalen bij een ge meente, waarmede een trein-, tram of autobusverbinding bestaat. De commissaris afvoer burgerbevolking zal dan aan de hand van de hem verstrekte gegevens en zooveel mogelijk de aangegeven voorkeur volgende, voor ieder van deze vluchtelingen een vluchtoord aanwijzen en daarvan door lusschenkomst van den burge meester van de gemeente, waar hij thans verblijft aan den vluchteling mcdedecling doen en tevens aan den burgemeester dei- aangewezen vluchtoordgemeënte. Het is de bedoeling dat de vluchtelingen, voor wie op deze wijze een vluchtoord is vastgesteld of die naar Den Helder wensch- ten terug te keeren, bü hun vertrek onmid dellijk worden voorzien van een bewijs van aangifte, terwijl tevens de gemeentebestu ren zullen iuoctcn zorgen voor het opzenden van inlichtingen aan de rijksinspectie van de bevolkingsregisters. Aan de vluchtelingen kan zoo noodig reis geld ter hand worden qesteld voor reke ning van het departement van binnenland- sche zaken, terwijl voor een huisvesting en verzorging in dé aangewezen vluchtoorden de op dergelijke gevallen toepasselijke re gels analoog zullen kunnen worden toege past. Meer dan 100 vlied'tuig en namen er aan deel. Een bericht van United Press meldde gis teren uit Londen: Vanmiddag hebben, volgens hier binnen komende berichten, Duitsche bommenwer pers, die door'jachtvliegtuigen werden bege leid, bij de Theems-monding een aanval ge daan op een convooi. Verscheidene esquad'ril les Engelsche jagers stegen op. Er onstond een luchtgevecht, waar aan volgens- deze berichten meer dan honderd vliegtuigen deelnamen. Het aantal aanvallen, dat de Duitsche luchtmacht bij daglicht onderneemt, is groo te r geworden. Volgens Engelsche berichten zijn op verscheidene plaatsen in het Noord westen en Noord-oosten van Engeland, als mede in het Zuidwesten van Schotland bom men geworpen. Aan de Zuidoostkust hebben bovendien twee aanvallen op schepen plaats gevonden. Bij een van deze aanvallen hebben zes Duit sche bommenwerpers naar schatting een honderdtal bommen geworpen. HITTEGOLF IN SPANJE. Zeer hooge temperatuur. In geheel Spanje heerscht op het oogen- blik een hittegolf. In Sevilla werd Woens dag een temperatuur van 42 graden in de schaduw gemeten. Te Madrid sieeg het kwik lot 34.5 graden, terwijl te Cordova de tem peratuur tot 42 graden in dc schaduw steeg. Bij de opgravingen te Lunteren onder leiding van dr. F. C. Bursch, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, werd onder de vele prae-historische vondsten ook een houten waterput blootgelegd. Een zesde schip in brand geraakt Berlijn, 24 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt me de: „Vanochtend hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch con vooi van vijf koopvaardijschepen, te zamen metende 17.000 ton, vernie tigd. Bovendien is een ander vijan delijk koopvaardijschip van 40Q0 ton in brand gebombardeerd." Duitsche persstemmen. Berlijn. 25 Juli (D.N.B.) De Duitsche pers.stelt vandaag het bericht van het op perbevel'der weermacht over de vernietiging van een Britsch convooi door Duitsche ge» vechtsvliegtuigen en het bericht uit Tokio over het terugtrekken van de Britsche Oost- Aziatische vloot uit Singapore tegenover de radiorede, welke Duff Cooper tot Noord- en Zuid-Amerikt heeft gericht. Dc Britsche mi nister betoogde, dat voor Engeland de wijde zeeën openstonden en dat elk schip, dat zich vol vertrouwen naar een Britsche havén be gaf, getuige kon zijn van deze Britsche macht ter zee. Dagelijks, schrijft naar aanleiding hier van de Deutsche Allgemeine Zeitung, geeft de nuchtere vaststelling van feiten in het Duitsche legerbericht een indrukwekkende bevestiging van de harde slagen, die Duitsch land aan de Britsche macht, ter zee toe brengt. Korten tijd geleden moest een offi- Domei meldt, dat volgens een be trouwbaar bericht uit Sjanghai de Britsche vloot in de wateren van Oosl-Azie Singapore heeft verlaten. In ieder geval onlbrtilten het vlieg tuig moederschip Eaglc 22.600 ton) en andere bodems in de wateren bij Singapore. In liet Verre Oosten be schikt de Britsche defensie daardoor, aldus Domei, vrijwel niet over schc- pen. Op het oogenblik worden onder leiding van minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten Huil en zijn medewer ker Berle, op de byeenkomst te Havanna der Amcrikaansche Staten in besloten zittingen met dc andere delegaties de vraagstukken der Europeesche koloniën in Amerika en economische problemen besproken. Men dringt er op aan, dat zeer spoedig een be sluit zal worden genomen en men heeft der halve bepaald, dat na Donderdagmiddag geen nieuwe resoluties meer kunnen worden ingediend. Donderdagavond zal het materi aal. dat de conferentie van alle delegaties heeft ontvangen, geschift cn onder de be treffende commissies verdeeld worden. Za terdagavond zal een nieuwe voltallige ver gadering en op 30 Juli de slotzitting worden gehouden, indien het de Amcrikaansche re geering gelukt dc gewenschte besluiten aan genomen te krijgen. Met betrekking tot het bescherm heerschap over de Europeesche ko loniën heeft Huil, naar verluidt, een compromis voorgesteld, tusschen een algemeen mandaat en een afzon derlijke controle in den vorm van een drieledige commissie. Deze com missie zal telkens gevormd worden door drie staten, die bij de betreffen de kolonie uit geographisch en stra tegisch oogpunt het meeste belang hebben; United Press meldt, dat na een bespreking die twee uren geduurd heeft, de leider van de Argentijnsche delegatie op de pan-Ame- rikaansche conferentie, Leopoldo Melo, den minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten. Gord el 1 Huil, heeft medegedeeld, dat Argentinië zich tegen de insteling van ecu collectief protectoraat der Amerikaansche republieken over de Europeesche bezittingen op het westelijk halfrond verzet. Een tegenvoorstel van Melo is nog niet in gediend, doch men verwacht, dat dit nog in den loop van deze week zal geschieden. Amerika een economisch blok? In de commissie voor economische vraag stukken worden op het oogenblik techni sche vraagstukken ter voorlichting van het inter-Amerikaansche handelsverkeer bespro ken, b.v. het verleenen van voorkeurstaric ven alsmede het invoeren van uniforme douane-bepalingen in alle 21 landen, zoowel wat betreft de goederennamen als de gc- wichtstnaten en de waardeberekeningen. De Mexicaansche delegatie stelde de oisch, dat de kapitaalsbelegging van „andere" Ame rikaansche landen (bedoeld werd Vereenig de Staten) zoo belegd moeten zijn, dat zij niet tot een .imperialistische" opslokking van den betreffenden tak van industrie in het land. dat deze kapitalen heeft toègela- teiij leiden. Uruguay en Duitschland. Het Uruguavsche blad „El Debate" schrijft over de conferentie te Havanna o.a. het vol gende: De stellingen van de conferentie be- teekenen eenvoudig, dat de Vereenigde Sta ten als groote mogendheid en vertegenwoor diger van de Engelsche belangen in Ameri ka wil probeeren de Qverheersching over La- tijnsch Amerika te verkrijgen. Een econo misch kartel zou voor Uruguy het verlies cieele Engelsche statistiek zélf erkennen, hoe snel de Engelsche verliezen aan sche pen gedurende de. laatste weken zijn toege nomen. En zoo juist heelt de Britsche admi raliteit haar toevlucht moeien nemen tot den wel' zeer ongewonen maatregel, aan de Brit sche westkust, die langen tijd buiten gevaar geacht werd, uitgebreide rniinversperringen te leggen. Deze teekenen van de Engelsche zwakte wordt aangevuld door 't bericht, dat Enge land zijn Oost-Aziatische vloot - teruggetrok ken heeft cn haar blijkbaar in de Middel- landsche Zee wil concentrecren. De nederla gen, die liet zoo vele waardevolle stukken uitz ijn vloot hebben gekost, dwingen Lon den. Singapore zonder bescherming te laten. Weer een nieuw argument tegen de bewe ring van Duff Cooper, dat de Britsche zee macht de zeeën beheerscht. De laatste dagen hebben de ingrijpende maatregelen, die nE- geland genomen heeft, steeds nieuwe bewij zen ervoor geleverd, dat de realiteit van de Britsch wereldheerschappij reeds door het aanw-ezig zijn van de Duitsche macht ern stig overschaduwd is. De Berliner Lokal-Anzeiger houdt zich in het bijzonder bezig met de verklaring van Duff Cooper, dat Engeland de. vrije beschik king heeft over de enorme hulpbronnen van het Britsche wereldrijk met. hun overvloed aan menschen en gooqpren. Men weet op het oogenblik overal ter wereld, zoo schrijft het blad. dat het geweldig gebrek van Engeland aan scheepsruimte. afgezien van tallooze an dere moeilijkheden, grootere toevoeren uit de Britsche overzeeschc bezittingen naar het moederland onmogelijk maakt. Ondanks de rijke hulpbronnen van het empira, lijdt Engclands industrie aan een toenemend# schaarschte aan grondstoffen cn de bevol king moet dagelijks meer levens- en genot middelen ontberen cn verscherpingen van de rantsocneering aanvaarden. Zonder deze feiten zou het anders ook niet zoo begrijpe lijk zijn geweest, dat Duff Cooper aan het slot van zijn rede Noord- en Zuid-Amerika verzoekt, Engeland niet in den steek te la ten. beteekenen van dc economische vrijheid met Europa, dat steeds het natuurlijke afzetge bied is geweest vaan Uruguay. Op ieder ge bied voelt Uruguay zich met Europa verbon den, naar lichaam en ziel, geschiedenis en toekomst, belangen en cultuur. De afnemers van Uruguay, die met den zegenrijken uit wisseling van goederen ook hun cultuur cn technische beschaving brachten, behooren eveneens tot de landen van Europa. In een ander artikel schrijft hetzelfde blad dat. Duitschland zijn productiekracht verveel voudigd heeft en dat het als gevolg van liet 'feit, dat het de. voornaamste ijzererts- en ko lenmijncn van Europa bezit, dc grootste in- dustriecle mogendheid ter wereld is. Het is derhalve niet overdreven op te merken,, dat Duitschland de grootste kooper van grondstoffen ter wereld zal worden, hetgeen ook voor Zuid-Amerika van de grootste be teekenis is. Duitschland's positie op het- Europeesche vasteland is thans reeds over- hoerschcnd en door het systeem van het uit wisselen van goederen zullen voortaan zijn aankoopen van grondstoffen nauw verbon- den zijn met den afzet van zijn industricpro ducten. Deze zullen ongetwijfeld een goed af. zetgebied vinden, daar zij niet op de markt worden geworpen om deviezen te verkrij gen, doch om te ruilen tegen grondstoffen. De Duitsche economische kracht en het Duitsche handelssysteem zullen- een nieu wen toestand scheppen, waarmede ook in Zuid-Amerika zorgvuldig rekeninr gehou den zal moeten worden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1