Voor den Zaterdagavond Brabantsche Brief OUDERS De van Dré 't HOEKJE Taê. naait! EEN APEN EILAND De kleine koetsier Uw energie Amico, Ulvenhout, 1 Aug. 1940. :s, Dré". zoo vroeg Trui kleintjes, 't gezicht zurgelijk betrokken, de oogen wat wijd open: „Zegges, wie is hier de baas in huis? Gij of...?" „Gij. toeteloeris", was ik haar veur! „Ikke...?" vroeg ze mee veul te veul ver wondering en mee veul te weinig overtuiging: „ikke:.. „Hoewie, zou den Fi lp zeggen. Gij!" Toen kneep ze d'oogen 'n bietje toe, drukte mee de lippen 'nen lach weg. „Nooit iets van .gemorken", zee ze dan. „Maar alle gekkigheid op 'n stokske, veur ge dat huurcontract teekent: zoude gij daar nog wel aan beginnen op oewen ouwen dag, aan 'nen winkel? Da's toch niks veur ons, boerenmenschen!" 'k Bleef 'r zoo 'ns efkes aankijken, den kende: ge verandert toch nooit. Als de zaak in kannen en in kruiken is, komt me die, mee 'n „leuk" smoeske, wèèrgaren stichten. Om dat ik dus zweeg zee ze toen nog: „ik ben toch mee 'nen vranken boer getrouwd en nie mee 'n komenijsbaaskeDréé?" Slangevel. docht ik, wat hebt ge nog 'n stre ken onder den stèèrt. Trui docht toen, dat ze 't al gewonnen had, want ze had al rap ge merkt, dat m'nen lever krulde. „Hoor 's, Trui, ik werk ons baaskes nie teugen. Onzen Dré wit wat ie wil en onzen Eeker..., dat manneke zijnen schoonen droom verjagen..., nóóit! En daarom zijde gij dan nog nie de vrouw van 'n komenijsbaaske, glad dekker!" „Dus? Dus ge zet oewen naam op dat pam- pier?" „In de roos, Trui." „Mag ik oe dan 's iets zeggen?" „Dat mag!" „Dan haalde 'nen hoop slameur op oewen nek veur niks." Toen teekende-n-ik 't huurcontract van m'n baaske z'n eerste filiaal, hij is nog te jonk veur de wet, d'n winkel was gehuurd- Zoo is Trui nou! 't Winkelhuis was trou wens al lénk gehuurd, er wierd al dagen in getimmerd en gesjouwd, de handteeliening was louter formule. Ge zult denken: wat heeft ze daar dan mee veur, mee die bezwaren op de valreep? Snapte dat nie, amico? Doodge woon dit: éls d'n winkel nie-marcheert, om dan te kunnen zeggen: „ziede neu wel? Héb ik oe nie gewaarschouwd Maar naar m\j wordt nooit geluisterd!" Zij is dus van alle risico af. Zoo zijn die vrouwen. Lukken de affaires, dan zijn ze fier op den baas; loopen ze faliekant, dan zieboven! Maar den dieperen zin is: als de vrouw veul op heeft mee heuren kloris, dan kan zij nie goed dulden, dat ie z'n eigen inspant veur anderen. Als zooeen moeder is, dan heeft ze alleen oog veur eigen bloeien; anderen...? Ze wit amper dat 'r nog andere kinders bestaan. Zoo zijn ze, die vrouwen. Ik bedoel: de goeie! 't Andere soort denkt alleen om 'r eigen. Waarin ze 't zoowijd brochten, dat 'n weareld- industrie floreerde van kunstzij, corsetten, kousen, pelsen, poeiers, pruiken, ja, tot middelcijnen toe. Tien advertenties in de krant..., acht veur dat soort vrouwen! Geef mij maar zoo'nen bemoeial, zoo'nen lastpot als die Trui, die 's mergens in vijf minuten tijds frisch en gekleed is, om veur haar „bloeien" te gaan zurgen. En die nie 'nen kustelijken halven dag zit te verknoeien veur de toiletspiegels van 'n soortement apotheekwinkeltje waar de „wor dende Schoonheid" zit te razen, omdat b.v. haren linker oogwimper zoek is, diena 'n uur van angsten, zoeken en tieren, vastge kleefd blijkt te zitten mee 'n veeg reukzalf aan 'nen stoelpoot. Sodepin, als ge zoo 'nen wimper of 'n krulleke-langs-oew-oor of 'n wenkbrauw kwijt zijt, dan kunde toch niet prakizeeren over „iets" als man en kinders en zoo....! Of denkte soms, dat 't zoo lollig is, als ge 'n half uur hebt zitten zwoegen mee zoo'n stift, om dan tot de ontdekking te komen, dat oewen mond scheef staat Maar genogt. 'k Wou eigenlijk gezeed hebben g'had, dat Trui, na dagen gepieker, dan wel 'ns weten wou of Dré III hier baas is. En da 'k haar nog nie heb willen zeggen, dat ze aan 't ge dacht mot gaan wennen, dat ons baaske lang zamerhand 't roer van ons bedrijf steuviger in z'n pootige knuisten gaat klemmen. Och, ze voelt dat wel, m'n goeie wijf. Ze is altij zoo geren baas gewist, al kost ze 't nie worden. En al wil ik nou zekers nie be weren, dat Trui ons baaske wil teugen- houwen, toch zou ze geren de klok wat lankzamer- laten loopen, nou aan onzen werk dag de avondzon gaat smeulen. Daar is nog iets. Dré III, modernen jong- kearel, vat 't bedrijf anders vast, dan Trui en ik altij dejen. Van den hondenwagel naar den glanzenden auto, da's 'nen stap van genera ties. Zijn zaken mee de fabrieken, zijnen handel in bus- en weckgroenten, fruit en con serven, 't is allemaal veul anders dan 't ver- koopen van 'nen bos peeën en 'nen knolsel- derie, dien ge eigens teelde, 't Winkelsysteem dat in zijnen kop zit, is veur ons, menschen van de boerderij, ook al weer iets, dat wijd buiten onze doening ligt. Allee, Dré III wordt 'nen boer mee 'n groot kantoor, zoo zie ik 't worden, al geloof ik nie, dat ie de blaren op z'n gewitwel zal krijgen van 't zitten. Och, als ik 't sjecuur beschouw, 't zat er altij in, dat m'n baaske anders gong doen, dan z'n grootvader, danz'n overgrootvader boerden. 't Is alweer drie jaren gelejen omtrent, 't was rond zijnen eersten Alderheiligen op den hof. da 'k hum als volgt veur oe uitteekende: „afijn, Zaterdagmiddag, goed drie uur, als ik thuisgerejen kwam mee m'nen groen ten wagel, stond ie gereed naar Amsterdam te gaan. Blinkend geschoren en geknipt, blozend van gezondheid, z'n beste spullen aan en.... veur 't eerst z'n groene gleufhoeike op, 'n bietje schuin op den bruinen kop. Mee z'nen nuuwen, langen demi aan, de kèèrsrechte houding en 't valieske in de hand, zoudt ge 'm eerder achttien, dan veertien jaren ge geven heben. Daar stond 'nen jongkearel om fier op te zijn! En dat was ik ook 'n bietje, 'k Had werendig spijt, da 'k nie om 'n hoekske kost kijken, als ie straks, over enkele uren, veur onzen verrasten Dré en ons blije Wieske zou staan. 'Nen boer? Hah! Hij leek veul meer op 'nen jongen grootgrondbezitter en ik zou den Amsterdam- schen „meneer" beklagen, die perbeerde mee hum de kachel aan te maken. „Hebt ge onzen brief bij oe, Dré?" Hy klopte op zijnen binnenzak. Ik heurde 't pampier kraken teugen z'n sterke borst. „In orde, Opa!" „Hebt ge nog 't een en ander ingepakt, Trui?" „Veur den bakker, Opa!" En hij tilde z'n zware valieske op, gelajen mee 'nen ham van den besten slacht. „Lot me nou oew beurs 's zien, Dré?" „Waarom?" „Zoomaar". 'n Bietje onwillig eerst tastte-n-ie naar zijnen bilzak, gaf me toen royaal z'n porte- monnaie. „Daar zit eigenlyk nie veul méér in, dan de reis-op-en-neer, ee?" „Mneu. Nogal onkosten géhad Opa. 'k Heb veur allemaal iets gekocht, ziede. En... eh... deuzen das en zoo." Ik dee 'nen rijksdaalder in z'n klep. Z'n oogen straalden lyk sterren onder 't groene randje van z'n hoeike. „Só-de-petét... „Zie Trui nou ook maar 's vrindelyk aan!" Die goeie ouwe stond al lang mee 'nen war men riks in d'r handen, gereed te géven.' Toen smeet ie z'n kofferke op de tafel, kuste Trui op allebei d'r wangen, gaf my 'nen stomp en zee, 'n bietje heesch: ,,'k vind 't eigenlijk smerig van m'n eigen, da 'k zoo graag 'ns naar huis ga, maar ik kom rap verom! Alleheiligen 's avonds!" Zoo gong ie van den hof. '11 Stuk van z'n hartje op Ulvenhout latend. Blek kreeg nog ,,'n hand" en dan stapte Dré III den erf af: fier, blij, jonk, krachtig, in één woord: zóó in 't volledig bezit van' 't geluk, da 'k... da 'k m'n eigen efkes oud voelde, als ik m'n daar zag gaan, dieën fermen veroverèèr!" En als ik deus herinnering zoo neerschrijf, dan ruuk ik nog den geur van den sierlijken, blaauwen rooksliert van z'n cigaretje, die daar spiraalde deur den donkeren dag om den kalen notenlèèr, wiens leste gele blaren lagen neer- gesmakt in den natten Allerzielenbojem rond den stam. Ja, als ik 't sjecuur beschouw...! Dan wordt 't veul begrypelijk dat Trui vol zurgen zit. 't Is allegaar zoo anders aan 't worden. En 't gaat allemaal zoo rap. 't Stuurt zoo naar 'n weemoedig end van 'n levenlank zwaren, maar vertrouwden arbeid, waaraan wij vast groeiden. Gedachten, gevoelens, die ze na da gen van gepieker vast wou leggen in de snib bige vraag: „Zegges, wie is hier den baas in huis? Gij ofdieën Snotpiek?" Ze meent dat zoo kwaad nie. Elk veugeltje zingt lykt 't gebekt is. Vandaag, 1 Augustus, gaat de huur in. Ge verstaat, hoe de baaskes zwoegen, om den winkel zoo rap meugelijk feestelijk te openen: den Dré, zakenman die ginnen dag huur ver loren wil zien gaan; den Eeker, die zoo géren de kroon op z'nen arbeid wil zien, dat is: Moeder in 'n gerieflijk veilig huiske. En dieën woonwagel aan den kant. Plazierig, leutig, om twee zoo'n verschillen de tiepekes aan den arbeid te zien. Aan éenen arbeid, mee zoo'n verschillende gedachten, zoo'n uiteenloopend droombeeld. In éenen ar beid. In éenen zurg. 't Werkvolk, dat in 't winkelhuis aan den gank is, is nie te goed af. Want daar mot aangepakt worden! Van de week nog, Zaterdagmergen, 3 Augustus 1940 is de opening! Dré III heeft veur de zaken 'n sterk geloof in den Zaterdag! Z'nen handel mee den auto moest ook op Zaterdag aan vangen. „Da's altij 'nen dubbelen dag", rede neert ie en geef 'm ongelijk? Bij elke leveran tie bedingt ie 'nen boekee! De Hoppenbrou- wersen komen dus in de blommen als hun nog pooit overkomen is. Als den Eeker dat hoorde, dan wierd ie stil. Dar^ gaf iè den Dré 'n schoongemokte hand. Plechtig! „Waar is dat veur? vroeg Dré III. „Veur... veur de... veur de blommen, hak kelde den Eeker geroerd. „Moeder zal 't leri- ken... da... da... dat 'r feest 1s. 'k Vind 't schoon, Dré. 'k zal 't nooit vergeten." Dat was de langste toespraak, die den Eeker ooit gehouwen heeft. En nóg viel ze in 't water! Want ""en Dré schoot in den !ach. Zee: „Vrek jonk, die olommen zijn veur de reclame! Heel de buurt mot uitloopen en dan begrijpen, dat 'n zaak mee zoo'n relaties, 'n prima-puike zaak is!" „Oow", zee den Eeker ontnuchterd. Tom: „toch vind ik 't schoon." „Ja", antwoordde den Dré: „maar da's mijn schuld niet; gade gy nou maar 's rap die prijs- kortjes maken. En veul! Want elk artikeltje mot geprijsd worden, dan weten de klanten dat ze nie genomen worden en jouw Vader en Moeder kunnen gin vergissingen maken." „Zeg, Dré", vroeg Trui: „hebt ge al gedocht om water?" „Ja, Opoe!" „Gas?" „Jaja!" „Licht?" „Vaneigens!" ,,En mooie lampen heb ik gekocht", zee den Eeker: „in 't salonneke... „Schrijven. Eeker!" commandeerde zijnen patroon. „Zaterdagavond kan Trui alles mee eigen oogen zien!" Dan kreeg den Eeker 'n kleur, beet op z'n tong en begost te calligrafeeren. Trui's mooie kamer staat overènd. De stoelen staan opgetast, de tafel in 'nen hoek, de lijsten zyn van den éénen muur. Daar- teugenaan," tot de zolderink toe, staan getast de bussen, flesschen, nuuwe bennekes, hagel wit. Duuzend keeren staat den naam „Bra bantsche Groentencentrale" te prijk; op gou wen etiketten, geplakt op de bussen; blaauw geschilderd op de nuuwe manden; gestem peld op gèève kistjes, blank van nuuwheid. Alles gepoetst, blinkend, zoo gereed om prontjès weggerejen te worden naar den winkel. „Wanneer zal toch in sjissesnaam dieën romel van m'nen vloer gaan? zuchtte Trui. Waarop Dré UI zee: rómm.... mei?!" Hij was efkes tot in z'nen pit beleedigd. Dagen, tot den nacht, had ie er aan ge wreven, gepoetst, geplakt. En elk uur gaat ie efkes kijken, z'n oogen goed doen aan deuzen prachtig-verzurgden inventaris van zijnen eer sten winkel. Hij mot overal tegelijk zijn: bij z'n klanten. Bij de leveranciers. Op de fabrieken. Bij den drukker, den schilder, handelsregister, ge meentekantoren, overal. Ook den akker mot ie bijhouwen, den oogst staat te*wachten zoetekesaan...! Sodemearel, den Eeker heeft 'ns 'n week geprakizeerd, hoe ie mee z'n spaarboekske zou doen...! Maar 't gaat m'n baaske goed af, al wordt ie mager van 't werken. Eten doet ie staande en loopende. In veer tien dagen tijds heb ik 'm gin vijf minuten achter malkaar op 'nen stoel zien zitten. Wat zit er „werken" in dat jonk! Drie volle taken heeft ie op z'n nek: den winkel, zijnen handel, hof. En hij torst ze, op z'n jonge, breeje schou wers, of ie ze nie voelt wegen. Trui ziet 'm nou en dan 'ns stillekes aan. Ze is bezurgd over 'm. Maar allee, ze zag 'm nog nooit, in den vroegen mergen, als 't regen water van den hemel gutste, daar in de dras sige wei, te pèèrd, in vollen draf, in stampen den galop springen over meters-breeje sloojen, te pèèrd deur de schuimende Mark trekken; ze zag 'm nog nooit vijf meters hoog van de leuning van de boogbrug duiken in 't kolkende water, als 't gejaagd wierd deur den bollen Wester, zoodat de rietpluimen in 't driftige water spoelden. Ze heeft, kortom, nog nooit 'ns gezien, hoe den Dré '-s mergens den slaap uit z'n oogen wascht...! Hoe ie daarveur noo- dig heeft 'n wei zoo groot, dat ge 'm ver dwijnen ziet in de waternevels, 'n Pèèrd, zóó fier, dat 't „zwééft" ovèr den hoogsten heester, over den breesten sloot, dét 't te water-gaat als 'nen zeeleeuw. Neeë, hij heeft „iets" meer noodig dan 'n kommeke verschaald water op 'n Wankel waschtafeltje mee 'n geborduurd handdoekske „Goedenmorgen". Trui heeft dat nooit gezien, anders kost ze begrijpen, dat deuzen tiep. Koning van den Mergenregen, pas voluit leeft, als ie 'nen arbeid in z'n knuisten voelt, genogt veur vijf kaerels! Jaja, hij zat nie veur niks heele dagen te pèèrd op z'n... derde jaar, bij mij in de wei. VOOR DE DE LICHAMELIJKE OEFENING. De vraag, of opzettelijke lichamelijke oefening noodig is. kan, dunkt mij wel ter stond met „Ja!" bevestigd worden. In de dichtbevolkte cultuurlanden en daar kun nen we ons land zeer zeker by rekenen brengt het maatschappelijk leven mede, dat een groot gedeelte van den dag besteed moet worden aan zittenden arbeid. Daaren boven kan van veel arbeid gezegd worden, dat hij voor de lichamelijke gesteldheidheid even zoo slecht is als de zittende arbeid. De behoefte aan lichamelijke oefening is uit den aard der zaak voor het kind uit de steden gi'ooter dan voor het plattelandskind, al moet gewaarschuwd worden tegen de op vatting, dat dit laatste voldoende lichaams beweging krijgt. Het gaat tenslotte niet alleen om de lichaamsbeweging bij de lichamelijke oefening. Er komt meer by en wel vnl. t.a.v. een weloverwogen oefening van het lichaam. De noodzaak van lichamelijke oefening wordt duidelijk wanneer we ons bewust zyn, dat: le. Geen orgaan of vermogen gezond blijft zonder regelmatige oefening. 2e. Het weerstandsvermogen tegen extra vermoeienis en ziekte door lichaamsoefening verhoogd wordt. 3e. Voor zelfbewuste, energieke en wils krachtige menschen de beheersching van het lichaam inclusief het zenuwstelsel een vereischte is. 4e. dat lichamelijke oefening een buiten gewonen invloed heeft op de ontwikkeling van geest en karakter en dus mede daardoor opvoedend kan werken. Bovenstaande vier stellingen ontleende ik aan een rede van Dr. H. G. Hamaker, gehou den in de vergadering der Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelyke Opvoeding in Nederland. In verband met de toenemende belangstelling voor de lichame lijke oefening en opvoeding ljjkt het mij van belang dit onderwerp hier aan de orde te stellen. 402 Passagiers hebben onlangs een klein, naamloos Anlillen-eilandje bereikt, dat tot dusver onbewoond was. 400 apen en 2 men schen dat zijn merkwaardige emigran ten! Het gaat hier over het experiment van den Amerikaanschcn zoöloog H. R. Tomlin, die op een eilandje bij de kust van Middel-Amerika niet ver van Puerto Rico. een apenstant wil stichten en samen met zijn vrouw de eigenaardigheden van deze staat wil gadeslaan en in beeld brengen. Deze 400 apen zijn z.g. simia's of rhesu- apen, een apensoort met een stompe staart, die men in Indië, Zuid-China en No"örd- Afrika aantreft. De simia wordt hoogstcne 00 c.m. groot, heeft een gedrongen gestalte en een groenachtige tot grijs-gele kleur. Hij plant zich ook in gevangenschap gemakke lijk voort en het is in dit verband wel aar dig op te merken, dat eon dergelijk experi men! ook al eens in Duitschland werd on dernomen Graaf Schlieffen bracht in een !>oseh bij Kassei een troep Simia's die hier twintig jaar lang in volledige vrijheid leef len. maar niet tegen hef klimaat konden De simia onderscheidt zich door gezellig beid en humor. In Indië wordt hii als oen heilig dier beschouwd en mag noch gevan gen noch op eon andere manier worden ge hinderd. Welk doel heeft de heer-Tomlin nu me' zijn onderzoekingen? Hijzelf verklaart, dat hij op zijn gemak de eigenaardigheden van een anenstaat met al zijn inrichtingen wil bestudeeren en dan van plan is een boek •e schrijven dat tot titel zal hebben „Een jaar in her Apennaradiis". Verder hoopt hii een aponfilm te kunnen vervaardigen, zoo als men nog nooit heeft gezien. Hij is er zeker van. dat hij op een eiland temidden van 400 apen do vreemdste avonturen za' heieven en tevens gelegenheid zal hebben do veelgeroemde intelligentie van de apen in eon ongestoord natuurparadijs te kun nen gadeslaan. Ook op de vraag, of er werkelijk een soort „apentaal" bestaat", hoont hij in zijn apenstant een antwoord te kunnen vin den. Het valt niet te ontkennen, dat de aap een zeker uitdrukkingsvermogen heeft voor geboedshoweeineon: maar of men dR nu als „taal" kan beschouwen, is meer dan twijfelachtig. Tn ieder geval hebben de po gingen, die tot dusver zijn ondernomen een '..Apengrnmmatica" samen te stelten, alle maal schipbreuk geleden, en zijn waar schijnlijk ook nooit ernstig gemeend. Hot is wel aardig om op te merken, dal de* simia een voortreffelijk zwemmer en We weten uit ervaring, dat regelmatige oefening van ons lichaam een weldadigen invloed uitoefent op ons geheele gestel en bovenal ook op ons zenuwstelsel. In dezen tijd, nu veel van onze zenuwen gevraagd wordt, kan het niet anders of lichamelijke oefening moet ons over de gevaren van een geschokt zenuwstelsel heen helpen. Be oefening van sport, mits zoo beoefend, dat overdreven dingen vermeden worden, zal velen behoeden voor overspanning. Ons weerstandsvermogen tegen ziekte en extra vermoeienis wordt door regelmatige lichaamsoefening verhoogd. Wat dit betee- kent in dezen tijd behoeft wel geen nader betoog. Niemand onzer weet, welke moei lijkheden we nog zullen krijgen, zeker is, dat by voortduren van den huidigen toestand een verhoogd weerstandsvermogen van ons lichaam een onschatbare waarde heeft. Ten slotte nog dit: lichamelijke oefening kan een buitengewoon goeden invloed heb ben op de ontwikkeling van geest en karak ter. Reeds de oude Romeinen wisten dat en zij brachten het tot uitdrukking in hun spreuk: „Mens sana in corpore sano". In dezen tijd van opbouw van ons volksleven, nu wij allen een nieuwen tijd tegemoet gaan en het aan ons zal liggen, hoe deze nieuwe tijd zijn zal, kan het niet anders of de licha melijke oefening krijgt een zeer gfoote be- teekenis a-s opvoedende kracht. Alleen in gezonde lichamen huist een ge zonde geest. Veel van het oude zal moeten verdwijnen, voor goed verdwijnen. Over een ding zijn we het thans ongeveer allen wel eens: te lang neerschte in ons volk het ver langen naar bevrediging van eigen lusten en genietingen. Het gemeenschapsgevoel was geen levende werkelijkheid meer. Een over dreven egoïsme en streven naar schotjes en groepjes verdeelde onze volksgemeenscnap. In de nabye toekomst zal op dit terrein veel veranderen. En ik besef dan ook volkomen de beteekenis, welke de leiding van den Op- bouwdienst schenkt aan de lichamelyke oefening. Ovéeka. (Wordt vervolgd.) Z'n beentjes wier den er even krom van! Ja, als ik 't sjecuur beschouw, dan be grijp ik Trui's zuigen en weemoed. Maar ik dank Onzenlievenheer veur zoo'nen opvolger, wien ik eenmaal 't stuur van m'n bedrijf vol vertrouwen in 'n paar ijzeren knuis ten kan drukken! Kustelyk bezit, die twee baaskes, zoo ver schillend, zoo trouw in den arbeid en de kame raadschap. Opbouwers! Van 't soort als de weareld zoo hard noodig krygt. Ieder naar z'nen aard. Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, de baaskes en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÊ. vooral duiker is en een zeebad niet ver smaadt. Verder beweert men van hem, dat hij heerschzuchtig en humeurig is. Hoe een dergelijke apenstaat, zonder in vloeden van buiten, leeft, hoe de onderlinge verhoudingen zijn, hoe ze zich voortplanten, dat alles is zeker interessant genoeg om er een studie van te maken. Hoe het apenleger zich zal gedragen te genover de beide menschen, met wie zij het eiland doelen, moet men nog afwachten. Het is natuurlijk nog mogelijk, dat de die ren het den beiden menschen nu juist niet gemakkelijk zullen maken. Ongeveer een halve eeuw geleden wer den de postzakken en de reizigers van het station Chateldun in Auvergne naar het plaatsje zelf. dat twee kilometer van het station af lag. vervoerd in een soort ouder- wetsche diligence, waar een knol van een paard voor sjokte, en waarvan de koetsier een jochie van een jaar of dertien, veertien was. Altijd, wanneer hij bij het station was gekomen, zijn paardje stilgehouden en dat een zak haver voorgebonden had, klom de kleine koetsier weer gauw op zijn bok en haalde dan een hoekje uit zijn zak, waar hij aandachtig in begon te lezen. Op ecj) keer was hij zóó in zijn lectuur verdiept, dat hij den trein heelemaal niet had hooren aankomen. Ineens voelde hij zich het boek uit de handen gerukt, 't Was een reiziger, die het station was uitgekomen en lachend tegen hem zei: „Zeg. in plaats van romannetjes te lezen, zou je niet liever eens aanstalten maken om te vertrekken daar is de postbode al met zijn zakken.. Vah welke roovers- historie zat je daar zoo te genieten?" Hij keek het boek in en riep verwonderd: „Een Latijnsche grammaireKijk, kijkt Ben je van plan geleerde te worden?" „Och neen. mijnheer, een geleerde, dat nu niet bepaald. Maar ik zou het toch wel graag wat verder willen brengen in de wereld, en niet eeuwig koetsier van een postwagen blijven. En nu heeft meneer pas toor me aangeboden, om me latijnsche les te geven En nu hen ik hard aan het werk. want over een jaar of vijf, zes zou ik wel staatsexamen willen doen!" antwoordde Pierre La val En Pierre Laval dééd zijn staatsexamen, en bracht het inderdaad verder in de we- reld dan koetsier van een postwagen. Hoe gebruikt U Uw energie? Tot practisch nut en genoegen van Uzelf en Uw omgeving? Ook wel eens tot het stichten van een on rustige of zelfs vijandige stemming? Een ons bekende dame heeft. nonder we tenschappelijke argumenten, noch vakkennis, zoo'n aardige kijk op de psychologie van het dagelijksch leven, dat haar kennissen haar dikwijls „de leeken-psychologe" noemen. Deze dame was onlangs bezig haar kamer grondig schoon te maken, toen een vriendin van haar binnenkwam. De vriendin had 1 aar nog nauwelijks begroet of deze begon te mopperen en te klagen. Zij mopperde op alles en iedereen, op het weer, op de belasting, op de werkvrouw die haar in den steek had gelaten, op haar huisgenooten en op haar huisdokter, die haar maar niets kon geven om van haar „ellendige zenuwen" af te komen. Haar gastvrouw, genoeglijk op den zwabber leunend, liet haar kalm uitrazen tot zij, na de tirade over haar huisdokter, waarschijnlijk uit gebrek aan adem, even zweeg. Toen viel Loek, de leeken-psychologe in: „ja, zenuwen kunnen lastig zyn. Als ik tijd had zou ik je beklagen, maar zie je, ik wilde vandaag deze kamer doen. En mij dunkt, je hebt juist op het oogenblik last van een teveel aan energie. Als je mij nu eens hielp met deze kamer, zou d^t waarschijnlijk je overtollige energie vergen en ik zou het prettig vinden. Als jij nu b.v. aan deze kast begon De bezoekster zweeg verbluft en keek even wantrouwend. „Ik méén het" zei Loek vriendelijk en dood ernstig. „Nu, geef dan maar hier dat schoone papier en die punaises. Leeggeruimd en schoon is de kast al, zie ik". Nog ietwat gemelyk begon zij aan het werkje, maar het vergde teveel van haar aan dacht om nog energie voor mopperen over te laten. Toen de kast klaar was zei Loek: „Dank je wel. Wat doe je nu liever, stofzuigen of schil derijtjes zeemen?" „Laat my maar stofzuigen, dan breek ik tenminste niets". Toen een paar uur later het tweetal in de, nu keurige en gezellige, kamer bijeenzat bij een kopje thee zei het slachtoffer van de „ellendige zenuwen": „Wat ziet het er hier nu leuk uit. Ik wist niet dat zooiets saais als een kamer schoonmaken zoo gezellig kon zijn. Ik ben er heelemaal van opgeknapt, ik merk niets meer van mijn zenuwen". Loek glimlachte fijntjes en antwoordde: „Soms zijn zenuwen, een nare stemming, een humeur of hoe je het noemen wilt, niets anders dan overtollige energie, die er als het ware om vrMgt om verbruikt te worden. En dan is er geen betere medicijn dan bezigheid." „Dat die dokter 'mij dat nu nooit gezegd heeft! Die man heeft minder kijk op mijn geval dan jij, notabene!" „Neen Ella, dat moet je ni$t zeggen. Ik denk dat jouw dokter verondersteld, dat je boos zoudt worden als hij je de waarheid zei. En toch is dat soms in het leven het belang rijkste wat wij noodig hebben, dat iemand ons de waarheid zegt op een wijze die wij aan vaarden kunnen". Probeert U de eerstvolgende maal da£ U een sombere of prikkelbare stemming voelt drei gen ook eens de remedie: Bezigheid? Tien tegen een is de oorzaak van Uw stemming overtollige energie. En dan helpt het! Dr. JOS DE COCK

Schager Courant | 1940 | | pagina 10