NIPPER EN PELLE GOUD Porthsmouth opnieuw zwaar gebombardeerd Het lokkende Thuis. 1. „Hallo, jongens, hier is 'n telegram voor Nipper's Moeder! Dat zal wel nieuws zijn van onze vrienden!" „Kom mee, laten we eens horen!" 2. „Nipper is en blijft toch onverbeterlijk. Als ik hem niet kende, zou ik geloven, dat hij en Pelle met hun woonschuit zich aan boord van de „Lily Dale" met be stemming kaapstad, bevin den. Je zult het zien, mor gen zijn ze vast en zeker weer thuis. Nipper maakt kennis met de wiebelende planken. 1. „Hoor eens, Cooky, kun jij me niet eens aan het ver stand brengen, hoe men op echte zeemansmanier zijn benen moet gebruiken?" 2. Heel graag, beste jongen, kijk maar eens naar mij." 3. „Je moet al je ledematen helemaal slap houden en wanneer het schip ëen be weging maakt, moet je jezelf meegeven." 4. „Dat zou wel een beetje te veel van het goede zijn!" Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche- weer macht deelt mede: Afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben gisteren aanvallen ondernomen op haven werken en vliegvelden aan de Engelsche Zuid- en Oostkust. Daarbij werden op de oorlogshaven van Portsmouth talijke bom men geworpen. De groote electrische cen trale en de werf van Vosper staan in band. Dokken en kadeweken, alsmede een patrouillevaartuig in het Kanaal kregen zware bomtreffers. In den loop van deze aanvallen kwam het tot hevige luchtge vechten, waarbij in totaal 43 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Op de vliegvelden Mianston, Canterbury, Hawkings en Lympne gelukte bet hangars, werfin- stallatïes en schuilkelders tc verwoesten «n ten deele in brand te steken. Te Manston werd een afdceling Britsche jachtvliegtui gen bij het opstijgen verrast. Daarbij wer den 3 vliegtuigen van het type Hurricane in de lucht en vier op den beganen grond vernield. Op andere plaatsen zijn nog acht vliegtuigen op den beganen grond ver nield. Bij Dover hebben de Duitsche vliegtuigen twee versperringsballons in brand gescho ten. Bij de luchtgevechten die zich in dit gebied ontwikkelden, verloor de vijand der tig vliegtuigen. In liet zeegebied ten oosten van Southend hebben duikbommenwerpers een aanval ondernomen op een krachtig beschermd convooi en ondónks den hevigen afweer van jagers en luchtdoel artillerie, twee koop vaardijschepen van in totaal 5.500 h.r.t. tot zinken gebracht. Op een ander schip brak brand jiit. In den nacht van 12 op 13 Augustus zijn bomaanvallen ondernomen op schepen nabij Swansea en Cardiff, alsmede op luchtaf weer en schijnwerperstellingen bij Ply- mouth en aan de monding van de Hum- ber Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 Augustus in Noord- en Westr Duitschland bommen geworpen, zonder noe menswaardige schade aan te richten. Daar bij werden vier vliegtuigen boven Duitsch gebied door het luchtdoelgeschut, neerge schoten. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 92 vliegtuigen, waarvan 12 op den beganen grond, 4 door lucht doelgeschut en de overigen tijdens lucht gevechten vernield werden. 24 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een gevecht op de Noordzee tusschen ecnige Duitsche mijnenvegers en verschil lende vijandelijke motortorpedohootcn ve'r- i liep voor ons succesvol. Aangenomen kan wórden, dat minstens een vijandelijke mo tortorpedoboot de haven niet meer bereikt 'beeft terwijl de Duitsche booten onbeschadigd bleven en haar activiteit volgens de plan- Den voortzetten. DE SPAANSCHE PERS EN DE LUCHT SLAG BOVEN ENGELAND De gcheele Spaansche pers staat in het teeken van den grooten Duitschen lucht aanval op Portsmouth, Portland en Man sion. Het blad „Madrid" schrijft, dat Enge land niet lang weerstand zal kunnen bieden aan de hevigheid van dergelijke Duitsche aanvallen. De oorlog wordt gevoerd in het luchtgebied boven Engeland, dus in Enge land zelf. Zooiets is in den loop der ge schiedenis nog nooit voorgekomen. Het blad „Pueblo" liceft boven zijn artikel als opschrift gezet: „Duitschland, meester in de lucht". FEUILLETON Naar hel Engelsch van: OTTWELL DAVIS li De andere zijn niet de moeite waard hierbij vergeleken. Als ik dit geld had, zou ik het kunnen volhouden. Maar de tijd is te kort en ik heb geen enkelen vriend, die mij ook maar vijf stuivers zou willen leenen. Dat staat nog te bezien, zei Vardon voorzichtig. Ik zeg niet dat ik het voor je kan klaarspelen, begrijp dat goed;'maar er is een kans. Ik heb een cliënt in Castle bridge, die op deze wijze wel eens een duit verdient. Misschien dat hij de vordering wil overnemen, je zult hem wel duur vinden, maar hij is een fatsoenlijk man en als hij ziet, dat je je best doet om te betalen zal hij bet je niet moeilijk maken. Ik moet met den trein van 9.15 naar Castlebridge; je zoudt verstandig doen als je meteen meeging en mijn cliënt ging opzoeken. Ik denk dat ik om kwart over tien klaar ben. en daarna kunnen we nog wel naar den ouden baas toe. Het was iets over half tien toen Wilfrid en zijn vriend in Castlebridge aankwamen. Ze gingen naar de houten gebouwen, die voor het winterseizoen neergezet waren door de Imperial Circus Company. We zullen maar een half uurtje naar de voorstelling gaan kijken, stelde Vardon voor. Daarna zal ik mijn cliënt wel kunnen spreken. Ik houd niet van dergelijke ver tooningen, maar het is beter dan in de koude straten rond te slingeren. Ik zal even aan bet plaatsbureau zeggen waar ik zit, dan kan le man mij vinden als hij vrij is. Wilfrid, die evenmin als zijn vriend van dit soort amusementen hield, verveelde zich gruwelijk en was blij toen een van de oppas sers Vardon iets in het oor fluisterde. Italiaansch weermachtbericht Verwoede strijd in Britsch Somaliland Het 65e Italiaansche weermachlsbericht luidt als volgt: Het eerste treffen met het gros der vij andelijke strijdkrachten, welke Britsch-So- uialiland verdedigen, vond op 11 dezer om 13 uur plaats, na een aanval van onze.strijd krachten die zich gisteren ontwikkeld heeft tot een reeks verwoede gevechten in liet gebied van Adaclleh, dat werd bezet. De strijd duurt voort. In hetzelfde gebied heb ben wij een Blcnheim neergehaald en den bestuurder, een kapitein, als lijk geborgen. Tijdens den strijd hebben wij een vliegtuig verloren. Formaties onzer bommenwerpers hebben brandstofdepots op Malta getroffen, tengevolge waarvan groote branden ont stonden. Hoe valt Duitsch'and Engeland aan? Waarnemer van Roosevelt naar Engeland. Het te Gibraltar verschijnende blad „El Calpense" meldt., dat President Roosevelt den Amerikaanschen Scliout-bij-nacht Ro- bert Gomlcy naar Engeland heeft gezonden ter bestudeering van de nieuwe Duitsche aanvalstaktick tegen de Britsche eilanden. Engelsche luchtaanval op Aalborg Elf vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen gister ochtend om 11.45 uur de siad Aalborg. in Denemarken aan. Van de twaalf aanvallen de vliegtuigen werden er vijf door lucht doelartillerie neergeschoten" en zes door jachtvliegers neergeschoten. Slechts één vliegtuig kon naar zijn steunpunt in Enge land terugkeeren. DE PRIJZEN VOOR VEEVOEDER IN ENGELAND. Naar de New York Times meldt, zijn de Engelsche veevoederprijzen sedert 1 Augus tus aanzienlijik gestegen. De prijs voor gerst is met 70, voor mais met 40 en voor haver met 60 procent gestegen. Ga mee, zei de, advocaat, ik zie dat je blij bent, dat je hier vandaan komt. Mijn cliënt wacht op mij in het kantoor, aan den achterkant van de stallen. In het kantoor vonden ze drie personen; twee daarvan gingen dadelijk weg, toen Mr. Vardon binnenkwam. De man die bleef was een reusachtige neger, van bijna zeven voet lengte, die grijnsde toen hij den advocaat zag. Mijn cliënt, fluisterde Vardon, wacht buiten even Mercer. Wilfrid gaf geen antwoord. In Vardon's cliënt herkende hij den neger, dien hij dien nachj gezien had op den terugweg van Mal- don Grange. HOOFDSTUK XIII. Een oude bekende. Deze ontdekking deed Mercer zich afvra gen hoe het kwam dat hij niet zoo scherpzin nig was geweest om dit exotische heerschap in verband te brengen met het Imperial Cir cus, waarvan hij toch wist dat het in de buurt was. Het lag voor de hand, dat de kleine mannen er dus ook toe behoorden. Wil frid vergat zijn eigen moeilijkheden in de op winding van zijn ontdekking. Ik hoop, dat je er geen bezwaar tegen zult hebben, fluisterde hij haastig tegen zijn rechtsgeleerden vriend, maar ik zou graag bij het onderhoud tusschen jou en je interes santen cliënt tegenwoordig zijn. Ik weet, dat het geen gewoonte is, maar ik heb er bij zondere redenen voor, die ik je later wel zal uitleggen. Het is tegen den regel, zei Vardon wei felend, maar er zijn geen groote geheimen bij deze zaak betrokken. De neger is beschul- ENGELSCH VERKEERSVLIEGTUIG IN AUSTRALIë NEERGESTORT. De Britsche scheepsradio bericht, dat een lusschen Melbourne en Canberra vliegend Australisch verkeersvliegtuig in de omge ving van het vliegveld van Canberra is neer gestort. Tien personen zouden hierbij om het leven zijn gekomen. Vermoed wordt, dat de Australische minis ter van oorlog, Street, en de minister voor de luchtvaart, Fairhrain, alsmede vice-pre- sident Gulett als passagiers in dit toestel zaten. De kabinetszitting, die gisteren gehouden zou worden, is derhalve uitgesteld. Naar Reuter nader meldt, is vast komen te slaan, dat de Australische ministers Street en Fairhrain, alsmede vice-presidcnt Gullett slachtoffers zijn geworden van het bovenge meld vliegtuigongeluk bij Canberra. Onder de slachtoffers bevindt zich verder generaal Sir Cyril Baudenell White, chef van den generalcn staf van het leger. NIEUWE ELECTRICITEITSWEIIKEN IN NOORWEGEN. Het. Nederlandsche Perskantoor te Berlijn meldt: Noorwegen is het land der watervallenen stroomen. Om deze natuurkrachten verder voor de maal schappij productief te maken, zal men de electricit'eitswerken van Oldetal, Stavanger en Kragerö door nieuwe turbines versterken. Bovendien zullen te Zuid-Troede lag drie groote water-krachtbedrijven met een vermogen van 115 millioen kilowattuur opgericht worden. „Geeft hun handgranaten" In een hoofdartikel van de „Daily Ex press", dat als titel draagt „geeft hun hand granaten", koint de oorlogsmentaliteit van Engeland duidelijk tot uitdrukking. In dit artikel wordt o.m. gezegd: Het aantal werk- loozen in hel steenkoolgebied stijgt met 15.000 man Vele arbeiders weten met dy namiet om tc gaan. Zij weten, hoe men brug gen opblaast cn hoe men handgranaten moet gebruiken. Zij zouden voortreffelijke strijders in een volksoorlog zijn. DE ENGELSCHE „BURGERWACHT". De zoogenaamde „burgerwacht" is volgens de Londensche radio met een groot aantal lichte machinegeweren uitgerust. digd van mishandeling, en ik ben aangezocht om hem te verdedigen. Ga zitten en rook een cigaret. De neger sprak goed Engelsch. Hij zette de zaak duidelyk uiteen. Wilfird begreep uit zijn mededeelingen dat het er om ging om zijn alibi te bewijzen. Het was zoo, mijnheer, zei hij, er wa ren hier gisterenavond een hoop soldaten uit de barakken en de meesten hadden gedron ken. Mr. Godron liet ze met rust, zoolang het mogelijk was, maar ten slotte bood hij de lui aan hun geld terug te geven als ze heen gingen. De herrie werd hoe' langer hoe erger, zoo dat wij genoodzaakt waren ze er uit te zet ten. Ze zeggen nu dat ik die menschen op den weg gevolgd ben en een van hen neer geslagen heb en dat de man nu in het hospi taal ligt met een ernstige hoofdwond. Ze zeggen, dat er heelemaal geen reden was, om zoo op te treden. Maar ik zeg, dat zij zich vergissen, omdat ik niet eens in het circus was. Ik had gisterenavond andere bezigheden en kwam pas in den nacht terug. Als u het aan Mr. Godron wilt vragen, zal hij beves tigen wat ik zeg. Als dat zoo is, zei Vardon opgeruimd, zou ik graag Mr. Godron een oogenblik willen spreken. De neger aarzelde even. Is dat beslist noodig, sir? vroeg hij. Ziet u, ik was afwezig voor een heel drin gende zaak. Ik moest achter twee lui aan, die weg waren geloopen. Maar als mij iets over die twee gevraagd wordt, zou ik niet in staat zijn te antwoorden. Maar het is de volle waarheid, sir, dat ik er niet was en Mr. Go dron zal u hetzelfde vertellen. Wilfrid zou dat ook hebben gekund, maar hij zweeg. En de neger scheen evenmin ge- Amerikaansche pers over luchtaanvallen De Amerikaansche pers volgt de luchtge vechten hoven Engeland in de grootste span ning, welke in sensationcelê opschriften tot uiting komt. De New Y'ork Times wijst erop dat de Britsche tegenstand in de lucht zwak ker wordt en de Duitsche superioriteit in de lucht bij Dover reeds tot stand gebracht is. De New York Herald Tribune spreekt van een ware bommenregen, die op het 200 mijl lange kustgebied neergedaald is en de mari nehaven Portsmouth beschadigd en op het eiland Wight ernstige verwoestingen aan gericht hoeft. De New York Times drukt het Duitsche ooggetuige bericht over den aanval van Zondag af, waarin het neerschieten van 6 Spitfires en het bombardeeren van 3 sche pen, alsmede de vlucht van de Britsche vlieg tuigeskaders beschreven wordt. Blijkbaar onder den indruk van de Duit sche luchtaanvallen schrijft Schout-bij-nacht Stïrling, de vroegere chef- van den staf van de Amerikaansche oceaanvloot: De Duitsche luchtmacht is wat slagvaardigheid betreft nog steeds de meerdere van de Engelschen. EVANGELISCHE GEMEENTEN IN BESSARABIEë. In de deelen van Bessarabië, die kortelings aan de Sovjet-Unie zijn toegevoegd, leven meer dan 80.000 Duitschers, van wie het meerendeel evangelisch is. Zij leven in 150 ne derzettingen, die over het geheele land verspreid zijn. De gemeenten vormden na den wereldoorlog een Evangelisch-Luthersche landskerk van Bessarabië, uit twaalf „ringen" bestaande. Deze kerk voegde zich bij de Evangelische landskerk in Roemenië, doch behield alle eigen rechten. De Finsch Russ'sche betrekkingen De Finsohe bladen begroeten eenstemmig het herstel van de normale betrekkingen met de Sovjet Unie, dat tot uiting komt in het uitwisselen van de ratificatieyoorkonden van het Finsch-Sovjetrussisch handclsver- drag. Het blad Uusi Suomi schrijft, dal. de hervat ting van het geregeld handelsverkeer tus schen Finland en de Sovjet-Unie een gezon- neigd om over de gebeurtenissen van den vorigen avond mededeelzaam te zijn. Maar dit is toch alles onzin, zei Vardon ongeduldig. U schijnt niet in te zien dat uw positie niet ongevaarlijk is. De gewonde ver klaart dat u hem mishandeld hebt, zonder de minste aanleiding en een aantal getuigen be vestigen dit. Als u niet deugdelijk kunt bewij zen dat u gisterenavond ergens anders was, zult u voor een jury moeten terechtstaan en minstens twee jaar gevangenisstraf krijgen. Jn elk geval zal het moeilijk zijn een geloof waardig alibi aan te voeren, omdat negers van uw byzondere lengte zoo mcar niet op lederen landweg van Engeland rondwandelen. Bent u de eenige hier of heeft u nog landslieden bij het circus? Twee! antwoordde de Ethiopiër, - buiten mijzelf. Maar die anderen zijn van gewone lengte en ze waren al dien tyd in de stallen. Dat is heel lastig, mompelde Vardon, maar we zyn hier niet zoo ver van Chatham en daar zyn zeelieden van allerlei slag en landaard. Het zou heel mogelijk kunnen zijn, dat een van uw landslieden, iemand van uw gestalte, omstreeks dien tijd hier op den weg geweest is. De soldaten waren allemaal min of meer dronken en een beleedigende opmerking kan de vechtpartij aan den gang gemaakt heb ben. Als Mr. Godron voor u wil opkomen, is uw positie naar mijn meening veilig, anders absoluut niet. De neger begon het te begrijpen. Ik zal hem gaan halen, sir. Hij kwam dadelijk terug met een grooten, ipzichtig uitzienden man met een groote ■igaar in den mond. Wilfrid herkende hem 'heet als den man uit de dogcart. Dit is Mr. Godron, sir, zei de neger. Ik ben tot uw dienst, zei de eigenaar van tiet circus met een zwierige buiging. Die den invloed zal hebben op de ontwikkeling der' politieke betrekkingen. Helsingin Sanomat legt er den nadruk op, dat de sluiting van het handelsverdrag in alle Finsche kringen met de grootste tevre denheid wordt toegejuicht. De concessies, die Finland tijdons de onderhandelingen heeft gedaan, vormen een bewijs voor zijn wensch den grooten nabuur met vertrouwen tegemoet te treden. HET HEILIGE GRAF De Italiaansche kerkelijke over heid heeft zich met een adres tot Mussolini gewend, waarin onder meer uitdrukking wordt gegeven aan den wensch, dat de Italiaansche overwinning in dezen oorlog de oude rechten in het huis van Savoye over het heilige graf te Jeruzalem zal herstellen. Zooals bekend mag wor den verondersteld berust de zorg voor het heilige graf, voorzoover het de Westersche Katholieke Kerk betreft, bij Italiaansche Francis caners. DE EERSTE DRUKKERIJEN Aan het einde der 15de eeuw waren er in Holland reeds 14. Het Nederlandsche perskantoor te Berlijn meldt: Dr. Aloys Ruppcr, directeur van het Gutenberg-museum te Mainz, geeft in „Klinisch Druckerei-Anzciger" een over zicht van de eerste drukkerijen in de Ger- maansche landen. Op het einde der vijf tiende eeuw bestonden er 260 Europeesche drukkerijen. Hiervan telde Vlaanderen er 7, Holland 14 en Groot Duitschland 57. arme kerel daar schijnt in moeilijkheden te zijn. Maar wat die dronken deugnieten ook vertellen, Sam is onschuldig om de eenvoudige reden dat hij gisternavond niet hier was. Hy moest een belangrijke boodschap voor mij doen; eigenlijk gezegd waren we er samen op uit. Het is een lastige kwestie, want ik wilde het liever niet ruchtbaar maken. Maar twee van mijn troep waren ontvlucht. We zijn nog maar een paar dagen hier en die kerels gingen er na vier en twintig uur al vandoor. Het is een groote last, want ze waren voor een speciaal, bijzonder pakkend nummer aangenomen. Ik pakte die kerels op in Marseille; ze stierven bijna van honger. En nu ze me dertig of veer tig pond gekost hebben, laten ze my op die manier in den steek. En nu zijn ze me waar achtig al wéér ontsnapt. Ik dacht dat ik ze stevig te pakken had, maar deze schooiers zijn gladder dan alen. Ik zal er mij nu niet voor den tweeden keer druk over maken. Maar ik ben bereid een eed af te leggen dat Sam by mij was, in mijn wagentje, tien myl van Castlebridge, toen hier die vechtparty plaats had. Is dat voldoende? Wilfrid had ook een dergelijken eed kunnen doen, maar hij vond het niet raadzaam dat te vertellen. Hy had de laatste tien minuten veel geleerd. Hij wist nu dat de twee geheimzinnige aapmenschen tot het cii^us hadden behoord en begreep dat zij met Godron mee waren gegaan om zoo in Engeland te belanden in de hoop zoo in aanraking te komen met Samuel Flower. En hun afwezigheid in het circus was even gemakkelijk te verklaren! Maar waarom waren zij ten tweeden male verdwenen? Was 't om dat hun plan om Samuel Flower te vermoorden nog niet was gelukt? Hadden ze misschien al ontdekt dat hij naar Londen was gegaan Wilfrid had graag den neger en zyn werk gever een paar vragen gedaan, maar vond het toch verstandiger er op dat moment niet over te beginnen. Hy wachtte geduldig terwijl Var don met den neger en Godron enkele juridische bijzonderheden besprak. Toen de neger het kantoor verliet, volgde Wilfrid hem. Hij wilde hem het een en ander over die twee ontvluchte vrienden vragen. De neger ging naar den achterkant van het circus, waar nu de meeste lampen gedoofd waren en alleen enkele lichten brandden by de plaatsen waar mannen bezig waren de paarden te ver zorgen. Het scheen Wilfrid toe dat de neger nu en dan angstig rondkeek of hij misschien ge volgd werd. (Wordt vervolr/d

Schager Courant | 1940 | | pagina 7