LETLAND Lloyd Seorge voor Eogolood Ongerustheid in Den Haag Fel luchtgevecht in Noord-Afrika Amerika en Rusland Gandhi waarschuwt Engeland RIJKSCOMMISSARIS onthaalt zijn arbeiders De opbouwdienst gaat zwemmen De eenheid in den Landbouw Juitsch legerbericht Verkenningsvluchten boven Engeland liet opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft op den vierden Augustus verkenningsvluchten gemaakt Oven Engeland, Schotland en het daarvoor elegen zeegebied. Hierbij werd een koop- aardijschip aan den uitgang van het St. l'.eorgekanaal, ongeveer honderd kilometer i ;n zuidwesten van Pambroke, lot zinken- gïbraclit. In den nacht van 4 op 5 Augus tus deden onze gevechtsvliegtuigen een aan val op de scheepswerf van Sb eerness, als mede op de bonzinc-opslagplaatsen en luchtdoelstellingen hij Nort-Killingholm en luchtdoelstellingen bij Thameshaven. Eenige Britsche vliegtuigen zijn des nachts West-Duitschland binnengevlogen en hebben eenige bommen geworpen. Be halve geringe schade aan gebouwen, ont stond er brand in een boerenhoeve in het district Borken. Een burger kwam om het leven. Italiaansch legerbericht Legerbericht nr. 57 van het Ita.liaaniscl>c hoofdkwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft een van onze for maties aanvals en jachtvliegtuigen een zeer levendig gevecht geleverd met een groote formatie van den vijand, die onze Llbysehe troepen trachtte te bombardeeren, welke zich naar de grens van Cyrenaica begaven. [Tijdens het gevecht dat door onze vliegers met buitengewone felheid werd gevoerd, werden tien vijandelijke vliegtuigen neer gehaald, waarvan zeven Gloster en drie Blonheim toestellen. Bovendien werd een tiental vijandelijke auto's getroffen en in brand geschoten. Een ander Engelsche toe stel is neergehaald door onze bommenwer pers. die een doeltreffend bombardement ondernomen in de buurt van Mersa Ma- itrouh. Al onze vliegtuigen zijn op hun ba sis teruggekeerd. J,n Oost-At'rika is een aanval van vijan delijke strijdkrachten te Namaratit op de grens van Opper Soedan aan het Ru dol f- meer met medewerking van de bevolking afgeslagen. Feu van onze luchtformaties heeft de haven .v :m Beroer ge boni ba rd eer d, waarbij een vaartuig midscheeps getroffen werd. Een luchtaanval op Masisaoea heeft lichte schade veoorzaakt in de haven. Vier menschen werden gedood en een dertigtal gewond, waaronder elf Ascaris. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald en een der- <le is waarschijnlijk neergehaald. Te Kassa- la is een vijandelijk vliegtuig door het luchtdoelgeschut neergeschoten. Maatregelen voor het evacueeren van de beurs te londen. De makelaars aan de Londensche Beurs hebben, volgens D.N.B., een oproep ontvan gen zoo snel mogelijk hun zaken in orde te brengen, opdat zij in geval van nood alles kunnen liquideeren en hun kantoren naar bét land kunnen verplaatsen. Naar uit Lon den gemeld wordt is deze oproep tot de le den van de Beurs gericht, opdat de geheele Londensche Bors in geval van nood zal wor den geevacueerd. Als toevluchtoord voor de Beurs heeft men de in de nabijheid van Lon den gelegen filmstad Denham gekozen, waar voldoende plaats is. aanrozien de groote ate liers en de filmhalïen al sinds maanden leeg staan. Sovjetrepubliek Estland volgt Dinsdag. Op de agenda van de gisteren gehouden zitting van den hoogsten Sovjet stond de aan sluiting van Letland als vijftiende hondsre publiek in het verband der Sovjet Unie op de agenda. Bij het begin der zitting,'waaraan weder om Stalin, Molotow en Woresjilow, deelna men, betrad de delegatie der Letlandsche volksvertegenwoordiging de zaal en stelde zich op voor dé tribune van het presidium. De Letlandsche minister president, Kir- chensteins, voerde namens cie Letlandsche delegatie hei woord. De-voorzitter van den oppersten Sovjet van d'e Usbekische bonds republiek diende do resolutie, betreffende de aansluiting van Letland aan de. Sovjet Unie in. Onder luide toejuichingen en ovaties voor Stalin besloot daarop de vergadering: 1 De Letlandsche radenrepubliek wordt overeenkomstig het verzoek van de Letland sche volksvertegenwoordiging als „gelijk be- rechtigde bondsrepubliek" in het verband der Sovjet Unie opgenomen. 2. In de Letlandsche bondsrepubliek zul len verkiezingen voor den Oppersten Sovjet gehouden worden. 3. Het presidium van den oppersten Sovjet zal de datum der verkiezingen in de Let landsche bondsrepubliek bepalen. 4. De volgende zitting van .den Oppersten Sovjet zal Dinscjag. om 18.00 plaatselijken tijd, worden gehouden, waarbij het. vijfde punt van de agenda, n.1. do aansluiting van Eslancl hij de Sovjet Unie, behandeld zal worden. De New York Journal publiceert volgens D.X.B. een artikel van Lloyd George, waar in de Engelsche ministerpresident tijdens den wereldoorlog, een beeld geeft van de stemming in zijn geboortestreek Wales. Hij. Lloyd George, heeft, zoo staat in dit opmerkelijke artikel, weinig personen ge troffen, die niet uiting gaven aan hun erge- nis over de tegenwoordigheid van lieden in de regeering, die verantwoordelijk zijn voor het. gebrek aan voorbereiding. De organi satie der plaatselijke verdedigingsmaatrege len, alsmede het zichtbare gebrek aan sa menwerking tusschen de verschillende strijd krachten, die ©en eventueelen aanval moeten afslaan worden vooral in Wales sterk be- critjsccrd. Vanzelfsprekend wordt ook veel over liet gebrek aan wapens gesproken. Alle bedreigingen met straf zijn een belcediging voor een patriotistisch volk. De Amerikaansche onderminister van buitcnlandsche zaken, Summer Welles heeft in de persconferentie meegedeeld dat de verlenging van de heden afloopende econo mische overeenkomst met. de Sovjet-Unie op het punt. staat tc worden gesloten. In dien zulks is geschied zal dit tegelijkertijd te Moskou en te Washington worden be kend gemaakt. De overeenkomst, die steeds weer voor een jaar moet worden verlengd, verzekert aan de Sovjet-Unie meestbegun- stiging bij haar uitvoer naar de Vereenigde Staten tegen de verplichting voor een be paald bedrag Amerikaansche uitvoer op te nemen. Volgens berichten in de Amerikaansche bladen heeft Gandhi gisteren Engeland op nieuw voor een vertraging van de beslis sing ten gunste van de onafhankelijkheid van Indië gewaarschuwd. Hét Al-Indische nationale Congres zal niet eindeloos op vrij heid wachten, aldus verklaarde Gandhi. Een Engelsch vliegtuig heeft bommen laten vallen op twee woonwijken te 's Gravenhage, waardoor twee personen werden gedood. Bovendien werd ernstige materieele schade aangericht Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast Nu veel eieren in kalk of waterstofglas worden ingemaakt, is het zaak, ze vooraf te laten schouwen. Bij honderd tegelijk worden de exemplaren op deugdelijkheid onderzocht Ned. krijgsgevangenen keeren terug Tot dusver vrijwillig in Duitsch land gebleven. Precies op den aangekondigden tijd kwa men gisterochtend om 6.45 uur per extra trein uit Duitschland 3S0 Nederlandsche krijgsgevangenen aan, die in de omgeving van Stettin hadden gewerkt, hoofdzakelijk in het landbouwbedrijf, waarvoor zij zich vrijwillig hadden verbonden. Ter ontvangst waren op het station te 01- denzaal aanwezig de burgemeester, de heer G. H. P. Bloemen, twee militaire geneeshee- ren, een majoor van het Nederlandsche Roo- de Kruis, verscheidene officieren, onderoffi cieren en manschappen, de brigade mare chaussee te Oldenzaal, gemeentepolitie enz. In groepen van vijftig werden de man schappen overgebracht naar de barakken van het R. K. Ziekenhuis, waar allen wer den onthaald op brood met koffie, enz. daar na volgde de registratie in hotel het Centrum en het geneeskundige onderzoek, waarna ve len van de gelegenheid gebruik maakten om in de Oldenzaalsche bacl- en zweminrichting een bad te nomen. In den loop van den dag keeren allen naar hun woonplaatsen terug. IVa den zinneloozen bomaanval (Van onze Haagsche correspondent) Maandagochtend was het nog een leelijke ravage in het Valkcniboschkwartier, waar Zaterdagavond tegen middernacht, dicht bij een straathoek een bom op een woonhuis is terechtgekomen. Men weet de gevolgen van deze zinlooze daad: een oude heer en c©n jong meisje in de slaap gedood, 'n oude re dame vrij ernstig gewond. Twee verdiepingen v«n het getroffen wo ningblok zijn aan de achterzijde geheel weg geslagen. Werd iedereen, ook de pers, Zon dag nog op een afstand gehouden, Maan dagochtend konden wij wat dichterbij de schade inspecteeren en toen bleek ons, dat men, van de stoepportiek in 't trappenhuis opziende, de wolken in de blauwe lucht vreedzaam ziet voortdrijven; bij het getrof fen perceel bevindt zich daaihoven achter den voorgevel, welke behalve dan de ruiten, uiterlijk onbeschadigd is, niets meer. In de omgeving zijn, honderden meters ver en zelfs in vrij ver verwijderde dwarsstraten, heele rijen ruiten gesprongen en daaTbij doet het vreemd aan af en toe ertusschen, een perceel met onbeschadigde vensters te zien. Het ruitsgewijze beplakken blijkt niet af doende te zijn, maar toch wel te helpen, wij zagen tenminste verscheidene wonin gen met de gebruikelijke beplakking waar de ramen er heelemaal goed, of alleen met een barst, waren afgekomen. Aangezien pok de andere bommen in een hui tenwoon wijk, zonder militaire doelen in de nabijheid zijn terecht gekomen, heerscht er in den Haag onder de burgerij, welke zich en zeker in de uitgestrekte woonwijken rond de binnenstad altijd redelijk veilig achtte voor dergelijke bom bardementen een toenemende mate van on gerustheid. en Richtfest naar Oud-Germaansche zede. Zaterdag ƒ.1. hebben alle gezamenlijke ar beiders van een door den rijkscommissaris opgedragen nieuwbouw in Den Haag deel genomen aan een Richtfest, wat te hunne eere door den Rijkscommissaris in de boven zalen van café restaurant „Bagatell" werd aangeboden. Dit gebruik is bij ons in Hol land in de laatste jaren niet meer voorgeko men, behalve in de provincie Noord-Brabant waar dit nog wel gebruikelijk is. Men zou het kunnen vergelijken met het „pannenbier". Het Richtfest, wat men in het Hollandsch zou kunnen noemen „timmer- mansfeest" (als het houwerk van een huis gesteld is) heeft een veel grootere beteeke- nis, n.1. dat alle arbeiders gezamenlijk met 8e patroons en arbeiders dezelfde rechten, maar ook dezelfde verplichtingen hebben. Toen om 5 uur 110 personen aanwezig wa ren, werd door den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris een kort openings woord gespreken om dit naar oud Ger- maansch gebruik aangerichte feest in te leiden. Hij bracht de groeten over van den Rijks commissaris en dankte alle arbeiders voor hun ijver en energie, waarmede zij hun werk volbrengen. Verschillende ververschingen werden aangeboden en om 7 uur begaf men zich naar lange gedekte tafels, waarbij ieder een op een Hollandschc koffietafel werd onthaald. Men bleef nog geruimen tijd bij een en namens de arbeiders werd een tele gram van dankbetuiging aan den rijkscom missaris gezonden. Wie hel niet kan, moet het leeren Het. Nederlandsche volk is, ondanks het feit, dat het zoo veel gelegenheid daartoe heeft, geen zwemmend volk. Dit blijkt ook duidelijk in de zomermaanden, wanneer de pers bij herhaling melding maakt van het verdrinken van jonge menschen, die de zwemkunst niet machtig zijn. Dit zal nu voor hen, die in den ophouw- dienst zijn, veranderen, want voor het perso neel van den opbouwdienst beneden den leeftijd van 40 jaar is het zwemmen c.q. het leeren zwemmen verplicht gesteld. Landbouw en Maatschappij de wind in de zeilen! Het ordelijk Duitschland, aldus de heer G. J. Ruiter, voorzitter van de Agrarische Pers, in een rede van de vergadering van dit lichaam, zal in Nederland geen chaos laten ontstaan. Naar onze stellige meening zal men van die zijde zeker bevorderen,^dat de noodige eenheid ontstaat cn zal men allerminst bereid zijn, de macht in handen te leggen van allerlei groepen organisaties, die elkaar weer lustig zouden gaan bevech ten. Indien we goed zijn ingelicht, en onze informaties behooren tot de beste, die men kan wenschcn, dan zal de komende reorganisatie in agrarische kringen niet slechts die eenheid brengen, maar dan zal ze ook verder geheel in de richting gaan van hetgeen wij nu al jaren- j lang hebben voorgestaan in econo- 1 mischen, socialen en cullureelen zin. j De komende ombouw zal naar onze meening laten zien, dat thans de weg ter verwezenlijking der idealen van L. en M. is gebaand. Zeker, we hadden graag gezien, dat \v z 1 f dien weg hadden gebouwd. Thans di zaken echter nemende, zooals ze zijn en nuchter de zaken beoordeelende, zooals die in het nieuwe Europa zullen liggen, doen we goed het hoopvolle in die toekomst wel te onderkennen. Nettenboeten. Een bezigheid, welke veel vingervlugheid vereischt en waurin de Scheveningscho visschersvrouwen meesteressen zijn

Schager Courant | 1940 | | pagina 8