„stap voor stap" De vooruitzichten voor de komende Jaarbeurs Engelands ijdele hoop Hoe de vroeger* Fransche regeering vluchtte Hieuw oliehoudend gewas Een revolutie Duitsch Luxemburg Enqelsche bomaanvallen op Duitsche ziekenhuizen Officieele valuta-koersen PROTESTEN in Canada Woensdag 14 Augustus 1940 Orienteeren en aanpassen UTRECHT, 14 Augustus. Het. slag woord, waarmede het jaarbeursbe- stuur ditmaal werkt, is „Orientee ren en .aanpassen". Daarmede wordt inderdaad bedoeld: behoudt het per soonlijk contact met industrie en handel. Daarop is ook gewezen. Het is gewenscht toch ter jaarbeurs te komen, als is het voor sommigen minder direct noodig, zaken af te wikkelen. Zelfs is het zakelijk volko men verantwoord zich georiënteerd te houden omtrent al wat er in de we reld van handel en industrie omgaat ook wanneer men zelve niet direct in de gelegenheid zal zijn veel za ken af te doen. Mr. Jac. Milius, directeur van de Neder- üandsche Jaarbeurs heeft het een en ander vertelt, over de vooruitzichten van de komen de beurs, ten aanzien van welker omvang hij in het geheel niet ontevreden blijkt. Hij wijst ons er op dat verschilendc zakenmen- schen inderdaad gevoelig zijn voor het bo venomschreven standpunt. Wanneer men de lijst van deelnemers eens doorloopt, vindt men daaronder firma's van standing, die nu voor de eerste maal ter beurze verschijnen. Merkwaardig is het daarnevens, dat een aantal der alleroudste deelnemers, die echter al sinds vele jaren verstek hadden laten gaan, thans weer pre sent, zijn. Zij kenen de beurs uit de moei lijke jaren van den wereldoorlog en weten, welke beteekenis deelneming juist in moei lijke tijden kan hebben. Verheugend is het, dat de schoenindustrie sinds lange jaren ook weer collectief deelneemt.. Verder vertoont de beurs het gebruikelijke aanzien. „En hoe is het verdere deel van de beurs?" „Wel, verder vertoont de beurs weer het gebruikelijke aanzien. Het aantal deelne mers kan geacht worden niet zoo heel veel af te wijken van het in de laatste jaren gobruikeiijke. Definitieve cijfers zijn nog niet, te geven, omdat er nog steeds nieuwe deelnemers bijkomen. Van beteekenis zal echter zeker de agrarische beurs worden. Uit zuiver zakelijk oogpunt bezien, zal vooral de deelneming ïn machines en werktuigen belangijk zijn. De om vang daarvan zal groote zijn dan ooit, waarin een aanzienlijke Duit- sche inzending van beteekennis zal blijken te zijn. Maar ook van Ne- derlandsehe zijde is er verheugen de belangstelling. De omvang van de agrarische beurs wordt wel bij zonder goed in het licht gesteld, wanneer ik u vertel, aldus de heer Milius, dat thans weer het ge- heele Vreeburg in gebruik zal zijn. Dat is op het oogenblik nog wel niet duidelijk te zien, omdat de agrarische beurs in het algemeen juist open ruimte vraagt, waaraan dus niet zoo heel veel is voor te bereiden. doen zijn. De bekende extra treinen zullen met één uitzondering weer rijden. Veel werk zal worden gemaakt van het busver voer .terwijl ook het vraagstuk van het lo gies tedege onder het oog wordt gezien. Dit is een zaak. die geregeld wordt door de vereeniging voor vreemdelingenverkeer, die immers het logiesbureau van de jaar beurs is en die administratief reeds alle maatregelen heeft genomen." „De jaarbeurs is gereed, haar taak weer te vervullen. Dat is voor den tweeden keer in oorlogsfijd. Dat alles tamelijk vlot verloopt en in ieder geval reden geeft tot tevredenheid, is zeker toe te schrijven aan de groote energie, waarmede de Ncderland- sche zakenman werkt aan den Nederland- schen opbouw. Geen Amerikaansche hulp Behalve het zuiver zakelijke deel is ook van groote beteekenis de agrarische voor lichting", vervolgt de heer Milius. „In de parterre van het eerste gebouw wordt een demonstratie gegeven van den staatszorg en van de verschillende staatsdiensten. Dit is een inzending van het departement. Daarnaast zal men echter vertegenwoordigd vinden de voorlichtingsdiensten, gesticht door particulier initiatief. Ook van de zijde van de agrariërs zelf verwacht men breeder belangstelling voor een aanzienlijk deel het gevolg van de vele lezingen, die door den lieer de Boer in den lande zijn gehouden. Onze agrarische adviseur heeft niet min der dan vijftig maal voor de belangstellen- den in deze groep het woord gevoerd. Er zijn dan ook reeds talrijke aanvragen uit dezen hoek binnen gekomen en er bestaan heel wat plannen voor excursies naar de beurs, ontworpen door diverse landbouw organisaties". „En dc andere groepen hoe staat bet daarmede?" „De ter najaarsbeurs gebruikelijke zijn alle weer vertegenwoordigd. Ik noem u, „kunst en industrie", de verkeersgroep. waarvan deel uitmaken de N.A.C., de A.N. W.B. en V.V.V.. enz. enz. Uiteraard zal de buitenlandsche deelne ming klein zijn. Gerekend kan worden op Duitschland, doch ook van Belgische zijde bestaat, er een versterkte belangstelling voor onze beurs. Dit wijst ongetwijfeld op de groote energie, waarmede de Belgen bun economisch leven weer trachten op te bouwen. Van Duitsche zijde zal vertegen woordigd zijn de „Werberat" en in het bij zonder de branche „Feinmechaniek und Optiek". Verder zal er ook eenige individu- eclc deelneming zijn. In de machinehal komt een inzending van de Reichsnaehr- stand. die waarschijnlijk in het bijzonder zal zijn ingesteld op propaganda. „Er zal wel veel propaganda worden ga- maakt voor het jaarbeursbezoek?" „Deze wordt inderdaad in verhoogde mate voortgezet. Er wordt door ons naar gestreefd om het vervoer zoo goed mogelijk te De diplomatieke redacteur van het agent schap „Stefani" merkt op, dat de Britsche hoop op de mogelijkheid ener interventie van de Ver. Staten in den oorlog een zwaren slag gekregen heeft. De leider der commissie voor de nationale verdediging der Ver. Sta ten heeft immers zoojuist verklaard, dat om een leger van twee millioen man uit te rus ten, gewacht moet worden tot 1942. Voorts heeft hij betoogd, dat bovendien tien maan den noodig zullen zijn, niet om gevechtswa gens te verkrijgen, maar de tcekeningen van die gevechtwagens, hetgeen erop neerkomt dat nog meer seizoens en wellicht zelfs ju- ren zullen verloopen alvorens die gevechts wagens zelf vervaardigd en de bemanningen onderricht zijn. Voorts heeft de Amerikaan sche minister van oorlog aan het land me degedeeld, dat men in zes weken tijcis slechts 33 vliegtuigen heeft kunnen bestellen, het geen veel minder is dan het aantal Engclsche toestellen, dat door de Duitschcrs op één en kele dag wordt neergeschoten. Die onthullingen, zoo merkt de diplomatie ke redacteur van Stefani op, zullen de Engel schen verbazen, gewend als zij zijn door hun leugenpropaganda van illusies te leven, maar zullen geen verwondering wekken on der de openbare meening der andere lan den, vooral niet in Duitschland en Ilalic, waar men zeer goed weet, dat legers en oor logsmateriaal niet geïmproviseerd kunnen worden. De oorlogsuitgaven brengen enorme winsten op aan de kanonnenfabrikanten, maar zijn niet voldoende om legers te doen ontstaan van millioenen goed gewapende en goed opgeleide mannen. Het is mogelijk bin nen enkele maanden een soldaat op te lei den, maar noch in een jaar noch in twee jaar is het mogelijk generaals en officieren van den generalen staf te vormen, zonder welken de massa's van millioenen mannen kudden zijn en stellig geen georganiseerde legers volgens de behoeften van den moder nen oorlog. Het. Joodsche kapitalisme ont wikkelt in de Ver. Staten een propaganda voor interventie in den oorlog ook omdat daardoor een stimulans wordt gegeven aan de groote leveringen van oorlogsmateriaal. Maar de verantwoordelijke personen van de militaire voorbereiding in de Ver. Staten hebben de zaken duidolijk uiteengezet. Geen gevechtswagens en geen vliegtuigen in 1940. Wat het leger betreft, het zal pas over vier jaar gereed zijn. Aldus hebben de Britsche leiders, die gerekend hadden op de Ameri kaansche hulp, weer een vergissing begaan in hun berekening en hun volk bedrogen. Een radiorede van maarschalk Petain. Maarschalk Pétain heeft gisterenavond voor de Fransche radio een rede gehou den, waarin hij een uiteenzetting gaf van de maatregelen welke zijn regeering sinds het aanvaarden van het bewind heeft ge nomen. Hij verzocht den Franschen te be denken voor welke moeilijkheden de re geering staat welke voortvloeien uit don oorlog of aan de zelfde oorzaken te wijten zijn, die tot het ongeluk van Frankrijk ge leid hebben. Pétain constateerde, dat „van boven" tot naar beneden stap voor stap een revolutie wordt doorgezet en dat de storende ele menten zullen wordfcn achterhaald en uit geroeid. Aan het einde van zijn betoog richtte Pétain zich tot de bevolking van Parijs en van de bezette gebieden. Hij noem de Parijs het hart en het brein van Frank rijk en den natuurlijken zetel der regee ring. Inzake de kwestie van den terugkeer der Fransche regeering naar Parijs deelde hij mede, dat de verhuizing der Fransche regeering naar Parijs om technische rede nen en wegens gebrek aan bepaalde voor waarden nog niet mogelijk is. De toespraak van den Maarschalk ein digde met een algemeenen oproep tot de Franschen, hun plicht te doen en vertrou wen te hebben. KRUPP VON BOHLEN BIJ DINO ALFIERI. De Koninklijke Italiaanschc ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri heeft Maandag dr. Krupp von Bohlen und Halbach ontvangen, die den Italiaanschen ambassadeur verzocht den Duce zijn dank te betuigen voor de ge lukwenschen, door hem op zijn 70sten ver jaardag ontvangen. Gouwleider Simon spreekt Bij de invoering van het commissariaat voor het bestuur der stad Luxemburg heeft de leider van het burgerlijk bestuur Simon een toespraak gehouden, waarin hij eerst wees op het Duitsche karakter van de stad Luxemburg en haar bevolking. Voorts be toogde gouwleider Simon, dat de Luxemburg sche grondwet wegens de vlucht van de groothertogin en van de regeering buiten werking gesteld is. Daarmede is tevens voor de Luxemburgsche ambtenaaren, die vroe ger trouw zwoeren aan de Groothertogin, deze eed vervallen verklaard. Dé invoering van een Duitsch burgerlijk bestuur, ver klaarde Simon verder, heeft rechtelijk een nieuwen toestand geschapen, welke de Lu xemburgsche ambtenaren tot t loyauteit te genover de door dit bestuur ingestelde or ganen verplicht. Het gebruik van de uit drukkingen „Groothertogdom,, en land Lu xemburg" moet voortaan .in alle officieele stukken achterwege blijven. Na de Britsche luchtaanvallen op Nèder- landsche militaire hospitalen en ziekenhui zen worden thans, aldus D.N.B., nieuwe bomaanvallen op Duitsche hospitalen, zie kenhuizen en kerkhoven gemeld. Zoo zijn in den afgeloopen nacht verscheidene Engel- sche bommen naast een marinehospitaal in Noord-Duitschland gevallen. Gelukkig wer den slechts eenige broeikassen vernield, ove rigens werd geen schade aangericht. Voorts hebben Engclsche vliegers brandbommen op een ziekenhuis in West-Duitschland ge worpen. Ook hier misten de bommen hun doel. Alleen een lijkenhuis vatte vlam en brandde uit. Zoowel het marinehospitaal als het ziekenhuis was volgens de voorschrif ten herkenbaar door een rood kruis op een wit vlak, van verre zichtbaar. Tenslotte heeft de Britsche luchtmacht nog een aan val op het kerkhof van een kleine gemeente in Noord-Duitschland gedaan. Hier werden een aantal graven door de bommen volko men vernield. Indianen op het oorlogspad De strijdbijl opgegraven. Indianen hebben, naar het D.N.B. uit.Bogot-a in Mexico meldt, de boor- - torens van de „Columbian Petro leum Cy." te Catatunxto overvallen. Het personeel moest zich met gra naten verdedigen. De Indianen doodden een werkbaas. Het D. N. B. voegt hieraan toe, dat bij dergelijke aanvallen, die in de laatste jaren herhaaldelijk zijn voor gekomen, tot dusver 10 blanken zijn gedood en 40 gewond. VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zuerich BANKPAPIER: New' York Brussel Stockholm Zuerich 1.8S 3/16-1.889/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81- 3.82 44.81—44.90 42.76-42.85 l.S6y2-1.90V4 30.08-30.20 44.76—44.94 42.71—42.90 Amsterdamsche effectenbeurs Tegen de arrestatie van den burgemeester van Montreal. Te Quebec in Canada worden de demon- straties en protesten steeds talrijker tegen het overbrengen van den burgemeester van Montreal, Houde, naar een concentratie kamp. Zooals bekend, had Houde geprotes teerd tegen het voornemen der Canadeesche regeering om de algemeene dienstplicht in te voeren, daar de oorlog in Europa Canada niets aangaat. Verschillende in hoog aan zien staande mannen te Quebec hebben alle eerefuncties, welke hun door den staat en door de stad waren verleend, uit protest neergelegd. De autoriteiten worden over stroomd met protestbrieven. Het optreden tegen Houde heeft het verzet tegen de oor logspolitiek der regeering en tegen de in voering van den algemeenen dienstplicht nog versterkt. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 F.no 100 100 500 500 100 500 100 500- NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1936 3 1937 3 1937 3 100 (3y2) 1938 3 500 (3y2) 1938 3 OOST-INDIë. V.K. 9sy4 ssy4 ss% 98% 89% 98% 77 5/16 79/8 79% L.K. 9S% 9S% 89 7/10- 98% 90 79% 79% 80% 8015/16 Duitsche geïnterneerden naar Canada en Australië Bij het beantwoorden van een vraag heeft Attlee in het Lagerhuis verklaard, dat om streeks 10 Juni 1920 Duitschers en Italianen uit de Britsche concentratiekampen naar Canada en Australië zijn getransporteerd. Attlee rechtvaardigde dezen maatregel met de gevaren, vei'bonden aan een Duitsche in vasiepoging. Geen helden, maar beklagens waardige lijdqenooten. Onder den titel „het waren beklagens waardige Fransche tijdgenooten" publiceert de „Nachtausgabe" een sensationeel oogge tuigenverslag met nadere bijzonderheden over de vlucht van een deel der vroegere Fransche x-egeering op het stoomschip „Mas- silia" naa Casablanca. Het blad geeft eerst een opsomming van de passagierslijst, die al" leen al wegens de naniexx, welke er op voox*- komen zeer belangwekkend is. Qnder de on geveer honderd pi'ominente namen, zoo schrijft het blad, bevonden zich Daladier in gezelschap van een dame en van zijn beide zoons, de vroegere minister van marine Campinchi en echtgenoote, de joodsche mi nister van binnenlandsche zaken uit het ka binet Reynaud, Maxidel, zijn x-asgenoot de vroegex-e minister van ondenvijs Jean Zay, in gezelschap zijner geheele familie en van een kleine hond, de vroegere ondex-staats- secretaris uit de volksfi'ontregeeiïng, Vie- not, de vx-oeger sociaal-democx-atische Paul Bastide, de vx*oegere minister van buiten landsche zaken, Delbos, de afgevaardigde Salomon Grumbach, Levy Alpahndery, Jam- my-Schmidt, Wiltzei', de neger afgevaardig de Galandou Diouf, de pilote Susanne Cohn, de dix-ecteur vor de schoone kunsten, Huis man, en de Joodsche afgevaardigde Mendes France. Vechtpartijen. Het blad beschrijft dan hoe het na de weigering van Argentinië om de vluchte lingen een ontschepingsvergunning voor Buenos-Aires te verschaffen, door het be vel uit Box'deaux, dat niemand van boord mocht, tot vechtpartijen is gekomen met inwoners, daar enkele passagiers niettemin pogingen deden om langs omwegen in de stad te komen. Jean Zay werd bij zijn te rugkeer door een Franschman op oorvijgen en vuistslagen onthaald. Later ontstond een algemeen^ vechtpartij bij het douanekan- tooi\ Toen bleek dat de reizigers groote hoeveelheden deviezen bij zich hadden. De zoons van Daladier bleven bewusteloos op het slagveld. Campinchi werden de tanden uit zijn mond geslagen. Jean Zav moest dexx geheelen dag in een ondei'broek rond- loopen enz. In zijn commentaar schrijft de „Nachtausgabe": Deze zielige figuren ma tigden zich aan de wereld, na de vernieti ging van Duitschland te willen regeeren. De mannen hadden de beschikking over het Fransche leger, over de Fransche volks huishouding en het geheele Fransche volk was in hun handen. Deze mannen werden door het Fi'ansche volk als helden be schouwd, deze beklagenswaardige tijdge nooten hadden van het Fx-ansche volk vol machten gekregen, met het doel het ge bied des Rijks te 'verscheuren. 100 1935 3H 500 1935 3J4 89V, 100 1937 3 72% 72 500 1937 3 74% ■73% 100 1937 A 3 7iy* 71% 500 1937 A 3 ^S/4 717/g SURINAME. Prod. Werk. 3 lm. gr. fonds 3 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3V2 A'dam '37 I 3y2 Arnhem '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (31/,) R'daim '37 I, III 3y2 Z.-Holland 1937 3 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. SU 84% S7V2 S4gl. 76% 773/4 78 80 72 79%gb Leve Br. en Unilever A. 75Y23A Philips G. B. A. 105gb-i/2 79gb 1591/2 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Kon. N. Pet. A. 194 is43^ SUIKERONDERNEMINGEN. H-V.A. 329-i/2 327 TABAKSONDERNEMINGEN. Senembah A U6y2 132 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amst. Rubber A 1621/2-% 173%-4 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan". AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie v. Gelder's Papier fab. gew ad. Anaconda Copper C.V.A. Bethlehem Steel C.V. gew. a.d. Republic Steel C.V. g. aand. Curtiss Wright C.V.A. Shell Union C.V. gew. and. Op de Kanaal-eilanden zijn de opruimingswerkzaamheden vele arbeidskrachten uit de bevolking zijn gerequireerd in vollen gang, waartoe (foto Atlantic) 111 135gb 19gb 61 3/8 15%geb.- 16 l/8gl. 6 3/4gl 8 5/lCgb Safflowr, een Turksch product. Volgens de „Mitteilungen für die Landwirt schaft" (4 Mei j.1.) maakt een nieuw ge was in Duitschland thans snel opgaxxg xx.1. de -saffloui', een uit Klein Azië afkomstige tot de composieten behoorendc plant (Cartlxa mus). In ons land ziet men, aldus het Hsbl., hier en daar de uit Egypte ingevoci'de sier plant Carthamus tinctoria L. De Duitsche kweeker dr. Scheibe ontdekte deze distelachtige plant in Turkije, waar zij hem opviel door haar groote bestendigheid tegen droogte en door het oliegehalte der za den. Er zijn reeds variëteiten van gekweekt, welke ongestekeld zijn, doch daarvan is het oliegehalte aanzienlijk lager. De plant wordt 80 a 100 c.m. hoog; het doi'schen geschiedt in doodrijpen toestand; het ï'esidu der oliewin ning levert een eiwitrijke veekoek. De opbrengst per hectare bedraagt onge veer 1100 kilo (gepeld) met een oliegehalte van 51% en een ruweiwitopbrengst van Per hectare verkrijgt men 550 a 600 kilo olie en 400 kilo perskoek. In olie-opbrengst staat het gewas dus slechts weinig beneden raapzaad en op het dubbele van lijnzaad, terwijl de veevoederopbrengst veel grooter is bij een veel hooger ruwciwit-gehalte. Cudahy te New York aangekomen De ambassadeur der V. S. Cudahy, die we gens zijn te Londen aan de pers afgelegde verklaring dat de Duitschers zich te Brussel correct hebben gedragen, door het Ameri- kaansche departement van buitenlandsche zaken te Washington naar de V. S. is terug geroepen, is Maandag vanuit Lissabon met een Clippei'-vliegtuig in New York aangeko men. Cudahy verklaarde, dat de Londensche bladen destijds zijn vei'klaring onherken baar verminkt hebben. Volgens opdracht wil hij echter thans niets vei'der zeggen. Op de vraag, of hij reeds afgetreden was, ant woordde hij ontkennend.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5