6e Führer ontvangt Roemeensche ministers De boerenwoning Groote branden AMERIKAANSCHE kindertiansportsclupeii De Amerikaansche vlieg tuigen voor Engenland Mislukte aanslag op Eden UIT ENGELAND ONTSNAPT te Gibraltar Officieele valuta-koersen Naar ordening op den Balkan VRIENDSCHAPPELIJKE BESPREKIN- GEN DUURDER ZVz UUR. OOK BULGAARSCHE DIPLOMATEN UITGENOODIGD. Heden conferenties te Rome Van semi-officioele zijde wordt gemold: De gisteren door den Führer gehouden be sprekingen niet den Roemeenschen minister president en den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, die, naar men verneemt, 'in den geest van de tusschcn Buitschland en Roemenië bestaande vriend schappelijke betrokkinggen zijn gevoerd, heb hen ongeveer 2*/> uur geduurd. In aansluiting hierop stelde minister-pre sident Gigurtu aan den Führer de hoeren van zijn gevolg voor. Daarop verlieten de Roemeensche staatslieden in gezelschap van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, den Berghof en keerden zij naar Salzburg terug, vanwaar zij hun reis voortzetten. De rijksminister van buitenlandsche zaken deed hen op het station uitgeleide. Hedenmorgen in Rome. Naar de avondbladen melden, zullen mi nister-president Gigurtu en minister van buitenlandsche zaken Manoilescu heden om 11.10 uur in de Italiaansche hoofdstad aan komen. De Roemeensche gezant hij het Qui rinaal zal de Roemeensche staatslieden tot aai) de Italiaansche grens tegemoet reizen. Ook de Italiaansche gezant in Boekarest zal dc ontmoeting bijwonen. De Roemeensche gasten, zullen, zoo meldt het Giornale d' Ita- Jia, op het station door den minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, worden ver welkomd en daarna in een hotel hun intrek nemen. Kort daarop zuilen zij een bezoek brengén aan Graaf Ciano in het Chigi-paleis cn met hem het eerste onderhoud hebben. In aansluiting hierop zal graaf Ciano in villa Madama een lunch aanbieden, waaraan tal rijke Italiaansche en Roemeensche persoon lijkheden zullen deelnemen. De9 middags zullen dc Roemeensche ministers kransen neerleggen op de koningsgraven in het Pantheon, op het graf van den onbekenden soldaat alsmede op het gedenkteeken voor de gevallen fascisten. Dit programma wordt besloten mot een diner in het Roemeenscho gezantschap, waar aan graaf Ciano, alsmede talrijke Italiaan sche cn Roemeensche persoonlijkheden zul len deelnemen. Hedenavond zullen de Roe meensche gaston weer naar Boekarest terug kcoren. Ook Bu'gaarsche diplomaten naar Salzburg. Op uitnoodiging van dc rijksrcgccring heb ben zich gistermorgen do Bulgaarsche mi nisterpresident professor Filoff en de Bul gaarsche minister van buitenlandsche za ken. Popoff, vergezeld van den Duitschcn gezant te Sofia, freihetv von Richthofen, per extravliegtuig naar Woencn begeven, van waar zij de reis per trein naar Salzburg voortzetten. Op het vliegveld van Sofia hadden zich, volgons U. P., vertegenwoordigers van den Koning en van do regeering. do Joegosla vische gezant cn de Italiaansche gezant, als mede een groot aantal parlementsleden vei' zamold om clo delegatie uitgeleide te doen. I)e dolegafie wordt door den Duitschcn ge zant von Richthofen begeleid. Kort voordat het vliegtuig opsteeg, verzamelde zich een groep Bulgaar sche jonge meisjes in de nationale kleederdracht van de Dobroedsja en Thracië voor het vliegtuig. Zij braken daar een aarden kom met water om de delegatie volgens oud Bul- gaarsch gebruik een voorspoedige reis to wenschen. Persstemmen. Do „Giornale dvItalia" schrijft, dat de be sprekingen, die Ie Salzburg zijn aangevan gen en die Ie Rome worden voortgezet tus schcn vertegenwoordigers van do Roemeen sche en Bulgaarsche regeeringen en verte- Er zouden poc/infien zijn r/edaan, om den treinwaarmee hij reis de, in den afqrond te doen stor ten. MADRID, 26 Juli (D.N.B.) Dc Engelsche minister v'an oorlog Eden, die Dinsdag en Woensdag troepen en verdedigingswerken in Noord-Ierland bezichtigd heeft, is blina het slachtoffer van de I.R.A. geworden. Na zijn aankomst te Belfast was een waarschuwing van de zijde van de clericale kringen aan leiding voor hom, dc inspoctlerois niet, zoo als oorspronkelijk het plan was, per spoor doch per auto aan te vangen. Bij een onderzoek van de spoorlijn tus- schen Belfast en Dublin, dat op grond van de zeer concrete aanwijzingen in de waar. schuwing ondernomen werd. ontdekte me» nabij het station Portadown, daar waar de spoorlijn een rivier kruist, de sporen van een poging tot een aanslag, Even voor het viaduct was onder de rails een gat gegra ven, blijkbaar om daar een springlading aan te brengen. Een aanslag op deze plaats zou tengevolge hebben gehad, dat de trein in den afgrond zou zijn gestort. In verband hiermede zijn te Dublin huiszoekingen ver richt, genwoordigers van de regeeringen van de as deel uitmaken van de politiek van de orde, die is gericht tegen de wanorde en die rede en rechtvaardigheid tot richtsnoer neemt. Het is uitsluitend aan de machten van de as te danken, indien de Balkan bui ten den oorlog blijft, ondanks de intriges van .de imperialistische democratieën. De ontmoetingen te Salzburg en te Rome leiden naar dc stabilisatie op den Balkan. Onder volle medewerking van de asmogondheden. De Mcssagero schrijft, dat. het bijzondere karakter van de besprekingen vooral blijkt uit het feit, dat zij niet zijn ontstaan door een plotselinge verscherping van den Euro- peeschen toestand,' doch integendeel wer den vastgesteld al.s gevolg van de ontspan ning, welke te wij-ten is aan het optreden van de ns op het Balkanschiereiland. Hel gaat er dus niet om, te voorzien in drin gende kwesties die in een critiek stadium zijn getreden, maar om steeds meer orde en vrede in dit delicate deel van Europa te versterken. Na een avontuurlijke vlucht er in geslaagd zijn vaderland te be reiken. B e r 1 ij.n, 26 Juli (D.N.B.): Een Duitsche burgerlijke gevangene Is er na een avontuurlijke vlucht uit Engeland in geslaagd, zijn vaderland te bereiken. De 24- jarige Ilans Brandt, van beroep kellner, was door de Engelschen eerst in een groot inter- neeringskamp bij Londen ondergebracht. Hij werd daarop tezamen met eenigen zijner lotgenooten naar hot kolengebied van Cardiff vervoerd, waar hij maandenlang in de mij nen moest werken. Toen het gebrek aan ha venarbeiders in de havens van de Britsche Zuid- en Westkust zich voortdurend sterker deed gevoelen, werkte hij in de havens van Liverpool, Bristol en laatstelijk in Plymouth. Hier slaagde hij er op een avond in, onge merkt aan boord te komen van oen klein hftvenbootje, dat van een primitief zeiltuig voorzien was. Hiermede wist hij de haven te verlaten en daar de wind gunstig was, kon hij zich in enkele uren tijds van de kust ver wijderen. Toen volgde echter voor Brandt, die slechts een flesch mineraalwater cn ccn half brood mee had kunnen nemen, een lij densperiode. Na drie dagen werd hij einde lijk in Het. Kanaal uit zijn hachelijke po sitie verlost. Hij zag een Duitsche motortor pedoboot en zwaaide vertwijfeld om de aan dacht te trekken. Enkele uren later bevond hij zich reeds veilig onder de hoede van de Duitsche weermacht in een Fransche haven. Brandt vertelde, dat het gebrek aan ha venarbeiders en aan scliëepspersoneel in En geland buitengewoon groot is. Vooral nu de havens aan de Zuidwestkust bijna dagelijks door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd worden, wil daar niemand meer werken. De verzorging van de Engelsche arbeiders is de laatste twee weken opnieuw aanzienlijk slechter geworden. BOMONTPLOFFINGEN IN TRANSVAAL. Volgens een bericht uit Johannesburg heb ben zich in het Transvaalsche gouddistrict Witwatersrand verscheidene bomontploffin gen voorgedaan. Over de gevolgen van deze aanslagen is nog niets naders bekend. In de maand Augustus zullen in het natuurtheater te Oisterwijk voorstellingen gegeven worden van .De Paradijsvloek" van Alphons Laudy. Een overzicht van het spel Vloot liep tijdens het bombarde ment de haven uit. Madrid: Bij het zware lucht bombardement, dat gisternacht op Gibraltar is gericht, zijn, naar het Spaanscho agentschap Mcncheta .meldt, talrijke bommen van zwaar kaliber neergeworpen. Zij kwamen terecht in de militaire haven, op de rotsen van Gibraltar zelf en op de kazernes. De bevolking begaf zich in de schuilkelders, 't Luchtafweer geschut en de schijnwerpers der En gelschen kwamen volledig in actie, echter zonder resultaten te kunnen hoeken. Uit Tanger meldt Stefani dat de bevolking tegen half twee gewekt werd door het ge dreun der kanonnen en de ontploffingen van de bommen. Eenige minuteen later duidde het lichtschijnsel aan den hemel bo ven Gibraltar aan, dat er geweldige bran den woedden. Zooals gewoonlijk tijdens een bombardement, liep de vloot de haven van Gibraltar uit om naar volle zee te vluchten. Vluchtelingen, die gistermorgen in Ceuta zijn aangekomen, vertellen, dat de luchtaan vallen 'n paniek hebben gewekt, zelfs onder de soldaten der vesting en dat de enkele burgers, die in Gibraltar waren gebleven, door de straten begonnen te rennen. Talrijke EEN UITEENZETTING OVER LAN DELIJKE BOUWKUNST EN DE VOLKSKUNDE. Een deel van de volkscultuur In een te Utrecht gehouden monumenten dag heeft prof. De Vries gesproken over „onze landelijke houwkunst en de volks kunde". De boerenwoning aldus spreker is het middelpunt van het dagelijksche loven van den landman: het straalt de rncnschc- lijke werkzaamheid over veld en akker uit, daarheen keert de vrucht van den landar beid aan het eind van het jaar terug. Als middelpunt van de wetenschap der volks kunde is hij in vroeger tijden voorwerp van romantische bezuiniging geweest op een Gormaansch verleden. Men verklaarde de gebruiken uit oude. heidonsche cultushandelingcn, zooals men de sprookjes „verklaarde" uit mythen: de achterwaarts gerichte blik verdiepte zich in de betcokonis van het haardvuur, van den drempel, van de nooddeur, van den deel als oeroud middelpunt. De gebroeders Grlmm, pioniers van deze wetenschap, gingen van die beschouwing uit: dit werd geleid in banen die het ver band zochten tusschcn volkstype en volks woning, maar reeds Gallee waarschuwde er voor elke vooraf opgezette mëening werkt belemmerend op het onderzoek. Soheiding van woonvertrek en stalling. Het beste is altijd uit te gaan van de wo ning zolf, van de vraag of men woonvertrek en stalling scheidt. In het Saksische „losse hoes" bestaat die scheiding niet. Is er niet wat te lecren uit de vergelijking van dit met standers opgeichte huis woonplaats der levondon en hot uit rechtop geplaat ste stccncn gevormde hunncbed verblijf der dooden. De namen Friesch, Frankisch en Saksisch werken verwarrend: maar men mag als vaststaand beschouwen dat, wat wij een „los hoes", een Saksisch huis noemen, geen uitvinding van onze Saksers is, maar een oude. misschien voor-Gcrmaan- sclie wijze van bouwen die juist in het nu door Saksers bewoonde gebied bewaard ge bleven is. In midden Duitschland is een woontvpe veel verbreid, waarin de huizingen van ech woning geproepeerd zijn om een vierkanten binnenhof. Vroeger is dit ook in Limburg voorkomend type vergeleken met en ver klaard als een nabootsing der Romeinschc villa. Dit lijkt zoo op de loekening van den plattegrond. Maar mag men het atrium ge lijkstellen met de mestvaalt? Het neolit.hi- cum brengt al de vierkante bebouwing om een binnenhof. Het is ook een Deensche vorm. Slechts het eenzijdig bostudocrcn van plattegrond leidde tot dc verkeerde slotdom. Welke dorpstimmernian, die voor of met den boer het nieuwe huis bouwt, kan met een plattegrond volstaan? Het Friesch huis heeft bodemlast. Het, los hoes hoeft balkcnlast op zich zelf al geen „primitieve vorm" en al gelijken de plattegronden, het wezen der huizen is geheel verschillend. Filologen zijn geen bouwkundigen en zijn gingen soms af op de teekening.Wat geen tockcning aan geeft b.v. of de koeien met de koppen of met de staarten naar het midden staan kan van fundamenteele beteekenis zijn. Hot welwillend medelijden dat wij gewoonlijk voor onze Germaansche voorvaderen over hebben, kan in bewondering veranderen, wanneer wij bedenken dat de bouwmeester, die de woning van Ezingc getimmerd heeft al in staat was, een sparrendak op te rich ten: de dragende deelen zijn sparren die zelf rusten op standerijen. die als losse palen de ruime deel hegrezen. Eon technisch kun nen, dat ver uitgaat boven het oude vorst- dak, waarbij 't dak op den nokbalk hangt die door twee gegaffeldo stammen aan de beide einden gedragen wordt. Het boerenhuis een deel van de volkscultuur. Tiet boerenhuis is dus een doel van de volkscultuur. Vroeger ging de vraag, hoe de onderdeelcn worden opgelost, nu vraagt men wat heteekent elke vorm in de geschiedenis van de bebouwing? Er is in Thuringcn een doschvloer met verhoogden bodem bekend waai- men dus de oogst niet inrijden kan. Plet gebied waar dit voorkomt valt samen met het gebied van de plaatsnamen, eindi gende op -leben, in het Noorden eindigende op op -iov. dus: in de tijden der volksver soldaten werden gedood, omvangrijke bran den braken overal uit, vooz-al in het arsenaal. Schepen werden getroffen, maar men be schikt niet over bijzonderheden over de ver liezen, die zeer aanzienlijk zouden zijn. Aanval kwam geheel onverwacht. Stefani meldt nog dat de eenheden die dit bombardement uitvoerden, talrijker wa ren clan de vorige maal. Dc Italiaansche machines verschenen op groote hoogte boven Gibraltar en naderden vervolgens in glij vlucht de gestelde doelen. De schepen die aan de kleine kade ge meerd lagen, de verdedigingswerken van de marinevesting, de benzincdepots en de ma gazijnen langs de kade werden bestookt met bommen van zwaar kaliber., met granaten en met brandbommen. Alle doelen werden geraakt; in de haven braken tal van bran den uit. Dc aanval geschiedde zoo plotseling dat eerst luchtalarm werd gemaakt, toen de eerste bommmen reeds boven de vesting wa ren uitgeworpen. Alle Italiaansche toestellen keerden onge deerd op hun basis terug. Uit La Linca wordt tenslotte nog verno men, dat de cvacuatio van Gibraltar zoo goed als voltooid is cn dat er aan het eind van deze week zich bijna geen burgers meer in Gibraltar zullen bevinden. DUIDELIJKE KENTEEKENEN EN EEN VRIJGELEIDE. De buitenlandsche commissie van het huis van afgevaardigden heeft met alge- m e ene stemmen het wetsontwerp aangeno men. op grond waarvan 't Amerikaanschen schepen is toegestaan, geëvacueerde kinde ren uit de Europeesche oorlogszones af te halen. Op beide zijden van de tot dit doel gebruikte schepen moet duidelijk de Arae- rikaansche vlag geschilderd zijn, alsmede de aanduiding, dat het schip bestemd is voor liet vervoer van gevluchte kinderen. Bovendien bepaalt de wet, dat door alle oor logvoerende naties een vrijgeleide gegaran deerd moet zijn. HET BOMBARDEMENT VAN GRONINGEN Gister is de 52-jarige gehuwde P. Florijn, die na het Engelsche bombardement op Gro ningen (zie ook het bericht elders in dit nummer) zwaar gewond naar het Acade misch Ziekenhuis werd overgebracht, aan de bekomen verwondingen bezweken. huizing heeft een Skandinavische groep zich in Duitsch gebied gezet. Geen boer zal een nieuwe bouwvorm ver smaden als hij dc praktische waarde heeft loeren inzien Men zie in de boerenhoeve geen stuk openlucht-museum. Leemgrond geeft andere hoeven dan de losse bodem der Noord-Duitsche Moreene. Men denko zich niet een maquette op een tafel: men vrage waar de hoeve staat, op klei of veen, voor veeteelt of landbouw. Zoo is de vorm van de Friosclic stolphoeve met zijn machtig dak, be paald door de massa's winterhooi voor den veeboer. Men vrage minder naar het wezen der dingen dan naar den historisclien groei. Kaarten met de typen der huizen zijn al onbruikbaar geworden: men moet nu kaar ten maken van de onderdeelcn, zoeken naar den geestelijken inhoud van het men- schenleven er achter. De folklorist is niet meer en I-Ians-kijk-in- de-lucht, vcrtcederd door een rookpluim en geneigd tot mijmeren op een schamel ver lichte deel. Volkskunde is niet de rommelka mer der cultuur, waar spinnewielen en bed depannen slechts sierlijke wegzetten gewor den zijn. Men beschouwe niet het ding, maar den geest die het vormde, niet slechts het gebruik, maar de gedachte die hot schiep Volkskunde behoort te zijn de' kennis van geheel het volk in al zijn lagen en geledin gen. Al zien we de toekomst voor het losse hoes cn de putstal donker in: het is goed dat dit verdwijnt. Maar geen confectiewoning uit de map van een stadsaannemer vervulle de lec ge plaats, doch een woning, geschapen uit die van het verleden, met rlc winst van leven en ervaring van een lange reeks van werk zame geslachten, vol van eigen stijl als het machtige dak onzer Friesche stolphoeve. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zuericli Bankpapier. New York Brussel Stockholm Zuerich 1.883/16—1.88 9/16 75.28 —75.43 30.11 —30.17 3.81 3.82 44.81' —44.90 42.72 -42.81 1.86 X—1.90)1 30.08 —30.20 44.76 —44.94 42.67 —42.86 Amsterdamsche effectenbeurs Zeer kalme markt. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1936 3 1937 3 1937 3 100 500 100 100 500 500 100 500 100 500 100 (31/2) 1938 3 500 (31/2) 1938 3 V.K. 941/2 851/a 95% 66% 9AA 85% 85% 69% 69% 74 75 13/16 L.K. 95% 86% 68% 68% 75% 75% Aandelenmarkt verdeeld. H. V. A.'s waren flauw en noteerden 4 4 5 laper. Koninklijke Olies liepen iets op. Amerikanen werden meer gevraagd, tenge volge van de betere oliekoersen te New York. NEW-YORK. De productieleider van het Noord-Amerikaansche be wapeningsprogramma, Kundsen, heeft Vrijdag verklaard, dat de door Enge land gewenschte productie van 3000 vliegtuigen per maand, met inbegrip van de voor de Ver. Staten bestem de vliegtuigen, op zijn vroegst mid den 1942 bereikt kan worden. Voor bet uitvoeren van zulk een geweldige taak zouden eerst 38 fabrieken van verschillenden aard gebouwd moeten worden. GRANEN IN BESLAG GENOMEN IN ZWEDEN. Stockholm, 26 Juli (D.N.B.). De Zweed- sche regeering heeft een nieuwe inbeslagne ming van voorraden gelast. Van heden af rust beslag op alle voorraden aan ongemalen tarwe en rogge van meer dan 5000 kilogram. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat men geen rantsoeneering op het oog heeft, maar alleen het zaaikoren, dat nog in den handel is, wil beveiligen. Dit jaar is reeds ongeveer 20.000 ton broodkoren voor de voe dering gebruikt, hetgeen noodig is geweest door het mislukken van den oogst van hooi en andere voedermiddelen. Men wil voor komen, dat waardevol zaaigoed zonder con trole van den staat en wellicht tegen ver hoogde prijzen in den handel kan worden verkregen. AMERIKAANSCHE BENZINE NAAR SIBERIË WASHINGTON, 26 Juli (D.N.B.)' De federale scheepvaartcommis sie heeft haar goedkeuring gehecht aan de bevrachting van een Ameri kaansche tankboot voor het vervoer van benzine naar Siberië voor Sovjet Russische rekening. Volgens den persbericht zijn soort gelijke aanvragen van Japansche en Spaansche firma's afgewezen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2