„Engeland tracht Spanje te verstikken" Japanschc verliezen Het bombardement van Amsterdam Brandweer verrichtte Geen onlusten in Albanië goed werk PARACHUTISTEN, DIE OPSTIJGEN Europa zonder tolgrenzen Radioprogramma ITALIAANSCHE TEGENSPRAAK Onder moeilijke en gevaarlijke omstandigheden. Gisterenmorgen zijn te Amsterdam- West zoowel op het Paramariboplein en in die omgeving als bij de Da Costakade en Van Lennepstraat vele duizenden Amster dammers gaan kijken naar de door hel bombardement aangerichte verwoestingen. Het bleek nu, dat het perceel hoek Da Cos takade en Van Lennepstraat volkomen uti- gebrand is, alle drie étages zijn nog slechts gapende zwarte ruimten, doch drie hoog hing nog een papier „te huur" voor een restant ruit De van Engelsche zijde versprei de mededeelingen omtrent onlusten in Noord-Albanië worden van offi- cieele zijde belist tegengesproken, al dus een bericht van D.N.B. Wellicht zullen eenige buitenland-* sche journalisten naar Noord-Alba nië worden vervoerd, om zich ter plaatse er van te kunnen overtuigen, dat in Albanië rust en orde heer- schen. „ONDERDRUKKING DER ALBA- NEEZEN VOORBIJ" ANSALDO OVER DEN MOORD OP DAUT HOGGIA. Een angstwekkend schouwspel. De verschillende branden leverden in den donkeren nacht een angstwekkend schouw spel op, de brandweer heeft onder be vel van den commandant, den heer C. Gor dijn jr. voortreffelijk gewerkt en de bran den tot de getroffen huizen weten te beper ken, aldus lezen we in het „Hsbl." Al deze bovenvermelde uitbarstingen van vuur op vrijwel hetzelfde tijdstip tus- schen 1.34 en 2.02 uur hebben de brand weer zware eischen gesteld: één groote brand, één zgn. „middelbrand" en op zijn minst een dozijn kleine branden! De brand weer rukte van verschillende kazernes (hoofdwachten, hulpwachten en posten) in totaal uit met acht motorspuiten, drie lad derwagens, de boot „Jan van der H-eyde" den stafwagen, de verschillende hulpwa- gens en twee babyspuitcn. Van de hulp- brandweer voor de luchtbescherming de den 12 spuiten dienst. Van de beroepsbrand: weer waren naast den commandant drié officieren één hoofdbrandmeester en 2 adjuncthoofdbrandmeesters uitgerukt en voorts acht brandmeesters, vijf onderbrand meesters en hun personeel. Onder de moeilijkste en gevaarlijkste om standigheden hebben zoowel de mannen van de beroepsbrandweer als van de lucht- bcschermingsbrandweer hun taak uitste kend verricht, terwijl de politie tot in den wijden omtrek de noodige veiligheidsmaat regelen had getroffen. Vandaag wei-den nog eenige weggedeelten in West, waar bom men 'waren neergekomen, door de politie afgesloten gehouden; de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten hebben op de getrof fen plaatsen een nauwgezet onderzoek in gesteld. In totaal zijn, vernemen wij ten slotte tiog op het Paramariboplein, den Hoofdweg en in de Curagaostraat. plm. zes branden gcbluscht, op de Da Costakade bij de Kin kerstraat zes branden, één groote brand (zie boven), op de Jac. van Lennepkade drie branden en in de perceelen Kinkerstraat T4—80 verschillende branden. Te 2.58 was de brandweer al deze branden reeds mees ter. Bommen zijn later nog gevonden in per- teel Jac. v. Lennepstraat 86 en in een schuil plaats van bet Vondelpark. De perceelen 41—43—45 in de Kinkerstraat moesten gis teren ontruimd worden, daar men er 'n nog niet ontplofte bom ontdekt heeft. Eenheid in het provinciaal voetbal Nieuwe bestuursleden ln den N.H.V.B. Naar wij vernemen zullen in verband met de concentratiemaatregelen in de voet balwereld 3 bestuursleden van den Noord- hollandschen voetbalbond aftreden en vijf er voor in de plaats komen. De aftredende leden zijn de heeren de Winter en Jonge- jans beiden in Zaandam en de heer Gerrit sen. die, zooals bekend naar Engeland is uitgeweken. J Van de vijf nieuwe bestuursleden zijn er 'drie Katholiek, 1 christelijk en een komt uit de Arbeiderssportbond. Vijftig nieuwe vereenigingen zullen in het N II.V.B.-verband worden opgenomen. liet is niet zeker dat er vijf zetels voor de Confessioneele bonden beschikbaar zullen blijven. Bedoeling is op den duur een be stuur te kiezen uit de leden van dien sa mengesmolten bond. EEN RUSSISCHE UITVINDING. Een nieuwe bijdrage tot de krijgskunst, welke tijdens den Finsch-Russiscben oor- ÏO" te Moskou werd bekend gemaakt, is een methode om een parachutist te laten stijgen in plaats van dalen. Ken Russische technicus, Grochowski ge naamd. ontdekte namelijk, dat hij aan de (parachute ..een kleinè machinekon be vestigen, welke het mogelijk maakte tot con hoogte van 150 meter te stijgen. Het bericht over deze uitvinding aldus 'de Japan Chronicle" - klinkt alsof de zaak zeer nuttig is gebleken in den oorlog met Finland en de toepassing van deze uitvin ding op groote 6Chaal moet ©en van de merkwaardigste tooneelen van den geheelen veldtocht zijn geweest. Tot de ontdekking van kameraad Grochowski bevond de pa rachutist zich zeker in een moeilijk pabket. Hoe onaangenaam het terrein ook bleek te zijn, waar hij neerkwam. hij moest er wel ianden of hij wilde of niet. Kameraad Grochowski maakt het mogelijk de wach tende Finnen voor den gek te houden, jmaar toch moet. worden gevreesd, dat een invasie met parachutisten nooit een werke lijk goede tactiek voor het Roode Leger zal zijn, tot dat. de parachutist niet alleen '150 meter zal kunnen stijgen, maar ook 'den geheelen weg zal kunnen terugfladde- ren naar liet veilige vliegtuig, dat hem bracht. ROME, D.N.B. meldt nog dit: Met den moord op den Albanees Daut Hog- gia houdt zich als eenig Italiaansch blad de ..Telegrafo" bezig. De commentaar komt overeen met de opvattingen in Italiaansche politieke kringen. Het is geschreven dooi den bekenden directeur van liet blad Ansal- do. Hij schrijft o.a.: Niet alle Balkanpolitici schijnen begre pen te hebben, dat thans de tijd van dc stel selmatige onderdrukking der Albanecsche mnderheden voorbij is. Dc bloedige episode in Ciamuri heeft getoond, dat de Grieksche autoriteiten bijzonder weinig begrip voor de nieuwe feiten toonden. Italië zal niet toela ten, dat Albaneesche mannen als vrij wild nagejaagd en als de ongelukkige Daut Hog- gia worden vermoord, zonder dat daarover rekenschap wordt verlangd. Men spreekt op het oogenblik veel over een definitieve pacificatie in de hoop, dat. zij overeenkomstig het recht en op den grond slag van het wederzijdsch begrip der betrok kenen verwezenlijkt kan worden. Bij een pa cificatie van den Balkan wil ze volkomen zijn moeten echter ook dc eeuwenoude, tot schade van de Alhanecschc natie begane rooverijen en onrechtvaardigheden uit de wereld worden geholpen, zooals uit de jong ste gebeurtenissen is gebleken. Hoe de moord op Hoggia geschied de. Over den politicken moord op den Alba nees Daut Hoggia meldt de „Giorginale d'Italia" uit Tirana, dat alles er op wijst, dat bet hier een complot betrof, dat tot in on- derdeelen methodisch was voorbereid. Hoggia is in een huis van een zoogenaamden Alba nees vastgebonden. Daar beeft men hem spij zen aangeboden. Naar uit alles blijkt, zijn deze spijzen vergiftigd geweest. Toen Hoggia het huis verliet, werd hij overvallen door een plotselinge slaperigheid en voelde hij zich on wel, hetgeen hem dwong onder een boom, aan den kant. van don weg te rusten. Hier is hij door twee Grieksche sluipmoordenaars, die hem waren gevolgd, overvallen. Met een enkelen bijlslag werd hem het hoofd afgehou werf. Er moet echter worden aangenomen, dat. Hoggia op dat oogenblik reeds aan bet hem toegediende vergift was overleden. Hier op wijst ook het feit, dat de bijlslag geen bloedingen heeft veroorzaakt. Spaansch blad over de Britsche politiek. Onder het opschrift „aanval op Spanje" keert het Falanx-blad „Arriba" zich opnieuw tegen de anti-Spaansche politiek van Enge land. Wanneer Spanje zijn nood en ontbe ring van dit oogenblik heldhaftig en waar dig draagt, zoo betoogt dit bi ad, moet toch vastgesteld worden, dat zijn pogingen bet leven normaal te maken op hindernissen van bepaalde volkeren stooten. Het Spaan- sche volk heeft er recht op diegenen te lee- ren kennen, die door een schandelijke poli tiek Spanje in het ongeluk gestort hebben, om het dan elke mogelijkheid tot herstel te ontnemen. Als voorbeeld dient de schaarsch- te aan graan en benzine. Engeland heeft Bebosschingswerk in de duinen. De boomen in Neerlands duinen, welke tijdens de oorlogsdagen door brand werden vernield, worden thans onder auspiciën van Staatsboschbeheer met wortel en al gerooid, waarna de gerooide terreinen door diepe grondbewerking voor nieuwen aanplant geschikt gemaakt zullen worden (Foto Pax-Holland) niet alleen altijd probeeren te verhinderen, dat Spanje deze csscntieele artikelen ver krijgt, doch ook het vervoer daarvan willen verhinderen, hoewel het officieel steeds den nadruk legde op zijn vriendschappelijke be trekkingen jegens Spanje. Doch alsof dit niet voldoende was, organiseert Engeland met behulp van zijn beruchte agenten zelfs daden van sabotage in Spanje, zooals de branden in de benzine-depots van dc Spaan sclie pertroleummaatschappij Campsa in Ali- cante en de talrijke inlichtingen van de Spaansche politie bewezen. Engelands politiek, besluit Arriba, is dui delijk: zij moet ons verstikken. Daartegen helpt geen rhetoriek en geen lamenteeren. Slechts één antwoord hebben wij tegenover deze schandelijke intriganten nu is het. genoog. Goddank heeft dc Spaansche jeugd geen belangstelling voor het diplomatieke geschermutsel met zijn tegenspraken. Zij verlangt een duidelijke en ondubbelzinnige houding. Wat Engeland met Spanje doet is niet meer en niet minder dan een aanval en een oorlogszuchtige houding. Toekomst der kleine landen. Een artikel van de „Berlïnske Tkiende" heeft het over de economische toekomst van Zwitserland. Het zal voor Zwitserland noodig zijn, zegt het blad, zekere gevolg trekkingen te maken uit den tegenwoordi- gen toestand. Thans worden in dit- kleine land bij de demobilisatie een half millioen menschen op de arbeidsmarkt geworpen. Daar Zwitserland een „afgesloten eiland" is, kan het aan deze ai'beidsloozcn geen werk verschaffen zonder de hulp van zijn groote buurstaten. Zwitserland zal wel in zien. dat het behoort tot de Duitsche eco nomische ruimte. Wanneer dit besef veld wint, kan men er van overtuigd zijn, dat de moeilijkheden voor het economische le ven van dat land zullen verdwijnen: de voortbrenging van het land ^al dan aange past worden aan het programma van de spilmachten en hun uitgebreide behoefte. Dergelijke vraagstukken, schrijft het blad, dat zich beroept op inlichtingen uit Bcr- lijnsche politieke kringen, zullen zich voor aile kleine landen van Europa voordoen. Het toekomstbeeld van het economisch ver- eenigd Europa zonder tolgrenzen is het beeld van een erootschen bloei en een ge weldigen vooruitgang van den levensstand aard. In de kassen van de Proeftuin van het Zuid Hollandsch Glasdistrict te Naaldwijk worden vele bijzondere groente- en fruitsoorten gekweekt - De aubergmes groeien voorspoedig (F°>° P«'Holl»nd) Een Chineesche opgave. Ter gelegenheid van den dag der Chinee sche luchtvloot, publiceert hel opperbevel van de Chineesche luchtmacht een over zicht van de resultaten der drie oorlogsjaren met Japan, volgens hetwelk 348 Japansche vliegtuigen in luchtgevechten zouden zijn neergeschoten. Voorts zouden veertig oor logsschepen tot zinken gebracht en 154 oor logsschepen. waaronder twee vliegtuigmoe derschepen, beschadigd zijn. TWEE BRITSCHE MIJNENVEGERS GEZONKEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de mijnenvegers Tamarisk en Pyrope bij een vijandclïjken luchtaanval zoo groote be schadigingen hebben opgeloopen, dat zij ge zonken zijn. Aan da Köningssee. In het prachtig natuurschoon van de Ostmark, waar de Nederlandsche jeugd van een onbezorgde vacantie geniet, brachten verschillende leidsters en leiders een bezoek aan het beroemde meer (Foto Pax- Holland) DONDERDAG 15 ANGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek, (gr.pl.). 9.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgelspel en gramofoonmuziek. I.45 Haagsch trio en gramofoonmuziek. 3.00 Christ. lectuur. 3.45 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 4.00 Bijbellezing. 4.45 Piano voordracht. 5.15 Berichten ANP. 5.30 De Eemlanders en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Causerie: „Twee treurspelen van Joost van den Vondel: n Adam in balling schap". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Apollo-ensemble. 8.40 Causerie „Geen oude kousen meer." 9.00 Orgelconcert. 9.40 Utrechts Stedelijk orkest (opn.) Hierna: Schriftlezing. 10.15—10.30 Berichten ANP. Kootwijk, 1875 m. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.40 Esmeralda. II.15 Berichten (Engelsch), 12.00 Orgelspel. 12.30 Berichten (Duitsch}. 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch)'. 2.15 „Cavalleria Rusticana", opera (gr.pl.). 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Causerie „Kinderkleeding". 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 5.00 Berichten (Duitsch)', 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Reportage., 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Esmeralda en solist. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 VARA-orkest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Rosian-orkest. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15- 1.30 Berichten (Engelsch).

Schager Courant | 1940 | | pagina 8