k Spionnage-zaak in Japan Protest van Engeland Boter koopen op vetkaarten DE MOORDAANSLAG IN DEN HAAG Militaire colonne aangereden De betrekkingen tusschen Spanje en Portugal De behandeling der Duitschers in Indië Nederlandsche Unie telt reeds een half millioen leden Woensdag 31 Juli 1940 BRITSCHE REGEERING BE- SCHOUWT DE ARRESTATIE VAN 12 BRITSCHE ONDERDA- NEN ALS EEN ERNSTIG INCT- DENT. Omtrent de arrestatie van een aan tal Britsche onderdanen in Japan wordt nader gemeld, dat deze in ver schillende deelen van het land plaats had. Onder de gearresteerden bevinden zich eenige der meest op den voor grond tredende Britsche persoonlijk heden in Japan, Britschv protest Ten aanzien van de ontdekking der Brit sche spionnage organisatie, schrijft de Nitsji Nitsji Sjimboen: „De Britsche pro paganda ter bevordering van een „vijfde colonne" is in Japan sedert het uitbreken van den tegenwoordige oorlog actief ge weest. Zij wil de Japansche openbare mee ning aldus vormen, dat Japan aan Britsche zijde aan de Europeesche oorlog gaat deel namen. Zij wil Japan verre houden van iederen militairen of materieelen steun aan Duitschland en Italië. Tenslotte moest de Britsche propaganda het sluiten van een nietaanvalspact tusschen Japan en de Sov jetunie verhinderen. De Asahi Sjimboen schrijft, dat Groot- Brittanje een systematische propaganda en samenzwering in geheel Japan heeft geor ganiseerd. Banken en Zakenconcerns wer den onder Britschen invloed gebracht, even als vereenigingen en clubs, scholen en ker ken. Een Britsche firma in Japan onder houdt een hoofdkantoor in de nabijheid van Yokohama, evenals filialen in Tokio, Osa- ka, Seyoel en Taihoko, benevens agent schappen op nog 10 plaatsen in geheel Ja pan. De firma riep b.v. haar agentschappen in geheel Japan op rapport uit te brengen over Japansche vliegvelden en landings mogelijkheden, toen indertijd het Mandsjoe- rijsche incident ontstond. De Hotsji Sjimboen schrijft, dat de Engel schen de activiteit organiseerden van brand en automobielverzekeringsmaatschappijen, die van haar kant de fabrieken en auto mobielen in geheel Japan controleerden. Ook de Britsche religieuze organisaties en opvoedingsinrichtingen hebben zich belast met functies als leden der „vijfde colonne". De „Chugai Sjogvo Sjimpo" meldt, dat de Britsche ambassadeur Craigie opdracht ge kregen heeft terstond stappen te onderne men in Tokio wegens de arrestatie van En- gelschcn. De Japansche betrekkingen met de Vereenigde Staten. Om de heerschappij op den Stillen Oceaan. Van twijgen wordt een reusachtig raam werk gevlochten, dat het wegdek zal dragen van de nienwe verkeersbaan, welke nabij de Maasstad wordt ge bouwd en waarvoor de werkzaamhe den in vollen gang zijn. tweemaal zonder waarschuwing geschoten. Een schot ging mis, op een tweede schot werd iemand onder een doek op een baar weggedragen, waarna een begrafenis volg de. Het is voorgekomen, dat Inlandsche solda ten de geïnterneerden schopten, omdat zij niet in den pas liepen. De blanke kampcom mandant heeft eenmaal een waarschuwing gegeven, dat de geïnterneerden, als zij 's nachts buiten sliepen, niet aan de prikkel draadheiningen moesten komen, anders zou een Inlandsche soldaat kunnen meen en te moeten schieten. De geneeskundige verzorging geschiedde door drie gcinterneerde Joodsche artsen. Twee maal daags werden kleinere wonden verbonden, alleen voor de ernstigste geval len stpnd het lazaret open. De drie zegslieden zijn na. p.enjge.dqgpn naar Soerabaja gebracht en. zijn vrijgelaten. Tijdens het transport zijn zij met geweren en revolvers bedreigd en hebben de reis Bata- via-Soerabaja derde klasse moeten maken, voor de oogen van de Inlandsche reizigers met handboeien aan. Hun films en weten schappelijke instrumenten zijn in beslag ge nomen. Hetzelfde is geschied met de archieven der Auslandsdeutsche organisatie. De in het pension Lohe vertoevende vrou wen zijn gedwongen in de hal samen te komen en mochten zich een tijdlang niet naar hun bezigheden, resp. schreiende kin deren begeven. Eenige vrouwen zijn in hech tenis gesteld. Ook de consul in Soerabaja, de heer von Plessen, is geinterneerd en daarbij met revol vers bedreigd. De heer Wissmann zeide nog, dat de getrof fen represailles zullen aanhouden tot de Dnitsche geïnterneerden in Indië zullen zijn vrijgelaten. VERKOOP VAN TURF VERBODEN ZONDER VERGUNNING. Naar het Hbld. meldt, is sedert Maandag de dispensatie van het verbod tot het ver- koopen, afleveren en vervoeren van alle soorten turf ingetrokken, zoodat het mits dien verboden is te verkoopen, af te leveren en te vervoeren zonder schriftelijke vergun ning van den directeur van het Rijkskolen- bureau, die bevoegd is ontheffing te ver- leenen van dit verbod. Voor het verkrijgen van een zoodanige vergunning dient men zich te wenden tot de N.V. Verkoopkantoor Fabrieksturf te Assen, welke deze vergunning namens den direc teur van het Rijkskolenbureau zal afgeven. Overtreding van dit verbod kan ingevolge artikel 18 der distributiewet 1930 gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste f 10.090. Een dubbeltje per half pond reductie. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij is bepaald, dat, te rekenen vanaf 29 Juli 1940, aan dengene, die tegen inleve ring van bepaalde nader aan te wijzen bon nen van de z.g. vetkaarten boter koopt, uit het landbouw-crisisfonds, gedeeltelijk resti tutie van heffing zal worden verleend tot een bedrag van f 0.10 per 250 gram boter. Voorts is bepaald, dat de gelden, bonoo- digd voor de uitvoering van deze beschikking van de stichting Nederlandsche Zuivelcen- trale. gevestigd te 's-Gravenhage, welke de restitutie zal uitkeeren door bemiddeling van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V., gevestigd te Amsterdam, overeenkom stig nader door of namens den secretaris generaal te geven 'aanwijzingen, met dien verstande dat de centrale tot een en ander haar saldo zal kunnen aanwenden. Bedoelde beschikking kan worden annge haald onder den titel: „crisis-restitutiebe schikking 1940 (boterdistributie"» JEUGDIGE DADER TE UTRECHT AANGEHOUDEN. Naar wij vernemen is de dader van den moordaanslag op de 34-jarige vrouw M. B.-H. in de Groenestein- straat te Den Haag, de zeventienja rige A. S., gisteravond laat te Utrecht aangehouden, op aanwijzing van een burger, die het signalement van den vluchteling dezen avond in de krant had gelezen. Het verhaal van den moord geven wij elders in dit nummer. Toen hij den jongen man op den Catha- rijnesingel zag loopen, viel het hem op, dat diens uiterlijk sterk overeenkwam met dit signalement, waarna hij den jongen eenigen tijd volgde en'een agent van politie erop at tent maakte, De jopgèn werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij een volledige bekentenis aflegde. Hij zal hedenochtend op transport naar Den Haag worden gesteld. De toestand van de zwaargewonde vrouw was gisteravond nog onveranderd ernstig. Geen personeele belasting voor lichte zijspancombinaties Goed nieuws voor rijders van motorrijwielen beneden GO ko. In verband met de huidige benzinedistri butie hebben verschillende weggebruikers meestal voor 't vervoer ten eigen behoeve zich een zuinig motorrijwiel aangeschaft van het type „onder de 60 kg." en daaraan een zijspan doen monteer en. Daar bleek, dat bij enkele ontvangers der directe belastingen twijfel bestond omtrent den aanslag van een dergelijke combinatie in de personeele belasting, heeft de- K.N. M.V. zich terzake tot den secretaris-generaal waarnemend hoofd, van het departement van financiën gewend. Naar aanleiding daarvan werd bevestigd dat voor de toepassing van de wet op de per soneel belasting het gewicht van een zijspan bij het vaststellen van het gewicht van het motorrijwiel buiten aanmerking dient te blijven, zoodat voor een motorrijwiel met een gewicht van minder dan 60 kg., waar aan een zijspan is bevestigd, geen personeele belasting is veschuldigd. De Amsterdamsche rechtbank heeft gis termorgen een autobus-chauffeur veroor deeld tot f 25.boete subs. 25 dagen hech tenis, omdat de verdachte op 22 'December jj. op den Amstelveenschen weg een mili taire colonne had aangereden, waardoor een sergeant was gewond. Dc chauffeur had den stoet niet voldoende de tijd gegeven om te passeeren. De officier van justitie had een maand voorwaardelijken gevangenis straf en een boete van f 15.geëischt. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Maandag te Lissabon door den Portugee- schen minister van buitenlandsche zaken en den Spaanschen ambassadeur aldaar een aanvullend protocol op het Spaansch—Por- tugeesche vriendschaps- en niet-aanvals- pact is onderteekend. Hot. protocol voorziet in een nauwe samenwerking tusschen beide mogendheden voor het geval dat de onaf hankelijkheid of nationale eenheid van een der onderteekenende staten gevaar zou loo pen. Het protocol is met de onderteekening in werking getreden. Adhaesiebetuigingen blijven van alle kanten binnen komen. Steeds meer landgenooten sluiten zich in „De Nederlandsche Unie" aaneen en scharen zich achter het driemanschap mr. Linthorst Ho- man, prof. de Quav, mr. Einthoven. Zoo meldt „De Tijd", dat naar schatting, Maandagavond het aan tal menschen, dat zich reeds achter „De Nederlandsche Unie" had ge schaard, het half millioen was ge passeerd! Brie Isabella's in draf op de paardenmarkt, welke Dinsdag onder veel deskundige be langstelling te Beemster werd gebeudem Het genoemde blad schrijft over de druk te op het hoofdkantoor van de „N. U.", de Alexanderstraat te 's-Gravenhage, o.m. het volgende: „Brieven, brieven, brieven, iedere post brengt ze met manden tegelijk binnen. Brie ven, daar zijn eenvoudige bij, simpele ad haesiebetuigingen, maar ook lange met vele betuigingen, van sympathiek meeleven en goeden raad; daar zijn lijsten bij van 10, 20, soms van meer dan 100 namen tegelijk; een lijst van 50 artsen komt juist uit de enveloppe, even later een van 60 jongelui, allen leerlingen van een of anderen han delscursus. Nog later een van 54 mijnwerkers uit Spekholzerheide en zoo uit alle deelen van het land en uit alle lagen der bevol king. Er zijn brieven bij met geldzendingen, mms een paar postzegels bij wijze van een penningske der weduwe, een andere maal bankpapier. Een telegrafische gift van 5000 kwam zoo juist binnen en zoo gaat het maar voort, voort, voort Er komt geen eind aan. Maandag was het nog drukker dan de laatste dagen van de vorige week". Engelsche pers eischt scherpe te genmaatregelen. GENEVE (D.N.B.) In verband met de ar restatie van Engelschen in Japan schrijft de Daily Herald, dat de Engelsche regeering een algeheel onderzoek naar den geheimzin- nigen dood van den Reuter-correspondenf, in Tokio zal eischen. Engeland zal verlangen, dat Japan de aanklacht over een spicmnage- net duidelijk formuleert. De Daily Telegraph schrijft: het kabinet ïal zich vandaag met deze aangelegenheid (bezighouden. Het blad noemt de toestand Beer ernstig. De ambtsaanvaarding van de regeeringKonoje is gevolgd door een vijan delijke handelwijze tegenover Groot-Brittan- bië. Ook de Times legt er den nadruk op, dat de Britsche regeering den toestand als zeer (ernstig beschouwt. De Daily Express eischt van de regeering, Öat zij geen genoegen zal nemen met een scherp protest, aan Japan, doch als tegen maatregel onmiddellijk twaalf Japanneezen in Engeland moet arresteeren, als verdere maatregel stelt het blad voor een embargo op den Japanschen invoer. Deze methode is in 1933 tegenover Rusland toegepast, toen Busland twee Britsche ingenieurs tot gevan genisstraf veroordeeld had. De News Chronicle is van meening, dat na alles wat men van Matsoeoka weet, een pro test weinig nut zal hebhen. Mededeeling aan den Japanschen minister van buitenlandsche za ken. Inmiddels meldt „United Press" uit Lon den: Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de Britsche gezant te Tokio, Craigie, aan den Japanschen minister van bnitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering de arrestatie van 12 Brit sche onderdanen in Japan als een ernstig incident beschouwt Craigie zou den minister te verstaan gegeven hebben, dat nieuwe arrestaties poli tieke gevolgen zouden hebben, om van de technische gevolgen te zwij gen. Voorts zou de gezant de for- meele verzekering hebben gegeven, dat de Britsche kolonie in Japan over geen enkele politieke organisatie be schikt Met levendige belangstelling worden in de te Moskou verschijnende bladen de betrek kingen van Japan met de Vereenigde Staten besproken. De „Prawda" bespreekt de ge volgen van het Amerikaansche uitvoerver bod voor benzine en schroot, met het oog op de grondstoffenvoorziening van Japan en de dieper liggende oorzaken voor de Ameri- kaanschJapansche tegenstelling in het Verre Oosten. Volgens de opvatting van dit blad verraden de laatste maatregelen der Vereenigde Staten het streven om een maxi mum van druk op Japan uit te oefenen, het geen er wederom een bewijs van is, dat de strijd tusschen de Vereenigde Staten en Ja pan om de markten in het Verre Oosten en de suprematie in den Stillen Oceaan in vol len gang is. De laatste gebeurtenissen in Ja pan en in het bijzonder de laatste kabinets wijziging, zoo besluit de „Prawda" zijn be schouwing, hebben de Vereenigde Staten aanleiding gegeven zich voor te bereiden op een verdere verscherping van don strijd met Japan om de heerschappij op den Stillen Oceaan. Verklaring van den Bulgaarschen minister-president SOFIA, 30 Juli. (D.N.B.) Bij zijn terug keer uit Salzburg heeft Minister-President Filoff tegenover journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: Het com muniqué over onze besprekingen met den Fuehrer heeft reeds getoond, in welken geest deze besprekingen verliepen. Het was de geest der hartelijkheid, oprechtheid en van wederzijdsch begrip. Wij waren diep onder den indruk van den werkelijkheids zin waarmede de Fuehrer den toestand be oordeelt en eveneens van zijn diep gevoel voor de gerechtigheid. Wij geloovcn daar om, dat de besprekingen van Salzburg voor de orde en de rust in het Donaubelcken van het grootste nut zullen zijn. Het Bulgaar- sche volk kan met vertrouwen de komende ontwikkeling afwachten. DOUANEGRENS TUSSCHEN LETLAND EN RUSLAND VERDWIJNT. Volgens een bericht van Stockholms Tid- ningen verklaarde de Letlandsche minister van financiën, Karlson, dat de tolgrens tus schen Letland en de Sovjet-Unie binnen kort wordt afgeschaft. Eerst moeten echter de prijsverschillen worden weggenomen en moet Letland de roebel valuta invoeren. Legationssekretaer Dr. H. Wissman heeft in een persconferentie opnieuw mededeelin- gen gedaan over de behandeling van de Duitschers in Indië tijdens de eerste oor logsdagen. De modedeelingen zijn afkom stig van drie leden eencr paleontologische expeditie en zijn langs diplomatieken weg naar Berlijn gezonden. De drie Duitschers zijn op 10 Mei in hun pension (Pension Lohe te Bandoeng) sa men met den hospes geïnterneerd. De be ambten die de intemeering uitvoeren en met revolvers gewapend waren, waren in civiel. De overbrenging naar Batavia-Tand- jong Priok geschiedde in een coupé derde klasse èn die van Priok naar Onrust in het laadruim van een K.P.M.-boot. Op Onruet bleef de bagage onuitgepakt. Meubilair ont brak in de quarantainebarakken, zoodat de geïnterneerden op den betonvloer moesten slapen. Er was per barak voor 75 menschen slechts één waterkraan. De eerste dagen werd slechts karig brood uitgedeeld, eerst op 12 Mei 's avonds, kreeg men een warmen maaltijd. Onder de geïnterneerden waren behalve Duitschers ook genaturaliseerde ex-Duit- schers en Nederlandsche N.S.B.-ens. De consuls Drexler en Probst waren er bij, een Duitsche zendeling, een pas herstelde jonge tvnhuslijder, ook de gedelegeerd-commissa ris van Aneta F. Brandenburg van Oltsen- de. Een der geïnterneerde artsen was bij een bevalling weggehaald, zonder dat hem eeiï termijn werd toegestaan. On Onrust hebben de drie zegslieden ver schillende malen oude personen, die het blijkbaar niet konden uithouden, op baren zien wegdragen. Aanvankelijk droogden dc geïnterneerden hun wasch aan de prikkeldraadversperrin gen. later kwam een verbod af om de hei ningen aan te raken. Toen dit zonder eeni ge kwade bedoeling toch geschiedde, werd

Schager Courant | 1940 | | pagina 5