verscherpt Een klacht van Lloyd George DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Verhouding Japan-Engeland BONNEN Engelaods positie hopeloos Winstbelasting De bommen op Den Haag die deze week gelden Engeland heeft gebrek aan vliegtuigen Laan. Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224A MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940. 84e Jaargang. No. 11256. Uitgave der N.V. Uitg.-Mip „Hollands Noorderkwartier- Terugslaan is de eenige taal, welke Engeland verstaat Verbitterde toon in de Japansche bladen. Verontwaardiging over arrestaties te Londen. JAPANSCHE MINISTER VAN BUI- TENLANDSCHE ZAKEN NAAR EUROPA? De betrekkingen tusschen Londen en Tokio zijn thans dermate verscherpt, dat de Japan sche pers drastische maatregelen voorspelt. De aanhouding van eenige vooraanstaande Japansche zakenlieden te Londen heeft, in Japan groot opzien gebaard, en verder heeft men uit Churchill's verklaring, dat de En- gelschJapansche betrekkingen spoedig een belangrijke rol zullen spelen, zijn conclusies getrokken. Het is waarschijnlijk, dat Japan de onverwijlde vrijlating zal eischen van de Japansche onderdanen, die in Engeland zijn gearresteerd en tegelij kertijd alle in Engeland vertoevende Japansche staatsburgers, met uit zondering van de Japansche ambte naren, zal opdragen onmiddellijk naar Japan terug te reizen. Naar de meening van de „Osji Sjimboen" moet de Japansche ambassadeur te Londen onmiddellijk worden teruggeroepen. Het Ja pansche volk zou het noch begrijpen, noch toelaten, indien de regeering in deze kwestie geen voet bij .stuk houdt. „Wij zijn er van overtuigd zoo verklaart dit blad dat er geen andere weg is als den ambassadeur te rug te roepen en de diplomatieke betrekkin gen met Gro'ot-Britannië af te breken. Het Japansche departement van buiten- 1 landsohe zaken heelt nog geen officieels in lichtingen ontvangen en onthoudt zich der halve van- commentaar, maar alle bladen kenmerken de arrestatie als een laagharti ge Britsche wraakneming. Zij herinneren er aan, dat de beheerders der Londensche filialen van de Japansche handelsondernemingen geweigerd hebben met de Britsche regeering samen te werken aan haar blokkade tegen Duitscheland, om dat Japan een neutraal land is. Het Japan sche optreden tegen de Engelschen was een zuiver binnenlandsche aangelegenheid noo- dig voor de handhaving van orde en veilig heid. De Britsche actie daarentegen werd be- heerscht door politieke beweegredenen. Gemeene wraak. Ook de avondbladen van gisteravond slaan een'ongewoon scherpen toon aan tegen En geland, welks daden tegen Japansche onder danen worden gebrandmerkt als „een gemee ne wraak". De „Tokio Asahi Sjimboen" vermoedt, dat achter de arrestatie van de Londensche ver tegen woordi-gers van groote Japansche han delsconcerns bepaalde bedoelingen verbor gen gaan, welke verband houden met de re laties, welke deze concerns in Engeland en Amerika bezitten. Het blad eischt, dat de Japansche regeering tegenover Engeland zal handelen naar het beginsel „oog om oog, tand om tand." De Tokio Nitsji Nitsji be stempelt het Engelsche optreden als een provocatie en als een kenmerkende uiting van de gewelddadigheden van de heerschen de klasse in Engeland. Alleen reeds uit over wegingen van prestige dient Japan energiek terug te slaan, daar dit de eenige taal is, die Engeland verstaat. Storm van verontwaardiging. De arrestatie van Japanneezen in Londen heeft een storm van verontwaardiging in ge heel Japan gewekt. Met het oog op de betrek kingen met Engeland sedert den aanvang van het Chineesche conflict bestaat iedere mogelijkheid tot een ernstige ontwikkeling. Engeland tracht ook de handelsbetrekkingen der beide groote handelsconcerns Mitsoe en Mitsoebisji met Duitschlancl en Italië te sto ren. In officieele en particuliere kringen is men van opvatting, dat thans drastische maatregelen tot den opbouw van Oost-Azië genomen moeten worden. Japan en de Zuidzee. In een interview heeft Naoki Hosjina, mi nister zonder portefeuille verklaard, dat Japan met Mandsoekwo en China reeds een economisch geheel vormt, dat sterk genoeg is om autarkie te bereiken en bij geen enkel gebied khter blijft waar het betreft de voor 2iening met grondstoffen. Indien de gebie den in de Zuidzee zich bij dit economisch geheel aansluiten zal dit blok aldus Hos- lino twee maal zoo sterk worden en in de wereld niet kunnen worden overtroffen, noch wat betreft de natuurlijke rijkdommen, noch wat betreft het aantal menschen, dat er bin nen leven. Japansche minister van buiten- landsche zaken naar Europa? Volgens United Press bestaan bij de Ja- Pftnsehe regeering plannen om den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. een reis naar Europa te laten maken. In dit verband meldt de „Nitsji Nitsji", dat de Japansche premier, prins Konoye, reeds den datum over-veegt, waarop Mat soeoka vertrekken en dat niet alleen te Berlijn, doch ook te Moskou besprekingen zullen worden gevoerd over een krachtige politieke entente tot de stichting van een nieuwe wereldorde, als eersten stap op den weg der door Konoye en Matsoeoka te vol gen politiek. Met het oog op de belangrijkheid van de ze reis zijn de politieke leiders, aldus het blad. van oordeel, dat de minister van Bui tenlandsche Zaken persoonlijk deze bespre kingen moet voeren. Het blad schrijft vervolgens, dat te Ber lijn en ook te Rome zal worden gesproken over fundamenteel© kwesties als het kolo niale probleem, de nieuwe verdeeling van de grondstoffen en de levcnsmiddelenvoor- ziening der wereld, om den vrede tusschen de groote Opst-Aziaü§che, Pan-Europeesehe, Pan-Amerikaansche en Sovjet-Russische blokken te grondvesten. Veel Fransche kerken vernield Door de Franschen zelf. De eerste kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleder in het departement Opper-Savoye mgr. Durieux bevestigt, dat een aantal Fran sche kei-ken in dit departement door het op blazen van bruggen door de Franschen ver nielcl of zwaar beschadigd is. Kort voor clen wapenstilstand, aldus het rapport van dezen geestelijke, dat gepubli ceerd wordt in het te Grcnoble verschijnende katholieke dagblad „La Rcpublique du sud- Est", zijn door Fransche pionierstroepen tal rijke bruggen opgeblazen. In de meeste ge vallen bevonden deze bruggen zich in de onmiddellijke nabijheid van kerkelijke ge bouwen. Op deze manier werden dooi- de ont ploffingen de kerken in Ru.milly, Chanaz, Balmes, Pont de Beauvoisin en. Donessin ge deeltelijk of geheel vernield of zwaar bescha digd. In een artikel, verschenen in de Journal American, beklaagt Lloyd George zich over de „volkomén ongerechtvaardigde beperkin gen van de persoonlijke vrijheid door de te genwoordige Britsche regeering". Deze re geering, zoo zegt hij, wordt dagelijks onver draagzamer. „Engelands positie is hopeloos", aldus schrijft de Berliner Boerenzeitung boven een lang verslag van speciale zijde over de oorlogsgebeurtenissen der laatste week. Het verslag geeft eerst een opsomming van de successen der Duitsche marine en van het luchtwapcn in de afgeloopen week en gaat dan verder: van toonaangevende Britsche zijde is den laatsten tijd vastge steld, dat het Britsche luchtwapen het zwaartepunt vormt van het Britsche ver dedigingssysteem, d.w.z. dat het de laatste hoop van Engeland vormt om. een Duitschen aanval te kunnen afslaan. f)at weet het Engelsche volk ook.. Daarom wordt succes na succes verzonnen. De werkelijkheid ziet er anders uit, zooals het Britsche volk op een goeden dag tot zijn ontzetting zal in zien. Engeland vormt voor het Duitsche lucht wapen een betrekkelijk klein doelwit, dat van alle kanten gemakkelijk kan worden bereikt. Het Britsche luchtwapen daaren tegen moet in aanvalsvluchten over een ontzaglijk uitgebreid gebied zijn krachten versplinteren. Van Noorwegen tot West- Frankrijk strekken de objecten zich uit, die het moet vernietigen, wannéér het den tegenstander op de knieën wil krijgen. De kaart toont aan, dat een dergelijk voorne men volkomen zinneloos is. Het Britsche luchtwapen kan dus steeds slechts afzon derlijke vluchten maken in de reusachtige ruimte, die Engeland omgeeft. Een concen trische aanval op den .tegenstander, die alleen tot een succes zou kunnen leiden, is bij de gegeven situatie niet denkbaar. Daar komt bij, dat aanvalsvluchten naar Duitsch- laiid over reusachtige afstanden gaan, die mogelijk zijn voor enkele vliegtuigen tijdens den nacht, maar die steeds aanzienlijk veel gevaarlijker moeten zijn dan de vluchten van het Duitsche luchtwapen naar Engeland. Stelt men daarnaast degeweldige superioriteit in aantal en kwaliteit van het Duitsche luchtwapen, dan kan men zich slechts verwonderd afvragen, waaroih Groot Brittanje een zinneloozen tegenstand voort zet. Het schijnt, dat ieder militair denken aan gene ziide van het Ka naal is uitgeschakeld. Denzelfden indruk moeten de berichten wekken, die uit Engeland ontvangen wor den over de overige voorbereidingen ter verdediging van het eiland. Dat men klaar blijkelijk gelooft in korten tijd een massa- leger van militair ongeoefende lieden te kunnen opstellen en daarvan vertrouwt dat het in staat zou zijn de geweldige kracht te weerstaan van de Duitsche weer macht die een ongehoorden zegetocht ach ter den rug heeft, is reeds ongelooflijk. Al leen als misdaad kan het in den strijd bren gen van de geheele burgerbevolking gezien wordeil. Het is militair volkomen doelloos en zet het leven van millioenen menschen zinneloos op het spel. Wat ontvangen wordt aan berichten over de opleiding van franc- tireurs is zoo ongelooflijk, dat men het al leen maar er mede verklaren kan, dat in Engeland geestelijke verwarring is ont staan onder den indruk van het gevaar der Duitsche invasie. „Losmakende" oefeningen vormen het begin van de oefeningen, waardoor de Leerlingen van het Instituut voor Sportleiders van den OpbouWdienst te Den Haag gevormd worden Tuinderstoeslag dient gehandhaafd Hoofdbestuur Ned. Tuindersbond bijeen. Dezer dagen hield de Nederlandsche Tuin dersbond een hoofdbestuursvergadering te Amsterdam, onder leiding van den heer W. J. van Kampen, te Voorburg. Diverse onderwerpen, den tuinbouw be treffende, hebben op deze vergadering een punt van bespreking uitgemaakt. Geconstateerd weird dat de richtlijnen die de Nederlandsche Tuindersbond in het verleden als richtsnoer voor zijn arbeid gebezigd heeft, ook in de na veranderde omstandigheden en in de toekomst ten volle kunnen wor den gehandhaafd en dat dientenge volge het bestuur zijn arbeid op de zelfde basis zal kunnen voortzetten. Het prijzen ver loop in den tuinbouw zoo wel in de periode van voor 20 Mei (datum van invoering van de exportregeling aan de veilingen) als daarna heeft een punt van be spreking uitgemaakt. Vastgesteld werd dat dit prijzen verloop van dien aard is dat een toeslag op diverse producten niet kunnen uitblijven. In dit verband hebben tevens de verhoog de kostenfactoren in den tuinbouw de aan dacht gevraagd. Besloten werd ter bevoegder plaatse deze punten een onderwerp van bespreking te doen uitmaken. De kwestie, der inundatie- en ontruimings- schade door de Nederlandsché militaire over heid aangebracht en wel speciaal de zeer trage afwikkeling hiervan met de betrokke nen, waardoor deze in zeer groote moeilijk heden zijn komen te verkeeren, zal eveneens ter kennis van de bevoegde instanties wor den gebracht. Betreffende de vorming van een agrari sche eenheid, waarin land- en tuinbouw ge scheiden dienen te zijn, zal de Nederland sche Tuindersbond zich naar die zijde wen den, waar zijn statuten en richtlijnen vol komen tot uitdrukking worden gebracht. DIVIDEND. EN TANTIèME- BELASTING AFGESCHAFT. Het Verordeningenblad bevat een besluit tot heffing eener winstbelasting en afschaf fing. van d% dividend- en tantièmebei ast i ng, De winstbelasting is bepaald op 10 van de belastbare som en wordt geheven over elk- jaar, dat eindigt met of na 31 December 1939. Krachtens een afzonderlijk besluit zul len op de winstbelasting vijftien opcenten worden geheven ten behoeve van de gemeen ten. Ontsteltenis was groot. In aansluiting op het A.N.P. bericht om trent de bommen op Den Haag, bericht onze Haagsche correspondent nader: Er is op dezen Zaterdagavond heel wat consternatie geweest in den Haag-West. De bom, die twee dooden heeft veroorzaakt, is neergekomen op een rij flatwoningen aan de Valkenboschkade, hoek Jasmijnstraat, een rustige woonwijk zonder eenig militair doel in de omgeving. De bom is door twee ver diepingen heen geslagen, heeft de 70-jarige bewoner der eerste verdieping en een 16-jarig nichtje vrijwel op slag gedood, terwijl de huishoudster vrij ernstig werd gewond. Het bewuste perceel is vrij ernstig be schadigd, doch daarbij zijn in de omgeving tal van ruiten gesneuveld. Zondag was deze omgeving door de politie nog afgezet en 's middags reden de auto's met glas reeds voor, om voor dén nacht zooveel mogelijk alle ruiten die gesprongen waren, te her stellen. Omwonenden vertelden ons, dat een vlieg machine, waarschijnlijk een Engelsche, ruim half 12 geheel onverwacht uit het laag han gende wolkendek nederdook, een bom, naar schatting van 25 K.G., afwierp en weer snel opsteeg en verdween. Waarschijnlijk dezelfde machine heeft eenige minuten later een drie tal bommen laten vallen in de allernaaste omgeving van de Gemeentelijke Dalton- H.B.S. Eén bom viel een vijftal meters van den voorgevel van dit moderne schoolge bouw, in de buurt van Kijkduin, waardoor op het voorplein een vrij diepe trechter is ge slagen en zeker de helft van de ruiten aan den voorkant van het gebouw gesprongen is. De tweede bom kwam even voorbij de achter gevel terecht en schijnt niet ontploft te zijn, de d2id$ veroorzaakte honderd meter verder een flinke trechter, midden in een aardappel veld. Men vraagt zich af, of eenige logische be doeling achter deze beide bomaanvallen heeft gezeten, aangezien in ruimen omtrek geen sprake is van eenig miliair object. Met dat al heeft Den Haag voor het eerst sedert de capitulatie ook zijn oorlogsslachtoffers en ook hier evenals in zoo vele plaatsen elders, .volkomen onschuldige burgers. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen 91 tot en met 100: (broodbonboekje) geldig van 5 Aug. tot en met 11 Augustus (niet ge bruikte tot en met 15 Augustus), recht gevende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet gebruikte bon nen van serie 81 tot en met 90 nu nog geldig tot cn met S Augustus. Bons 01 tot en met 04 (boter- kaart). Op elkerf bon y2 pond bo ter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 01 en 02 (vetkaart): Op el- ken bon een Va pond margarine of gesmolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 03 en 04 (vetkaart): eiken bon i/2 pond boter met 10 cent re ductie per 1/2 pond, van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bon 53: y2 pond koffie of V4 ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 66: 1 kilo suiker tot en met 31 Augustus Bon 90: Naar keuze y2 pond tar webloem, tarwemeel, boelcweitmëel roggemeel, roggebloem of zelfrij zend bakmeel tot en met 9 Augus tus. Bon 95: Va pond rijst of rijstemeel tot en met 11 Augustus a.s. Bon 100: Naar keuze y2 pond ha vermout, havervlokken, gort of grut ten tot en met 11 Augustus. Bon 105: Naar keuze 1 ons.mai- zena, griesmeel of puddingpoeder tot en met 11 September. (Puddingpoeders, die niet 'vervaar digd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distributieregeling). Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 September. Petroleumzcgel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). De petroleumzegel periode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij bandelaren kopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Bon 1 (hondenbroodkaart): gel dig t.m. 31 Augustus, recht geven de voor de groepen 1. 2-, 3, 4, 5 en 6 op resp. 12 Kg., 12 Ka.. 10 Kg., '6 Kg., 5 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 1 (kattenbroodkaart)geldig t.m. 31 Augustus, rechtgevende op iVz Kg. kattenbrood. De bekende vliegtuigconstructeur en uit vinder Grover Loening uit Litchfield in Con- necticut heeft een lezing gehouden voor stu denten aan de Columbia- universiteit. Hij zeide, dat Engeland voor een doeltref fende verdediging van zijn lange kustlijn tegen Duitsche aanvallen minstens 25.000 vliegtuigen te weinig heeft. Engeland bezit slechts 5000 toestellen:' Het zou er 30.000 moeten hebben, waarvan 16.000 voortdurend zouden moeten patrouilleeren om tegen aan vallen langs de geheele kust op te treden. Loening oefende vervolgens scherpe critiek op het luchtmachtprogramma der Ameri- kaansche regeering. Geen staat meer in den Franschen staat Pers juicht ontbinding der vrij metselaarsloges toe. Het besluit van de regccring om de ge heime genootschappen, te ombinden, wordt door de Fransche dagbladen levendig toege juicht. Zij zien er een der voorwaarden voor een gezonde reorganisatie des lands in. De „Jour" schrijft: Frankrijk weet thans dat niets den chef van den staat, kan stuiten in zijn wil om het land tot in de fundamenten te vernieuwen Vooral gaat het er om het be ruchtste, oudste cn gevaarlijkste der geheime genootschappen, de vrijmetselaarsloges, te ontbinden. Geen regime kan een staat in den staat dulden. In Frankrijk zijn de vrij metselaars niet alleen een slaat,in den staa', maar de staat zelf geweest.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1