pS SPORTNIEUWS Gelukkige zege van Blauw Wit Heracles won verdiend Twee Schager clubs bekampen elkaar De Nationale kampioenschappen Demonstraties te Winkel Baumgarten slaat Nauta en Osendarp Maandag 5 Augustus 1940 Tweede blad Vo-ei&at GVAVBlanw Wit 1—2. In een wedstrijd, die het hoogtepunt in de tweede helft had en waarin de Gronin gers het aanvankelijk technisch betere spel van Blauw Wit al spoedig te niet deden door groote geestdrift, hebben de Amster dammers tenslotte, nadat, zij bij de rust met 01 hadden voorgestaan een 12 overwinning behaald. Maar niemand zal verwonderd zgn geweest, Indien dit resultaat ten gunste van GVAV was geweest. De thuisclub begon geheel volledig, tenvrjl Blauw Wit den steun van aanvalsleider Van Nol miste, voor wien van Deene was op gesteld. Al spoedig na het begin hebben beide par tijen echter een speler moeten vervangen. Bij GVAV moest doelman Haan wegens eens knie blessure zijn plaats afstaan aan Jonkman, ter wijl bij Blauw Wit de linksbinnen Westphal voor eenzelfde euvel uitviel. Van Wijngaarden nam zijn plaats in. Voordien was het initiatief tot den aanval goeddeels aan Blauw Wit ge weest. Linksbuiten Bergman was den GVAV- kanthalf De Bruin volkomen de baas en het was maar goed, dat Top in de verdediging der thuisclub op volle kracht speelde, waardoor Blauw Wit geen voorsprong kon nemen. Na het uitvallen van Westphal was het voorhoedespel van Blauw Wit niet zoo goed meer, waardoor de middenlinie der thuisclub haar verdedigende taak meer en meer kon laten varen en haar voorhoede ten aanval stuwen. Van krachtsverschil was geen sprake meer. GVAV schiep zichzelf de beste kansen, maar op het beslissende moment werd steeds ge faald. Dat was vooral het geval met den lin kervleugel, Willy HazeveldPais, waarvan laatstgenoemde het leeuwenaandeel in het verknoeien van kansen had. Tegen de rust gooide Blauw Wit het spel meer open, waar mede de Amsterdammers spoedig succes be haalden, want nadat Stijger een goed schot op Jonkman's doel had gelost, was het van Deene, die bij een algemeenen aanval langs den GVAV-doelman schoot. (01). Spoedig hierop was het rusten. Na de hervatting nam GVAV het spel aan vankelijk geheel in handen. Vaak stond Pais in fraaie positie, om den gelijkmaker langs Ferwerda te knallen, maar even zoovele kee- ren schoot hij over of naast. Toch was het Uitstel van executie, want een fraaie aanval van den GVAV-rechtsbuiten Van Meel, bracht het leer bij Thomas Hazeveld, die hard inschoot Hl—1). Na dit doelpunt wisten de Groningers nog langen t\jd het initiatief te behouden. Meer malen drongen zij gevaarlijk tot het Blauw Wit doel door, waarbij spil Boscher de ach terhoede goed assisteerde, maar niet altgd fair speelde. Een misstap tegen Thomas Hazeveld, toen deze was doorgebroken, had scheidsrech ter Schipper zeker met een strafschop moeten bestraffen. De Blauw Wit-aanvallen hadden over het geheel niet veel te beteeken en. Er werd slor dig gespeeld, slecht geplaatst en vooral op den rechtervleugel danig geknoeid. Het gaf den bijna 3000 toeschouwers dan ook weinig be vrediging, dat Blauw Wit tenslotte toch nog met de volle winst ging strijken, toen van Wijngaarden van een verwarring in de ver dediging der thuisclub profiteerde en de stand op 12 bracht. Er viel nog tien minuten te spelen, waarin de Groningers nog alle krach ten inspanden, om het tot den gelijkmaker te brengen, doch waarin ook Blauw Wit nog een enkele kans kreeg om den voorsprong te ver- grooten. Het bleef echter bij pogingen en ten slotte behaalde Blauw Wit een gelukkige overwinning. HeraclesJuliana 20. Ondanks de warme temperatuur is de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, welke gisterenmiddag te Al melo werd gespeeld tusschen Heracles en Juliana, toch een ontmoeting van goed gehalte geworden. De wedstrijd was van het begin tot het eind het aankijken vol komen waard, waarbij de spelers, dank zij hun uitstekende conditie, het spelpeil tot het laatste moment op hoog peil heb ben weten te houden. De overwinning van Heracles met 20 was verdient. Aanvankelijk hadden de mannen van Spek- holzerheide een overwicht, dat zich o.m. de monstreerde in twee doelpunten, die echter wegens buitenspel afgekeurd werden. De warmte bleek geen beletsel voor Polen c.s. om een hoog tempo in te zetten, waartegen de Almeloërs het af moesten leggen. Het eerste kwartier was Juliana het meest in den aanval. Dekkers kreeg eenige gevaarlijke schoten op zijn doel. Gaandeweg kwam Heracles er echter beter in en werd het een meer gelijk opgaan- den strijd. Aanvoerder Jaarsma, die met v. d. Veen verreweg de uitblinkers waren bg He racles, bouwden eenige prachtige aanvallen op en Pötgen in het Juliana-doel kreeg ruim schoots gelegenheid zijn talenten te demon- Btreeren. De eerste helft scheen puntloos te zullen eindigen, wat de verhouding in het veld vrij goed weergegeven zou hebben, doch vlak voor de rust werkte Van der Veen, die heele- maal op den rechtervleugel terecht was geko men, zich door de Juliana-verdediging heen en gaf een afgemeten voorzet, waaronder Veld huis, de middenvoor het hoofd zette, om met een fraaien kopbal voor Heracles te scoren (1—0). Na de rust was het weer Juliana, dat evenals bij het begin van den wedstrijd door een snel tempo Heracles wist terug te dringen. Het doel van de thuisclub ondervond be nauwde momenten, telkens zwermde de voor hoede van Juliana in het doelgebied. Dek- woorden. De beide Vondenhofs en Vromen zonden vlak achter elkaar verscheidene scho ten in, doch Dekkers, die weer in bijzonder goeden vorm was, bleek onpasseerbaar. Dit offensief duurde echter kort en na ruim een kwartier spelen was het Heracles, dat den aanval overnam en geleidelijk Juliana terug drong. De gloeiende warmte, het spelen in de felle zon scheen de beide ploegen weinig te hinderen en er werd op volle kracht gespeeld. In deze periode echter trad meer en meer het technisch overwicht van Heracles aan den dag en verreweg de meeste aanvallen werden op het Juliana-doel ondernomen. Er stond echter een keeper in het doel, die schier on passeerbaar scheen. Herhaaldelijk verschenen Jaarsma, v. d. Veen en Veldhuis in vrijwel vrije positie voor het doel, doch steeds wist Pötgen de situatie te redden. De Juliana-de- fensie, die gedurende den geheelen wedstrijd nog goed stand wist te houden, bleek tenslotte tegen de steeds maar weer aangolvende aan vallers niet bestand. Vijf minuten voor het einde kreeg Veldhuis van verre een bal toege speeld. Hij speelde even met het leder en loste daarna een kogel, die via den paal haast on houdbaar voor den keeper in het doel ver dween (20). Hiermede was de wedstrijd be slist. Nog zette evenwel Heracles het offensief door en bijna was de laatste minuut Pötgen voor de derde maal gepasseerd, daar hg een hard schot van v. d. Veen maar ternauwer nood tot corner wist te werken. Ondanks de nederlaag heeft Juliana een goeden indruk achtergelaten. De Spekholzerheiders hebben tot de laatste miuut een werkelijk aardig spel gedemonstreerd, waarin vooral het goede ploegverband en het vlugge samenspel in de eerste helft opvielen. SpartaS.R.C. 3—-2. In zekeren zin een gebeurtenis gisteravond op het terrein aan de Loet. De twee plaatse lijke clubs, het Roomsch Katholieke S.R.C. en het neutrale Sparta bekampten elkaar, hetgeen in geen jaren was gebeurd. Wij spreken den wensch uit, dat nu de nieuwe tijdgeest de schijnbaar onoverkomelijke bar rière tusschen de bevolkingsgroepen heeft ge sloopt, dit ook op ons plaatselijk voetbal zijn uitwerking mag hebben en wij de clubs nog menigmaal tegen elkaar in het strijdperk zul len zien treden! Ongeveer 250 personen woonden den wed strijd bij, waarvan het batig saldo wordt af gedragen aan het Algemeen Steuncomité. Het is een aardige ontmoeting geworden. Sparta zond een combinatie in het veld waar in naast enkele eerste elftafspelers. aspiran ten en een veteraan waren opgesteld. S.R.C. kwam met het eerste elftal uit. De partijen gaven elkaar weinig toe, in het begin leek het er op of SRC, dat zeer vlot begon, met dikke cg'fers zou winnen. Langzamerhand begon echter de Schagervoorhoede erin te komen en kreeg Sparta een zeker overwicht. Na de rust ging dit weer verloren, de uitslag had evengoed in het voordeel van SRC kunnen zijn. Bij SRC viel naast enkele spelers als Komen, Ploeger, R. in de Berkvensen, P. Stam bijzonder op. Een zeer snelle handige, schoon wat onbesuisde speler, met een zeer behoor lijke techniek. Hij is wel de figuur in het elftal. Een algemeene fout van de SRC-ers is wel, dat zij den bal te lang bij zich houden, doch het onvermoeide „doorsjouwen" en liet enthousiasme vergoeden weer veel. De keeper Berkvens deed meermalen, besteund door de massieve achterhoede v. Stralen-Poiesz goed werk. Bij Sparta viel P. Schoorl bijzonder op. Die zien we wel gauw in het eerste! De wedstrijd. Aanvoerder Poiesz wint de toss en verkiest met zon mee te spelen. SRC doet direct na den aftrap eenige snelle, gevaarlijke aan vallen. Ploeger kopt fraai naast! Jb. Slikker krijgt een paar felle schoten van Stam te verwerken en de Sparta-achterhoede moet de tanden op elkaar zetten om de steeds aan stormende zwarthemden de baas te blijven. Frans Komen maakt na tien minuten spelen, door een blundertje van keeper Slik ker de eerste goal (0—1). De Schager-achter- hoede kan haar vorm niet vinden, doch langzamerhand verslapt SRC en wijkt daar door het gevaar. De Schager-voorhoede, spe ciaal G. Boontjes, komt op toeren, en vgf minuten na het eerste doelpunt maakt Leen Schoorl gelijk (11). Peetoom is weinig for tuinlijk op de middenvoorplaats, hg mist een Kampioenschap van Nederland DE LAASTE WEDSTRIJDEN. Naar wg van den secretaris van den Ned. Voetbalbond vernemen, zgn de volgende wed strijden om het kampioenschap van Neder land vastgesteld: 11 Augustus: Juliana—Fe^jenoord, Heracles—G.V.A.V. 18 Augustus: Blauw Wit—Juliana, Fegenoord—Heracles. opgelegde kans, doch vlak voor de rust her stelt hij zich en scoort op fraaie wijze (21). Na de thee onderneemt SRC weer eenige aan vallen. Een prachtige soloren van P. Stam levert niets op. Slikker redt fraai. Dan gaat Stikkelman het probeeren en hem lukt het beter, met een keurig hoekschot brengt hij de partijen weer op gelijken voet. Het gaat nu spannen, nog slechts enkele minuten zijn te spelen, beide partijen zijn volkomen aan el kaar gewaagd. Het is G. Boontjes, die vlak voor het eindsignaal van scheidsrechter Bijlsma klinkt, met een scherp schot Schagen een 32 overwinning bezorgt. faenunen Gistermiddag sloten de inschrijvingen voor de deelname aan de nationale kampioen schappen, van den N.Z.B., welke op 17 en 18 Augustus a.s. te Zaandam zullen worden gehouden. Het aantal inschrijvingen beant woordde geheel aan dè gestelde verwachtin gen. De voornaamste inschrijvingen zullen wij hieronder laten volgen: 100 meter borstcrawl, heeren v. d. Kuil (S.Z.C.), v. Merkestein (Dolfijn), Hoving (R.Z.C.) en Scheffer (D.J.K.) Kampioen 1939 is v. Merkestein 1 min. 2.6 sec. 100 meter borstcrawl, dames: Rie v. Veen (R.D.Z.), Bep Groenedijk (R.D.Z., Willy Soete- kouw( R.D.Z.), Bep van Schaeick (Meeuwen) en Ali Stijl (Meeuwen), kampioene 1939 is Rie van Veen 1 min. 9 sec. 100 meter rugslag heeren: Scheffer (D.J.K.) Metman (IJ), v. Schouwen (D.J.K.). Deze laatste inschrijver is kampioen 1939 in 1 m. 11.6 sec. 100 meter rugslag dames: Cor Kint (Rot terdam), Irene van Feggelen (Meeuwen), Mevr. Nida Scheffer-Senff (A.D.Z.), Cor Kint is Kampioen 1939 in 1 min 14.5 sec. 200 meter schoolslag heeren: Smitshuyzen (A.Z.), kampioen in 2 min. 50.2 sec. Seton (Zian). 200 meter schoolslag dames: Jopie Waal- berg (A.D.Z.). Kampioen 1939 in 3 min. 0.8 sec. Tony Bijland (H.Z.C.). 400 meter borstcrawl heeren: v. d. Kuil (R.Z.C.) kampioen 1939 in 5 min. 15 sec. Merkesteijn (Dolfijn) Ramack (R.Z.C.), Geer- ling (IJ). 400 meter borstcrawl dames: Rie van Veen (R.D.Z.) kampioen 1939 in 5 min. 42.4 sec. Bep van Schaick (Meeuwen). Schoonspringen dames: Jopie van Engelen (H.D.Z.), kampioene 1939 met 79.01 punt. Anny Stok (O.D.Z.). Schoonspringen heeren: Lotgering (IJ) en de Goede (A.Z.). De kampioen van 1939 Schaepens heeft niet ingeschreven. Hij be haalde verleden jaar het kampioenschap met 121.3 punt. Estafette 4 x 200 meter borstcrawl heeren: 5 ploegen, zoodat direct de finales kunnen worden gezwommen op Zondag 18 Augustus. Ingescshreven hebben H.Z. en P.C., U.Z.C., R.Z.C. D.J.K. en IJ. Kampioen 1939 is het IJ met 10 min. 7 sec. Estafette 4 x 100 meter borstcrawl, dames. Ingeschreven hebben zes ploegen, zoodat in dit nummer op Zaterdag 17 Augustus de series zullen worden gehouden. Ingeschreven hebben R.D.Z., kampioen 1939 in 4 min. 54.8 sec. Meeuwen, A.D.Z., Rotterdam, O.D.Z. en H.D.Z. 1500 meter vrije slag heeren: Smithuizen, kampioen 1939 in 21 min. 39.6 sec. Geerling (IJ), Ruimschotel (H.Z. en P.C.). Rootselaar (IJ) en anderen. Het totaal aantal inschrijvingen is aan merkelijk grooter. Wij hebben evenwel ge meend ons thans te moeten bepalen tot de belangrijkste inschrijvingen. Meer dan 21.000 personen hebben in het groo te stadion van Helsinki de atletiekwedstrij den bijgewoond, welke er gehouden werden in plaats van de afgelaste Olympische spelen Onder begunstiging van dat schitterende weer, waarop „Winkel" geabonneerd schijnt te zijn, vonden in het natuurbad aldaar zwemdemonstraties plaats, waarbij eer» aantal prominente zwemmers en zwem sters hun kunnen hebben vertoond. De heer Nobel heette de Amsterdamsche gasten, die nu voor den tweeden maal naar Winkel kwamen, hartelijk welkom, in het bij zonder den heer Dogger, secr. van de T. C. van den KNZB, die over de ploeg de leiding heeft, alsmede aan een tiental leden van de Amsterd. Reddingbrigade, onder leiding van den heer Bergh. Met dankbaarheid maakte de heer Nobel melding van de medewerking van „Winkel's Harmonie" en van de bereidwillighied van een aantal dames o.l.v. Mevr. Strijker, die de ge- heele badinrichting van nieuwe vlaggen hebben voorzien. Spr. droeg hierna de leiding aan den heer Dogger over. Deze wees er op, dat het ideaal van den KNZB is: „Ieder Nederlander zwemmer". Zoo lang dit evenwel niet het geval is, hebben allen, die de zwemkunst wel machtig zijn en daarin zekere geoefendheid hebben gekregen, den plicht om zich te bekwamen in het redden van zijn medemenschen. Het was daarom, dat de heer Dogger, be halve de vermaarde zwemsters en zwemmers, ook een aantal leden van de Amsterdamsche Reddingsbrigade had medegenomen. Begonnen werd, nadat Winkel's Harmonie zich had laten hooren, met een demonstratie schoonspringen op de 3 M. hooge plank door de dames Muijtens (kampioene van Amster dam 1940), Engelen (kampioene van Neder land 1939) en den heer Havermans (kamp. Amsterdam 1940). Het komische element werd niet vergeten. Hiervoor zorgden de heeren Smitshuyzen en anderen. Met toelichting van den heer Bergh, leider der A.R.B., gaf een tiental leden van de Red dingsbrigade in het water en op het plankier een kwartiertje les in reddingsgrepen. Vervolgens kwamen de prominenten aan de beurt met demonstraties van zwemslagen en wedstrijdtraining. Duidelijk kwam bijv. bij borst- en rugcrawl aan het licht, dat eerst èn beenenwerk èn armenwerk afzonderlijk beheerscht moeten worden, wil men tot topprestaties komen. We zagen schoolslag gedemonstreerd door de dames Jopie Waalberg, Mej. Boot en de heer Smitshuyzen; rugcrawl door de dames van Feggelen, Mevr. Scheffer-Senf en den heer Scheffer; borstcrawl door mej. Boot en de hee ren Scheffer en Smitshuyzen. Van dezen laatste zagen we op perfecte wijze de „butterfly", de zgn. vlinderslag ge demonstreerd. Zooals men weet is dit een va riant op den schoolslag, waarmee men een zeer hooge snelheid bereikt, maar die uiterst moeilijk is vol te houden. We kregen ook nog een demonstratie-wed strijd 3 maal 50 m. wisselslag-estafette. De ploeg Scheffer (rugslag), Smitshuyzen (school slag en vlinderslag) en Havermans (borst crawl) gaf een halve baan voorgift. Onderricht in de beginselen van het speer werpen behoort ook tot het dagelijksch pro gramma van het Instituut voor sportleiders van den Opbonwdienst te Den Haag. Aan de komische nummers was een ruime plaats ingeruimd. Ze waren dan ook heel goed in elkaar gezet en volstrekt geen flauwe ver kleedpartij alleen. We noemen „Een redding op de lange baan", „Mijnheer de Baron is niet thuis", maar de meest geslaagde vonden wij wel „De driftige ober", die na zelf eerst door zijn ontevreden klanten te water te zijn gegooid, later zijn gerechtvaardigde revanche kreeg, toen na de komst van „de sterke arm" het geheele publiek, mitsgaders het meubilair te water geraakte. De ober stond echter weer op den kant. Met een demonstratie „Redden zooals het moet en zooals het niet moet", werd den mid dag besloten. Na afloop vereenigden bestuur en genoo- digden zich aan een oud-West-Friesche koffie tafel ten huize van. den heer Bruin. yithUtieJli De wedstrgden van APGS. De wedstrijden, welke de APGS gistermid dag ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op het terrein aan den Spaarndammerdyk ge houden heeft, zy'n volledig geslaagd. Er waren 160 deelnemers, die in de verschillende klas sen aardige sport te zien gaven. De belang stelling was zeer bevredigend, terwijl ook het weer alle medewerking verleende. Natuurlijk concentreerde de meeste belang stelling zich op de 100 meter. Van Osta ver scheen niet aan den start, waardoor ditmaal de strijd tusschen Nota en Osendarp zou gaan, althans zoo was de verwachting. Hoe anders was het verloop echter in de finale. Heinz Baumgarten, die door de opkomst van Nota en van Osta dit jaar eenigszins op den achter grond geraakt was, liet nu zien, dat nij ook wel degelijk een woordje mee kan spreken in ons sprinterscorps. Zeer snel van start gaande, kreeg hij onmiddellijk een kleinen voorsprong op zijn twee sterkste tegenstanders. Nota was op 50 meter Baumgarten al weer aardig dicht genaderd en men dacht dat de Holland- man dan ook als eerste te zien eindigen. Baum garten echter, had ook nog een goede eind spurt over en deze was oorzaak, dat hij met minimum verschil op Nota en Osendarp won. Onze nationale kampioen vertoonde nog steeds zijn allerbesten vorm niet en vooral zijn eind spurt, vroeger zijn sterkste wapen, was verre van goed. Inmiddels wordt de strijd op de 100 meter op de nationale kampioenschappen, welke volgende week op de Sintelbaan gehou den worden, door de overwinning van Baum garten nog interessanter. De tijd van 11 sec. op deze grasbaan was lang niet slecht, Nota en Osendarp noteerden beiden 11.1 sec. Wat de verdere loopnummers voor de A- klassers betreft valt te vermelden, dat Bou- man natuurlijk weer de 800 meter won, De Roode van Haarlem hield hem langen tyd goed bij, maar moest op de laatste 300 merer op overtuigende wijze de meerderheid van Bou- man erkennen. De Volewgckersman Walther leverde een verrassende prestatie op de 3000 meter door met een verschil van ongeveer 50 meter van den AAC-er Bakker te winnen. Aanvankelijk had Bakker de leiding en behield deze tot ongeveer 800 meter. Walther zette toen ech ter een zeer goede spurt in, welke nem door een inzinking van Bakker een ruimen voor sprong bezorgde. Wel herstelden Bakker zich nog wel, maar Walther liep op het verdere gedeelte van den strijd een rustig tempo het geen hem tenslotte een verdiende ovenvmmng bezorgde. De veldnummers leverden weer oerwinnin gen op voor de Bruyn en Lutkeveld op het 1'ogelstooten en speerwerpen, R-.cst van de Trekvogels won het verspringen .net 6.S6 m, terwijl bij het hoogspringen der c-klassers Keizer van de A.P.G.S. de verrassing van den dag leverde door niet minder dan 1.70 meter te springen. De 4 maal 100 meter en 4 maal 400 meter estafette waren ten slotte beiden .voor de Trekvogels, die niet eens met hun sterkstet ploegen aan den start verschenen. Q-ammen Kampioenschap van Nederland Gisteren had de eerste ontmoeting plaats om het kampioenschap van Nederland. In KotSm. He' N°°rden 'egen Co"stant De ontmoeting leverde een groote 713 overwinning op voor de Rotterdammers.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5