Tewerkstelling werklooze hoofdarbeiders Fransch schip getorpedeerd INDEELING IN DRIE GROEPEN De schuld van Frankrijk Een spoorlijn door bet Zuid- Amerikaanscbe continent Officieele valuta-koersen De Noord Zuid Holland* scha Reddingmaatschap pil heeft met haar nieu we motorreddingboot „President Steyn" te Eg mond aan Zee een alarm-oefening gehou den, waarbij een vlieg ongeval op zee werd verondersteld. In de branding MEDEWERKING DER GEMEENTE BESTUREN GEVRAAGD WERK- OBJECTEN TE VINDEN, WAAR BIJ INTELLECTUEELEN KUN NEN WORDEN INGESCHAKELD. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van so ciale zaken heeft den gemeentebe sturen een brief gezonden betreffen de de tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders. Hieraan wordt ontleend: Het behoeft tegenover u geen betoog, dat thans vele z.g. hoofdarbeiders met groote moeilijkheden te kampen hebben. Het is wenschelijk in dit probleem eenig inzicht te krijgen, weshalve het centraal bureau voor de statistiek door middel van een en- quete zal trachten hier materiaal te verza melen. Ter voorkoming van een misverstand wil ik er nadrukkelijk op wijzen, dat i.it onder zoek niet in zich sluit, dat reeds maatrege len zullen worden genomen. Voorloopig gaat het uitsluitend om het verzamelen van ge gevens. Intusschen is het mogelijk, voortbouwende op wat reeds eenige jaren terzake geschiedt ten behoeve van werklooze hoofdarbeiders, indien alsnog krachtige medewerking, wordt verleend, een en ander tot stand te brengen. Het departement van sociale zaken streeft er nl. reeds eenige jaren naar voor de bier- bedoelde groep werklooze hoofdarbeiders ob jecten te vinden, die, waar de betrokkenen uiteraard niet geschikt zijn voor het verrich ten van grondwerk, zich voor uitvoering door hen lecnen. Deze hoofdarbeiders staan in het alge meen bij werkloosheid voor bijzondere moei lijkheden. Zij zijn gewoonlijk gewend aan een levensstandaard, welke boven die van de handarbeiders uitgaat waarbij inzon derheid valt te denken aan hoogcre huis huur, schoolgeld e.d. waarvoor zij. indien zij aangewezen zijn op het bedrag, dat zij ingevolge de steunregeling kunnen ontvan gen K het zwaar te verantwoorden hebben. Een en ander is voor mij aanlei ding om de medewerking van uw college in te roepen, teneinde na te gaan, of er in uwe gemeente bepaal de werkzaamheden kunnen worden gevonden, waarbij hoofdarbeiders kunnen worden ingeschakeld. In de eerste plaats denk ik hier aan werk zaamheden ten behoeve van over heidsinstellingen of instellingen van algemeen nut, alwaar wellicht veler lei arbeid achterwege blijft, omdat de noodzakelijkheid niet direct aan wezig is en soms de middelen ont breken om meer dan het strikt nood zakelijke te laten uitvoeren. Geen „normaal" werk. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat geen werken naar voren moeten worden gebracht, welke in wezen tot de normale moeten wor den gerekend. Arbeid voor distributiekanto ren, enz., dat alles moet worden gerekend tot den normalen arbeid. Mijn vraag heeft dus betrekking op bijzondere werkzaamhe den, welke uitsluitend met het oog op de te verleenen hulp naar voren worden ge bracht, zooals b.v.: Tiet instellen van een onderzoek naar de inkomens van bewoners van woningwetwo ningen; onderzoek naar de vestiging in en het vertrek uit de gemeente; catalogiseering van de bibliotheek van het internationaal instituut van sociale geschiedenis; budget- en voedingsonderzoek in de Wieringenneer; de uitwerking' van de in de Wieringermeei verzamelde gegevens betreffende de spraak; ordenen en registreeren van een verzame ling kinderliedjes; ordenen biblotheek en ar chief; voltooiing van een repertorium van de Nederlandsche dialecten en volkskunde; sa menstelling ecner bibliographie der Neder landsche letterkunde na 1880; het ordenen en opplakken van courantenknipsels, persona lia, enz. aan het gemeentearchief; migratie onderzoekingen; onderzoek naar de misda digheid in een gedeelte van Nederland; com pleteering kaartencatalogus bibliotheek en leeszaal; ordenen stukken bureau water schapsarchieven; ordenen doopregisters van de Waalsche kerk; inventariseeren van het oude archief; alphabetische klapper op de be volkingsregisters van 18161S61; het maken \an kaarten betreffende stedebouwkundige ontwikkeling en teekenen van woningtypen woningstichting. In beginsel heb ik er geen bezwaar tegen, wanneer ook door particuliere bedrijven werkzaamheden aan werklooze hoofdarbei ders worden opgedragen, al zal uiteraard moeten worden zorggedragen, dat geen nor male arbeid op deze wijze voor rekening van de overheid wordt gebracht. Wat de voorwaarden betreft, waaronder de tewerkstelling plaats vindt, diene liet vol gende: De werklooze hoofdarbeiders zijn dezer zijds ingedeeld in 3 groepen, t.w.: Groep 1: Academisch gevormden. Groep 2: Middelbaar gevormden. Groep 3: Eenvoudig administratief ge- schQQfdej?, ,:i. De tewerkstelling mag in beginsel niet lan ger dan een jaar duren, opdat de .tewerkge- stelden weten, dat het hier gaat om een tij- delijken vorm van overheidshulp. Na ver loop van een jaar dient ten minste een half jaar te verloopen, voordat opnieuw tewerk stelling kan plaats vinden. Voor elk van bovengenoemde groepen is in overeenstémming met de plaatselijke om standigheden en rekening houdend met het normale werkvcrruimingsloon, een schaal schaal van vergoedingen vastgeseld. Daarbij wordt mede acht geslagen op de practische ervaring van de tewerkgestelden. Op dezen grondslag is de volgende loonre geling aangenomen (weekloon) (in guldens): Klasse Groep 1 Groep 2 Groep 3 der ge meente a b c a b c a 29 24 23 23 21 19 20 b 28 23 22 22 20 18 19 c 27 22 21 21 19 17 18 d 26 21 20 20 18 16 17 e 26 21 20 20 18 16 16 De klasse-indeeling der gemeente houdt verband met het gewone werkverschaffings uurloon: a. uurloon van 35 cents of hooger, b. uurloon van 32, 33 en 34 cents, c. uurloon van 27. 28, 29, 30 en 31 cents. d. uurloon van 24. 25 en 26 cents, e. uurloon van beneden 24 cents. Groep 1: hoger gevormden (academici), zooals juristen, ingenieurs, economen, e.d., die de universitaire studie langer dan drie jaren hebben voleindigd. Bij het vaststellen van de belooning wordt gemeentewijze met de navolgende indeeling rekening gehouden: a. gehuwden met prac tische ervaring: b. gehuwden met geen of weinig practische ervaring; c. ongehuwden met practische ervaring en ongehuwde per sonen van 30 iagr of ouder. Groep 2: middelbaar gevormden, zooals boekhoudkundigen, vakbekwame teeke naars, statistisch geschoolden e.d., bij het vaststellen van de belooning wordt gemeen tewijze met de navolgende indeeling reke ning gehouden: a. Gehuwden met practische ervaring; b. gehuwden met bescheiden prac tische ervaring: c. ongehuwden van 30 jaar of ouder met practische ervaring. Groep 3: eenvoudige krachten als kantoor bedienden, schrijvers, e.d.,' die gehuwd zijn en reeds practische ervaring hebben. De loonen aan de tewerkstelling verbon den, kunnen, zoo dé uit te voeren objecten vooraf door mij zijn goedgekeurd, op de ge bruikelijke wijze voor subsidie uit het wérk- looshejdssubsidiefonüs in aanmerking wor den gebracht. In een artikel getiteld: „Reine Onschuld", bespreekt de „Berliner BoersenZeitung" de schuld, die Frankrijk aan den oorlog -heeft. Het blad schrijft: „De kardinale vraag, wie verantwoordelijk is voor het verbreken van den vrede en daarmede voor al het ongeluk dat over Europa gekomen is, wordt in Frank rijk op gemakkelijke manier terzijde gescho ven. Hoe ver deze lichtvaardigheid gaat, be wijzen bladen als de „Temps" en de „Journal des débats", die eenvoudig zeggen, dat Frankrijk niet voor den oorlog verantwoor delijk is. Zoo gemakkelijk kan Frankrijk zich echter niet aan zijn vreeselijke verantwoordelijk heid onttrekken. De gebeurtenissen en de do cumenten hebben duidelijk aangetoond, dat de Fransche regeering dezen oorlog gewild en samen met Engeland stelselmatig voor bereid heeft. Alle pogingen, die de Führer in de jaren vóór den oorlog in het werk stelde om tot overeenstemming te komen, werden afgewezen of genegeerd. De DuitschFran sche vredesverklaring van December 1938 is in Parijs gesaboteerd, toen de inkt nau welijks di*oog was. Het spel der omsingeling en een woeste ophitsing tegen 't Duitsche Rijk werden op touw gezet, totdat men zijn doel had bereikt met het verklaren van den oorlog. Evenals het bemiddelingsvoorstel van Mussolini heeft men het grootmoedige vredesaanbod van den Führer, gedaan na het einde van den Poolschen veldtocht, afgewezen als nu de heeren politici in Frankrijk zich willen verontschuldigen door te zeggen, dat zij het voorstel van Mussolini immers aanvankelijk hadden aanvaard en het daarna ter wille van Engeland hebben afgewezen, dan kunnen wij daardoor bewijzen zij slechts, dat zij tegen beter weten gehandeld hebben en op de meest onverantwoordelijke wijze hun misdadig jra banque-spel hebben voortgezet". schuwingsbord wilde plaatsen bij een aan land gespoelde mijn die op hetzelfde oogen- blik ontplofte. De strandvoogd werd wegge slingerd, maar kreeg slechts eenige lichte ontvellingen. Bij Rindsby explodeerde een mijn op het strand, waar honderden zomer gasten vertoefden. Er werd echter niemand gekwetst. Uit Fanoe wordt het bijzondere ge val gemeld, dat in de duinen nabij het Noord zeebad een mijn uit den vorigen oorlog ge vonden is. Ook deze werd onschadelijk ge maakt. MIJNEN AAN DE DEENSCHE KUST De sterke westenwind die de laalste dagen heeft gewoed, heeft vele mijnen aan de kust van westelijk Jutland aangespoeld. Hier en daar werd door de explosie van die mijnen min of meer zware matericcle schade aange richt. Bij Slaavand werden bij een mijnont- ploffing drie Deensche soldaten gedood: De strandvoogd van Doedhus bij Blokhus ge raakte in levensgevaar, toen hij een waar- De gedelegeerde van Bolivia op de Pan- Amerikaansche conferentie te Havanna heeft een voorstel ingediend, dat de aanleg van een spoorlijn dwars door het Zuid-Ameri- kaansche continent, uitgaande van Santos in Brazilië en eindigend te Arica in Chili. Dit voorstel was een van de zeven voor stellen in totaal, die door de gedelegeerden meerendeeis van Noord-Amerikaanschen oorsprong waren ingediend. De overige voorstellen hadden betrekking op de maat regelen, welke genomen moeten worden in het geval der wijziging van de souvereiniteit in de Amerikaansche bezittingen van Euro peesche landen, voorts op de maatregelen tegen een beweerde propaganda van buiten- landsche regeeringen tegen de regeerings- stelsels van Amerikaansche landen en op voorschriften, welk de „inmenging der diplo matieke en consulaire vertegenwoordigers in Amerikaansche aangelegenheden" moeten verhinderen. VREEMDELINGEN VERLATEN ENGELAND Fransch ambassade personeel uit Londen te Lissabon aange komen. Het Engelsche passagiersschip „Orfuna" is gisteren te Lissabon aangekomen met 496 passagiers aan boord, onder wie zich de di plomatiek© en consulaire vertegenwoordi gers van de Fransche ambassade te Londen en van alle Fransche consulaten in Enge land bevonden. Verder waren twee Joego slavische prinsen aan boord. De reis wordt in twee extra treinen naar Frankrijk voort gezet. De eerste trein vertrekt hedenochtend, de tweede Zaterdagochtend. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): Rectificatie onder Duitsch-Italiaansch toezicht De Roemeensche ministers zijn op hun. reis naar Salzburg gisteren tegien 3 uur te Boedapest aangekomen. Na een kort op onthoud hebben zij hun reis voortgezet. Volgens United Press is men in Roemeneensche officieele kringen van meening, dat het voornaamste onderwerp van de besprekingen te Salzburg zal worden gevormd door een „rectificatie" van de Roe- meensch-Hongaarsche grens met een uitwisseling van de daartoe in aan merking komende bevolkingsgroepen Eveneens moet. voor een algemeene op heldering van den toestand in het Zuid- Oostelijk deel van Europa worden geijverd, in het bijzonder wat betreft den ruil van goederen als middel tot behoud van den vrede en in verband met het volledig stil leggen van het verkeer ter zee. Voortzetting van het Hongaarsch— RomeinschDuitsche contact te Munchen. De a.s. besprekingen te Salzburg van den Duitschen Rijksminister van Buitcnlandsche zaken met den minister president e* den minister van Buitenlandsche zaken van Roemenië kunnen, naar in welingelichte Italiaansche kringen wordt, verklaard, be schouwd worden als natuurlijke consequentie en normale ontwikkeling van het contact, dat. tien dagen geleden in Muenchen tus- schen Hongarije en de asmogendheden tot stand is gekomen met als doel een vreed zame oplossing der Balkankwestie. Men is er van overtuigd, dat de nieuwe besprekin gen in den geest van de laatste bijeenkomst te Muenchen zullen worden voortgezet, of schoon, naar in dezelfde kringen wordt ge zegd, met betrekking tot het resultaat om politieke redenen vooreerst nog terughou dendheid geboden schijnt. Het oogenblik voor een bestudeering der afzonderlijke proble men zal ook in zooverre wel gunstig zijn, dat zij geschiedt in een sfeer, die door gee nerlei spanning op den Balkan wordt ver troebeld. ingeval zich niet opnieuw de be kende Engelsche inmengingspogigen in dat gebied zouden doen geilen. Een Duitsche lezing. Naar aanleiding van het aanstaande be zoek van leidende staatslieden uit de Bal- kanlanden schrijft de „Deutsch-Diplomati- sclie Politische Korrespondenz" het volgen de: Alleen reeds het feit, dat de leidende staats lieden van een aantal landen in Zuidoost- Europa naar Duitschland komen om over de vraagstukken van hun landen, in den geest van een tot voordeel strekkende samenwer king in het Nieuwe Europa te beraadslagen, is een teek en voor de ommekeer die dit deel van de oude wereld in enkele maanden heeft doorgemaakt. Nog 'tot voor kort heen en weer geslingerd, door druk en lokmiddelen, belemmerd in het juiste nastreven van hun belangen, zijn thans de volken van het Euro peesche zuidoosten tot de erkenning geko men, dat de ware belangen van dit gebied slechts door diegenen begrepen en behartigd kunnen worden, die zooals de spilmogen- heden zich met hen verbonden gevoelen in een natuurlijke lotsgemecnschap. Thans zijn door liet gewicht der feiten eindelijk die mo gendheden uitgeschakeld, die wilden verhin deren, dat de gezonde krachten der Zuidoost Europeesche volken aan hun eigen belangen dienstbaar gemaakt konden worden, omdat zij deze voor alle tijden wenschten te mis- bruikemvoor de twist in Europa. Thans wil len de^lken van het vasteland hun weder zij dsche; verhouding en daardoor ook hun lot in oVerlcg met de spilmogendheden rege len. Re macht der spilmogendheden is er een garantie voor, dat Engeland, ook wanneer het nog verder oorlog wil voeren, niet meer in staat zal zijn, Europa te verhinderen zijn nieuwe orde vastbesloten ter hand te ne men. In zijn onmachtige woede probeert dit Engeland, zoo schrijft de Kórrespondenz ver der, bij gebrek aan een mogelijkheid op, het vasteland zelf met zijn verderfelijk spel voort gang te maken, op het eigen eiland mario netten te laten optreden, waarmede het de tweedracht onder de Europeesche volken laat verrijzen. Deze pogingen vormen een nieuw bewijs, dat het eigenlijke Engelsche belang steeds slechts erin bestaat. Europa ook in de toekomst te laten regeeren door mannen, die Engeland kent als beproefde ga ranties voor internen Europeeschen strijd. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zuerich Bankpapier. New York Brussel Stockholm Zuerich 1.88 3/16—1.88 9/16 75.28 —75.43 30.08 —30.20 3.81 3.82 44.81 -44.90 42.72 —42.81 1.86%—1.90^ 30.08 —30.20 44.76 —44.94 42.67 —42.86 De dienstplichtplannen in de Vereenigde Staten De democratische senator Wheeler heeft zijn partij er voor gewaarschuwd, dat zij de verkiezingen van November zal verliezen, wanneer zij het wetsontworp tot invoering van den algemeencn dienstplicht op over ijlde wijze wet wil laten worden. Ook bet na tionale comité tot het voorkomen van oor logen heeft zijn afkeuring uitgesproken over de „ongepaste haast", waarmede de ontwer pers de wet willen doen aannemen. De leider van de democratische fractie in den senaat, Minton. en hooge militaire krin gen, te Washington geloovcn, dat het ont werp zonder moeilijkheden van langdurigen aard aangenomén zal worden. VLEESCHVERBRUIK IN ITALIË BEPERKT In Italië wordt vanaf Augustus ook de Dinsdag tot vleeschlooze dag. Bovendien yvordt de hoeveelheid brood, die aan gasten in restaurants en kleinere eetgelcgenheden mag worden voortgezet, bepaald op 150 gram per maaltijd, teneinde verspilling van brood te voorkomen. Amsferdamsche effectenbeurs Obligaties prijshoudend. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 9534 94% 500 1940 I 4 93% 94% 100 1940 II 4 871/z 85% 100 1940 II (m.b.) 95% 500 1940 II 4 88 94% 86% 500 1940 II (m.b.) 100 1936 3 85% 500 1936 3 85% 100 1937 3 69% 69% 500 1937 3 69% 69% 100 (3%) 193$ 3 - 74 74 500 (3y2) 193S 3 75 75 13/16 Aandeelen onveranderd. Voor aandeden waren de advies-koersen onveranderd, speciaal voor Kon. Olies, H.V. A.'s en scheepvaartwaarden. Amerikanen hadden weinig belangstelling. Voor A.K.U.s weid de stemming iets beter. Trein met 800 kinderen naar de Oostmark vertrokken Gistermiddag is van het Centraal Station te Utrecht een trein met 800 kinderen, van wie 300 uit de stad Utrecht, naar de Oost- mark vertrokken. Op het station waren aan wezig de burgtmeester, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk en leden van de commissie van sa menwerking (Cosa). Toen de trein zich in beweging zette, veerklonk er daverend ge juich uit de honderden kinderkelen, terwijl de Postfanfare vroolijke liedjes speelde. Van de zijde van de Diitsche autoriteiten was aanwezig Staatsrat \on Winterfeld. 1300 Fransche militairen aan boord. De Britsche minister van marine, Alexam der, heeft in het Lagerhuis, verklaard, dat een Duitsch oorlogsschip het Fransche s.s. Meknes, dat met 1300 Fransche officieren en soldaten op weg was van ingeland naar Frankrijk, getorpedeerd heeft. De Fransche regeering was. naar Alexandjr verklaarde, van het transport in kennis gesteld, zoodat zij bij de Duitsche regeering om een vrij geleide kon verzoeken. Het schip voerde de Fransche vlag, die ook op d; zijden van het schip was geschilderd. D.t. schip was, naar Alexander zeide, identiek met het schip van 18.000 ton, waarvan in het Duit sche legerbericht gemeld werc, dat het tot zinken was gebracht. Naar aanleiding hiervan werdt van be voegde Duitsche zijde aan he: D.N.B. me degedeeld: Het ligt in de lijn van de En gelsche taktiek, dit voorval ais propagan damiddel tegen Duitschland te .gebruiken. Het „kleine" verschil tusschen het door Duitschland tot zinken gebrachte schip van 18.000 ton en de uit elk scheepsregister blij kende tonnage van de „Meknes", welke slechts 6000 ton bedraagt, speelt natuur lijk voor den heer Churchill geen rol. Het is algemeen bekend, dat de Britsche admij-aliteit reeds voor eenigen tijd liet mcdedeclcn, dat Engeland alle Fransche koopvaardijschepen in beslag zon laten ne men om ze onder Britsche vlag te laten varen. Die Fransche schepen, welker Fransche be manning zich voor den Engelschen dienst te? beschikking stelde, moesten onder Fransche vlag varen. Naar aanleiding van deze offi cieele medcdeeling moest de Duitsche re-gee ring natuurlijk door de wapenstilstand ter kennis van de Fransche regeering brengen, dat Duitschland onder deze omstandigheden ook de onder Fransche vlag varende koop vaardijschepen van den 23en Jul af als vijandelijke schepen moest behanaelen en dat de Duitsche oorlogsschepen dienovereen komstige bevelen hadden ontvangen. Voor schepen, die in dienst of in opdraclu van de wettige Fransche regeering zouden varen, was een speciale regeling getroffen. Het was in verband hiermede plicht der Britsche re geering geweest, de Fransche regeering er van te verwittigen, dat het voornemen be stond. Fransche soldaten terug te transpor teeren en te wachten op een antwoord, vaar- uit bleek of het gevaarlijke transport door het operatiegebied ter zee op een vrijgeleide kon rekenen. In dit veband moet uitdruk kelijk worden vastgesteld, dat de DMtsche regeering van zulk een Engelsche aanvrage nooit iets bekend geworden is. Het lijdt der halve niet den 'geringsten twijfel, dat de vol le verantwoordelijkheid voor deze gebeurte nis enkel en alleen der Britsche regeering zelf treft. Zij heeft weer eens den dood van Fransche soldaten, die op dit schip naar hun vaderland terug willen kceren. op haar geweten. W ant de Britsche regcerin? kent zeer goed het gevaar, dat het varen in do Britsche -kustwateren tegenwoordig met zich me brengt. Het geval van het s.s. „Meknes" vorrat der halve de voortzetting van de snoode tradi tie, die met het geval van de „Athenu" be gon en in Oran haar hoogtepunt vond.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2