Aan Engelands ziekbed x' Engelsche windhonden geëvacueerd Grage erfgenamen Het proces tegen de Fransche ministers De regelingen in den Balkan Geblokkeerd tegoed in Amerika IJzeren buizen in plaats van kanonnen Officiee'e valuta-koesen De Amerikaansche dienstplichtwet PETROLEUM Aardschokken in Turkije Verklaring van Henry Ford De hertog en hertogin van Windsor naar Amerika Aangrijpende plechtigheid te Groningen m Hoe snel vliegt een projectiel «««•SÈP^ÏSESSSSi' i 1 Het treinverkeer in Frankrijk Is op verschillende lijnen weer hersteld. Een Duitsche locomotief passeert een overweg op een der trajecten, welke naar Parijs leiden Het Engelsche blad in West-Indië „Treni- dad Guarian" beschouwt de kwestie der Amerikaansche mandaten over Europeesche koloniën op het westelijk halfrond aldus: West Indië bevindt zich in de "positie van een patiënt, die op de operatietafel ligt en de doktoren de operatie hoort bespreken, ter wijl zij weigeren den patiënt te vragen, of hij in het geheel wel geopereerd wil worden. Nog treffender kan men den toestand van Engeland als volgt kenschetsen: de patiënt ligt op zijn ziekbed. Rondom hem heen staan lieve familieleden, die hem troosten en hulp beloven, doch in een kamer er naast gekomen, reeds de erfenis van den ouden heer verdeelen. Dat er van hem te erven is, en dat dit spoedig zal zijn, daarover zijn zij het klaarblijkelijk allen over eens. Over het feit, hoe de erfenis te verdeelen, wordt nog beraadslaagd. „Britsche bezittingen in de oogen van Amerika rijp voor een man daat". De conferentie in Havanna heeft niets an ders gebracht dan het feit, dat men aan den overkant van den Oceaan Engeland al voor zoo zwak houdt, dat men zich reeds zorgen begint te maken over zijn nalatenschap. Dit is de concblusie, die de „Berliner Boersenzei- tung" uit „het tot dusver bekende resultaat van de pan-Amerikaansche conferentie in Havanna" trekt. De bezittingen van Engeland, aldus dit blad, zijn in de oogen van Amerika rijp voor een mandaat. Dit is een feit. waarmede geen zelfbewuste Brit gemakkelijk gènoegen zal kunnen nemen en dat zeker er niet toe geschikt is het prestige van Engeland in de wereld te verhoogen. Daladier, Blum en onder de beklaagden. Reynaud Besprekingen tusschen de betrok ken staten te verwachten. De correspondentie „Dienst aus Deutsch- Iand", houdt zich bezig met de besprekingen te Salzburg over Zuidoost-Europa en consta- teert, dat men in Berlijn en ook wel in Rome met het resultaat der besprekingen volkomen tevreden is. De algemeene opvatting in Ber lijn, zoo vervolgt de correspondentie, is, dat thans het terrein in Zuidoost-Europa in zoo verre geëffend is, dat de landen van Zuid oost-Europa onder elkander aan de oplossing van de hangende kwesties kunnen gaan werken. Rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Hongarije, Bulgarije en Roemenie kunnen verwacht worden. De uitingen der staatslieden van de landen uit Zuidoost-Eu ropa zijn zeer hoopvol gestemd, zoodat de verwachtingen van de as op onderhandelin gen der Balkanmogendheden onder elkaar in een geest van wederzijdsch begrip gerechtigd toeschijnen. Men mag vermoeden, dat de lan den van Zuidoost-Europa met de asmogend- heden in de opvatting overeenstemmen, dat de nieuwe regeling welke bereikt moet wor den zoodanig moet zijn, dat zij een blijven- den grondslag niet slechts voor den vrede doch ook voor de economische en cultureele ontplooiing der Balkan volkeren kan vormen. Bij de besprekingen is de Duitsche en Ita- liaansche wil tot uiting gekomen elk dictaat van groote mogendheid te vermijden en den landen een rechtstreeksche regeling mogelijk te maken. De as beperkt zich tot vriendschap- pelijken raad en tot het weren van invloeden die vreemd zijn aan dit bepaalde gebied. De Fransche ministerraad heeft volgens U.P.. gisteren besloten, dat hét gerechtshof, hetwelk de schuld van bepaalde verant woordelijke personen aan den hjiidigcn oor log zal vaststellen, uit zeven rechters zal bestaan. Zij moeten politiek onafhankelijk zijn. Van regeeringszijde werd verklaard, dat bij de zittingen, die het gerechtshof spoedig zal houden, geen repressieve maatregelen genomen zullen worden. Met de grootst mo gelijke rechtvaardigheid zal de graad van verantwoordelijkheid die de Fransche staatslieden gedragen hebben bij de verkla ring en voering van den oorlog, vastgesteld worden. De voornaamste processen zullen' gevoerd Worden tegen Daladier, Blum, Gamelin, Reynaud, Mandel en Cot, doch daarnaast zal het hof zich ook bezighouden met een aan tal minder naar voren tredende per soonlijkheden, o.a. den minister van Luchtvaart onder Daladier, Guy la Chambre. Dezen laatsten wordt ver weten, dat het Fransche luchtwa- pen onder zijn beheer den laagsten stand bereikt heeft, dié ooit was vastgesteld. Zoodra de instelling van het hof door een decreet is afgekondigd, zal men onmiddel lijk de rechters benoemen en zullen de vooronderzoeken beginnen. Van alle kanten zullen getuigen worden opgeroepen. Een formeele aanklacht zal eerst worden ingediend als het vooronder zoek ten einde is. Vooralsnog bestaat alleen voor Mandel het gevaar, dat een doodvonnis wordt uit gesproken, omdat tegen hem een vervol ging wegens samenzwering tegen de vei ligheid van den staat mogelijk is. De an dere aanklachten zullen zich wel beper ken tot beschuldigingen van politieke ver grijpen, waarop geen doodstraf zal volgen, Échter acht men veroordeelingen tot levens lange vestingstraf niet uitgesloten. Handel in fondsen en certificaten met negen landen verboden, i NEW YORK, 30 Juli (A.N.P.) De staats secretaris der schatkist heeft de controle over den handel met fondsen uit negen lan den, waarvan het tegoed is geblokkeerd, ver scherpt. Dienteengevoige is de handel in effecten, welke het zegel dezer landen dragen zonder bijzondere vergunning verboden. Het ligt verder in de bedoeling den handel ook te verhinderen van certificaten, welke zon der vermelding van het oorsprongsland in de Ver. Staten zijn ingevoerd. Het feit, dat de fondsen een zegel of belastingmerk dra gen van de betrokken landen, sluit auto matisch den handel met dergelijke fondsen uit. zonder voorafgaande vergunning, welke slechts na een diepgaand onderzoek wordt verleend. Gisteren zijn de manoeuvres van het A-me rikaansche leger begonnen. Tengevolge van de schaarschte aan moderne wapens moest daarbij van alle mogelijke primitieve vervangingsmiddelen gebruik worden ge maakt. Zoo werden bijvoorbeeld vracht auto's, die voorzien waren van het opschrift „tank", gebruikt bij wijze van moderne pantserauto's. Verkenningsvliegtuigen wer den gebruikt, in plaats van gevechtstoestel len, ijzeren buizen moesten mortieren en stukken geschut aangeven. VALUTA'S (schriftelijke en tel. transacties), Na heftige debatten is de stem ming uitgesteld. Na een debat, dat als het meest verbitter de sedert jaren wordt bestempeld, heeft de militaire commissie van den Amerikaan- schcn senaat de stemming over de dienst plichtwet, die gisteren had zullen plaatsvin den, uitgesteld. Naar deelnemers aan de zit ting hebben medegedeeld, ging de strijd voornamelijk om den eisch der republikei nen, dat president Roosevlt zijn oordcel over het doel van de wet zou mededeelen. De regeeringsaanhangers verweten hierop den republikeinen, dat dezen trachtten, uit een defensie-aangelegenheid politieke munt te slaan. Terwijl het plan tot evacuatie van Engel sche kinderen naar overzeesche gebieden naar het 6chijnt op onoverkomelijke moei lijkheden stuit, bestaat er klaarblijkelijk geen hinderpaal voor het vervoer van 300 Engelsche windhonden naar Bermuda, Dit vervoer is gefinancierd door de London Grey hound Racing Association, opdat de geliefde sport van de hondenraces en het teelen van racehonden door de oorlogsgebeurtenissen niet in gevaar zou komen. In de „New York Times" schrijft J. H. Carmical, dat de petroleumvoorziening van de asmogendheden voor oorlogsdoeleinden door de Duitsche synthetische productie en door de stijging van de Roemeensche produc tie is verzekerd. Het normale exportcijfer van Roemenië van 100.000 vaten per dag zal binnenkort belangrijk worden verhoogd en wel eenerzijds door nieuwe boringen, ander zijds doordat de Roemeensche regeering bui- tenlandschè maatschappijen in eigen beheer heeft genomen. Deze productievergrooting komt uitsluitend aan de asmogendheden ten goede. Reeds 300 dooden en vele honder den gewonden. Twaalf dorpen zijn verwoest. Gisteren zijn op het centrale hoogland van Anatolie aardschokken waargenomen met Yozgad als haard. Er zijn reeds 300 dooden en vele honderden gewonden te betreuren. Twaalf dor pén zijn verwoest. De aardbeving werd eveneens gevoeld te Ankara, Istanboel, Erzincan, Tokat, Kajersi, Amasija, Sino'p en andere plaatsen Het observatorium te Is tanboel heeft een beving geregistreerd met een haard op 620 k.m. van Istanboel. Hulp verleening is reeds op weg. Henrv Ford, die gisteren zijn 77sten ver jaardag vierde, heeft in een interview de overtuiging uitgesproken, dat de Vereenigde Staten niet in den oorlog betrokken zullen worden, hoewel zekere zelfzuchtige kringen, die van de wapenindustrie denken te profi- tecren, een geweldigen druk uitoefenen. Het volk der Vereenigde Staten, aldus Ford, weet uit ervaring, dat slechts enkele perso nen, die finan-ciëele belangen hebben, van oorlogen profiteeren. Wat Amerika aan gaat, men weet natuurlijk, dat de rest van de wereld niet op Amerika' aangewezen is, maar wel Amerika op de rest van de reld. De fungeerende Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Welles heeft he den medegedeeld, da teen eventueel door de hertog en de hertogin van Windsor aan te vragen visum voor het binnenkomen van de Vereenigde Staten terstond verleend zou worden. Voor zoover, hij wist, zijn de Wind- sors voornemens, van Lissabon te vertrekken met een Amerikaansch schip, dat den 9en Augustus te New-York moet aankomen. Welles zeide voorts, dat er gegronde hoop bestaat, op een accoord ten aanzien van de moeilijkheden, welke met betrekking tot, het Fransche eiland Martinique gerezen zijn. Op de vraag, wat het staatsdepartement zou beschouwen als een wijziging in de souvereiniteit der Europeesche bezittingen op het westelijk halfrond, welke maatrege len van de zijde der Amerikaansche naties, overeenkomstig de te Havana gemaakte af spraken, zou rechtvaardigen, antwoordde Welles, dat er sprake was van een wijziging in de souvereiniteit, zoodra een onafhanke lijke regeering haar onafhankelijkheid ver loor en geen vrijheid van handelen meer bezat. BEBOSSCHING IN SPANJE. Vier millioen peseta's voor dat doel uitgetrokken. Volgens een door de Spaansche Staatscou rant gepubliceerde verordening van het mi nisterie van arbeid zullen vier millioen pe seta's uitgetrokken worden uit het indertijd door de republikeinsche regeering gevormde „emigrantenfonds'' voor herbebosschings- werken. Het ministerie verklaart, dat der gelijke steungelden beter gebruikt kunnen worden door arbeidsmogelijkheden in het va derland te doen ontstaan. Het nieuwe Span je stelt zich tot taak zijn zoons in eigen huis brood te verschaffen. VRIJMETSELARIJ IN JOEGOSLAVIë VERBODEN. Volgens een officieuze mededeeling zal een verordening worden afgekondigd, waarbij aan de activiteit van de vrijmetselaarsloges in Joegoslavië een einde wordt gemaakt. Slachtoffers van bomaanval be graven. Gistermorgen zijn onder buitengewone groote belangstelling twee slachtoffers van den Engelschen bomaanval, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag op Gronin gen plaats vond, ter aarde besteld. Op de Zuider begraafplaats werd aller eerst het stoffelijk overschot van den heer W. J. Alberts, werktuigkundige, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder de aanwezige autoriteiten bevon den zich o.m. de burgemeester van Gronin gen, rar. P. W. J. H. Gort van der Linden en de commandant van de Duitsche weermacht, Hauptmann Rauch. Nadat de kist in het graf was neergela ten, trad Hauptmann Rauch naar voren, leg de een groote krans der Duitsche weermacht op het graf en sprak vervolgens een kort woord, waain hij zijn medeleven betuigde met het tragische gebeuren tengevolge van den Engelschen bomaanval. Een broer van den overledene dankte. Een schat van bloemen dekte de baar. Een uur later werd op de Noorderbegraaf plaats het stoffelijk overschot van de elf jarige Henny Knigge gfafwaarts gedragen. Vele leerlingen van de Van Swinderen- school waren bij de droeve plechtigheid te genwoordig. om een laatsten groet aan hun schoolvriendinnetje te brengen. Ook hier ga ven de burgemeester van Groningen en de commandant van de Duitsche weermacht van hun belangstelling blijk De Duitsche commandant en Ds. S. Hoek stra spraken woorden van troost. Het graf was bedolven onder bloemen. Gevaarlijk heerschap ingerekend Had nog drie Jaar te goed, De politie van het bureau Warmocsstraat heeft gisteravond de hand op een gevaarlijk heerschap kunnen leggen. Deze man was in het begin van dit jaar aangehouden en in het huis van bewaring ingesloten. In den oor log was hem de vrijheid teruggegeven we gens gebrek aan plaatsruimte in het huis van bewaring. Korten tijd geleden moest hij zich voor de rechtbank verantwoorden. Het was echter niet mogelijk den man op te spo ren en hij is derhalve bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Hoe de politie ook speurde, het was niet mogelijk den man, die op den Zeedijk een zekeren „roem" genoot, te vinden. Totdat gisteravond bekend werd, dat hij in een café aan de Lange Niczel was gezien. On middellijk trok een aantal agenten naar het bewuste café, waar alle aanwezigen werden verzocht mede te gaan naar het politiebureau om zich te legitimeeren. Het bleken allen brave burgers te zijn, zoodat zij weer naar huis konden gaan. De gezochte had tijdig de lucht vap de politie gekregen en hield zich in den kelder van het café verborgen. Toen later het huis grondig doorzocht werd, trof men hem daar aan. Hij werd natuurlijk on middellijk gearresteerd, maar zag op een ge geven oogenblik kans te ontsnappen. Dank zij het stoutmoedig optreden van een briga dier, werd de man direct claarna weer gegre pen. Hij is thans veilig opgesloten in het bureau en zal een dezer dagen naar de ge vangenis worden overgebracht, om zijn straf uit te zitten. Er waren heel wat exemplaren aan gevoerd op de paardenmarkt, welke Dinsdag te Beemster plaats had New-York. Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER. New-York Brussel Stockholm Zürich 1.8S 3/16—1.88 9/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.S13.82 44.81—44.90 42.72—42.81 1.86 VS—1.Ö0%" 30.08—30.20 44.76—44.94 42.67—42.86 Amsferdamsche effectenbeurs GOED PRIJSHOUDEND. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 943/16 xno 1940 I 4 94 VR 94% 100 1940 II 4 84 86* 100 1940 II (m.b.) 943/16 500 1940 II 4 85* 87 500 1940 11 (m.b.) 4V« 1 100 1936 3 87 500 1936 3 85% p 100 1937 3 68* 500 1937 3 709/16 100 (31/2) 1938 3 75* 74% 500 (3i/2) 1938 3 75% 76% OOST-INDIë. 100 500 100 500 100 500 1935 3* 1935 3* 1937 3 1937 3 1937 A 3 132T A 3 89 70 70* 70 70* 69* 72 69 70* SURINAME. Prod. Werk. 3 lm. gr. fonds 3 „Koersen van nog niet tot de officieel* noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal. wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan", AAiNIDEELEN: Kon. Petroleum Alg. Kunstzijde Unie Philips Gloei. Gem. bezit Amsterdam Rubber Ned. Scheepvaart Unie Lever Bros en Unilever Handelsver. Amsterdam v. Gelder's Papierfabr. gew. a.d. Sencmbah Tabak Mij. Ananconda Cop'per C.V.A. Bethlehem Steel C.V. gew. a.d. Republic Steel C.V. gew. aancL Curtiss Wright C.V.A. Shell Union C.V. gew. and. 15314: 52*—53* 103 153* 90 57 293 1045^ 16 57% 12 %- m 7% -1234 In het Julinummer van „Kosmos" deelt prof. dr. B. enkele bijzonderheden mede over snelheid en slagkracht van een projectiel. De snelheid wordt in den geschutsloop door den druk der ontstekingsgassen ver oorzaakt, neemt toe gedurende den korten tijd dat deze wordt doorloopen. De aanvang snelheid bedraagt bij infanteriegeschut 800 meters in de seconde, is evenwel aanmerke lijk grooter bij mortieren en langloopgeschut Na het verlaten van den loop, neemt de snelheid door den lucht weerstand, die rem mend werkt op de vaart van het projectiel, af. Deze remming treedt niet aanstonds in werking, daar de kruitgassen, die een groo ter snelheid hebben dan het projectiel, aan- vankei ijk nog een voorwaartschon druk op het, projectiel oefenen. De grootste snelheid bereikt het projectiel dan ook pas eenige meters voorbij het einde van den geschuts loop. De slagkracht van het projectiel is grooter op eenige honderden meters van den loop dan vlak bij, daar juist een lagere snelheid het projectiel dieper laat doordringen. De afneming van de snelheid door den luchtweerstand is zeer groot, vooral indien het projectiel zich in horizontale richting verplaatst, aanmerkelijk grooter dan de af neming in snelheid die een verticaal naar boven geschoten projectiel onder invloed van de zwaartekracht alleen ondervindt. Be stond deze luchtweerstand niet, dan zou men met een infanterieprojectiel- een hooete van 30 kilometer bereiken en zou dit- projec tiel ook weer met een snelheid van 800 m. per seconde de aarde bereiken. In werke lijkheid bereikt die projectiel slechts 1/10 deel van de aangegeven hoogte en is do snelheid, waarmede het op aarde komt, slechts 50 meter per seconde. Bij het zware artilleriegeschut worden hoogere snelheden bereikt;" hier is de lucht weerstand minder sterk voelbaar, maar ook in dit geval heeft toch een aanmerkelijke snelheidsvermindering plaats en wel tot op ongeveer de helft. De reikwijdte van het moderne geschut is vooral daaraan te danken, dat door groote aanvangssnelheid het projectiel op een hoogte boven de aarde komt, waar de lucht' druk en de luchtweerstand geringer zijn en daardoor hun remmende werking grooten» deels verliezen. Stelling met vijfhonderd arbeiders stort ineen Zes arbeiders gedooi Door het instorten van een stelling, waar op zich 500 arbeiders bevonden om 'n tun nel in het, meerengebicd bij de stad.Thebe (Griekenland) te herstellen, zijn zes arbei ders gedood en een aantal gewond. De Grieksche minister van arbeid is vertrok ken naar het terrein van het ongeluk.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2