Ge kaas gerantsoeneerd Pachtopdrijven verboden Sabotage wordt streng gestraft Luchtaanval op Brussel Postfarieveo hooger Voor den wederopbouw Demonstratie tegen Herriot Frankrijk naar een geleide economie Spaoje en de Philippijnen Opmarsch in Somaliland duurt voort Geen „Herrenvolk' Pachten op basis van 1 Septem ber 1939. GEEN OPENBARE VERPACHTINGEN MEER. Mat ingang van Zaterdag j.1. is een ruim besluit in werking getreden, waarbij het is verboden een pacht overeenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold op 1 September 1939. liet voorgaande geldt niet, indien in een bijzonder geval de secretaris-generaal van hei departement van landbouw en vissche- rij, in overeenstemming niet het bevoegde pachtbureau, een verklaring heeft afgege ven, dat bij hein tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Indien een overeenkomst in strijd met het bepaalde is gesloten, is de pachter niet ge houden den pachtprijs te betalen, terwijl hij ook overigens tot geen enkele vergoeding gehouden is. Ilct vorig lid is niet van toepassing, in dien partijen hebben toegestemd in de dooi den rechter noodig geoordeelde wijzigingen. Indien het verpachten in oppervlakte niet met liet op 1 September 1939 verpachte over censtemt, 'berekent dc rechter, zoo noodig, den pachtprijs, die geacht moet worden op 1 September 1939 voor het verpachte te heb ben gegolden. Wijziging van dc pachtvoorwaarden inge volge artikel 32, lid 1, van de pachtwet kan slechts geschieden, indien dc pachtprijs daar door niet hooger wordt dan die, welke op 1 September 1939 voor het verpachte gold, tenzij in een bijzonder geval de secretaris-ge neraal van liet departement van landbouw en visschcrij een verklaring heeft afgege ven, dat bij hein tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Geen openbare verpachtingen. Het is verboden openbare verpachtingen te houden. Indien ingevolge dit besluit geen pacht prijs is verschuldigd, kan de verpachter den in pachtzaken bevoegden rechter of het paciitbureau verzoeken, een lagen pachtprijs vast te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter ver schuldigd. De vaststelling geschiedt niet, dan nadat de pachter is gehoord, althans behoor lijk is opgeroepen. Een pachtovereenkomst, of een overeen komst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst, waarvan het pachtbu reau dc góed-keuring heeft geweigerd is van rechtswege nietig. Indien daartoe aanleiding bestaat, reeclt liet pachtbureau bij de weigering de gevol gen voor beide partijen. Straffen op overtreding. Hij die ter zake van of in verband met een pachtverhoudiug eenig ongeoorloofd voor deel bedingt of aanneemt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gul den. Onder ongeoorloofd voordeel wordt verstaan ieder voordeel, niet bedongen of aangenomen Onder voordcel wordt niet begrepen een re delijke vergoeding voor verrichte diensten. Dit besluit, het pachtprijsopdrijvingshc- Fluit 1940, is onmiddellijk in werking getre den. VOORLOOPIG BIJ EEN POND TEGELIJK Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend. In het ajgcmcon heeft inen kunnen con- statoeren, «lat in den laatstcn tijd de prij zen in den kaashandel voortdurend zijn opgeloopen. Een der oorzaken hiervan is, dat liet publiek in abnormale hoeveelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat het nemen van maatregelen nood zakelijk is. Als voorloopige maatregel is met ingang vdn Zondag 18 Augustus het verkoopen, zoomede de aflevering en het vervoer van alle soorten kaas tijdelijk verboden, be halve ingeval van verkoop en af levering door winkeliers, melkin richtingen en melkslijters rechts- streeks aan verbruikers. Deze mo gen echter uitsluitend afleveren in hoeveelheden van ten hoogste kg per keer en per afnemer en tot ten hoogfcte dc in de week van 12 t/m 17 Augustus 1940 geldende prij zen. Deze afleveringen mogen slechts plaats vinden tegen afgifte van een bon, welke in tweevoud moet, worden uitgeschreven en waarin is vermeld: 1. Naam en woonplaats van de leverancier, 2. Naam en woonplaats van den afnemer. 3. Geleverde hoeveelheid en prijs. 4. Datum. Een exemplaar moet door den leveran cier worden bewaard en op aanvrage aan de Nederlandsclie Zuivclcentrale ter be schikking worden gesteld. Binnenkort, zullen nadere maatregelen ter reguleering van den* kaashandel en de kaaspr.'jzen worden afgekondigd. BEKENDMAKING VAN DEN WEERMACHT BEVELHEBBER IN NEDERLAND De wecrmachtbovclhebber in Nederland, generaal der luchtmacht .Fr. Christiansen, maakt bekend: a) In mijn op 6 Juli 1940 gepubliceerde be kendmaking heb ik ertegen gewaarschuwd: 1) Den met Duitschland in oorlog zijnde mogendheden eenigerlei de oorlogsvoering betreffende mededeelingen te doen toeko men of daarbij behulpzaam te zijn. 2) sabotagedaden tegen de Duitsche weer macht en haar instellingen of tegen vcr- kcers-, handels- en industrieinstallaties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat dergelijke handelingen, volgens de Duilsclie, met hel oog op den oorlog verscherpte, lands vc-naadwetten worden gestraft, en dat dege ne, die een met Duitschland in oorlog zijnde mogendheid voordeden verschaft, mededee lingen verstrekt of op cenige andere wijze begunstigt, tevens het leven en den eigen dom van zijn eigen volksgenooten benadeelt en in gevaar brengt. Ondanks deze niet mis te verstane bekend making is nog onlangs een sabotagedaad voorgekomen. In geval van herhaling zal naast de bestraf fing van daders, medeplichtigen en medewe ten den: a) Zoowel aan de gemeente waar dc daad is geploegd, b) Als ook aan de woonplaats van de schul digen ccn gevoelige geldboete worden opge legd. b). Bovendien maak ik bekend: 1) Iedere waarneming van een landing, van liet naar beneden snringen oh van het oponthoud van vijandelijke militairen, zoo mede van ieder geval, waarin uit vijandelij ke vliegtuigen op Ncderlandseh gebied een voorwerp wordt nedergeworpen, moot ter stond aan de naastbijzijnde Duitsche mili taire of politioncele instantie worden gemeld 2) Degene die vijandelijke militairen ver borgen houdt of hun onderdak of andere hulp verleend, wordt volgens de Duitsche strafwetten in bepaalde omstandigheden met den dood gestraft. Dienovereenkom stig is reeds een vonnis van een Duitschcn krijgsraad geveld, waarin zware tuchthuis straffen zijn opgelegd. c) Zouden gevallen als bovenbedoeld zich herhalen, dan zal bovendien worden over gegaan tot inhechtenisstclling van gepast aantal gijzelaars. Op brieven nu 7^ ct. plakken. Met ingang van 20 Aug. a.s. worden de posttarieven als volgt verhoogd: BRIEVEN. a. locaal t.m, 20 gram 5 ets.; 20—100 grarn 7/i cis.; b. interlocaal t.m. 20 gram 7 lA ets. Boven deze gcwichtsgrcnzen blijven de oude tarieven gehandhaafd. BRIEFKAARTEN. a. Locaal 4 ets.; b. interlocaal 5 ets. Op zich nog in bande» van het publiek bevindende postbladen, briefkaarten, enz. niet zegelopdruk van lagere waarden, dient bij gebruik na 19 Augustus a.s. het ontbre kende bedrag te worden bijgeplakt. TELEFOON. a. locale gesprekken 3 ets. b. intcrlocale gespreken per 3 minuten of gedeelte daarvan: le zone 0—10 K.M.) 6 ets. 2e zone (1015 K.M.) 15 ets. 3e zone (15—25 K.M.) 30 ets. 4e zone (25—35 K.M.) 45 ets. oe zone (boven 35 K.M.) 60 ets. De datum waarop dc nieuwe gespreksta rieven aan iederen tclefoon-abonnée worden berekend, zal den abonne's schriftelijk wor den medegedeeld. Alle hierboven niet genoemde binnenland- sche trioven blijven ongewijzigd. REEDS 100.000 VERKOCHT. LEPELTJES Dc nationale inzameling 1940 stelt ér prijs op mede te doelen, dat tot heden door den verkoop der wcdcr-opbouw-lepeltjcs prijs f 0.50, waarvan voor steunfonds f 0.30, door dc groote medewerking van gemeenten, scho len, ziekenhuizen, fabrieken, enz., enz. reeds f 30.000 is ontvangen voor dc steunvcrlcening aan dc door de oorlogsramp getroffen land- genooten. Hierdoor blijkt, dat thans reeds 100.000 van die lepeltjes in den lande geplaatst zijn. Intusschen meent dc nationale inzame ling 1940, dat deze lepeltjes nog voor ver scheidene honderdduizenden.een welkom be zit zullen zijn en voor den verkoop ieders medewerking noodig is. ,IIet bureau der nationale inzameling 1940. Koningskade 17, 's-Gravenhage, is gaarne be reid aanvragen voor den verkoop van de wederopbouw-lepcltjes te behandelen. Engelsch toestel neergestort Bemanning gevangen genomen. Gisternacht is een Engelsch bombarde mentsvliegtuig van het type Bristoi Blcn- hcim 1939 in het Chaamsche bosch bij Gil ze Rijen in Noordbrabant, neergestort. De be manning. bestaande uit vier personen werd gevangen genomen. Het toestel kwam uit de richting Duitschland. Mijnen bij Katwijk 25 tegelijk. Gistermorgen zijn op het zuiflerstrand twee mijnen aangespoeld. Nabij de mijn, welke het eerst op het strand kwam, dreef ook een kist met 25 Fransche vliegtuigbommen en een reddinggordel aan. Gistermiddag kort na vier uur is op het Zuiderstrand een derde mijn aangespoeld. De Katwijksche politieheeft de honderden bezoekers van strand en boulevard doen vertrekken. Twaalf Engelsehen gedaald Belooning voor inlichtingen. Zaterdagmorgen om half vijf heeft een zware Engelsche bommenwerper op den Tiggcltschenberg bij Rijsbergen in Noord- Brabant, een noodlanding gemaakt. Dc machine verbrandde gedeeltelijk. Dc twaalf inzittenden van het toestel hebben, nadat zij hun uniform hadden uitgetrokken, de vlucht genomen. Vermoed wordt, dat deze bemanning een zoogenaamde vernielingsgroep („sprengkom- mando") vormt. Personen, die aanwijzingen of berichten daarover kunnen geven, wor den verzocht ten spoedigste daarvan me- dedeeling te doen aan de dichtstbijzijnde Noderiandsche of Duitsche politiepost of -bureau. Ingeval deze inlichtingen tot eeni# resultaat leiden, wordt een belooning van f 500.in uitzicht gesteld. Looze visschers betrapt Bunschoters verkochten onder- maatsche paling. Door rijks- en gemeentepolitie is hij een aantal Spakenhurgsche en Bunschoter visch- venters een groote partij ondermaatsche pa ling, waarmede in deze gemeente werd ge vent, in beslag genomen. Tegen de venters is procesverbaal opgemaakt. De paling is ter beschikking gesteld van een liefdadige in stelling te Amersfoort. Visschersboot door mijn vernield IN HET NET OPGEHAALD Een doode, twee gewonden. Vrijdagmiddag is de schokker Sch. 82, schipper G. Spaans, in de haven van Sche- vcningen binnengekomen met twee gewon den van de Sch. 49, welk visschersvaartuig dos middags omstreeks 12 uur op drie a vier mijl ten W.N.W. van Schevcningcn ten gevolge van een mijnontploffing was vergaan en waarbij de zestienjarige Scheepsjongen van de Sch. 49, Wittcbol ge naamd was verdronken. Wij vernamen omtrent dit droevig on geval de volgende bijzonderheden: Dc schokker was* bezig niet dc visch-' vangst toen hij het ophalen van het net een van de drie opvarenden daarin een mijn ontdekte. Dc man waarschuwde on middellijk, doch op hetzelfde moment kwam het helsche voorwerp tot explosie. Hot vaartuig wercl zoodanig uiteengeslagen, dat het binnen twee minuten zonk. Men zag den mast als een pijl de lucht inschieten. Met behulp van de reddingboei en de drijvend gebleven kap van de stuurhut, wisten de ongeveer 40-jarige schipper D. Ras en de matroos Tinus Bruin hun leven te redden. De 16-jarige scheepsjongen, een stiefzoon van schipper Ras, was in de gol ven verdwenen en van hem werd helaas geen spoor meer gevonden. De Sch. 82, die in de omgeving visschen- de was, stevende met achterlating van zijn vischtuig dadelijk naar de plaats van het ongeval, waar de beide gewonden aan boord werden genomen. De matroos Bruin, die er ernstiger aan toe bleek te zijn, had kneuzingen aan de borstkas opgeloopen. Beide gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Moeder liet haar tien kinderen in den steek Met een vriend er vandoor Een ernstig geval van achterlating van hulpbehoevende kinderen door hun moeder is Zaterdag ter kennis van de Ilaagschc politie gekomen. Een ongeveer 40-jarige vrouw, wonende in cle Jan Steenstraat te Den Ilaag, die ecnige maanden geleden w eduwe worden geworden en met tien kin deren, waarvan cle oudste een meisje 15 jaar en de jongste thans nog slechts 6 maanden is, was achtergebleven, bleek haar inboedel van de hand te hebben ge daan en met een man er vandoor te zijn getrokken, na gisterochtend de kinderen dc straat op te hebben gestuurd, zonder eeni- gen maatregel voor hun verzorging te ne men. Zoo zwierf cle oudste met de baby op den arm, terwijl de rest in enkele groepjes door cle stad rondzwalkte, om al bedelend te trachten wat. te eten te krijgen Door de zorgen der politie is het geheele kroost van cle nalatige moeder nog den- zelfden avond bijeengegaard en voorloopig ter verzorging toegewezen aan cle St. An- na-stichting. De opsporing van de moeder is gevraagd. Naar het Fransche blad „Nouvclliste" meldt, zijn er in Lyon betoogingen tegen een „hoog slaande persoonlijkheid" ontstaan, waarbij liet zou gaan om den burgemeester der stad Herriot. Volgens het blad zijn er luchtballon netjes losgelaten,waarop geschreven stond dat 'Ilcrriot moest aftreden. De politie heeft jacht op dc ballonnetjes gemaakt. Inmiddels was er in het centrum tier stad een groole mcnschenmcnigte samengestroomd, die on verholen uiting gaf aan haar vijandige hou ding jegens dc „hoogstaande persoonlijkheid" Er ontstonden botsingen met de politie en talrijke personen werden gearresteerd. Landelijke organisaties van werk gevers en werknemers moeten ver dwijnen. Volgens de „Pctit Dauphinois" heeft de Fransche minister van arbeid, Belin, naar aanleiding van cle wet op dc voorloopige or ganisatie der industrieeie productie onder meer verklaard, dat de regecring niet alle bestaande organisaties van werknemers en werkgevers wil ontbinden, zoolang deze zich niet verzetten tegen de maatregelen der re geering. Dc groote landelijke organisaties echter moeten verdwijnen. De regeering zal zich niet mengen in het leven der onder nemingen. Zij zal slechts richtsnoeren voor productie en arbeid vaststellen en zorgen voor een bepaalde moraal op industrieel en financieel gebied. De regceringscommissaris- sen, die benoemd zullen worden, hebben slechts controlecrcndc en toeziende bevoegd heid. Voor de nieuwe wet hefcben uitsluitend overwegingen van nationale welvaart ge golden. Het economische liberalisme, welks tijd voorbij is, wordt vervangen door een geleide economie. Het Zweedsche bedrijfsleven in moeilijkheden De Zweedsche minister president Hansson heeft te Karlskoga en Degersfors redevoerin gen gehouden, waarin hij betoogde, dat Zwe den niet alle andere landen in goede ver standhouding wil leven. Over zijn binnen- landschc aangelegenheden wil Zweden zelf beslissen, aldus Hansson. Daaruit volgt dus, dat Zweden zich ook niet in de binncnland- schc aangelegenheden van andere landen mengt. De premier wees er voorts op, dat het defensicvraagstuk niet verwaarloosd wordt en dat het bij dc komende verkiezingen niet tot een partijkwestie mag worden gemaakt Tenslotte verklaarde Hansson, dat cle tegen woordige positie.van Zweden groote moeilijk heden \oor 't bedrijfsleven des lands mede brengt, en dat de groote uitgaven voor de landsverdediging dc grootste spaarzaamheid noodig maken. Engelsche bommen op historisch gebouw In den vorigen nacht hebben Engelsche vliegers, behalve vele andere plaatsen in Thucringcn ook een aanval gedaan op Wei- mar, de hoofdstad van den Gouw. Hier pro beerden zij niet alleen bommen te werpen op cle duidelijk kenbare afdecling van het Roodc Kruis, doch bombardeerden ook het wereldberoemde tuinhuis van Goetlie in het park.. De bommen sloegen in een kring van twintig tot dertig meter rondom het huis in. Ook tijdbommen werden in groot aantal gevonden. Als door een wonder is het ge bouw voor groote schade behoed gebleven. Daar hot terrein in het helle maanlicht dui delijk tc onderscheiden viel en het tuinhuis duidelijk herkend kon worden is het niet twijfelachtig, zoo wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat het hier een bewuste po ging gold het wereldvermaarde Duitsche cultuurgcdcnktceken te vernielen. De bui- tenlandsclio pers heeft steeds weer erop ge wezen hoe cle Duitsche troepen bij hun op- marsch in 't westen zich vaak strategische moeilijkheden getroost hebben om bouwwer ken die van artistieke en cultureele waarde zijn te sparen. De Britsche vliegers schrikken er blijkbaar uit zuivere vernielzucht niet voor terug een Duitsch nationaal heiligdom aan tc vallen. Engeland heeft daarmede, naar van Duitsche zijde tenslotte verklaard wordt, den „oorlog voor de beschaving" op nieuw in het ware licht geplaatst. FRANKRIJK. Betoogingen tegen Joden en vrijmetselaars Zaterdagmiddag zijn te Vichy demonstra ties ontstaan van aanhangers cler Doriot- bewegingen tegen Joden en vrijmetselaars. De bctoogers trokken naar het op dit tijd stip van den dag zeer drukke plantsoen tus schen het Casino en het groote café. Een door hen .meegenomen buste van den op richter der vrijmetselaarsloge te Vichy werd onder kreten „Weg met de Joden en vijmetselaars, weg met Engeland" aan een boom opgehangen. Ook in Toulouse zijn dergelijke betoogingen gehouden, welke vooral gericht waren tegen den vrocgercn president van binnenlandsche zaken Sar- rauf en diens broer, eigenaar van het groote provinciale dagblad „Dépêche de Toulouse". Het officieele Spaansche persbureau deelt mede: De pers van Manilla heeft ccn onjuist be richt gepubliceerd, volgens hetwelk Spanje voornemens zou zijn, de Philippijnen, die eeuwenlang deel van het Spaansche kolo niale rijk hebben uitgemaakt, te heroveren. De dwaasheid van dit bericht maakt een her roeping overbodig. Liever getrouwd dan in dienst De stroom van Amerikaansche jongeman nen, die zich door snel te huwen aan den dienstplicht hopen te onttrekken, nam gis teren in cle stadsdeelen Brooklyn en Queens zulk een omvang aan, dat. politieverster- king moest aanrukken om bij de bureaux van den burgerlijken stand de orde te handhaven. De Bnlgaarsch-Roemeensche besprekingen Naar het, Roemeensche blad „Curentul" meldt, zullen de delegaties van Bulgarije en Roemenië heden voor dc eerste maal in Krajowa bijeenkomen. Dc agenda voor de besprekingen is reeds opgesteld. Duifsch weermachtberichf „Een duikboot meldt het tot zinken bren gen van 32.300 ton aan vijandelijke koop- vaardijscheepsj'uimte. Dc luchtmacht heeft gisteren en" vooral in den nacht van 17 op IS Augustus haar verkennings- en aanvals- vluchten tegen Engeland voortgezet. In een uitgestrekt gebied van Zuid- en Midden-En- geland zijn met succes vliegvelden, lucht doel- en zoeklichtstellingen, de motorenfa- brieken te Filton, vliegtuigfabrieken bij Bu> mingham, fabricksinstallaties in Reading en dc havenwerken van Swansca, Avon- mouth en Bornemouth gebombardeerd. Het leggen van mijnen in Engelsche havens is voortgezet. In denzclfden nacht zijn Engelsche vlieg tuigen West- en Midden-Duitschland ca België binnengevlogen. In verschillende plaatsen, zooals Dortmund, zijn woonwijken getroffen en een aantal burgers gedood ol gewond. Ook een luchtaanval op de binnen stad van Brussel heeft slachtoffers onder de burgerbevolking gemaakt. Hier zijn vier per sonen gedood en twec-on-twintig gewond, onder wie vrouwen en kinderen. Een Brit sch vliegtuig is door Duitsche nachtjagers neer geschoten, vier toestellen zijn in den nacht van 17 op 18 Augustus door Duitsch afweer geschut neergehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het aantal vijandelijke vlieg- tuigen, dat op 16 Augustus verloren is ge gaan, is van 89 tot 92 gestegen". Italiaansch weermacbthericlif I-Iet 71ste communiqué van het hoofd kwartier cler Italiaansche weermacht luidt als volgt: „Bij de voortzetting van den opmarsch in Somaliiand heeft een onzer colonnes, die van Zeila was opgetrokken, Bulhar bezet. Een andere colonne is bij den pas van La- farock aangekomen. Te Mandera nam een groot Hindoesch detachement in allerijl de vlucht, zoodra het onze patrouilles zag. Een onzer vliegtuigen, dat aan een actie tegen Bcrbera had deelgenomen, is niet terugge keerd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vlootstrijdkrachtcn niet minder dan 300 granaten van zwaar en middelbaar kaliber afgeschoten op Bardia en het binnenland, waarbij onder cle troepen één doode te be treuren is, terwijl elf man gewond zijn. On ze bombardementsvliegtuigen gingen onver- wijld tot den aanval over en bonden boven dien den strijd aan met 'vijandelijke lucht- afdeelingcn, die den schepen van den vij and te hulp snelden. Het resultaat was dat zeven vijandelijke Gloster-v lieg tui gel werden neergeschoten en waarschijnlijk nog twee. Drie onzer toestellen worden vet mist. Een onzer duikbooten heeft op donl Atlantischen Oceaan een Britsch tankschip van ongeveer 9000 ton tot zinken gebracht.' De Nationaal-Socialistische Landpost, het orgaan van den landbouwenden stancl in Duitschland, bestrijdt cie opvatting, Duitschland niet zelden verkondigd, dat op grond van het in den oorlog bereikte resul taat de Duitschers in de toekomst als „Her renvolk" na den oorlog het zware werk, hij- voorbeeld in den landbouw en in den mijn bouw, door menschen van andere nationali teit zouden kunnen laten verrichten. Tot die tot zwaar werk bestemde andere volken zouden bijvoorbeeld ook de Polen moeten bchooren. Dc Landpost betoogt: Indien wij het bewerken van den Duit- schen bodem in toenemende mate zouden overlaten aan de Polen, dan zou, na ver loop van tijd, de Duitsche bodem ook bet eigendom zijn geworden van de Polen. Ilct bloed, in verbondenheid met den grond, is het echter, wat beslist over de toekomst van een volk. Zouden wij in Duitschland in de toekomst uit beginsel den landarbeid overlaten aan cle Polen, clan zou het gevolg daarvan zijn een geleidelijke „onderverhui- zing, ontworteling en doordringing vaa ons volk met Poolsch bloed'. Dan zou vroeg ofl aat de ineenstorting van bet rijk niet kunnen uitblijven. Het feit, dat thans land- bouwarbeiders van Poolsche of andere niet Duitsche nationaliteit in Duitschland wor den tewerkgesteld, is slechts een ge volg van tijdelijken noodtoestand en mag nqoit als iets anders worden opgevat. Er moet integendeel om redenen van bloed en om volksredcnen alles op worden gericht, zoo spoedig als maar mogelijk is ook de laatste Poolsche landbouwarbciders in Duitschland overbodig t» maken. Juist die taak wijst aan, hoe dringend noodzakelijk voor en na. een nog aanzienlijker stijging van geboorten, moet worden bereikt. Wie dat feit voor oogen houdt zal begrijpen, dat de vlucht van het platteland naar cle stad een Eersterangs vraagstuk voor liet volk is. D<T zoogenaamde „Herrenvolk-theorie" is niet enkel een groot gevaar voor liet behoud van het Duitsche bloed in ons volk, doch zij voert ook in mindere of meerdere mate on stuitbaar tot de ontwikkeling van nieuwe te genstellingen in bns volk. Reeds de vaststel Img van het feit, dat één of ander werk ver nederend voor een Duitsclier zou zijn zou moeten leiden tot gekibbel en geschillen tus- schen verschillende beroepen. Zelf niets uit voeren, veel geld verdienen en anderen voor zich laten werken zou 't algcmecnc indeaal vvorden en dat zou het volk verscheuren. Frankrijk is er aan ten gronde gegaan en de regeerende klasse in Engeland'zal er door ten verderve worden gevoerd. Wij mo gen niet. vergeten, dat het nationaal-sociaüs me in de eerste plaats er in is geslaagd, van liet Duitsche volk een volkseenheid te ma ken door het besef te vestigen, dat allo werk' dat voor het volk noodzakelijk is, waarde heeft en waardeering verdient.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2