De Wieringermeer Kippenstapel Successen op zee en in de lucht tot op een derde teruggebracht Finsch-Russische overeenkomst- GIBRALTAR gebombardeerd De Leipziger najaarsmesse als afnemer van werkkrachten Eén voetbalbond in Nederland Afslachting op groote schaal noodzakelijk Slechts een goede kern blijft. Eierprijzen zoo mogelijk hooger. OOK DE EENDENSTAPEL WORDT STERK INGEKROMPEN. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat ten gevolge van de veevoederschaarschte ook de pluimveestapel, welke een groot consument van voedergranen is, sterk zal moeten wor den ingekrompen. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt thans nog de volgende bijzonderheden hierover mede: Met het oog op de beschikbare voor raden, zal de kippenstapel tot onge veer 6.000.000 stuks moeten worden gereduceerd. Dit is ongeveer een der de gedeelte van de normale grootte. Deze inkrimping zal uiterlijk 15 Sep tember a.s. haar beslag moeten heb ben gekregen. Daartoe zullen de voe dertoewijzingen geleidelijk lager wor den. Als basis hiervoor zal de Sep- tember-inventarisatie 1939 worden aangenomen, hetgeen hierop neer komt, dat per medio September a.s. niet meer voeder zal worden ver strekt dan voor ten hoogste 20 van het pluimvee, dat bij bedoelde inven tarisatie aanwezig was. Voorts zal op 15 September a.s. de voe dervoorziening voor kuikens ophouden. De in 1940 geboren jonge dieren moeten worden bijgeteld bij den stapel van volwassen pluim vee. Het ligt dus in de bedoeling de voeder toewijzing te doen per op het bedrijf aanwe zig dier tot een maximum aantal. Daarbij zal er streng op worden toegezien, dat nie mand meer dan dit maximum aantal die ren houdt. De pluimveehouders zullen bin nenkort een opgave ontvangen van het aan tal kippen, waarvoor zij op 15 September e.k. voeder mogen betrekken. Iedere pluimveehouder zal zijn sta pel dus sterk moeten inkrimpen. Hij beoordeele- zelf, welke 'dieren hij het beste voor zijn bedrijf kan aanhou den. Bij de inkrimping zal er voor worden zorg gedragen, dat eenv$o<»de kern overblijft, waaruit de stapel later weer kan worden opgebouwd. De mo gelijkheid zal worden opengelaten, dat particulieren, die tot nog toe kip pen hielden, enkele kippen kunnen aanhouden, om op deze wijze het huisafval tot waarde te kunnen brengen. Overbelaste markt. Deze inkrimping heeft, tot gevolg, dat een groot aantal hoenders ter markt zal komen. Zooveel mogelijk zal er voor worden gezorgd, dat daarvoor een behoorlijke prijs kan wor den gemaakt. Een gedeelte zal in koel- en vrieshuizen kunnen worden geplaatst. De op slag-capaciteit is echter beperkt. Een groot gedeelte zal naar Duitschland kunnen wor den uitgevoerd. De momenteele exportprijs is van dien aard, dat daardoor belangrijke steun wordt gegeven aan de pogingen om ondanks de abnormale afslachtingen den marktprijs op een redelijk niveau te houden. Het is echter niet onmogelijk, dat in Augus tus en September de prijzen iets lager zul len. worden. Indien mogelijk zal er voor worden ge zorgd, dat na de inkrimping van den pluim veestapel de eierprijs verbetert, waardoor de nadeelen van de inkrimping voor de direct betrokkene voor een deel zouden worden opgeheven. Ook de eendenstapel zal echter een zeer sterke inkrimping moeten ondergaan. Daar bij zal in het oog worden gehouden, dat de afzet v. eendeneieren onder de huidige om standigheden zooveel meer moeilijkheden oplevert dan die van kippeneieren. Inhoud van het verdrag. Door tocht en ravitailleering van Rus sische troepen geregeld. DEMIUTARISATIE VAN DE AALANDSEILANDEN. M o s k o u, 26 Juli (D.N.B.) Ten aanzien van de jongste overeenkom sten tusschen de Finsche en Sovjet-Russische regeering verneemt men thans van goedinge- lichte zijde het volgende: Tusschen den chef van de regeerig en mi nister van buitenlandsche zaken, Molotow en den Finschen gezant te Moskou, Paasi- kivi is dezer dagen een overeenkomst onder teekend, die, voor zoover thans bekend, drie verschillende complexen van problemen be vat. 1. Met betrekking tot het regime over de Aalandseilanden is overeengekomen, dat de ze eilandengroep gedemilitariseerd zal blij ven. De verdedigingswerken, waarvan tij dens den FinschRussischen oorlog begon nen is, zullen gesloopt worden. Van Finsche zijde is verder de toezegging gegeven, dat de Aalandseilanden niet aan een derde mogend heid zullen worden afgestaan. Bovendien krijgt de Sovjet-Unie het recht, zich regelma- Tweede blad Duitsch legerbericbt BERLIJN, 26 Juli (D-B.N.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De luchtmacht heeft Britsche vliegvelden in midden-Engeland en het radiostation te Dover aangevallen. Onze gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers hebben, zooals reeds is medegedeeld, in weerwil van het slechte weer een aanzienlijk succes in Het Kanaal behaald. Van een convooi, dat krachtig door zee- en luchtstrijdkrachten be veiligd was, konden 11 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 43.000 bp. reg. ton tot zinken worden gebracht. Drie andere koopvaardijschepen, met een geza menlijken inhoud van 12.000 br. reg. ton zijn in brand gebombardeerd, of zoo zwaar be schadigd. dat zij als geheel verloren moeten worden beschouwd. Bovendien gelukte het een torpebootjager in brand te bombardee ren en een tweeden ernstig te beschadigen. Ten zuiden van het eiland Wight is verder een koopvaardijschip van 8.000 br. reg ton tot zinken gebracht, zoodat men kan aanne men, dat op een enkelen dag uitsluitend door aanvallen der luchtmacht de vijand 63.000 br. reg. ton heeft verloren. Bij deze aanvallen op de Engelsche scheepvaart is het verschillende malen tot hevige luchtge vechten gekomen. In het Kanaal heeft een numeriek sterkere Britsche formatie jagers onze vliegtuigen aangevallen en 8 toestel len van het type Spitfire en een Hurricane- machine verloren, terwijl slechts twee Duit sche vliegtuigen werden neergeschoten. De Britsche luchtmacht heeft ook ln den nacht van 25 op 26 Juli haar vluchten bo ven Noord-, West- en Midden-Duitschland voortgezet, Schade van militaire beteekenis 1 werd niet aangericïïF. Ook de materieels schade aan nietmilitaire objecten is onbetee- kenend. In den loop van den nacht zijn vier vijan delijke vliegtuigen door luchtdoelgeschut neergehaald, een machine werd neergescho ten door nachtjagors. In totaal heeft de vij and gisteren 23 vliegtuigen verloren, waar van 19 bij luchtgevechten en de rest door luchtdoelgeschut werden neergehaald. Ne- gen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Italiaansch legerbericbt Het hoofdkwartier van het Italiaansch# leger maakt, bekend: Een onzer formaties bommenwerpers heeft na een langdurigen nachtelijken vlucht, de marinebasis Gibral tar bereikt, én •doeltreffend gebombardeerd. Al onze toestellen zijn op hun bases terug gekeerd. In Noord-Afrika hebben onze jachtvlieg tuigen bij een luchtaanval op Derna, welke eenige slachtoffers maakte en geringe schade aanrichte, een vijandelijk vliegtuig van het Gloucester type neergeschoten. De door het bombardement van de petroleum- installaties van Haifa aangerichte schade is. naar de vijand zelf toegeeft, aanzienlijk De brand kon pas na vele uren beperkt worden. tig door een gevolmachtigde te overtuigen van den stand van den militiren toestand op de Aalandseilandengroep. Naar verluidt, heeft de Sovjet-Russische regeering voor de oplossing van dit vraagstuk twee varianten voorgesteld: Of de Aalandseilanden worden gedemili tariseerd en de in aanleg zijnde verdedigings werken worden gesloopt, of de verdedigings werken kunnen worden voltooid, doch dan niet actieve deelneming der Sovjet-Unie. De Finsche regeering heeft de eerste variant ge kozen. 2. Het tweede vraagstuk der Sovjet- RussischeFinsche overeenkomsten betreft den vrijen doortocht van een beperkt aantal Sovjet-Russische troe pen, alsmede de militaire uitrusting en verzorging door de Sovjet-Unie over land via Finland naar de Sov jet-Russische marinebasis Hangoe. Voor den doortocht over land moest een regeling worden gevonden, daar de Finsche zeeboezem tijdens den winter maandenlang dichtgevroren ligt en de verbinding tusschen Sovjet Russisch gebied en Hangoe via de zee gedurende dezen tijd niet mogelijk is. 3. Tenslotte is nog een overeenkomst ge troffen over de teruggave van die machine rieën, apparaten en fabriekinstallaties aan de Sovjet-Unie, die na het beëindigen van den Russisch-Finschen oorlog uit de door de Sovjet-Unie bezette gebieden in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag zijn weg gehaald. De Duitsche rijksspoorwegen laten een reeks extratreinen uit het buitenland loopen, ter gelegenheid van de Leipziger najaarsmes se van 25 tot 29 Augustus die rechtstreeks naar Leipzig rijden, zoo bijv. uit Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Nederland, Hongarije, Italië en Zwitserland. De pas- en douaneformaliteiten voor de be zoekers van de Messe zijn bevredigend ge regeld. Ook mogen buitenlandsche Messe- bezoekers levensmiddelen en rookwaren voor eigen gebruik vrij van aangifte naar Leipzig meebrengen. Zaterdag 27 Juli 1940 Groote drukte heerscht thans in het bureau van de Nederlandsche Unie, dat te Den Haag it ingericht In lange rijen komen honderden hun handteekeningen zetten op de lijsten, welke voor adhaesiebetuigingen gereed liggen BIJZONDERE TIJDELIJKE WERKZAAMHEDEN. IN de periode van nijpende werkloos heid, die achter ons ligt, heeft de Wie ringermeer er krachtig toe bijgedra gen deze te beperken. Vrijwel voortdurend kon een aanzienlijk aantal werklieden er ar beid vinden, waarbij heel sterk op den voor grond trad de gedachte, dat hier geen spra ke was van werkverschaffing in den ongun- sligen zin van het woord, doch dat het te verrichten werk nuttig en noodig was. Het waren echter in hoofdzaak de in pol de-" rin'fcs- en ontginnihgswêrkzaaihTiédeh, waar bij onze werkloozen konden worden ge bruikt. Naarmate de polder gereed kwam en de gronden ten slotte aan de pachters konden worden overgegeven, werd de toe stand een meer normale. Wel vonden tal van landbouwers er voor hun gezinnen een goed stuk brood, de tijd der eigenlijke werk- objecten raakte voorbij. En op het oogenblik is het einde inderdaad in zicht. Het eigen bedrijf der Wieringer- meerdirectie, dat eens niet minder dan 30.000 H.A. omvatte, is ingeston ken tot thans nog 3000 H.A. Van dit gebied zal aan het einde van dit jaar vermoedelijk 2000 H.A. worden uitgegeven, terwijl, zoo alles gaat volgens den opzet, de rest het vol gend jaar zal volgen. Dan zal de ge- heele Wieringermeer in bedrijf zijn en zal een permanente toestand zijn ingetreden. Het moge een prettige bijgedrachte zijn, dat ten aanzien van werkobjecten de N.O.- polder in de plaats zal zijn getreden van de Wieringermeer, dat alles verandert niets aan het feit. dat onze Noord-IIollandsche polder als zoodanig zal hebben afgedaan, ln hoeverre dit overigens als een nadeel moet worden aangemerkt, valt op het oogenblik moeilijk te bepalen. Bezien we onze tegen woordige wereld, waarin zooveel valt te ver nieuwen en te herstellen, waarin ook reeds zooveel jonge mannen, die straks de aange wezen werkkrachten zouden zijn geweest, zijn gevallen, dan lijkt dc kans groot, dat er straks eer een tekort dan een overschot aan werkkrachten zal zijn. Zoolang we intusschen nog zitten met de restanten der werkloosheid, die Europa en ook ons land heeft geteisterd, is het van be lang te weten, in hoeverre de Weringer- meer dit Jaar nog heelt meegeholpen deze te overbruggen en wat er voor de allernaaste toekomst nog van is te verwachten. Zooals we in een vorig artikeltje reeds op merkten, is het eigen bedrijf der Wieringer- meerdirectie door het gemis aan vloeibare brandstoffen zwaarder getroffen dan dat der pachters, aangezien in het eigen berrijf slechts 30 der benoodigde ruwe olie kon worden beschikbaar gesteld. Dit heeft ten gevolge, dat het aantal te werk gestelde handkrachten betrekkelijk zeer groot is. Wel iswaar is dit aantal kleiner dan verleden jaar, doch toen was de uitgestrektheid van het gebied in eigen exploitatie nog aanzien lijk grooter. Indien men heden de vrije be schikking zou hebben gehad over ruwe olie zou het aantal tewerkgestelde arbeiders aan merkelijk minder zijn geweest. Nog 900. gertje van tewerkgestelden op zijn grootst, doordat verschillende gewassen met de hand moeten worden gemaaid. Daarnaast zal ook gedurende den komenden winter hun aan tal betrekkelijk groot kunnen zijn. Ze zullen kunnen worden geplaatst bij werkzaamhe den aan het bosch, terwijl daarnaast men zich onledig kan houden met het repelen van vlas. Tengevolge van deze beide moge lijkheden zal ook straks het aantal tewerk gestelden betrekkelijk grooter blijven dan in den afgeloopen winter het geval was. Bij de pachters is natuurlijk sprake van een meer normale behoefte aan extra-ar beidskrachten. Meestal ziet men deze gedu rende den zomer allengs toenemen. In den zaaitijd wordt het eerste extra-personeel aan genomen, in den wiedtijd neemt het Verder toe, om ten slotte gedurende den oogst zijn top te bereiken. Zoo is deze zomer het aan tal tewerkgestelden geleidelijk gestegen van circa 300 tot 800. Op het oogenblik, de tijd van het vlas trekken, is de behoefte aan arbeidskrachten het grootst. Deze vraag zal een blijvende zijn, daar naast zal men voor sommige werkzaamhe den gelijk thans bij voorbeeld aan het bosch .eetuaantal vaste werkkrachten-be hoeven. Alles bijeen genomen échter treedt de Wieringermeer terug als grootafnemer, die altijd omvangrijke aantallen werkzoeken den kan onderbrengen. Hopen we, dat daaraan in de komende ja ren ook geen behoefte bestaat. Geen militaire portvrijdom meer Automatisch vervallen, nu er geen leger meer is. Aangezien er thans hier te lande geen mi litaire formaties meer bestaan de opbouw dienst kan hiertoe niet worden gerekend, noch de tlians onder het departement van Justitie ressorteerende marechaussee is hiermede het recht op gratis verzending van briefkaarten en couranten door en aan militairen beneden den rang van officier automatisch vervallen. Alle correspondentie, verzonden door of gericht aan bij den op- bouwdienst of de marechaussee dienenden, moet derhalve normaal worden gefrankeerd. MISBRUIK van Roode Kruis-embleem En toch maar 25 gulden boete! De Bredasche kantonrechter Mr. M. Brou wers behandelde gisteren een zaak tegen W. W. B. L., voorheen autohandelaar te Am sterdam, die in Juni te Zundert gebruik had gemaakt van het roode kruis onderschei- dingsteeken op zijn auto. De bovenzijde van de motorkap was voorzien van een rood kruis, terwijl verdachte bovendien een roo de kruis vlag vervoerde. De man had echter nog meer op zijn geweten. Hij reed n.1. in een Duitsche colonne en hield zich op in de grenszone, waartoe hem een jaar tevoren den toegang was ontzegd wegens smokkela rij, Ten overvloede gebruikte hij het roode kruis als dekmantel voor een hoeveelheid goederen, die hij in zijn wagen frauduleus over de grens had gevoerd en die daarenbo ven nog van diefstal afkomstig bleken te zijn. Bij zijn aanhouding had hij verteld, dat hij het roode kruis voor zijn gemak op de auto had geschilderd. De ambtenaar van het O.M., hield een scherp réquisitoir en eischte tegen den niet verschenen verdachte wegens misbruik van het roode kruis embleem f 25.boete. De kantonrechter veroordeelde verdachte conform den eisch. De Nederlandsche voetbalbond. Bestaande organisaties opgehe ven. De nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding deelt het volgende mede: De besprekingen met de navolgende voetbalorganisaties: K.N.V.B. Federatie van R.K. voetbalbonden, de Chr. Ned. Voetbal bond, de Ned. Arb. Sportbond afdeeling voet bal en de Ned. Voetbalfederatie, hebben tot resultaat gehad, dat unaniem is besloten tot het oprichten van den Nederlandschen voet balbond met opheffing van de thans bestaan de bonden. Het bedraagt thans, haar men ons bij de directie mededeelde, in totaal ongeveer 900. Een deel daarvan is, gelijk ieder jaar het geval is. vroeger te werk gesteld dan bij de pachters gebruikelijk is. Dit is het gevolg van het feit, dat de menschen vooraf drai neer- en ontginningswerk kunnen verrich ten, een arbeid, die echter slechts eenmaal kan geschieden. Op het oogenblik is het le De werkzaamheden voor den aanleg van het viaduct in Rijksweg No. 4 onder de gemeente Oegstgeest zijn in vollen gang. Zware betonnen pilaren zullen het wegdek torsen

Schager Courant | 1940 | | pagina 5