Tegen de Duitsche weermacht gestookt NIPPER en PELLE RADIO Het lokkende Lotsy deelt de competitie in Puinschuimers gegrepen Bediende van groot Haagsch bedrijf krijgt anderhalf jaar gevangenisstraf. ZIJN COLLEGA'S WAREN NIET VAN ZIJN PRAAT GEDIEND Twee en een half jaar gevangenis straf eischte de vervolgende autori teit bij den Duitschen krijgsraad tegen een employé van een groot be drijf te 's Gravenhage, die tegen de Duitsche weermacht had gestookt. Anderhalf jaar luidde het vonnis De zitting werd Zondagmorgen in het Palacehotel te Scheveningen gehouden. Den man was ten laste gelegd: le. Na den wapenstilstand met Neder land openlijk de Duitsche weermacht belee- digd te hebben door dagelijks in bijzijn van meerdere employe's tegen de Duitsche weer macht te stoken en onder meer te zeggen, dal Engeland ervoor zorgen moést, dat de Hollanders wapens kregen, dan zouden zij spoedig dieDuitschers eruitgooien. 2e. Opzettelijk onware en verdraaie fei ten verbreid te hebben, die het welzijn van het Duitsche rijk nadeel kunnen berokke nen, namelijk het verspreiden van een brief van belecdigcnde aard voor het Duitsche rijk. Uit het verhoor bleek, dat de beschuldig de in tegenwoordigheid van twee andere employe's beleedigingen tegen de Duitsche weermacht en den rijkscommissaris geuit had. Tevens was het dezen beiden medewer kers bekend, dat liij een brief, welke het Duitsche rijk nadeel kon berokkenen had laten overschrijven in drie exemplax*en. Tengevolge van hun aanklacht bij de Duitsche autoriteit werd be klaagde gearresteerd, evenals eeni- ge anderen van ditzelfde groote be drijf, welke laatsten echter na eeni- ge dagen arrest in vrijheid werden «gesteld. Bewezen! De beschuldigde gaf grootendeels de fei ten toe en deze bekentenis, aangevuld door de beöedigde verklaringen van den bewus- tcn medewerker (één was er niet) gaf het wettig en overtuigend bewijs. De Verdediger. Mr. R. Paehlig, voerde ten aanzien van het geïncrimineerde geschrift aan, dat dit reeds in duizenden exemplaren voor liet begin van den oorlog in Nederland was verspreid en dat derhalve wat reeds verbreid was en bekend in grooten kring het strafbare element van de tcnlastege- lcgde handeling deed vervallen. Ten aanzien van de beleediging der Duit sche weermacht en den rijkcommissaris voerde pleiter aan, dat deze slechts waren geuit tegenover twee medewerkers iii zeer beperkten kring zonder dat beschuldigde het opzet had dit in grooten kring te doen. De krijgsraad ging direct in raadkamer en na een kwartier beraadslaging werd het vonnis uitgesproken. Millioen „eigen toestellen" in ons land 160 LUISTERAARS OP 1000 INWONERS Het aantal radioluisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, be droeg einde Juni j.1. 1.086.513, het aantal aan geslotenen op radio-distributie-inrichtingen bedroeg op dien datum 326.585 zoodat 'n to taal aantal van 1.413.098 luisteraars, of plm. 160 op 1000 inwoners is geregistreerd. FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS Cotter stemde toe, maar het was aan zijn gezicht te zien, dat hg niet veel vertrouwen had in de voorzorgsmaatregelen van zijn meester. Dit duistere, ontastbare gevaar kon niet worden afgewend door plaatselijke voorzor gen. Nog lang nadat Cotter vertrokken was, zat Plower in diep gepeins verzonken. Hoe dieper hij over het voorgevallene nadacht, hoe onverklaarbaarder het hem voorkwam. Bea- trice's ontdekking was ernstig genoeg, maar deze aangeteekende brief was nog veel drei gender. Hij nam den zijden strik in zijn hand en liet hem zenuwachtig door zijn vingers glij den. Hoe hebben ze dat klaargespeeld? mom pelde hij. En waarom sturen ze deze waar schuwing? Wat een vooruitzicht! Zoo frisch en gezond, en een minuut later morsdood, zonder dat één dokter op de wereld de oor zaak weet vast te stellen. En hoe je die ke rels ook aanpakt, veilig ben je niet. Waarom zouden ze ook niet den een of anderen Engel- schen deugniet omkoopen en hem den weg wijzen? Er zijn er genoeg in Londen die mij graag naar de andere wereld willen helpen! Als ze het maar straffeloos kunnen doen! Flower stond vermoeid op en verliet de bibliotheek; hg verlangde naar gezelschap. Toen hij door de gang kwam, ontmoette hij een dienstmeisje, wier gezicht bleek en ang stig stond. Ze scheen gehuild te hebben. Met iets van beklemming hield hij haar staande en vroeg: Wat is er, waarom heb je gehuild? Eigenlijk niets sir, mompelde het meisje. Toen ik van het dorp kwam door het bosch ben ik geschrokken. Ik vertelde het NIEUWE BESTUUR VAN DEN N.V.B. VERDEELT DE FUNC TIES. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Nederlandschen Voetbalbond is be sloten de indeeling van de competitie toe te vertrouwen aan den beer K. J. J. Lotsy, die in overleg met de verschillende kringadvi- seurs zoo spoedig mogelijk met een defini tief voorstel zal komen. In ieder geval neemft men aan, dat het bestuur in de volgende bestuursvergadering, welke over 14 dagen zal worden gehouden, de nieuwe LOTSY. competitieregeling naar ontwerp van den heer Lotsy zal kunnen bekrachtigen. Het nieuwe bestuur is 'als volgt samengesteld: Voorzitter: Dr. D. J. van Prooye. Vice-voorzitters: S. Goldeweg en ir. Hop- ster. Secretaris-penningmeester: A. Staal. Hoofdconsul: L. Boel jon. Commissarissen: J. F. Lamey, K. J. J. Lotsy, D. C. Spaan, H. Valkema. O. de Vries, De Munter, De Grood en Schoone- veld. Voorloopig bestaat het bestuur dus uit, dertien leden, mede in verband met het feit.' dat. het noodzakelijk en wcnschelijk is, dat alle richtingen betrokken bij deze fusie in tensief zullen kunnen medewerken aan de verdere opbouw van den nieuwen bond. waarin aller belangen dienen te worden behartigd. Er wordt reeds hard gewerkt om tijdig gereed te zijn. Ned vluchtelingen terug uit Frankrijk Onwillige Fransche instanties werkten belemmerend. De gemengde Nederlandsch-Duitscbe vluchtelingencommissie deelt mede, dat de actie voor den terugkeer van Nederlandsche vluchtelingen uit Frankrijk thans bereikt heeft, dat gisteren een transport van Ne derlandsche vluchtelingen in tien autobus sen en een aantal particuliere auto's uit Bordeaux is kunnen vertrekken. De terugkeer van de'vluchtelingen uit het onbezette Fransche gebied is alleen ver traagd door gebrek aan begrip en aan te gemoetkomendheid van de Fransche in stanties. Ook daar echter hebben de werk zaamheden thans zoover voortgang ge maakt, dat met den terugkeer der daar verblijvende vluchtelingen in ongeveer veertien dagen kan worden gerekend. Duizenden kilo's meiaal verdwe nen Controleerende ambtenaren van den gemeentelijken technischen dienst te Rotterdam, die evenals de politie toe zicht houden op het puinruimen in de stad, hebben een goede vangst ge daan, toen zij een vrachtauto aan hielden, waarmede niet minder dan vierduizend kilo metaal, uit de puin- hoopen afkomstig, werd vervoerd. Zij hebben eenige puinruimers betrapt, die een chauffeur hadden gecharterd in bezit van een vervoervergunning van kleine- hoe veelheden metaal. Zij laadden de auto vol met tienmaal zooveel ijzer als was toegestaan en brachten het naar een opkooper. De po litie heeft twee mannen gearresteerd. Intusschen wordt het onderzoek met kracht voortgezet en het is waarschijnlijk, dat meerdere arrestaties zullen volgen, aan gezien gebleken, dat van de ploeg, waarin de mannen werkten nog een zevental werk - lieden aan de diefstallen medeplichtig wa ren. Ook in andere ploegen schijnen derge lijke fraudes voorgekomen te zijn. De chauffeur van den vrachtauto is vrij gc laten, aangezien hij door de vervoervergun ning den indruk kreeg, dat het transport door den technischen dienst gedekt was, ook voor grootere hoeveelheden. LANDBOUW IS NIET MINDERWAARDIG Door eigen arbeid moet de stede ling dit leeren inzien! Uit een tweede oproep van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling blijkt, dat niet alleen de behoef te aan arbeidskrachten hulp doet vragen om den oogst binnen te halen. Zelfs is dit niet de voornaamste overwe ging. De landbouw heeft in het algemeen niet de waardcering gevonden, die deze be langrijke bedrijfstak verdient. Duizenden wc ten van dit beroep zoogoed als niets af. Zij hebben het steeds als een betrekkelijk min derwaardigen arbeid beschouwd. Dit nu is vojkomen onjuist. De landbouw is niet min derwaardig en voor liet levensonderhoud van een volk onontbeerlijk. Hier geldt, dat onbe kend onbemind maakt. De eenige manier om een betere bekendheid en daarmede een be tere waardeering v. d. landbouw mogelijk Ie maken, is om de jongelieden, zoowel jon gens als meisjes, gelegenheid te geven, eeni- gen tijd dit bedrijf te leeren kennen en er in mede te werken, Laat het daartoe niet aan medewerking ontbreken! Laatste kindertransport naar de Ostmark In zeer opgewekten stemming vertrokken. Gistermorgen is de laatste „kindertrein" voornamelijk met kinderen uit het Zuide lijk deel van ons land, naar de Ostmark vertrokken. Deze extra trein begon gister morgen om half zes zijn rondrit langs de verschillende stations waar kinderen moes- en worden opgehaald. Na Maastricht, Roermond, Helmond, Eind hoven, Tilburg, Breda, Dordrecht cn nog enkele andere plaatsen in het Zuiden te hebben aangedaan, arriveerde de reeds flink bezette trein om 11.40 uur aan het station D.P. te Rotterdam, waar ongeveer honderd kinderen van wie zestig uit Rot terdam en de anderen uit Zeeland en an dere plaatsen in Züid-Holland, wachtten. Tn het vooruitzicht van een lange vacan- tie, doorgebracht in prachtige omgeving van het Ober Kammergut, was de stemming na tuurlijk zeer opgewekt, zoodat het afscheid in het geheel niet zwaar viel. Behalve de zevenhonderd en vijftig kinderen, gingen nog zestig kinderen extra mee. Kreisleiter Treml had de leiding, bijge staan door dertig Duitsche en evenveel Hollandsche leidsters en leiders de Ne derlanders zullen enkele dagen in het Ober Donaugebied blijven, zij kunnen dan tevens zien, hoe goed de Nederlandsche kleinen ondergebracht zijn. HET WEER TREKT EEN STREEP DOOR DE REKENING. 1. „Alle mensen! Wat een hondenweer! 't Is maar gelukkig, dat we goed verankerd liggen." 2. Bij nacht en ontij echter werd het scheepje van zijn anker losgeslagen en werd liet. meegesleurd naar de wijde, zwalpende zee GAAT 'T OF GAAT 'T NIET? 1. Door de golven zacht in slaap gewiegd, sliepen de beide knapen zorgeloos voort, PROGRAMMA WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld 414,4 m. VARA-Uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.30 Gevarieerd programma (Opn.). (11.00—11.15 Declamatie). 12.00 VARA-orkest. (12.45—1.00 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Fantasia en soliste. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 Arnhemsphe orltestvereeniging en solist (Opn.). 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Orgelspel (Opn). 6.00 Esmeralda en soliste. 6.35 Causerie: „Midzomernachten in Zweden". 6.55 Felicitaties. 7.00 Vragen van de dag(ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Pianovoordracht. 7.45 Esmeralda en solist. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 De Ramblei-s. 9.00 Radiotoneel. 9.30 VARA-orkest en solist. 10.15—10.25 Berichten ANP. Kootwijk 1875 m. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. (8.008.15 Berichten ANP). aan miss Galloway, maar die zei dat ik niet zoo dwaas moest zijn. Maar ik had beter moeten kijken, dan zou ik het wel gevonden hebben Flower liep verder; hij wilde niet afwijken van zijn gewoonte om zich niet met vrouwe- hjk dienstpersoneel te bemoeien; hij zou er Beatrice wel naar vragen. Deze was in de ontvangkamer bezig bloe men te schikken. Het zou direct tijd zijn voor het diner. Ik kwam daar net je kamenier tegen, begon Flower, ze zag eruit alsof ze een geest gezien had. Wat was er aan de hand? Ja, ze kwam met een vreemd verhaal bij me, antwoordde zijn nichtje. Ze moest nog vrij laat naar het dorp om iets voor mg te halen en was door het dennenbosch terug- geloopen. Daar had ze, zooals ze beweert, midden in het bosch twee groote apen gezien, die op het pad tegenover elkaar zaten en gebaren maakten. Ik trachtte haar aan het verstand te brengen, dat dit een onmogelgk- heid was, maar ze was niet te overtuigen en bleef er bij dat ze duidelijk twee enorme groote apen had gezien. Op het, moment dat ze haar zagen waren ze verdwenen, alsof de aarde hen verzwolgen had. Ze kwam thuis in den grootsten staat van opwinding. Toch kan het zijn; dat ze gelijk heeft, want ik las in de krant dat er in Castlebridge een circus Is aangekomen en dat daaruit een paar dieren ontsnapt zijn, die al heel wat ontsteltenis in de omgeving hebben veroorzaakt! Castle bridge is maar twintig mgl hier vandaan! Flower bromde een onverstoorbaar ant woord. Het eerste moment was hg zeer ver ontrust geweest, doch het verhaal over het circus gaf een bevredigende verklaring. Toch is het wonderlijk, vervolgde Bea trice, dat op één dag een paar van zulke grizelige dingen kunnen gebeuren. De laatste twee jaar hadden we het kalmste leventje gehad, dat je denken kunt en nu opeens Zou er verband tusschen de twee voorvallen kunnen bestaan? Natuurlijk niet, zei Flower op ruwen toon, zeg tegen dat meisje, dat ze er over zwijgt. Het is niet noodig dat er praatjes ontstaan, alsof er wilde beesten in ons bosch rondzwerven .anders heb je nog kans, dat het pei'soneel wegloopt. Ik zal morgen de po litie bericht sturen. Die losloopende dieren moeten zou gauw mogelijk worden gevangen. Flower stond op om zich te gaan kleeden voor het diner. Gewoonlijk had hij niet veel behoefte aan gezelschap, maar nu was de af leiding hem aangenaam. Ondanks al zijn po gingen kon hij er niet in slagen zijn zorgen van zich af te zetten. En toen hij klaar was met aankleeden was de vrees nog steeds rondom hem. Zou er werkelijk verband kun nen bestaan tusschen het verhaal van het meisje en de overige gebeurtenissen? vroeg hij zich af. De gasten kwamen; het waren voor het meerendeel eigenlijk kennissen van Beatrice en van onder zijn behaarde wenkbrauwen zat Flower hen, den een met wat meer, den an der met wat mindere geringschatting op te nemen. Hij was overtuigd, dat ze niet om zijn persoon kwamen, maar om de macht van zijn geld en de pracht van zijn huis. Maar wat kwam het er op aan: het gaf afleiding! Toch zat hij zwijgend en somber, tot het diner werd aangekondigd. HOOFDSTUK V. Onder de boomen. Mercer was in gedachten naar Oldborough teruggewandeld. De voorvallen der laatste ui-en schenen een algeheele verandering in zijn leven teweeg te hebben gebracht. Het leven in Oldborough was vlak en gelijkmatig, maar alles scheen een ander aanzien gekre gen te hebben door zijn bezoek bij Samuel Flower. Er was op Maldon Grange iets van een mysterie en tot op zekere hoogte bezat Wil- frid den sleutel ervan. Het kwam hem voor, dat hij van zijn standpunt uit gezien er meer van begreep dan Flower zelf. Hij was overtuigd, dat Beatrice Galloway niet het flauwste vex-moeden had van wat er gaan de was. Ze was verbaasd, geschrokken mis schien, maar ze zou waarschijnlijk geen bij zondere beteekenis hechten aan het stukje zijden koord; en niet vermoeden, dat daar iets achter school, dat alleen Wilfrid en Sa muel Flower konden begrijpen. Hoe meer Wilfrid over de zaak nadacht, hoe meer hij overtuigd was. dat ook Flower in het ding een gevaax-lijke bedreiging zag. Het verwrongen gezicht van den man, toen Beatrice hem den strik gaf, was hij niet ver geten. Die zenuwpijn was maar een uitvlucht geweest. Was Flower echter volkomen op de hoogte van het wezen van deze waarschuwing? Zou hij weten, dat dit mysterieuze ding was uit gevonden in den Indischen Archipel? Dat de inboorlingen daar een methode kenden om iemand het leven te benemen, die alle mo derne wetenschap tartte! Als Flower het wist zou hij alles wel in het werk stellen om zijn leven en vrijheid te redden; zoo niet, dan was zijn leven in het allergrootste 'gevaar. Tot zoover kon Wilfrid doorredeneeren, maar verder kwam hij niet. Het bleek moei lijk eenig verband te vinden tusschen een nuchteren Engelschman als Samuel Flower en een naar wraak dorstenden Maleier. Zoover niet beseffend, dat hun boot op drift geslagen was. 2. Als goede kind'ren slapen zacht, Dan houden eng'len trouw de wacht s 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr.pl.). 10.30 Lyra-Trio. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 AVRO-Aeolian-orkest. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 3.00 AVRO Amusementsorkest en soliste. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Fragmenten uit de opera „Les Saltim- banques (Opn.): 3.15 Berichten (Engels). 3.39 Omroeporkest m.m.v, solist en gramo foonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5,15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6 15 Berichten (Engels). 6.30 Onderw. f. Scheepv.: Taalles en causerie „De vaarwegen in West-Europa". 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7,20 Da Capo-orkest (Opn.). 8.00 Berichten (Duits). 8,15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek (met toelichting). 9.15 Berichten (Engels) 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duits). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15- - 1.30 Berichten (Engels). Wilfrid wist had Flower zijn leven lang in Londen gewoond en was hij nooit in Indië geweest! En toen de jonge dokter zijn wo ning bereikte, had hij nog steeds geen ver- klax-ing gevonden. Terwijl hij bezig was zich voor het diner te kleeden, kreeg hij opeens een ingeving. Als reeder moest Samuel Flower met aller lei slag menschen in aanraking komen. De bemanning van de Flowerlijn, bestond uit alle oorden der wereld, er wax-en veel Ma- leiers en Lascaren onder. Op de „Guelder Rose" hadden verscheidene Maleiers aan de muiterij deelgenomen. De jonge man begon eenig licht te zien! Het was een schitterende avond; de hemel was vol sterren, toen Wilfrid zijn wandeling naar Maldon Grange aanving. Hij wilde de kosten van een rijtuig uitsparen, omdat de afstand slechts een mijl of vier was en hij een korten weg wist dwars door de velden. Na een half uur ongeveer kwam de maan boven de begroeide heuvels uit en in het hel dere licht begon zich alles duidelijk en scherp af te teekenen. Hier was het pad dat hij vol gen moest, door de boschjes en het struik gewas, waarmee Maldon Grange was om- geven. De weg was bezaaid met afgewaaide rottende bladeren en hij liep zoo zacht, dat zelfs zijn voetstap de vogels in ,de boomen met verontrustte. Hij passeerde een paar ko nijnen, zoo, dat hij ze wel met zijn wandel stok had kunnen aanraken. Wilfrid had het midden van het bosch bereikt en bleef even staan, genietende van de schoonheid van het maanbeschenen winterbosch en vervolgde toen weer zgn weg. Hij had het eerste oogenblik niet opge merkt dat voorbij de opening in het hakhout aan de linkerzijde hem een gedaante was voorbij gegaan en dat iets verderop een an- h,en? tegemoet kwam. Opeens bemerkte Wilfrid het en onwillekeurig bleef hij even onder den beschermenden schaduw van een beuk staan om te kgken. Vexmoedelijk waren ^e.,e,®n, paar str°opers, ze stonden helder en wr'./i ln,het maanIicht afgeteekend en Wilfrid merkte op, dat zij noch wapens, noch netten of iets dergelijks bij zich hadden. Naar hun figuur te oordeelen schenen het jongens te zijn en Wilfrid bedacht dat stroo- pers toch niet op die manier in het gras zou den gaan zitten en een vuur ontsteken, zoo als de twee nu bezig waren te doen. Ze zaten pratend en gestieul eerend tegenover elkaar op een manier die Wilfrid deed denken aan twee intelligente apen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7